Kamer vreest rem op werk Bastiaans Shell niet vrijuit in zaak gezonken tanker Meerderheid tegen onderzoek lsd-methode Individuele huursubsidie wordt niet gegarandeerd Schoolvakanties worden straks anders gespreid Rekenkamer wijst kritiek op rapport Walrus af Eerste Kamer wijst enquêterecht minderheid parlement opnieuw af Advocaat in Salem-rechtszaak beschuldigt maatschappij: Vier jaar geëist voor fraude DONDERDAG 6 FEBRUARI 1986 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG/OEGSTGEEST - De Tweede Kamer is bang dat de lsd-therapie van prof. J. Bastiaans voor patiënten met een oorlogstrauma in gevaar komt. Staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) gaf de psychiater gisteren weliswaar toestemming om ook nieuwe patiënten met lsd te behandelen, maar verbond daaraan uitdrukkelijk de voor waarde dat deze behandelmethode tegelijkertijd wetenschappelijk wordt onderzocht. De kamerleden Worrel (PvdA) en Lucassen-Stauttener (WD) lieten gisteren weten tegen een dergelijke koppeling te zijn. Lucassen-Stauttener: „Ik begrijp niet waarom die koppeling nodig is en ik vraag mé af wat er met het onderzoek en zijn behandelwijze gaat gebeuren als Bastiaans een maal weggaat. Bovendien is onder zoek heel moeilijk omdat er geen vergelijkingsmateriaal is. Je kunt niet tegen een groep patiënten zeg gen dat die in het belang van het onderzoek niet kan worden behan deld, om daarmee vergelijkings materiaal te hebben". Het kamerlid begrijpt ook de weerstand tegen het gebruik van lsd niet, omdat Bastiaans met zijn twintigjarige ervaring op het ge bied van lsd-behandeling slechts één patiënt zou hebben gehad bij wie problemen waren ontstaan. Volgens het kamerlid kwam dat doordat deze patiënt niet nuchter aan de therapie was begonnen en bovendien eerder andere medicij nen had geslikt. Volgens Lucassen doorkruist 'wetenschappelijk gebakkelij' over de waarde van de lsd-therapie voortdurend de voortzetting van Bastiaans' behandelmethode in Centrum '45 in Oegstgeest. „De te genstanders geloven gewoon niet in de therapie, ze willen geen klini sche behandeling", zei zij. DEN HAAG (ANP/GPD) - De rege ringspartijen CDA en WD sluiten bezuinigingen op de huursubsidie niet uit. In een kamerdebat giste ren over een wettelijke regeling van de huursubsidie keerden beide partijen zich tegen ee"n voorstel van de PvdA om aanvragers van individuele huursubsidie een aan taljaren zekerheid te geven over de hoogste van het bedrag dat ze ont vangen. WD-woordvoerder De Beer zei dat zijn partij de omvang van de huursubsidies wil terugdringen met tegelijkertijd een verhoging van het netto-inkomen. In een vol gende regeerperiode valt volgens de WD niet te ontkomen aan ver dere bezuinigingen op de subsi dies. Het CDA is op zichzelf niet tegen het verschaffen van een meerjarige subsidiezekerheid, maar zal een motie van de PvdA daartoe niet on dersteunen. CDA-woordvoerder Paulis voelt er niet veel voor om momenteel een subsidieregeling voor meerdere jaren vast te leggen. "We zien er van af gezien de hele discussie over inkomensafhanke lijke regelingen die minister De Koning heeft aangezwengeld". Minister De Koning (sociale za ken) stelde enige tijd geleden, dat regelingen zoals huursubsidie en studiebeurzen als effect hebben, dat mensen die bruto een fors be drag in loon vooruit gaan daar net to niets van overhouden. In die re gelingen zitten immers inkomens- drempels ingebouwd waardoor bij een loonsverhoging de subsidie plotseling helemaal weg kan val len. De Koning voelde er om die reden meer voor, om in de plaats van subsidies de belasting te verla gen. Hoe een wettelijke regeling over meerdere jaren voor huursubsidies eruit moet komen te zien is overi gens nog een vraag. Als iemand een aantal jaren een vastgelegd be drag ontvangt, profiteert hij niet van eventuele verhogingen van de subsidie. Tijdens de vastgelegde termijn merkt hij ook niets van eventuele verslechteringen, maar na afloop van die periode krijgt hij wel een forse achteruitgang te ver werken. Dergelijke effecten wil de PvdA vermijden. Extra werk Het kamerlid Worrel (PvdA) meent, dat de tegenstanders van de lsd-therapie in de medische wereld beducht zijn voor het extra werk dat de behandelingsmethode met zich mee zou brengen. „Er wordt door psychiaters nogal wat onder drukt bij patiënten, terwijl Bas tiaans het er nu juist allemaal uit haalt. En dat vereist een veel intea- sievere behandeling". Ook Worrel wil dat de voorwaar de die Van der Reijden nu heeft ge steld van tafel gaat. Hij zegt, net als Lucassen, bang te zijn dat bij het gevraagde wetenschappelijk on derzoek de zogenoemde dubbel blind-onderzoeksmethode zal wor den toegepast, waardoor een be paalde groep patiënten niet wordt behandeld. Het CDA-karrferlid mevrouw Cornelissen vroeg zich gisteren af of ook Bastiaans' opvolger een zo genoemd 'opiumverlof krijgt. Zij wijst er overigens op dat Bastiaans zelf al heeft ingestemd met de on- derzoekseis. De vaste kamercommissie voor volksgezondheid zal volgende week haar vergadering over de be handelmethode van Bastiaans en de toekomst van Centrum '45 voortzetten. Dan zal ook de vraag aan de orde komen hoe de behan deling van de (geschatte) 130.000 patiënten met oorlogs- en geweld- strauma's die de komende twintig jaar hulp zullen zoeken, kan wor den veiliggesteld. Daarbij zal ook de samenwerking tussen Centrum '45, het Academisch Ziekenhuis Leiden en de Leidse universteit worden besproken. Directeur J. Peters van Centrum '45 zei gisteren geen problemen te verwachten bij de opvolging van Bastiaans aan het eind van dit jaar. Er is al een kandidaat. Bovendien is de vraag of de lsd-methode ook straks nog kan worden toegepast, niet zo belangrijk. „Het gebruik van lsd is niet cruciaal in de behan delingsmethode van Bastiaans", zei hij. DEN HAAG (ANP) - Hoewel de hondedrollenzuiger al enige tijd in Den Haag in gebruik is, bestond er nog steeds geen passende naam voor het apparaat. De gemeente Den Haag besloot een prijsvraag uit te schrijven die werd gewonnen door mevrouw A. van der Plas met de naam 'de hopelozer'. De Haagse wethouder van economische zaken Dijkhuizen zette gisteren de winna res bij de gedoopte machine in het zonnetje. (foto anfj Zes scholieren opgepakt wegens dood bromfietser BEST (ANP) - Zes scholieren uit Best en Oirschot worden ervan verdacht vorige week zaterdag een dodelijk verkeersongeluk te heb ben veroorzaakt door verkeersbor den dwars over een fietspad te leg gen. Zij zijn door de rijkspolitie aangehouden, aldus een politie woordvoerder. Door het ongeval kwam een 55-jarige man uit Schijn- del om het leven. Hij viel met zijn bromfiets in het donker over de verkeersborden. De zes verdachten (16 en 17 jaar) hebben bekend dat zij in de nacht van vrijdag op zaterdag over een afstand van vier kilometer langs de autoweg Eindhoven-Best vernie lingen hebben aangericht. Daarbij moesten verkeersborden en mar keringen het ontgelden, evenals geparkeerde auto's. De scholieren, die in de bewuste nacht van een feestje in Eindhoven kwamen, zijn in overleg met de officier van justi tie ingesloten. De politie sluit niet uit dat er nog meer aanhoudingen worden verricht. ZOETERMEER (ANP) - Er komt het volgende schooljaar een nieu we regeling voor de spreiding van de schoolvakanties voor basisscho len, scholen in het voortgezet on derwijs en (voortgezet) speciaal on derwijs. De scholen krijgen deze week van het ministerie van onderwijs en wetenschappen een circulaire met daarin de verplichte begin- en einddata van de zomervakantie en de aanbevolen data voor de overige vakanties. De regeling loopt tot 1992. Voor de zomervakantie geldt de regeling definitief tot en met 1989. De definitieve data voor de zomervakanties 1990, 1991 en 1992 worden in 1988 vastgesteld. De verplichte data van de zomer vakantie voor het basis- en speciaal (voortgezet) onderwijs zijn nieuw. Nu is er geen verplichting. In het voorgezet onderwijs zijn de scho len al wel verplicht zich aan de vastgestelde data te houden. De duur van de zomervakantie in het basis- en speciaal onderwijs blijft zes weken. In het voortgezet onderwijs gaat de zomervakantie van zes naar zeven weken. Dit laat ste betekent dat de situatie van vóór 1980 wordt hersteld, aldus het ministerie. Voor de spreiding is j regionale indeling gemaakt. Regio Noord omvat Friesland, Gronin gen, Drente, Flevoland, Overijssel en Noord-Holland; regio Midden: Gelderland, Utrecht en Zuid-Hol land met uitzondering van de ge meenten Capelle a/d IJssel, Krim pen a/d IJssel, Rotterdam, Schie dam, Vlaardingen, Maassluis, Dor drecht en de Zuidhollandse eilan den; en regio Zuid: Limburg, Zee land, Noord-Brabant en de uitge zonderde gemeenten van regio Midden. De regeling voorziet in een sprei dingsperiode van negen weken. Binnen dezelfde regio bestaat een rouleringsschema voor de zomer vakantie van vroeg, midden en laat in de periode. De zomervakanties in 1987 zijn als volgt vastgesteld: regio Noord (met uitzondering van Noord-Hol land, Almere en Zeewolde, die in 1987 nog meedoen met regio Mid den): basis- en speciaal onderwijs van 25 juli t/m 6 september, voort gezet onderwijs van 18 juli t/m 6 september; regio Midden: basis- en speciaal onderwijs van 4 juli t/m 16 augustus, voortgezet onderwijs van 4 juli t/m 23 augustus; en regio Zuid: basis- en speciaal onderwijs van 11 juli t/m 23 augustus, voort gezet onderwijs 11 juli t/m 30 au gustus 1987. Kamervragen over zaak King Kong HAARLEM (GPD) - De PSP-frac- tie in de Tweede Kamer wil dat premier Lubbers de Kamer ophel dering verschaft over de betrok kenheid van prins Bernhard bij de zaak-King Kong. De PSP'ers Van Es en Willems hebben de premier schriftelijke vragen gesteld over de kwestie-King Kong. Aanleiding tot de vragen vormen de onthullingen die wij gisteren publiceerden. Volgens die gegevens was prins Bernhard, in tegenstelling tot wat hij zelf beweert, rechtstreeks en persoonlijk betrokken bij de gehei me missie die Christiaan Linde mans (King Kong) in september 1944 vanuit het bevrijde België naar bezet Nederland maakte. In Nederland aangekomen speelde Lindemans informatie over de op handen zijnde geallieerde operatie- Market Garden door aan de Duit- Van Es en Willems verzoeken de minister-president naar aanleiding van deze berichten alsnog het BVD-dossier over King Kong openbaar te maken en vragen ver der welk staatsbelang met geheim houding is gediend. Dr. L. de Jong zei gisteren in een reactie op de nieuwe gegevens dat hij het 'heel wel mogelijk' acht dat hij in het slotdeel van zijn serie over de Tweede Wereldoorlog zal terugkomen op de zaak-King Kong en de rol van prins Bernhard. In tussen houdt de Rijksvoorlich tingsdienst (RVD) vast aan de ver klaring van prins Bernhard dat hij noch iemand van zijn staf vóór de Slag om Arnhem enig contact heeft gehad met King Kong. DEN HAAG (GPD) - De Eerste Kamer zal niet toestaan dat een minderheid van het parlement kan besluiten tot het houden van een parlementaire enquête. De fracties van CDA en WD, die samen 43 van de 75 zetels in de Senaat inne men, verwerpen het voorstel van de Tweede Kamer om het enquête recht te wijzigen ten gunste van een minderheid. Gisteravond debatteerde de Tweede Kamer over.het wetsvoor stel van de kamerleden Van der Burg (CDA) en Stoffelen (PvdA) om aan een minderheid van het parlement het recht te gunnen een onderzoek te laten instellen naar de handel en wandel van regering en parlement. CDA, PvdA en D66 menen dat 50 leden van de Tweede Kamer of 25 leden van de Eerste Kamer voldoende zijn om een par lementaire enquête te houden. Volgens de huidige wet kan een dergelijk onderzoek alleen worden gehouden als een meerderheid van tweederde van een van beide Ka mers daartoe besluit. Om die reden is er tot nu toe maar weinig ge bruik gemaakt van het enquête recht. De laatst gehouden parle mentaire enquête dateert van 1984, toen er een onderzoek werd inge steld naar de rol van de overheid bij de ondergang van RSV. De parlementaire enquête is het sterkste wapen waarover Eerste en Tweede Kamer beschikken om re gering en parlement te controle ren. De parlementaire enquête maakt het mogelijk personen on der ede te horen. Ook zijn getuigen op straffe van rechtsvervolging verplicht te verschijnen voor een parlementaire enquêtecommissie. Bang voor misbruik De WD-fractie in de Tweede Kamer, die alleen wordt gesteund door de kleine rechtse partijen, vindt dat dit zware middel slechts bij hoge uitzondering moet worden gehanteerd. De liberalen zijn bang dat de oppositie het enquêterecht politiek zal misbruiken. Als de ver- kiezingsonderzoeken werkelijk heid worden, zou de PvdA-fractie in de Tweede Kamer straks alleen kunnen beslissen over een derge lijk onderzoek. CDA, PvdA, D66 en de kleine linkse partijen daarentegen jui chen een wijziging van het enquê terecht toe. Zij menen dat de rege ringspartijen in het parlement al snel zijn geneigd het kabinet in be scherming te nemen. Dat zou ten koste kunnen gaan van de contro lerende taak van het parlement. Om die taak te waarborgen, zou een minderheid moeten kunnen besluiten tot het houden van een enquête. De Eerste Kamer onderschrijft in meerderheid het standpunt van de WD-fractie. Daarmee lijkt de tweede poging om het enquête recht te wijzigen, te worden getor pedeerd. Eerder was een voorstel ingediend om eenvijfde deel van het parlement het enquêterecht te gunnen. Dat voorstel werd door de Tweede Kamer aanvaard, maar ook door de Eerste Kamer pen. DEN HAAG (ANP) - De president van de Algemene Rekenkamer, G.G. Kordes. heeft gisteren tijdens de derde en laatste dag van de hoorzitting van de Tweede Kamer over het Walrusproject de kritiek op het rapport van de Rekenkamer van de hand gewezen. Die kritiek kwam er onder meer op neer. dat de Rekenkamer de centrale organi satie van het ministerie van defen sie niet had onderzocht. Volgens Kordes mag dat juist zijn, het was ook niet de bedoeling van het rap port. Het doel was inzicht te krij gen in de gang van zaken bij het Walrusproject, mede in verband met de sterke stijging van de bouwkosten. Kordes noemde eerder gespuide kritiek van de oud-directeur eco nomisch beheer van de Koninklij ke Marine, Kool. 'ongepast'. Vol gens Kordes had Kool van een voorlopig rapport van de Rekenka mer twee pagina's openbaar ge maakt; hij tilde daar zwaar aan. Bo vendien stond er niets nieuws in, zei hij. De mededeling, dat staats secretaris Van Houwelingen (de fensie) al half juni 1983 op de hoog te was van een aanzienlijke prijs stijging bij de bouw van twee Wal rus-onderzeeboten, bleek al uit het antwoord op vragen uit de Tweede Kamer, op 5 december 1984, aldus Kordes. Hij zei ook dat wat schout bij nacht Stoltz en staatssecretaris van buitenlandse zaken Van Eekelen op eerdere hoorzittingen hadden beweerd, lijnrecht door de feiten wordt tegengesproken. Volgens Stolz en Van Eekelen zat er een fout in het rapport van de Reken kamer: er werd voor de twee Wal rus-onderzeeërs een bedrag ge noemd van 460 miljoen gulden, prijspeil 1980, en dat zou prijspeil 1977 moeten zijn. Maar volgens Kordes is het in het rapport ge noemde bedrag ontleend aan stuk ken die Stolz nota bene zelf in no vember 1980 bij de Admiraliteits- raad had ingediend. Hij citeerde ook stukken waaruit bleek dat Stolz en Van Eekelen hadden kun nen weten dat sinds januari 1979 de bouwkosten van het Walruspro ject de pan uitrezen. Kordes zei het verder niet eens te zfin met de opvatting dat vóór de presentatie van het rapport aan de minister van defensie, de bevindin gen voor commentaar hadden moeten worden voorgelegd aan be trokken oud-bewindslieden en voormalige topfunctionarissen. De Kamer zou zo bij de behandeling van het rapport de minister kun nen aanspreken over de visie van vroeger betrokkenen. Volgens Kordes dient deze politieke discus sie echter niet via de Rekenkamer te lopen. ARNHEM (ANP) - Technici van de PTT onderzochten gisteren in Arnhem het PTT-datasysteem, dat door een storing urenlang buiten gebruik was. Daardoor vielen in het noorden, oosten en zuiden van het land een aantal computerver bindingen uit. Ook aangekoppelde verbindingen naar elders raakten gestoord. Communicatieproblemen deden zich onder meer voor bij de PTT in Groningen, het ANP, post orderbedrijven en de rijksbelas tingdienst in Apeldoorn, (foto anpi Lubbers spreekt buitenlanders in vijf talen toe DEN HAAG (ANP) - Premier Lubbers zal in het NOS-televi- sieprogramma Paspoort de buitenlanders in ons land wij zen op het belang van hun deelname aan de gemeente raadsverkiezingen op 19 maart. Hij doet dit in vijf ver schillende talen: Arabisch, Italiaans, Servo-kroatisch, Spaans en Turks. De mensen die deze talen spreken, vor men de grootste groepen bui tenlanders in ons land. De uitzendingen zijn vallen binnen het kader van de cam pagne 'Samen wonen, samen stemmen' van het ministerie van binnenlandse zaken. Eerst was een proef geno men met een optreden van de Antilliaanse ex-wereldkam pioen karate Otti Roethof. Maar bij de gemeenten en vooral de organisaties van buitenlanders die de proefop- namen te zien kregen, stuitte dat op problemen. Men vrees de dat er een verband zou wor den gelegd tussen buitenlan ders en vechtsport. BREDA (ANP) - Bij verstek is gisteren by de Bredase rechtbank vier jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist tegen een 38-jarige di recteur van een abortuskliniek in Bergen op Zoom. De man wordt ver dacht van belastingontduiking van ongeveer vier miljoen gulden. Boven dien zou hij op 11 maart 1985 met een vervalst identiteitsbewijs 700.000 gulden hebben willen beleggen bij een bankfiliaal in Roosendaal. De verdachte is sinds zijn voorlopige vrijlating op 10 juli van het vorig jaar spoorloos. De behandeling van de strafzaak is vier keer uitgesteld. De eerste keer was het onderzoek nog niet klaar, de tweede keer kwam de FIOD op de dag van de zitting pas met haar eindrapport. Op 23 oktober van het vorig jaar bleek de dagvaarding niet volgens de richtlijnen uitge reikt te zijn en op 8 januari van dit jaar was dit nogmaals het geval. Volgens officier van justitie mr. F. Berserik heeft de arts in sommige jaren meer dan vierduizend vrouwen uit binnen- en buitenland geabor teerd. Hij berekende dit aantal aan de hand van bestelde medicijnen en medische hulpmiddelen en op grond van een brief van de verdachte van begin 1985 aan twee artsen die de kliniek wilden overnemen. Daarin garandeerde de directeur beiden een omzet van 2000 abortussen per jaar. De Stichting Medische Zwangerschapsonderbreking Stimezo heeft dit aantal steeds veel te hoog genoemd. Uitspraak 19 februari. ROTTERDAM (GPD) Shell heeft een veel dubieuzere rol ge speeld bij het opzettelijk laten ver dwijnen van de supertanker Salem dan tot nu toe werd aangenomen. Dit wordt gesteld door mr. R. Stok man, de advocaat van de Rotter damse zakenman Anton R., die gis teren in Rotterdam terecht stond voor zijn aandeel in het mysterie van de tanker die zes jaar geleden zonk. Tegen R. werd drie jaar cel geëist. Mr. Stokman kwam gisteren aan het eind van een tien uur durende zitting onverwacht met enkele nieuwe gegevens voor de dag over een mogelijk aandeel van Shell in deze geheimzinnige affaire. Vol gens de advocaat waren twee su- gelijktydig voor Shell lerweg vanuit het Golf- gebied via Kaap de Goede Hoop naar West-Europa. De ene, de Lima, is daar ook aan gekomen, de andere veranderde vlak voor de Zuidafrikaanse haven Durban zijn naam Salem in Lima en loste in Durban nagenoeg de ge hele lading van 200.000 ton ruwe olie. Vervolgens werd het schip volgepompt met zeewater om te suggereren dat het geladen was, en weer herdoopt in Salem. Het was dit schip dat veertien dagen op een rimpelloze zee voor de kust van Se negal zonk op een van de diepste punten in de Atlantische Oceaan. Mr. Stokman durfde hieraan niet de stelling te verbinden dat Shell op deze manier het ene schip het andere liet dekken om toch olie te kunnen leveren aan Zuid-Afrika. „Het is niet mijn taak om dat raad sel te ontwarren. De vraag is trou wens of dat mogelijk is. De intrige is veel groter dan we nu pas we ten". zo zei hfi. Een ander frappant punt noem de mr. Stokman de prijs die Shell betaalde voor de lading ruwe olie: 56 mihoen dollar. De kleine Ita liaanse oliemaatschappij Pontoil, die de eerste koper was van de olie en deze onderweg op zee aan Shell verkocht, had er slechts 43 miljoen dollar voor neergeteld. „Niet alleen de hoogte van de prijs, 38 dollar per barrel bij een marktprijs van 24 ot 28 dollar, is frappant, ook het eit dat van Pontoil werd gekocht, /ekt verbazing, aangezien Shell oendertijd zelf op grote schaal olie kocht in Koeweit", aldus Stokman. Bovendien zette hij vraagtekens by de datum van betaling: twee da gen na het zinken van de Salem. „Dat wil dus zeggen dat Shell dat gigantische bedrag betaalde en Pontoil daarmee een winst van 13 miljoen dollar gunde, hoewel men wist dat de betreffende lading nim mer zou worden ontvangen. Ken nelijk rekende Shell nog op de ver zekeringspenningen. „Het is niet aannemelijk dat Shell toen al niet een vermoeden van fraude had en de betaling niet had kunnen uit stellen", aldus mr. Stokman. Een woordvoerder van Shell wil de gisteravond geen commentaar geven: „We staan buiten deze rechtszaak en praten er niet over". Aanvankelijk zag het er gisteren helemaal niet naar uit dat het een langdurige zitting zou worden. Mr. Stokman de verdediger van de ver dachte zakenman, bleek te elfder ure een verzoek te hebben inge diend om twee getuigen te horen: de in Houston tot 35 jaar cel ver oordeelde hoofdfiguur in deze su- per-scheepsfraude, de Amerikaan se Libanees Soudon, en de Zuid- afrikaan Shorrock, die ook een be langrijke rol heeft gespeeld bij de oliezwendel. Na een ingelaste schorsing wees rechtbankpresi dent mr. W. Sluyters dat verzoek van de hand. De Rotterdamse zakenman An ton R. hield staande dat hij slechts een ondergeschikte, bemiddelende rol in deze zaak had gespeeld, waarvoor hij wel met 2,2 miljoen dollar is beloond. Officier van justi tie mr. D. Copper kreeg daarente gen de indruk dat R. juist een hoofdrol vervulde door op alle cru ciale momenten ter plekke te zijn. Of dat nou in Sasolburg in Johan nesburg in Zuid-Afrika was, in het Zwitserse Genève of op de Engelse luchthaven Heathrow. De officier van justitie verweet de verdachte en zijn verdediger op geen enkele manier medewerking te hebben verleend bij het onder zoek, zodat de zaak sneller behan deld had kunnen worden. Hij acht te valsheid in geschrifte bewezen en eiste drie jaar gevangenisstraf tegen de Rotterdammer, die zei zich de afgelopen jaren „scharre lend in leven te hebben *kunnen houden". Mr. Stokman pleitte voor vrij spraak van zyn cliënt. Hy zei dat R. in deze zaak te allen tijde te goeder trouw heeft gehandeld, zy het on verstandig. De uitspraak volgt op 19 februari.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5