Met uitkering geen dagstudie mogelijk 'Mijn man leidde geen knokploeg' BOUWEN? Voor mensen boven de 30 jaar 'Onvoldoende bestraling voor kankerpatiënten 'Oudere vrouwen kunnen de pil beter wel slikken' Brokx: geen meerjarige garantie huursubsidie Situatie Tamils in verblijven 'onmenselijk' Ook zendtijd voor WD en PvdA in Paspoort Vrouw topambtenaar ontkent betrokkenheid bij actie kraakpand VRIJDAG 7 FEBRUARI 1986 BINNENLAND PAGINA S DEN HAAG (GPD/ANP) Mensen boven de 30 jaar met een uitkering kunnen geen dagstudie volgen omdat ze beschikbaar moeten blijven voor de arbeidsmarkt. Ook ko men zij niet in aanmerking voor een beurs. Wie zich wil laten om- en bijscholen moet dit via het avondonderwijs doen. Dit zei staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) gisteren tijdens de laatste ronde van de debatten in de Tweede Kamer over de studiefinanciering. wys." Die had al eerder gesteld dat merking komen voor een studie hij mensen ouder dan dertig jaar beurs, naar de Open Universiteit De gehele Kamer, ook de rege- ring met de minister van onder- boven de dertig, die niet in aan- ringspartyen, pleitte gisteren voor een oplossing voor mensen boven de dertig die een hbo- of universi- niet wenst op te taire studie willen beginnen. Dat diefinanciering, zou dan niet ten laste van minister Deetman (onderwijs) moeten ko- de stu- moeten, dan wel een avond- of weekeindopleiding kunnen volgen in het hoger beroepsonderwijs of aan de universiteit. Studeren met behoud van uitke- Mevrouw Groenman (D66) vroeg moeten worden bereikt staatssecretaris De Graaf of het door de mogelijkheden tot een hen} ëeld zal kosten als langdurig ring (werkloosheids- dan wel bij dagstudie met behoud van uitke- werklozen met behoud van uitke- standsuitkering) zal ook aan de or- ring te verruimen. rmg dagopleiding volgen. Dat de worden gesteld bij de behande- bleek niet het geval. Volgens De Graaf gaat het hem om handhaven vén het uitgangspunt dat werklo- studie volgen toch be- Staatssecretaris De Graaf (socia le zaken) stribbelde echter krach tig tegen. „Het hoort niet thuis bij __o de sociale zekerheid," zo hield hij schikbaar moeten zijn voor de de Kamer voor. „Ergens moet er beidsmarkt en dat dit bij ling van de wetsontwerpen tot her ziening van het stelsel van sociale zekerheid. Het wac het laatcte ctriiHnunt nm* t. anutun - um pujiseung in- tussen ^mer en regenng wa? be Bevallen strenge kou speelt ook de afbakening zijn. moet dat opleiding niet gewaarborgd is. De tr0PJiS niewue beurzenplan. CDA ^amse^Vaterlooplein ifarten^Om hier regelen by de studiefmancie- bewmdsman stelde dat mensen heeft ^envuurt?e aangebracht. De PvdA besluit vol gende week of de partij ondanks belangrijke bezwaren vóór of tegen het wetsvoorstel zal stemmen. AMSTERDAM - De plotseling UTRECHT (ANP) - Ongeveer 35 departement, E.W. Roscam Ab- procent van alle kankerpatiënten in ons land wordt op het ogenblik bestraald, terwijl ongeveer de helft alle kankerpatiënten baat zou bing, streeft men daar niet naar 81 maar naar 62 megavoltapparaten in 1990. Het percentage kankerpatiënten Een ingediend wijzigingsvoor stel van de PvdA leed schipbreuk. De socialisten wilden de studie schuld van kinderen uit lage-inko- mensgroepen halveren. Dat zou ten koste gaan van de hoge inko mens en van thuis wonende stu denten. Daartoe zou de basisbeurs aanzienlek moeteh worden ver laagd en dat ging regeringspartij WD veel te ver. Studentengroeperingen zijn on- hebben by deze behandeling (ge- dat baat heeft bij bestraling zal vol- t d t i nezin'g of verzachting van het lij- gens de Gezondhëidsraad eerder den). Dit betekent volgens dr. G.L. toenemen dan dalen, doordat er Upiififh^ Engel, secretaris van de Gezond- steeds meer combinatiebehande- lingen komen waarvan radiothera- pie vaak deel uitmaakt. heidsraad, dat duizenden patiën ten geen optimale behandeling krygen. Dr. Engel was ook secretaris Een megavoltapparaat kost komt. Die kinderen bouwen immers een hoge, rentedragende studieschuld op. Deetman be strijdt dat en denkt dat de maxima- ioau uie ui OKtouer een om- aanzieniyite uijnumeiiue j&osteu, ^a" vangryk advies heeft uitgebracht niet alleen voor de personeelsbe- ger ugt dan nu het geval is. radiotherapie. Jaarlijks, ko- zetting maar ook omdat de ruimte »r onppvppr 50.000 nipuwp na. waarin hpt annaraat. staat, vanweffe DOnd. „Onze berekeningen tonen de commissie van de Gezondheids- paar miljoen gulden en er zijn vaak raad die in oktober 1984 een om- aanzienlijke bijkomende kosten, De Landelijke Studentenvak- men er ongeveer 50.000 nieuwe pa- waarin het apparaat staat vanwege i°Pn£n tiënten met kanker by, maar dit alle veiligheidseisen een soort bun- J?, jL aantal stygt door de vergrijzing. De ker moet zyn. Ziekenhuizen die- ÏLn ÏS commissi? becijferde in haa? ad- nen er een speciale vergunning g rt u f.! vies, dat in 1990 minimaal 81 mega- voor te hebben. Een ongewild ne- 5? voitapparaten nodig zijn. Op het veneffect is volgens Engel dat de ogenblik zijn er nog maar 43 en er procedures voor vervanging en uit- modaal die hiervan bestaan vrijwel overal wachtly- breiding van de apparatuur lang p duren: ?aak wel üen jaar. Daardoor Om duidelijk te maken dat de zijn vrijwel aUe twintig afdehngen a i voor. radiotherapie voortdurend g®° zig met een zogenoemd planmngs- overbelast, hoewel niet alle patien- besluit maar volgens de hoofddi recteur gezondheidszorg van het sten. Het ministerie van welzyn, zijn vrijwel alle twintig afdelingen volksgezondheid en cultuur ten die ervoor in aanmerking koi i worden bestraald. „onverantwoord en ontoelaatbaar" 15 tot met 21 februari in de verschil lende steden manifestaties en de monstraties gehouden onder het motto „Studentenvoorzieningen, hoezo luxe?". Specialisten willen publiek met pamflet informeren UTRECHT (ANP) - De specia listen overwegen pamfletten te laten drukken met een bereke ning van hun uurtarief om het publiek zo duidelijk te maken waarom ze zich verzetten tegen de door staatssecretaris Van der Reyden (volksgezondheid) aangekondigde forse verlaging van hun tarieven. Van uitbreiding van de acties is op het ogenblik, in afwach ting van het hernieuwde over leg met de staatssecretaris (waarschijnlijk na de krokus vakantie), geen sprake, zo zei een woordvoerder van de LSV gisteren. Wel blijft de „druk op de ketel" doordat de specialis ten hun medewerking blyven opschorten aan overleg- en ad viesorganen, keuringen voor de sociale verzekering en het ver strekken van gegevens voor de gezondheidsstatistiek. Mocht het overleg met de staatssecretaris opnieuw spaak lopen, dan staan er volgens de LSV-woordvoerder verder geen „patiënt-onvriendelijke" acties op het programma zoals de „zondagsdienst" van afgelo pen maandag. ROTTERDAM (ANP) - Er is niets op tegen dat vrouwen die gezond zijn en niet roken na hun vijfender- ontwikkeling van met tigste jaar, tot op hoge leeftijd driefasenpil. doorgaan met het innemen van mus Universiteit in Rotterdam. Zij betrokken geweest bij de de Volgens mevrouw Upton zijn er gedoseerde anti-conceptie- voor de genoemde groep vrouwen [delen zoals de sub-50-pil en de meer voor- dan nadelen verbonden het doorgaan met het slikken laag gedoseerde anti-concept- driefasenpil. Dit stelde de Ameri kaanse endocrinologe dr. G.V. Up ton gisteren in een toespraak voor iepillen in de periode de medische faculteit van de Eras- nopauze (tussen de veertig en vijf tig jaar). Stoppen met de pil levert het ge vaar op van een (ongewenste) zwangerschap, met alle gevaren vandien voor de moeder en het kind. Doorgaan met het slikken van de pil voorkomt zwangerschap en zorgt voor een regelmatige cy clus, waardoor klachten die ge paard gaan met de komst van de menopauze niet of nauwelijks voorkomen, aldus dr. Upton. Het gaat hier om klachten van depres siviteit, bovenmatig transpireren, slecht slapen enzovoorts. Veertig SOCIALE FRAUDE - De po litie heeft gisteren een 35-jarige ambtenaar van de gemeentelij ke sociale dienst in Rotterdam aangehouden die ervan wordt verdacht zichzelf te hebben verrijkt met 125.000 gulden aan uitkeringsgelden. Een politie woordvoerder heeft dit meege deeld. De Hagenaar had dos siers aangelegd van twee niet bestaande personen. De voor die personen bedoelde wwv- uitkeringen streek de man zelf op. Er wordt een nader onder zoek ingesteld, aldus de politie. AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam werd gisteren gedemonstreerd lar aanleiding van de dood van twee arrestanten in politiecellen, de procent van de vrouwen heeft hier kraker Hans Kok en de Marokkaan Hmidou Takhrifa. De demonstranten last van, twintig procent van de zetten vraagtekens bij deze sterfgevallen, omdat de oorzaak nooit precies vrouwen zelfs in ernstige mate. is vastgesteld. (foto anpi DEN HAAG (GPD) - Staatssecre taris Brokx (volkshuisvesting) voelt niets voor een meerjarige ze kerheid in de individuele huursub sidie, waarbij de huurder voor een aantal jaren weet hoeveel hij aan subsidie krijgt. De bewindsman verwierp gisteren een voorstel van PvdA-Tweede Kamerlid De Pree in die richting. Volgens Brokx biedt het feit dat de huursubsidie in een wet wordt vastgelegd voldoende garantie: „Voor het wijzigen van een wet moeten de Tweede- en Eerste Ka mer hun oordeel geven. Dat is bij de huidige vastlegging in regelin gen niet nodig", aldus de staatsse cretaris. Brokx verzette zich ook tegen opmerkingen van CDA en WD over de druk die de huursubsidie op de inkomens legt. Minister De Koning (sociale zaken) stelde enige tijd geleden dat regelingen als de huursubsidie en studiefinancie ring belemmerend werken voor werklozen pm aan de slag te gaan. Ze gaan dan wel meer verdienen, maar doordat het bedrag aan huur subsidie daalt, gaan ze er netto niet op vooruit. Brokx betwijfelt of werklozen zich daardoor laten weerhouden: „Mijn persoonlijke opvatting is dat langdurig werklozen toch zullen kiezen voor een baan, om uit hun sociale isolement te komen". Arnhem brengt brochure over omstreden partij ARNHEM (ANP) - Het Allü-Fascis- me Komitee Arnhem (AKA) heeft, met financiële steun van de ge meente, een brochure uitgebracht met achtergrondinformatie over de mede door de weduwe van NSB- voorman Rost van Tonningen op gerichte party Neerlands Herstel. Volgens burgemeester en wethou ders van Arnhem is tot subsidië ring besloten omdat de brochure de inwoners van Arnhem kan in formeren over de doelstellingen en praktijken van Neerlands Herstel, die volgens het college voor veel mensen beledigend en kwetsend zyn. Neerlands Herstel doet in Arn hem in maart mee aan de gemeen teraadsverkiezingen. Dat gebeurt overigens zeer tegen de zin van het centraal stembureau in Arnhem dat de partij begin vorige maand weigerde te registreren. De Raad van State corrigeerde deze beslis sing echter. Hij wees er verder op dat de helft van de huursubsidie-ontvangers uit aow'ers en wao'ers bestaat: „Die gaan toch niet meer aan de slag en gaan er dus ook niet meer in loon vooruit. Voor hen speelt het punt helemaal niet". Brokx was het verder niet eens met de kritiek van SGP-woord- voerder Van der Vlies, dat huur ders ten opzichte van eigenaar/be woners bevoordeeld worden. Van der Vlies had het in dat verband over het opeten van het eigen huis wanneer een eigenaar/bewoner op een uitkering moet terugvallen. De staatssecretaris wees erop, dat het verschil tussen eigenaar/be woners en huurders is, dat de eer sten een vermogen vormen. Bo vendien werkt het ministerie op dit moment aan de oprichting van een inter-gemeentelijk risioofonds, dat eigenaar/bewoners die in de pro blemen komen bij werkloosheid, zal gaan helpen. DEN HAAG (GPD) - De actie Steungroepen Tamils heeft in een noodkreet aan de Tweede Kamer geëist dat de regering de 1350 Ta mils in ons land menselijker be handelt. De vrijwilligers noemen de situatie in de twaalf centra waar de Tamils verblijven, onmenselijk, onduldbaar en onhoudbaar. In de petitie, die gisteren aan me vrouw Cornelissen. voorzitter van de kamercommissies voor welzijn en cultuur, werd overhandigd, wordt een normale opvang van asielaanvragers geëist. De Tamils moeten het recht krijgen op een bijstandsuitkering en op oplei dingsmogelijkheden. Verder stellen de vrijwilligers, die de Steungroepen vormen, dat de asielaanvragen van de Tamils eerlijk worden beoordeeld en dat de regering daarbij uitgaat van de onveiligheid van heel Sri Lanka voor de Tamils. Op grond daarvan dienen de Tamils op zijn minst in aanmerking te komen voor de sta tus van asielgerechtigde. Precies een jaar geleden vluchtte een stroom Tamils naar Nederland. Ongeveer 3500 Tamils zijn hier ge weest. Een groot deel is doorge gaan naar andere Europese landen als gevolg van het zogenaamde ontmoedigingsbeleid van de Ne derlandse regering. Dat beleid houdt in dat de Tamils hier niet mogen werken. Ze ontvangen een wekelijks zakgeld van 20 gulden, een voedselpakket en huisvesting in een opvangcentrum. De vrijwilligers zeggen dat het leven in de naargeestige en over volle centra tot zenuwen, spannin gen en frustraties leidt. De bewo ners worden hypernerveus, ziek en apathisch. Onderlinge irritaties groeien, gevechten breken uit en er' komen zelfs zelfmoordpogingen voor. Daarbij komt de voortduren de zorg en angst om vrouw, kinde ren en andere familieleden in Sri Lanka, omdat de Tamils vaak maanden uit dat gebied niets ho- Slechts 30 Tamils hebben de sta tus van asielgerechtigde gekregen.' Negentig anderen ontvingen een verblijfsvergunning op voorwaar de dat ze werk vinden. Volgens de actie Steungroepen Tamils heeft de regering volkomen willekeurig asielaanvragen van Tamils wel of niet geaccpteerd. Volgende week vergadert de Tweede Kamer over de Tamils. (Vervolg van pagina 1) OEGSTGEEST/AMSTER- DAM - De vrouw van de giste ren in Amsterdam aangehou den hoge ambtenaar van Socia le Zaken zei afgelopen nacht, dat haar man niets met de knokploeg bij het kraakpand binnen te gaan. Maar mijn man brandde. In een cafeetje zijn we niet. Toen de politie eraan te pas daarna een pilsje gaan drinken. In kwam, vertelde hij dat hij de eige- die kroeg was toevallig ook de naar van het huis was. Vervolgens broer van mijn man, Arthur. Met is hij vrijwillig mee naar het poli mensen uit café Parkzicht is hij tiebureau gegaan. Hij is nog niet op vervolgens een kijkje in de 2e Jan vrije voeten, omdat hij nog altijd Steenstraat gaan nemen. Later niet is verhoord. Maar in de loop werd het mij duidelijk, dat ze een van vandaag verwacht ik hem toch ruit hadden ingeslagen om naar wel thuis". in de 2e Jan Steenstraat te ma ken had. Zij zegt: "Een vriend van ons belde op en ik vertelde hem dat er een pand van ons in Amsterdam was gekraakt. Sa men met Ton - de lijfwacht van Janmaat - kwam hij toen naar Oegstgeest. Een aardige jon gen. Hij vertelde nog dat hij door zijn vriendin in elkaar was geslagen". "We besloten een kijkje in Am sterdam te gaan nemen of het alle maal wel klopte. Toen we langs het huis reden, zagen we dat er licht was daar niet bij. Ik ook "niet. Ik Volgens een van de krakers heeft heb een rondje in mijn auto gere- de vrouw van de hoge ambtenaar den. Nee, van mij hebben ze geen de actie van de knokploeg wel de- opdracht gehad om naar binnen te gelijk gadegeslagen vanuit een au- gaan" to. De kraker; "Ik moet zeggen dat De echtgenote van de topambte- het ditmaal een groot geluk was naar beweert dat ze vanuit het be- dat de politie zo snel was. Binnen wuste café haar man thuis had pro- 'de kortste keren waren ze met 15 beren te bereiken. Maar de tele- man ter plekke, inclusief iemand foon was in gesprek. Later is hij op met een hond. Ze hebben er toen mijn verzoek naar Amsterdam ge- nog negen van het stel kunnen aan komen en zeker niet om die knok- houden. Ik heb nog nooit zo'n ploeg te leiden, zoals men zegt". schrik gehad als op dat moment. Alles werd kort en klein geslagen. Volgens de vrouw stond haar Of zo uit het raam op straat ge- man 's nachts 'plotseling' voor de gooid". deur. "Gearresteerd is hij zeker Onder de verdachten was ook de broer van de topambtenaar, Ar thur, die advocaat is in Den Haag. Weer een ander lid van de knok ploeg had zich uitgegeven als lid van de Raad van State. „Maar ge zien zijn leeftijd, 29 jaar, en zijn dreigement dat de Amsterdamse politie wel spoedig iets van deze zaak te horen zou krijgen in de Tweede Kamer, hechtten we daar niet zoveel geloof aan", aldus een woordvoerder van de politie. Uit de verhoren zou zyn geble- naar: "Geld? Ik. snap niet hoe ze daaraan komen. Er is, en dat durf ik voor duizend procent zeker te beweren, geen geld geboden om dat huis ontruimd te krijgen". De vrouw zegt ook: "Wij hebben meer huizen in Amsterdam, maar dit hadden we nog nooit mee ge maakt. De bewuste woning heeft maar een paar dagen leeggestaan en was al weer verhuurd. Toen ik woensdagmiddag de mededeling t-t kreeg dat het pand was gekraakt, ken, dat de topambtenaar zyn plan heeft een kennis aangeboden de om met een knokploeg zyn ge- zaak even in orde te maken. Er kraakte woning te ontruimen, mag echter zeker niet van een heeft gesmeed in het door de knokploeg worden gesproken". HILVERSUM (GPD) De lyst- trekkers van de politieke partyen krijgen de gelegenheid om in het NOS-tele visieprogramma Pas poort de buitenlanders in ons land toe te spreken in het kader van de komende gemeenteraadsverkie zingen. Directeur televisie van de NOS, Ed van Westerloo, komt hier mee tegemoet aan de wens van met name de PvdA en de WD die zich in een brief aan de NOS hadden be klaagd over het feit dat premier Lubbers de buitenlanders in Pas poort in vijftalen zal gaan toespre ken. Buitenlandse lijst in Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM (ANP) - In Bergen op Zoom is voor de komen de gemeenteraadsverkiezingen een lijst ingediend met uitsluitend kandidaten van Marokkaanse en Turkse nationaliteit. De Marokaanse tolk en rijschool houder E. Amrani, die al twintig jaar in Bergen op Zoom woont, is de initiatiefnemer. Hij zegt hier mee een voorbeel^ te hebben wil len stellen voor zijn landgenoten. Als zyn lijst een zetel in de Ber gen op Zoomse raad zou behalen noemt hy dat „mooi meegeno men". In Bergen op Zoom wonen 1200 stemgerechtigde Marokkanen A Turken. Die zouden de lijst-Am rani aan minstens één zetel kannen helpen. De kandidatenlijst bevat de na men van vijf Marokkanen en drie Turken. Amrani zegt nog maar een paar weken geleden het besluit te hebben genomen met buitenlan ders aan de verkiezingen te gaan deelnemen, omdat toen bleek dat bij geen enkele andere groepering of lijst in zijn woonplaats een bui tenlandse kandidaat voorkomt De lijst-Amrani heeft in korte tyd kans gezien een verkiezingsprogramma op te stellen. PvdA-voorzitter Max van den Berg zegt dat het overduidelijk is dat Lubbers in deze periode niet als premier spreekt, maar als lijst trekker van het CDA. Daarom moeten de andere partijen, volgens Van den Berg, ook aan het woord kunnen komen. De NOS liet gister avond weten aan die wens tege moet te willen komen. De data waarop Paspoort met Lubbers wordt uitgezonden, zijn nog niet bekend. De uitzendingen lopen samen met de campagne 'Sa men wonen, samen stemmen' van het ministerie van binnenlandse zaken. Op 19 maart kunnen buiten landers voor het eerst deelnemen aan verkiezingen voor de gemeen teraad. Verspreiding racistische folders beboet ZWOLLE (ANP) - Een voormalig lid van de Centrumpartij is veroor deeld tot duizend gulden boete voor het verspreiden van racisti sche folders in de gemeente Alme- re in april 1983. De Zwolse recht bank veroordeelde ook nog acht anderen, die boetes van 250 en 150 gulden kregen opgelegd. Ondanks de vrijheid van meningsuiting meent de rechtbank dat met de fol- hoots zijn overschreden. In de folder zet de Centrumpartij zich af tegen buitenlanders, Suri- namers en Antillianen, die worden afgeschilderd als de veroorzakers van de misstanden in ons land. De rechtbank concludeerde dat het pamflet is bedoeld om gevoelens van irritatie, wrevel en zelfs haat tegen buitenlanders en al dan niet de Nederlandse nationaliteit bezit tende Surinamers op te wekken. Volgens de rechtbank hebben de makers van het pamflet die uitwer king ook gewild. ADVERTENTIE vrouw genoemde café op de Cein tuurbaan in Amsterdam. Daarna is hij nog naar Den Haag gereden om enkele Hagenaars op te halen. De leden van de knokploeg kregen Tot de in beslag genomen spul len van de knokploeg behoorden ook een stiletto en een dolkmes. Een van de leden van de knok- der 100 gulden waarvan 50 gulden ploeg had zich bovendien een al vooruit was betaald, zo heeft van een kraker toegeëigend. weer een andere verdachte toege- De politie verwacht dat de verho- geven. ren nog wel zullen leiden tot ver- De echtgenote van de ambte- dere arrestaties. Als u gaat bouwen of verbouwen is het verstandig eerst een goed advies in te winnen. Bij Bouwvoorlichting in Waadinxveen kunt u ach geheel vrijblijvend oriënteren. U vindt er een unieke expositie over bouwen en wonen. Met informatie over produkten en diensten van tientallen bedrijven. Openingstijden: di/wo/vr: 9.00 -17.00 uur do: 9.00 - 20.00 uur zo: 9.00-14.00 uur Staringloan 6 - Waddinxveen ren en v bouwvoorlichting urn voor advies, oanschat en oriëntatie

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5