Steeds Alternatieve straf voor jonge vandalen Banden lek 79,95 NZH bezuinigt op vroege en late buslijnen Leiden krijgt ook Halt-project Dr. W. Dekker (Philips) naar Leidse Universiteit Brandweer bezorgd over parkeergedrag Geen milieutelefoon Leidse regio DONDERDAG 13 FEBRUARI 1986 LEIDEN Elfstegentocht gaat niet door LEIDEN - De Elfstegentocht, I die de stichting Leiden Promo tion voor komende zondag had willen organiseren gaat niet door. De toestand van het ijs is te slecht en de deelnemers zou den dan op te veel plaatsen moeten 'klunen'. Vorig jaar werd de Elfstegen tocht wèl gehouden op de Leid- se grachten. Het evenement, dat als 'broertje' van de Friese elfstedentocht fungeerde, start te toen op het Galgewater bü de Blauwpoortsbrug. Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok Oogappel (1) Op de kamerdeur in het statige pand aan de Rijnsburgerweg 4 staat een waarschuwing: wilt u de deur voorzichtig open doen; er kunnen kinderen achter spe len. Voorzichtig doen we deur open. Die waarschuwing zal daar wel niet voor niets hangen. Binnen spelen inderdaad kin deren. Een meisje van een jaar of vier demonstreert hoe je op het zeil moet springen. Zo en niet an ders - lijkt ze te willen zeggen na een paar prachtige sprongen. Daar in de hoek ligt trouwens een verdomd aardige bal. Hoe oud moest je ook al weer zijn om hier elke dag te mogen verblij ven? We zijn in het Verhey-huis. Verhey was directeur van het AZL en woonde hier tot een jaar of acht geleden. Na die tijd heeft er geen ziekenhuisdirecteur meer in dit herenhuis gewoond; vandaar dat het nog steeds de naam van de voormalige direc teur draagt. Maar daar zal nu misschien wel gauw verandering in komen, want sinds vorige week is hier de kindercrèche van het ziekenhuis gehuisvest. De crèche waar het kroost van het personeel zich op pedagogisch verantwoorde ma nier kan vermaken. En dat schijnt wel te lukken zo te zien. Vooral de trein, die kun dig werd gemaakt door mensen van de sociale werkplaats, is een geliefd object. Het zijn trouwens makkelijke kinderen, zo te zien. Op de foto? Als meneer het zo vriendelijk vraagt, is dat natuur lijk helemaal geen probleem. Ze poseren als volleerde modellen. Alleen die fotograaf verpest het natuurlijk weer. Denkt dat-ie de juiste toon aanslaat door als een gek tu-tu-tu te gaan roepen. Ja, en bleef het daar dan maar bij. Begint-ie ook nog koekoek te roepen. Je ziet ze denken: me neer is vandaag zeker niet hele maal in orde. Oogappel (2) De crèche is er overigens niet zonder slag of stoot gekomen. Ja renlang is er gediscussieerd over de vraag wie nou voor de kosten moest opdraaien: de ouders of het ziekenhuis? "Het AZL heeft zich altijd op het standpunt gesteld dat de fi nanciering voor rekening van de ouders kwam", vertelt de hoofd leidster, Hanneke van der Graaf. "Maar uiteindelijk kwam men tot de slotsom dat de kosten maar gedeeld moesten worden. Vorig jaar zomer ging de kogel door de kerk". (Het AZ1 is overigens het op één na laatste academische zie kenhuis met een crèche. Alleen Utrecht is nog trager.)". In januari werd begonnen met het aanpassen van de woning. Kon dat niet eerder? Nee, zegt de hoofdleidster, "want hier hebben tot eind vorig jaar nog mensen gewoond. Het was dus kort dag. Maar gelukkig hoefde er niet zo vreselijk veel veranderd te wor den". Ze wordt onderbroken. Er staat een man aan de deur met een bestelling. "Pampers zeker", probeert de verslaggever grappig te zijn. Inderdaad, pampers. Op dit moment verblijven er dagelijks zo'n dertig kinderen in de crèche, vertelt de hoofdleid ster. "Ze variëren in leeftijd van zes weken tot vier jaar. Er is een baby- en een peutergroep. Bin nenkort komt er nog een baby- groep bij. Dat komt zo: vorig jaar september heeft een aantal vrou wen zich opgegeven die toen net zwanger waren. Die kinderen worden dus in de komende tijd geboren". Volgt een rondleiding. Naar buiten kijkend zegt de hoofdleid ster: "We hebben een prachtige tuin hè. Vooral in de zomer is dat natuurlijk leuk voor de kinderen. Hoewel je natuurlijk wel goed op ze moet passen als ze buiten zijn. Maar dat is geen probleem, want LEIDEN - Een bewoner van de Oude Vest heeft gisteren melding gemaakt van het feit dat alle ban den van zijn auto waren lekgesto- ken. Bij de politie kwamen giste ren meer meldingen binnen van 'steekpartijen' die plaatsvonden in de nacht van dinsdag op woens dag: op de Oude Rijn werden twee banden lekgestoken, op de Heren gracht één en op de Nieuwe Rijn ook twee. De trein is in trek in AZL-crèche De Oogappel. Links hoofdleidster Hanneke van der Graaf, (foto Holvast) er zijn vijf medewerkers. Zeg maar: twee per groep". En dan komen we bij het pronkstuk van de crèche. De mi- ni-wc's. Zelfs het hart van de grootste lomperik van het weste lijke halfrond zal ontdooien als hij dit ziet. "Mooi hè", zegt Van der Graaf. "De meeste mensen staan er echt een tijdje naar te kijken". We komen weer in de speelka mer. Het meisje staat nog steeds op het zeil te hupsen. Een jon getje zit op de trein. Kunnen we hem even een duwtje geven? Dat kan. En zo werd het nog een plezie rige middag. Er kleeft eigenlijk maar één bezwaar aan de crèche. De naam. De Oogappel hebben ze bedacht. De Oogappel... je mag nog van geluk spreken dat het niet het Paarse Kaboutertje is geworden. Waarom zijn vol wassenen zo kinderachtig als het om kinderen gaat? Waarom altijd dat tu-tu-toon- tje? De soldaat Het verhaal van deze lezer speelt zich af op de eerste oorlogsdag. En hy is er nooit precies achter gekomen wat er nu precies aan de hand was - vandaar zijn ver zoek: kunnen wij zijn verhaal niet afdrukken, zodat mensen die er het fijne vanaf weten kun nen reageren? Zijn verhaal: op 10 mei 1940 stond een groepje mensen, onder wie een politieagent, op de kade van de Witte Singel, ter hoogte van het voormalige Diaconessen ziekenhuis. Na verloop van tijd wordt op het terrein van de Witte Singel een bootje losgemaakt en enkele mensen varen met dat bootje naar de overkant. "Als ze uitstap pen zie ik dat zich onder hen een soldaat bevindt". Die soldaat, zo schrijft de lezer, loopt even later rechtop, met één van zijn handen tegen zijn nek. "Uit het Diaconessenhuis ko men twee verpleegsters met een brancard aangesneld. Bij ons ge komen verwachten ze dat de sol daat op de brancard gaat liggen. Maar deze roept: "Das brauch ich nicht". "Opschudding maakt zich van het groepje meester. Het is een Duitser wordt gemompeld. De agent begint angstig met zijn ge weer te zwaaien en het begint er op te lijken dat hij gaat schieten. Maar de verpleegsters pakken de soldaat en voeren hem het zie kenhuis in". Tot zover het verhaal. Wie weet wat er precies gebeurde, wordt hierbij vriendelijk verzocht ons te schrijven, want onze lezer wü er graag het zijne van weten. Onze lezer is trouwens de in 1922 te Leiden geboren D. van der Werff. (Let op die dubbele f!) Hij verruilde deze stad in 1963 voor het Brabantse Reusel, maar hij is nog steeds betrokken bij wat er in Leiden gebeurt, zo laat hij ons weten. Demmenie Zeer elegante vulpen van SHEAFFER De mantel Is geheet verzilverd (electroplated) en de pen Is van 14 karaats goud. Diverse schrijfbreedtes. vanJS^ voor Fl. Inclusief B.T.W. De Noord-Zuid-Hollandse Ver voer Maatschappij moet dit jaar van de minister van Verkeer en Waterstaat 102.000 gulden bezuini gen. Dit betekent dat de buslijnen 13/14, 15/16, 31/41, 43 en 60 in de vroege morgen en late avonduren wat minder frequent zullen gaan rijden. Deze regeling gaat 30 maart De NZH had in samenwerking met de gemeente Leiden aanvan kelijk gedacht de bezuinigingen te kunnen realiseren door het treffen van doorstromingsmaatregelen in de Breestraat. Dit plan was geba seerd op het instellen van éénrich tingsverkeer op de Breestraat, met uitzondering van de bussen in lijn dienst. Op deze wijze zou het bus- verkeer sneller kunnen worden af gewikkeld, hetgeen op jaarbasis een besparing van een ton zou op leveren. Naar nu blijkt kunnen de ze maatregelen niet op korte ter mijn worden uitgevoerd. De Rover (vereniging reizigers openbaar vervoer), afdeling Leiden noemt het uitblijven van maatrege len voor de Breestraat een zorgelij ke ontwikkeling. In een brief aan de raadscommissie Verkeer en Vervoer dringt zij erop aan om op korte termijn iets aan de Bree- straat-problematiek te doen en hier niet mee te wachten tot de San- ders-parkeergarage is opengesteld. "De belangen van de reizigers die nen te prevaleren. Er moet voorko men worden dat op het voorzienin genniveau van het openbaar ni veau moet worden bezuinigd", al dus de Rover. Naar Rotterdams en Haags voor beeld is in Leiden een zogenaamd Halt-project (Halt Het Alterna- tieO opgezet, dat is uitgedacht door een voorbereidingsgroep waarin onder meer de gemeente Leiden, de Raad voor de Kinderbescher ming, de vereniging Humanitas, de politie en de Katholieke stichting Jeugd en Gezin Den Haag-Leiden zitting hebben. Voor het project, dat voorlopig twee jaar duurt, heeft de gemeenteraad vorig jaar 200.000 gulden beschikbaar gesteld. Voor een alternatieve straf bin nen het Halt-project komen, zo staat in een nota die de voorberei dingsgroep onlangs het licht heeft doen zien, jongeren in aanmerking die aan de vólgende criteria vol doen: ze moeten tussen de twaalf en achttien jaar zijn (een uitloop naar 19- en 20-jarigen is mogelijk als die samen met mindeijarigen aan het vernielen zijn geslagen), ze moeten het feit bekennen, ze mo gen voor niet meer dan 1500 gul den schade hebben aangericht en moeten bereid zijn om voor zover mogelijk zelf de schadevergoeding betalen. Een jongere kan maar twee keer 'halten'; by herhaald vandalisme wordt hij voor de (kin derrechter gebracht. Ook de jon gere die zich niet naar behoren van de hem opgelegde taken kwyt, wordt alsnog vervolgd. Opvoeden Groot is het aantal overtredingen waarvoor een jongere voor een al ternatieve straf in aanmerking kan komen. Openlijke geweldpleging, grafschennis, dierenmishandeling, brandstichting, vernieling, joy-ri ding, kladden en verontreiniging zijn er zo een paar. Maar ook het molesteren van bloemen en plan ten in parken en plantsoenen, or deverstoring, boompje klimmen, urineren op andere dan daarvoor bestemde plaatsen en het zitten in andermans raamkozijnen maakt jongeren rijp voor een Halt-behan deling. Twee nog aan te stellen part-time medewerkers zullen zich met het organiseren van 'de alternatieve bezigheden' bezighouden. Bij voorkeur dienen de jongeren die bezigheden uit te voeren bij de per sonen of bedrijven die zij hebben gedupeerd. In overleg met die per soon of dat bedrijf wordt bepaald welke werkzaamheden de vandaal zal verrichten en voor hoe lang (mi nimaal vier uur, maximaal vijf da gen). Als geen passende activitei ten zyn te vinden bij de slachtof fers zelf, dan wordt de jongere el ders te werk gesteld. Dit overigens immer in nauw overleg met de ar beidsinspectie en na goedkeuring van de ouders en de officier van justitie. Het Halt-project wordt geacht het vandalisme enigszins de kop in te kunnen drukken. Allereerst is er het opvoedkundig aspect: als een vandaal de door hem aangerichte schade zelf moet herstellen c.q. be talen, krijgt hij er wellicht enig be nul van hoe tamelijk stompzinnig vernielen eigenlijk is, zo is de rede nering. En wat te denken van de 'uitstraling' van het project. "De omgeving constateert dat de kwaal wordt aangepakt en zal bereid zijn om een bijdrage te leveren (vergro ting sociale controle en aangiftebe reidheid). De daders (in spe) zullen in hun afweging om te vernielen een grotere barrière moeten over winnen (verhoogde pakkans en sanctionering van hun gedag) dan tot op heden het geval was. Kort om door Halt kan worden inge speeld op het gewenste preventie ve karakter van het anti-vandalis- mebeleid", aldus de voorberei dingsgroep in de nota. Noodzakelijk Over één belangrijk ding heeft de groep zich uitgebreid het hoofd gebroken en wel het feit dat met het Halt-project vervolging kan plaatshebben van gevallen die thans het openbaar ministerie niet ter ore komen (meestal leidt vanda lisme niet tot strafvervolging, on der meer omdat de slachtoffers er van lang niet altijd aangifte doen en omdat het vergrijp 'te klein' wordt geacht). Dit is het geval als een jongere alternatieve straf af wijst of die straf niet goed 'uitzit'. Dat is tegenstrijdig met de stelling van de voorbereidingsgroep dat zo veel mogelijk moet worden voor komen dat de jongeren in de straf rechterlijke molen terecht komen. Echter, zo stelt de groep daar in de nota tegenover, een dreigende strafrechterlijke vervolging is no- LEIDEN - Leiden gaat, in navolging van Rotterdam en Den Haag, alternatieve straf inzetten als wapen in de strijd tegen het jeugdvandalisme. Jongeren tussen de twaalf en achttien jaar die zich aan vandalisme hebben schuldig gemaakt, moeten om onder straf vervolging uit te komen de schade die ze hebben aangericht zelf herstellen of, als dat niet mogelijk is, andere werkzaamheden verrichten voor de persoon of het bedrijf wiens bezittingen ze hebben vernield. Voelt een voor vandalisme opgepakte jongere niets voor zo'n alternatieve straf, dan wordt hij zonder pardon strafrechterlijk vervolgd. dig als stok achter de deur om er voor te zorgen dat de werkzaamhe den ook goed worden uitgevoerd. "Om adequaat op vernielzucht te kunnen reageren is gebruikma king van het strafrecht zoals dat bij een Halt-project gebeurt, noodza kelijk en geoorloofd". Het bureau van het project wordt ondergebracht in het pand van de samenwerkende jeugdbescher mingsinstellingen, de Katholieke stichting Jeugd en Gezin, de stich ting Pro Juventute en vereniging Humanitas aan de Plantage. Verte genwoordigers van deze drie in stellingen, de politie, een advocaat en iemand uit het onderwijs ne men zitting in een stuurgroep die de werkinhoudelijke verantwoor- delijkhed van het project op zich neemt. Voorts wordt een advies raad in het leven geroepen, waarin naar de mening van de voorberei dingsgroep het openbaar ministe rie, Jeugd- en jongerenwerk, de jeugdbescherming, de politie, een medewerker van het Halt-Den Haag, de gemeente Leiden, een kinderrechter, een advocaat en de Raad voor de Kinderbescherming zitting moeten hebben. Trimloop De Leidse atletiekvereniging 'Holland' organiseert zondag een trim- en recreatieloop. Het start schot valt om elf uur op de atle tiekbaan, inschrijven kan vanaf tien uur in de kantine. Te kiezen valt uit afstanden van 2,1 tot 14,4 kilometer, voor rolstoelatleten zijn de afstanden 4, 8 en 10 kilo meter. AANRIJDING - Een 25-jarige Lei- denaar moest gistermiddag om streeks half vijf met een gebroken neus en beenletsel naar het AZL worden gebracht nadat hy op de Hoge Rijndijk was aangereden door een automobiliste. LEIDEN - Philips-president dr. W. Dekker (61) is door het college van bestuur van de universiteit voorge dragen voor benoeming tot buiten gewoon hoogleraar in het interna tionale bedrijfsmanagement. Hij zou vanaf september colleges moe ten gaan geven. Dekker gaf, alvorens in 1976 toe te treden tot de Raad van Bestuur van Philips, leiding aan de berijfs- activiteiten in het Verre Oosten en in Engeland. Sinds 1 januari 1982 is hij voorzitter van de Raad van Be stuur en president van de onderne ming. Dekker zal op 22 april als zo danig aftreden en vanaf die datum de functie bekleden van voorzitter van de Raad van Toezicht. Dekker is tevens vice-voorzitter van de Round-table of European Indus trialists. LEIDEN - Het parkeergedrag van sommige automobilisten in de Leidse binnenstad baart de brandweer grote zorgen. Vori ge week by een brand in de Burgsteeg kon de ladderwagen van de brandweer er niet door, omdat er een auto verkeerd stond geparkeerd. "De enige oplossing is dan een eind lo pen. Onze slangen zijn lang ge noeg", aldus brandweercom mandant Mark. Anders wordt het wanneer mensenlevens op het spel staan. De brandweer kan dan alleen maar hopen dat mensen bereid zyn om in een vangzeil te springen, maar in zo'n geval ontstaat natuurlijk een levens gevaarlijke situatie. Veel men sen hebben de durf niet om van grote hoogte vanuit de dakgoot naar beneden te springen. Al leen met de ladderwagen kun nen die worden gered. De brandweer is vertegen woordigd in een 'verkeersclub', waarin ook politie en een verte genwoordiger van de reini gingsdienst zitten. Komt de ge meente met nieuwe plannen ten aanzien van het parkeerbe leid, dan kan de brandweer daarop direct kritiek spuien. "Als de weg te smal wordt voor onze wagens, moet de gemeen te de plannen veranderen. Daar moet rekening mee worden ge houden". De brandweer klaagt gere geld by de politie over de fout- parkeerders. Maar veel helpen doet dat niet. Mark: "De politie is met handen en voeten gebon den. Als ze een auto bekeuren en die rijdt weg, dan staat er binnen de kortst mogelijke ogenblikken alweer een nieu we foutparkeerder". Vooral rondom de Hooglandse Kerk- gracht, in de Jan Vossensteeg en tijdens de weekmarkt op woensdag en zaterdag is het schering en inslag dat automo bilisten hun voertuig zomaar ergens neerzetten. Mark con stateert dat zelf wekelijks. "Als er een brand uitbreekt en we kunnen er niet door, heeft het geen zin om zo'n auto te laten wegslepen. Dat neemt tien tot twaalf minuten in beslag. In die tijd kunnen de vreselijkste din gen gebeuren". Overigens zijn de duizenden palen in de binnenstad voor de brandweer geen onoverkomen- lijke hinderpalen. Mark: "Wij hebben een universeel sleutel die op al die palen past. Mocht het met die sleutel niet lukken dan rijden we hem gewoon on dersteboven. Bovendien heb ben we spullen aan boord waar mee we zo'n paal er zo uittrek ken. Dat is geen punt". Het parkeergedrag van ge makzuchtige automobilisten vindt hy veel kwalijker. Maar om daarin verandering te bren gen is volgens de Leidse brand weercommandant beslist geen eenvoudige zaak. Een vernielde bushalte. Door alternatieve straffen hoopt de gemeente Leiden het jeugdvandalisme een halt toe te roepen. (foto Wim Dijkman) Gemeente boos op provincie LEIDEN - B en W van Leiden zyn zeer boos op de provincie dat die de Leidse regio een eigen milieute lefoon, een nummer waar burgers hun klachten over vervuiling kwijt kunnen, ontzegt. Omdat zich in de Leidse regio geen technische milieudienst be vindt, zijn er ook geen duidelijke afspraken over klachtenbehande ling van bewoners van Leiden en de regio. Een gesprek hierover met de provincie leidde er toe, dat de provincie voorstelde dat er in de Leidse regio een centraal telefo nisch klachtenpunt, dat dag en nacht bemand zou moeten zijn, zou komen. Echter, terwijl de diverse regiogemeenten en Leiden zich nog volop over dat voorstel aan het buigen zyn, riep de provincie plot seling en zonder overleg een cen traal provinciaal klachtenpunt in het leven. B en W van Leiden zijn hiermee uiterst ongelukkig, zo schrijven zij in een brief aan Gedeputeerde Sta ten. Het lijkt hen weinig efficiënt dat een Leidenaar zijn klacht bij de provincie moet indienen, die ver volgens weer naar de gemeente Leiden wordt doorgespeeld. "Het vaak essentiële rechtstreekse con tact tussen klager en behandelen de instantie komt te vervallen", schrijven B en W. En: "De klach tenbehandeling zal nu leiden tot dubbele procedures en meer bu reaucratie waarmee de burger niet is gediend. B en W vinden voorts dat hier een principiële zaak aan de orde is, namelijk dat de provincie op de stoel van de gemeente is gaan zit ten. Zonder overleg is de gemeente een taak ontnomen: het openstaan voor klachten van de bevolking en behandeling daarvan, vindt het college.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3