'Je moet een dier niet als mens zien' Eerste alternatieve hospitaal Frankrijk gaat open in Cannes Ook regionale synode contra Harder en Rebel Tjard De Cock Buning eerste hoogleraar dierproefvraagstukken ter wereld DONDERDAG 6 FEBRUARI 1986 PAGINA 15 Reportage LEIDEN - Eigenlijk, laat prof. De Cock Buning een paar keer in het gesprek doorschemeren, is het in Nederland niet zo slecht gesteld met proefdieren. Neder land loopt voor, zegt hij. En die voorsprong blijkt nu dus ook uit het instellen van een leerstoel. De Cock Buning: "Ik vind dit een teken van liberaal denken in Nederland. Waarmee ik niet wil zeggen, dat er in het buitenland niets gebeurt. Daar houdt men zich wel degelijk bezig met pro blemen rond dierproeven. Al leen, die hoogleraren hebben een andere hoofdtaak. Maar ik ben de eerste die het vraagstuk echt als leeropdracht heeft." Wat betekent dat in de prak tijk. Moet hij bewerkstelligen, dat er in de toekomst helemaal geen proefdieren meer worden opgeofferd aan onderzoek? door Jan Westerlaken Dr. Tjard de Cock Buning (34), adjunct-directeur van de Stichting voor Biologisch Onderzoek (BION), is met ingang van 1 februari aan de rijksuniversiteit van Lei den benoemd tot bijzonder hoogleraar in de dierproefvraagstukken. Prof. De Cock Buning is de eerste hoogleraar ter wereld die onderzoek gaat doen naar de geschiedenis en de betekenis van proefdieren in de geneeskunde, de flliso- fische aspecten van en de alternatieven voor dierproeven. Vooral het denken dat leidt tot het gebruiken van proefdieren zal onderwerp van de wetenschappelijke studie zijn. De Cock Buning, die zich een dag in de week met de dierproefvraagstukken zal bezighouden, is op initiatief van de Stichting Proefdier en Wetenschap benoemd. Hij studeerde biologie in Leiden en filosofie in Amsterdam. Voor beide slaagde hij cum laude. De vraag die op de lippen brandt: is het met de proefdieren in Nederland zo slecht gesteld, dat daarvoor een leerstoel aan de universiteit moet worden inge steld? De Cock Buning: "Dat klinkt een beetje zedenprekerig. Het streven is er wel op gericht om het gebruik van proefdieren te rug te dringen. We proberen die methodes te kiezen waarbij zo min mogelijk dieren nodig zijn. Er kunnen heel wat proeven worden gedaan met cellen en or ganen die speciaal voor dit doel worden gekweekt. Helaas blijf je toch met onderzoeken zitten waarvoor je dieren nodig hebt. Een voorbeeld? Gedrag- of nako- melingsproeven. Dan moet je met dieren werken die in tact zijn en kun je niets met cellen of organen beginnen". De opdracht waarmee De Cock Buning aan de slag moet is op te splitsen in drie onderdelen: zoe ken naar alternatieven voor dier proeven, de ethiek en de geschie denis van dierproeven. Grenzen Wat die ethiek betreft gaat het vooral om het trekken van gren zen: wat is wel en wat is niet toe laatbaar. De Cock Buning: "En duidelijk argumenten geven die worden gehanteerd. De slager, de boer, de ambtenaar, Tie actie groep of andere culturen hebben hun eigen gedachte over het dier. Wanneer je voor Nederland richtlijnen wilt opstellen moetje wel hun mening kennen. Waar ik vooral in geïnteresseerd ben is de vraag hoe de mens-dier-relatie in ons land is". Waar legt hij zelf de grens? De Cock Buning: "Belangrijk is of het dier lijdt of pijn heeft. Over het algemeen zou je kun nen stellen, dat er met dieren zo danig moet worden gewerkt, dat het lijden minimaal is. Het liefst natuurlijk helemaal niet aanwe zig is. Bedenk wel, dat er aan dat lijden ook haken en ogen zitten. Hoe weetje of een dier lijdt? Pyn kun je goed zien. Maar hoe is dat met stress die de dieren niet kun nen uiten? We moeten by men taal lijden wel oppassen. Oppas sen voor het feit dat er niet wordt geredeneerd alsof het dier een Een voorbeeld van het feno meen lijden is dat leken wel eens vinden dat ratten en muizen in een veel te krap kooitje zitten. De Cock Büning: "Wat gebeurt er als je ze in een grote kooi zet? Binnen de kortste keren doden ze elkaar. Die beestjes gaan een eigen territorium afbakenen. Op de grens daarvan worden de meest bloedige gevechten gele verd. Die grotere ruimte werkt dus averechts. Dezelfde hoeveel heid ratten in een wat minder grote behuizing? Dan zie je dat ze zich sociaal gaan gedragen. Ze hoeven geen eigen gebied te be schermen. Dus moet je voorzich tig zyn en niet altijd als mens naar een dier kyken". De Cock Buning: Nederland gedraagt zich redelijk netjes bij dierproeven Slang Zelf heeft prof. De Cock Bu ning ook wel eens met proefdie ren gewerkt. Nodig voor zijn bio- logie-promotie. Over zijn erva ring daarmee zegt hij: "Het doel was om iets meer over het dier - de slang in dit geval - aan de weet te komen. Anders gezegd, het ging dus om het dier zelf. Bij far macologisch onderzoek wordt het dier gebruikt om dingen uit te testen die later voor de mens op de markt komen". Voorop in zijn biologie-onder- zoek stond wel, dat er voor werd gewaakt niet of zo weinig moge lijk in te grijpen in het functione ren van het dier. Direct voegt hij daaraan toe: "Soms kan het niet anders. Als je de zintuigen on derzoekt, zoals ik heb gedaan, dan moetje het dier onder narco se brengen, opereren en weer in zijn hokje terugzetten. Na zo'n onderzoek was de slang een aan tal weken later weer in haar ge wone doen. Alsof er niets was ge beurd. Je merkte dat ook aan het dier. Zijn gedrag was na die tijd normaal. Net een mens: er heeft een ingreep plaats en een poosje erna leeft men weer als vroeger. Waar je steeds rekening mee houdt is om toch zoveel mogelijk kennis te vergaren zonder dat dit ten koste van het dier gaat. Be langrijk is, dat je moet worden gestimuleerd om op deze manier te werken. Volg je de gebaande wegen, dan kun je resultaten boeken. Maar je kunt die resulta ten ook krijgen door leed bij het dier weg te houden". De Cock Bunings mening over het gebruik van proefdieren is genuanceerd. Onderzoekers heb ben te maken met proeven die de regering voorschrijft om achter de (bij)werking van nieuwe stof fen te komen. Dieren worden ook aangewend voor de cosmeti sche industrie. Regels De Cock Buning: "Elk land heeft te maken met internationa le regels. Daar moet iedereen zich aan houden. Alvorens die re gels wet zijn, verstrijkt er nogal wat tijd. Dat gaat heel langzaam. Veranderingen dus ook. We le ven nu in een tijd waarin we zeg gen, dat die regels aan revisie toe zijn. Hoofdzakelijk komt dat, omdat de wetenschap nieuwe trucs heeft waardoor cellen en organen buiten het dier in leven kunnen worden gehouden. Zo kun je ook onderzoeken doen zonder datje een dier nódig hebt. Bovendien gaat het onderzoek sneller, is goedkoper en je hebt geen proefdieren nodig. Zulke combinaties hebben een gouden toekomst". Nog niet zo lang geleden is een onderzoek afgesloten naar een alternatief voor een oog-irritatie test bij konynen. Hiertoe werden druppeltjes in de ogen van konij nen gedaan om de concentratie- grens vast te stellen. De stof die de druppeltjes bevat wordt on der meer gebruikt door dragers van contactlenzen of ze worden verwerkt in, bijvoorbeeld, eyeli ner en oogschaduw. Alvorens zulke druppels in de handel mo gen worden gebracht moet ze zijn getest. Een lage concentratie van de druppels gaf geen problemen, maar naarmate de dosis werd vergroot, kregen de konijnen ro de- en ontstoken ogen. De Die renbescherming liet nagaan of het uitproberen van de druppels op een wat minder irritante ma nier mogelijk zou zijn. Prof. De Cock Buning zegt over het resultaat van dit onder zoek: "De ogen werden er bij do de konijnen uit gehaald en ver volgens bleek dat de proeven precies dezelfde uitslag gaven als bij de levende dieren. Ja, het ko- f nijn wordt er wel voor gedood, maar het hoeft niet meer te lij den. Nederland en Amerika heb ben deze methode beproefd en goed bevonden. Nu is het dus zaak om die test over de hele we reld ingevoerd te krijgen. Daar toe moeten de regels worden ver anderd en dat vergt tyd. We be ginnen bij de landen van de Eu ropese Gemeenschap. Ik ver wacht bij het vaststellen ervan geen al te grote moeilijkheden". Voorloper Wettelijk heeft Nederland het dier dit jaar weer wat meer in be scherming genomen. De wet op de Dierproeven is met ingang van 1 januari van kracht gewor den. Nederland loopt ook hier, zegt De Cock Buning, voorop. "Er is een nieuw element inge voerd", licht hij toe. "Er wordt niet alleen bepaald wat is toege staan, maar elk instituut dat met proefdieren werkt moet een ver gunning hebben plus een ver gunninghouder. Inspecteurs houden in de gaten of die ver gunninghouder geen dingen doet die niet door de beugel kun nen. Het buitenland heeft al be langstelling getoond voor deze werkwijze. Zowel de opleiding voor de vergunninghouder als voor de inspecteur is landelijk geregeld". Is er veel onnodig dierenleed? Prof. De Cock Buning: "Zoiets kun je alleen beweren als er al ternatieven zouden zijn. Voor zover ik de zaak kan overzien, is er op de universiteit weinig on nodig leed. Constant wordt er over proeven gepraat en of ze misschien op een andere manier kunnen worden uitgevoerd. Ik heb het niet over incidenten, die kunnen altijd voorkomen. Een geval van leed is die oogirritatie bij de konijnen. Zolang dat nog niet is bijgesteld is er sprake van onnodig pijn lijden. Gelukkig is er een sterke tendens om daar wat aan te doen". Nederland gedraagt zich, denkt De Cock Buning, netjes wat betreft de dierproeven. Leeft zoveel mogelijk de regels na. Doen andere landen dat ook? Of zijn er onderling schrikbarende verschillen? Zielemis "In de EG-landen zullen wei nig verschillen zijn. Ik heb wel een voorbeeld van culturele ver schillen. Voor onderzoek heb ik een jaar in Japan gewerkt. Wat gebeurt daar? Een keer per jaar komt er een priester naar de la boratoria om een zielemis op te dragen. Op die manier worden, dode dieren, die hun leven lieten voor de wetenchap, herdacht. Ie dereen woont die mis bij. Het op dragen van de mis heeft alles te maken met het Japanse geloof. Als een ziel is gekwetst, zint die na de dood op wraak. Jammer genoeg ben ik er persoonlijk niet bij geweest. Ik heb alleen foto's van zo'n mis gezien. De creativi teit van de onderzoeker zal door dit culturele verschijnsel worden beïnvloed. Zeker als hij het dier heeft moeten pijnigen". Prof. De Cock Buning is afge studeerd bioloog en filosoof. Voor hij aan die laatste studie be gon, wist hij toen al dat hij met dierproblemen zou gaan werken? "Nee, dat wist ik niet. Ik ben filosofie gaan studeren, omdat ik het voor mezelf een zinvolle aan vulling vond op de biologie-stu- die. Vooral heb ik me bezigge houden met de vraag hoe het denken tot stand komt. Dit nu sluit goed aan bij de leerop dracht die ik heb gekregen: het zoeken naar alternatieve wegen voor onderzoek. De maatschap pij vraagt aandacht voor dier proeven. Daarom vind ik het prettig om juist met dit onder werp bezig te zijn. Er is in Neder land grote belangstelling voor. Ik sta als het ware te popelen om aan de slag te gaan". PARIJS - Een ziekenhuis voor proefkonijnen die zich 'alternatief willen laten beter maken opent op initiatief van de vrouwelijke minis ter voor volksgezondheid Georgi- na Dufoix binnenkort zyn poorten. Het komt in Cannes en er zyn 75 bedden. De zieken kunnen kiezen of ze willen worden behandeld vol gens de opvattingen van de ho meopathie, de phytotherapie, de acupunctuur en wat er nog meer is bedacht om aan de greep van de klassieke geneesmiddelen te ont komen. door Rudolph Bakker Madame Dufoix, die een vertrou welinge is van president Mitter rand. is erg trots op haar moedige initiatief om recht tegen de wensen van de 'gewone' artsen in te gaan. In Frankrijk is de spraakmakende medische stand er nog niet achter dat alternatieve geneeswijzen, met name de homeopathie, in ontwik kelde buurlanden al zyn geaccep teerd. Alternatieve geneeswijzen zyn officeel door de broederschap van Franse artsen en specialisten niet erkend. Minister Dufoix zou - heel vooruitstrevend in haar land - wil len dat alternatieve geneeswijzen die ook hier overtuigen door hun doeltreffendheid, voortaan aan de Franse universiteiten worden on derwezen. In het door de Fransen traditioneel met zoveel achter docht bekeken Engeland studeren artsen af in de homeopathie en heeft koningin Elizabeth haar ei gen homeopathische lijfarts. In de Franse medische wereld bechouwt men dit alles echter nog als niets nutte hokus-pokus. Rika Zarai Een enorme invloed ten gunste van alternatieve geneeswijzen is uitgegaan van het boek dat de Is- raëlisch-Franse zangeres Rika Za rai heeft samengesteld en dat 'Ma médecine naturelle' heet. Het boek is al bijna een jaar een absolute bestseller. Er werden al meer dan een miljoen exemplaren van ver kocht en Rika Zarai is nog steeds wel ergens iedere week op de tv te zien of in radioforums te horen, waarin ze haar overtuiging tegen over ongelovige en weinig vooruit strevend uitziende artsen verde digt. Rika Zarai raakte bij een auto ongeluk verlamd. Na maanden in een ziekenhuisbed te hebben gele gen, schoof ze de traditionele ge neesmiddelen terzijde en ver trouwde ze zich toe aan de zorgen van een 'kruidendokter', waarna haar genezing intrad. Het succes van haar boek is zo groot, dat de schaarse kruidenwinkels in Frank rijk zo goed als uitverkocht raak ten en sommige kruiden voorlopig niet meer kunnen worden gele verd. Met het stellen van het probleem van de alternatieve methoden breekt over de genoegzame en wei nig avontuurlijke gemiddelde Franse arts tegelijkertijd de hel los over de relatie tussen arts en pa tiënt Minister Dufoix heeft ver klaard dat „de uiting van ziekte al tijd de oproep is van iemand die lijdt", terwijl in het dagblad 'Le Monde' artikelen verschenen waar in onder meer wordt gesteld dat „de ontwikkeling van de artsenop leiding nooit te maken heeft met de relatie tussen arts en patiënt". Psychosomatisch Een andere briefschrijver in 'Le Monde' vindt dat in dit land veel meer aandacht moet worden be steed aan de psychosomatische kanten van een ziekteverschijnsel, dat wil zeggen aan de vraag in hoe verre de lichamelijke kwaal waar mee een patiënt by de dokter komt in directe relatie staat tot psycholo gische problemen. In ieder geval heeft de vrouwelij ke minister Georgina Dufoix, die tevens woordvoerster van de rege ring is, zo vlak voor de verkiezin gen een moedig besluit genomen en ze zal er haar aanhang zeker mee vergroten. De minister komt uit Nimes. Op een verkiezingsaffi che zien de Fransen haar nu terwijl ze op een vurig wit paard door de Camargue rijdt. Heel wat ingeslapen artsen in Frankrijk zullen hopen dat Mada me Dufoix bij de verkiezingen van maart ten val wordt gebracht. Toch verkopen de meeste Franse apo theken al jaar en dag homeopathi sche geneesmiddelen en andere al ternatieve kruiden en neemt het aantal alternatieve artsen hand over hand, maar zonder overhaas ting, toe. ACTIE ZUINIG STOKEN TABEL VOOR DE WEEK VAN 27 JAN. 1986 T/M 2 FEBR. 1986 WEERSTATION VALKENBURG 800 n 1.000 1.200 1.400 1.600 1.800 2.000 2.200 2.400 2.600 2.800 3.000 3.300 3.600 3.900 4.200 4.500 5.000 5.500 6.000 1029 1135 1239 1343 1448 1555 1711 1868 2028 2185 2346 .2609 2874 3140 De regionale synode van het oosten van de Christelijke Gere formeerde Kerken stemde giste ren in Utrecht in met het besluit van de classis Amersfoort inzake de Amersfoortse predikanten Harder en Rebel. De synode wees een beroep van de kerke- raad van Amersfoort af waarin tegen dat besluit wordt geprotes teerd. De classis Amersfoort sprak in april vorig jaar uit, Üat de visie van de predikanten Harder en Rebel op abortus in strijd is met de bijbel en de gereformeerde belijdenis. Ze vond die visie te ruim. Volgens de classis zouden beide predikanten, als ze hun standpunt niet wilden verande ren, geschorst moeten worden. De kerkeraad van Amersfoort ging daarop in beroep bij de re gionale synode van het oosten. Deze heeft in januari bij een 'in houdelijke bespreking' de opvat tingen van de beide predikanten al verworpen. Gisteren betuigde de regionale synode (de kerkelij ke term is 'particuliere' synode) haar instemming met het besluit van de classis Amersfoort. Nu gaat de Amersfoortse ker keraad nog in beroep bij de gene rale synode, die dit jaar in Den Haag bijeenkomt. (Dr. Rebel is ziekenhuispredi kant in Amersfoort, ds. Harder gemeentepredikant aldaar en voorzitter van het ziekenhuisbe stuur. De eerste is inmiddels naar de Hervormde Kerk overge gaan. De tweede blyft op z'n post tot hy eventueel daarvan wordt ontheven, maar hy hoopt dat de synode het zover niet zal laten komen). De Goeree's. Advocaat J. R. Fiszbajn (Den Haag) van zeven organisaties, waaronder de Anne Frank Stichting en het Overleg orgaan van Joden en Christenen, heeft de advocaat C. F. Rosa (Zwolle) van het evangeliste nechtpaar Goeree erop geatten deerd, dat de Goeree's zich niet houden aan het vonnis van de Zwolse rechtbank. De rechtbank verbood het echtpaar, zich bele digend, kwetsend, denigrerend of onverdraagzaam uit te laten over joden en hun godsdienst. Maar nu beweren zij in een 'open brief weer, dat joden de aanvoer ders zijn van een mogelijke christenvervolging. In de bewuste brief schrijven de Goeree's, dat de Zwolse rech ter op aandringen van de joden en hun sympathisanten de weg heeft geopend om van de bijbel een verboden boek te maken. "Wy staan vlak voor een chris tenvervolging. En net als in de tijd van Paulus zijn de joden de aanvoerders. Wij zouden met on ze evangelieprediking de joden kwetsen en geen rekening hou den met hun trauma's. Hun werkelijke drijfveer hebben ze goed gecamoufleerd. Maar wij kijken er doorheen". (De rechter legde de Goeree's het verbod op, nadat zij in hun blad verband hadden gelegd tus sen het lot van de joden in de Tweede Wereldoorlog en de joodse verwerping van Jezus Christus als de messias. Daar over was een aanklacht inge diend. De Goeree's zijn daarop in hoger beroep gegaan. Dat dient op 17 februari in Arnhem). Mr. Fiszbajn, die voor de zeven organisaties optreedt, zal bij dit beroep de laatste 'open brief van de Goeree's aan de orde stellen. Voorhout. De hervormden en gereformeerden in Voorhout streven ernaar, per 1 januari 1987 een federatie aan te gaan. Volle dige pastorale samenwerking komt er al per 1 september van dit jaar. Deze week hebben de her vormden zich op een gemeente avond er positief over uitgespro ken en de gereformeerden zul len, naar verwacht mag worden, binnenkort hetzelfde doen. De Voorhoutse gereformeerden (die ressorteren onder Sassenheim) hebben aan de goedkeuring van hun classis genoeg, de hervorm den moeten de regeling ook voorleggen aan de provinciale kerkvergadering en de synode. Vóór de zomer zullen de daarop betrekking hebbende stukken by de provinciale kerkvergade ring worden ingediend. De hervormde dominee C. J. de Jong zei ons, erg bly te zijn met deze ontwikkeling, vooral met het oog op de jonge genera tie. "Sommigen denken bij 'Sa men op weg' aan het jaar 2020, maar zolang willen wij niet wachten. Ik denk, dat het dan niet meer hoeft, omdat de jonge ren die het moeten mee dragen dan wel vertrokken zyn". Leiden. De oecumenische geloofsgemeenschap 'De Regen boog' in de Merenwyk bestaat dit jaar vijftien jaar. Om dit lus trum te vieren is een voorberei dingscommissie gevormd, be staande uit mevrouw R. de Rid der en P. H. van den Broek, P. de Geus en H. Hortensius. Gedacht wordt aan enkele gespreksavon- den in maart, een kerkemarkt in mei en een kerkedag in septem ber als start voor de volgende vyf jaren. Dom. De Utrechtse Dom kerk, die afgelopen zondag - na jaren van restauratie - voor het houden van kerkdiensten weer werd geopend, trekt veel bezoek. De kerk is elke dag open en da gelijks komen er honderden kij ken. Ook de doordeweekse ge bedsdiensten worden goed be zocht. Hervormde Kerk: beroepen te Assen G. S. Alma Epe; aange nomen naar Haarlem R. M. Wit- teveen Winschoten; bedankt voor Zetten-Andelst L. Kruymer Sommelsdijk. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Westerlee (Gr.) kandidaat B. Zandt aldaar, naar Axel kandidaat H. van de Wei de aldaar, naar Aalten A. J. Rotte Driesum; beroepen te Oosterend in combinatie met hervormde gemeente Oosterend-Itens-Hen- naard (Fr.) kandidaat J. H. van der Sterre Amsterdam, te De- demsvaart T. de Boer Hoofd dorp. de Braziliaanse bisschoppen - de film 'Je vous salue, Marie' van Jean Luc Godard verboden. Protesten tegen het verbod veeg de hij daarmee van tafel. Minis ter Lyra van justitie overweegt, nog deze week zyn ontslag aan te bieden. In een verklaring over hun campagne tegen de film maken de bisschoppen onderscheid tus sen verschillende soorten cen suur. Zy verwerpen politieke en ideologische censuur, maar ethi sche censuur kan nodig zijn ter verdediging van het algemeen belang, mits op de juiste manier toegepast, zo menen de bis schoppen. Op dat punt tonen zy een opmerkelijke eensgezind heid. Volgens hen beledigt de film Maria en kwetst hy gelovi gen. Heel veel rooms-katholic- ken echter zouden tegen verto ning geen bezwaar hebben, zo wees een enquête uit.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15