Steeds 35 59 89 B» Universiteit wil op personeelskosten miljoenen bezuinigen Geen verzet buurt tegen parkeergarage en Marea MARGARINE KAN GOEDKOPER! WU VERLAGEN NU REEDS ONZE PRUZEN 1**1[tj Mudin draagt Adaan voor Vrees voor verlies 100 arbeidsplaatsen BRAND IN RENOVATIEPAND AAN BURGSTEEG Universiteiten willen vervolgopleidingen informatica beginnen DONDERDAG 6 FEBRUARI 1986 FORS GEZAKT 'GRONDSTOFFEN-PRIJZEN STE WAT DOEN DE GROTE MERKEN geen#maar: geen Ernaar: geen .WHfmaar: geenit4s maar: LEIDEN - De stem van de Marokkaanse mudin, de geestelijke voorganger van de moslims in Leiden, zal morgenmiddag via een luidspreker over de Rembrandtstraat en omgeving klinken. De burgemeester heeft de Stichting Moslims Groep een voorlopige vergunning verstrekt om op deze manier de gebedsomroeping 'Adaan' voor te dragen. Eerder verkreeg de imam als leider van de mohammedaanse gemeenschap al toestemming voor een dergelijke gebedsomroe ping vanuit het Turkse gebedshuis aan de Hooigracht. Vorige week vrijdagmiddag was de stem van de imam voor het eerst te horen via een cassettebandje. De mudin maakt dus morgen in Leiden zijn debuut. De stem zal "op min of meer zangerige wijze klinken" heeft de gemeente be woners van de Rembrandstraat en omgeving laten weten. De mu din mag voorlopig elke vrijdag tussen twaalf en twee één keer gedurende drie minuten de gebedsomroeping ten gehore brengen. Morgen zal dat precies om één uur zijn. Hij doet dat vanuit de Moskee aan de Rembrandtstraat. De vergunning is voorlopig voor een proef van zes maanden verleend. Een maand voor het einde van deze periode bekijkt de gemeente of er definitief toestemming voor de gebedsomroepin- gen zal worden gegeven. Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok Bruidshoek Gé en Will van Alkemade had den dertig jaar lang een slagerij aan de Willem de Zwijgerlaan, op een hoek. Echt een slagerij voor de buurt. En toen die buurt ver anderde merkte het echtpaar dat ook. Er kwamen minder kopers. Op een goed moment was het zonneklaar: er moest iets gebeu ren, dat kon zo niet langer door gaan. Zij zegt: "Je kunt zeggen dat de buurt verouderde. De jonge mensen gaan allemaal in de Ste venshof wonen. Er kwamen in elk geval steeds minder mensen in de slagerij. Zonder dat wij daar wat aan konden doen werd het minder druk". Vorig jaar trouwde haar doch ter. Een feit dat niet in dit ver haal had thuisgehoord, ware het niet dat ze op een idee kwam. "In mei gingen we samen een jurk kopen, want in september zou ze trouwen. Wat duur toch eigen lijk, dacht ik. Maar ja, je hebt zo'n jurk nodig, dus dat geld be taal je graag. Maar tegelijkertijd rijpte er een idee in mijn hoofd. Ik dacht bij mezelf: het moet ook anders kunnen". Ze sprak weieens met haar man over het plan dat langza merhand contouren begon te krijgen. Maar haar man zei: je gaat maar op een zolder zitten, ik zie het niet zitten. Toch was ze niet van haar plan af te brengen. Was haar idee, die nieuwe win kel, niet een goed alternatief voor de slagerij die niet meer liep? Ze begon voorbereidingen te treffen. Dat wil zeggen: ze begon advertenties uit knippen waarin gedragen trouwjurken te koop werden aangeboden. In twee maanden tijd had ze pakweg vijf enveertig advertenties uitge knipt. Haar man was ondertus sen overstag gegaan: ze zouden stoppen met de slagerij en geza menlijk proberen om haar plan ten uitvoer te brengen. Het was toch nooit te laat om iets anders te gaan doen? Twee weken geleden werden de mensen die hadden geadver teerd opgebeld door haar. Wat ze had gedacht, kwam uit: op twee mensen na waS nog niemand de jurk kwijt. Hoe ze dat kon voor spellen? Simpel. "Een trouwjurk koop je in een winkel, samen met je moeder of je tante. Het is niet' leuk om bij particulieren op bezoek te moe ten om zoiets belangrijks te ko pen. Dat kopen moet sfeer heb ben". Met de adverteerders maakte ze een afspraak. Komen jullie je jurken maar brengen, zei ze, dan hang ik ze op in mijn nieuwe winkel en dan is na verkoop een deel van de opbrengst voor mij en een deel voor jullie. Ze kwa men allemaal. Haar winkel hing vol. "En nu de klanten nog", zei ze deze week nadat wethouder Fase (economische aangelegenheden) haar winkel, De Bruidshoek, had geopend. "Maar dat zie ik niet somber in hoor. Ik denk dat de wethouder gelijk had toen ze zei dat wij een gat in de markt heb ben gevonden. U moet rekenen: een trouwjurk is een hele inves tering, welnu, bij ons koop je voor minder dan de helft een he le goede jurk". "Een gedragen jurk ja, maar wat betekent dat? Dat betekent in feite niets anders dan dat die jurk ongeveer een halve dag oud is. Begrijpt u wat ik bedoel?" In de pas geopende winkel be paalde zich ondertussen niet ie dereen tot de dranKjes en hapjes die beneden waren te krijgen. Een paar dames bekeken gretig de voorraad. Kopersblikken. Prijsvraag In het culturele bolwerk van Lei den, De Burcht, wordt eens in de zoveel tijd het zogenaamde ar- rJSïTS* ^tigersvrouw Will van Alkemade in haar winkel met tweedehands bruidsjurken. Links anders suggereert"1fferuchten te voorkomen: zij was er niet om een jurk uit te zoeken, hoewel de foto chitectencafé gehouden. Tijdens die bijeenkomsten praten des kundigen met elkaar over de bouwkunst. Niet zo lang geleden schreef het café een prijsvraag uit. Ont werpers werden uitgenodigd om een plan te bedenken voor het Vrouwenkerkplein. Die prijs vraag is de buurtvereniging Ma- redorp toch een beetje in het ver keerde keelgat geschoten. Maredorp schrijft dat men het architectencafé allereerst wil lo ven in verband "met uw initiatief om te trachten de problemen met het Vrouwenkerkplein mid dels uw uitgeschreven prijsvraag op te lossen. In hoeverre u daarin slaagt zal onder meer afhangen van de kwaliteit van de plannen die u binnen krijgt". "Het zal u ongetwijfeld niet ontgaan zijn dat de buurtvereni ging Maredorp zich al geruime tijd zorgen maakt over dit stukje gerestaureerd De Camp. In een eerder stadium hebben wij ge poogd bij de gemeente een zoge naamde 'plateau commissie' los te peuteren, die met name de huidige mogelijkheden van het plein zou moeten bekijken. Bouwaktiviteiten in de directe omgeving weerhielden ons ervan om dit plannetje te stimuleren". Even verderop schrijft men: "Het zal u logisch in de oren klin ken dat het Vrouwenkerkplein een van de weinige plekjes is waar de toekomstige bewoners, maar ook de huidige Campbewo- ners veel belang by hebben. Naast de stedelijke culturele functie die het plein heeft, ach ten wij de buurtgerichte functie van even zoveel belang". En dan komt de aap uit de mouw: "Om deze redenen zijn wij dan ook teleurgesteld in het feit dat wij: 1 - In een pas zeer laat stadium op de hoogte zyn gebracht van het uitschrijven van de prijsvraag. (Niet dat er een verplichting bestaat; wel een morele dunkt ons.) 2 - Niet nau wer betrokken zijn bij de prijs vraag" Of er alsnog een buurtverte- genwoordiger in de jury kan worden opgenomen? "Nee", antwoordt R. Knap pers, namens het architectenca fé. "Ze hebben namelijk de in tentie van onze prijsvraag hele maal verkeerd begrepen. De na druk ligt op architectonische ideeën en niet op het verkrijgen van reeële plannen". Maar wacht eens even: de kans bestaat natuurlijk dat de ge meente straks één van jullie plannen gaat overnemen, infor mele wedstrijd of niet. "Dat lykt me niet, maar mocht dat wel gebeuren, dan kan die buurtvereniging natuurlijk als nog bij dat plan worden betrok ken. Kijk, wij wilden de ontwer pers nu eens plannen laten ma ken zonder dat de politiek daar bij betrokken was. Buurtvereni gingen en politieke partijen heb ben, met andere woorden, niets te maken met onze prijsvraag". Aan de prijsvraag hebben ove rigens achttien mensen meegc daan. De inzendingen zijn dage lijks te bewonderen in De Burcht, van twaalf uur tot vijf uur 's middags. Volgende weck maandag zal de eerste prijs wor den uitgereikt. Tijdstip: 17.30 LEIDEN - De universiteit wil dit jaar zo'n zeven miljoen minder gaan uitgeven aan personeelskosten. De vakbonden, die zich overvallen voelen door dit plan, hebben al laten weten daar fel op tegen te zijn. Hoewel het college van bestuur heeft toegezegd dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen, denkt vakbondsvertegenwoordiger F. van Gils dat deze bezuiniging leidt tot een verlies van 100 arbeidsplaatsen. Er zijn verschillende oorzaken aan te wijzen waarom deze maatregel in de personele sector moet wor den genomen door het college van bestuur. De universiteitsraad is een maand geleden akkoord ge gaan met het verzoek van het colle ge van bestuur om drie miljoen uit de pot personeelskosten te halen voor de aanschaf van extra appara tuur voor de letterenfaculteit en de faculteit sociale wetenschappen. Hiermee zouden al zo'n 30 tot 45 arbeidsplaatsen verloren gaan. Daarnaast heeft de minister veel minder geld ter beschikking ge steld en is er volgens de dienst planning (Pisa) meer geld aan ver nieuwingen uitgegeven dan was Voor Van Gils, voorzitter van het OPRUL, het georganiseerd overleg waarin vakbonden met de univer siteit praten over alle personele za ken, zijn dit geen excuses. "In de vergadering werd zonder blikken of blozen gezegd dat het universi taire personeel te duur is. Het col lege had dit toch veel eerder we reldkundig moeten en kunnen ma ken. In deze omstandigheden kun nen wy natuurlijk niet instemmen met een overboeking van persone le naar materiële middelen voor de aanschaf van extra apparatuur. Ze ker nu ook is uitgekomen dat op de begroting van '85 een tekort van acht ton is ontstaan, wederom op de post personeelslasten". Heidens karwei De woordvoerder van Pisa denkt dat als de teugels de komende ja ren iets strakker worden aange trokken, het tekort eenvoudig kan worden weggewerkt. "We zijn er nu beter op voorbereid". Het is vol gens hem ook niet de bedoeling dat de tijdelijke plaatsen worden weggesaneerd of dat er minder as sistenten in opleiding (aio's) wor den aangetrokken. Op de vraag waarom niet eerder is voorzien dat er zeven miljoen minder kan wor den uitgegeven, zegt hy: "Pas laat in de herfst kregen we van de mi nister te horen dat er minder geld ter beschikking kwam. Dat hadden wij niet verwacht. Pas daarna kun nen wij beginnen op basis van het aantal studenten en onderzoek sprojecten met een verdeling. Dat is een heidens karwei. Geen uni versiteit heeft dat eerder klaar". Van Gils kan hier weinig begrip voor opbrengen. "In een brief van 24 oktober schrijft het college van dekanen niets over de Financiering van de personeelskosten. Wel dat er in aantal faculteiten moet wor den bezuinigd. Dan moeten ze toch iets hebben vermoed?". De faculteiten van geneeskunde, sociale wetenschappen en wis- en natuurkunde zullen de bezuiniging het meest gaan voelen. Niet ten on rechte vindt Pisa, want bij wis- en natuurkunde bijvoorbeeld is er veel meer uitgegeven dan de be groting aangaf. "Kijk, er zijn aller lei potjes waar het afgelopen jaar uit geplukt kon worden. Dan lijkt het er even op of je ruim in het geld zit. Echter, de rekening krijg je uit eindelijk toch gepresenteerd". Werklast Van Gils constateert dat bij de drie faculteiten grote onrust onder het personeel is ontstaan. Ook bij de vakbondsman ligt de vraag op de lippen of zo'n forse bezuiniging wel via natuurlijk verloop is op te vangen. Hij denkt van niet. "Het college van bestuur heeft echter toegezegd", zo houdt hij zichzelf voor, "dat er geen gedwongen ont slagen zullen vallen. Daar hopen we dan maar op". Niet alleen de eventuele ontsla gen zitten Van Gils dwars. Ook de verhoogde werklast die nu al door personeelsgebrek aan het ontstaan is, baart hem zorgen. "Op sommige afdelingen kunnen ze het werk nauwelijks meer aan. Adv-dagen kunnen niet meer worden opgeno men. Straks hebben we we schitte rende tekstverwerkers en compu ters die niet meer kunnen worden bediend, omdat er geen personeel kan worden aangetrokken". De hoop dat er verandering komt in de plannen van het college, heeft Van Gils echter nog niet helemaal opgegeven. Hij suggereert andere potjes. "Bij de universiteit is dat al lemaal zo ondoorzichtig. Ze zullen nog wel enige mogelijkheden heb ben. Ik kan het niet hard maken, maar het lijkt erop of er met gelden is geschoven". De definitieve begroting zal be gin maart verschijnen. De vakbon den treden op 13 maart weer in overleg met het college van be stuur over de bezuinigingen. Ook de universiteitsraad zal in die pe riode over de begroting vergade- LEIDEN - In een voormalige dran kenhandel aan de Burgsteeg is gis termiddag een uitslaande brand geweest. Het pand, eigendom van de gemeente, wordt gerenoveerd tot winkel-woonhuis. De sloop werkzaamheden waren al voltooid. De brandweer vermoedt dat een in het pand aanwezige diesel-com pressor door kortsluiting vlam heeft gevat. Op het moment dat de brand uitbrak waren er geen werklieden aanwezig. Door de brand ontstond een enorme rookontwikkeling, ver moedelijk veroorzaakt door de brandende kunststof geluidsisola tie rondom de compressor. Binnen het half uur was de brandweer de brand meester, maar moest op nieuw aan het blussen slaan toen via de zolderbalken lekkende vlammen oversloegen naar het be lendende pand, waarin een textiel zaak is gevestigd. De eigenares had gisteren toch al haar dag niet, want 's ochtends was een trui ter waarde van honderdvijfenveertig gulden uit haar etalage ontvreemd. De rookschade van de kleding loopt in de duizenden guldens. Gisteravond om half twaalf moest de brandweer voor de derde keer nablussen, omdat op een paar plaatsen het vuur opnieuw begon te smeulen. De schade aan het pand waar de brand uitbrak, is nog niet te begroten. Bij een drukkerij aan de Roose- veltstraat is gisterochtend brand in een drukpers ontstaan. De brand weer heeft het vuur geblust. Het betrof een nieuwe drukpers die juist in gebruik zou worden geno men. De bedrading vatte vlam. Omdat de brand voor een flinke en weinig gezonde rook zorgde, moest de afdeling enige tijd worden ont ruimd. De schade bedraagt enkele duizenden guldens. Brandende kunststof in het pand zorgde gistermiddag voor een flinke rookwolk in de Burgsteeg. Het toegestroomde publiek keek op de Nieuwe Rijn toe. «foto Holvast) Geen kortere werkweek bij energiebedrijf LEIDEN - Bij het Energiebedrijf Rijnland (EBR) wordt dit jaar geen 36-urige werkweek ingevoerd. Het EBR is by zyn personeelsbeleid gehouden aan de landelyke richt lijnen voor ambtenaren. En een 36- urige werkweek voor ambtenaren zit er dit jaar niet in. Of de arbeids tijd later verkort wordt, is overi gens ook afhankelijk van de kosten die een en ander met zich mee brengen. De Schynwerper, het perso neelsblad van het EBR. meldt dat de medezeggenschapscommissie van het energiebedrijf het niet he lemaal eens is met de directie over deze zaak. De directie is na onder zoek tot de conclusie gekomen dat de variabele werktijden plus ver dergaande arbeidstijdverkorting een belemmerende invloed zullen hebben op de werkzaamheden bij het bedrijf. De medezeggenschapscommis sie meent echter dat de directie niet van alle afdelingen juiste in formatie hierover heeft gekregen. De eventuele problemen bij ar beidstijdverkorting moeten daar om alsnog op een andere manier worden geïnventariseerd, aldus de ze commissie. Wel kanttekeningen bij plan-Driessenplein LEIDEN - Het buurtcomité Pan- cras-Oost plaatst enkele kantteke ningen bij de parkeergarage en de Marca-kledingzaak die op het ir. Driessenplein moeten komen. Het comité stelt voorop dat het geen bezwaar heeft tegen de winkel. Ook heeft het zich neergelegd bij de bouw van de garage, hoewel die in feite geen belang heeft voor de wijk zelf. In een brief aan het college wijst het buurtcomité er op dat de ge meente gemaakte afspraken schendt over de wijziging van het bestemmingsplan voor het gebied. Die wijziging van het bestem mingsplan is noodzakelijk om de bouw van de garage en de Marca- vestiging mogelijk te maken. Vol gens het buurtcomité is in het verleden een speciale wijzigings- procedure afgesproken, en niet de zogenoemde snelle artikel-19-pro- cedure die de gemeente nu wil ge bruiken. 'Pancras-Oost' vindt dit een 'truc' om veel betrokkenen buiten spel te houden en de moge lijkheden tot inspraak te verklei nen. Het comité vindt dit 'mnoreel onaanvaardbaar'. De buurtorganisatie is ook bang dat straks overlast ontstaat voor bewoners doordat de inrit van de laad- en losruimte van de Marca recht tegenover een aantal wonin gen aan de Middelstegracht komt te liggen. Het comité ziet liever dat die oprit onder kantoren aan de Driessenstraat wordt aangelegd. Daardoor ontstaat minder overlast. Parkeerregeling Ook moeten er al voordat de ga rage wordt gebouwd, harde afspra ken worden gemaakt over een par keerregeling voor bewoners. De proef die de gemeente wil nemen, en die een jaar moet duren, acht het buurtcomité onvoldoende. Voorts moet de gemeente er, aldus de buurtorganisatie, voor zorgen dat er voldoende openbaar groen rond de garage aanwezig is. Het groen is nu vrywel verdwenen, ter wijl er volgens het bestemmings plan zo'n 600 vierkante meter van aanwezig moet zyn. Pancras-Oost maakt zich zorgen over de 180 parkeerplaatsen die tij dens de bouw - tijdelijk - verdwij nen. Er moeten goede afspraken worden gemaakt over de vraag waar de auto's dan wél moeten blij ven. En om te voorkomen dat de garage straks leegstaat - en de wyk voller dan ooit - moet het automo bilisten die hun auto kort willen parkeren, aantrekkelijk worden gemaakt hun wagen in de parkeer garage te stallen. Bromfietser aangereden op Levendaal LEIDEN - Een 25-jarige Leidse bromfietser is gisteravond om streeks twaalf uur op het Leven daal aangereden door een 25-jarige automobilist uit Leiden. De bromfietser reed op het Le vendaal en wilde plotseling linksaf de St. Jorissteeg inslaan, waardoor de hem achterop komende auto mobilist hem niet kon ontwijken. De bromfietser moest met een beenfractuur en hoofdletsel naar het Academisch Ziekenhuis wor den gebracht. Zijn bromfiets werd rondom beschadigd. De auto werd aan de rechtervoorzijde bescha digd. Bovendien sneuvelde de voorruit. LEIDEN - De Rijksuniversiteit Leiden, de Erasmusuniversiteit in Rotterdam en de Technische Ho geschool in Delft zijn van plan een postdoctorale beroepsopleiding in formatica te verzorgen. Dit plan is niet opgehangen aan het wel of niet opzetten van een Informatica- universiteit in Nederland, aldus de drie samenwerkende universitei ten. Wel steunen zij de plannen uit het bedrijfsleven voor een hoog waardige informatica-universiteit, zoals de commissie Soetekouw dit heeft voorgesteld. De drie willen hun eigen plannen ook inpassen als dit "hoogwaardige instituut" ooit mag verrijzen. Leiden en Rot terdam hebben zich enige tijd gele den al kandidaat gesteld voor de plaats van deze door het bedrijfsle ven gesteunde universiteit. De drie samenwerkende univer siteiten willen liefst in september al beginnen met de postdoctorale beroepsopleidingen informatie kunde en bestuurlijke informatica. Het plan is ingebracht bij de Ver eniging van Samenwerkende Ne derlandse Universiteiten. Deze vereniging adviseert de minister over alle beroepsopleidingen die er in de tweede fase van het weten schappelijk onderwijs komen. Zij hoopt deze maand al een advies te kunnen uitbrengen, waarna minis ter Deetman (onderwijs en weten schappen) beslist. SCHUBERTLAAN. De woning bouwplannen voor een terrein aan de Schubertlaan worden vanavond niet besproken in de gemeen schappelijke vergadering van een aantal raadscommissies. Gezien de volle agenda voor deze vergade ring is besloten de behandeling van dit punt uit te stellen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3