Strenger toezicht gemeente op onderhoud en renovatie LWS: grootste flatbaas van Leiden Ambtenaar gaat fungeren als klachtenmeldpunt Lucas van Leyden laat alle stemmen gelden actief in vriie tijd Stichting groeit na de oorlog als kool ONDER D/\K PAGINA 4 DONDERDAG 6 FEBRUARI 1986 LEIDEN - De gemeente heeft concrete plannen opgesteld voor een strenger toezicht op onderhoud en renovatie van woningwetwoningen. Op de gemeentelijke afdeling renova tie zal speciaal een ambtenaar worden aangesteld, die als klachtenmeldpunt renovatie en voor groot onderhoud zal fungeren. In overleg met de Leidse woningbouwverenigin gen zal de gemeente strengere richtlijnen voor nieuwbouw en renovatie vaststellen. De plannen vloeien voort uit een motie van Links Leiden (PSP/ PPR/CPN), die deze partij tijdens de behandeling van de gemeente begroting heeft ingediend. "Het blijft zaak de controle op het on- derhoudsprogramma van de wo ningbouwverenigingen te verster ken. Ook wordt met de corporaties gesproken over het bijstellen van de richtlijnen bij nieuwbouw en re novatie. Dat zal wel de nodige tijd vergen", aldus de gemeente in het stuk, dat gisteravond in de raads commissie voor volkshuisvesting ter tafel kwam. Besloten is dan ook om de vaca- Kledingdief aangehouden LEIDEN - In verband met een dief stal uit een overhemdenfabriek aan de Rooseveltstraat afgelopen maandagnacht, heeft de politie dinsdagavond een 33-jarige Leide- naar aangehouden. Bewoners za gen hem die avond laat vanuit een kelderbox postzakken overladen in een bestelauto. Zij waarschuw den de politie, die de man op de Churchilllaan kon aanhouden. In de postzakken trof de politie de van de diefstal afkomstige kleding stukken ter waarde van 7000 gul den aan, alsmede kledingontwer pen. Na verhoor is de man op vrije voeten gesteld. VOLKSDANSEN. In het Volks huis aan de Apothekersdijk 33 in Leiden is een nieuwe beginners cursus volksdansen begonnen. De ze wordt telkens op dinsdagavond gehouden van 19.30 tot 21.00 uur. Aanmelden is nog mogelijk. ture bij de afdeling renovatie van de gemeente te gebruiken om spe ciaal iemand voor deze taak aan te trekken.. Deze vacature zal tevens fungeren als centraal klachten meldpunt voor zaken die onder houd en renovatie betreffen. Het gaat dan alleen om klachten van bewoners, waarop de woning bouwverenigingen onvoldoende reageren. Met ingang van dit jaar is de ver houding tussen de woningbouw verenigingen en de gemeente ook veranderd. Van de hogere overhe den heeft de gemeente taken toe geschoven gekregen, onder meer de verdeling van de toegewezen hoeveelheden gesubsidieerde wo ningen, de budgetten daarvoor en de toetsing van de plannen, zowel technisch als financieel. "De cor poraties zullen echter een profes sioneel apparaat moeten hebben om de taken die de gemeente de laatste jaren heeft vervuld over te Afspraken De gemeente wil met de federa tie van woningbouwverenigingen in Leiden duidelijke afspraken ma ken over de rol van de gemeente, de corporatie, de bewoners en de te volgen procedures. Onder dat laat ste worden onder meer afspraken over de soorten te bouwen wonin gen, de vaststelling van het kwali teitsniveau, de keuze van architect en aannemer, inspraakregels, toe zicht, dé oplevering en de huren verstaan. Met de Stichting Huis vesting Werkende Jongeren (SHWJ) en de Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS) zullen soortgelijke overeenkomsten wor den gesloten. Tegemoetgekomen aan de motie van Links Leiden is de gemeente ook in het overnemen van de rol èn de bevoegdheden van de provin ciale afdeling volkshuisvesting. De gemeentelijke opzichters krijgen toegang tot de bouwvergadering en tot bouwwerken. Uitdrukkelijk zal dan ook de aanwezigheid van de gemeente bij de eerste en twee de oplevering van woningen wor den vastgesteld. Dit gaat ook op voor het maken van een schouwrapport, vooraf gaand aan renovatie of groot on derhoud, het betrekken van bewo nerscommissies bij de plannen, toegang van een gemeenteambte naar tot de voorbereidings- en bouwvergaderingen, het bespre ken van meer- en minderwerk en wijzigingen van het bestek in de bouwteams, tijd voor inspraak en toelichting op de inspraak en mo gelijke huurconsequenties. Deze punten zal de gemeente bij de vast stelling van de herziene richtlijnen voor inspraak bij nieuwbouw en renovatie door de gemeente aan de orde stellen. De raadsleden toonden zich in grote lijnen vergenoegd met de ini tiatieven van de gemeente. De la Mar (Links Leiden) zei tevreden te zijn over het feit dat burgemeester en wethouders tien van de zestien punten van het verlanglijstje van zijn motie, voor verbetering van de gemeentelijke controle, hadden overgenomen. Bovendien kreeg hij van PvdA-wethouder Tesselaar (volkshuisvesting) de toezegging dat voorstellen over de resterende zes punten nog in de commissie zullen komen. Deze zaken worden momenteel onderzocht. Terugploegen In 1986 kan de gemeente 225 vooroorlogse en 600 naoorlogse woningen renoveren. De Een dracht mag er hiervan 220 onder handen nemen. Voor 400 wonin gen moeten nog plannen worden gemaakt. De vraag is of het voor de corporaties financieel haalbaar is. De woningbouwvereniging Leiden en De Tuinstadwijk hebben al te kennen gegeven uit financiële overwegingen voor 1986 geen plan nen in te dienen. Tesselaar zei gisteravond te vre zen, dat ook de andere verenigin gen liever zullen afwachten, dan nu in financieel uiterst onvoordeli ge groot onderhouds avonturen te stappen. Staatssecretaris Brokx heeft immers al te kennen gegeven dat de huidige, voor de corporaties kostbare, regelingen op de helling gaan. "Het zal moeilijk worden om die 600 woningen te halen. Boven dien bestaat het gevaar dat alleen de rijke corporaties hun woningen zullen bijhouden. De woningen die het groot onderhoud het hardst no dig hebben kunnen in het gedrang komen", aldus Tesselaar. De kans is aanwezig dat nog een paar zogenaamde 'terugploegplan- nen' worden toegewezen, de laat ste, want de tot dusver bestaande terugploegregeling zal niet meer terugkomen. De gemeente is te vens begonnen met het opknap pen, gemiddeld 50 woningen per jaar, van het verspreide gemeente lijk bezit. Dit bezit zal worden overgeheveld naar de woning bouwvereniging Leiden, nadat het is opgeknapt. Ook voor het bezit van de SLS en SHWJ is er nu een renovatieregeling gekomen. Uitge rekend is dat er de komende tien jaar 3500 wooneenheden zullen worden opgeknapt. "Wat wel steeds meer aandacht vraagt is de financiële situatie van de woningbouwcorporaties. Heb ben sommige corporaties al een stringente vijf jaren onderhouds- planning opgelegd gekregen, ook voor de andere corporaties is de fi nanciële naoorlogse renovatierege ling moordend. Elke corporatie kan aan de hand van het woning- bezit (25 jaar en ouder) nagaan wanneer de bodem van de schat kist in zicht is", meldt de gemeente verder. Het vooroorlogse bezit, 2500 wo ningen, is nagenoeg gerenoveerd. De renovatie van het naoorlogse bezit zal zich de komende jaren in een tempo van ongeveer 600 wo ningen per jaar voortzetten, behou dens de financiële moeilijkheden van de corporaties. Daarnaast zul len in deze periode zo'n 250 ge meentelijke woningen moeten worden aangepakt. Van 1986-1990 zullen in Leiden zo'n 3000 nieuwe woningen worden gebouwd. LEIDEN - Een aantal kinderen van de Lucas van Leydenschooluit Leiden heeft gisteren de informa tiemap 'Alle stemmen gelden' aan geboden aan staatssecretaris Van Leyenhorst van onderwijs. Deze in formatiemap, die is bestemd voor basisscholen en de brugklassen in het voortgezet onderwijs, is spe ciaal gemaakt naar aanleiding van de komende gemeenteraads verkiezingen in maart. Aan deze verkiezingen mogen voor het eerst buitenlanders meedoen. In de informatiemap is een gan zenbordspel gevoegd waarmee kin deren spelenderwijs een en ander wordt verduidelijkt. De staatsse cretaris speelde dit spel, nadat hem de map was aangeboden, al meteen enthousiast mee (zie foto). De map is samengesteld door on der anderen een lid van het school team van de Lucas van Leyden- school. Kinderen van deze school mochten het informatiepakket aan bieden omdat zij, voordat de uit eindelijke versie werd gemaakt, het in de praktijk hebben uitgepro beerd. De staatssecretaris toonde zich gisteren zeer tevreden met het uit eindelijke resultaat. Hij wees in zijn toespraakje op het feit dat het Nederlandse volk bestaat uit een groot aantal groepen die in het verleden toevlucht hebben gezocht in dit land. (foto Roland, de BruinIGPD) Folk Mensen die folkmuziek spelen kunnen morgen hun kunnen to nen in le Bambou aan de Heren straat 1. Zowel beginnende als gevorderde muzikanten zijn wel kom. Ook muziekliefhebbers die alleen willen luisteren, zijn wel kom. De muziekavond is georga niseerd door de Folkclub Horus. De avond begint om negen uur en de entree is gratis. Belangstellen de muzikanten kunnen zich voor de aanvang van de avond opge ven, of onder telefoonnummer 01717-2726. Voetbalquiz In het sportcafé aan de Vrou- wensteeg wordt morgenavond de kwartfinale van de voetbalquiz gehouden. Daaraan wordt deel genomen door de Leidse pers, FC Den Haag, Leidse Boys, de Sleu tels, de vv Oegstgeest, de vv Lei den, Wilhelmus en VNL. De quiz begint om acht uur. Pand stichting gerestaureerd LEIDEN - Het vorig jaar gekraak te, monumentale pand van de Stichting Studentenhuisvesting aan het Rapenburg ziet er weer schitterend uit. Na een ingrijpende interne verbouwing en restauratie, die ruim een half jaar heeft ge duurd, zijn alle vertrekken weer in oude luister hersteld. Van de ver nielingen die na het vertrek van de krakers zichtbaar waren gewor den, is niets meer te ontdekken. De Stichting Studentenhuisves ting, die de ingang heeft aan de Doelensteeg, heeft nu veel meer ruimte gekregen. Niet alleen de be gane grond van het pand dat nu doorloopt tot aan het Rapenburg, is door deze organisatie betrokken, maar ook de eerste verdieping is gisteren feestelijk in gebruik geno- Het naastliggende pand, ander half jaar geleden aangekocht door. Studentenhuisvesting, is verhuurd aan drie universitaire instituten. Een van de 'nieuwe' kamers in het monumentale pand aan het Rapen burg. In het midden de voorzitter van het stichtingsbestuur, prof.dr. K.W. Tacones. Niet alleen de vertrekken zijn bij de restauratie onder handen genomenook het oude meubilair mag weer worden gezien. (foto Holvast) door Raymond Peil laan (Diamantlaan) gaat in 1964 de grond in. "Het eerste complex in Leiden dat in volledige sys teembouw zal worden uitge voerd en tevens het eerste wo ningwetplan dat met centrale verwarming zal worden uitge voerd",, aldus een tr.ots bestuur in het jaarverslag uit die tijd. Kort daarop volgen 336 soort gelijke flats aan het Jacques Ur- lusplantsoen en 88 aan de Coran- tijnstraat en Paramaribostraat. Reyolutionair mag wellicht de aanstelling van een huismeester in de woningen aan het Jacques Urlusplantsoen worden ge noemd. Minder eigentijds daar entegen is het feit dat de waterle vering per blok wordt gemeten. De flats aan de Diamantlaan blij ken in het begin weinig populair. De LWS ondervindt grote pro blemen bij pogingen om hier voor bewoners te vinden. Allerverschrikke lijkst Andere zorgen vloeien voort uit dé sléchte kwaliteit van de oudere woningen en de huizen - veelal in de saneringsgebieden - die van de gemeente zijn overge nomen. Het normale onderhoud kost handenvol geld. "In vele ge vallen is de toestand waarin de oude woningen, deze percelen in de saneringsgebieden zich be vinden, op het moment dat ze door de gemeente Leiden wor den aangekocht allerverschrik kelijkst te noemen". "In meer dan één geval kwam het voor dat een eigenaar zijn pand, gelegen in een sanerings- gebied, hals over kop aan de ge meente te koop aanbood wan neer was gebleken dat bijvoor beeld een gezamenlijke riolering vernieuwd diende te worden, het dak tekenen van instorting gaf en de gevel dreigde om te gaan", zo heet het in de toelichting op de balans van dat jaar. En enige tijd later worden ook de oorzaken van de hoge kosten aan deze woningen genoemd: "hoge huurachterstanden, de la ge onderhoudsnormen in het verleden, hoge reparatiekosten met een relatief hoog loonbe- De Waardgracht zoals gracht/Zijlsingelgebied. standdeel, een zuinig beleid in het verleden en onmogelijke ei sen van huuradviescommissie, een soms vergaande verwaarlo zing door een deel van de bewo ners, een dalend arbeidstempo, onmogelijk hoge loonkosten, ab normale slijtage van veel perce len door een hoog inwonertal door de woningnood en ondoel matige inrichting van deze wo ningen", somt C. Streefland, ad ministrateur en de latere LWS- directeur, op. Ondertussen groeit de LWS als kool. Zeker wanneer de gemeen teraad een motie aanneemt van PvdA-raadslid C.A. Kerling, waarin wordt uitgesproken dat, zolang de woningbouwvereni gingen niet meewerken aan de vorming van een centraal onder- houdsorgaan, zij geen nieuw bouwwoningen krijgen toegewe vroeger tijden uitzag, voor de sanering en het 'rampenplan' zen. Kerling wordt later overi gens ook bestuurslid van de LWS en voorzitter, totdat zij naar Wormer vertrekt om daar burge meester te worden. Alle nieuwe Leidse woning wetwoningen komen dus bij de LWS terecht. En dat zijn dan vooral flats: onder meer aan de Corantijnstraat en Paramaribo straat (88 woningen), Arends- en Condorhorst (256), Muiderkring (176) en Cruquiuslaan en Jan Luykenlaan (360). Het aantal flats dat de LWS in beheer heeft wordt in verhouding tot de hoe veelheid 'gewone' woningen Volksgericht De LWS is door de Leidse wo ningbouwverenigingen altijd een beetje argwanend bekeken. het Heren- archieffoto) Enerzijds natuurlijk omdat de gemeente de stichting vrij strak aan de teugel houdt. Terwijl de corporaties erg aan hun onafhan kelijkheid zijn gehecht. Het feit dat zij aan aantal jaren van nieuwbouwwoningen verstoken bleven, ten gunste van de LWS, telt daarbij ook mee. Bovendien hebben de vereni gingen nog de vrijheid om hun huurders enigszins te selecteren. Langdurige huurachterstanden worden door hen veelal niet aan vaard. De op straat gezette bur gers komen uiteindelijk bij de LWS terecht. Zelfheeft de stich ting weinig aan een uitzetting. De aldus dakloos geworden bur ger moet door de gemeente aan onderdak worden geholpen, vrij wel zonder uitzondering toch weer in een woning van de ge meentelijke stichting. 'Een vuilnisvat', zo wordt de LWS soms betiteld. "In de Lee mansstraat werd een gezin uit huis gezet op grond van het feit dat de woning in een zeer ernsti ge staat van verwaarlozing en vervuiling verkeerde. De o\ last voor omwonenden was erg dat sommigen van hen v een 'volksgericht' voelde, indien de gemeente niet ingreep. Het 'restaureren' van de ontruimde woning kostte ruim 9000 gul den", geeft het jaarverslag 1966- 67 hiervoor een reden te meer. In deze tijd doen zich verschil lende ontwikkelingen voor, die in het geschiedenisboek van de LWS hun sporen trekken. Zo koopt de stichting voor een prik je drie complexen vooroorlogse woningwetwoningen van Goede Woning: 72 en 167 huizen aan de Van Hogendorpstraat omgeving en 41 aan de Waldeck Pyrmontstraat en Anna van Sak senstraat. Hoe slecht die wonin gen zijn, wordt twee jaar later overduidelijk, als aan het tweede complex voor een kwart miljoen gulden onderhoud nodig blijkt. Dit zijn ook de jaren waarin de gemeente initiatieven onder neemt om' de oudere, verkrotte wijken met particuliere wonin gen (van huisjesmelkers) in de binnenstad en langs de stadsran den - de erfenis van de vorige eeuwen - aan te pakken. In deze wijken heeft de gemeente veel yan die huisjes opgekocht en aan de LWS in beheer gegeven. Vol gens de berekening moeten tot 1985 zeker 6000 slechte wor gen worden gesloopt. Het gebied tussen Herengracht en Zijlsingel is één van de be langrijkste saneringsgebieden. Al in 1961 staan er 540 slechte pandjes, waarvan ongeveer 200 onbewoonbaar zijn verklaard. Ook de sanering van De Camp komt van de grond. Onderdak is een serie die de ge schiedenis belicht van de sociale woningbouw in Leiden en de ge schiedenis van de Leidse Woning bouwverenigingen. Hun namen be horen straks definitief tot het verle den door de fusies. Dit is het acht tiende deel van de serie en de tweede van drie afleveringen over de LWS. Als dq Tweede Wereldoorlog is afgelopen telt Leidse Woningstich ting (LWS) iets meer dan 600 woningen. Aan het eind van de jaren vijftig begint een enorme expansie. De nieuwbouw in Leiden wordt gedomineerd door flats, die in overgrote meerderheid bij de LWS in beheer komen. Uiteraard niets vermoedend van de toekomstige horden wordt vol trots 'het eerste complex in Leiden (Diamant laan) dat in volledige systeembouw zal worden uitgevoerd en te vens het eerste woningwetplan dat met centrale verwarming zal worden uitgevoerd' in beheer genomen. Voorts krijgt de stichting een aantal gemeentelijke woningen, die overigens zeer slecht van kwaliteit zijn, alsmede drie comple xen - eveneens zeer slechte - vooroorlogse huizen van De Goede Woning. Huuracties brengen de gemoederen binnen de stichting voorts heftig in beroering, terwijl bovendien de sanering van ver pauperde stadsgedeelten haar schaduw vooruitwerpt. Is de LWS in de jaren vijftig nog één van de kleinere woningbe heerders in de stad, ruim tien jaar later is het bezit alweer ver dubbeld. Niet alleen valt de stichting vaak in de prijzen bij de toewijzing van nieuwbouw, bo vendien 'krijgt' ze een groot aan tal woningen van de gemeente. Dit zijn veelal verspreid liggen de, gemeentelijke woningen, die qua onderhoud voortdurend een forse aanslag doen op de budget ten. Het gaat om gemeentelijke complexen aan de Veilingkade, de Boshuizerkade, Van Eeden laan en 350 verspreide woningen. Met de jaren zestig kondigen zich tevens de huurverhogingen en de acties daartegen aan. Bij de toenmalige huurverhoging moet voor huren onder de acht gulden het advies van de huuradvies commissie worden gevraagd. De bewoners betalen de verhoging een tijdje, maar na een voor hen gunstige, beschikking van de commissie niet meer. Uitslui tend via een gerechtelijke proce dure kan de LWS de huurders tot betaling dwingen. Slechts een kwart van hen hoeft niet over de brug te komen, bepaalt de rech ter. De LWS blijft dus niet ver schoond van protesterende be wonerscommissies. "De moei lijkheden zijn begonnen en nog niet overwonnen", meldt het jaarverslag 1960-61. Actiecomi- té's ontstaan in het Haagweg- kwartier en de complexen achter de Herensingel. "Het resultaat van deze actie is nog niet vast te stellen. Wel moet worden vastge steld dat de wetgeving op dit punt heeft gefaald". Een jaar later kan echter wor den geconstateerd dat de acties zijn beëindigd, op één na. De vol houders wonen aan de Os en Paardenlaan en de Lusthoflaan. In dit ook voor de LWS tumul tueuze tijdperk is de kiem gelegd voor het ontstaan van bewoners commissies. Het steeds luider wordende geroep om inspraak en democratisering is voor een groot deel terug te voeren op de actiecomités die door de huur verhoging, of uit onvrede met onderhoudsbeleid of het ontbre ken van onderhoud, ontstaan. Desondanks blijkt dat de eerste comités die in de jaren zestig ont staan vaak één doel hebben en vrij snel ook weer verdwijnen. Achtergebleven De sociale taak van de woning beheerder wordt in deze tijd niet uit het oog verloren. In 1962 neemt de LWS in Groenoord, aan de Koningstraat, 104 wonin gen onder haar hoede die 'vooral ten goede komen aan de achter gebleven gezinnen'. Dat zijn dan gezinnen die niet aan een woning kunnen worden geholpen en voor wie de hogere huren van nieuwbouwwoningen onbetaal baar zijn: een bestaand (zij het niet al te best) huis is dan nog wel beschikbaar voor een paar gulden huur per week, maar een nieuwbouwwoning komt toch al gauw op een weekhuur van twin tig gulden. Dat geldt zelfs voor de flats, die vanaf 1963-64 in grote getale op rijzen uit de Leidse bodem, en in meerderheid terechtkomen bij de LWS. De eerste paal voor 303 flats aan het eind van de Mors- C. Streefland, jarenlang admi nistrateur en directeur van de LWS, neemt weer eens een petitie in ontvangst. (archieffoto)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4