'Ontmoetingsplaats van skinheads en decadente rijken' 'Corps', roerende eenvoud van Van Manen Paul van Vliet met gedistingeerde show WOENSDAG 12 FEBRUARI 1986 KUNST PAGINA 21 LONDEN (GPD) - Wachten, wachten, wachten. Journalis ten zijn niets anders gewend. Neil Tennant werkte twee en een half jaar als verslaggever bij het Britse tienerblad Smash Hits. Hij weet dus uit ervaring hoe popsterren op zich kunnen laten wachten, voordat hij er zelf een werd. Tennant maakt samen met de voormalige ar chitectuur-student Chris Lowe deel uit van de Pet Shop Boys - een Brits duo dat hoge ogen gooit in de hitparades met een van de mooiste singles van de laatste tijd: West End Girls. Neil Tennant en Chris Lowe zijn te laat voor dit interview. „In deze amusementssector worden de af spraken vaak te krap geregeld. Zo dra er iets mis gaat, ligt je hele schema voor de rest van de dag overhoop", zegt Tennant. „Maar ook als popmuzikant moet je vaak wachten", voegt hij er vergoelij kend aan toe. „Als je in een tv- show moet optreden ben je vaak de rest van de dag kwijt. Soms méér. Vier minuten op de Duitse tv kost je me vorige week nog twee dagen". Tennant is een keurig geklede twintiger met een licht geaffecteer de spraak. In de videoclip die West End Girls de afgelopen maanden op de beeldbuizen bracht, loopt hij haastig door Londen - speurend naar meisjes in de Londens" uit- gaanswijk West End. Zowel de song als de clip hebben een onder huidse spanning alsof ze een jaren '80-versie zijn van de West Side Story. Tennants collega, toetsen man Chris Lowe, die zijn mond tij dens het interview nauwelijks opendoet, loopt als een lijfwacht gelijk met Neil door het beeld. Neil: „We kwamen op het idee door het Britse performanceduo Gilbert en George. Hun werk spreekt ons zeer aan. Je ziet bij Gil bert en George twee mensen, die identiek gekleed zijn, als een twee- Pet Shop Boys bezingen de spanning van Londens West End door John Oomkes koppig individu rondlopen. We hebben nu zo twee video's ge maakt. Visueel levert dat een grap pig effect op - alleen het decor lijkt dan te veranderen. Maar we zijn lang niet zo excentriek als Gilbert en George". Oxford-Engels West End Girls bevat een in keu rig Oxford-Engels uitgesproken rap, die je eerder op Amerikaanse dansplaten verwacht. De meeste Amerikaanse rap staat strak van de vitaliteit, maar in de tekst die Neil Tennant aan het begin van West End Girls uitspreekt, klinkt de naargeestigheid door die in som mige Londense wijken bijna tast baar aanwezig is. Neil: „Ik zeg daarin dat, als het leven weinig voor je in petto heeft, je soms beter af bent als je dood bent. Veel men sen denken er volgens mij zo over als ze gevoelig zijn voor de ellende en sleur van het dagelijks leven. Die eerste strofe van het nummer is naargeestig - eigenlijk helemaal niet iets dat je in zo'n song ver wacht. De opluchting komt pas aan bod in het refrein van West End Girls. Daarin wordt de moge lijkheid geboden om aan de dage lijkse ellende te ontsnappen. Ver maak je maar, zo zing ik daar, in het Londense uitgaanscentrum West End. Het is een vlucht na tuurlijk". Het Londense West End behoort tot het meest avontuurlijke uit-' gaansgedeelte van de stad. Het is daar, zoals de Pet Shop Boys zin gen, waar de jongens uit de achter buurten in East End de meisjes uit de andere wijken tegen het lijf lo pen. Neil: „Daar raken ze op elkaar verliefd. Daar hangen ze de beest uit, daar vermaken ze zich. In het West End proberen ze krampach tig te vergeten hoe saai hun leven in elkaar steekt. Voor de meeste jongeren heeft het leven toch niet zo veel in petto, is het niet? Voor dat ikzelf een fatsoenlijke baan had, moest ik de ene na de andere opdracht aanpakken. Veel geld had je niet in je zakken. Elke vrij dagavond zag je dan even de kans om even uit de band te springen". Glamour Neil schildert de sfeer: „De East End in Londen bestaat uit de tradi tionele arbeiderswijken. Het leven is daar kei- en keihard. De huizen bevinden zich er in slechte staat, de werkloosheid is hoog. Het uit- gaansgedeelte dat wij met West End aanduiden is beter af, of beter gezegd, schijbaar beter af. In West End loop je de beautiful people te gen het lijf, een bepaald soort gla mour. Op uitgaansavonden in het weekeind lopen die harde arbei dersjeugd en die mooie mensen dan dwars door elkaar heen en hangt er tussen die twee groepen een spanning in de lucht. Dat vind ik juist spannend. Je komt er skin heads tegen, maar ook de rijke jon ge conservatieven". „Ik denk dat de rijken - althans zeker een bepaald soort decadente rijken - gefascineerd worden door de arbeidersbevolking. Maar an dersom geldt hetzelfde. In Enge land kleden jonge mensen die zon der geld zitten zich momenteel niet alsof ze platzak zijn, maar ze kle den zich juist alsof ze bulken van het geld. Heel casual. Ze dragen truien van driehonderd gulden. Sportschoenen die voor tweehon derd gulden ovér de toonbank gaan. Ze behangen zich met gou den ringen en allerlei juwelen. De meeste luxe parfums vinden juist bij hen aftrek. En het gaat om jon ge mensen uit de armste wijken met niets anders dan een uitkering. Het geld voor die luxe komt ergens vandaan, ergens anders, denk ik. Ze zijn zo gefascineerd door de le vensstijl van de rijken, dat ze er al les voor doen om ook zo door het leven te gaan. Ze haten hun eigen situatie, trekken zich als in een droomwereld uit hun eigen ellen de". Hoewel The Pet Shop Boys hun bekendheid momenteel nog uit sluitend te danken hebben aan slechts één, als klassieker betitelde single (West End Girls), ligt er veel meer materiaal op de plank. In En geland kreeg een andere song, Op portunities (Let's Make Lots of Mo ney) al de nodige aandacht. Ten nant baseerde het gegeven op de klassieke film Midnight Cowboy met Dustin Hoffmann en Jon Voight. Van The Pet Shop Boys ver schijnt binnen twee maanden een debuutalbum, dat de lijn van beide songs zal doortrekken. De liedjes van Neil Tennant en Chris Lowe zijn door het subtiele gebruik van elektronika en beeldende teksten uiterst filmisch. Een ander voor beeld van hun werkwijze treffen we aan op een demo, die zijn weg naar de Engelse radio heeft gevon den. Les Zazous speelt in het Parijs tijdens de bezetting. Neil: „Die naam, Les Zazous, werd gebruikt voor een bepaald soort Parij ze naars in het uitgaansleven. Heel in teressant. Ze sliepen een gat in de dag, lieten hun haar groeien, droe gen zonnebrillen. Nu zou dat niet zo bijzonder zijn, maar dit gebeur de in 1942. Ze gedroegen zich als beatniks terwijl de nazi's in Parijs rondmarcheerden". Les Zazous „Les Zazous frekwenteerden de illegale kroegen, luisterden naar de door nazi's verboden jazzmuziek. Hun positie was zeer benard, want ze moesten niets hebben van de Franse ondergrondse. De Resistan ce vond ze walgelijk, de nazi's moesten niets van hun hebben. Ze werden door iedereen uitgekotst, omdat ze niemands zijde kozen. Ze maakten zich nergens druk over, alleen maar - heel egocentrisch - over zichzelf. Het uitgaansleven was voor hen de enige mogelijk heid om aan de werkelijkheid te ontsnappen - eigenlijk net zoals met die East End Boys het geval Het succes van West End Girls is opvallend genoeg tot stand geko men in de discotheken - de plaat heeft het afgelopen jaar tot twee keer toe de zogenaamde dance- charts gehaald. De single lijkt dus aan te slaan bij de publieksgroepen die in het nummer worden be schreven. Voor een deel is de oor zaak van het succes te verklaren uit de bemoeienis van de Ameri kaanse discoproducer Bobby O met de Pet Shop Boys. De beelden de teksten van Tennant worden mede door zijn invloed gecombi neerd met uiterst effectieve synthi- disco. Chris Lowe, die los komt zodra het over de techniek gaat: „Ik hoorde bijvoorbeeld Passion van de Newyorkse Flirts en die negen minuten durende plaat kabbelde maar voort zonder saai te worden. Ik kreeg van die plaat, en van Ma king Love van Divine en allerlei andere opnamen van Bobby O de indruk dat die man 24 uur per dag hetzelfde soort, meestal vunzige plaatjes maakt. En dat klopt. Wij hebben met hem gewerkt aan een van de twee mixen van West End Girls. En zoiets moet je in Enge land verdedigen. Onzin, de man maakt lekkere platen. Het is in om alle discomuziek af te doen als on zin. En dat is één van de grootste vooroordelen in de muziekbusi- Brian Aherne overleden VENICE (UPI) - Brian Aherne. de Brits-Amerikaanse acteur die zijn carrière op 8-jarige leeftijd begon en daarna wereldwijze Britse he ren speelde m toneelstukken en films als The Barretts of Wimpole Street' en 'Titanic', is op 83-jarige leeftijd overleden. Hij was vorige week opgenomen in een zieken huis in Venice in Florida. Aherne speelde tegenover 's we relds befaamdste filmsterren als Bette Davis, Mariene Dietrich, He len Hayes en Katharine Hepburn en was dan veelal hun gesoigneer de en goedgemanierde echtgenoot. Aherne was in 1939 getrouwd met de actrice Joan Fontaine, maar zij scheidden in 1944. Twee jaar la ter hertrouwde hij met Eleanor La- brout. Aherne schreef in 1969 zijn autobiografie 'A Proper Job', en een biografie over zijn vriend, wij len de acteur George Sanders, geti teld A Dreadful man' in 1979 Graham Greene onderscheiden LONDEN (Rtr/UPI) - De Britse schrijver Graham Greene (81) is door koningin Elizabeth onder scheiden met de exclusieve Orde van Verdienste ('Order of Ment' - OM). Het is een orde die een per soonlijke gift van de koningin is en waarvan nooit meer dan 24 ver dienstelijke Britten lid zijn. Hoewel aan de orde geen titel ver bonden is, wordt het 'OM' achter de naam zeer begeerd. De acteur Lord Olivier en oud-premier Harold MacMillan zijn al eerder in de orde opgenomen iroto api Britsé platenprijzen 1(5) When the going gets - Bil ly Ocean 2 1) A good heart - Feargal Sharkey 3 4) West End Girls - Pet Shop Boys 4(2) Nikita - Elton John 5 6) We just - Moses 6 (3) Broken wings - Mr. Mis ter 7(7) Baby talk - Alisha 8 (10) Girlie girlie - Sophia George 9 (12) Female intuition - Mai Tat 10 (15) Moscow nights - Any a 11 8) You're a friend of mine - demons/Browne 12 (18) 13 (17) 14 (19) 15 (11) 16 9) 17 (29) 18 (13) 19 (14) 20 (22) 21 (16) The sun always shines on tv - Aha Sanctify yourself - Sim ple Minds Living in america - Ja mes Brown Run to me - Lee Towers Anita Meyer Holding back the years - Simply Red Burning heart - Survi- Eldorado - Drum Thea tre Hurts to be in love - Gino Vannelli It's alright - Eurythmics Mated - David Grant and Jaki Graham 22 (21) 23 (40) 24 (32) 25 (27) 26 27 28 (28) 29 (20) 30 (24) The whole of the moon - The Waterboys Hold me - T Pendergrassl W Houston Rock me baby - Johnny Nash Caravan of love - Isley Jasper Isley 1 am a lover - Andrea And she was - Talking Heads Hit and run - Total Con trast 35 36 37 (36) 38 (30) 39 (23) After the love has gone Princess Borderline - Madonna If you're ready - Ruby Turner Kom op we zetten alles op z'n kop - De Deurzak kers Leaving me now - Level 42 You little thief - Feargal Sharkey Away - Maarten Peters Walk of life - Dire Straits Alles wat ademt - Rob de Nijs Say you say me - Lionel Richie (Stichting Ned. Top 40) LONDEN (DPA) - De Britse gram mofoonplatenindustrie heeft Phil Collins uitgeroepen tot beste zan ger én Annie Lennox van "Euryth mics" tot beste zangeres van 1985. De onderscheiding voor de beste groep ging naar "Dire Straits". Met nog een prijs voor zijn al bum 'No jacket required', kon Phil Collins als enige beslag leggen op twee prijzen. De partner van Annie Lennox in Eurythmics, David Ste wart, werd onderscheiden met de prijs voor de beste producer van het jaar. De Amerikaan Bruce Springs teen werd onderscheiden als 'beste buitenlandse artiest' en 'Huey Le wes and the News', eveneens uit de V.S., als beste buitenlandse groep. Beste Single werd 'Everybody wants to rule the World' van 'Tears for Fears'. Op de foto Annie Len nox en David Stewart tijdens de prijsuitreiking. (foto api Het Nationale Ballet met 'Corps' van Hans van Manen op het Viool concert van Alban Berg. Voorts: Haydn Symfonie (Linkens/Haydn), Room at the top (Van Dantzig/Berg) en Le Corsaire (Petipa/Drigo). Ge zien op 11 februari in de Stads schouwburg, Amsterdam. Aldaar ook op 12 -16 februari en 3 - 5 maart. Op 18 februari in het Circustheater, Scheveningen. AMSTERDAM - Met Hans van Manen weet je het nooit. 'Bits and Pieces' en 'Balletscènes', zijn voorlaatste balletten, wekten het gevoel dat de oude meester het zich gemakkelijk ging ma ken. Maar in 'Corps' keren de hartstocht en tragiek van zijn Pianovariaties in alle helderheid terug. 'Corps' werd in december van het vorig jaar voor het eerst ge danst door het Ballet van Stutt gart. Gisteren beleefde het zijn première bij het Nationale Bal let. Het ballet is gemaakt op het Vioolconcert van Alban Berg, dezelfde compositie waarop Jiri Kylian enkele jaren geleden voor het Nederlands Dans Theater zijn 'Wiegelied' maakte. Al ligt er een wereld van ver schil tussen de dansstijlen van Van Manen en Kylian, er zijn toch ook opvallende overeen komsten tussen 'Corps' en 'Wie gelied'. Zowel Kylian als Van Manen gebruiken drie danseres sen, die als één persoon te be schouwen zijn. Beiden voeren daarnaast een grote, hechte groep ten tonele, die als levend decor fungeert en voor een drei gende sfeer zorgt. Kylian houdt zich echter strikter aan de mu ziek en aan het dramatische ge geven, dat aan de compositie ten grondslag lag; Berg schreef zijn Vioolconcert naar aanleiding van de dood van de jonge dochter van een vriend van hem. Van Manen heeft dat thema naar een abstracter plan ge bracht. Zijn 'Corps' is een ballet over scheiden. Een groep van twaalf mannen domineert steeds de dansvloer. Zij zijn gekleed in De voorlaatste scène van 'Corps': Coleen Davis wordt door de groep zwarte pakjes met dito riem, die doen denken aan een ouder wetse science fictionfilm. Ze vor men een massief, organisch ge heel met krachtige bewegingen. Dan komt de eerste vrouw (Ra chel Beaujean) op. Ze draagt een lichtgrijze jurk en danst met haar uitverkorene een lyrische pas de deux. De vrolijkheid houdt stand tot de vrouw onverwachts ver trekt. Een tweede danseres (Leigh Hercher) meldt zich, in een wat donkerder jurk. Ze vleit zich in de armen van vele man nen. Haar pas de deux is al veel tragischer van sfeer; de man ver vult er ook een meer actieve rol in. De groep van mannen schui felt soms dreigend naderby en stampvoet als ze verdwijnt. De derde vrouw (Coleen Davis) is in het zwart gekleed. Haar pas de deux is van een droefheid die harten doet smelten. De man moet haar steeds ondersteunen, alsof ze niet bij machte is zich op de been te houden. Dan dromt de groep samen en heft vrouw en man beurtelings met trage geba ren omhoog. Aan het slot, als ook deze vrouw is verdwenen, staan de mannen met machteloos ge balde vuisten in de spot. 'Corps' heeft een dramatiek die bij Van Manen zeldzaam is. De sierlijke lijnen in de pas de deux contrasteren heftig met de groep van mannen, die zich met agres sieve bewegingen uiten. Pas op het eind, als man en vrouw ver troostend worden opgetild, ko men die twee uitersten samen. Maar beiden hebben de voor Van Manen kenmerkende soberheid. Vooral in de pas de deux bereikt hij met beperkte middelen vaak een theatraal effect dat in al zijn eenvoud roerend is. De uitvoering won aan kracht naarmate de dans vorderde, om met de smachtende dans van Co leen Davis een climax te berei ken. Vera Beths speelde bij het Balletorkest de vioolsolo. ARIEJAN KORTEWEG 'Over Leven' in Leidse Schouwburg 'Over Leven' - Nieuwe one man show van Paul van Vliet. Muzikale begeleiding: Ben van der Linden en John Eskes. Lichtontwerp: Wim Dre- sens. Gezien op 11 februari in de Leidse Schouwburg. Aldaar nog vanvond en morgenavond te zien. LEIDEN - Na 'Wat gaan we doen', dat in december vorig jaar nog op televisie werd uitgezon den, is 'Over Leven' de zesde one man show - alleen al het aantal dwingt respect af. Op het toneel staat de Paul van Vleit, zoals we die in de loop van heel wat jaren hebben leren kennen; nu eens melancholiek mijmerend, dan weer poëtisch beschouwend en soms ook uitbundig dollend met het publiek. Hij is er de man niet naar om nu eens totaal anders uit te pak ken. In zijn openingslied zingt hij weliswaar: 'Ik ben zo vaak op nieuw begonnen/En niet zo'n beetje nieuw maar radicaal'. Uit eindelijk blijkt de 'optocht door de tijd' echter 'steeds weer langs dezelfde plek' te komen. Zijn kracht ligt immers in de (allesbe halve gemakkelijke) variatie bin nen de programformule, die hij door de jaren heen zo zorgvuldig heeft opgebouwd. Die gedegen en gerijpte aanpak staat ook dit maal weer garant voor een prach tig programma, waarin de ver schillende aspecten van zijn ar tistieke mogelijkheden (van lol lig typetje tot introvert chanson) ruimschoots aan bod komen. Natuurlijk is er een typetje - Van Vliet kan daar tegenover zijn publiek niet meer om heen. Hagenees Benny uit de vorige show keert terug nu als concier ge van een Rijksscholengemeen schap, die zyn licht over de roeri ge wereld van het onderwijs laat schijnen. Benny is ook het enige typetje. Vóór de pauze is er een ander soort, meer op een trend gerichte uitsmijter, wat goed blijkt aan te slaan. Met enige steun van zijn muzikale begelei ders Ben van der Linden en John Eskes ontvouwt Van Vliet zijn plannen voor een vorm van to taal-theater, dat eigenlijk voor de- Amsterdamse Stopera bedoeld In deze produktie 'de Voor deurdelers' wordt vooral op het gebied van relaties en het krijgen van kinderen heel wat overhoop gehaald. Jan-Guus bijvoorbeeld is één van de pernsonages, die zich by alle moderne bevruch tingsmethoden en -technieken enigszins overbodig, 'als een tuinslang in de regen' voelt. Een ander groot programmaonder deel is de Turbomens 2000, waar in de vraag naar een zinvolle in vulling van de toenemende hoe veelheid vrije tijd centraal staat. Tegenover de dolle pret staat ingetogen nummers, zoals een ode aan Vlaanderen en een door de eindeloze euthanasiediscus sies actueel lied over sterven. En zowel in de conference 'Verjaar dag van Manuel' als in het lied over de oude mensen, die naar ons hedendaagse strandgebeu- ren (het tangatje klein/de borsten groot) kijken, spelen generatie- verschillen een rol. Aan een weloverwogen licht ontwerp zijn we in het theater zo langzaamaan wel gewend ge raakt. Toch valt hier het uitge kiende lichtplan extra op. Het onderstreept het gedistingeerde karakter, dat nog altijd het optre den van Paul van Vliet typeert. Per slot van rekening is hü een 'Leids produkt' van de universi teit hier ter stede. Op die tijd in Leiden zinspeelde hij ook even aan het begin van zijn program ma - op het podium van de schouwburg overigens, waar hy jaren geleden met het Leidsch Studenten Cabaret ('laat je zoon studeren') zijn eerste succes had Vanavond en morgenavond staat hij er weer. WIJNAND ZEILSTRA wordt door elkaar gefascineerd' Neil Tennant (links) en Chris Lowe van Pet Shop Boys: 'Rijk

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21