Duvalier wil het land uit Lubbers trots op aanpak Nederland van bosbouw Gevangenenruil Algerije/België Star Wars kost 6 miljard dollar Reagan 75 Raymond Barre zet Giseard in de kou Paus warm onthaald in Madras DONDERDAG 6 FEBRUARI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 Europese landen weigeren dictator politiek asiel PORT AU PRINCE Jean-Claude Duvalier, de president voor het leven van Haïti, heeft tevergeefs politiek asiel aangevraagd in minstens vijf landen. Griekenland maakte gisteren als eerste het verzoek van Duvalier bekend. Daarna volgden Zwitserland, Spanje, Argentinië en Zweden met het nieuws dat zij verzoeken van de Haïtiaanse dictator hadden afgewezen. Vooral de weige ring van het neutrale Zwitserland mag uniek genoemd worden. Woordvoerders van het Duvalier- regime hebben de aanvragen voor politiek asiel tegenover buiten landse journalisten in alle toonaar den ontkent. Ook de Haïtiaanse nieuwsmedia hebben er in alle ta len over gezwegen. Westerse diplo maten verwachten echter dat het nieuws elk moment de Haïtianen kan bereiken. door Rob Sprenkels Een extra probleem daarbij is echter dat de onafhankelijke radio zenders in Haïti sinds de eind vori ge week begonnen crisis, door de regering tot zwijgen zijn gebracht. Er zouden echter veel Haïtianen zijn die tot diep in de nacht naar internationale zenders via de kor- te-golf luisteren. De problemen voor het Duvalier- bewind bereiken ondertussen een nieuw hoogtepunt met het carna val dat zondag zou moeten begin nen. De regering heeft tot nu toe nagelaten de gebruikelijke versie ringen en marktkraampjes in de binnenstad van Port au Prince, de Haïtiaanse hoofdstad, aan te bren gen. Maar militairen op straat houden vol dat het carnaval wel degelijk zal plaats hebben. Waarnemers verwachten dat het regime bang is dat de concentraties van honder den, duizenen mensen, op straat opnieuw zullen ontaarden in mas sale protesten tegen Duvalier. Tij dens de sociale onrusten van het afgelopen weekeind was het al op gevallen dat de militairen bijna lusteloos bleven toekijken, terwijl uitzinnige mensenmassa, winkels begonnen te plunderen. Dat de rust op straat nu enigszins is hersteld zou vooral te danken zijn aan de Tontons Macoutes, de gevreesde militie van Duvalier. Hoe dan ook, Baby Doc is nog al tijd in Haïti. Vooral in intellectuele kringen wordt er echter steeds sterker getwijfeld aan zijn werkelijke macht op het ogenblik, te meer daar de militairen hun ui terste best lijken te doen om te be wijzen dat zij de zaak zonder bruut geweld onder controle kunnen houden. De Haïtiaanse regering heeft on dertussen de winkeliers, van wie velen hun deuren begin deze week gesloten hielden, bedreigd met ar restaties en boetes. Woensdagmor gen waren er in Port au Prince mi litairen te zien die de winkels af gingen om de eigenaars te dwingen de zaak te openen. Desondanks bleef toch nog bijna de helft van de zaken gesloten om dat er doodeenvoudig niemand was. Volgens sommige mensen gaat het om een vorm van protest. De regering houdt echter vol dat de winkelers bang zijn voor nieu we rellen en heeft aangekondigd dat de schade die de afgelopen da gen door de plunderingen is ver oorzaakt zal worden vergoed. De Glienicker-brugdie Oost- en West-Berlijn met elkaar verbindt yoordt weer genoemd als de plaats waar de spionnen worden uitgewisseld. In het verleden is dat daar al vaker gebeurd. Volgens het Westduitse persbureau DP A is de kans echter groot dat de uitwissling ditmaal elders wordt gehouden. Dit om de inmiddels toegestroom de televisieploegen te ontlopen. (foto EPA» Geen sprake van losgeld-eis bij vrijlating Sjtsjaransld NEW YORK/HAMBURG (Rtr./DPA/UPI) - Een rabbijn in New York die heeft onderhandeld over de vrijlating van Anatoli Sjtsjaranski heeft een bericht in een Westduitse krant tegengesproken, dat Moskou een losgeld van twee miljoen dollar wilde hebben. Rabbijn Ronald Greenwald zei dat het bericht in 'Bild' niet waar was. "Het slaat nergens op. Ik weet niet waar ze het vandaan hebben", zei hij. Bild, die met het nieuws kwam dat Sjtsjaranski spoedig zou worden vrijgelaten via een uitwisseling van spionnen tussen oost en west. meldde dat Moskou twee miljoen dollar vroeg voor het laten gaan van de 37-jarige dissident. Volgens Bild van gisteren onderhandelen de Sowjet-Unie en Groot- Brittannië eveneens over een afzonderlijke uitwisseling van Britse en Russische agenten. Deze uitwisseling zou moeten plaats hebben na de grote spionnenruil die dezer dagen aan de orde is. Volgens het Westduitse persbureau DPA zullen Oost en West elk vijf geheime agenten uitwisselen. Maar daarnaast zal Moskou ook drie men sen laten gaan die in de Sowjet-Unie wegens economische vergrijpen zijn veroordeeld. Zij gelden niet als „spionnen". WASHINGTON (AP) - De Amerikaanse president Ronald Reagan viert donderdag zijn 75ste verjaardag. Hij verklaar de gisteren dat zfjn 'mid-life cri sis' nu niet lang meer op zich zal laten wachten. Reagan is al de oudste presi dent die de Verenigde Staten ooit gekend hebben. Dwight Eisenhower legde op zijn 70ste zijn ambt neer. Reagan schert ste gisteren tegenover ambte naren van het ministerie van fi nanciën dat het misschien on derhand tijd wordt dat hij uit de politiek stapt. Met een ver wijzing naar de komiek Jack Benny zei Reagan zijn 75ste verjaardag liever te zien 'als de 36ste verjaardag van mijn 39s- te.' een uitspraak die hij jaar lijks met één jaar aanpast. PARIJS - „De regeringen zijn steeds nodig de politieke wil gen de ondergang jaar geleden niet alleen eep bos- overtuigd dat het bouwpolitiek voor de komende het bewijs te leveren van kwart eeuw heeft ontworpen, maar te strijden te- dat ook voor de financiering van het wereld- dit project de kredieten al gereser- bosbestand", aldus premier Lub- veerd zijn. bers gistermiddag in de Parijse Bovendien zal binnenkort Sorbonne, waar hij als EG-voorzit- plan worden ontwikkeld om ter deelneemt aan de conferentie westen van het land van bossen te 'Silva' (dat betekent: 'bos'). Op 7 km afstand van de Haïtiaanse hoofdstad Port au Prince is dit massagraf ontdekt dat gebruikt zou zijn om doodgeschoten tegenstanders van Duvalier te bergen. Duvalier zelf zegt dat arme mensen er hun familie begraven. (foto epa» door Rudolph Bakker Buitenland kort Celstraf RAF-leden Een rechtbank in München heeft Ernst-Volker Staub (31) en Barbara Ernst (30) ieder tot vier jaar gevan genisstraf veroordeeld. Ze werden schuldig bevonden aan lidmaat schap van de „terreurbeweging" Rote Armee Fraktion, het verval sen van documenten en illegaal wapengebruik. Ze mogen drie jaar lang geen overheidsfunctie bekle den. De eis was 4,5 jaar. Arrestaties Moskou De Russische politie heeft zeker 16 leden van een verboden vredes beweging gearresteerd, toen zij op weg waren naar een bijeenkomst bij een van de leden thuis. Dit heeft Joeri Medvedkov van de Groep ter bevordering van het vertrouwen tussen de USSR en de Verenigde Staten bekendgemaakt. Opsporing drugs Het secretariaat van-de Commis sie voor Drugs van de Verenigde Naties, waarbij 40 landen zijn aan gesloten, heeft in Wenen bekend gemaakt dat in 1984 in de hele we reld 25.799 ton cannabis en bijna 60 ton cocaïne werden geconfis queerd. De inbeslagneming van cannabis verdubbelde in vergelij king met 1983 en de cocaïnevangst lag 44 procent boven die van dat jaar. Rotary/vrouwen Rotary International in Chicago heeft bekendgemaakt dat zijn be stuur een voorstel heeft afgewezen om vrouwen toe te laten tot de clubs die de organisatie in 160 lan den heeft. De president van Rotary International, Edward Cadman, zei dat de Council on Legislation die in Chicago vergaderde, het onder werp breedvoerig en fair had be sproken, maar dat een meerder heid van mening was geweest dat Rotary een dienstenclub voor man nen moest blijven. Syrische militie haalt vliegtuig van VN neer BEIROET (UPI) - De drie beman ningsleden en drie inzittenden van een helikopter van de Verenigde Naties die gisteravond moest lan den in Zuid-Libanon, zijn vrijgela ten door pro-Syrische strijders die hen hadden gevangen genomen. Dit heeft een woordvoerder van de Unifil-troepen in Nakoera meege deeld. De VN-helikopter, met aan boord drie Italiaanse bemannings leden, twee Finnen en een Zweed se kapitein, kwam woensdag in slecht weer terecht en werd vanaf de grond beschoten. De piloot moest een noodlanding uitvoeren oostelijk van de Zuidlibanese ha venstad Sidon, waar de Jamaa Isla- mi (Islamitische coalitie) te samen met de militie het Volksbevrij dingsleger (PLA) strijdt tegen het door Israel gesteunde Zuidlibane se leger (SLA). Strijders van de Ja maa Islami waren kennelijk ver antwoordelijk voor de gevangen neming van de VN-medewerkers. "Alle bemanningsleden en pas sagiers zijn kort voor middernacht vrijgelaten", aldus de VN-woord- voerder. "Een van de bemannings leden liep een schram op bij de hobbelige landing, maar ze zijn ok". Aangezien hij nog niet met de piloot had gesproken is het niet be kend of het de beschieting of het weer was dat hem tot landen dwong. "De helikopter vertoonde wel enkele kogelgaten, kennelijk van lichte wapens". De vrijlating kwam na bijna ne gen uur onderhandelen tussen functionarissen van het PLA, on der wie de leider Mustafa Saad, en de strijders die de mannen gevan gen namen. Syrië heeft gisteravond de Vei ligheidsraad van de Verenigde Na ties een ontwerp-resolutie voorge legd waarin Israel wordt veroor deeld voor de "onderschepping met geweld" van een Libisch vlieg tuig en de joodse staat wordt ge waarschuwd voor herhaling. Aangezien Syrië momenteel geen lid is van het 15 leden tellende lichaam werd de Syrische ont werp-resolutie ingediend door de huidige leden Kongo, Ghana, Ma dagascar, Trinidad en Tobago en de Verenigde Arabische Emiraten. De conferentie is het persoonlijk initiatief van president Mitterrand en er neemt een groot aantal lan den en internationale organisaties twee gedeelten. De En premier Lubbers kon niet nalaten er aan te herinneren dat Nederland de eerste donateur is van de bosbouwafdeling van de Wereldvoedselorganiatie FAO, 'die met Nederlandse kredieten bezig is aan een groot aantal bosbouw projecten in niet europese landen'. De conferentie valt uiteen in gaat deel. Van Nederlandse kant het Europese bosbouwprobleem zijn ook de ministers Schoo (ont wikkelingssamenwerking) en Braks (landbouw) - met een uitge breide technische staf - op de Sil- va-conferentie aanwezig. Tijdens de plechtige opening van de conferentie in het grote amphi theater van de Parijse universiteit sprak premier Lubbers na presi- het kreeg de codenaam 'Eik' En er is een sectie die zich geheel bezighoudt met de ontbossing van het gebied ten zuiden van de Saha ra. Ze kreeg de fleurige naam 'Aca cia'. Minister Schoo is naar de con ferentie gekomen om zich geheel aan het 'Acacia'-probleem te wij den. Minister Braks wierp zich dent Mitterrand en president Ab- daarentegen op het 'Eik'-project. dou Diöuf van Senegal, die voorzit- de Organisatie van Afri kaanse Eenheid. Premier Lubbers herinnerde de verzamelde staats hoofden en ministers er niet zon der trots aan dat Nederland twee Nadat minister Braks tot voorzit ter van de Eik-groep gekozen was, gaf hij een inleiding, waarin hij stelde dat 'bossen geen bezit meer zijn waar wij naar believen gebruik van mogen maken'. Het ontstaan van een bos vergt tijd en de bossen die we nu hebben 'danken we aan de inspanningen van onze voorou ders', aldus minister van landbouw Braks. Om te maken dat we ons na geslacht ook van het bos kunnen laten genieten 'hebben we de plicht nu te investeren, zonder rechtstreeks voordeel voor onszelf. Dat vergt politieke moed, omdat er ook andere belangrijke zaken zijn waaraan wij onze financiële midde len moeten besteden'. De Nederlandse delegatie kwam naar Parijs in de wetenschap dat het praktisch gebruik kon maken van wat niet meer of minder dan een politieke stunt van president Mitterrand was geweest. De Franse pers wijst er overigens eenstem mig op. dat het initiatief van de president vooral voortkomt uit zijn eigen romantische relatie tot bo men en bossen, die hij vertroetelt en lief heeft in 'les Landes' rond zijn buitenhuis in Latche. Van Ne derlandse kant wordt gehoopt op een slotcommuniqué, waarin wordt opgeroepen tot een aanzien lijke uitbreiding van het wereldbo- sareaal, tot internationale samen werking in de strijd tegen de lucht verontreiniging en tot een wereld wijde actie om de bevolking van het nut van bossen te overtuigen. PARIJS- De conservatieve opposi tiepartijen zijn ernstig in verlegen heid gebracht door het besluit van oud-premier Barre zich niet voor hun karretje te laten spannen. In een brief heeft Barre zijn oud-pre sident Valery Giseard d'Estaing la ten weten niet op diens voorstel te zullen ingaan zich met hem en met gaullistenleider Jacques Chirac te laten zien op een meeting in Cler mont-Ferrand vlak voor de verkie zingsdag. door Rudolph Bakker Met zijn weigering heeft oud-pre mier Barre de kaarten binnen de oppositie opnieuw geschud en dat op een moment dat er nauwelijks meer tijd is nog van koers te veran deren. De komende dagen zal uit de opinie-onderzoeken moeten blijken hoe de kiezers deze nieuwe toestand zullen beoordelen. Raymond Barre heeft geweigerd naar Clermont-Ferrand te komen voor de door de oud-president ge vraagde demonstratie van eenheid, omdat hij het niet eens is met de politiek van Giseard en van gaullis tenleider Chirac om na een even tuele verkiezingsoverwinning in maart een regering te vormen die zal worden overheerst door de aan wezigheid van de socialistische president Mitterrand. Barre gaat ervan uit dat de kie zers, wanneer zij in meerderheid op de oppositiepartijen stemmen, daarmee tegelijkertijd een motie van wantrouwen tegen de socialis tische president hebben uitge bracht. Als deze daaruit de conse quentie niet trekt en de twee jaar nog aanblijft die hem grondwette lijk toekomen, moet hij dat zelf we ten, aldus Barre, maar dit 'gemod der' mogen 'wij door onze mede werking' niet in de hand werken. De commentatoren zijn verdeeld over de vraag of Raymond Barre werkelijk meent wat hij zegt - en de meerderheid vindt dat - of dat hij zelf uit is op het presidentschap in 1988 en erop gokt dat president Mitterrand voortijdig zal moeten aftreden en er presidentsverkiezin gen zullen komen. Oud-president Giseard d'Estaing heeft zich intussen ontpopt als een vurig voorstander van de eenheid tussen de beide conservatieve par tijen en als een voorstander van wat hier 'cohabitatie' wordt ge noemd. Dat is het samen regeren met president Mitterrand. Giseard vergeet daarbij voor de gelegenheid dat zijn ambtsperiode als president constant vergiftigd werd door de tegenwerking van de Gaullisten en door het ontslag van zijn premier Chirac, die daarna al les in handen had om de president het leven zuur te maken. In de verkiezingsperiode van 1981 becritiseerde Chirac zijn pre sident zelfs dermate fel, dat de on dergang van Giseard voor een groot deel aan de oppositie van Chirac wordt toegeschreven. In die dagen overigens, stond premier Barre als een trouwe paladijn aan Giscard's zijde. Als onderdeel van het huidige pokerspel om deze schijnbare een heid naar buiten toe te onderstre pen, had oud-president Giseard vo rige week in een veelbekeken tv- uitzending voorgesteld dat het drietal elkaar vlak voor de verkie zingen in Clermont-Ferrand zou ontmoeten. Giseard hoopte door deze ma noeuvre Barre door de knieën te krijgen. Deze gok heeft de oud-pre sident nu verloren. De klap komt hard aan op het moment dat de so cialisten zich weer enigszins in de peilingen aan het herstellen zijn, de populariteit van president Mit terrand tenslotte weer stijgt en oud-premier Barre in de opinie-on derzoeken de populairste politicus van Frankrijk is. De conservatieve kiezers kunnen nu Barre de rug toekeren en zich in het 'eenheids'-avontuur storten, dan wel nog dichter om de partijlo ze Barre heen gaan staan, zodat de kans op een regeerbare meerder heid voor de oppositie na 16 maart een hersenschim wordt. Het valt ook af te wachten in hoeverre nog aarzelende kiezers - en dat zijn er een kleine dertig procent - zich van dit teleurstellende geharrewar af wenden en hun stem op het huidi ge, socialistische team zullen uit brengen. Barre: president? BRUSSEL - De Algerijnse rege ring heeft gisteren de twee Belgen vrijgelaten, die eind vorige week waren opgepakt omdat zij drie Al gerijns-Belgische kinderen zouden hebben willen 'ontvoeren'. In ruil daarvoor heeft België de vader van de kinderen, die wegens ontvoe ring een gevangenisstraf van een jaar uitzat, laten gaan. door Hans de Bruljn De socialistische Europarlemen tariër Anne-Marie Lizin-Vander- speeten en de RTBf-journalist Jean-Paul Procureur werden aan gehouden toen zij probeerden de WASHINGTON - President Rea- gans onderzoek naar de mogelijk heid om in de ruimte een water dichte defensie tegen vijandelijke door Henk Kolb Pentagon gisteren heeft ingediend. Voor het Strategisch Defensie Initiatief (SDI), in het spraakge- totale budget waarmee het Witte Huis voor de dag is gekomen. De begroting gaat om gelden die het bruik bekend als het Star Wars ministerie van defensie beschik- plan, staat 4.8 miljard dollar op de baar wil hebben, hoewel het het ministerie i de toewijzing begroting: 75 procent dan eigen schatting in het komende be- voor 1986 (2.75 mfljard). Voor 1988 grotingsjaar 274.3 miljard dollar wil het Pentagon dat nog laten moet uitgeven. Volgens deskundi groeien tot 6.3 mifiard dollar. raketten te installeren, is niet al leen het militaire programma met j de hoogste prioriteit, maar ook met het grootste budget. Dit blijkt uit groting, zoals president Reagan de begroting voor het fiscale jaar zich die voorstelt, 311.6 miljard In totaal beloopt de defensiebe- gen buiten het ministerie zullen die uitgaven tenminste 87 miljard belopen en dit zou 13 miljard ai het begrotingstekort toevoegen. 1987 (dat in Oktober begint), die het dollar ofte wel 31.3 procent van het nancieel^et m^EeS ja^ede"' kondigde Weinberger aan dat hij voor 1987 om 354 miljard dollar zou vragen - 42.4 miljard meer dan hij nu nodig vindt. Congresleden vin den een begrotingsstijging met 8 procent bovenop de inflatie, waar in de plannen nu voorzien veel te hoog. Een aantal punten uit de defen siebegroting: - 8.7 miljard dollar meer voor kernwapenprogramma die onder beheer staan van voor Energie; - verdubbeling v voor de ontwikkeling we kleine intercontinentale raket met een kernkop, de Midgetman: 1.4 miljard; - aankoop van nog 21 nieuwe in tercontinentale MX-raketten als 'reserve', hoewel het Congres zegt dat er niet meer dan 50 kunnen worden opgesteld zolang zij niet beter tegen aanvallen kunnen wor den beschermd; - meer geld voor wapenprogram ma's die al aan scherpe kritiek blootstaan, zoals het nieuwe ge pantserde personeelsvoertuig de Bradley. Daaraan wil het Pentagon 1.2 miljard dollar besteden hoewel het niet voldoet aan de eisen; - aanschaffing van een vereen voudigde en goedkopere versie van de F-16: 120 per jaar; - 322 mihoen voor ontwikkeling en beproeving van anti-satellietwa- pens. drie kinderen van het gezin Draoui op valse paspoorten uit Algerye naar België te brengen. Zy deden dat op verzoek van de moeder van de kinderen, de Belgische Marie Dekelle. Zij is gescheiden van haar Alge rijnse man Mahammed Draoui. maar de Belgische rechter wees de kinderen aan de moeder toe. Vorig jaar oktober ontvoerde de vader zijn kinderen naar Algerije. Vol gens de Algerijnse wet hebben die de Algerijnse nationaliteit en be slist de vader over de verblijfplaats van zijn kinderen. Daarom lukte het de moeder niet haar kinderen terug naar België te krijgen. Toen de vader in november in België terugkwam werd hij gear resteerd en tot een jaar cel veroor deeld. De moeder riep intussen de hulp in van Lizin die samen met Procureur en twee Tunesiërs de kinderen Algerije probeerde uit te smokkelen. Dat mislukte en het viertal werd ingesloten. De afgelo pen dagen is druk diplomatiek overleg gevoerd tussen Brussel en Algiers om hen vrije te krijgen. De oplossing is nu gevonden in een ruil. De rechter in Doornik be paalde dat vader Draoui mocht worden vrijgelaten in ruil voor de vrijlating van de twee Belgen en de twee Tunesiërs. De kinderen blij ven voorlopig in Algerije. De Alge rijnse regering heeft Lizin, die woensdagavond in Brussel arri veerde, gevraagd binnen enkele dagen terug te keren met de moe der en een rechtsadviseur om over de toekomst van de kinderen te ko men praten. Een terugkeer naar België is niet uitgesloten, aldus Li zin. Haar staat in België overigens ook nog een onderzoek te wachten, omdat zij de valse paspoorten zou hebben laten uitschrijven door de burgerlijke stand van Hoei. waar van zij burgemeester is. Dit mis bruik van haar functie is door de Belgische regering hoog opgeno- Minister Weinberger geeft tekst en uitleg over zijn begroting, iroio epa, lieke kerk van hun godsdienst MADRAS (AP) - Paus Johannes Paulus II is gisteren bekeringsijver van katholieke missionarissen by zyn aankomst in het Zuidindiase Madras warm De paus kwam vanuit Calcutta aan in Madras de onthaald door een menigte van naar schatting 500.000 hoofdstad van de Indiase deelstaat Tamil Nadu 'het mfn5en' centrum van de 50 miljoen zielen tellende Tamil-mm Indiase autoriteiten hadden een politiemacht van derheid in India. Hij bracht een kort bezoek aan het ruim 10.000 man op de been gebracht om te waken heiligdom van de apostel Thomas, die daar in de eer over de veiligheid van de kerkelijk leider, nadat drei- ste eeuw een martelaarsdood stierf In de straten van gementen waren geuit aan het adres van de paus. Mill- Madras had zich een menigte gelovigen verzameld die tante hindoes eisten erkenning door de rooms-katho- spandoeken droegen met teksten die de paus betitel lioUo Lrnr-L- wnn Vnln nnrlcrlmnrt An el.. rlon oir el

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7