'Waar is straks het eind? 5 Recordbegroting voor EK-voetbal Manager Heracles weg Elfmerentocht gaat door PSV-Ajax afgelast Marathbnschaatsen en de commercie Niesten neemt revanche Al in'88 startgeld bij Spelen Draaiboek Elfsteden verbeterd DONDERDAG 13 FEBRUARI 1986 FRANKFORT (SID) - De Duitse Voetbal Bond (DFB) heeft een recordbegroting van 25 mihoen gulden opgesteld voor de organisatie van de eindronde om het Europees kam pioenschap, van 10 tot en met 25 juni 1988 in acht steden. Dit bedrag staat in schril contrast met de financiële problemen, waarmee menige Bundesligaclub momenteel kampt. België I 1984 in huis had, bleef een i cordbedrag Anderlecht heeft zich gister avond in de hoogste Belgische Het staat nog te bezien welke winst ren, dat het nu al een uitgemaakte er voor de DFB inzit. Voor de Fran- zaak is, dat Engeland in één groep voetbalbond, die de eindronde terecht komt met een andere Brit- se ploeg en landen uit het Oost- ,c 20 miljoen gulden blok. Dit om te voorkomen, dat op voetbalklasse naast Club Brugge «vei, vuwuelige balans voor de rellen beluste Engelse supporters- geplaatst aan de kop van de rang- Italianen in 1980 bedroeg byna 15 groepen huis zullen houden in een lijst. De ploeg van trainer Arie 5!3ï??n Sulden- Zeker is, dat de Westeuropees buurland op het Haan liet tegen hekkesluiter Lierse DFB kan rekenen pp vaste inkom- vasteland. Met Engeland zijn De- SK geen twijfel bestaan over het sten uit televisierechten en recla- nemarken, Spanje, Portugal, Ne- klasseverschil: 5-0. Bij de rust leid- medoeleinden van in totaal onge- derland, België en Frankrijk in de de Anderlecht al met 4-0 door tref- hoogste plaatsingsgroep inge- veer 17 miljoen gulden. De rest fers de jonge Stefan Demol, de begroting moet de bond voorna- deeld. Deze landen kunnen dus die twee keer scoorde, Lozano melijk dekken uit de kaartverkoop niet tegen elkaar loten voor de in totaal vijftien wedstrij den. Er wordt op gerekend dat ten minste zes wedstrijden een vol huis zullen trekken. Overigens circuleren er in de zijn, Jan Huijbregts Britse kranten geruchten Vercauteren. De voor Scifo inge vallen Didier Wittebolle, debute- j rend inde hoogste afdeling, maak- De KNVB zal met drie vertegen- te üen minuten v00r tyd het vyfde woordigers by de loting aanwezig doelpunt. John Wark schiet namens Liverpool op het doel van Queens Park Rangers. De Londense ploeg won het duel om de Milk-Cup met 1 -0. (foto ap> a- Vries nipulatie van de vrijdag in Frank- Betaald Voetbal fort te houden loting voor de kwali- Leo Beenhakker namens de tech- ficatiegroepen. De Engelsen bewe- nische staf. 4. Renze de Subtopper Standard Luik ver- het sectie bestuur ioor twee punten en een speler bij ^nSC°alh degradatiekandidaat KV Kortrijk: 1-2. Poel kreeg de rode kaart, nadat hij Desnicka op grove wijze had ALMELO (GPD) - Arie Stehouwer gaat na dit sei zoen weg bij SC Heracles. Het bestuur van de ere divisieclub heeft de manager gistermiddag defini tief laten weten dat zijn verbintenis niet zal worden verlengd. Als reden is opgegeven dat het nieuwe college van de Almelose vereniging enkele 'struc turele wijzigingen' in de werkwijze wil gaan aan brengen. In de praktijk zal dit inhouden dat het huidige bestuur de werkzaamheden van de manager wil gaan overnemen. Over de positie van trainer Ge rard Somer zegt het bestuur nog geen beslissing te hebben genomen, al ligt het in de lijn der verwach tingen dat hem een nieuw contract zal worden aan geboden. Volgens waarnemend voorzitter Piet de Joode is er geen sprake van een vertrouwensbreuk met Ste houwer. "Het is ook niet zo dat we van Stehouwer afwillen, we willen alleen van de functie van mana ger af. Dat past niet meer in ons nieuwe beleid. Wij zijn van mening dat we met onze nieuwe organisa tie het vertrek van Stehouwer kunnen opvangen". Stehouwer, die zijn ontslag bij het arbeidsbureau zal aanvechten, is drie jaar bij Heracles actief ge weest. Toen hij kwam stond de Almelose club met een schuld van ruim een miljoen onder aan de ranglijst van de eerste divisie. Stehouwer toonde zich niet verrast door de be stuursmededeling, maar zei wel teleurgesteld te zijn. "Ik heb het lef gehad de keizer aan te vallen en dat is me waarschijnlijk opgebroken", was zijn veelzeggende reactie. "Naar mijn mening heeft het nieuwe bestuur een voorbarige beslissing geno men, maar ik zal het respecteren. De komende vier maanden zullen voor mij ook moeilijk worden, ik zal m'n taken uit blijven voeren, zoals ik dat altijd heb gedaan". neergehaald. Desnicka had voor de twee Kortrijkse treffers gezorgd. Twee van de vijf geprogrammeer de duels gingen niet door. RWDM, ook in de gevarenzone vertoevend, versloeg het KV Mechelen van Er- win Koeman met 3-1. De uitslagen zijn: Lierse SK - Ander lecht 0-5; KV Kortrijk - Standard Luik 2-1; RWDM - KV Mechelen 3-1; Club Luik - FC Antwerp en AA Gent - Loke ren afgelast. De stand aan kop is: 1. Club Brugge 25 gespeeld, 39 punten; 2. Anderlecht 25-39; 3. AA Gent 24-29; 4. Standard Luik 25-29; 5. Waregem 25-29. Italië Como heeft in de strijd om een plaats in de kwartfinales van het Italiaanse bekertoernooi voor een verrassing gezorgd door Juventus uit te schakelen. Na de overwin ning van 1-0 in eigen huis werd de titelfavoriet in Turijn op 1-1 gehou den. Voor de ploeg van de Franse middenvelder Michel Platini scoorden Bonini en Brio. De laat ste deed dat echter in het verkeer de doel. Fiorentina haalde de laatste acht wel. De nederlaag in de uitwed strijd tegen Udinese (0-1) werd in Florence met 3-1 goedgemaakt. De uitschakeling van Juventus was niet de enige verrassing van de tweede ronde. Ook AC Milan, vier de in de competitie, kwam niet ver der. Empoli hield de dure vedetten op 1-1 na het eerste treffen të heb ben gewonnen. Naast Fiorentina bereikten ook Verona en Roma de volgende ronde. Pisa, met Wim Kieft, won het tweede treffen tegen Verona met 2-0 na het eerste duel met 0-3 verloren te hebben. Uitslagen tweede wedstrijd, tweede ronde (tussen haakje uit slag eerste duel): Atalanta - AS Roma 2-1 (0-2); Juven tus - Como 1-1 (0-1); AC Milan - Empoli 1-1 (0-1); Pisa - Verona 2-0 (0-3); Udinese - Fiorentina 1-0 (1-3). Tweede ronde, eerste duel: Messina - Torino 0-2; Padua - Interna- zionale 1-2; Vicenza - Sampdoria 2-2. Barcelona heeft woensdagavond in de eerste wedstrijd uit de kwartfi nales van de strijd om de Spaanse voetbalbeker een belangrijke over winning geboekt. Atletico Madrid werd voor het eigen publiek met 2-1 geklopt. De uitslagen uit de kwartfinales, eerste wedstrijd: Celta - Real Madrid 0-0; Atletico Madrid Barcelona 1-2; Sabadell - Athletic Bilbao 1-1. Tweede ronde op 26 februari. Derde ronde, tweede wedstrijd: Burgos - Real Zaragoza 1-2 (eerste duel 0-1, Zaragoza verder). EINDHOVEN (ANP) - De voetbal- topper van het weekeinde in de eredivisie tussen PSV en Ajax, die in Eindhoven zou worden ge speeld, is afgelast. Dat zei competi tieleider Jan Huijbregts van de KNVB gisteren. Volgens Huij bregts is het duidelijk, dat het veld van PSV door de vorst onbespeel baar is. Over de andere wedstrijden in het betaald voetbal zei Huijbregts, dat de beslissing over al dan niet doorgaan donderdag valt. „Wat PSV betreft is er geen twijfel mo gelijk. Het ziet er niet naar uit, dat het weer en de grasmat zich snel verbeteren. Ik weet, dat het veld er bij vele clubs slecht aan toe is. Van daag heb ik daarvan een over zicht". Huijbregts zal zich zo snel mogelijk beraden op mogelijke al ternatieve data. Het duel tussen FC Groningen en Fortuna Sittard, dat voor vrijdag op het programma stond, is verschoven naar zondag. ANKEVEEN (GPD) - Het valt niet te ontkennen: met een steeds groter wordende belangstelling (ook vanuit de com mercie) voor het marathonschaatsen, vormt dat langzaam maar zeker ook het traditionele karakter van deze oer-Hol- landse bezigheid. Doorzetters zijn de 'gewoon' gebleven en mede daarom tot de verbeelding sprekende ijshelden weliswaar nog steeds, maar kenmerken als individualisme en vooral het pure amateurisme beginnen (zeker in de top) nu toch enigszins te vervagen. Een tendens die ook naar voren kwam tijdens de gisteren gestarte Driedaagse van Ankeveen. Dit op wielerleest geschoeide eve nement is voor het eerst in het le ven geroepen en maakt eigenlijk in alle opzichten duidelijk hoe de ver- houdingeh binnen het wereldje der lange afstandrijders momenteel liggen. Eenvoudigweg omdat de Driedaagse-organistie handig in speelt op het fenomeen van ge sponsorde ploegen en het toene mende besef dat er best geld te ver dienen valt. Met o.a. totale prijzen- potten van meer dan 30.000 gulden. EERNEWOUDE (ANP) - Jos Nies ten heeft niet lang hoeven wachten op revanche voor de dinsdag gele den nederlaag bij het Nederlands kampioenschap marathon op na tuurijs. Moest de 37-jarige tuinder uit Heemskerk in Giethoorn in de eindsprint zijn meerdere erkennen in Dries van Wijhe, in Eernewoude was woensdag niemand tegen Niesten opgewassen. Ook Wim Vos, een andere vete raan in het marathonwereldje, niet. De rijder uit Kockengen probeerde een kilometer voor de eindstreep te ontsnappen uit de greep van Niesten en de derde vluchter Oege Ferwerda. Niesten reageerde snel en achterhaalde Vos binnen een tiental meters. De tuinder, die 's morgens eerst nog enige uren in zijn bedrijf had gestaan, kon vijftig meter voor de finish de armen al heffen in de wetenschap dat hij niet alleen zijn revanche had, maar ook 999,99 gulden op zijn rekening kon laten bijschrijven. Uilslag revanche NK marathon op r rijs in Eernewoude: 1. Jos Niesten <Hi kerk), 100 kilomete nuten; 2. Wim Vos Ferwerda (Stiens); oy i.ou?. nuuiue vues (Beilen); 5. Harry Kiers (Westertork); 6. Al- bert Bakker (Groningen); op 2.20 7. Jan van der Meulen (Stiens); 8. Johan Wardenier (Marknesse); 9. Jan Eisse Kromkamp (Olde Holtpade); 10. Rein Jonker (Wytgaard). een speciaal ploegenklassement en dito tijdrit (morgen), dagelijkse premiesprints en een tv-toestel ter waarde van 4000 piek voor de strijdlustigste rijder is 'Ankeveen' waarschijnlijk toch maar een ma ger bod vergeleken bij de vette kluiven die ongetwijfeld zullen volgen. David Pos, mede-organisator van de schaatsdriedaagse, houdt wat dat betreft zijn hart vast voor de toekomst. „Ik gun het de jon gens van harte dat ze inmiddels van amateur zo'n beetje semi-prof zijn geworden, maar waar is straks het eind? Als je nagaat dat volgens geruchten een sponsor al 25.000 gulden wil betalen aan een rijder die zijn ploeg komt versterken, dan kan de marathon natuurlijk een he le lucratieve bijverdienste zijn. Je hebt het dan toch over een half jaarsalaris". Zeker als er ook startgelden aan te pas komen, waardoor die in deze onzekere dagen reeds moordende concurrentie op de wedstrijdkalen der - vandaag bijvoorbeeld staat de bekende Elfmerentocht over 120 kilometer in Sneek op het pro gramma, morgén de Noorderron drit in het Groningse Baflo - nog verder wordt aangescherpt. Neem gisteren. De Ankeveense ijsclub doet volgens Pos 'absoluut niet mee' aan dergelijke betalingen vooraf ('dan weet je nooit wat ie mand waard is; al onze inkomsten zijn voor de organisatie en de prij- zenpot bestemd'), maar voor de 100-kilometerwedstrijd in Eerne woude schenen dergelijke transac ties wel te hebben plaatsgevonden. Bovendien viel daar in één keer 15.000 gulden te verdelen. Het ge volg: geen 80, maar slechts 49 rij ders aan de start in Ankeveen en het ontbreken van een flink aantal prominenten dat had toegezegd wel te zullen komen. Niesten (ove rigens winnaar in Eernewoude), Christoffers, Kruithof, Vos, Albert Bakker, evenals Kazemier, Boon, Van Wijhe en Van der Duim, zij al len ontbraken om verschillende, maar vooral financiële redenen. Zelfs de complete ploeg van Drie- daagse-hoofdsponsor Puma, be staande uit de zieke Van Kempen, Manden, Rietveld en Sjaak Bak ker, bleef merkwaardig genoeg weg. Perfecte samenwerking tussen Janet en Evert wan Benthem. Het uiteindelijke resultaat mocht er ook zijn: een eerste plaats. (foto ANP) Het deelnemersveld werd der halve ook in de breedte danig ver zwakt. Niet voor niets nam de orga nisatie reeds het besluit om de voor vandaag geplande rit in te korten van 135 naar 100 kilometer, omdat die afstand voor de meesten toch al moeilijk genoeg wordt. Logisch dus, dat David Pos zich extra blij toonde met de onver wachte komst van onder meer de ex-kernploegleden Hopman - hij won gisterochtend de Proloog over vijf kilometer - en Vunderink. Zo als uiteraard ook de aanwezigheid van Ruitenberg en Van Benthem ('klasse, die jongens komen hier voor geen cent naartoe') de Anke- vener groot plezier deed. De Elfste dentochtwinnaar zal overigens geen spijt van zijn reis hebben ge had, want hij zegevierde gistermid dag in de eerste 'etappe' over 84 ki lometer en heeft daardoor ook de leiding in het algemeen individu eel klassement. LAUSANNE (SID/DPA) - Deelne men aan de Olympische Spelen en geld toe krijgen. Al in 1988 is dat mogelijk voor Calgary (Winterspe len) en Seoel (Zomerspelen). Tij dens de meerdaagse vergadering van het bestuur van het Internatio nale Olympische Comité (IOC) in Lausanne is een rapport van de Ca nadees Richard W. Pound aan de orde gekomen, waarin uitkering van startgelden wordt aanbevolen. Volgens dit plan kunnen alle natio- nale Olympische Comités, die equipes afvaardigen naar Calgary en Seoel en bovendien een con tract met het aan het IOC verbon- dèn marketingsbureau ISL heb ben afgesloten, per team rekenen op een minimum bijdrage van 10.000 dollar (ongeveer 27.000 gul den). Bovendien wordt er per inge schreven atleet een startgeld van 300 dollar (800 gulden) uitgekeerd. Op grond van de deelnemersaan tallen in München 1972 (7894 deel nemers), Los Angeles 1984 (140 ploegen, 7055 deelnemers) en Sera- jewo 1984 (49 landen, 1490 deelne mers) betekent dit voor het IOC in 1988 een aderlating van ongeveer 4,72 miljoen dollar (circa dertien miljoen gulden). Het idee van de betaling van startgelden is het eerste tastbare resultaat van een initiatief uit 1983, dat op 28 mei 1985 leidde tot het tekenen van een op commerciële gronden opgesteld contract van vier jaar tussen het IOC en het mar- ketingsbedrijf ISL, dat in Luzern zetelt en voor 51 procent toebe hoort aan de Adidasfabrikant Horst Dassier. SNEEK, LEEUWARDEN (GPD) - De Elfmeren tocht, traditioneel een soort generale repetitie voor de Elfstedentocht, wordt morgen verreden. Dat hebben de IJswegencentrale IJlst-Wymbritsera- deel en de Elfmerentochtcommissie gistermiddag besloten. Omdat het ijs in het traject Sloten-Balk- Spoekhuster Foart-De Holken niet dik genoeg is, wordt de route ter plaatse verlegd. De tocht wordt daardoor vijftien kilometer langer tot een totaal van 120 kilometer. Er worden meer deelnemers verwacht dan de 10.000 van vorig jaar, vooral omdat de tocht ditmaal in de krokusvakantie valt. Vandaag worden 12.500 startkaarten gedrukt, maar er staat al een kopieer apparaat klaar voor het geval zich nog meer schaat sers aanmelden. Het ijs op de meren is volgens de organisatoren vrij dik: tien tot dertien centimeter. In de vaatten ligt negen a tien centimeter. Het bestuur van de Vereniging De Friesche Elf Steden bekijkt morgen met grote belangstelling het verloop van de Elfmerentocht. „Ik bén vrese lijk benieuwd hoe zal gaan", aldus voorzitter Jan Sipkema. „Maar we zullen wat de Elfstedentocht betreft uiteindelijk toch een eigen koers moeten varen. De tocht geeft een beeld van hoe het ys zich houdt op het zuidelijke deel van de Elfstedenroute. Het zegt nog niets over de ijskwaliteit van de Dok kumer Ee, om maar eens wat te noemen". „We hebben", zegt Sipkema, „toch echt nog een periode van strenge vorst nodig. Als het niet echt gaat vriezen heeft net ook geen zin om weer met de rayonhoofden te gaan vergaderen". Vanmorgen in alle vroegte zijn opnieuw groepjes schaatsers vanaf de Boksumerdam vertrokken voor hun eigen elf stedentocht. LEEUWARDEN (ANP) - De foutjes uit de dertiende Elf Steden tocht zijn niet verdrongen in de ju bel van 21 februari 1985 en onmid dellijk daarna. De elf bestuursle den van de vereniging De Friesche Elf Steden hebben maandagavond niet alleen met de rayonhoofden gesproken over de mogelijkheid van een veertiende tocht. Zij heb ben tevens het nieuwe draaiboek voor een volgende ronde ter tafel gebracht. In het nieuwe werksche ma zit een aantal wezenlijke aan passingen en verbeteringen. Auke Nauta, met voorzitter Jan Sipkema en ijsmeester Henk Kroes, woordvoerder voor de ver eniging, bekende zonder aarzeling dat in 1985 niet alles vlekkeloos is verlopen. „Iedere organisatie maakt werkend fouten en wij vormen daarop geen uitzondering. Wij heb ben sinds de tocht van 21 februari 1985, tot het moment dat het draai boek met de 21 rayonhoofden werd besproken, verbeteringen aange bracht." Die verbeteringen raken zowel de wedstrijd- als de tourrijders. Ze liggen op het gebied van de onder linge en externe communicatie en gelden vooral een betere opvang van de deelnemers aan de tour tocht. Die laatste groep is verreweg het grootst en daarbij zijn bijna vijftig weken geleden ook de onvolko menheden het duidelijkst aan het licht gekomen. Nauta: „In de jaren tussen '63 en '85 is het draaiboek natuurlijk aangepast, maar wij zijn verrast door het ongekende aantal rijders dat de tocht heeft voltooid. Ruim twintig jaar geleden vertrok ken wij met 9294 mensen, de eerste keer dat wij de tienduizend bena derden. Slechts 69 hebben Leeu warden in 1963 gehaald. Vorig jaar vertrokken er 16.179 schaatsers, 12.836 kwamen aan. Voor velen heeft het lang geduurd eer zij hun stempelkaart kwijt konden. Dat zal niet opnieuw gebeuren. Bartlehiem Wij hebben voor Bartlehiem een nieuwe controlepost ingevoegd, vlak bij de weg, waar de bussen kunnen komen. De controle gaat daar om half tien dicht, anderhalf uur voor Dokkum, twee en een half uur na Franeker. Wij hebben van daar in ieder geval de mogelijkheid de mensen onder redelijke omstan digheden naar Leeuwarden terug te brengen. Het verbindingssysteem is ver beterd. In 1985 bijvoorbeeld bleek het op een gegeven ogenbik onmo gelijk een rayonhoofd te pakken te krijgen voor het nemen van maat regelen. Dat zal bij de veertiende tocht, dank zij piepers en sema foons en meer uitgebreide tele foonverbindingen niet meer kun- t plaats vinden." Ook in de wedstrijd zijn er aan passingen. Het is vorig jaar geble ken dat de informatie van de bos ten naar de wedstrijdleiding onvol doende was. Nauta legde uit: „Het was de taak van de rayonhoofden het informatiecentrum te voorzien van mededelingen over de door komst van de rijders. Dat was een praktische onmogelijkheid. Er viel een horde binnen, die zo snel mo gelijk weer op pad wilde. Niemand is dan, behalve als hij er speciaal in geschoold is, in staat de nummers van de rijders door te geven. Die opzet hebben wij veranderd. Het is gebleken dat de rug en borstnum- mers, van 1963, niet meer volde den. Er komen nu drie nummers per rijder, op de rug, aan de zijkant van het rechter bovenbeen en op de linkerdij. Het aantal waarne- minsposten, met een directe tele foonverbinding, zal worden uitge breid tot negentien en wij willen de bemanning recruteren uit juryle den, die werken binnen het mara thonschaatsen en die de rijders dus beter kennen. Zij zullen geen ande re taak hebben dan het doorspelen van informatie. Perscentrum Bovendien hebben wij met de NOS afgesproken dat er in het perscentrum, via hun mogelijkhe den, veel meer zal worden doorge geven. Ons beleid is er op gericht de in formatieverstrekking te verbete ren, wij behoeven geen propagan da te maken voor het evenement, wij moeten er wel voor zorgen dat de mensen die dat willen doen, over zo veel mogelijk gegevens be schikken. De bereidheid is er, de inrichting van het perscentrum heeft meer dan 40.000 gulden ge kost en dat was vorig jaar bijna drie-kwart van wat wij aan contri butie van het toenmalige ledental van 8000 binnen kregen." Het ledenbestand is met ruim 10.000 gegroeid in de weken na de tocht, op de laatste jaarvergadering werd het bestuursvoorstel de con tributie van f7,50 te verhogen tot een tientje, door de 180 aanwezigen bij acclamatie aangenomen. In de afgelopen jaren heeft het het bestuur pijn gedaan dat van verschillende kanten werd gesug gereerd dat de vereniging de tocht liever niet dan wel wilde organise ren. „Ik ben er heilig van overtuigd dat de vorige voorzitter, drs Jan Kuperus, in 1985 niet anders zou hebben gehandeld dan Sipkema heeft gedaan", verklaarde Nauta. „Het zou, binnen het schema, ook niet anders hebben gekund. Wan neer wy een tocht willen uitschry- ven, moeten in de vergadering de rayonhoofden unaniem van me ning zyn dat hun traject berijdbaar is. Zegt er één dat het onmogelyk is, dan komt er geen tocht. Die una nimiteit hebben wy vóór 1985, toen iedereen „Ja" heeft gezegd, nooit gehad. Het is natuurlijk wel denk baar dat Sipkema, eerder dan Ku perus, zal proberen een rayon hoofd ervan te overtuigen dat ook op zyn traject passage mogelijk is".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13