'Er zal een prachtige tijd aanbreken' Steeds Conservator te vroeg terug van opgravingen graf van Maya: in Groenoordhallen Inval bij confectie- atelier Beroepenmanifestatie DINSDAG 11 FEBRUARI 1986 LEIDEN LEIDEN - Staatssecretaris me vrouw N. Ginjaar-Maas opent 6 maart de Rijnlandse beroepenma nifestatie 'Een goed beroep is het halve werk'. Deze manifestatie is georganiseerd door het lager en middelbaar beroepsonderwijs in de Rijnstreek en de Kamer van Koophandel, daarbij ondersteund door werkgevers- en industriever enigingen in deze regio. LEIDEN - De Loon-Technische Dienst van het ministerie van justi tie heeft gisteravond, samen met de Leidse poltie, een-inval gedaan bij het confectie-atelier Funda in het Olgacomplex aan de Evertsen- straat. Daarbij werden twee waar schijnlijk illegaal in Nederland ver blijvende buitenlanders aangetrof fen. In een aantal gevallen moest pro- ces-verbaal worden opgemaakt, omdat personen die in het atelier werkzaam waren niet over een te werkstellingsvergunning beschik ten. Bij de inval bleek dat het ate lier een werknemer van slechts veertien jaar oud in dienst had. Daartegen zal de Loon-Technische stappen ondernemen. ADVERTENTIE NOORDEINDE 49 LEIDEN TEL. 071-141110 De manifestatie wordt gehouden in de Groenoordhallen. Er wordt getoond wat het beroepsonderwijs op het gebied van dienstverlening, gezondheidszorg, handel, admini stratie en op agrarisch en tech nisch gebied heeft te bieden. In vier stands wordt per beroepsrich ting duidelijk gemaakt wat de toe latingseisen zijn, hoe lang de oplei ding duurt, welk vakkenpakket nodig is en welke beroepsmoge lijkheden de student heeft wan neer hij de opleiding heeft gevolgd. De Rijnlandse beroepenmanifes tatie richt zich op jongeren en hun ouders, op dekanen en hoofden van basis- en voortgezette scholen en op directies en personeelfunc tionarissen van bedrijven. Overi gens bestaat de mogelijkheid om de manifestatie met een complete school tegelijk te bezoeken en daarbij gebruik te maken van een speciale busdienst van en naar de Groenoordhallen. Inlichtingen daarover zijn te verkrijgen bij de stichting beroepenmanifestatie, tel. 01720-34554. De opening door staatssecretaris Ginjaar-Maas heeft plaats om 14.00 uur. De organisatoren verwachten in totaal 10.000 bezoekers. De ma nifestatie is op donderdag 6 en vrij dag 7 maart open van 10.00 tot 21.00 uur en op zaterdag 8 maart van 10.00 tot 15.00 uur. Het entree geld bedraagt drie gulden per be zoeker. NZH wil vijf 'midibussen' LEIDEN - De busmaatschappij NZH wil nog dit jaar vijf zogeheten 'midi-bussen' inzetten. Dat zal ge beuren op de lijnen 13 en 14. In de naaste toekomst kpmen dergelijke bussen mogelijk ook op lijn 30 te rijden. De midi-bussen zijn een stuk kleiner dan de huidige NZH-bus- sen. Die meten ruim 11 bij 2,50 me ter. De midi-bussen zijn 10 bij 2,30 groot. "Dat lijkt niet zo veel ver schil te maken", zegt districtchef B. Leeuwenburgh van de NZH,' "maar in de praktijk maakt het be hoorlijk wat uit". De 'midi-bussen' tellen 26 zit plaatsen, tegenover 44 zitplaatsen bij de normale bussen. Dat verschil zit hem in de kleinere breedte van de nieuwe bussen. Daardoor kun nen op een rij maar drie stoelen worden geplaatst in plaats van vier bij de grote bussen. Redactie: Wim Brands Arinemiek Ruygrok LEIDEN - Dr. M. Raven, de conservator van de Egyptische afdeling van het Rijksmu seum voor Oudheden in Leiden, was een dag te vroeg weggegaan om alles van nabij mee te maken. Afgelopen vrijdag stond hij na zes weken opgravingen in Egypte weer op Schiphol, terwijl zijn collega's een etmaal later het graf van de schatbewaarder van Toe- tanchamon, Maya, ontdekten. Niet getreurd, want hij weet als geen ander waarover nu wordt ge sproken. Het museum van Oudhe den beschikt immers al sinds 1828 over drie manshoge beelden: voor stellende Maya en zijn vrouw Me rit. "Deze beelden afkomstig uit het graf van Maya behoren tot onze topstukken", aldus de enthousias te conservator. door Saskia Stoelinga Het lijkt een verward verhaal te gaan worden. Beelden uit het graf in een museum in Leiden? Hoe kan dat? Het was toch een ontdek king? Maarten Raven en de ge schiedenis: "De drie beelden zijn in 1828 op een veiling in Livorno in Italië aangekocht door een kunst kenner van het museum van Oud heden. In die tijd kwam kunstroof veelvuldig voor. Graven werden opengehaald en de kostbaarheden werden geplunderd om op veilin gen en markten in en buiten Egyp te te worden verkocht. Dankzij de fijne neus van 'onze man' haalden wij de beelden dus binnen". Uit dit verhaal mag worden op gemaakt dat het graf van Maya, dat nu in feite is herontdekt, al is leeg geroofd? "Ten dele. De grafrovers gingen vaak snel en ondeskundig te werk. Naar ons idee moeten er boven de kelderuimtes, die op zo'n twintig meter diepte liggen, nog heel wat kostbare voorwerpen ver borgen liggen. Daar hebben we ook aanwijzingen voor. Vermoede lijk is dit graf, dat dateert uit 1300 voor Christus, begin 19e eeuw door de rovers aangepakt. Daarna is het aan het oog onttrokken, omdat het fijne woestijnzand de tempelachti ge graftombe gelukkig heel snel toedekte". Hoewel de Egyptische kranten en autoriteiten, in tegenstelling tot de Engelse en Nederlandse kran ten, tot dusver weinig ophef over de ontdekking hebben gemaakt, is er volgens Raven geen twijfel mo gelijk. "Ik ken de mensen van ons team zeer goed, die beweren geen onzin". Een verklaring ervoor heeft hij wel. Hij wijt het aan natio nalistische gevoelens. "Het is voor Egyptenaren een moeilijk te verte ren zaak dat buitenlanders zo'n ontdekking doen". De Leidse conservator ziet in dat licht ook de uitspraak van de direc teur van het Egyptische bureau voor Oudheidkundige Vondsten, dr. Gamal Mukhjtar, die beweert dat dit een kleine ontdekking van weinig belang is. "Maya was slechts een van de schrijvers van Toetanchamon", aldus Mukhjtar. Raven schudt hierop zijn wijze hoofd en zegt: "Behalve minister van Financiën, was Maya ook ver antwoordelijk voor het Konings graf. Hij beschikte dus zelf ook over de beste middelen om zijn ei gen graf in te richten. En als Maya zo onbekend was, waarom is dan in de tombe van de grote farao, Toe tanchamon, een beeldje van Maya aangetroffen?". Opzienbarend Twaalf jaar geleden is het Rijks museum van Oudheden, in samen werking met de Engelse Egypt Ex ploration Society in Londen, be gonnen met de opgravingen in het plaatsje Saqqara, even ten zuiden van Cairo. Deze expeditie, die wordt gefinancierd door de Neder landse en de Engelse overheid, heeft al eerder opzienbarende re sultaten geboekt. In 1975 werd het graf van generaal Horemheb, de rechterhand van Toetanchamon, blootgelegd en enkele jaren daarna stuitten de archeologen op het grafcomplex van Prinses Tia, een zuster van Ramses II, en haar echt genoot, eveneens Tia genaamd. Raven: "Toen wij in '74 begon nen, was het eigenlijk onze bedoe ling om allereerst het graf van Maya te vinden. Een Duitse profes sor, Lepsius genaamd, had dit ge bied in Saqqara reeds voor ons in kaart gebracht. Hij trok in 1843 met zijn expeditie door Egypte om de opgravingsplaatsen te beschrijven. Met de kaart van Lepsius in de hand zijn we toen begonnen. Ech ter, al snel bleek dat zijn aanteke ningen niet zo nauwkeurig waren als wij wel hadden gedacht. Het graf van Horemheb, dat ook door hem was beschreven, werd onze eerste vondst. Dit gigantische graf, dat heel veel heeft betekend voor de Egyptologie, heeft ons alleen al vijf jaar beziggehouden. Daarna volgde Tia en nog zes andere, wat minder belangrijke graven. Maya, lag niet ten zuiden van het Horem- heb-graf zoals de kaart van Lespius aangaf, maar ten noorden. Het is ei genlijk bij toeval ontdekt". Vorige week donderdag stond Raven nog op tien meter diepte in een van de schachten die leidde naar het graf van Maya. "Zonder veel enthousiasme gingen we steeds naar beneden. Het waren graven en kamers die weinig inte ressante dingen aan het licht brachten. Tenminste, dat dachten we. Donderdag zagen we echter dat er nog een andere schacht liep, vermoedelijk gemaakt door de grafrovers, die nog verder de diep te inging. Ladders ontbraken om die dag verder te gaan". Inscripties De rest van het verhaal heeft Ra ven telefonisch moeten vernemen. "Zaterdag werd er op zo'n twintig meter diepte een grote voorkamer van het graf van Maya gevonden. In dit gedeelte van de graftombe, troffen de onderzoekers inscripties - gebeeldhouwde platen met kleur - waaruit duidelijk blijkt dat dit de laatste rustplaats van Maya is ge weest". Het Engels-Nederlandse team van het Rijksmuseum van Oudhe den en de Egypt Exploration So ciety bestaat uit negen mensen, in steeds wisselende samenstelling. Op dit moment zijn er Nederlan ders, Amerikanen, Engelsen en één Nieuw-Zeelander bij het pro ject betrokken. Voor het Rijksmu seum van Oudheden zit Jacobus van Dijk er nu. Hij is werkzaam bij het instituut voor Egyptologie in Groningen. Samen met de Engelse expeditieleider dr. Geoffrey Martin maakte hij de archeologische vondst wereldkundig. De Leidse onderzoeker Raven Taxateurs Man 1: "Laat ik nou denken dat ik de enige ben; het zit hier helemaal vol!" Man 2: "Maar u heeft niks bij zich!" Man 1: "Ja, ik ben daar gek zeg..." Man 2: "Hoezo gek Man 1: "Ik ga me daar even op klaarlichte dag met een schilde rij over straat lopen...waar ziet u Hij was de enige die er zo over dacht, want het was gisteren be hoorlijk druk in het Koetshuis. En praktisch iedereen had wel wat bij zich. Schilderijen, antie ke spullen, noem maar op. Wie dat wilde kon in het Koets huis de waarde van zijn bezit la ten schatten door taxateurs van het Haagse Venduhuis der Nota rissen. Medio april houdt dat huis een veiling en men probeert van tevoren mensen te strikken om dan vooral te komen met hun goederen. "Aan het taxeren is overigens geen enkele verplichting verbon den", zei één van de vijf aanwezi ge taxateurs, E. Braat, gisteren. "Sommige mensen sporen wij natuurlijk wel aan om naar die veiling te komen, maar het hoeft niet. Ondertussen kan iedereen hier natuurlijk gratis zijn bezit door ons laten taxeren". Zeven mensen hadden er al aan het tafeltje van Braat geze ten. Zat er iets waardevols bij? "In het algemeen is het zo dat de mensen wat rommeltjes bij zich hebben alsmede iets dat wel wat waard is. Een schilderij van een paar duizend gulden bijvoor beeld. Ik heb nu al een paar van die mensen hier gehad". "Het komt regelmatig voor dat mensen iets in huis hebben dat meer waard is dan zij vermoe den. Een schilderij uit een erfenis bijvoorbeeld. Zo'n schil derij blijkt dan opeens een paar duizend gulden op te brengen. Dat die mensen daar nog nooit eerder aan hebben gedacht, komt natuurlijk doordat het schilderij vooral gevoelswaarde heeft". Nee, een grote klapper heeft hij op deze ochtend niet meege maakt. "Maar ik zit hier dan ook niet als een goudzoeker. Iets on verwachts overkomt je wel eens, maar dat is iets anders". Sommige mensen keken on dertussen tamelijk verheugd. Dat antieke klokje van oma bleek meer op te brengen dan ze ooit hadden durven dromen - die gezichten. Maar er waren ook be- zpekers die minder vrolijk uit hun ogen keken. Alsof er iets niet klopte. Schildpadpoes (1) Hij was zijn katertje kwijt en daarom ging de heer Deurloo za terdag eens een kijkje nemen in het asiel aan de Besjeslaan, het asiel waar al meninge onweers wolk boven heeft gehangen. He laas, ze hadden zijn katertje niet opgevangen. Hij was ondertus sen wel getuige van een woor denwisseling. Tussen de nieuwe beheerder en een vertegenwoor diger van de Leidse dierenbe scherming. "Het ging over een kat die af een tijdlang in het asiel zat. Wat bleek nou? De eigenaresse had al eens eerder geïnformeerd of ze haar poes kon ophalen, maar toen ze hoorde hoeveel dat ging kosten haakte ze af. Ze moest wel, want ze had een bijstands uitkering en kon dat niet geringe bedrag simpelweg niet op tafel leggen". "Die man van de dierenbe scherming probeerde de beheer der ervan te overtuigen dat hij onredelijk was. Nu kreeg ik ove rigens niet de indruk dat die be heerder onredelijk was; volgens mij is vooral het bestuur van het asiel dat. En niet voor de eerste keer, zoals u ook wel weet". Wat was er precies aan de hand? Inzet van de twist was een schildpadpoes van een vrouw uit de Oosterstraat. Sinds 15 januari zat het dier, dat was weggelopen, in het asiel aan de Besjeslaan. Op 22 januari meldde zij zich als ei- Een taxateur snuffelt aan een fmii genaresse. Ze kreeg toen te ho ren dat zij een bedrag van 60 gul den aan pensionkosten moest betalen. "En van dat bedrag schrok zij", aldus de dierenbescherming die inmiddels een persbericht over deze zaak de wereld heeft inge zonden. "Want die vrouw heeft een bijstandsuitkering en zestig gulden is veel geld voor haar". Schildpadpoes (2) Een tijdje gebeurde er niets, totdat de dierenbescherming vo rige week op vrijdagavond de voorzitter van het asiel, Heil bron, opbelde. "Dit overviel hem. Afgesproken werd, dat de volgende ochtend de eigenaresse van de poes, alsmede een delega tie van de dierenbescherming en een bestuurder van het asiel aan wezig zouden zijn om aan deze tragedie een einde te maken" Maar wie er ook was, geen be stuurder van het asiel. De asiel- voorzitter, Heilbron, werd ver volgens gebeld, aldus de dieren bescherming. Hij bleef op het standpunt staan dat de schild padpoes het pension pas mocht verlaten als de volledige kosten, 180 gulden inmiddels, werden betaald. Waarna de dierenbe scherming dat bedrag op tafel legde. Wat de dierenbescherming, die overigens juridische stappen overweegt, vooral steekt is het feit dat het asielbestuur achter ien wel antieke) schaal. de rug van de eigenaresse om contact zou hebben opgenomen met de sociale dienst om een be talingsregeling te treffen. "Waar haalt dit stichtingsbestuur het lef vandaan om achter de rug van een bijstandsmoeder zo iets te doen". Het zou inderdaad een merk waardige manier van handelen zijn. Maar heeft men dit gedaan? Heilbron verklaart desgevraagd dat het helemaal niet ongebrui kelijk is om een regeling te tref fen met de sociale dienst. Maar ook als dat achter de rug van iemand om gaat? Heilbron: "Hoe komen ze er bij dat dit gebeurd is? Ik kan u ver zekeren dat wij in dit geval hele maal de sociale dienst niet heb ben ingeschakeld, zoals zij bewe- Hij ontkent het dus. Wat vindt de voorzitter overigens van de stelling van dierenarts Muurling die naar aanleiding van deze zaak schrijft: "Hopenlijk snapt het bestuur van het asiel wel dat ze met deze affaire opnieuw een stuk goodwill heeft verspeeld ten koste van het geluk van mens en dier. Een gebaar van goede wil zou hier meer op zijn plaats zijn!" Heilbron: "Ach, ik heb niet zo veel zin om daarop te reageren. Dat verhaal van hem wemelt van de onjuistheden. Met andere woorden: die conclusie klopt ook niet". En zo is er weer een egelstel ling bereikt. Chinees Tussen een Chinees en een In donesiër ligt een wereld van ver schil. Iedereen zal dat toegeven. Maar hoe zit het nu met restau rants? Een Indonesisch restau rant heeft heel andere gerechten dan een Chinees-Indisch restau rant. Maar dat weet niet ieder een. De heer Chau, eigenaar van restaurant Nieuw-China op de hoek van de Breestraat en het Steenschuur heeft dat aan den lijve ondervonden. Vorige week berichtten we in deze krant over een rechtszaak. In een Indone sisch restaurant aan de Leidse Breestraat waren teveel bacte riën in het eten aangetroffen. Dat restaurant moet nu misschien een half jaar dicht. Het restaurant van mijnheer Chau biedt de gasten Chinees- Inidische gerechten Maar denk maar niet dat de klanten dat snappen. "Zijn jullie zondag nog wel open?" was de vraag van veel opbellers. Natuurlijk was het restaurant van mynheer Chau open. Want hy heeft niets met het Indonesische restaurant dat verderop de Breestraat zit te maken. "Kyk, dat ik dit weekeinde minder omzet heb gemaakt, is nog het ergste niet. Maar dat ik mijn goede naam nu dreig kwyt te raken, omdat het in dat Indo nesische restaurant kennelijk niet zo fris is, dat vind ik erg. In vijfjaar tijd heb ik deze zaak op gebouwd tot een goede zaak en dat wil ik zo houden". Waarvan acte. Dr. J. van Dijk van het Rijksmusei die in het graf van Maya zijn gevont meent vanuit zijn kamer in het Leidse museum rustig te kunnen stellen dat de tempelachtige graf tombe boven de kelderruimtes het allerbelangrijkste en waarschijn lijk het interessantste is. "Uit de beschrijvingen van Lepsius is dat ook te halen. Deze Berlijnse pro fessor, die in '43 boven de graven heeft gehangen, heeft het over in tact zijnde zuilen en muren van on gebakken kleisteen met witte kalk steenplaten die zijn gebeeld houwd". Raven hoopt er biografi sche gegevens en afbeeldingen over het leven van Maya, maar vooral ook over het leven van Toe tanchamon, aan te treffen. Verder heeft Raven een aanwij zing dat het bovengelegen gedeelte in goede staat moet zijn. "De in scriptie die is gevonden, is volgens Van Dijk schitterend. Nauwelijks aangetast door erosie". Ook trekt Raven een conclusie uit de vroege re aankopen. "Erg veel kostbaarhe den afkomstig van kunstroof uit het Maya-graf zijn er niet. Slechts twee musea in Duitsland en wij hebben wat. Dat is een goed teken, omdat dit zou kunnen beteken dat er toch weinig is gesloopt. De drie beelden, waarover ons museum beschikt, stonden waarschijnlijk bovengronds tussen de zuilen". Systematiek Nu al staat vast dat het graf van van Oudheden houdt een van de Maya met eerder zal worden ge opend dan volgend jaar januari. Waarom wordt er zo lang gewacht? Raven:"Wij archeologen gaan niet als grafrovers te werk. Wij werken grondig en systematisch. Alles wat we vinden wordt eerst geregi streerd en gefotografeerd, omdat we de opgravingen in Egypte moe ten achterlaten. Dit jaar hebben we zes kleine graven onder handen ge had. Voordat we verder gaan, moet dat karwei eerst helemaal zyn afge werkt". "Vervolgens loopt in maart ons 'graafseizoen' in Egypte ten einde, dat is al twaalf jaar het geval. Dan breekt er een tijd aan om het een en ander aan het papier toe te ver trouwen. Iedereen gaat terug naar zijn eigen land, zijn eigen instituut. Over de belangrijke vondsten wordt gepubliceerd. Natuurlijk blijft het Maya-graf niet helemaal onbekeken. Ze gaan er nog wel iets verder in, vermoed ik. Maar in maart, heus, dan gaat de schacht echt dicht en zal het gehele com plex worden bewaakt door de Egyptische oudheidkundige dienst". De oudheidkundige dienst in Egypte laat elk jaar zo'n honderd buitenlandse expedities toe. Ook de Leids-Engelse expeditie moet elke keer weer een aanvraag indie nen. Toch is Raven niet bang dat ze dit object zullen kwijtraken. "Het staat steeds in de belangstelling. lummificeerde schedels in zijn hand, <fo toANPl waardoor het toerisme wordt bevorderd. Dat is belangrijk voor Egypte". De expedities moeten aan stren ge voorwaarden voldoen. De vond sten mogen bijvoorbeeld niet wor den meegenomen. Bij veel kost baarheden heeft er een regeling plaats. Raven: "Rond de tien pro cent is dan voor een museum in ei gen land". Of ook het museum van Oudheden daarvan gaat profiteren is nog de vraag. Volgend jaar ja nuari, als de schatten worden uit gegraven - "dat gaat zo'n drie jaar duren" - is de conservator er bij. "Dat was bij mijn vertrek al afge sproken. Ik weet het zeker, een prachtige tijd zal aanbreken". EGYPTE Dit kaartje van Egypte toont de plaats waar het graf van Maya, de schatbewaarder van Toetancha mon, werd gevonden. (foto anp»

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3