'Goud en mummies kunnen we vergeten' Managers krijgen langzaam oog voor meditatie Graf van Maya wetenschappelijk van belang Humanisten herdenken 40-jarig bestaan Achtergrond DONDERDAG 13 FEBRUARI 1986 PAGINA 11 Reportage SAKKARA - Mohammed schreeuwt als een slavendrijver. Maar de in stoffige kala- bya (arabisch traditioneel gewaad) gestoken jongens laten zich in dit woestijnkli maat niet opjutten. In hetzelfde tempo balanceren ze op drie tegen elkaar aan ge schoven planken met onder de arm of op de schouder een rubbermandje met zand en puin. Op die manier wordt de deze week door de Groningse Egypto loog Jaap van Dijk en zijn Britse collega Geoffry Martin ontdekte grafkelder van Maya geleegd, de voornaamste ambtenaar van de beroemde farao Toetanchamon. Het op 35 kilometer van de Egyp tische hoofdstad Cairo gelegen Sakkara was heel even wereld nieuws. door Taco Slagter Maar Van Dijk ontzenuwt di rect al de valse verwachtingen die de BBC-televisie eerder deze week in een reportage over 'de vondst van de eeuw' wekte. Ge decideerd zegt hij: „Het is voor de egyptologie en het Rijksmu seum van Oudheden in Leiden een hele belangrijke ontdekking. Dat er echter met goud behan gen mummies en andere schat ten uit tevoorschijn zullen ko men, is bij voorbaat uitgesloten. Dit graf is, evenals praktisch alle andere begraafplaatsen in het oude Egypte, door rovers leegge haald. Dat konden wij al meteen zien toen we onder de grond wa ren". Met de betrekkelijk spectacu laire ontdekking van dit graf ging er voor het Leidse museum een droom in vervulling. In 1975 ondernam de afdeling egyptolo gie een expeditie met de Egyp tian Experation Society in Lon den van Geoffrey Martin. Leiden heeft al sinds de vorige eeuw beelden en reliëfs in de collectie die behoren tot de dynastieën van Toetanchamon en Ramses II. Van de vondsten staat vast dat ze afkomstig moesten zijn uit door het woestijnzand bedolven graven rond Sakkara. Eveneens was het vrijwel zeker dat het grafcomplex van Maya zich op deze plaats bevond. Maar waar? De oudste pyramides in dit gebied worden omgeven door een onmetelijke 'zandbak'. Zo maar ergens een schop in de grond zetten is hetzelfde als het gezegde met de speld en de hooi berg. Al tientallen jaren beschikte het Leidse museum over een pri mitieve landkaart van de Pruisi sche egyptoloog Lepsius. Die was er de vorige eeuw geweest en had de toen nog zichtbare grafgebouwen in kaart gebracht. Zandstormen hadden echter de ze voor de historie van Egypte zeer belangrijke monumenten af gedekt. Misschien wel voor de eeuwigheid, als Leiden en Lon den tien jaar geleden niet met de ze uiterst onzekere expeditie wa ren begonnen. Slechts de krab bels van Lepsius stonden als gids ter beschikking. Niet het graf van Maya, maar het deels nog gave bouwwerk van Horemheb werd door de Ne derlanders en de Britten in de periode 1975-1981 van tientallen tonnen woestijnzand bevrijd. Ook een ontdekking van for maat, want Horemheb, bevel hebber van de legers, zou twee jaar na de dood van Toetancha mon buiten de eigen verwach ting aan de macht komen. Zijn tijdens het leven al gebouwde graf bleef echter leeg; Egypti sche vorsten werden in het Ko ningsdal bij Luxor bijgezet. Met de wetenschap dat het ge bied vol ligt met graven van be langrijke historische figuren uit de periode 1350-1200 voor Chris tus, gingen archeologen uit Ne derland en Groot-Brittannië sys tematisch door met zoeken. Met als climax de vondst van deze week. i - in de zomer is het te heet om in woestijngrond te spitten - legden Van Dijk en Martin drie grafkapellen bloot. Onder andere die van de zuster van Ramses II en haar man, Tiya en Tiya (het komt zelden voor dat man en vrouw dezelfde naam dragen, zegt de Groninger). De derde, uit tichelsteen opgetrok ken kapel, leek toe te behoren aan een zekere Ramose, een tijd genoot van Toetanchamon. En hier begint het verhaal.. In het voorhof' van dit grafmo nument zijn twee schachten naar de vijf tot tien meter onder de grond gelegen grafkamers gesi tueerd. Die in de rechterhoek van het hof gelegen schacht was al een verrassing. De toegang tot het onderaardse gangen- en ka mersysteem ligt vrijwel altijd in het midden van de voorhof. Toen Van Dijk toe was aan de inspec tie van de extra verticale tunnel op tien meter diepte, stuitte hij op een middengroot vertrek. In de wand van die kamer was een doorbraak, hetgeen er onmiddel lijk al op wees dat er ooit rovers op bezoek waren geweest. Via deze 'open' deur kwam hij in een complex van ruimten en gangen waarin je rechtop kunt lopen. Terwijl Van Dijk en Martin wat ronddoolden in het gangenstel sel, ontdekten zij weer een schacht, met een lengte van 7,5 meter. Er was geen tweede touw ladder beschikbaar om er in af te dalen. Dat gebeurde de volgende Egyptische jongetjes dragen het puinafkomstig uit de tunnels naar de grafkelder van Maya, naar boven. (foto anp> Het Humanistisch Verbond zal op 4 maart zijn 40-jarig bestaan herdenken in aanwezigheid van premier Lubbers en oppositielei der Den Uyl. Thema van het jubi leum is: de gelijkberechtiging van godsdienst en levensbe schouwing. De bijeenkomst is in het Concertgebouw in Amster dam. De sociale en ethische kanten van het thema komen 's morgens aan de orde in een forum met on der anderen dr. H. Roethof (ka merlid PvdA), emeritus-hoogle raar dr. W. Goddijn (Tilburg) en de hoogleraar dr. G. Dekker (Vrije Universiteit), 's Middags zullen de politici Den Uyl, Nij- pels en Van Mierlo de politieke kanten behandelen. Daarna krijgt premier Lubbers nog het woord. Voorzitter Rob Tielman zal spreken over de taak van het Hu manistisch Verbond nu en in de toekomst. De twee nog levende oprichters van het Verbond, H. Bonger en F. van den Berkhof, krijgen een exemplaar van het door A. den Broeder geschreven jubileumboek. Den Broeder is plaatsvervangend secretaris-ge neraal van het ministerie van so ciale zaken. Hij zet in dit boek uiteen, dat het Verbond niet de traditie van vrijdenkerskringen wilde voort zetten, die zich nogal tegen de kerken afzetten. Het Verbond doet mee in allerlei vormen van overleg met de overheid, wordt door politieke partijen geraad pleegd, deelt in subsidies voor onderwijs en vormingswerk en heeft eigen zendtijd. De laatste jaren blijft het le dental stabiel bij 15.000, terwijl, volgens cijfers van de NOS, toch 23 procent van de bevolking zich humanist noemt. Voorzitter Tiel man zegt daarvan: "Het Verbond vervult de rol van een kaderbe weging, wat je ook bij andere emancipatiebewegingen ziet". Raad van Kerken. Het be stuur van de Raad van Kerken gaat overwegen of er een com missie kan worden ingesteld die zich zou moeten bezinnen op vragen van leven en dood, zoals deze doorklinken in de discussie over euthanasie. De raad wenst een bezinning die een breder ter rein beslaat dan dat van euthana sie alleen. De lid-kerken van de raad zijn het over de euthanasie niet eens met elkaar. Voorzitter dr. D. C. Mulder waardeerde dat gisteren voor de IKON-radio als 'een te ken van grote zwakte'. Naar zijn oordeel kunnen de leden van zo'ii studiecommissie het slechts over bijzaken eens worden. Over de centrale vraag of de arts een spuitje mag geven zal geen over eenstemming mogelijk zijn. Zending. Wil de Raad voor de Zending van de Hervormde Kerk dit jaar aan alle verplichtin gen voldoen, dan is er een totaal Van Dijk, nog enigszins opge wonden, vertelt: „In die schacht zit een wenteltrap. Terwijl we het eind van die trap proberen te be reiken, licht het schijnsel van de lamp op een van de wanden. Tot mijn stomme verbazing zie ik daarop puntgave reliëfs, waar van de mehselijke figuren geel zijn geverfd. Daarnaast staan hiëroglyfen afgebeeld. Terwijl Geoffrey bijschijnt, lees ik de tekst. Daar staat de naam van Maya, diens vrouw en al hun ti tels. We schreeuwden naar el kaar: 'Het is Maya, het is Maya'. Voor ons een sensatie, want waar we nu al elf jaar naar zochten, lag nu onder handbereik". Terwijl Van Dijk en Martin van hun wetenschappelijke emotie bijkomen, knapt het elektrische peertje. „Het was stikdonker", zegt de Groninger. „Ik heb nog nooit zo'n duisternis gezien, of beter gezegd: niet gezien. Zonder licht konden we niet naar boven klauteren. Een zaklantaarn wa ren we vereeten mee te nemen. Twintig minuten wachten op een nieuw lampje duurt erg lang. Bo vendien kun je in deze stoffige ruimten niet te lang vertoeven. Het is er snikheet en vochtig. Je zou de moord stikken". Weer bovengronds doen Mar tin en Van Dijk eerst wat gebruik is bij archeologische opgravin gen in Egypte: het melden bij de autoriteiten. „Dat ligt in Egypte erg gevoelig", legt Van Dijk uit. „En begrijpelijk. Tenslotte zijn we hier te gast eri wroeten we in andermans grond". De oudheidkundige dienst in Cairo, niet gespeend van chauvi nisme, zet de publiciteitsstroom in werking. Tv-ploegen uit tien- talen landen reizen af naar Sak kara. Met de BBC op de kop, die aan de belangrijkheid van deze vondst een eigen wending geeft. Op een steen boven de nu nog bedolven grafkapel van Maya - slechts het onderaardse systeem is tot nog toe toegankelijk - gaat Van Dijk verder in op het Britse 'misverstand'. "Goud en mum mies kunnen we wel vergeten, maar de vondst op zichzelf is bedrag van f 14.166.000 nodig. Dat meldt de folder voor de voor■- jaarszendingsweek (23 februari tot 2 maart). Verreweg het groot ste deel wordt uit de plaatselijke gemeenten verwacht: f 11.350.000. "Partnerkerken in Afrika, La- tijns-Amerika en Azië rekenen op financiële steun uit Neder land", zegt de folder. "Daarnaast wordt ook steun verleend aan missionair werk in eigen land". - De Generale Financiële Raad van de Hervormde Kerk heeft berekend, dat van iedere gulden die gemeenteleden geven voor het plaatselijke werk 3,3 cent naar het algemene kerkewerk gaat. Hervormden brengen jaarlijks met vrijwillige bijdragen, collec ten en giften rond f225 miljoen byeen voor de plaatselijke kerk voogdyen. Daarvan is f7,5 mil joen voor de kas algemeen ker kewerk. Uit bezittingen komt f 6,2 miljoen voor algemeen ker kewerk en speciale collecten (zo als met Oudjaar) brengen ruim f4 miljoen op. Samen dus f 17,7 miljoen, het leeuwedeel van de totale baten (ruim f 19 miljoen). voor de wetenschap van grote waarde. Bovendien weet je na tuurlijk nooit wat er allemaal nog boven het zand komt". Volgens de Groningse egypto loog was Maya onder Toetachan- mon de belangrijkste ambtenaar. Opperbevelhebber van de legers, als opzichter van het schathuis een soort minister van financiën, en eerstverantwoordelijke voor de aanleg en de inboedel van de beroemde graven van de Egypti sche vorsten in het langs de Nijl gelegen Koningsdal bij Thebe, het huidige Luxor in Zuid-Egyp- te. Als Egypte toestemming geeft voor de volgende expeditie in het nieuwe seizoen, en dat lijdt geen twijfel, dan gaan Leiden en Londen verder met het archeolo gische mijnwerk in en rond de graftombe van Maya. „We heb ben zeker nog vijf jaar nodig voor onderzoek, conservering en restauratie van het complex", zegt Van Dyk tot slot. Maar is er ook geld? Van Dijk: „Als de bezuinigingswoede in Nederland niet verder toeslaat, zie ik geen problemen. Het zou doodzonde zijn als we het erbij moeten laten zitten. Dit gebied zit barstensvol met voor de egyp tologie byzondere historische overblijfselen. Wat dat betreft is er nog voor honderd jaar werk". De bevolking van het straatar me Sakkara zal die toekomstvi sie van Van Dijk niet betreuren. In dit hoofdzakelijk van land bouw en veeteelt levende gebied op een smalle vruchtbare strook langs de Nijl, kan extra werkge legenheid goed worden gebruikt. Alleen al bij het graf van Maya werken op dit moment veertig mannen en jongens. Voor 4,5 pond per dag (9 gulden) torsen zy het puin waarmee hun voorvade ren de graven tegen schennerij afdichtten. De Egyptische op zichter Mohammed krijgt echter een paar pond meer. Omdat hy schreeuwt. De uitgaven voor algemeen kerkewerk belopen echter ruim f 20 mihoen, zodat dit jaar een te kort resteert van f984.000. Het tekort was eerst nog f 600.000 ho ger. De raad wil de kerkelijke be groting op korte termijn weer sluitend maken. Overgangen. In het blad 'De Waarheidsvriend' van de Gere formeerde Bond in de Hervorm de Kerk reageert algemeen se cretaris ir, J. van der Graaf van daag op de overgang van enige christelijke gereformeerde predi kanten naar de Hervormde Kerk. Als het gaat om predikanten die, hoe dan ook, in een kerkelij ke procedure zijn gewikkeld, dan moet de Hervormde Kerk eerst afwachten hoe zo'n kwestie wordt afgehandeld, vindt Van der Graaf. "Het gaat niet aan om dan voortijdig een ontsnappings mogelijkheid te bieden". "Het is niet aan ons, te beoor delen hoe gereformeerd of onge- reformeerd de vertrokken predi kanten zijn, maar het loutere feit dat ze de ruimte van de Her vormde Kerk zochten zónder daarbij verwantschap met de ge reformeerde stroming in deze UTRECHT - Het lijkt erop dat de top van het Nederlandse bedrijfsle ven de Maharishi Mahesh Yogi heeft ontdekt. De toeloop van ma nagers is zo groot deze deze maand drie speciaal op managers gerichte TM-cursussen van start gaan. Na een dagbladinterview met de voor zitter van de Nederlandse TM-afde- ling en directeur sociale zaken bij het elektrotechnische concern Ho- lec Uyen kregen de managers oog voor TM. door Ad Moetman Het interview inspireerde zo'n 25 managers om een basiscursus te volgen en via mond-op-mondrecla- me is die belangstelling volgens di recteur Frans Van der Logt van de Maharishi Natuurwetacademie in Utrecht alleen maar groter gewor den. Nederland kent ongeveer 60.000 TM-beoefenaars. Wat TM precies is laat zich moeilijk onder worden brengen. Van der Logt: "Vertellen wat TM is, is net zo on mogelijk als aan iemand die nog nooit een aardbei gegeten heeft, vertellen hoe een aardbeientaart smaakt. Maar je zou TM kunnen beschrijven als een techniek waar mee je even je accu oplaadt. Voor de geoefende TM-er brengt twee maal 20 minuten mediteren per dag meer ontspanning dan een goede nachtrust". Geen zwever De resultaten van dagelijks me diteren zijn volgens beoefenaren ongelooflijk. "Ik ben niet zo'n zwe ver", zegt Tom Posch, die vijf maanden mediteert, "van nature sta ik sceptisch tegenover dit soort oosterse toestanden, maar ik dacht: het is het proberen waard. Net als een vriend van me, op wiens advies ik begon, was ik van af de eerste keer enthousiast. Het is net alsof ik twee keer per dag met vakantie ga. In die twintig minuten kom ik tot volslagen rust, mijn werk deel ik veel efficiënter in, ik raak minder snel geïrriteerd, het is alsof ik veel meer energie heb". Tom Posch is directeur van het be drijf P5 BV in Weesp, dat promo tiecampagnes opzet, studiedagen organiseert en teksten levert aan verschillende afnemers. Posch ziet het mediteren vooral als een mid del waar hij zelf baat bij heeft. VEGIN LEI0SCH ALPHENS DAGBLAD Normaal verbruik 800 m3 1.000 1.200 1.400 1.600 1.800 2.000 2.200 2.400 2.600 2.800 3.000 3.300 3.600 3.900 4.200 4.500 5.000 5.500 6.000 kerk te betuigen, wyst op een confessionele crisis binnen de Christelijke Gereformeerde Ker ken". "Van hen die uit de kring van de Afscheiding de Hervormde Kerk binnenkomen mag ge hoopt worden, dat ze als gerefor meerde mensen komen en een ruimte bepleiten die binnen de grenzen van de belijdenis ligt. Anders wordt dc Hervormde Kerk tóch als 'hotelkerk' gezien, ondanks de bewering dat men dat niet wil". Aldus ir. Van der Graaf. Er is by hem geen leedver maak, in de trant van: "men ziet nu waar afscheidingen toe lei den". "Maar deze ontwikkeling zal ook afgescheidenen tot de er kenning moeten breygen, dat ze bij het uittreden uit de vader landse kerk de schuld van die kerk hebben meegenomen en in eigen gelederen ook hebben meegedragen". Ds. L. H. C. Friederich te Oegstgeest, geestelijk verzorger bij 'Endegeest', gaat de kleine re monstrantse gemeente in Nieuw koop pastoraal bijstaan. Dat vraagt een aantal avonduren per week. Zijn voorganger in Nieuw Hierin verschilt hij met Uyen, die van mening is dat zijn medite ren ook invloed heeft op anderen. Uijen: "Bij het vorige bedrijf waar ik werkte, hadden we te maken met een hoog ziekteverzuim. Na dat ik een aantal collega's had overgehaald om te gaan mediteren, begon het ziekteverzuim in het be drijf verbazend snel te dalen. Bij Holec hebben we de afgelopen ja ren ook moelijke tijden meege maakt (het personeelsbestand is sinds '79 verminderd van 7900 tot 3400, red.). Reken maar dat een di recteur sociale zaken het dan druk heeft. Toch was ik aan het einde van een vermoeiende week nog in staat om creatieve oplossingen te bedenken. Ik liep nog zo fris als een hoentje rond". Stress Frans van der Logt heeft nog een andere verklaring voor de toegeno men belangstelling van managers uit het no-nonsense-bedryfsleven: "Ten eerste gaat het bij managers om de stressbestrijding. Wat ook een rol speelt is dat ze de hele we reld al gezien hebben, ze bezitten alles wat hun hartje begeert. Ze stellen zich dan de vraag: wat kan het leven me nog meer bieden?" "Daarom zoeken ze naar een ma nier om hun persoonlijkheid te verdiepen en om die stress het ze nuwstelsel uit te krygen. TM is voor managers een handige metho de. De cursus kun je zien als het nemen van rijlessen. Je leert bij ons TM, net als je bij een rijschool autorijden leert. Als je het eenmaal kunt, verleer je het nooit meer en je hebt ons dus niet meer nodig. Je hoeft helemaal niet gelovig te zijn om te leren mediteren, het is zelfs geen probleem als je sceptisch te gen dit soort oosterse fenomenen aankijkt. Iedereen kan het leren". koop. ds. N. van Gelder, zal hem komende zondag daartoe beves tigen. Ds. Friederich blijft predi kant van 'Endegeest' Bisschop R. P. Bar van Rot terdam is benoemd in de Vati caanse congregatie voor de ere dienst (liturgie). Deze congrega tie behandelt alle liturgische za ken die niet door een bisschop kunnen worden afgehandeld Gereformeerde Kerken: be roepen te Ottoland kandidaat J. H. van der Sterrc Amsterdam; aangenomen naar Haulerwyk S. Feenstra Schoonebeek. Gerefor meerde Gemeenten: beroepen te Wageningen A. Bac Bodegraven. ACTIE ZUINIG STOKEN TABEL VOOR DE WEEK VAN 3 FEBR. T/M 9 FEBR. 1986 WEERSTATION VALKENBURG Totale streefverbruik vanaf 21-1045 t/m 9-2-86 1018 1135 1251 1366 1481 1597 1715 1887 •2060 2236 2409 2589 2880 3173 34fifi Jaap van Dijk (links) en zijn Britse collega Geoffry Martin. Zij maken evenals de Leiderdorper René van VIalsem, werkzaam bij de vakgroep Egyptologie van de Leidse universiteit, al enige jaren deel uit van het Nederlands-Engelse team dat zich bezighoudt met de opzienbarende opgravingen in Sakkara. (foto AP)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11