'Dit is heel link gespeeld' 5 D T 'Kans op een Elfstedentocht is niet groot' -$ezn de Bekertreffen RCH-Ajax mogelijk in de middag Bondscoaches praten 'zaak' rond Oranje met Ajax uit Amateurtrainers over invoering hoofdklassen in jeugdcompetitie Sijbrands verbetert record blind dammen Profvoetbal Onderhandelingen KNVB-FilmNet voorlopig mislukt DINSDAG 11 FEBRUARI 1986 SPORT PAGINA 11 LEEUWARDEN (GPD) - De kans dat er deze winter opnieuw een Elf stedentocht kan worden gehou den, is bijzonder klein. De weers vooruitzichten zijn uitgesproken ongunstig. De vorst is nu al nauwe lijks meer van betekenis. Dit week einde verwacht de meteorologi sche dienst van de vliegbasis Leeu warden een eerste dooi-aanval. Om een Elfstedentocht te kunnen hou den, moet het nog zeker een week matig tot streng i Zoals het er nu voorstaat, wordt er donderdag wel een Elfmeren- tocht verreden. Deze tocht gaat tra ditioneel vooraf aan de Elfsteden tocht. Morgenavond valt daarover de definitieve beslissing. Een hogedrukgebied boven En geland, dat het weer de afgelopen dagen in Friesland bepaalde, ver plaatst zich sinds gisteren echter langzaam naar het Oosten in de richting van Denemarken. Als ge volg daarvan zal er nu vanuit de hogere luchtlagen minder koude lucht worden aangevoerd. „Als ik dit allemaal hoor, is de kans op een Elfstedentocht niet zo vreselijk groot", aldus voorzitter ir. Jan Sip- kema van de Vereniging De Frie- sche Elf Steden. Het Elfstedenbestuur vergader de gisteravond met de twintig rayonhoofden over de toestand van het ijs. Het ijsoppervlak in de Friese wateren is mooi. „Gezond ijs", zei Sipkema, „maar het is nog lang niet dik genoeg". Hij stelde vast dat er deze week in ieder geval geen Elfstedentocht kan worden verreden. Er is geen nieuwe verga dering met de rayonhoofden uitge schreven, zolang onduidelijk is hoe het weer zich ontwikkelt. De vooruitzichten zijn zo onze ker, dat de vergadering gister avond nog niet eens toekwam aan bespreken van knelpunten. „Om nu alles op alles te zetten om de route klaar te krijgen, heeft nog geen zin", zei ir. Henk Kroes, de ijs meester van de Elfstedenvereni- ging. „Er is nog te veel te dun ijs. Wij verwachten met deze weers vooruitzichten ook niet dat het erg zal aangroeien". Het ijs in de Elfsteden-route is gemiddeld vijf tot tien centimeter dik. Onder bruggen komt open wa ter voor, maar ook ijs tot een dikte van zeven centimeter. In de steden is het ijs gemiddeld zeven tot ne gen centimeter dik. Er zijn weer tal van knelpunten in de route. Vooral de Luts (tussen het Slotermeer en de Fluessen) is onbetrouwbaar; Daar zakte gisteren een veegma- chine door het ijs. „Wat de ijsdikte betreft, zitten we ongeveer op de helft", aldus Sipkema. Het ijs moet voor een Elfstedentocht met 16.000 deelne mers minstens vijftien centimeter dik zijn. Sipkema schrapte gigteren alvast de maandag als wedstrijddag. De zondagrust zou de organisatie in dat geval parten spelen. „We kun nen op die zondag voor de inschrij ving niet rekenen op de driedui zend vrijwilligers die we nodig hebben". Het Elfstedenbestuur hoopt toch nog op een gunstige wending in het weer. „We hebben op het ge bied van lange-termijnvoorspellin- gen al eens teleurstellingen moe ten verwerken, het kan natuurlijk ook altijd nog een keer meevallen", zei een optimistische Sipkema. „We zijn er in ieder geval klaar voor. We staan op scherp". Het koude beeld dat de koorts in Friesland telkens weer opjaagt: ijs meester Kroes meet op De Zwette in Bozum de dikte van het ijs (foto ANP) HEEMSTEDE (GPD) - De beker wedstrijd tussen RCH en Ajax, in de derde ronde van het toernooi, om de KNVB-beker, zal mogelijk toch op woensdag 26 februari (de door de KNVB vastgestelde da tum) worden gespeeld. De Heem- steedse hoofdklasser overweegt de aanvangstijd vast te stellen op half vijf. Aanvankelijk hebben beide clubs de mogelijkheid onderzocht om op zondag 3 maart te spelen, maar het is uitgesloten dat het duel tussen FC VW en Ajax, dat voor die dag is vastgesteld wordt ver schoven naar 26 februari. De poli tie van Venlo beschouwt een wed strijd tegen Ajax als een met 'ver hoogd risisco' en geeft derhalve geen toestemming voor de woens dagavond. RCH kan op de avond ook uitwijken naar het veld van FC Lisse, dat dat aanbod al heeft ge daan. AMSTERDAM (ANP) - Ajax en de KNVB hebben gisteren hun ge schil over het selecteren van spe lers voor het Nederlands elftal uit gepraat. Voordat de namen van spelers voor een vertegenwoordi gend elftal wereldkundig worden, zal de technische staf uit Zeist overleg plegen met de clubs. Dit besluit was in wezen niet meer dan een bekrachtiging van een stokoude regel. Er was met Ajax voor de later afgelaste inter land tegen Italië in Genua niet de hand aan gehouden, waardoor eerst vier geselecteerde Ajacieden bedankten en vervolgens de twee overgeblevenen door bondsmana- ger Michels uit de groep werden gestoten. Een delegatie van het bestuur betaald voetbal, afgevaardigden van het Ajax-bestuur, Johan Cruijff, Leo Beenhakker en RinuS Michels hebben de zaak nu opge lost en duidelijke afspraken ge maakt. Voorzitter Ton Harmsen wees er daarbij op dat van Ajax continu 23 spelers op de lijst staan voor allerlei nationale ploegen. „Mogen wij een vinger in de pap hebben?". Negen voetballers uit het A-elftal van Ajax hebben intussen aange drongen op een gesprek met bondsmanager Rinus Michels. Binnen afzienbare tijd zal dit on derhoud plaatshebben in het bij zijn van Cruijff. Diens voorzitter Harmsen kon niet nalaten bondscoach Beenhak ker andermaal een „schreeuwer' te noemen. Dat Harmsen niettemin vóór contractverlenging had ge stemd, wilde hij wel uitleggen. „Dat was tegen mijn karakter in, maar Rinus Israël, het enige alter natief, was al bij Feyenoord. Ik heb gezegd dat Beenhakker een schreeuwer is en dat is hij natuur lijk. Er waren bedenkingen, maar er waren ook redenen om vóór zijn aanblijven te stemmen. Ik kan ook de schurft hebben aan Nijpels en toch WD stemmen". door Paul de Tombe LEIDEN - Het is zo goed als zeker dat volgend seizoen twee hoofdklassen worden ingevoerd in de competitie van de landelijke jeugd. Zowel het bestuur betaald voetbal als het college van het amateurvoetbal zal een positief advies daaromtrent uitbrengen aan het bondsbestuur. Dat beslist pas op 4 maart over de instelling van de nieuwe klassen, maar het staat vrijwel vast dat het advies van de beide secties zal worden overgenomen. Daarmee krijgen de betaalde clubs verlaat toch hun zin. Bij de herin voering van de jeugdcompetitie vorig jaar pleitten zij al voor een strijd tussen jonge profs alleen, omdat de amateurclubs te zwak zouden zijn. Dat lag 'om politieke redenen' destijds nog moeilijk, zo dat besloten werd tot een gemeng de competitie in vijf afdelingen met elk veertien clubs, afkomstig uit de kringen van- de amateurs en profs. Bondsmanager Rinus Michels wil daarboven nu twee hoofdklas sen van twaalf clubs elk in het le ven roepen, die zullen worden 'be mand' door de vier bovenste clubs uit de afdelingen en vier van de vijf vijfden. Op een enkele uitzonde ring na zal het daarbij uitsluitend gaan om betaalde verenigingen, zo dat, de profs via een omweg toch hun doel hebben bereikt. Hoewel dat nauwelijks blijkt uit de cijfers van de enquête die on langs over dat onderwerp is gehou den onder de deelnemers (slechts drie van de 33 amateurclubs waren tegen het plan, dat ook afgewezen werd door vier van de 37 betaalde organisaties), voelt een aantal ama teurverenigingen zich wel degelijk gepasseerd in de nieuwe opzet. Met name de betrokkenen uit de regio Leiden. „De instelling van die hootklassen lijkt in eerste in stantie goed voor het Nederlandse voetbal", stellen de woordvoerders vast. Maar het kan in de breedte ook fnuikend werken en een ave rechtse uitwerking krijgen". Truc Gérard Désar, de jeugdcoördina- tor van UVS is dan ook vierkant tegen, Han Tisseur van Rooden- burg heeft ernstige bedenkingen en Henk Krauwel, jeugdtrainer van Quick Boys dat toch tot de uit zonderingen kan gaan behoren, stelt de 'truc' keihard aan de kaak. „Want dit is natuurlijk een truc. Eerst stel je een gemengde compe titie in om de amateurs de mond te snoeren. Dan geef je die betaalde clubs grote subsidies, waarmee de amateurclubs kunnen worden leeggezogen en als dat is gebeurd eindigen die profs moeiteloos bo venin, zodat ze automatisch pro moveren op het moment datje een superhoofdklasse instelt. Daarmee zijn de amateurs op een nette ma nier geloosd en de profs hebben wat ze willen. Ik moet zeggen dat het héél link gespeeld is". Krauwel heeft wel grote moeite met de gevolgde procedure, maar is op zich niet tegen de invoering van de hoofdklassen. „Want het is natuurlijk schitterend als je daarin mee kunt doen". De jeugd van Quick Boys heeft als enige in de Leidse regio ook uitzicht daarop en Krauwel is vast van plan promotie te bewerkstelligen, al was het al leen maar om een onderonsje van de profs te voorkomen. „Ik wil er bij zijn, al moet ik daarvoor mijn bed op Nieuw Zuid zetten". Overdreven natuurlijk, maar die uitspraak toont wel aan welk sfeer tje er gekweekt is door de betaalde clubs, die de amateuijeugd te zwak acht voor een leerzame strijd en die denken van een onderlinge compe titie meer op te steken. 'Eng' „Maar ook sommige profclubs worden weggespeeld en daar hoor je nooit wat van", stipt Krauwel aan. „Ons is dat eén keer overko men, door Den Haag. Maar thuis pakten we die jongens en van de rest van de betaalde clubs was ik echt niet onder de indruk. Wat ze nu bovendien gaan doen is de top versmallen. In de huidige situatie had je een breed veld, met leuk voetbal. Straks met die hoofdklas sen wordt het allemaal weer heel 'eng'. Er is misschien meer strijd, maar waar komen die spelertjes van de profclubs vandaan. Bij de amateurs toch? En als die minder strijd kennen en niet meer op hun niveau spelen, krijgen de profs 'mindere' spelertjes in huis, die een hele tijd nodig hebben om aan de overgang te wennen. Dan is het cir keltje weer rond". Vooral op dat laatste punt, richt zich ook de kritiek van Gerard Désar, UVS-jeugdtrainer Bert Jan sen en Han Tisseur, die waarschu wen voor de „averechtse uitwer king van het plan". „De topjeugd Han Tisseur (I) en Gerard Désar: „Het zal op den duur averechts werken". tegen elkaar zetten is goed, maar daar staat tegenover dat het gat met de rest weer groter wordt. Dat een regionaal toppertje snel weg gaat, of er niet meer komt", geeft oud betaald voetballer Jansen de voorzet. Streekfunctie Désar en Tisseur benutten de aangeboden kans. „De mogelijk heid om door te breken voor de toppertjes uit de omgeving wordt veel minder groot als je niet meer tegen betaalde clubs speelt", schet sen zij het gevaar. „Nu hebben Quick Boys, UVS en Roodenburg een streekfunctie, voor talentjes van kleine clubs die zelf overstap pen vanwege het contact met die topclubs. Heb je geen vereniging meer die landelijk meedraait, dan is dat contact weg en daarmee de motivatie. Dan is het over en slui ten". Te boud gesteld wellicht, maar het bevat een grote kern van waar heid. De regionale talentjes wor den in zo'n streek niet meer opge- CANNES (ANP) - Ton Sijbrands heeft in Cannes zijn eigen wereldrecord blind dammen scherper gesteld. Hij speelde tegen twaalf Fransen, won elf partijen en speelde één duel remise. Dat gebeurde tegen de voorzitter van de plaatselijke damclub. Sijbrands, die zeven uur en 37 minuten over zijn prestatie deed, haalde een scoringspercentage van 95,8. Het oude record vestigde Sijbrands op 18 december 1982 in Den Haag. Hij speelde toen tien partijen blind, won er negen en kwam eenmaal remise overeen. Hij deed daar zes uur en twintig minuten over en haalde een percentage van 95. dreven door aantrekkelijke tegen standers als Feyenoord, Ajax en Sparta, „waarvan ze dan wel verlie zen", zegt Jansen, „maar daar leren ze wel van. Dat merken we nu al". Désar: „En zo'n jongetje dat op school zit en zijn huiswerk moet doen, wil wefom de hoek van de straat spelen tegen Ajax of Sparta, maar die wil niet vijf uur reizen om bij die clubs te gaan trainen". In de regio's zonder betaalde clubs, gaan in die visie dus belang rijke treden in de ontwikkeling van jong talent ontbreken. Worden die overgeslagen, dan loert nog een ge vaar. Gerard Désar, conrector van het Stedelijk Gymnasium, haalt het aan. „De maatschappelijke ont wikkeling en begeleiding. Eén van de tien haalt het maar in de top en hoewel de studiebegeleiding steeds meer doordringt in het be taalde voetbal kunnen die andere negen de betaalde clubs eigenlijk niks schelen. Terecht misschien, want het is een hard metier, maar jongetjes die vijf uur per dag ge reisd hebben, het niet halen en een schop krijgen, staan dan toch met lege handen. Dat kan de trainers van topclubs misschien niks sche len, maar mij wel". Sportief gezien ontstaan er in Nederland bovendien gebieden die „witte vlekken" zullen worden. Désar: „Daar is geen opdrijvende factor meer en de profclubs weten niet meer wat er daar aan talent rondloopt". Tisseur: „Ze gaan dus kansen missen. De scoutingskans bijvoorbeeld en de mogelijkheid om uit het achterland de aanvoer te krijgen van een goede jeugdspeler die meteen rijp is om bij hun in een bepaalde groep te komen. Je moet eens kijken wat er uit de amateurs is overgekomen". (foto Holvast) Ronselen Dat zal in de nieuwe opzet alle maal minder worden, weten Désar en Tisseur zeker, temeer omdat de positie van de amateurclubs op voorhand al zo zwak is, dat ze niet sterk genoeg kunnen worden om de hoofdklasse te halen. „Als je een leuke speler hebt, staat de betaalde club, die nu toch een concurrent is, op de stoep om hem weg te halen. Wij kunnen dat niet doen, want dan heet het ronselen. Wij moeten dus afwachten en soms zelfs op de rem trappen. Want ook als een jon getje zich zelf bij ons aanmeldt, wordt dat uitgelegd alsof wij hem geronseld zouden hebben". Vanuit die passieve positie ver wijten ze Zeist dan ook een "be perkt inzicht", nu hun clubs het laatste restje aantrekkingskracht wordt ontnomen. „Alleen de kant van de profs wordt bekeken. Die winnen teveel wedstrijden te ge makkelijk, die ondervinden te wei nig druk, maar het is te simpel om alleen daarop in te spelen. Want die druk is er wel bij de amateurs, waar toppertjes daardoor juist kunnen opstaan. Maar dat wordt in dat hoofdklasse-plan totaal over het hoofd gezien", zeggen ze in koor. „Als je de amateurclubs het con tact met de profs en daarmee de aantrekkingskracht ontneemt, ga je de aanvoer missen uit regio's die af en toe toch heel goede voetbal lers opleveren. Niet alleen hier, maar ook elders". De conclusie is duidelijk. „Op die manier verbreken de profclubs het contact met hun voedingsge- bied en dat zal op den duur ave rechts werken". PAUL DE TOMBE Het is elke keer weer verbijste rend om te zien en vooral te horen hoe bestuurders en aanverwante personen uit het betaalde voetbal erin slagen hele bevolkingsgroe pen tegen zich in het harnas te jagen. Zelfs als er geen bal rolt op de velden, zien die heren nog kans het imago van het profvoet bal in de grond te trappen. Door elkaar of anderen in de haren te vliegen, of juist door zich in het geheel niet slagvaardig te tonen. Frappant voorbeeld van het laatste is het plan voor de invoe ring van de twee hoofdklassen in de jeugdcompetitie. Natuurlijk was het van meet af aan de be doeling dat alleen de teams van de profclubs tegen elkaar zouden spelen. Alleen.., bij de herinvoe ring van de wedstrijdenreeks moesten ook de amateurs hun toe stemming geven. Dus werd vorig jaar besloten tot een gemengde competitie. Nu die enkel de be staande verschillen heeft beves tigd, wordt alsnog gestreefd naar de instelling van die hoofdklas sen en dus naar een onderlinge competitie van de jonge profs. Bij die poging kunnen veel kanttekeningen worden gezet, zo als Leidse trainers elders op de pagina doen. Zelfs als je die kri tische noten weglaat en het plan dus zondermeer goed zou zijn, moet de conclusie nog luiden dat er in Zeist heel slecht is nage dacht. Dan immers is er een kost baar jaar verloren gegaan. Ge lukkig maar dat Nederland op voetbalgebied zo ver voorligt op de rest van de wereld dat we niet eens naar Mexico hoeven. Anders zou het toch knap vervelend zijn dat die omweg is gemaakt. Geheel in stijl overigens, want niemand in de profvoetballerij lijkt tegenwoordig nog recht op het doel af te willen gaan. Wan neer dat bij uitzondering toch ge beurt, wordt met grote haast de terugreis naar de verdediging aanvaard om de gaten te stop pen. Voorbeelden te over. De oogst van een maandje. Ton Harmsen, voorzitter van Ajax en lid van het sectiebestuur betaald voetbal, haalt bonds coach Leo Beenhakker publieke lijk onderuit als „een ordinaire schreeuwer", maar vervolgens werkt Harmsen er vrolijk aan mee dat het contract van de bondscoach wordt verlengd. Het zelfde, alleen in de omgekeerde richting, doet zich voor bij het contract met FilmNet. Het sectie- bestuur sluit die overeenkomst af, ondanks een berg kritiek, maar als het om meer centen gaat hebben Ajax en FC Utrecht gewoon lak aan die verbintenis, waarover het geharrewar maar blijft voortduren. Ze hebben trouwens niet alleen maling aan anderen, in de prof sectie, maar ook aan elkaar. Ajax hoort dat de KNVB het mid- weekse duel met MW zal afkeu ren en protesteert fel, omdat het meent te kunnen profiteren van het effect van de grote zege op AZ. De wedstrijd gaat door. Slachtoffer wordt het publiek dat op het betonnen veld nauwelijks iets voorgeschoteld krijgt, maar daar kan verder niemand wat aan doen. De Amsterdamse eis is de KNVB echter kennelijk niet zo bevallen, want wanneer Ajax daarna denkt dat het bekerduel met FC Utrecht wel zal worden afgekeurd, gaat dat gewoon door. Slachtoffer is Rijnsburgse Boys, vrijdagochtend gevraagd om zaterdag als oefenpartner van de Amsterdammers te funge ren, maar vrijdagmiddag weer afgezegd. Geheel in diezelfde onnavolg bare stijl worden in het wondere wereldje ook collega's in de kou gezet. En dan gaat het niet eens om de regelrechte aanslag die Jan Lecker zondag pleegde op Van Basten, maar om de spel letjes die worden gespeeld met personen. Willem van Hanegem kan in België trainer worden. Het bestuur van Feyenoord vraagt hem bij de Rotterdamse club te blijven. Dat doet de Krom me, die een maand later dan ook te horen krijgt dat er volgend sei zoen geen plaats meer voor hem is in de Kuip. Terwijl daar tegenwoordig toch zoveel lege stoelen zijn. Hele rijen, een in-triest gezicht. Ooit stroomde de Kuip al vol als Mou- lijn liet weten op de middenstip te zullen verschijnen. Nu konden de spelers van Feyenoord en Ro- da vorige week zondag niet eens de bossen bloemen kwijt, die ze aan de toeschouwers wilden overhandigen. In het kader van de actie ,Jtiet is weer fijn langs de lijn", mochten de voetballers la ten zien hoeveel ze van mensen houden. Er waren er te weinig om de liefde te beantwoorden. Volgens actuele enquetecijfers van een landelijk ochtendblad heeft nog slechts 39 procent van de Nederlanders enige interesse voor het voetbal. Toch vreemd met zo'n gevoelige bond, waarin zoveel begrip bestaat dat ze jonge amateurs wil beschermen tegen een pak slaag van profes. Of zou het een andere reden hebben dat nu opeens die hoofdklassen moe ten worden ingevoerd in de jeugdcompetitie?. „Ze hebben een stap gedaan en na een jaar moe ten ze al op hun schreden terug keren", oordeelt een bekende oud-voetballer over het plan. „Dat is hetzelfde als een huis bou wen en later tot de ontdekking komen dat je vergeten bent er ra men in te maken". Onweerstaanbaar dringt zich nu de gedachte op aan de uit spraak die een import-trainer ooit deed. „Als je geen hoofd hebt, kun je niet uit het raam kijken". PAUL DE TOMBE AMSTERDAM (ANP) - De onder handelingen tussen de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond en de commerciële televisiemaatschap pij FilmNet zijn gisteren mislukt. Het recht tot verkoop van voetbal beelden naar het buitenland was in Amsterdam het struikelpunt. Na een uur en drie kwartier verliet Pe ter Woodward, de directeur van FilmNet, enigszins ontdaan de be stuurskamer van het Ajax-stadion. „We hebben geen kans gehad be sprekingen te voeren", zei de voor malige producer van Hollywood- films. „Er was een agenda met tien, elf punten, maar we zijn daar niet aan toegekomen door de interna tionale rechten". Het is niet onwaarschijnlijk dat het sectiebestuur Betaald Voetbal, dat vanavond vergadert, alle clubs zal adviseren de poorten voor FilmNet voorlopig te sluiten. De maatschappij had voor komend weekeinde de wedstrijd PSV-Ajax op het oog, met als alternatief Go Ahead-Feyenoord, maar dan moet er wel eerst duidelijkheid komen inzake de internationale rechten. Dat is de eis van André van der Louw, voorzitter van het sectiebe stuur betaald voetbal. Hij stelde na het vertrek van Woodward dat er in de onderhandelingen met Filmnet nooit op enigerleiwijze sprake is geweest van verkooprechten bui ten de Nederlandse grenzen. In oktober werd er een overeen komst gesloten tussen de voetbal bond en Filmnet. Het officiële con tract is nog steeds in de maak bij de juristen. Een aantal clubs stelde vrijwillig de poorten open voor rechtstreekse uitzendingen van he le wedstrijden op de abonnee-tele visie. Het conflict ontstond toen Ajax lucht kreeg van de verkoop door Filmnet aan de commerciële Engelse televisiemaatschappij „Screen Sports" van beelden van Ajax - Excelsior. Ajax heeft zelf een overeenkomst met „Screen Sports". Om die reden weigerde Ajax vorige week Filmnet toegang voor de wedstrijd Ajax - AZ '67. Af gelopen weekeinde deed FC Utrecht hetzelfde voor de beker- topper tegen Ajax, omdat de club nog geen cent had gezien. Volgens sectiebestuurslid Ton Harmsen had FilmNet al een kwart van het overeengekomen miljoen gulden moeten overmaken. Dit was gisteren nog niet gebeurd. Harmsen: „Als je geen geld hebt, kun je er ook niet van af'. Volgens Peter Woodward echter hoeft het geld pas te worden overgemaakt dertig dagen na tekening van het definitieve contract, dat er dus nog steeds niet is. „Wij stuurden onze voorstellen al op 6 november naar de KNVB", aldus de FilmNet-di- recteur. „Half januari kregen we het concept terug met een groot aantal opmerkingen en wijzigings voorstellen. Deze bijeenkomst was bedoeld daarover te praten. Zover is het niet gekomen. De KNVB heeft ons ook in het geheel nog geen geld gevraagd". De KNVB en FilmNet komen weer bijeen als er duidelijkheid is inzake de internationale rechten. Pas daarna komen alle andere pro blemen aan de orde.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11