Smit-Kroes: Geen rem op autogebruik PvdA in de slag met papierlawine Verdachte topambtenaar is vrij 'Infiltratie in misdaadkringen noodzakelijk voor bestrijding Schoo zegt Suriname 1 miljoen toe aan hulp voorstel D66 Lsd-kuur niet zeker na vertrek Bastiaans WERKT UWGELDWELNET ZO HARD VOORUALSUWERKTVOORUWGELD? DONDERDAG 13 FEBRUARI 1986 BINNENLAND PAGINA 5 Wél variabele autokosten DEN HAAG (ANP) - Er is geen sprake van dat minister Winsemius (milieu) het autogebruik wil afremmen. Dit zei minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) gisteren in de Tweede Kamer op vragen van de PvdA. Volgens Smit- Kroes zijn er geen tegenstellingen tussen haar beleid en dat van haar collega. Wel is het kabinet voorstander van het invoeren van variabele auto kosten waarbij de benzineprijs zal worden verhoogd en de motorrij tuigenbelasting verlaagd, aldus Smit-Kroes. Het variabel maken van autokosten kan echter nooit door Nederland alleen worden toe gepast. In elk geval zal daarvoor een regeling met de naaste buren, de Bondsrepubliek en België, moe ten worden getroffen. Daarover is volgens de minister overleg gaan de. De PvdA had opgemerkt dat het kabinetsbeleid wat betreft het au togebruik verbrokkeld overkomt en wordt gekenmerkt door elkaar tegensprekende ministers. Smit- Kroes sprak dit nadrukkelijk te gen. Er is volgens haar sprake van een beleid dat in principe de con sument de vrije keuze laat: of het DEN HAAG (GPD) - Minister Schoo (ontwikkelingssamenwer king) heeft één miljoen gulden toe gezegd aan de Surinaamse rege ring voor aankoop van medicijnen. Schoo schrijft dit in antwoord op schriftelijkê vragen van de kamer leden Knol (PvdA), Weisglas (WD) en Van Dam (CDA). De mi nister is ook van plan om een mis sie naar Suriname té sturen, die een inventarisatie moet maken van de humanitaire noden in Surina- De Surinaamse regering heeft daar echter volgens welingelichte kringen nog geen toestemming voor gegeven. Minister Schoo zegt dat zo'n missie alleen effectief kan opereren met toestemming van de Surinaamse autoriteiten. Nederland heeft al eerder 200.000 gulden geschonken aan de Suri naamse regering voor humanitaire hulp. De minister schrijft aan de kamerleden dat zij tot deze stap is gekomen in verband met berichten over een tekort aan babyvoeding in dat land. Tegenvaller KATS (GPD> - Een betonnen bo venbalk, bestemd voor de storm vloedkering Oosterschelde, is in het water van de voormalige veer haven bij Kats getuimeld. De ko los, met een lengte van ongeveer 44 meter, schoot gisteren door een de fect aan de hijsinstallatie van een portaalkraan uit de takels en ligt nu op een diepte van ongeveer ze ven meter op de bodem. Duikers zullen worden ingeschakeld om de balk weer boven water te krijgen. Het werkschema voor de afbouw van de stormvloedkering is door het incident in het honderd gelo pen. De bovenbalken zullen nu op z'n vroegst pas halverwege april kunnen worden aangebracht. openbaar vervoer of de personen auto. Het kabinet spreekt geen dui delijke voorkeur uit. De zorg voor mobiliteit, woon- en leefmilieu, verkeersveiligheid en bereikbaar heid van grote, voor onze econo mie uiterst belangrijke vervoers- centra, gaan hand in hand. Ook zette Smit-Kroes zich af te gen PvdA-opvattingen als- zou zij er al vrede mee hebben als de steeds langer wordende verkeersfi- les tot het verleden behoren en het autoverkeer dus vrij baan heeft. „Ik ben voorstander van variabele autokosten, het gaat alleen over de invulling." Castricum stelde desondanks, in een motie, vast dat minister Winse mius de groei van het autoverkeer wil afremmen. Hij verzocht het ka binet daartoe concrete voorstellen te doen. Dijkman (PPR) meende dat het openbaar vervoer tot verminderd autogebruik kan leiden. In een mo tie vroeg hij de regering de voorge nomen tariefsverhoging van het openbaar vervoer per 1 april niet te laten doorgaan. Beide moties kre gen een negatief onthaal van de mi nister. Er wordt volgende week over gestemd. Op Castricums vraag of het mo gelijk zal zijn per 1 januari 1987 over te schakelen op variabele au tokosten kon de minister geen ant woord geven. „Ik doe niet aan kof- fiedikkijkerij," was haar reactie. VVD steunt euthanasie- ir DEVENTER (ANP) - Langzaam trekt het water i 'jan de IJssel bij Deventer een mooi plaatje op. DEN HAAG (GPD/ANP) - De zwa re criminaliteit, met name de han del in harddrugs, wordt steeds grimmiger en beter georganiseerd. Voor een effectieve bestrijding dient de politie over professionele middelen te beschikken. Infiltratie in de onderwereld door speciaal opgeleide politiemensen is een van die middelen. Dat zei minister Korthals Altes (justitie) gisteren in overleg met de Tweede Kamer. De minister maakt zich ernstig zorgen over de hoge graad van or ganisatie, die de zware misdaad heeft bereikt. Als voorzitter van de vergadering van Europese minis ters van justitie, die in april in Ne derland wordt gehouden, zal hij dan ook pleiten voor een interna tionale aanpak. Een ambtelijke werkgroep heeft daarvoor een plan uitgewerkt, dat aan de Europese ministers zal worden voorgelegd. De Tweede Kamer staat met ge mengde gevoelens tegenover de uitbreiding van de mogelijkheden voor de politie te infiltreren in cri minele kringen. De Kamer onder kent in meerderheid de noodzaak daarvan, maar vindt dat er strakke re regels moeten komen. Minister Korthals Altes (justitie) is> daartoe slechts ten dele bereid. De minister zegde gisteren toe dat het Openbaar Ministerie en de betrokken politiechefs vooraf schriftelijk zullen moetèn vastleg gen in welke gevallen zij toestem ming geven voor infiltratie. PvdA en VVD drongen daar op aan uit vrees dat na verloop van tijd te lichtvaardig met de mogelijkheid tot infiltratie zal worden omge sprongen. De minister is echter niet bereid wettelijk af te bakenen in welke gevallen van infiltratie ge bruik mag worden gemaakt. Onderzoek door middel van infil tratie is een middel dat al jarenlang wordt beproefd. De infiltrant mag de verdachte alleen uitlokken tot die strafbare feiten, waarvan het sterke vermoeden bestaat dat ze ook zonder tussenkomst van de in filtrant zouden zijn gepleegd. Ter bescherming van de infil trant mogen politiemensen slechts voor beperkte duur worden inge zet. Daarmee wordt niet alleen de kans op ontmaskering verkleind, ook wordt voorkomen dat de infil- DEN HAAG (GPD) - De WD-frac- tie in de Tweede Kamer heeft giste ren besloten op hoofdpunten het initiatiefwetsontwerp van D66 in zake euthanasie te steunen. Wel willen de liberalen enige wijzigin gen in het ontwerp aanbrengen. Deze wijzigingen betreffen voorna melijk de zorgvuldigheid die er bij het toepassen van euthanasie in acht moet worden genomen en zijn afkomstig uit de 'proeve' van het kabinet. De liberalen kwamen gisteren tot dit standpunt na een urenlange vergadering. Een aantal fractiele den kunnen zich niet met de geko zen lijn verenigen en zullen zich te zijner tijd tegen het wetsontwerp van D66 uitspreken. Het ontwerp wordt aanstaande maandag in de Kamer behandeld en wordt nu door een meerderheid van de Ka mer gesteund. In het voorstel van D66 wordt eu thanasie toegestaan wanneer er sprake is van een "uitzichtloze noodsituatie". Het kabinet wilde in zijn proeve euthanasie aan veel strakkere voorwaarden binden: er moet sprake zijn van "een concrete doodsverwachting". Het afwijzen van de proeve door de WD betekent een keiharde confrontatie met het CDA. De christen-democratische kopstuk ken hebben keer op keer laten we ten dat steun van liberalen aan het D66-plan bij de komende kabinets formatie verrekend zal worden. DEN HAAG/OEGSTGEEST - Het is niet zeker dat de behandeling van mensen met een oorlogstrauma door middel van lsd ook na het vertrek van prof. J. Bastiaans volgend jaar wordt voortgezet. Staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) weigerde de volksgezondheidscommissie van de Tweede Kamer gisteren de toezegging te doen dat ook Bastiaans' opvolger toestemming krijgt om in Centrum'45 te Oegstgeest met lsd te werken. Volgens de bewindsman is het overigens nog maar de vraag of die opvolger dat wel wil. Van der Reijden bleef gisteren bij de voorwaarde die hij aan de behan delmethode van Bastiaans heeft gesteld: de vorig jaar gepensioneerde hoogleraar mag met lsd ook nieuwe patiënten behandelen, maar er moet tegelijkertijd onderzoek worden verricht naar de waarde van deze thera pie. De meeste kamerleden zetten grote vraagtekens bij deze 'koppeling'. Wel waren zij zeer te spreken over de ommezwaai die Van der Reijden vorige week maakte toen hij na een aanvankelijke weigering Bastiaans alsnog - zij het onder voorwaarden r toestemming gaf ook nieuwe patiën ten met lsd te behandelen. Volgens staatssecretaris Van der Reijden twijfelt Bastiaans ook zelf over de noodzaak om de lsd-behandeling in de toekomst voort te zetten. Mocht dat wel nodig zijn, dan zal volgens de bewindsman eventuele toe stemming daarvoor afhangen van de uitkomsten van het aangekondigde onderzoek. De hoofdinspecteur voor de geestelijke volksgezondheid wees erop dat er veel publikaties zijn verschenen over de negatieve bijverschijnselen van het lsd-gebruik. De psychose waarin de patiënt tijdens de behande ling verkeert zou te lang duren en het zou soms moeilijk zijn om hieraan een einde te maken. Overigens zei hij, dat Bastiaans met het gebruik van lsd slechts voor ogen heeft gehad om de psychotherapeutische behande ling te bekorten ten opzichte van meer traditionele behandelmethoden. Het WD-kamerlid Lucassen-Stauttener noemde als mogelijke opvol gers van Bastiaans de namen van dr. Van der Lande en dr. Gans. Zij zijn beiden als psychiater werkzaam in het psychiatrisch centrum St. Bavo in Noordwijkerhout; Van der Lande is daar directeur. Directeur Peters van Centrum'45 toonde zich uiterst ongelukkig met de mededeling van me vrouw Lucassen. Hij is bang dat hierdoor de onderhandelingen met beide artsen mogelijk zullen worden afgebroken. trant zich in het criminele milieu gaat thuisvoelen. Het optreden van buitenlandse infiltranten in Nederland zal zoveel mogelijk worden tegengegaan. De minister was het eens met de kri tiek van de meeste fracties op de activiteiten van buitenlandse agen ten buiten medeweten van Neder landse autoriteiten. Een dergelijk optreden tast onze soevereiniteit en rechtspleging aan, aldus Kort hals Altes. In het verleden zijn op die ma nier verdachte Nederlanders over de grens gelokt, met name naar West-Duitsland, om daar wegens handel in drugs te worden veroor deeld^ Vrouw verdacht van spionage voor de DDR AMSTERDAM (ANP) - Een 43-jari- ge vrouw uit Amsterdam, die mor gen terechtstaat wegens spionage, heeft staatsgeheimen van militair- strategische waarde gestolen voor Oost-Duitsland. Dit heeft een woordvoerder van het Openbaar Ministerie in Amsterdam gisteren bekendgemaakt. Er is steeds ge heim gehouden voor welk land de Amsterdamse spioneerde. Volgens de officier van justitie waren de documenten staatsgehei men van de NAVO-bondgenoten Nederland en West-Duitsland. In de documenten stonden techni sche gegevens over de bepantse ring en uitrusting van tanks en an dere militaire voertuigen. Dit pro- duktieproces van een niet nader genoemde buitenlandse firma, waarvoor in ons land octrooi werd aangevraagd, is van belang voor het Nederlandse leger. Op grond van een verdrag tussen Nederland en de Bondsrepubliek Duitsland waren deze documenten als staats geheimen geclassificeerd. De vrouw zou deze documenten vorig jaar, tussen augustus en no vember, uit een kluis van het oc trooibureau Los en Stigter in Am sterdam, waar zij werkte, hebben gestolen. Nadat zij ongeveer 100 pagina's van de staatsgeheimen had gefotocopieerd, stopte zij vol gens Justitie de papieren in een kluis in een bank. De sleutel van die kluis gaf zij daarna aan een on bekende uit Oost-Duitsland. Of de ze de documenten inderdaad in zijn bezit heeft gekregen, wil Justi tie niet zeggen. Wel werden bij de aanhouding van de Amsterdamse vrouw de staatsgeheimen terugge vonden in de kluis in de bank. De maximale gevangenisstraf die de vrouw wegens spionage kan worden opgelegd is vijftien jaar. DEN HAAG - De 'beschrijvings brief beslaat 141 dichtbedrukte pagina's. Het 'codeboek' is nog veel dikker. En dat alles wordt nog aangevuld met enkele tien tallen gedrukte 'congresstuk ken'. Aan de hand van deze pa pierlawine zullen enige honder den afgevaardigden de komende drie dagen het verkiezingspro gramma van de PvdA vaststel len. Enkele duizenden amende menten passeren in deze drie da gen de revue in de Amsterdamse RAI, waarna het congres zater dagmiddag traditiegetrouw zal worden afgesloten met een grote politieke rede door de lijsttrek ker en beoogd premier. Joop den Uyl dus. Behalve deze toespraak, waarin de oppositieleider de lij nen voor de komende verkie zingscampagne zal trekken, is er ook vanavond een hoogtepunt. Tijdens een forumdiscussie zullen de socialistische leiders Neil Kinnock (Groot-Brittannië), Johannes Rau (Bondsrepubliek) en de Belg Karei van Miert met Den Uyl van gedachten wisselen, waarbij welhaast onvermijdelijk het accent zal komen te liggen op de plaatsing van kruisraketten, vanwege het verzet daartegen door Van Miert en Den Uyl en de aanvaarding van de plaatsing in hun land door Rau en Kinnock. door Louis Burgers Het PvdA-congres zelf houdt zich overigens pas zaterdagoch tend bezig met het niet plaatsen van de kruisraketten, het al of niet uittreden uit de NAVO en de vraag hoeveel kerntaken Neder land moet overhouden. De PvdA blijft tegen de kruisraketten, dat staat vast, maar in de ingediende wijzigingsvoorstellen klinkt ook door dat de partij berust in de aanvaarding van het plaatsings verdrag doör CDA en WD. Radicaal Het congres moet daarbij ook antwoord geven op de vraag hoe een kabinet met de PvdA de ra ketten weer het land uitkrijgt. Er zijn mogelijkheden te over: de voorgestelde wijzigingsvoorstel len (amendementen) lopen uit een van 'verdrag met alle moge lijke middelen proberen onge daan te maken' tot 'plaatsings verdrag eenzijdig opzeggen'. Dit laatste voorstel is ingediend door de sideling Grouw, die zich ook op andere terreinen, zoals kern energie, nogal radicaal opstelt. Zo willen de Friezen de bestaan de kerncentrales in Dodewaard en Borssele zo snel als 'technisch mogelijk is' sluiten. Deze tekst - die op grote steun binnen het congres lijkt te kun nen rekenen - gaat veel verder dan de door het partijbestuur voorgestelde gefaseerde sluiting. Voorzitter Max van den Berg, een erkend tegenstander van het gebruik van kernenergie, lijkt zich daarmee te kunnen vereni gen. Behalve de rakettenkwestie kan dat dus wel eens een tweede breekpunt bij eventuele coalitie- besprekingen worden. Ook de defensieparagraai is goed voor nog enkele controver siële wijzigingsvoorstellen. Zo vinden nogal wat afdelingen dat de defensieuitgaven omlaag moeten. De voorstellen variëren van 'ten minste vijf procent' tot een 'forse verlaging'. Zo bezien kan het partijbestuur het nog moeilijk krijgen met de wens de defensieuitgaven de komende ja ren te bevriezen. Verder zullen de congresgangers zich niet zon der meer willen neerleggen bij het bestuursstandpunt dat de Nederlandse kerntaken op ter mijn moeten worden afgestoten. Een aantal afdelingen bepleit een snellere afstoting. 'Dilemma-congres' Defensie en het buitenlands beleid vormen evenwel maar een (relatief) klein onderdeel van het nieuwe verkiezingsprogramma. Bijna een volle dag houdt het congres zich bezig met sociaal- economische aangelegenheden. Een wat vreemde zaak, omdat de PvdA in april vorig jaar al eens drie dagen hierover heeft verga derd. Veel van de discussies van dit sociaal-economische 'dilem ma-congres' zullen dan ook wor den herhaald, waarbij de vraag kan worden gesteld wat uitein delijk het nut van de april-be- raadslaging kan zyn geweest. Het lijkt erop dat het 'nieuwe tijden, nieuwe cijfers, oude standpunten' sterk zal gaan gel den, want de positie van de mini ma zal waarschijnlijk opnieuw uitentreure worden besproken, inclusief het wel of niet garande ren van de koopkracht voor de laagstbetaalden. Verder komen het invoeren van een basisinko men voor iedereen, een wet om arbeidstijdverkorting zo nodig dwingend op te leggen en eén 'inhaal-operatie' voor ambtena ren bij dit hoofdstuk aan de orde. Het kan nauwelijks verbazing wekken dat bepaalde delen van de PvdA de investeringspremies voor bedrijven drastisch willen beperken. Er zijn daarnaast afde lingen die het wettelijke mini mumloon al vanaf 18 of 21 jaar willen laten ingaan en die stre ven naar een verdere verkleining van de inkomensverschillen. Veel steun lijkt het partijbestuur te krijgen voor het standpunt dat, zodra het even kan, de jaar lijkse 'eenmalige uitkering' moet worden afgeschaft. Daar komt dan nog bij, dat het congres de komende dagen ook een oordeel zal moeten geven over uiteenlopende onderwer pen als de invoering van een re ferendum, de bestemming van het derde tv-net, coalitievorming na de verkiezingen, enzovoorts. Het PvdA-congres zal zich, kortom, door zulk een massaal programma moeten heenworste- len, dat menigeen zich straks zal afvragen of er uiteindelijk wel recht is gedaan aan de opvatting dat een democratie iets is waar aan zoveel mogelijk moeten kunnen deelnemen, ADVERTENTIE Echtgenote over knokploeg: 'Ik heb niet zulke kennissen' Veel mensen nemen genoegen met zo'n 4 a 5% rente op hun geld. Jammer, want er wordt hard voor gewerkt. Daarom een simpel advies: Koop er waardestukken met hoge rente voor. Of zet het verstandig weg op een langlopende rekening. Bij de Westland/UtrechtHypotneek bank of via 't officiële spaaragentschap. Omdat u nergens zo'n hoge rente knjgt. Niet alleen bij de pandbrieven of pandbriefbiljetten, maar ook bij een variabele of vaste beleggingsrekening. PANDBRIEVEN Ovengens adviseren wij u graag overde vooru meest lukratieve manier van sparen. Een telefoontje is voldoende. MET UWGELDMAAKTUHETMEESTE GELD BIJ 3xP DE WESTLAND, UTRECHT, HYPOTHEEKBANK. Rentewijzigingen voorbehouden 070-469454 Kantoor WUH: 's Gravenhage: Buitenhof 51, SpaaragentenWUH: Gouda Bestebreurtje, Markt 68, 01820-11811 Leiden Data/Verhoeven, Stationsweg 26, 071-142341 OEGSTGEEST/AMSTERDAM/D- EN HAAG - De in Oegstgeest wo- nende directeur sociale verzekerin gen van het ministerie van sociale zaken, die vorige week donderdag werd gearresteerd op verdenking van openlijke geweldpleging bij de ontruiming van een gekraakt pand in Amsterdam, is gisteren samen met zijn vrouw voorlopig vrijgela ten. Volgens de rechter-commissaris bij de rechtbank in Amsterdam is er na het horen van de echtgenote van de topambtenaar - gisteren - geen grond meer om het tweetal nog langer vast te houden. Volgens de hoofdofficier van justitie mr. Van Steenderen kunnen de twee hun verklaringen niet meer onder ling op elkaar afstemmen. De echt genote van de topambtenaar werd afgelopen maandag gearresteerd. Zij wordt ervan verdacht een aan deel te hebben gehad in de actie van de knokploeg die het pand zou ontruimen. De topambtenaar zou vorige week met een 25 man sterke knok ploeg hebben geprobeerd krakers uit een hem toebehorende woning in Amsterdam te halen. Dat mis lukte doordat de politie tussenbei de kwam. In'deze affaire werden tien mensen gearresteerd. Het vrij laten van de Oegstgeestenaar bete kent niet dat het gerechtelijk voor onderzoek tegen hem is afgerond. Enkele getuigen moeten nog wor den gehoord en daarna beslist het Openbaar Ministerie of de topamb tenaar wordt gedagvaard. Dat geldt ook voor zeven van de negen overige verdachten. Een van hen moet voor de kinderrechter verschijnen en een ander, de voor malige lijfwacht van de neo-fascist Joop Glimmerveen, wordt op kor te termijn gedagvaard. Zij zitten nu nog in voorarrest. Minister De Koning (sociale za ken en werkgelegenheid) heeft in middels besloten de schorsing van zijn topambtenaar voorlopig te ver lengen. Hij werd na zijn arrestatie geschorst op grond van het ambte narenreglement. Volgens een woordvoerder van Sociale Zaken zal de topambtenaar op zeer korte termijn een gesprek met de minis ter hebben, waarna een nadere be slissing zal worden genomen. De vrouw van de topambtenaar ontkende gisteravond laat, dat zij iets tc maken zou hebben gehad met de organisatie van de knok ploeg. "Als ik een knokploeg zou hebben willen formeren, dan was dat wellicht wel gelukt. Maar ik heb zulke mensen niet in mijn ken nissenkring. Toen ik hoorde dat er een pand van ons was gekraakt, hebben we gezegd: we gaan er met een aantal mensen een kijkje ne men, maar zeker niet met de ge dachte om de krakers eruit te slaan. Alleen om wat druk op de ketel te hebben, meer niet". Volgens de vrouw heeft de rech ter-commissaris na de verhoren vastgesteld dat de verklaringen van haar en van haar man maar marginaal verschilden. Aan de in vrijheidstelling zijn volgens haar geen voorwaarden verbonden. „Ons paspoort is niet ingenomen. Als we met vakantie zouden willen gaan, was dat geen enkel punt. Al leen als we plannen zouden heb ben om te gaan verhuizen, moesten we een adreswijziging sturen, zei de rechter-commissaris". Over de vermeende betrokken heid van het tweetal bij de poging tot gewelddadige ontruiming van het kraakpand zei de vrouw: "Mijn man heeft een enorme klap gehad van alles wat er is gebeurd. Van hem is er geen initiatief uitgegaan om een knokploeg te formeren. Hij staat er compleet buiten. Als ik niet met hem vanuit een café zou hebben gebeld, dan was hy nooit naar Amsterdam gekomen en was hy ook niet aangehouden. Ik doe het huizenbeheer en dan is het zuur als er een woning van je wordt gekraakt die maar een dag heeft leeggestaan en alweer was ver huurd. We wilden met de mensen die er in waren getrokken praten, maar ze zeker niet met een knok ploeg eruit halen. Dat is nooit de bedoeling geweest". De vrouw sprak berichten tegen als zou haar man overwegen over plaatsing aan te vragen. "Dat is pertinent niet waar. Voor duizend procent niet. Waar zou hy heen moeten, naar de BVD? In 1982 is hy pas directeur sociale verzeke ringen geworden, dus hij zit nog niet zolang op die stoel. Wel weet ik van hem dat hy het ministerie van defensie een leuk departement vindt. Er zijn ook verhalen in om loop dat hy zijn positie aan het af bouwen zou zijn. Absoluut niet waar. Werkelijk, dat slaat nergens op. Mijn man heeft het by Sociale Zaken prima naar zyn zin".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5