LEIDSCH DAGBLAD 'Markerwaard inpolderen' UWE GEN DAGBLAD GEEN BE VAN DIB MAAR GEWOON DOEN! Grote uittocht in krokusvakantie Weer uitstel ondertekenen van nieuw EG-verdrag Advies speciale commissie van RARO Omvangrijke handel in vrouwen ontdekt Spaanse marine topman in auto dood geschoten Reagan wil steun aan Afrika fors opvoeren sssraatsj» grxiua SSSSSSSF sssassfirassiis Wapenvondst in Opijnen Lago-raffinaderij weer open? DONDERDAG 6 FEBRUARI 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37928 Beste foto AMSTERDAM - 'De doodsstrijd van Omaira'. Dat is de titel van de foto die door World Press Photo is uitgeroe pen tot de beste persfoto van 1985. De Franse foto graaf F.A. Fournier maakte de foto na de uitbarsting van de vulkaan Nevada del Ruiz in novem ber vorig jaar in Colombia. Het 12-jarige meis je Omaira vocht ve le uren lang voor haar leven nadat zij klem kwam te zit ten tussen de puin hopen in het water, maar stierf voordat zij werd bevrijd. Ruim kwart miljoen mensen naar wintersport UTRECHT (GPD) - De ANWB schat dat morgen en zaterdag 270.000 Nederlanders op weg gaan naar hun wintersportbestemming. Voor 160.000 landgenoten ligt die in het Oostenrijkse Alpengebied. Ze zullen er in ieder geval voldoen de sneeuw vinden. Tussen de 1 2 meter verzekert het Oostenrijks verkeersbureau. Minder zeker is men over de nog vrije bedden. Persvoorlichtster Hedwig Gout: „Volgens onze infor matie zitten we propvol in alle plaatsen. Grote groepen kunnen niet meer worden ondergebracht. Wel vallen er altijd wat bedden vrij door annuleringen". Van de 270.000 wintersporters reist driekwart met de eigen auto. Na Oostenrijk is Duitsland het meest geboekt, volgens de ANWB cijfers: 43.000, enkele procenten meer dan Zwitserland met 32.000 wintersporters. Opvallende vierde in de rij is Bel gië, dat zou kunnen rekenen op 13.500 gasten voor de besneeuwde Ardennen. Deze bestemming dicht bij huis kreeg de voorkeur boven Italië (10.800), Frankrijk (5500) en andere bestemmingen (5000). De autorijders zullen tot zater dagmiddag rekening moeten hou den met files. Knelpunten in de route naar de sneeuw zijn Fran- fort-Bazel tussen Brucksau en Ras- tatt (A5), Stuttgart-Ulm (A8), Mün- chen-Kufstein (A8) en München- Garmisch Partenkirchen (A95). Het leger wintersporters, dat de ze vakantieweek op stap gaat ver tegenwoordigt ongeveer driekwart van de 360.000 Nederlanders die deze maand naar de sneeuw trek ken. BRUSSEL (GPD) De onderte kening van het gewijzigde EG-ver drag door de ministers van buiten landse zaken van de twaalf landen dreigt andermaal te worden uitge steld. Op nadrukkelijk verzoek van Denemarken wordt overwogen om de ondertekening te verschuiven van 17 februari naar 10 maart. Mi nister van buitenlandse zaken Van den Broek, voorzitter van de EG, moet daar over enkele dagenjsen beslissing over nemen. De Deense regering heeft de EG- partners verzocht om dit uitstel, om de indruk te vermijden dat zij druk willen uitoefenen op het refe rendum dat op 27 februari over de herziening van de Europese Ge meenschap in Denemarken wordt gehouden. De andere landen zijn het met die opvatting echter niet De centrum-rechtse minder heidsregering in Denemarken, die voor de EG-herziening is maar kampt met een onwillige linkse meerderheid in het parlement, is hiermee in een week van mening veranderd. Vorige week nog lieten de Denen weten dat zij een vroege ondertekening door de andere elf landen wel zagen zitten als een drukmiddel op de Deense bevol king. Mede op hun verzoek is toen toch voor 17 februari gekozen. Voorschotenaar omgekomen door kolendamp VOORSCHOTEN - De 26-jarige Vooxschotenaar J.E. Brand is van nacht door een huisgenoot dood aangetroffen in zijn woning aan de Treubstraat. De man is vermoede lijk door koolmonoxidevergifti ging, veroorzaakt door een keu kengeiser, om het leven gekomen. Volgens de Voorschotense politie MADRID (AP) - Onbekende terro- DEN HAAG (GPD) De Markerwaard moet zo snel mo gelijk worden ingepolderd, waarbij het grootste deel van het nieuwe land dient te worden bestemd voor landbouw en de rest voor natuur en recreatie. Dit staat in een van daag gepubliceerd advies van een speciale commissie van de Raad voor de Ruimtelijke Ordening (RARO). Verwacht wordt dat de meerderheid van de raad op 19 februari dit advies zal overnemen. Het advies wordt uitgebracht op verzoek van het kabinet, dat vorig jaar, onder bepaalde voorwaarden, besloot tot inpoldering van de Mar kerwaard. Tot de slagen om de arm behoorde een goede regeling voor de financiering van het project en meer duidelijkheid over de functie van de nieuwe polder. Het advies van de RARO gaat met name over dit laatste punt. Bij het vorig advies van de raad over de Markerwaard was de kleinst mogelijke meerderheid, 13 van de 24 leden, voorstander van droog leggen. Volgens secretaris H. J. van Hunnik is die meerder heid-iets gegroeid. Uit de voorver gaderingen bleek dat aan de econo mie een groter gewicht wordt toe gekend dan aan de natuur. Werk gelegenheid is een belangrijk argu ment geworden. De meerderheid van de raad vindt dat zo snel moge lijk nieuwe landbouwgrond be schikbaar moet komen. Vier doden in Golf door raketaanval LONDEN (AFP) - Vier leden van de bemanning van Cyprische olie tanker „Avocet" zyn vandaag om het leven gekomen bij een raket- aanval in de Golf. De 21.500 ton metende „Avocet" is getroffen door een Iraanse raket. Na de aan val, voor de kust van Qatar, is brand uitgebroken. De bemanning is van boord gegaan. De brand wordt bestreden door de sleepboot „Salvista". De Haitiaanse president Duvalier wil zijn land uit, maar pogingen om asiel te krijgen leden tot dusver schipbreuk in vele landen. PAGINA 7 Tweede Kamer is bang dat werk van Leidse prof. Bas- tiaans in gevaar komt. PAGINA 5 EG bevriest de landbouw prijzen. PAGINA 9 Ajax geeft MW vertrou wen. PAGINA 11 Zeven nieuwe Leidse com posities zondag te horen op Musica '85 in de Stads gehoorzaal. PAGINA 19 Chauffeur gedood, adjudant gewond zijn er althans geen tekenen die op risten hebben vanochtend i andere doodsoorzaak wijzen, drid Een en ander zou vandaag nader auto worden onderzocht. aanslag gepleegd op rin twee Spaanse marine officieren zaten. Een officier werd Het slachtoffer woonde op kamers gedood, de tweede hep op de Treubstraat. De man, die oor- wondingen op. De chauffeur, die spronkelijk uit Voorburg afkom- de auto bestuurde, kwam ook om stig is, studeerde in Leiden. het leven. De slachtoffers waren vice-admi- Ma- raai Cristobal Colon de Carvégal (61), een rechtsreekse afstamme ling van Christophorus Columbus en voormalig commandant van het Spaanse marine-opleidingsschip Juan Sebastian Elcano, en zijn 50- jarige chauffeur. De adjudant Ma nuel Trigo Munoz werd zwaar ge wond in een ziekenhuis opgeno- en militaire hulp aan Afrika in 1987 jaar. Een staatsgreep maakte vorig I'aïde vtuchtamo van de twee de! opvoeren tot 1,2 miljard dollar, jaar een eind aan het bewind van d van da ruim 3,2 miljard gulden. Voor dit de pro-Amerikaanse Nimeiiy in De omeevinfvan de auto weXf jaar heeft Washington 980 miljoen Soedan, maar Washington wil ook „ezet e8n eenheden van de^oUte dollar (2,6 miljard gulden) uitge- met het huidige regime, dat verkie- donrznrhtendewnk P trnklron TTit ppn vnnrctpl Hat Viii 7.in0#»n Vtppft aanoolrnnHitrH nn Ooggetuigen verklaarden dat een man en een vrouw vanuit een passerende auto een granaat in de auto van de officieren gooiden en de wagen vervolgens onder vuur namen met een machinegeweer. Volgens de politie wijst alles er op dat de aanslag het werk was van trokken. Uit een voorstel dat hg zingen heeft aangekondigd, op naar het Amerikaanse Congres goede voet blijven. De militaire heeft gestuurd, blijkt dat Reagan hulp aan het land wordt meer dan vooral de steun aan Soedan en So- verdubbeld van 20,4 naar 52 mil- mali fors wil uitbreiden. joen dollar, een teken dat Washing- Voor Soedan wil Reagan 223 mil- ton vreest dat anti-Amerikaanse landen als Libië proberen aan in vloed te winnen in Soedan. Zaire, waar de regering van pre sident Mobutu Amerikaanse druk peraturen van rond min 8 graden en draB verminderd van 72 miljoen maximumwaarden van ongeveer min naar 53 miljoen dollar. Ook het be- 4 graden. Krachtige, in het waddenge- drag voor voedselhulp wordt iets bied matige wind uit oost tot noord- verminderd, oost. PARUS (GPD) -Bij tal van pu- bliekscentra in Parijs is de bewa king verscherpt, nadat gisteren voor de derde maal in drie dagen een bom ontplofte, ditmaal in het sporthuis van de FN AC in het zo genaamde gat van de Hallen'. Weer raakten zes mensen ge wond; bij een van hen moest een been worden afgezet. Over de daders doen de wildste geruchten de ronde. Niemand heeft zich nog voor de aanslagen verantwoordelijk gesteld, maar vermoed wordt dat ze hun oor sprong vinden in het Midden- Öosten.De bommen zijn welis waar van relatief geringe kracht, maar ze veroorzaken elke keer een zestal gewonden. De drie andere aanslagen hadden de laatste dagen plaats op de derde verdieping van de Eiffeltoren (deze werd verijdeld), bij Clarid- ge aan de Champs Elysée en in een van de grootste Parijse boek handels aan de Boulevard Saint Michel. Op de foto: twee ambulances van de Parijse brandweer die klaar staan om - geëscorteerd door po litie op de motor - gewonden over te brengen naar het ziekenhuis. Explosie doodt vissersknecht DEN HELDER/VOLENDAM (GPD) - De 24-jarige Volendamse vissersknecht Jaap Koning is van ochtend om het leven gekomen bij een explosie in de haven van Den Helder. Koning was op het dek van de Noordzee-kotter Volendam 18, 'Anna Magda', vis aan het bakken. Vermoedelijk door een lek schoot er een steekvlam uit het kooktoe- stel, waardoor de gasfles explo deerde. De drie andere opvarenden bleven ongedeerd. Het ongeluk ge beurde vrijwel voor de deur van het kantoor van de rijkspolitie te water en de visafslag van Den Hel der. OPIJNEN (ANP) - De rijkspolitie heeft gisteren in een woning in het Betuwse Opijnen een grote hoe veelheid wapens en munitie in be slag genomen. Volgens een politie woordvoerder, die dit vanochtend meedeelde, werden onder meer twee karabijnen, een machinepi stool, een stengun, een mitrailleur, een vuurbuks en twee handgrana ten zonder ontsteking in beslag ge nomen. Ook nam de politie 3000 stuks munitie mee. De herkomst van de wapens is nog niet bekend. Tegen de 64-jari- ge eigenaar van de wapens is pro ces-verbaal opgemaakt. Volgens de woordvoerder is hij een verza melaar. APELDOORN (GPD/ANP) - Met de aanhouding van een als prosti- tuée werkende Portugese vrouw is de Apeldoornse zedenpolitie een omvangrijke vrouwenhandel in ons land op het spoor gekomen. De 42-jarige vrouw werd gearresteerd nadat zij voor 15.000 gulden gesto len cheques had geïncasseerd. De Portugese vertelde tijdens het verhoor, dat zij vorig jaar sa men met een groep landgenoten naar Nederland was gehaald. In to taal zou het om tientallen Portuge se vrouwen gaan, die na hun aan komst in ons land een tijdlang in een woning in Den Bosch werden opgesloten om opgeleid te worden in de prostitutie. De vrouwen werden daarna ge dwongen schijnhuwelijken aan te gaan om aan de vereiste verblijfs- papieren te komen. Vervolgens werden ze in verschillende borde len, verspreid in het land, onderge bracht. Mishandeld De rechtbank in Arnhem heeft vanochtend een 21-jarige Nijmeeg se ex-prostituée wegens ontucht met en mishandeling van een 19- jarig meisje veroordeeld tot een jaar cel en voorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering. Volgens de rechtbank heeft de vrouw het meisje vorig jaar in een woning in Nijmegen bijna drie maanden lang gefolterd en seksu eel mishandeld. De eis was ander half jaar cel. Een 20-jarige vrouw uit Nijmegen kreeg voor haar aan deel in de mishandelingen, over eenkomstig de eis, zes maanden cel en voorwaardelijke tbr. Zij had onder meer geprobeerd het meisje te wurgen. Beide vrouwen moeten het slachtoffer elk bovendien 1.500 gulden schadevergoeding betalen. Oplichter voor 20 miljoen bij fiscus in krijt ROOSENDAAL (ANP) - De poütie heeft een 43-jarige man uit Roosen daal aangehouden, die ervan wordt verdacht bedrieglijke bankbreuk te hebben gepleegd. Hij zou bij de fiscus voor meer dan 20 miljoen gulden in het krijt staan en bij de bedrijfsvereniging voor 2,5 ton. De man is aangegeven door curator mr. A. Stoffels. Stoffels vermoedt dat de man roerende en onroerende goederen uit zijn vorig jaar februari failliet verklaarde BV buiten het faillisse ment heeft weten te houden en el ders heeft ondergebracht. De verdachte staat bekend als 'de man van zes miljoen'. Vorig jaar april kwam hij vrij nadat hij voor een belastingfraude van zes miijoen en valsheid in geschrifte tot twee jaar en vier maanden ge vangenisstraf was veroordeeld. Matige vorst Premier Eman overlegt met Exxon WILLEMSTAD (GPD) - Het is mo- Eman vertrok begin deze week gelijk dat de Exxon de Lago-raffi- overhaast naar Miami om daar te naderij op Aruba opnieuw opent, overleggen met de multinational. van een bepaald winstpercentage. De Venezolaanse olieleveracier moet zijn prijs voor de ruwe olie dan daarop afstemmen. tige vorst, veel wind en mogelijk sneeuw. Daarna vrij zonnig en vooral overdag minder koud. Vrouw overlijdt aan onderkoeling AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse politie heeft in een woning Exxon inderdaad overweegt om de raffinaderij te heropenen. de Marnixstraat het stoffelijk overschot den. Zij is volgens een doktersverklaring overleden onderkoeling en was al drie dagen dood voordat De prijs voor i i onder: 15.15 poijtie heeft dat vanochtend meegedeeld Medewerkers van een wijkpost in de buurt van de woning en buurtbe- Oliedeskundige prof. Peter Odell van de Rotterdamse Erasmus-uni versiteit heeft de Arubaanse rege- mUBHSHHHBH-- op de ring vorige week advies gegeven. 43-jarige vrouw gevon- wereldmarkt zodanig gedaald dat Volgens Odell heeft Venezuela er ui"'- spijt van, dat het de net-back-over- eenkomst met de Exxon niet heeft voortgezet in een nieuw contract. Dat was de reden voor de sluiting van de Lago-raffinaderij eind multinational de zekerheid heeft maart vorig jaar. ondervoeding en aantrekkelijk kan zijn. werd gevonden. De Voorwaarde is dan wel dat Vene zuela als olieleverancier een 'net- back'-overeenkomst sluit met de woners alarmeerden de politie toen zij de vrouw al enige tijd niet hadden Exxon. Dit houdt in dat de olie- NEEM NU EEN ABONNEMENT! I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt' 1 P«f maand 22.70 n per halt )aar 134.90 (alléén mogelijk met automatische betaling) pj per jaar 256.90 per kwartaal 67,45- u* voorkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Naam Straal Postcode'Piaais Telefoon U kunl deze bon opsturen n. controle bezorging)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1