Mogelijk school in 'vergeten' wijl Architectuur heeft al weer verloren Stookkosten Herengracht/Zijlsingel te hoog Werknemers Aramco niet eens met aanpak bonden Leidenaar in elkaar geslagen Ouders nemen zelf het initiatief Leidse Uitmarkt kan op veel deelnemers rekenen PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 13 FEBRUARI 1986 Vragen Links Leiden aan College LEIDEN - De bewoners van het gebied Herengracht/Zijlsingel zijn in meerderheid nog steeds ontzet tend duur uit met hun stookkos ten. De cv-installaties zijn kenne lijk nog steeds niet in orde. Een aantal bewoners vraagt zich af of bij het herstel van de grote bouw kundige gebreken, enkele jaren ge leden, de gebrekkige isolatie wel is hersteld. Voor Links Leiden-gemeente- raadslid Hans de la Mar zijn deze klachten aanleiding om aan burge meester en wethouders schriftelijk vragen te stellen. In zijn brief bere kent De la Mar dat in een willekeu rige vierkamerwoning de bewo ners ruim 25 gulden per dag (750 gulden per maand) moeten versto ken om de woning op de aanbevo len temperatuur te houden. En dat bij slechts twee graden vorst. De la Mar schetst voorts dat in een paar blokken woningen de cv een aantal keren is uitgevallen. "De meter blijft rustig doortellen, want die registreert de hoeveelheid binnenstromend water, niet de temperatuur ervan. Van de beloof de besparingen blijkt niet veel te recht te komen. De rekeningen verschillen niet wezenlijk van de periode voor de 'renovatie'. Dat kan toch niet?". Volgens Links Leiden begrijpen de bewoners er allemaal niets van. Met vragen als 'hoe goed zijn de ke tels eigenlijk?', 'is de isolatie van de woningen ooit hersteld?', 'zijn de spouwmuren onderzocht?' en 'komt er ooit een eind aan de ellen de?', blijven ze zitten. "Een aantal bewoners is bereid om zijn woning als proefwoning aan te bieden. Na negen jaar tob ben mag dat een klein wonder wor den genoemd. Blijkbaar is er nog steeds enige hoop dat de gebreken kunnen worden verholpen. Maar: met name bij een aantal voorvech- ter/sters van bewoners in de wijk begint de moedeloosheid de kop op te steken". De la Mar vraagt daarom het col lege om op korte termijn de werk groep, waarin in elk geval de bewo ners, de aannemers, de installa teurs en de woningbouwvereni ging Leiden zijn vertegenwoor digd, bij elkaar te roepen 'teneinde aan deze slepende zaak nu einde lijk eens een eind te maken'. Annie Houweling, bewoonster en voorzitter van de bewonerscom missie bevestigt het verhaal van De la Mar in grote lijnen. "Ik ben zelf niet de hele dag thuis en ver stook toch dagelijks bijna achttien gulden. Mensen met kinderen zijn dan helemaal in de aap gelogeerd. •Het is allemaal veel duurder dan (voorgespiegeld". Mevrouw Hou- :Weling zegt verder de problemen inderdaad zat te zijn en te willen (verhuizen. LEIDEN - Ware uittochten hebben er 's morgens plaats, daar in de Raadsherenbuurt, de Vogelwijk en het Boer- haavekwartier. Elke schoolmorgen vertrekken er stoetjes, met kinderen volgeladen auto's; achter de sturen bevin den zich de ouders die volgens het poulesysteem die dag de taak hebben het kroost van een aantal bewoners naar school te brengen, om twaalf uur weer te halen en 's mid dags dezelfde rit nog eens te maken. De 'vracht' is doorgaans niet in één keer te lossen, nee, de reis voert vaak ook nog eens langs meerdere schoolgebouwen. "Sommige men sen hebben kinderen op vier ver schillende scholen", vertelt Maar ten van der Plas, lid van de werk groep Openbare Basisschool van de drie wijken. Waarmee hij één van de problemen aanroert die de ouders van de Raadsherenbuurt, de Vogelwijk en het Boerhaave- kwartier ondervinden van het ont breken van een openbare school in de buurt en die hen zo vurig naar een 'eigen' school doen verlangen. En langzaam maar zeker ziet het ernaar uit dat die wens ook be waarheid wordt. Na kortstondige aarzeling heeft de gemeente zich geheel achter de bewoners ge schaard; B en W van Leiden heb ben alle steun toegezegd en er zijn zelfs al drie mogelijke locaties voor het schoolgebouw genoemd. Als alles meezit, bezitten de drie wij ken in augustus 1989 een eigen school. Wat voorafging. Na een mislukte poging van een aantal ouders, en kelejaren geleden, was het indirect een brief van Vogelwijk-bewoon ster en lid van de werkgroep Anne ke Kirkaldy aan de gemeente Oegstgeest, die tot deze nieuwe (en meer succesvolle) poging heeft ge leid. De voor de drie wijken dichtstbijzijnde openbare basis school is de Terweeschool in buur gemeente Oegstgeest. Door het grote aanbod van kinderen, ook uit Oegstgeest zelf, heeft die school een toewijzingsbeleid vastgesteld volgens welke kinderen van buiten Oegstgeest geenszins voorrang krijgen. Ook werd afgestapt van de regel dat de broertjes en zusjes van kinderen die al op de school zitten, voorrang krijgen. Kirkaldy uitte in een brief aan de gemeente Oegstgeest haar be zorgdheid over het feit dat zij zo doende niet al haar kinderen op de zelfde school kon plaatsen. In de antwoordbrief verwees de gemeen te haar naar de gemeente Leiden; die gaat immers over onderwijs voor Leidse kinderen. Die brief hing ze op in de buurtwinkel om iedereen kennis te laten nemen van het standpunt van Oegstgeest, waarna een aantal ouders het idee opvatte om opnieuw te proberen een openbare school in de buurt gesticht te krijgen. Een werkgroep Openbare Basis school werd geformeerd, die in de drie wijken 130 handtekeningen wist te verzamelen van mensen die voorstander zijn van de komst van een openbare basisschool. Maarten van der Plas: "Daarmee zijn we naar de gemeente gegaan en heb ben gezegd: wy zorgen voor de kin deren, jullie voor de school. En daar gingen ze bij de gemeente heel serieus op in. Hun stelling was: als er voldoende kinderen zijn, zetten we desnoods alles op zijn kop om die school er te krij gen". Vergeten De leden van de werkgroep ge ven aan de hand van een lijst van problemen de noodzaak van de komst van een openbare basis school in de buurt aan. Allereerst is daar het afstandprobleem. Omdat hun kinderen niet op de Terwee school terecht kunnen, moeten ze vaak een eind reizen na&r andere openbare basisscholen. Voor zowel kinderen als ouders bepaald geen pretje oni vier keer per dag in de auto te kruipen dan wel de fiets te beklimmen ("Daar wordt je echt simpel van"). Enige uitkomst biedt het dan ook zeer in zwang zijnde poulesysteem. Weinig optimaal ook is de situa tie dat ouders hun kinderen op ver schillende scholen moeten doen. Voor de jongere broertjes en zusjes van de kinderen die destijds nog wel op de Terweeschool terecht konden, is op die Terweeschool immers geen plaats meer. En Mie- ke Warnink van de werkgroep stipt het voor de kinderen zelf belang rijkste probleem aan: "Vriendjes en vriendinnetjes zitten vaak niet bij elkaar op school. De kinderen zien elkaar als ze klein zijn in de peuterspeelzaal hier, 't Vogelnest, maar ze gaan uit elkaar du moment dat ze vier jaar worden. Dan gaan ze allemaal naar verschillende scholen. Als ze in Oegstgeest op school zitten, is het vanwege de af stand weer moeilijk om bij kinde ren die in Oegstgeest wonen, te gaan spelen". Aan het bestaansrecht van een school valt volgens de werkgroep dus nauwelijks te. tornen. "Dit is Het terrein van de voormalige Annakliniek aan het eind van de Lijsterstraat is een van de drie mogelijke lokaties voor een openbare basisschool voor de Raadsherenbuurt, de Vogelwijk en het Boerhaavekwartier. (foto Holvast) gewoon een vergeten wijk", stelt Warnink onder verwijzing naar de veijonging in de drie buurten die al tien jaar aan de gang is en het daar bij achtergebleven voorzieningen niveau. Waar de komst van de school mee valt of staat, is het aan bod kinderen. Dat vormt thans de belangrijkste hobbel die moet wor den genomen, vertelt Warnink. "Om de schooi met ingang van 1 augustus 1987 te kunnen stichten, moeten we vóór 1 april kunnen aantonen dat we minimaal 75 kin deren hebben die vier tot zes jaar zijn op de dag dat de school open gaat, 1 augustus 1987 dus. Dat is heel hard, een kind dat een week later vier jaar wordt, telt niet mee". Volgens haar zal het voor sommige ouders ook moeilijk zijn om een bereidverklaring - waarin zij zeg gen dat zij in principe bereid zijn hun kind op de te stichten school te doen - te ondertekenen. "Ouders wiens kind nu nog maar tweeën half jaar is, moeten immers ander half jaar vooruit denken. Het zal er echt om spannen. Rond de 75 ou ders zijn voor zover wij nu weten bereid, maar er zijn er écht 75 no dig". Om voldoende ouders over de streep te trekken, belegt de werkgroep 24 februari een infor matieavond, waarop de stand van zaken uit de doeken wordt gedaan. Van gemeentewege komt onder anderen P.G. Peters, hoofd van de directie onderwijs, het plan toe lichten. Gok Mocht het aantal van 75 worden gehaald en hechten Gedeputeerde Staten goedkeuring aan de aan vraag, dan begint de school in '87 met in elk geval drie groepen kin deren in de leeftijd van 4, 5 en 6 jaar en bij voldoende belangstel ling ook met een groep 7- en 8-jari- gen. Waar de kinderen onderdak zullen vinden, is nog niet bekend. De gemeente zal op zoek gaan naar leegstaande lokalen dan wel voor noodlokalen zorgen. Als het enigs zins mogelijk blijkt, wil de werk groep met ingang van het school jaar '86 al met twee kleutergroepen beginnen. Als het ministerie van onderwijs er toestemming voor geeft, krijgt de school in 1989 een spiksplinter nieuw gebouw. Voorlopig zijn drie plaatsen genoemd die hiervoor eventueel in aanmerking komen: de oude plek van de Annakliniek aan het eind van de Lijsterstraat ("het plantsoen blijft dan intact, hoor"), de twee sportvelden van de voormalige vereniging 'Pernix' aan de Houtlaan-Antonie Duycklaan en het terrein op de hoek van de Kagerstraat-Eijmerspoelstraat. Het eerstgenoemde terrein is niet in het bezit van de gemeente. Mocht die lokatie als meest gewenst/ge schikt uit de verf komen, dan zal de gemeente die grond dus eerst moeten verwerven. Voor de andere twee lokaties bestaat wat dat be treft geen probleem. Voorkeur voor een van de drie lokaties hebben de leden van de werkgroep vooralsnog niet. Mieke Warnink: "Belangrijk voor ons is dat de school komt te staan op een plek die voor alle drie de wijken goed bereikbaar is, liefst binnen loopafstand. Een lokatie op het Schuttersveld zouden we dus af wijzen". Voor de werkgroep is het nu af wachten geblazen. In hoge span ning. Het hangt nu echt allemaal van de ouders af, willen de leden graag benadrukt zien. Warnink: "Als ze de gok nu niet nemen, dan gebeurt het nooit meer. Het is gok ken op niets en het is een hele moeilijke kwestie, maar als de be reidwilligheid ef nu niet is, kunnen we die school echt wel vergeten". LEIDEN - Werknemers van de stelling van de directie. De bonden delingen deelneemt. "Dat is ee.. oliemaatschappij Aramco Over- wordt verweten dat zij niet vol- taak voor de bonden". Hij stelt dat seas Company (AOC) hebben een Boende gebrtnkmaken van de in- de bon" aparte vereniging opgericht die lichtingen die werknemers ver- maken hun belangen moet behartigen, s ,p. - met de Aramco is een uniek bedrijf. de op- Het heeft een structuur die niet is te vergelijken met die van bijvoor beeld Shell. Dat vraagt dan ook een heel andere opstelling van de bonden tijdens de onderhandelin gen", aldus een woordvoerder van de vereniging. Een van de verwij- het adres van de directie omdat ze het niet eens zijn met de aanpak van de bonden Parfumdeo is geen naaperij DEN HAAG/LEIDEN - Het Leidse bedrijf Shulton B.V. mag de Desert Flower parfum- deodorant op de markt blijven brengen in de gebruikelijke verpakking. Vice-president mr. J. J. de Groot van de Haagse rechtbank heeft de eis in kort geding afgewezen dat het merk de parfumdeo uit de markt moet nemen omdat het beeld merk teveel zou lijken op dat van concurrent Limara. De Duitse concurrent Beiersdorf N.V., fabrikant van Limara, had dit geëist. Beiersdorf had gesteld dat de verpakking van Desert Flo wer teveel lijkt op die van De sert Flower en dat het Leidse bedrijf Limara daarmee on rechtmatige concurrentie aan doet. Maar mr. De Groot stelt in zijn vonnis dat Beiersdorf geen rechten kan ontlenen aan de beeldmerken van Limara om dat die nog slechts voorlopig gedeponeerd zijn. de bonden wel degelijk gebruik- de informatie die werk- ndragen. "Maar dat zijn inlichtingen die we van onze leden krijgen, en de mensen van die ver eniging zijn niet aangesloten bij een bond", aldus De Groot, die er aan toevoegt dat de vereniging te laat is opgericht om deel te kunnen nemen aan de onderhandelingen. Vanmiddag hebben bonden en directie weer overlegd over het s Schaatsen De uitslagen v wedstrijden voor de jeugd, die maandag 10 februari zijn geor ganiseerd op de ijsbaan 'Rijn dijk-Hoge Morsch' in de Stevens hof: jongens 5-7 jaar 1. Attillo v.d. Horst; 2. Ercoland v.d. Bosch. Jongens 8-11 jaar: 1. Remon Ra- nak; 2. Patrick Klerk; Meisjes 8- 11 jaar: 1. Vivien Zandbergen; 2. Myreille Klinkenberg; 3. Wanda de Ruiter. Agressie De studentensociëteit SSR houdt organiseert vanavond een lezing over kunst en agressie door Antje van Graevenitz. Dit begint om 20.00 uur op de Hoge- dekortebaan- woerd 108. De toegang is vrij. Kinderfestival Kinderen van 6 tot 12 jaar, die willen optreden of meewerken aan het grote kinderfestival dat de buurthuizen In de Vrolijke Ar- ke en Dijk 33 op 2 april organise ren kunnen zich tot 16 februari hiervoor opgeven bij deze buurt huizen. Je kan ook even bellen: tel. 123271. dat deze te weinig doet voor men- ciaal plan van Aramco. Daarin sen jonger dan 57,5 jaar die moeten moeten allerlei zaken worden vast- worden ontslagen. Overigens is het gelegd als afvloeiingsregelingen en de vereniging niet alleen te doen dergelijke. De vereniging heeft aan - zoveel mogelijk geld in de dit overleg in elk geval niet deelge- wacht te slepen voor de ontslagen nomen, werknemers, maar ook om zoveel De directie i AOC wilde van- markt moet echter niet op zondag worden gehouden want in dat ge val zal slechts 69 procent weer deelnemen. Ruim 71 procent van de deelne mende instellingen en verenigin gen antwoordde met ja op de vraag of de Uitmarkt voor hen van nut is geweest. Als redenen werden on der meer opgegeven het werven van nieuwe leden, het leggen van contacten met zusterverenigingen en het verkrijgen van meer naams bekendheid. Te verbeteren valt echter ook het een en ander, vin den ze. Zo zou er een minder strak programma moeten worden ge- LEIDEN - Een 28-jarige Leidenaar veerde trof men op het fietspad een mensen. Inmiddels had zich echter hanteerd, zouden de onbekende mogelijk arbeidsplaatsen bij het ochtend nog geen commentaar ge- bedrijf te behouden. ven. Eerst wil zij onderzoeken of Peter de Groot van de Diensten- het juridisch mogelijk is dat de ver bond FNV heeft er bezwaar tegen eniging deelneemt aan de onder dat de vereniging aan de onderhan- handelingen. LEIDEN - De Leidse Uitmarkt, vo rig jaar voor het eerst gehouden, kan bij het vervolg in september wederom op grote deelname door verenigingen en instellingen reke nen. Blijkens de enquête die de werkgroep Leids Uitmarkt tijdens de manifestatie heeft gehouden en waaraan 42 van de 69 deelnemers meededen, zal zeker 85 procent weer van de partij zijn. De Uit- werd afgelopen nacht met hersen letsel naar het AZL gebracht nadat hij op de Willem de Zwijgerlaan in elkaar was geslagen. De politie heeft in verband met deze zaak twee Leidenaars aangehouden. zwaargewonde man aan. In de Ti- morstraat werd even later een 18- jarige Leidenaar aangehouden wiens handen en kleding onder het bloed zaten. Op het bureau meldde zich die ook een getuige gemeld, een 22-ja- clubs een opvallende plaats moe rige man, die het tweetal als de ten krijgen, het geluid vanuit zowel de stands als vanaf de podia be de aanvallers herkende. Ze hadden hem ook aangehou- perkt moeten worden Omstreeks tien over twaalf nacht een 23-jarige Leidenaar. Hij kwam er een melding binnen: er vertelde dat de 18-jarige niet de da- werd gevochten op de Willem de der was, maar dat ze alle drie i Zwijgerlaan. Toen de politie arri- ren angevallen door een paar vervolgens gearresteerd. langskwam en hem een stomp moeten afspelen. Aan die opmer- knietje gegeven. Op de kingen heeft de werkgroep zich het een en ander gelegen laten liggen: de Uitmarkt zal zich dit jaar bijna geheel in de Pieterskerk afspelen. grond had de zwaargewonde Lei denaar gelegen. Het tweetal werd Kleine steden worden groot, maar sommige worden nooit vol wassen. De procedure rond de planvorming voor het braaklig gende terrein tussen Levendaal, St. Jorissteeg, Hoge woerd en Koenesteeg geeft aanleiding te denken dat die spreekwoordelij ke opvatting ook op de gemeente Leiden van toepassing is. Hoe komt de gemeente aan een goed bouwplan voor het ge noemde terrein? Dat was de vraag waarvoor men zich vorig jaar gesteld zag. Er is een aantal mogelijkheden: je schakelt een goeie architect in, je organiseert een besloten selectieprocedure of je schrijft een openbare prijs vraag uit. Met name dat laatste, het uitschrijven van een openba re prijsvraag, is in de afgelopen jaren gemeengoed geworden. Het biedt gemeentebesturen het voordeel dat ze vrij gemakkelijk aan een aantal goede plannen kunnen komen en daaruit een keuze kunnen maken zonder dat dat veel extra geld kost. Het minste dat je als architect mag verwachten, als je geld, energie en inventiviteit in zo'n prijsvraagontwerp steekt, is dat de organisatoren een zorgvuldi ge procedure volgen. Het Leidse gemeentebestuur trok zich even wel weinig aan van gangbare prijsvraagregelen en koos voor een eigensoortige competitie. Nu is het hebben van een eigen praktijk niet verwerpelijk, maar het legt wel een zware claim op de verantwoordelijke politici omdat ze, in zaken die met selec tie te maken hebben, zo gemak kelijk de verdenking op zich la den dat ze een politiek spelletje spelen en subjectieve elementen een overheersende rol laten spe len. Daarmee de feitelijke selec tie aan de ogen van velen ont trekkend. Een zorgvuldige procedure is dus absoluut noodzakelijk. En daarmee ging het gemeentebe stuur, lees de wethouders Peters en Tesselaar, al meteen in de fout. De procedurele aspecten en de selectiecriteria hebben zich vanaf het begin gekenmerkt door onduidelijkheid en op ge spannen voet gestaan met de ge bruikelijke gang van zaken bij prijsvragen. De anonimiteit van de deelnemers werd niet gewaar borgd, de randvoorwaarden in een laat stadium vastgesteld en de selectiecriteria onderworpen aan een hap-snap-beleid. Niet voor niets was deze kwestie voor het hoofd van de gemeentelijke directie volkshuisvesting al in een vroeg stadium aanleiding om zijn handen van de zaak af te trekken. Aan de selectiecriteria werd zodoende nog gewerkt op het moment dat de bouwplannen al bij de gemeente op tafel lagen. Voorwaarden Drie architectenbureaus pre senteerden in november vorig jaar een zo goed als kant en klaar bouwplan. De welstandscom missie beperkte zich tot een vrij blijvend oordeel over de plan nen. Gemeentelijke afdelingen reageerden verdeeld: Het plan van het Rotterdamse bureau Klunder viel het meest in de smaak en dat van de Leidse ar chitecten Van den Eerenbeemt, Barkema en Van Veen kon voor al de goedkeuring wegdragen van de ruimtelijke ordening-sec tor. Het ontwerp van het bureau Reijenga Postma was zodoende snel afgeschreven. Van de twee 'bouwwethou- ders' had Tesselaar (volkshuis vesting) meteen al een uitgespro ken voorkeur voor het plan Klunder. Op een visie van wet houder Peters (ruimtelijke orde ning) wachtte men evenwel ver geefs. Terwijl voor genoemde lo katie toch ruimtelijke aspecten in het geding zijn als bij geen an der. De hoek Levendaal/St. Joris steeg heeft een bakenfunctie in de stad. Het is een toegang tot de (binnen)stad die vraagt om ac centen. De plannen van Klunder en Van der Eerenbeemt hebben beide die pretentie en vertonen dan ook de nodige overeenkom sten. Het plan Van den Eeren beemt zou evenwel, zoals de af deling ruimtelijke ordening van de gemeente verwoordde, "in zijn totaliteit de meeste toege voegde waarde voor de stad ople veren. Het is een stedebouwkun dig ontwerp met afwisseling en allure, een verrijking van het stadsbeeld". Het bureau Klunder weet haar pretenties maar met mate tot uit drukking te brengen. Het ont werp van het Rotterdamse bu reau ontleent haar dominante verschijningsvorm vooral aan een, voor binnenstadsbegrippen, grootschalig karakter, een mono tone gevelopbouw en onaantrek kelijke galerijen aan de achterzij de. Uit volkshuisvestingsoog punt zijn de balkons aan de voor zijde, pal op de parkeergarage en een druk verkeersknooppunt, onaantrekkelijk. Mooi in het plan Klunder is wel de oplossing voor de hoek Hogewoerd/St. Jo rissteeg. Uitgeschakeld Zoals gezegd: bouw wethouder door Jan Rijsdam Tesselaar (PvdA) had een uitge sproken mening. Als represen tant van de volkshuisvestings sector huldigt hij de opvatting dat het plan met de meeste wo ningen en een lift (het plan Klun der) moet worden uitgevoerd. De vraag rijst of je daarvoor een competitie of prijsvraag nodig hebt? En, als het kwantitatieve aspect zo'n belangrijke rol speelt, waarom is dat dan niet als voorwaarde gesteld? Stedebouwkundige en archi tectonische kwaliteit is, door le den van het college, tot dusver praktisch onbesproken gelaten. Valt uit die hoek ook nog wat te verwachten? WD-wethouder Kuijers rekent architectuur ken nelijk niet tot zijn cultuurporte feuille. En PvdA-wethouder Pe ters (ruimtelijke ordening) heeft wel een heel slappe houding in genomen door zich tegenover de volkshuisvestingsafdeling in stil zwijgen te hullen. Een visie van het college van B en W op archi tectonische, stedebouwkundige of culturele aspecten van de bouwplannen ontbreekt zodoen de ten ene male. Het is natuurlijk mogelijk dat de wethouder ruimtelijke orde ning ook het volkshuisvestings aspect wil laten preveleren. Of, Peters zou op grond van ruimte lijke ordening-aspecten tot de zelfde keuze kunnen komen als de volkshuisvestingspoot. Waar het evenwel om gaat is dat de wethouder ruimtelijke ordening ook de plicht heeft voor zijn ei gen winkel op te komen. Door geen enkel argument tegenover de opvattingen van Tesselaar te stellen heeft Peters zichzelf, en zijn afdeling ruimtelijke orde ning, volledig uitgeschakeld. Tesselaar krijgt zodoende geen enkel tegenspel, zowel de frac ties als de raadscommissies zijn op grond van eenzijdige argu menten, uit de hoek van het col lege, tot een besluit gekomen en wethouder Peters dreigt ge brouilleerd te raken met zijn ei gen afdeling ruimtelijke orde ning. Behalve argumenten van volkshuisvestingstechnische aard hebben in deze kwestie bo vendien nog subjectieve zaken een rol gespeelt. Niet ten onrech te signaleerde het Links Leiden- raadslid De la Mar dat de combi natie Klunder/Van der Vorm (dat is het bouwbedrijf dat het bouw plan van Klunder zal verwezen lijken) bij de gemeente de mees te "goodwill" heeft. En ook niet vari betekenis ontbloot is de angsthazerij van het gemeente bestuur om jonge architecten met weinig ervaring (Van de Ee renbeemt) een bouwplan als het onderhavige te laten realiseren. Op zichzelf geen argumenten die verfoeilijk zijn, wel dat ze niet over tafel komen. Hoe onterecht die angst voor onervarenheid is blijkt uit het prijsvraagontwerp van het archi tectenbureau Mecanoo dat nu het Rotterdamse Kruisplein op fleurt. Jonge, pas afgestudeerde en veelbelovende architecten kregen van de Rotterdamse stadsbestuurders wel de kans een fascinerend bouwplan te rea liseren dat alom waardering oogst. Het Leidse college van B en W, tenslotte, moet de knoop nog doorhakken. Van een geïnspi reerde planbeoordeling kan evenwel nauwelijks meer sprake zijn. Wethouder Tesselaar weet zich in zijn oordeel gedekt door de PvdA- en WD-fractie. De uit slag staat dus vast. De liberale wethouders zullen, net als hun fractie, wel oppassen de PvdA- wethouder en beoogd onderhan delaar bij de aanstaande college vorming voor het hoofd te sto ten, Tesselaar durft het niet aan een (relatief) onervaren architect aan de gang te laten en Peters heeft zichzelf uitgeschakeld. Kortom: De Leidse gemeentebe stuurders zullen niet de moed hebben een overtuigend bouw plan te bekronen. De proef op de som is geschiedt en laat maar één conclusie over: De architectuur heeft al weer verloren.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4