Zilverfabriek krijgt moderne achterzijde Ondernemers verzetten zich tegen verkeersplan Immense glazen gevel naast weldadige vijver Oud past bij nieuw in fabulous Voorschoten Wmê 'Een buitenstaander zegt: net Zoeterwoude rekent op komst Stompwijk Schaatswedstrijden in Leiderdorp REGIO LEIDEN DINSDAG 11 FEBRUARI 1986 Architect G.S. Wyatt: "terug Rietveld-periode". (foto Holvast) VOORSCHOTEN - Staand voor zijn project De Zilverfabriek, neemt de lyriek bij de Amerikaanse architect Graham S. Wyatt grote vormen aan. Het is een fabulous gebouw in een al even fabuleuze stad (Voorschoten). Hij wilde tegen het monument van vroeger een monument van nu zetten, zonder dat ze elkaar storen. Sterker nog: ze moeten gelukkig en in harmo nie samenleven. Overheersen is er niet bij. Voordat het grote denken begon, ontmoette hij Amex-mensen. Deze wereldburgers zijn jong en splashy, merkte hij. Ze doen veel samen en bewegen zich dynamisch door het gebouw. Vandaar dat het op een dorp moet lijken met straten, veel licht en enorme raampartijen, buiten én binnen. Want, zegt Wyatt, wij bouwen niet voor de hele wereld. We bouwen voor een bepaalde groep mensen in een bepaald land. Wat er zo Hollands is aan de achterkant? Het ontwerp met glazen en aluminium grijpt duide lijk terug naar de periode van Rietveld, de jaren '20. Een opwindende tijd, vindt de Amerikaan. Samen met Robert A.M. Stern ontwerpt hij vooral winkels, showrooms en appartementen, zowel in de Verenigde Staten als in Europa. VOORSCHOTEN - De achter kant van de monumentale Voorschotense Zilverfabriek krijgt een hypermodern ge zicht. Aan een grote vijver, di rect achter het oude voorstuk komt een acht meter hoge gla zen gevel. Hij wordt tientallen meters lang en loopt zo wel vend dat de middagzon er via het water het atrium binnen- kaatst. door Paul van der Kooij geknapt en de oorspronkelijke Lichtstraat kleuren terugkrijgt. Gebroken wit met zachtgrijs, wit raamwerk en In een apart kamertje van het echte zonweringen. De naam Van Wassenaarse huis met het blauwe Kempen en Begeer verdwijnt. Een dak, de huidige vestiging klein bordje met Amex komt voor terug Park Volgons de internationale huis- bóüw diënTbhj'vênd' architect D. Catalani komt het den. Je zou er de Amex International, wordt nog im mer dag en nacht geschaafd aan de details voor het nieuwe hoofdkan toor. Zelfs de kleinste stoeltes en lampjes moeten er passen. "Het ge- pand veel beter tot zijn recht door- geë: "z^deintemëüonïïëhuiS- weerszijden scheve bouw- chitect, die rond september wil Ander opvallend punt wordt het 200 vierkante meter grote restau rant, torenachtig van vorm en ge maakt van glas. Het wordt acht me- ter hoog en krijgt een plek op de schien kunnen jonge kunstenaars seis zijn verwijderd, het toegangs hek een opknapbeurt wacht en de voor- en zijtuin in stijl worden aan gepast. Het moet een soort histo risch park worden. Weg met de in dustriële aanblik. De Grontmij zoekt uit hoe. Het asfalt in de tuin wordt in ie der geval teruggedrongen en bloembakken en grasvelden krij gen zoveel mogelijk aandacht. Mis- hoek van de vijver, enkele meters de toekomst exposities hou- naast de lange glazen wand van de den, oppert Catalani. Daarnaast 450 vierkante meter tellende show room/conferentiezaal. Bedenker van dit alles is de New- Yorkse architect Robert Stern. Sa- met zijn compagnon Graham het de bedoeling dat de auto'L de 40 tot 50 managers, coördinato ren, produktiecontroleurs, kle ding- en stofontwerpers, imago-be denkers, fotografen, video- verhuizen. Kostte de aankoop van het 160 bij 120 meter grote terrein met 60 meter diepe fabriek, ruim vier mil joen, sloop, bouw en inrichting zul len nog eens vijf tot zes miljoen gulden vergen. Amex Internatio nal, dat in het Verre Oosten produ ceert, in 13 landen actief is en vorig jaar een omzet had van 500 miljoen gulden, heeft daar nooit moeilijk over gedaan. Het bedrijf had het gebouw altijd al willen hebben en vroeg vier jaar geleden al of het te koop is. Het antwoord was toen nog nee. De plaatselijke welstandscom missie heeft zich aanvankélijk S. Wyatt is hij een jaar lang bezig debladenmakers achter worden lyrische bewoordingen uitgelaten geweest met de plannen, die op drachtgever Amex International niet dynamisch genoeg kunnen zijn. De ontwerpers merken Emanuelle willen laten zien dat ze dürven, guts hebben. Zie hiervoor ook het voormalige de plannen met het gebouw, de parkeerplaat- waar volgens Catalani jarenlang losmogelijk- zonder controle is aangerommeld geparkeerd. In de buurt i sen komen laad- i kleding- heiden voor vrachtauto's, rond hét met zwakke bouwconstructies c.. Moustache overeind gebleven magazijn. De verkéerde elektriciteitsvoorzienin- klassieke rechtervleugel, die vol- gen. Toen Amex echter een schui- gens het eerste bouwplan zou kun- i blijv staan, is groot vallen uitbouw aan de achterkant liet evenwijdig j i die pand van Adler naast de Lammen- deel tegen de vlakte gegaan. Het uitbouw lopende lichtstraat niet, schansbrug. Het Nederlandse koopkantoor en -distributiecen trum, Amex Fashions, gaf het een nieuwe, zwartglazen gevel met ge een rommeltje bleek goedkoper. o In het gebouw zelf wordt het no- onder, vond ze dige gesloopt. De 'computerisde kantelde, uitwendige trappenhui- modemensen houden van grote, het einde van de lichtstraat"karak- n, uitgevoerd in blauw glas. Het superefïiciënte vertrekken met ter te geven glazen tussenwanden voor het oog- herbouw klaagde de commissie. Kwaliteit logica van het ontwerp lijden er- der, vond ze en vervolgens hield ze het plan aan. Met de suggestie bedrijf hoopt chitectuurprijs i Europese r te krijgen. Amex liet architect Graham S. contact. Functioneel en toch mo- Wyatt gisteren uit New York Voor een voorbijganger zal de dern. Veel grijs en wit, af en toe komen om de zaak nog eens te be- Zilverfabriek niet zo drastisch anderen. De zwart. Houten pilaren en natuur- blijft verborgen achter de achterkant lijk graniet. Industriële keukens hygiënische toiletten. Althans, trouwde, zeventig meter lange fa- ziet het concept voor de 4400 vier- brieksgevel, die grondig wordt op- kante meter kantoorruimte eruit. kijken. Zijn conclusie is kort: handhaven. Vandaag wordt dit de gemeente meegedeeld, die tot mor gen de tijd heeft om te reageren. Dan vliegt de Amerikaan terug. Rechts het monumentale voorstuk van de Zilverfabriek. Rond de vijver het torenrestaurant en de 38 meter lange glasgevel van de showroom. Links parkeerplaatsen en het magazijn met de omstreden lichtbaan. De witte uitbouw is vervallen. (foto Wim Dijkman) '::s Zilverfabriek met landgoed Berbice vanuit de lucht. Uiterst rechts de Oranjerie met diagonaal lopende rozevelden. Voor de kruising Leidseweg-noordJLeidseweg, Huize Berbice. Achter de fabriek liggen woningen van ex-werknemers. De woningen van Antal-Begeer en het vroegere raadslid S.A.C. Begeer gaan schuil onder loof. (foto Frans Rombout) VOORSCHOTEN - Het terrein rond de Zilver fabriek is verdeeld tussen de verschillende Be- geer-nazaten. Juffrouw Begeer-Von Weiier be woont Berbice. Mevrouw Antal-Begeer leeft achter de fabriek en tot 1 december had S.A.C. Begeer, ex-raadslid en ex-president-directeur van Van Kempen en Begeer, een bungalow aan een vijver bij de Beethovenlaan. Op deze lapjes staan weer huizen van anderen. Kinde ren en ex-werknemers (gieters en elektriciens) hebben daar geresideerd of resideren daar nog steeds. "Een buitenstaander zou zeggen: Dynasty", zegt Amex-directeur D. Catalani. Zijn bedrijf heeft fabriek en terrein gekocht en heeft wel zeer direct te maken met de intriges. Het moet namelijk zo'n 70.000 gulden neertellen voor nieuwe gas-, water- en elektriciteitsleidingen. De zeven huishoudens, met uitzondering van het ex-raadslid, tapten namelijk allemaal af van de fabriek en Amex wil van deze erfenis af. Juffrouw Begeer-Von Weiier reageert ver ontwaardigd. "Een krankzinnig idee. Wat heeft dit hier met Dynasty te maken?" De klei ne woninkjes op het terrein - het verbouwde koetshuis, de opgeknapte paarde- en geitestal - zijn volgens haar altijd gewoon verhuurd. Van een Dynasty-achtige bonus was volgens haar geen sprake. En gas-, water- en elektra werden gewoon afgenomen: "iedereen had een eigen meter en de fabriek nam de stand op. We be taalden gewoon de gemeenteprijs, meterhuur en BTW. Ik heb alle rekeningen nog". En verontwaardigd voert zij aan dat "de mensen het niet prettig hebben gehad. Voor de boilers was er vaak onvoldoende gasdruk". Veel leidingen dateren volgens haar uit het be gin van de eeuw. Van Kempen, een "sociaal voelend man", wilde de bewoners van nood- huizen aan de linkerkant van de Benvenuto- laan, helpen. 'Dit hele pakket gaat wel erg ver' ZOETERWOUDE - De Zoeterwoudse onderne mers komen hoogstwaar schijnlijk met een bezwaar schrift op de proppen tegen het verkeersveiligheidsplan van de gemeente. In een drukbezochte vergadering van het KNOV gisteravond bleken de ondernemers unaniem kanttekeningen te zetten bij het onlangs gelan ceerde plan. Dat plan gaat er onder meer van uit dat Dorpsstraat winkelerf moet worden en het Watertje een soort woonerf. Allerlei 'struikelblokken' moeten ervoor zorgen dat het au toverkeer wordt afgeremd. In het algemeen geldt dat Zoeterwoude zetdaling zorgen. Zoals by- Dichter De dichter Erik Linder treedt vanavond op in het café van het Voorschotens jongerencentrum De Lindehoeve. De gedichten van Linder gaan over het leven "en al les wat je je daarbij kunt voor stellen". Het optreden begint rond half elf op het adres Van der Haarplein 8 in Voorschoten. Poppentheater Het Voorschotens poppenthea ter 'Wellus-Nietus' geeft morgen weer een voorstelling voor kinde ren van 4 tot 11 jaar in het theatei aan de Prinses Marijkelaan 4. 'Wie moet worden gesplitst in verkeers- voorbeeld het obstakel aan het be en verblijfsgebieden, waarbij geldt gin van het Watertje: volgens de dat in laatstgenoemde delen de au- winkeliers weten automobilisten to echt 'aan banden' wordt gelegd, nu niet meer dat ze vanaf die kant Maatregelen die de ondernemers het Watértje nog op kunnen rijden, te ver gaan. Temeer daar sommige omdat het obstakel visueel de weg verspert. Welke voorstellen uit het ver keersveiligheidsplan nu precies niet bevallen kan een woordvoer der van de KNOV-ondernemers in dit stadium nog niet zeggen. "We gaan nu de voor- en nadelen op een rijtje zettten. En verder is het de bedoeling dat een planologisch deskundige van het KNOV hier ter plekke de situatie grondig gaat be kijken. Waarna drie andere KNOV- leden zijn voorbeeld volgen en hun bevindingen zullen uiten in een vergadering van de raadscommis sie economische zaken. Overigens zijn de ondernemers niet tegen de komst van het plan heet de op zich. "Dat er iets moet gebeu ren, daarmee zijn we het wel eens. Er wordt gewoon te hard gereden in Zoeterwoude. Maar dit hele pak ket gaat wel erg ver". Het is de bedoeling dat het KNOV, c.q. de Zoeterwoudse on- Brandstichters van elf jaar ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense politie heeft gistermor gen twee jongens van elf jaar aan gehouden in verband met brand stichting. Het tweetal had vloeriso latie aangestoken in vier in aan bouw zijnde woningen aan de Ei kenhorst. De brandweer wist de schade (omvang niet bekend) te beperken. niet blauw is, is gezien', voorstelling, die om half drie be- ren, daarmee zyn gint. Graag even van tevoren re serveren via telefoonnummer 01717-8361. Meatballs Van der Geest: waarschijnlijk te weinig tijd om het verkeersplan nog voor de nieuwe raadsperiode er doorheen te krijgen. (archieffoto) dernemers begin maart met een uiteindelijke conclusie komen. Volgens de ondernemers-woord voerder is dat nog niet te laat. "De bevolking heeft nog wel degelijk inspraakmogelijkheden. Ik neem trouwens aan dat tijdens de hoor zitting over het verkeersplan voor de Rijndijk, 24 februari, er ook op en aanmerkingen zullen komen die ambtelijk moeten worden ver werkt". Het is de bedoeling dat de ge meente het verkeersplan er nog voor de beëindiging van de huidige raadsperiode 'doorheen jast'. De raadsvergadering van april zou daarvoor de laatste mogelijkheid zijn. "Ik denk dat dat héél krap wordt", voorspelt ondernemers- woordvoerder K. van der Geest, te vens nog raadslid. 'Hoogmade kan niet bij Leiderdorp' (Vervolg van pag. 1) LEIDERDORP/ZOETERWOU- DE - Het idee van minister Riet kerk om Hoogmade bij Leiderdorp te voegen kan allerminst de goed keuring wegdragen van gedepu teerde J.H. Boone, lid van het da gelijks bestuur van de provincie Zuid-Holland. Per brief zal hij dat de minister laten weten. "Ik denk niet dat Provinciale Staten voor het samenvoegen van Hoogmade en Leiderdorp is", zegt hij op voor hand. "Bovendien is het in strijd met de uitgangspunten van de ge meentelijke herindeling. Er zou den geen gemeenten worden ge splitst en er zou geen landelijke kern bij een verstedelijkte gemeen te worden gevoegd". In het plan van de provincie zelf zouden Alkemade, Leimuiden, Rijnsaterwoude en Woubrugge met Hoogmade één nieuwe Braas- semgemeente vormen. Rietkerk wil dat niet. Hij vindt zo'n grote Braassemgemeente te grootscha lig. Daarom blijft Alkemade in de visie van de minister zelfstandig en worden alleen Leimuiden, Rijnsa terwoude en Woubrugge (zonder Hoogmade) samengevoegd. Hoe wel de minister het niet schrijft, is duidelijk dat Hoogmade dan naar Leiderdorp of Alkemade gaat. Donderdag gaan de deuren i de Lindehoeve in Voorschoten open voor een optreden van 'The Flying Meatballs', een wervelend circus-variété van anderhalf t De show biedt kleurige clowns, LEIDERDORP - De Leiderdorpse Donderdag volgt een 'alternatie- acrobaten, vuurspuwers, gooche- ijsclub heeft de komende dagen, ve Elfstedentocht' voor de jeugd laars, een rock en roll show en 'ijs en weder dienende', heel wat tot en met 16 jaar. Iedereen mag Neel de kameel. Het spektakel, wedstrijden in petto. Op de ijsbaan meedoen. De start is om tien uur's dat om drie uur begint, is bedoeld achter de Mauntssingel wordt ochtends, voor jong en oud, maar speciaal morgen het clubkampioenschap gericht op de jeugd in verband korte baan junioren (tot en met 16 Het korte baan-districtskam- met de krokusvakantie. Door de jaar) gereden. Aanvang twee uur. pioenschap voor de jeugd (13 t/m te verwachten drukte is reserve- Voor senioren volgt het clubkam- 16 jaar) wordt aanstaande vrijdag avonds. Zowel vrouwen als man- ren (telefoon 01717-5357) aan te ra- pioenschap morgenavond vanaf gereden. Deelname is mogelijk via nen kunnen hiervoor de schaatsen den. zeven uur. de aangesloten verenigingen in het onderbinden. district Het tijdstip: twee uur. Zondag wordt er een clubkam pioenschap marathon voor junio ren en senioren gehouden om drie uur. Volgende week dinsdag ten slotte, als er nog ys ligt, het dis- trictkampioenschap (.korte baan) Eerder heeft de gemeente Lei derdorp al laten weten dat een heel goede zaak te vinden, temeer daar Hoogmade voor wat het onderwijs en de winkels betreft op Leider dorp is gericht. Wat Zoeterwoude betreft: ook hier staan de minister en de gede puteerde tegenover elkaar. Is Riet kerk van mening dat Stompwijk beter bij Leidschendam kan blij ven, Boone vindt dat het buurt schap uit bestuurlijke overwegin gen by Zoeterwoude hoort. Zoeterwouds eerste burger Hou- dijk is niet zo somber gestemd over de woorden van de minister. "Het plan van de provincie is na zeer veel overleg en discussie tot stand gekomen. We nemen aan dat de provincie dat nu zal handhaven", aldus Houdijk. En: "Het is een kanttekening van de minister. Hij zegt het heel voorzichtig. De pro vincie heeft mijns inziens dus nog alle mogelijkheden om bij te stu- Volgens gedeputeerde Boone is het wetsontwerp gemeentelijke herindeling, dat door de provincie moet worden gemaakt, klaar voor dat de nieuwe colleges van burge meester en wethouders worden geïnstalleerd op 29 april. Boone wil zo duidelijkheid scheppen voor de nieuwe gemeentebesturen. Eerst volgt echter overleg met diverse gemeenten en de Provinciale Sta tencommissie voor bestuurszaken. Daarna wordt het wetsontwerp ge maakt. Boone is wel tevreden over het feit dat minister Rietkerk het her- indelingsvoorstel in grote lijnen heeft geaccepteerd. "Ik verwacht ook niet zoveel problemen om ons voorstel overeind te houden", zegt hij, doelend op het feit dat Riet kerk andere plannen heeft met Hoogmade. "We zullen de argu menten nog even moeten aan scherpen". DINSDAG Leiden Schouwburg - show Paul van 20.15 uur. Rijksmuseum voor geologie en mi logie - lezing prof.dr. G.J. Boekschoten over Koraalriffen i.k.v. Snellius II-expe- ditie, 20 uur. Oud-Katholieke Kerk - Zoeterwoudse singel, oecumenisch avondgebed, 19 19.30 uur. LVC - Breestraat, sportkafe, 20-24 LAK-cinema - films 'Peppermint Frie den', 20 uur, 'Sonatine', 22 uur. Minerva - Breestraat, forum ovei dentenvoorzieningen, 20 uur. WD-fractiekamer - Breestraat 125 spreekuur, 19.15-20 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. NVSH infocentrum - Rapenburg 48, tel 149987, geopend op werkdagen vs 16 uur, di ook van 20-21 uur. Warmond 't Trefpunt - Herenweg, boerenkielen bal, 20-1 uur. Leiderdorp Hollandsche Tuyn - Hoofdstraat, optre den cabaret 't Saomenraepsel voor de Kunstkring, 21 uur. Oegstgeest Gebouw Taberna - Julianalaan 1, verga dering 'Oegstgeest tegen apartheid', 20 Voorschoten Lindehoeve - Van der Haarplein 8, op treden dichter Erik Linder, 22.30 uur. WOENSDAG Leiden Kapelzaal K&O - Oude Vest, kinder filmmiddag, 15 uur. Voorschoten Cultureel Centrum - Marijkelaan, pop pentheater Wellus Nietus met 'Wie niet blauw is, is gezien', 14.30 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 7 tot vr 14 februari door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, Leiden, tel. 211611. Apotheek Stevenshof, Petr. Moensweg 56, Leiden, tel. 313234. Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2