MNDERNELDE citroen* Ook de particulier kan zaken doen op bedrijfsauto-RAI Automobielbedrijf A. L. VAN DEN DOOL Ergernis Oif. Mazda dealer voor de gehele streek. Westerdreef 5, Lisse, tel. 02521-14757 Van der Velde ziet u graag in een goede wagen rijden. In een nieuwe of gebruikte, maar in ieder geval in een veilige, betrouwbare en gekeur de wagen. Het kan voorkomen dat u niet direct het geld klaar hebt liggen. Vandaar dit fantastische aanbod. Deze herfst koopt u bij Van der Velde een occasion en de volgende herfst hebt u de wagen renteloos afbetaald. Er wordt u dus een jaar lang geen rente berekend. 'Voorwaarden Wij dienen wel een wettelijke aanbetaling van 29% van u te ontvangen. Vaak kan uw inruilauto dit bedrag ondervangen. Zo'n gemakkelijke en voordelige kans op een originele Eurocasion krijgt u niet gauw weer. Uiteraard blijft naast dit unieke aanbod de 3 of 6 maanden Eurocasiongarantie op arbeidsloon en onderdelen,volledig van krachtlAllewagens kunnen de APK doorstaan. En wilt u langer financieren dan een jaar: wij hebben een interessant voorstel!! Kom snel voor een proefrit. Meer autoplezier met een auto van Van der Velde Uiteraard dient de financieringsmaatschappij de lening te accep teren. KENNEDYLA AN 118 LEIDEN-ZUID TEL071-769322 Voor gebruikte Opel wat voor type ook naar de Opel specialist ^tfteijknecht's autobedrijf .i^ff voor Nieuwe en Gebruikte Bovaggar.bewijs) voor Reparatie en Spuiten Showroom en werkplaatsen: Leidseweg 388A VOORSCHOTEN - Telefoon (07176 38 50 ft§^ (£f roetten^ fffp Accu Specialist Gratis accu's testen, monteren en complete autoinstallatie doormeten» Leiden. Nieuwe Rijn 106, hoek Lanqestraat. tel. 071-120500-123140. L\MW De King Cab van Nissan met vier-wielaandrijving en royale 2+2 cabine beleeft De nieuwe Ford Transit in gesloten uitvoering, in de RAI zijn Europese première. Ook de particuliere automobilist is van 13 tot en met 22 februari van harte welkom in de RAI, al wordt daar dan een tentoonstelling van bedrijfsauto's gehouden. Tal van exposanten hebben namelijk een royale plaats ingeruimd voor personenauto's waaruit de achterbank is verdwenen. In feite twee-persoonswagens. Maar ze hebben een laadvloertje. En dus kunnen zij nu nog aanzienlijk goedkoper op grijs kenteken worden verkocht. Binnenkort niet meer. Vele fabrikanten willen op de valreep nog een graantje meepikken. De RAI staat volgende week vol. Barstensvol. Voller dan men enkele jaren geleden bij de grootscheepse uitbreiding voor mogelijk hield. Men komt nu alweer ruimte te kort. Want het is bij de bedrijfswa gens al net als bij de personen auto. Er wordt veel meer ge maakt dan verkocht. Dus is de concurrentie moordend. Het is te zien bij de zwaardere vrachtauto's en combinaties (in Europa 220.000 kopers voor 300.000 zware wagens), maar misschien nog beter bij de be stelwagens. Waaronder we ge makshalve maar alle bedrijfs wagens scharen, die minder dan 3,5 ton kunnen laden. Dus ook die personenauto's- zonder-achterbank, waarvoor geen bijzondere verbruiksbe lasting (bvb) behoeft te worden betaald. Dat scheelt om te be ginnen 19 procent. En dan ook nog eens geen btw over die bvb. Dat maakt nog eens enke le procenten uit. Maar de wetgever heeft dat voordeeltje niet voor privérij- ders in het leven geroepen. Dus gaat hij deze zomer deze fiscale oneffenheid gladstrijken. Wie nu nog wil profiteren, heeft de kans. Op de RAI staan dergely- "ke tweezitters te kust en te keur. Vertroebeld beeld Maar ze vertroebelen natuur lijk wel het beeld van de verko pen. De cijfers geven aan, dat er de verkopen vorig jaar in ons land naar zo'n 50.000 bestelwa gens zouden zyn gestegen. Maar daar zitten ook die twee persoonswagens bij. De bestel- wagenmarkt was dus in feite heel wat kleiner. Als we ons even bepalen tot dit type wagen, dat we in ge bruik zien bij de loodgieter, de groenteman, de melkboer, de aannemer of welk bedrijf dan ook, dan behoeven we maar een jaar of tien terug te gaan in historie om aan te komen bij het moment, dat de Europese merken nog hun handen vrij hadden op hun eigen markt. In 1974 namen de Japanners nog slechts 2,2 procent voor hun re kening. Europeanen Vandaag de dag zijn de Euro pese fabrikanten nog steeds present. Renault met zijn Traf fic, Master en Express, Fiat met de Ducato, Mercedes met de TN, Volkswagen met de Trans porter, Peugeot met de J5 en Ford met de Transit. Maar terwijl de markt niet of nauwelijks groeide hebben zij een groot deel van hun omzet ten moeten afstaan. Met elkaar kwamen die in 1984 tot een marktaandeel van 21,6 procent. Dat is een Europees gemid delde, want in sommige landen ligt dat percentage nog hoger. Dat hangt af van de houding van de regering. In Italië bij voorbeeld hebben de Japanse auto's nog nauwelijks een kans gekregen. In Finland daarente gen beheersen zij meer dan 68 procent van de markt! Ford Transit Eigenlijk is het verwonder lijk dat Ford met de bijna twin tigjaar oude Transit zijn markt aandeel zo lang constant heeft kunnen houden. Maar de laat ste jaren kwam daar toch de klad in. 'We zijn dus net op tijd', zeg gen bij Ford, die op de komen de RAI voor het eerst een nieu we Transit laat zien. Ontwik keld en gebouwd op het funda ment van de oude. Dus weer krachtig, betrouwbaar en eco nomisch. Natuurlijk is het niet het eni ge RAI-nieuwtje in deze sector. Zo komt Nissan met de zg King-Cab met vier-wielaan drijving, een pick-up met een zeer ruime cabine in een 2+2 uitvoering. Zowel met benzi ne- als dieselmotor verkrijg baar. 'Met personenwagen-achtige styling', merkte vice-president C. ter Haar op by de introduc tie. 'Het is te verwachten dat deze bedrijfswagen door de ei genaar in zijn vrye tijd recrea tief zal worden gebruikt'. Personenbusjes Maar ook al gaat de eigenaar op zondag met zijn Nissan King Cab vrolijk op stap, het is en blijft voor de wet een bestelau to. Merkwaardig genoeg geldt dat niet voor bestelwagens die zijn ingericht voor het vervoer van personen. Die staan op ge woon geel kentekenen. Vaak mini- of kleine bestelwagens met veel glas. Veelal gewoon wat banken ingezet. Geen extra voorzieningen. Een bus in het klein. Een aparte categorie daaren tegen vormen de wagens, die uiterst luxueus zyn aangekleed om bedrijven in staat te stellen hun gasten extra comfortabel te vervoeren. In de wandeling wordt dat wel eens 'VlP-ver- voer' genoemd. Very important persons: heel belangrijke klan ten dus. Gewone personenauto's zijn vaak te onhandig om een paar van die gasten te verplaatsen. Zakenmensen willen graag een tafeltje om te schrijven. Een plekje om het attaché-koffertje onder handbereik te kunnen neerzetten. En een stoelopstel- ling, waardoor het mogelyk is tegenover elkaar te zitten en di recter te kunnen converseren. Niet goedkoop Ik denk bijvoorbeeld aan de Espace van Renault (op enkele tentoonstellingen zelfs gesigna leerd compleet met televisie aan boord) of aan de dure Cara- velle Carat van Volkswagen, met draaibare fauteuils waar voor niemand zich thuis zou behoeven te schamen. De aan kleding is ook helemaal in stijl. Met velours op de grond. Goed koop zijn ze niet. Maar dat kan geen bezwaar zijn. Mazda heeft trouwens ook zo'n busje voor VIP-vervoer. En bij Ford zit volgens de be richten de 'Aerostar' aan te ko men, waarvan men rustig kan aannemen dat die ook in een 'conferentie-uitvoering' ver krijgbaar zal worden. Ik noemde al de Renault Es pace en de Ford Aerostar. Maar zij vormen geen op zichzelf staande verschijning. De ruim te-formule maakt flink furore. Diverse Japanse merken heb ben er al gebruik van gemaakt. Ik denk aan de Prairie van Nis san, de Spacewagon van Mitsu bishi en de Shuttle van Honda. Dat lijstje is niet compleet. Het zou eigenlijk aanvulling behoeven met tal van combina tiewagens. Teveel om op te noemen. Men kan ze allemaal bij elkaar zien. Van donderdag aanstaande tot en met 22 fe bruari in alle hallen van het Amsterdamse RAI-complex. Van drie Nederlandse vracht wagenchauffeurs staat er één elke dag in defile. Bijna veer tig procent twee keer per week. Dat is gebleken uit een en quête die in december onder weggebruikers werd gehou den. De RAI wilde wel eens weten hoe vrachtwagenchauf feurs en personenautomobilis- ten tegenover elkaar staan. De mensen in de personen auto's hebben over het alge- meen minder kritiek op de vrachtautochauffeurs dan omgekeerd. De laatsten kunnen zich nogal eens ergeren aan het hinderlijk dicht invoegen voor hun zware wagen, het onno dig mistachterlicht voeren ('ze weten de knop wel te vinden om het licht aan te zetten, niet om het uit te doen') en het te dicht op elkaar blijven rijden, zodat niet kan worden inge haald. Bij de personenauto's staat één op de vier bestuurders elke dag in defile en de helft twee keer per week. Grootste ergernis vindt deze groep het plotseling naar links zwenken van bestuur ders van vrachtwagen, die willen inhalen. De stoelen van de Renault Espace in 'conferentie-opstelling' (foto's pr)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 22