Landbouwprijzen worden bevroren Prestigestiijd om stakingsrecht Kritiek op verkoop Leyland Extra geld voor afbouw boterberg RSV-topman gebruikte rekening voor smeergeld Ruziënd Landbouwschap: vooral graanboer de dupe Minder samenvoegingen van gasbedrijven nodig rdbisasjt-aa Zeven procent meer winsi voor Akzo-dochter Enka DONDERDAG 6 FEBRUARI 1986 ECONOMIE PAGINA 9 BRUSSEL - De prijzen van de meeste landbouwprodukten zullen dit jaar - als de Euro pese Commissie haar zin krijgt - worden bevroren. Bovendien zal 2,8 miljard gulden worden uitgetrokken om de grote boter- en vleesvoorraden te beperken en wil de Com missie een 'medeverantwoordelijkheidsheffing' op graan van 3 procent om de graanover schotten weg te kunnen werken. DEN HAAG (GPD) - De lig topman van het RSV-concern, Jan de Vries, heeft een geheime bankrekening van de Verenigde Bredero Bedrijven (VBB) gebruikt voor het uitbetalen van smeergel den aan bouwbedrijven. Dat zou volgens mr. Wladimiroff, de raads man van De Vries, blijken uit een onderzoek van de FIOD en de rijksrecherche. Justitie onthoudt zich, hangende het onderzoek, van commentaar. De Vries wordt ervan verdacht meineed te hebben gepleegd tij dens de verhoren van de parlemen taire enquêtecommissie naar de ondergang van de RSV. De vroege re president-directeur verklaarde toen een bedrag van 648.000 gul den, dat hij ten onrechte bij zowel RSV als Bredero had gedeclareerd, aan het bouwbedrijf te hebben te rugbetaald. Hij was echter niet in staat daarvoor het bewijs te leve- Een eerste justitieel onderzoek wees uit dat De Vries het bewuste bedrag inderdaad op een geheime rekening van Bredero had overge boekt. De directie van Bredero was echter van het bestaan van die re kening niet op de hoogte. Uitslui tend De Vries en president-commi- saris Andriessen kenden de reke ning, waarover alleen de RSV-man kon beschikken. De Vries' opvol ger bij Bredero, ir. A. Feddes, is hierover nooit geinformeerd. Voor justitie is het nog altijd on duidelijk of De Vries de geheime rekening ten eigen faveure heeft aangewend. De advocaat van De Vries meent dat uit de in beslag ge nomen documenten thans blijkt dat dat niet is gebeurd. Van de ge heime rekening zou in opdracht van Bredero twee keer 250.000 gul den aan smeergelden zijn betaald. Volgens Wladimiroff is het betalen van smeergelden niet onrechtma tig. In de gisteren gepresenteerde prijsvoorstellen voor het land bouwjaar 1986/1987 zijn voor onder meer graan, groente, fruit, suiker, melk en rundvlees geen wijzigin gen in de prijzen voorzien. De eni ge afwijkingen van betekenis zijn de verlaging van boterprijs met 4 procent, terwijl melkpoeder vol gens de Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, 3,5 procent meer mag gaan kosten. Het strakke prijsbeleid, dat door landbouwcommissaris mr. Frans Andriessen werd gepresenteerd, leidt tot een besparing voor de EG van ongeveer een miljard gulden in 1986. Omdat echter door de dalen de dollarkoers de vergoedingen aan de boeren moeten worden aan gepast, zal de Europese Gemeen schap toch een extra begroting voor ruim 2,2 miljard gulden nodig hebben. Volgens Andriessen laat de hui dige situatie op de landbouwmarkt geen verhoging van prijzen toe. Drastische verlagingen zijn onge wenst met het oog op de inko menspositie van de meeste boeren, aldus de Commissaris. Vorig jaar werden de prijzen van enkele be langrijke produkten, waaronder graan, nog verlaagd. De verlaging van de graanprijs met 1,8 procent leidde tot grote problemen in de EG-ministerraad, omdat de Duit sers elke verlaging blokkeerden. De landbouwministers van de twaalf zullen eind maart onder lei ding van de Nederlandse minister ir. Gerrit Braks de prijzen defini tief moeten vaststellen. Andriessen zei dat 'zijn' pakket als een geheel moet worden beschouwd. Wan neer de landbouwministers wijzi gingen aanbrengen in de prijsvoor stellen, dan zullen elders binnen het pakket compensaties gevon den moeten worden. „We kunnen de problemen niet langer versluie ren. Zelfs het handhaven van de prijzen komt ons al op extra uitga ven te staan. Er is geen alternatief voor dit pakket", zei Andriessen. De grote overschotten aan boter, graan en rundvlees hebben nu al een waarde van 25 miljard gulden. In 1982 lag in de Europese koelhui zen en opslagloodsen nog maar voor 5 miljard aan landbouwover schotten. Andriessen noemde die voorraden 'de grootste vijanden van de boeren'. Zij vormen een di recte bedreiging van het gemeen schappelijke landbouwbeleid. De Europese Commissie wil daarom de komende drie jaar zo'n 7,5 mil jard gulden uittrekken om de voor raden te verkleinen. In 1986 nog zullen 270.000 ton ou de boter en 200.000 ton ouder rund vlees uit de koelhuizen gesubsi dieerd verkocht kunnen worden. Eind 1986 kan dan al een 'redelijke werkvoorraad' overblijven, aldus Andriessen. De interventie (op koop van overschotten) blijft be staan, maar zal veel meer moeten gaan functioneren als een nood voorziening dan als een recht. De permanente interventie in de rund vleessector zal bovendien geleide lijk worden afgebouwd. Daarente gen krijgen de boeren die alleen veehouder zijn een rundvlees-pre mie van zo'n 50 gulden per rund. Ook wil Andriessen overgaan tot een 'voorzichtige ontmanteling' van de vergoedingen voor de schommelingen van de Europese valuta, de zogenaamde monetaire compenserende bedragen. Een nieuw instrument is de heffing van drie procent in de graansector. Een hoeveelheid van 25 ton per bedrijf is vrijgesteld. Ongeveer 12 miljoen ton graan komt voor deze heffing in aanmerking. In de zuivelsector zal de medeverantwoordelijk heidsheffing van 2 procent ge handhaafd blijven. De superhef fing op melk zal voortaan halfjaar lijks worden geind. SCHIPHOL - De Junior Jet Lounge op Schiphol, waar jeugdige passagiers op hun vluchten wachten, is sinds gisteren voorzien van wel zeer internationaal georiënteerde lectuur. In aanwezigheid van de striphelden Suske en Wiske overhandigde illustator Paul Geerts rechtseen aantal stripboeken in maar liefst elf talen aan ir. G.J. de Wit van de KLM. Bericht over olie-overleg in Noorwegen tegengesproken OSLO/LONDEN (Rtr./UPI) - Van uit Londen en Oslo zijn de berich ten tegengesproken dat er dit weekeinde een ontmoeting zou plaatsvinden tussen de ministers van olie van Groot-Brittanniê en Noorwegen en enkele ministers van de OPEC (Organisatie van Olie Exporterende Landen). Gisteren was in westerse diplo matieke kringen in Oslo vernomen dat de ministers elkaar zouden ont moeten na een jaarlijkse bijeen komst van politici en vertegen woordigers van oliemaatschappij en en banken in de Noorse plaats Sanderstoelen. Bij die bijeenkomst is ook de Noorse minister van olie, Kaare Kristiansen, aanwezig. "In ben niet benaderd voor een ontmoeting met de OPEC en ben ook niet van plan de OPEC te ont moeten in Sanderstoelen". ver klaarde minister Kristiansen. Vol gens een regerings woord voord r in Oslo zijn de berichten over een eventuele bijeenkomst met OPEC- vertegenwoordigers "absolute on zin". DEN HAAG (GPD/ANP) - Het Landbouwschap zegt in een eerste reactie op de prijsvoorstellen, van Europees landbouwcommissaris Andriessen zeer bevreesd te zijn voor een verkapte prijsverlaging, met name voor de graantelers. Zo wil de commissie de prijs voor graan van mindere kwaliteit, waar van in ons land verhoudingsgewijs veel wordt geproduceerd, verla gen. gadering. Aanleiding voor dit op merkelijke incident in het Land bouwschap, dat zich altijd als een heid naar buiten probeert te mani festeren, was een nota van het da gelijks bestuur waarin werd ge steld dat voor de graansector dras tische prijsverlagingen niet aan vaardbaar zijn. Leeuwma heeft ernstige bezwa ren tegen het woord „drastische". Uit de gebruikte formulering Mede door de aangekondigde volgens hem kunnen worden gele- medeverantwoordelijksheffing van drie procent krijgen de akker bouwers te maken met een prijs verlaging van tien procent of wel licht zelfs meer. Het Landbouw schap wijst er op dat de graanprijs de laatste tijd al fors omlaag is ge gaan. Een verhoging tussen de nul en twee procent van de Europese landbouwprijzen zou in het ko mende seizoen, dat op 1 april be gint, noodzakelijk zijn geweest. Ook binnen het Landbouwschap is er overigens geen eenstemmig heid over het graanbeleid. Voorzit ter J.D. Leeuwma van de afdeling akkerbouw liep gisteren kwaad weg uit de algemene bestuursver- Kort Zakelijk dat enige prijsverlaging nog wel aanvaardbaar zou zijn. Voor de Nederlandse graantelers, die de laatste jaren al ongeveer vijftien procent hebben ingeleverd, is elke verlaging onaanvaardbaar. AMSTERDAM (GPD) - Coca-co- la komt deze maand met een nieuw produkt op de Nederland se markt Het gaat om de cherry- coke, een coca-cola met een vleugje kersensmaak. "Een unie ke smaakcombinatie, die een brug slaat tussen de cola en vruchtenlimonadesmaak", aldus marketing-manager Cees de Mol van de Otterloo. In Amerika is die drank al sinds midden vorig jaar op de markt en blijkt intus sen vier procent van de omzet van alle coca-colaprodukten in de VS uit te maken. In de bijna honderdjarige ge schiedenis van coca-cola is er zo'n 95 jaar sprake geweest van één produkt, dat ook nog in één soort fles werd verkocht. Inmid dels bestaan er coffeine en sui kervrije coca-cola's, new coke; classic coke, light coke en nu dus ook cherry-coke. Bovendien zijn er talloze soorten verpakkingen: kleine en grote flessen, blik en polyester. Toen Coca-Cola vorig jaar haar Coca-cola brengt nieuw kersen drankje op de markt recept veranderde, was dat we reldnieuws. En hoewel smaakon derzoek had uitgewezen dat de proefpersonen de nieuwe coca cola lekkerder vonden, werd er al snel luid om de oude geroe pen. De Amerikaanse consumen ten hadden kennelijk zo'n bin ding met het oude en vertrouwde recept, dat het management van Coca-Cola besloot het oude pro dukt onder het 'nieuwe' merk 'Classic-coke' weer op de markt te brengen. Dat nieuws werd aangekon digd met de woorden: "We are bringing it back", alsof het om de terugkeer van het verdwenen vrijheidsbeeld ging. Nu denken allerlei marketing-geleerden er over na, of het hier om de marke ting-blunder-, dan wel de marke- ting-stunt-van-de-eeuw gaat. Het lijkt erop dat het laatste eerder het geval is. De omzet van coca cola is in ieder geval behoorlijk toegenomen. Nederlanders drinken overi gens aanzienlijk meer koffie en thee dan frisdranken. Dat in te genstelling tot de Amerikanen. De gemiddelde landgenoot drinkt dagelijks zo'n vijf koppen koffie, twee koppen thee, twee glazen melk, één glas bier en één glas frisdrank. Coca-Cola Neder land wil proberen de frisdran- kenmarkt te laten groeien en na tuurlijk vooral haar aandeel daarin. Voor 1986 is het grootste reclamebudget beschikbaar dat ooit in Nederland is besteed: tien miljoén gulden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Er zullen minder gas- en elektriciteitsbedrijven hoe ven te worden samengevoegd dan minister Van Aardenne van econo mische zaken tot nu toe wilde. Hij heeft namelijk zijn eis laten vallen dat deze bedrijven straks minimaal 100.000 verbruikersadressen (EBR) verwacht dat deze onlu keling nauwelijks nieuwe gezicht, punten oplevert voor Leiden n omgeving. "De andere bedrijven in deze regio hebben minder dan 30.000 aansluitingen. Ze zullen dan toch moeten samenwerken met het EBR, of ze moeten onderling sa menwerkingsverbanden aangaan". In deze regio speelt ook mee dat ïuu.uuu vei ui uuvet aciui csacii iiiuc- t. 50.000 aansluitingen. Als de struc tuur van een bepaalde regio dat no dig maakt kan hierop zelfs een uit zondering worden gemaakt en kan de grens bij 30.000 liggen, zo blijkt uit een brief van de bewindsman aan de Tweede Kamer. Directie-secreUris Sandbergen J.'e, van het Energiebedrijf Rijnland warmte distribueren. De waterleidingbedrijven daarvoor hanteert het rijk nog steeds een minimum van 100 000 aansluitingen", aldus Sandbergen. Van Aardenne komt met zijn nieuwe opstelling een eind tege moet aan de opvatting van de be drijven die elektriciteit, gas of 'Wat is dit voor fatalisme rond Britse industrie? LONDEN - De Britse regering is gisteren in het Lagerhuis van alle zijden, ook door een deel van de eigen fractie, aangevallen vanwege de voorgenomen verkoop van het staatsautobedrijf British Leyland Vakantie Het heeft er alle schijn van dat 1986 voor Neêrlands toeristische industrie een gouden jaar zal wor den. De na de slechte zomer van 1985 toch al hooggespannen ver-- wachtingen zijn in januari nog NAALDWIJK - Staatssecretaris Scherpenhuizen (verkeer) heeft op de land-affaire toch al onder druk overtroffen. Zo boekte Holland In- Bloemenveiling Westland de eerste aansluiting tot stand gebracht van de staande regering-Thatcher, die ternationalop20januariopéénen- nieuwe digitale telefooncentrale. Hij nam bovendien het eerste geprek uit normaal op meerderheden van kele dag een recordtotaal van 5000 Japan aan. tfotoANPi rond 150 stemmen mag rekenen, vakantieboekingen en meldde Ar- aan twee Amerikaanse Aan het eind van het debat stem de het Lagerhuis met 86 stemmen verschil in met het regeringsbe leid. Dat betekende een ernstige blamage voor de vanwege de West- trie zoekt te bevorderen. Hoe kun nen we dat geloof herstellen als we maar alles aan de Amerikanen ver kopen", zo zei hij. Heath waarschuwde dat, na overname, de Britse fabrieken het eerst zullen worden gesloten als de Amerikaanse moedermaatschap pijen in de problemen komen. Hij beval de regering aan mee te doen aan de ontwikkeling van Europese projecten op het gebied van auto's. Labour-woord voerder John Smith toonde zich ook woedend over de voorgenomen verkoop, die van de eens machtige Britse auto industrie "niet meer dan een hand jevol fabrieken voor assemblage doeleinden" dreigt over te laten. Smith sprak van "capitulatie" de Amerikanen, i van tien miljard gulden aan onder steuning heeft gekost. In het Lagerhuis werd gisteren ook bekend gemaakt dat de Britse regering de tien regionale waterlei dingbedrijven wil verkopen. Ze denkt daarvoor 24 miljard gulden te kunnen krijgen. Binnen een jaar wil de regering-Thatcher de nood zakelijke wetgeving in het Lager huis indienen. Een jaar later zou den de eerste van de tien waterlei dingbedrijven, negen in Engeland en één in Wales, te koop kunnen worden aangeboden. -Brandsma, die namens deze be drijven een inventarisatie heeft op gesteld, meent dat de nutsbedrij ven vanaf 30.000 verbruikersadres sen doelmatig kunnen opereren; in een enkel geval zouden zelfs 15.000 aansluitingen nog aanvaardbaar zijn. Voor bedrijven met alleen gas zou een minimumgrens van 50.000 (in sommige gevallen 30.000) aan vaardbaar zijn en voor bedrijven met alleen elektriciteit 75.000 (soms 50.000). Op het ogenblik voldoen volgens de minister 21 van de 168 nutsbe drijven aan de norm van 30.000 ver bruikersadressen. Dat zijn vooral de bedrijven in de grote en middel grote steden. Aan de eerdere norm van 100.000 aansluitingen voldoen thans slechts 8 nutsbedrijven. Op basis van de aanbevelingen van de commissie-Brandsma zouden on geveer 100 van de huidige 168 be drijven door samenvoeging moe ten verdwijnen. ke twee dagen later dat honderdduizendste zomerboeking had genoteerd. Iets wat nog nooit zo vroeg in het seizoen was voorge komen. Hogere winst IBM Nederland De groep Tories die niet voor de als Heath op de gevaren eigen regering stemde stond onder werkgelegenheid als Amerikaanse AMSTERDAM (ANP) - De omzet dukten en diensten van de Amster- van IBM Nederland is vorig jaar damse fabriek naar andere IBM- C ara Van gestegen van 2716 miljoen tot 3428 bedrijven. miljoen gulden. De nettowinst ging van 306 milj°en naar 334 mil" De investeringen stegen van 221 de afgelopen vyf dagen in Amster- Joen guiden, aldus de maatschap- miljoen naar 226 miljoen gulden. S£hS UK PÜ- de omzet is 1183 miljoen gul- Het aantal personeelsleden ging bezoekers getrokken. Dat zijn er den begrepen aan export van pro- omhoog van 5665 naar 5904. ruim 25.000 meer dan vorig jaar, toen de beurs onder ongunstige xx i i i ri weersomstandigheden werd ge. Honderdduizenden Duitsers staken nu houden. Onderzoek tijdens deze Rai onder standhouders en bezoe kers heeft uitgewezen dat de be langstelling van het publiek vooral uitgaat naar het complete en wat duurdere produkt. Havencijfers 1985 was voor de Amsterdamse BONN (GPD) - De Westduitse Blum( CDU) verweet de oppositie haven een nog beter jaar dan het Bondsdag heeft gisteren urenlang goedkope propaganda te maken recordjaar 1984. de totale goedere- verhit gedebatteerd over een ver- rond het stakingsrecht en samen noverslag steeg afgelopen jaar met andering van het stakingsrecht. In- met de vakorganisatie DC byna twee procent tot 27,6 mi joen zet van het debat was de door de werknemers voor te liegen c«, ton. In 1984 was dat g^jmyoen regering voorgestelde wijziging de barricades te drijven. Blum stel- van een paragraaf in de sociale de dat er door aanvaarding van het wordt geregeld regeringsvoorstel op geen enkele wanneer werknemers die bij een - 1 staking door de werkgevers wor den uitgesloten recht hebben op uitkering. leiding van oud-premier Ted Heath, die een felle aanval op het plan van de regering lanceerde om de divisie vrachtwagens van Bri tish Leyland aan General Motors te verkopen, en de divisie personen auto's aan Ford. "Wat is dit voor fatalisme rond de Britse industrie? Wat is dit voor wanhoop? Wij zijn een partij die het geloof in cje eigen Britse indus- bedrijven het bij British Leyland voor het zeggen gaan krijgen. "De ze regering laat onze industrie niet alleen sterven, maar 90k in buiten landse handen overgaan", zo zei hij. Minister Channon (handel en in dustrie) verdedigde het regerings beleid door erop te wijzen dat Bri tish L.eyland de belastingbetalers de afgelopen tien jaar een bedrag Blum en de regering hard "Deze regering stelt de sociale dels beruchte stakingsparagaaf 116 |met de parlementsverkiezingen ctao» ofrrainnon ïoor b-v.—«.v.u .c.- «i de op het spel", zei Brandt. Vogel van volgend jaar in het vooruit- ™r>a ftiTrJ 97 R mUirüm anderin6 van het stakingsrecht. In- met de vakorganisatie DGB de verweet Blum zijn arbeidersverle- zicht een prestigestrijd van de eer den te verloochenen en stelde dat ste orde geworden. Zowel bonds- ton. Havenwethouder Heerma Amsterdam maakte deze "verheu- wetgeving^ gende cijfers" vandaag bekend Prime rate De grootste bank van Japan, de Dai-Ichi Kangyo Bank, gaat haar prime rate (de rente die wordt be- dOOr rekend aan de voornaamste klan- ten) met ingang van 24 februari HanS HOOgendljk verlagen van 5,5 tot vyf procent. Dat heeft de bank gisteren bekend- Het debat vormde een voorlopig worden gemaakt, gemaakt. Daarmee is de Kangyo parlementair hoogtepunt in de nu De oppositie stelde daarentegen Bank de eerste bank in Japan die al maanden durende strijd rond dit dat het stakingsrecht door aan- besluit tot een renteverlaging na- artikel. De regeringspartijen CDU- vaarding van deze wet ten gunste dat de Japanse centrale bank op 30 CSU en FDP vielen de oppositio- van de werkgevers wordt veran- januari jongstleden besloot het dis- nele SPD en Groenen keihard aan. derd. SPD-fractieleider Vogel en conto tot 4,5 procent te verlagen. Minister van sociale zaken Norbert SPD-voorzitter Brandt vielen wijze wordt getornd aan het sta kingsrecht. Minister en vakbondsman Blum zei dat de wetswijziging slechts ten doel heeft de neutraliteit van de Bundesanstalt für Arbeit, de socia le instelling die eventuele betalin gen aan uitgesloten werknemers moet verrichten, duidelijk moet Blum in "deze conservatieve rege ring slechts de belangen van de werkgevers behartigt". kanselier Helmut Kohl als minister van sociale zaken Blum verwijten oppositie en vakbeweging de Terwijl in heel West-Duitsland werknemers voor te liegen. honderdduizenden werknemers SPD en de Groenen stellen daar te- demonstreerden tegen de voorge- genover dat de regering op wens •andering, vielen rege- van de kleine rechts-liberale coali- iositie elkaar steeds har- tiepartner FDP de vakbonden wil oppositie probeerde muilkorven. De overkoepelende vakorganisatie DGB, tot nu toe steeds tot compromissen bereid, wil de strijd niet uit de weg gaan. Het is de IG Metaal, met 1,7 mil joen leden de grootste vakbond ter wereld, die binnen de overkoepe lende DGB het voortouw heeft ge nomen om de regering tot toege ven te dwingen. verandering, vielen rege ring en der aai vooral de ongeveer 50 parlementai re vertegenwoordigers van de vak beweging in de CDU-fractie aan te spreken. Met hun steun zou de wetsverandering tegen kunnen worden gehouden. Maar de vak bondsvleugel binnen de christen democratische partij wilde haar minister Blum niet laten vallen. Het hele debat rond de inmid- WUPPERTAL (ANP) - De West duitse Akzo-dochter Enka heeft vorig jaar een winst behaald van 255 miljoen gulden, 29 miljoen gul den meer dan in 1984. De omzet steeg in 1985 met zeven procent tot 5,6 miljard gulden. Het aantal werknemers bij het vezelconcern steeg van 28.100 in 1984 tot 28.800 in 1985. In Nederland nam het met bijna 340 toe tot bijna 8.640. Dit heeft de voorzitter van de raad van bestuur van Enka, J. Hutter, giste ren meegedeeld in Wuppertal. Hutter sprak van "een zeer goed resultaat" dat naar zyn mening on der meer is te danken aan Enkas eigen maatregelen en strategie, de hoge dollarkoers die niet alleen de export van Enka maar vooral ook die van belangrijke groepen van af nemers ten goede kwam, en de gunstige wereldconjunctuur. Uit het verslag van Enka over het 'Chemisch Vezeljaar 1985' blijkt dat er vorig jaar over de hele we reld 16,1 miljoen ton chemische ve zels is geproduceerd, ongeveer drie procent meer dan in 1984. De we- reldproduktie is daarmee opnieuw tot recordhoogte gestegen. Ook in 1984 werd al een record gebroken. In West-Europa bedroeg de stij ging van de produktie vorig jaar overigens maar twee procent. In 1984 was dat nog vier procent. West-Europa behield in de totale chemische vezelproduktie vorig jadr een aandeel van twintig pro cent. Het aandeel van de Verenig de Staten zakte met één procent naar 22 procent en dat van Japan eveneens met één procent naar elf procent. Het produktie-aandeel van de overige landen steeg met twee procent naar 47 procent Ook de vooruitzichten v. lit jaar zijn voor wat West-Euro; treft volgens Enka gunstig 1> verwachten groei van het verbru. van textiel en kleding zou tot een aanhoudend hoog produktieni- veau in de textielindustrie (de be langrijkste afnemer van chemische vezels) kunnen bijdragen. Daar staan volgens Enka echter een ster kere importdruk en een verscherp te concurrentie op de exportmark ten tegenover. Geen ombudsman voor klachten van consument DEN HAAG (GPD) - StaaUscc, taris Van Zeil (economische zaken) voelt niet voor een soort ombuds man als centraal klachtenadres voor consumenten. Hy wil de klachtenbehandeling overlaten aan de instanties die er al zyn en die er nog by komen. De bestaande geschillencommissies worden on der andere met een commissie voor de Postbank aangevuld Van Zeil legde uit dat ai-..» .vacht wordt of consumentenorganisaties samen met het bedrijfsleve n klach tenbehandeling op gang brengen. In dat geval kan de overheid finan ciële steun verlenen als betrokke nen er ook wat voor over hebben.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9