Wesdand-Utrecht is nu 'zorgenvrij' Japanse firma's lid effectenbeurs Bondwell Last aan onroerend goed valt weg I FNV ziet geen oplossing voor eigen atv-problemen Profijt van Europees Fonds is onvoldoende VNO opent klachtenlijn over belemmeringen EG 'Europa' verliest strijd om helikopterfabrikant Westland Britse rechter legt beslag op gelden grafische bond Griekse klinieken liggen lam door staking artsen DINSDAG 11 FEBRUARI 1986 ECONOMIE PAGINA 9 AMSTERDAM (ANP/GPD) - De Westland-Utrecht Hypotheekbank verwacht, na al twee maal over een zandbank te zyn geholpen, definitief te zijn vlotgetrokken door Nationale Nederlanden. Op het eigenlijke werkterrein, het verstrekken van hypotheken, zijn er geen problemen. De sterk verliesgevende activiteiten op het gebied van onroerend goed zijn vrijwel beëindigd. Dat zei bestuursvoorzitter mr. J.F. vast dat het eigenlijke bedrijf van op den duur toch wel beter en we Visser gisteren in een toelichting de bank redelijk goed draait met denken dat het oude zeer er nu wel op de vrijdag bekend gemaakte een licht stijgende lijn van de re- uit is", reddingsoperatie door 's lands sultaten. "Alleen is een herstel van grootste verzekeringsconcern. Hij de onroerend-goedmarkt verder Evenals Visser kon Braakman wilde niet ingaan op de vraag wat weg dan we een jaar geleden aan- gisteren geen opheldering ver- aan onroerend goed in de porte- namen". Nationale Nederlanden, schaffen over de achtergrond van feuille zal achterblijven: "Ik wil die al enkele malen eerder de WUH de grote omzet die donderdagmid- niet vooruitlopen op het jaarver- de helpende hand toestak, moet dag (24 uur voor het persbericht) slag. daarom opnieuw 277 miljoen gul- op de effectenbeurs de 8 procent Hoewel de WUH, waar 550 men- den in de hypotheekbank gesto- pandbrieven per 1984/93 van de sen werken, niet meer op eigen ken. De Nederlandsche Bank helpt WUH ineens tegen lagere koersen kracht vaart en nu volledig eigen- ook door 125 miljoen gulden te le- ten deel viel. "Deze drukke handel dom wordt van Nationale Neder- nen tegen 5,5 procent. kan niet zijn veroorzaakt door De kantoren van de WestlandJUtrecht Hypotheekbank, drie jaar geleden nog gevestigd in een groot pand nabij landen, lichtte Visser de ingreep Topman T.C. Braakman van Na- voorwetenschap, want anders had de Nederlandsche Bank, bevinden zich nu in dit huurpand aan de mr. Treublaan in Amsterda. (foto anp» met blijdschap toe. "Ons persbe- tionale gelooft niet met de verwer- men zeker niet hoeven te verko- richt bevat voor 99 procent goed ving straks van 99 procent van de pen", aldus Braakman. Hij wees nieuws en zal misschien enkelen WUH een kat in de zak te hebben daarbij op het feit dat Nationale DEN HAAG (GPD) - Het Neder- teleurstellen. Maar op 20 januari gekocht: "Ons besluit is mede Nederlanden alle uitstaande pand- landse bedrijfsleven profiteert vol- hebben we al een schot voor de beinvloed door eerdere investerin- brieven en gewone onderhandse strekt onvoldoende van het Euro boeg gegeven en gewaarschuwd gen die we bij deze bank hebben leningen garandeert. Pandbrieven pees Sociaal Fonds. Van dat fonds, voor mogelijk te treffen extra voor- gedaan. Niet helpen zou zijn neer- zijn schuldbrieven die door hypo- waaruit jaarlijks 5,5 miljard gulden zieningen". gekomen op verlies van alles wat theekbanken worden afgegeven subsidie verstrekt wordt aan werk- Volgens Visser was de bank door we al hebben geïnvesteerd. De om daarmee te verstrekken hypo- gelegenheidsprojecten in de EG, teleurstellende ontwikkeling op de vooruitzichten voor de WUH zijn theken te financieren. 1 XT~J~-1 J markt van onroerend-goed (er - - Invloed or is meestal niet groot DEN HAAG (ANP) - De invloed van de ondernemingsraad op de besluitvorming binnen het bedrijf lijkt over het algemeen niet groot te zijn. In ongeveer tweederde van de gevallen blijft de rol van de or in het besluitvormingsproces ook be perkt tot de eindfase van de be sluitvorming. Dat concludeert een onderzoek dat Het Instituut voor Toepaste Sociologie in Nijmegen heeft gedaan naar de toepassing van de Wet op de Ondernemingsra den en de knelpunten die daarbij worden ervaren. Het ministerie van sociale zaken en werkgelegen* heid heeft opdracht tot het onder zoek gegeven. De geringe invloed van de or geldt vooral het financieel-econo- mische en het commerciële of pro- duktmarkt beleid. Ten aanzien van het produktie-technische beleid en het algemene beheer en bestuur is sprake van enige invloed. Alleen op het gebied van het sociale of personeelsbeleid kan van een rede lijke invloed worden gesproken, al dus de onderzoekers. Slechts in 10 20 procent van de gevallen is de or bij het gehele be sluitvormingsproces betrokken. moest voor 120 miljoen gulden worden 'afgewaardeerd') aa rand van de afgrond beland. verliezen werden dermate ernstig dat we vreesden voor de continuï teit van de vennootschap. Daarom vinden we de samen met Nationale Nederlanden afgesproken regeling de enig mogelijke oplossing het voortbestaan van onze bank". Visser stelde gisteren met nadruk geen zicht op AMSTERDAM (GPD) - Er is nog Unilever breidt belangen in margarine uit ROTTERDAM (ANP) - Unilever United States Incorporated, de Amerikaanse tak van het Unilever- concern, fieeft haar margarinebe- langen in de Verenigde Staten uit gebreid door de overneming van J.H. Filbert Incorporated van Cen tral Soya Company, zo heeft Unile ver gisteren bekendgemaakt. Filbert is gevestigd in Baltimore en produceert en verkoopt in het oostelijke deel van de VS margari ne, mayonaise en sladressings. Het bedrijf heeft ongeveer 440 werkne mers en beschikt over produktie- bedrijven in Baltimore en Atlanta. Unilever heeft geen bedragen ge noemd voor de overnameprijs of de omzet- en winstcijfers van Fil bert. Meegedeeld werd slechts dat het gaat om een winstgevende on derneming. Kort Zakeljjk het conflict binnen de Federatie voerd, geveer 270 mensen. Daarnaast wordt arbeidstijdverkorting inge- kreeg Nederland vorig jaar slechts 115 miljoen gulden. Onbekendheid met het ESF en de trage werking, (sociale zaken) zei gisteren bij de zijn de oorzaken van deze situatie, presentatie van het onderzoeksrap- Vooral het midden-en kleinbedrijf port dat het "geen aanvaardbare heeft moeite met de lange, bureau- zaak" is dat Nederland zo weinig cratische weg naar het ESF. geld uit het ESF krijgt, omdat Ne- Dat blijkt uit een onderzoek dat derland een naar Europese begrip- is gehouden in opdracht van een pen hoog werkloosheidscijfer commissie van de Sociaal Econo- heeft. Volgens de bewindsman mische Raad. Minister De Koning gaat het wel langzaam de goede Het ESF richt zich vooral op werkgelegenheidsprojecten voor bepaalde groepen werklozen, als vrouwen en jongeren. Activiteiten die zich richten op de beroepsop leiding en het scheppen van ar beidsplaatsen komen het meest voor subsidie in aanmerking. Voorwaarde is wel dat ook de na tionale overheid meebetaalt. De commissie van de SER, waarin vertegenwoordigers van werkge vers- en vakbondszijde zaten, pleit voor meer voorlichting aan bedrij ven om zo de bekendheid van het ESF te vergroten, vereenvoudiging van de subsidieregeling, en een be tere uitvoering. Volgens minister De Koning is een deel van de knelpunten inmid dels al weggenomen. Dat zou vol gens hem blijken uit het aantal aanvragen voor 1986, dat bedui dend groter is. de hoeveelheid werk die de FNV voor de aangesloten bonden verzet, vermindert niet. Nederlandse Vakbeweging over de arbeidstijdverkorting en werkom standigheden van de circa 300 per soneelsleden. De federatieraad, het hoogste orgaan van de vakcentrale, heeft gisteren wel besloten dat er steiTbond, "vakbond voor 1 juli „klare wjjn geschonken FNV-personeel, en het federatiebe- Besprekingen tussen de Dien- moet worden over de interne gang stuur (de werkgever), losten niets van zaken binnen de vakcentrale Cp oe zaak werd daarop voorge legd aan de federatieraad, die niet Het personeel van de FNV klaagt gisteren verder kwam dan het uit steen en been over de toenemende stippelen van een procedure ter be- werkdruk op het hoofdkantoor in slechting van het conflict. Een Amsterdam en stelde onlangs ook woordvoerder van de FNV zegt dat de invoering van de 35-urige werk week per 1 juli ter discussie. Een ï'wat langere periode besprekingen nodig i groot deel van de problemen wordt de vakcentrale op dit moment tal veroorzaakt doordat de vakcentra- van organisatorische ontwikkelin- le vanwege het teruglopende le- gen doormaakt, waarbij ook auto- denaantal moet inkrimpen tot on- matisering een rol speelt. Omzet DEN HAAG (GPD) - Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) heeft met ingang van van daag een telefoonnummer inge steld voor klachten over de Euro pese Gemeenschap. Volgens VNO- voorzitter Van Lede is het doorge ven van klachten van ondernemers naar de EG in Brussl vooral be doeld als drukmiddel. De faciliteit voor ondernemers bij het VNO zal lang duren tot De grootwinkelbedrijven heb- ben hun omzet in 1985 met gemid- volgens Van Lede deld vier procent weten te verho- nagenoeg zekerheid bestaat over gen. De totale detailhandel heeft ?e uitvoering van het zogenaamde het vorige jaar afgesloten met een witboek dat van Europa in 1992 gemiddelde'omzetstijging van net £en werkelyk vrye markt wil ma- geen twee procent. Deze gegevens van liet Centraal Bureau voor de Van Lede zei gisteren bij de pre- Statistiek zijn gisteren gepubli- sentatie van de studie 'opheffing ceerd. Grootwinkelbedrijven zijn technische Voorzitter Van Lede winkels (met filialen) met meer dan honderd personeelsleden. Pluimvee handelsbelemmerin- de EG' van prof. J. Palk- mans, steeds geaarzeld te hebben de Europese industrie over het instellen van een klach- te fundering voor hogere tentelefoon. "Klagen is zo nega- sche groei. tiefaldus Van Lede. Wel blijken Staatssecretaris voor EG-zaken tvtj u.ltv°er vaP produkten van de Nederlandse ondernemingen zich W. van Eekelen, die het eerste ex- Nederlandse pluimveehouderij is de afgelopen jaren in groten getale emplaar van de studie in ontvangst in 1985 in waarde stabiel gebleven, met klachten rechtstreeks tot nam, noemde het VNO-initiatief Er werd voor een bedrag van 2,4 Brussel te hebben gewend. Het "zeer lovenswaardig". Wel stelde miljard gulden uitgevoerd, enkele aantal klachten was in de jaren hij Van Lede voor zowel het onder- ^!1^0fn_ln5uid^"sJ^!"?er.d^nJiet A?83,1984 en 1985 resp. 717,880 en zoek als de klachtenlijn by de Eu ropese zusterorganisaties 'Reclame voor preparaat met knoflook is misleidend' AMSTERDAM (ANP) - De re clamecampagne voor het kno- flookpreparaat Kyolic van de afdeling Pharmafood van Smits Reform bv in Putten is op diverse punten in strijd met de waarheid en misleidend. Dat heeft de Reclame Code Com missie vastgesteld naar aanlei ding van een klacht die Muller en Eilbracht bv in Leidschen- dam over de campagne heeft ingediend. Omdat in genoemde campag ne het belang van een goede voorlichting van de consument duidelijk wordt aangetast, heeft de commissie besloten haar beslissing openbaar te ma ken. De commissie vindt de stel ling van Pharmafood dat Kyo lic vijftig keer zoveel knoflook als gangbare knoflookproduk- ten bevat in strijd met de waar heid en misleidend. Bovendien is het denigrerend tegenover concurrerende producten, al dus de commissie. Ze stelt dat Pharmafood onvoldoende heeft aangetoond dat in het uit Japan afkomstige Kyolic na tuurzuivere knoflook zit. De rol van de actrice Sjoukje Hooymaayer, bekend als dok ter Van der Ploeg uit de serie „Zeg 'ns Aa" heeft volgens de commissie ook verwarrend en misleidend gewerkt. LONDEN (GPD/Rtr) - Het consor tium van Europese bedrijven dat met de Amerikaanse onderneming Sikorsky vecht om controle over de Britse helikopterfabriek West- land heeft te weinig aandelen kun nen krijgen om morgen bij de be slissende aandeelhoudersvergade ring zijn zin te kunnen doordruk ken. Het Europese consortium, be staande uit British Aerospace, het eveneens Britse General Electric, het Westduitse Messerschmidt, het Franse Aerospatiale en het Ita liaanse Augusta, bracht twee we ken geleden een hoog bod uit op de ruim 20 procent aandelen in West- land die in handen van kleine be leggers zijn. Als het consortium die had kunnen overnemen, dan zou den de voorstanders van de Euro pese optie voldoende aandelen hebben om het door de directie van Westland gesteunde overna meplan van Sikorsky tegen te hou den. Maar gisteren moesten de Euro peanen toegeven in die opzet niet te zijn geslaagd. Zij bezitten nu 27 procent van de aandelen en kun nen verder slechts rekenen op de steun van de grootste individuele aandeelhouder, Alan Bristow, die 17 procent bezit. Alles zal nu afhan gen van de kleine beleggers die aan hun aandelen Westland zijn blijven vasthouden. Als zij met zelfs maar een hele kleine meerderheid de di rectie van Westland stëunen, is de overwinning van Sikorsky - dat sa menwerkt met Fiat - zeker. British Airways ten weten al een akkoord met BA te hebben bereikt. Volgens BA is er echter nog met geen van de on derhandelingspartners een over eenkomst. British Airways Helicopters ver- De Britse staatsluchtvaartmaat- zorgt lijndiensten en chartervluch- schappij British Airways (BA) on- ten. Het bedrijf boekte in het op 31 derhandelt met een aantal belang- maart 1985 afgelopen boekjaar een stellenden over de verkoop van winst vóór belastingen van 6,5 mil- haar helikopterdiensten, zo heeft joen pond sterling (bijna 25 mil de maatschappij gisteren bekend- joen gulden) bij een omzet van 37,6 gemaakt. De mededeling kwam miljoen pond (142 mifioen gulden), nadat het particuliere Britse be- De Britse regering wil BA aan het drijf Colm Valley Industries had la- begin van de zomer privatiseren. LONDEN (GPD) Een Britse rechter heeft gisteren beslag laten leggen op al het geld, 68 miljoen gulden, van de grafische bond So- gat '82 als uitvloeisel van de strijd die deze bond momenteel voert met de krantenmagnaat Rupert Murdoch, de uitgever van onder meer The Times en The Sun. Sogat '82 en een tweede grafi sche bond, de NGA, begonnen en kele weken geleden met een sta king bij News International, het krantenimperium van Murdoch, uit protest tegen de wyze waarop deze nieuwe technologie wil door- jaar daarvoor. Dit blijkt uit defini- 730, aldus Van Lede. tieve cyfers van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren. Boontjes In de veiling Westland-Noord Poeldijk zijn gisteren de eerste fmg van die belememringen, Hollandse boontjes geveild. Teler stelt het VNO, leidt tot Kester uit Monster kreeg ruim 20 gulden per kilo voor zijn primeur. De Westlandse tuinder bracht vier kilo snybonen en twee kilo prin- sesseboontjes naar de veiling. Vo rig jaar werden de eerste boontjes zes dagen eerder geveild. Toen brachten ze 26.10 guldenper kilo mSVSROAM (ANp) Binnen. ATHENE (AP) - Meer dan 6.000 art- sen en patiënten en meer appara- sen die in dienst zijn van het Griek- tuur om de mensen te behandelen', se ziekenfonds (IKA) zijn gisteren verklaarde dr. Emmanuel Aspra- - - begonnen aan een 5-daagse staking dakis, president van het vakver- Handelsbelemmeringen binnen kaarten. "De problemen ontstaan voor hogere lonen, betere betaling bond van IKA-artsen. de EG worden vaak gevormd door meestal als de vrachtwagen aan de van overwerk en betere werkvoor- De staking van de IKA-artsen uiteenlopende nationale techni- grerts staat en de produkten er niet zieningen. legt honderden klinieken, ver- sche voorschriften, normen en door komen. Dan is het natuurlijk 'We willen en verhoging van de spreid over het hele land, lam. Dit testcertificaten die een vrij goede- het beste als je terecht kunt bij de miserabele salarissen die we mo- op het moment dat het een week renvervoer belemmeren. Ophef- werkgeversorganisatie in het des- menteel ontvangen, meer subsidie oude nationale systeem voor ge- zo betreffende land", aldus de staats- voor de IKA-klinieken om betere zondheidszorg (ESY) met veel blij- secretaris. voorzieningen te creëren voor art- moeite op gang probeert te komen. Distributie Murdoch slaagde er evenwel in ook zonder grafisch personeel zijn kranten gedrukt te krijgen in zijn nieuwe krantenfabriek in de Oost- Londense wijk Wapping. Proble men had hij met de distributie van zijn kranten, waarbij ook leden van Sogat '82 betrokken zijn. De vak bondsleden boycotten Murdoch's kranten. Die problemen wist Murdoch ge deeltelijk te omzeilen door een ei gen, maar zeer kostbaar, distribu tie-apparaat op poten te zetten. Te gelijk vocht hy by de rechter de rechtmatigheid van de solida riteitsacties van het bij de distribu tie betrokken personeel aan. En met succes ook, want de nieu we vakbondswetten van de rege- ring-Thatcher verbieden solidari- teitsstakingen en stellen de organi serende bond aansprakelijk. De rechter gaf Sogat '82 een boete van 100.000 gulden en liet, om herha ling te voorkomen, beslag op alle financiële middelen leggen. Sogat '82 kan dat geld alleen te rugkrijgen, indien de bond zyn ex cuses aan de rechter aanbiedt voor haar onrechtmatige gedrag, en de by de krantendistributie werkende leden de opdracht geeft, alle acties ter wille van de stakende grafici te staken. Onmogelijk De bond is daarmee in een on mogelijke positie gebracht, en heeft nu geen enkele manier meer om Murdoch, die plechtig beloofd heeft de stakende grafici nooit meer in dienst te nemen, nog dwars te zitten. Vrijdag zal Mur doch vergelijkbare juridische stap- stakende ADVERTENTIE gewoon de beste op. Veiling Westland-Noord i grootste groenteveiling van Neder land, met een omzet van ruim 400 miljoen gulden per jaar. Skagerrak kort kunnen Nederlanders Amsterdamse effectenbeurs gaan beleggen in echte Japanse effec ten, in plaats van certificaten van deze stukken. Voor de Japanse waarden die genoteerd worden op de Amsterdamse beurs (nu 26) gaat Staatssecretaris Ploeg (visserij) een systeem gelden met een girale heeft na overleg met het visserijbe- levering van stukken, die zijn ge- drijfsleven de visserij op tong en deponeerd in Tokio, zoals met de schol in het Skagerrak vanaf van- "Amerikaantjes" die in New York daag gesloten. De sluiting geldt liggen, voorlopig tot 1 mei. De bewinds- maatregel genomen D,tdeeIdebeursv00raitterBaron om de overschrijding van de toege- v rttersum Bisteren mee bii eele- ÏS vrd^a™SggvLn nere gebieden te voorkomen. het verkrijgen van het beUrslid- China maatschap van drie Japanse fir- ma's in Amsterdam, Daiwa, Nomu- De industriële produktie in Chi- ra en Yamaichi International, na is de afgelopen maand 5,6 pro cent groter geweest dan cent groter geweest dan in januari Het te zyner tijd volledige beurs- BF uaron van jttersum apflankpprd dnar mr <71 veeigtiëndfe\arromdevlSn 181" efenSlTs mortde'nS'£5 directeur van Nomura en mr. Ito.' directeur „an Yamaichi. groei van 18 procent o\%r heel 1985 kennelijk een einde nogal beperkte handel in Japanse gekomen. Al eerder is ervoor ge- waarden in Amsterdam gaan sti- waarschuwd dat een te sterke groei niuleren. In Amsterdam gaat de naar een "rondom de wereld"-han- een tekort aan energie en grond- handel beginnen wanneer de beurs del in deze effecten, aldus Van It- stoffen veroorzaakt. van Tokio sluit. Een logische stap tersum. Amsterdam wordt de eerste beurs in Europa waarop in de origi- r nele Japanse waarden kan worden derkerigheid. gehandeld, en daarop is het beurs- bestuur in Amsterdam trots. Het feit op zichzelf kan leiden tot han del via andere Europese effecten beurzen, waaronder de grote con current Londen. Een belangrijk punt is, dat de ta rieven en de manier van werken van Tokio en Amsterdam vrij pa rallel lopen. Overigens is de beurs van Tokio voor Nederlanders nog steeds verboden gebied. De nu in Amsterdam toegelaten Japanse fir ma's vallen onder toezicht van De Nederlandsche Bank als zijnde al gemene banken. Binnenkort heb ben zij overleg met de centrale bank naar aanleiding van de libera lisatie van de Nederlandse kapi taalmarkt. Minister Ruding (financiën) heeft zich vanaf het begin echter op het standpunt gesteld, dat er bij de liberalisering van de kapitaal markt wat buitenlandse banken betreft sprake moet zijn van we- Bondwell 34 Is de voordeligste met 2 diskdrives van 360 KB Standaard geheugen capaciteit 256 KB Maak zelf de optelsom1 Printer Bondwell 34 Computertafel f 4999,- GRATIS 5 software pakketten met Ned. documentatie e 1 doos diskettes voor back-ups 1 stofhoes set °(Exd.BTW)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9