'Ik kan nog veel verder' Bax stevig aan kop in zaalcompetitie Ad Wijnands wint Ster van Bessèges Spaans parlement steunt referendum over NAVO Liboton op het matje Ministerie in tijdnood bij stelselherziening Aids (2) PAGINA 12 SPORT DONDERDAG 6 FEBRUARI 1986 LEIDEN - In de hoofdklasse zaalvoetbal staat Bax stevig aan kop. Zelf won de Voorhoutse ploeg met 2-6 van Menken, ter wijl de concurrent Landwer thuis de punten verspeelde tegen ROAC: 3-5. Maandag had THB- Boys ook al een steek laten val len. UVS verloor thuis met 6-7 van Balhmann. In de inter-regio- nale klasse noteerde FC Lisse een nuttige zege op De Spartaan: 7-4. Lugdunum is na de 0-3 ne derlaag tegen De Maas weer in degradatiegevaar gekomen. Voorts versloeg Ceverbo Silva Boys met 1-12. FC Lisse-De Spartaan 7-4. On danks dat Lisse gehavend aan trad, werd er van de Rotterdam se hekkesluiter gewonnen. Dat gebeurde overigens pas in de laatste vier minuten, toen Wim Bouckaert vanaf de stip 5-4 aan tekende. In de resterende speel tijd scoorde de Lisser topscorer nog tweemaal. Overige treffers Lisse: Leo van Kampen (3) en Marco Eldebroek. Lugdunum-De Maas 0-3. De Maas had een gemakkelijke avond in de Groenoordhal. Lug dunum leverde namelijk een matte partij af. Jaco Sterk be zorgde de bezoekers een 0-2 voorsprong. Daarna deed de thuisploeg wel wat terug, maar treffers had de opleving niet tot gevolg nu Frans Sjardijn op de paal mikte en een strafschop miste. Loek Bijl scoorde na de hervatting 0-3. Van Duuren-Noordwijk 2-9. De Leidse ploeg is het spoor, na een voortvarende competities tart, bijster. Noordwijk kon gis teravond met ruime cijfers zege vieren omdat Van Duuren een "ongelooflijk ongelukkige avond had", aldus coach Van Duyn. "Zoiets gebeurt maar eens in de tien jaar'. Heemskerk en Van Seggelen verzorgden de Leidse produktie. Geert-Jan Bakker (4), René van Hensbergen (2) en Jos Smits (2) schoten raak voor Noordwijk, dat is opgeklommen naar de tweede plaats. UVS-Bahlmann 6-7. UVS speelde aanvallend een sterke partij, maar liet in defensief veel steken vallen. Daardoor konden de Alphenaren naar de winst snellen. Leidse treffers: Hans de Kruys (2), Jeroen Désar, Hans Verkuylen, Henk Zandbergen en Arthur van Orssagen. Bahlmann: Cees van Vliet (3), Wim Latuma- nuwey (2), Nic Verwoerd en Pe ter Gerse. Landwer-ROAC 3-5. Na 25 mi nuten spel was de stand nog 3-0 in het voordeel van de Sassen- heimers. Niets aan de hand dus. Kennelijk vergat Landwer dat er ook nog een tweede helft afge werkt diende te worden. Die lankmoedige houding kostte Landwer, dat Ton Arroyo en Ruud van der Voort moest mis sen, de winst. Scores: Hennie Zoet, Max Bleiswijk en Loek van Kesteren. ROAC: Wilco van der Meer (2), Jan van Haastrecht, John Bakker en Ruud Weenink. Menken-Bax 2-6. De UVS'ers in de Voorhoutse ploeg bleken in deze wedstrijd goud waard. Ma rio Faber schoot viermaal raak, international Hans van Leeuwen tweemaal. Cees Nulkes en Barry Lumoingdoing deden iets terug voor de Noordwijkse ploeg. Hanepoel-Van der Plas 2-3. Leen van der Plas was de match- winnaar voor de Katwijkers, die eigenlijk niet verdienden te win nen. Ook Hanepoel niet overi gens, dat net als Van der Plas slecht op dreef was gisteravond. William van der Meer noteerde twee treffers voor de thuisploeg, Jaap van Duyn liet de overige Katwijkse treffers afroepen. BRUSSEL (ANP) - Het sportcomité van de Belgische Wielrijders Bond heeft Roland Liboton, de kampioen veldrijden, ter verant woording geroepen voor zijn wanprestatie in de onlangs in Lem- beek bij Brussel gehouden wedstrijd om het wereldkampioen schap. De favoriet stapte al na twee ronden af toen hij het gevoel kreeg te worden verslagen. Voorzitter De Vuyst van het comité was van mening dat Liboton dit het publiek niet had mogen aandoen en beter strijdend ten onder kunnen gaan. Liboton vroeg om begrip. Hij zei zich te heb ben geforceerd in de reeks wedstrijden om de Super Prestige- trofee. Het comité sprak geen strafmaatregel uit. Wel werd Libo ton te verstaan gegeven, dat er bij een volgende selectie voor het wereldkampioenschap een voorbehoud ten aanzien van zijn per soon gemaakt zal worden. Verspringster Edine van Heezik AMSTERDAM (GPD) - Met één sprong stond zij weer mid denin de belangstelling. Drie weken geleden sloeg Edine van Heezik de weg terug in. In Dortmund nam zij een flinke aanloop, zeilde vervolgens 6 meter en 41 centimeter door de lucht om uiteindelijk correct te landen. Na bijna vier jaar vol blessureleed betekende dat een verbetering met vier centimeter van haar eigen nationale indoorre- cord. "Voor veel mensen kwam dat re cord als een volslagen verassing", beseft de Amsterdamse atlete. "Maar niet voor my. Sinds de win ter ben ik weer stevig aan het trai nen, gemiddeld zo'n acht keer in de week, waarvan twee keer krachttraining. Het gaat hartstikke lekker. Die recordverbetering zat er gewoon in en zegt mij eigenlijk niet zoveel. Mijn moeder was er veel blijer mee dan ik. Voor mij was het slechts een bevestiging dat we op de goede weg zitten". "We" zijn uiteraard Van Heezik zelf en haar trainer Pim Göbel, de man achter de succesvolle rentree van de AD A-atlete. Van Heezik: "Vroeger rommelde ik eigenlijk maar een beekje aan. Als m'n trai ners dan zeiden: 'je moet dit en je moet dat', dan deed ik het gewoon zonder me af te vragen waarom Door Pim ben ik veel gerichter gaan trainen. Hij legt ook alles uit en daar voel ik me heel prettig bij". Revalidatie Met een voetoperatie sloot Edine van Heezik in oktober vorig jaar een kwakkelperiode van bijna vier jaar af. De eerste trainingsweken stonden dan ook vooral in het te ken van de revalidatie. Daarbij werd uiterst voorzichtig omge sprongen met voeten en beenspie ren, die Van Heezik al meerdere keren had gescheurd en als haar "hoofdproblemen" beschouwt. "Inmiddels zijn we zover dat we kunnen gaan werken aan het ver beteren van de prestaties", maakt zij tussentijds de balans op. Het nationaal indoorkampioen schap, dat komend weekeinde in het Drentse Zuidlaren wordt ge houden, beschouwt Van Heezik als een veredelde training. Zij is dan ook geenszins van plan 'behou dend' te gaan springen. "Wat telt, is de sprong, niet het kampioen schap", kondigt zij een nii aanval op haar indoorrecord door Jaap Visser Na het NK wil van Heezik even wat gas terug te nemen. "Althans wat de wedstrijden betreft. Ik blijf wel gewoon doortrainen". Het EK in Madrid, waarvoor Van Heezik zich inmiddels heeft geplaatst, geldt aan het eind van deze maand als afsluiting van het zaalseizoen. Teleurstelling Haar programma voor het bui tenseizoen stemt de nationale re- cordhoudster af op het EK in Stutt gart In het Neckarstadion hoopt Van Heezik eind augustus in de buurt van de Europese springtop te kunnen komen. "En daarna zien we wel weer verder. De Olympi sche Spelen in Seoel? Ik heb er nog geen moment aan gedacht, dat is nog zo ver weg. Bovendien, ik wil me niet blind staren op één eve nement, want ik heb in het verle den geleerd dat zoiets op een enor me teleurstelling kan uitdraaien. Van Heezik doelt op het EK '82 in Athene. "Daar wilde ik per se naar toe. Ik was juist goed gaan springen. Ik had net het Neder lands record in handen en m'n zin nen op de EK-limiet gezet. In Oost- Berlijn was ik er met 6.57 nog maar Edine van Heezik 'speelt' met de halters: "Sinds de winter ben ik weer stevig aan het trainen". drie centimeter van af. Ik moest en zou het halen. In Oslo heb ik toen de zaak geforceerd. Het was daar koud en op de 100 meter kreeg ik al last van een beensspier. Toch ge sprongen, terwijl ik wist dat ik moest stoppen. Maar die beslissing kon ik op de één of andere manier niet nemen. Ik was helemaal gefi xeerd op die limiet. Dat ging dus goed fout. Ik ben uiteindelijk hin kelend thuisgekomen, met onder m'n arm een wandkleedje dat ik gewonnen had en een spierscheu- ring". Saxofoon In Oslo dacht Van Heezik dat haar wereld instortte. Een uitzon derlijk verspringtalent dreigde ver loren te gaan. Maar na bijna vier jaar is de ADA-atlete, die al sinds haar achtste de atletieksport beoe fent en op haar achttiende van de sprint overschakelde naar het ver springen, zoals zij zelf zegt "enigs zins gelouterd uit de strijd geko- Tijdens de vele genezingsproces sen die zij moest doormaken, is Van Heezik de fanatieke sport beoefening gaan relativeren. "Ik besef nu dat ik indertijd veel te ver krampt bezig ben geweest. Dat wil ik niet meer, ik wil gewoon lekker sporten, maar daarnaast ook ande re dingen doen. Ik ben gek op ski ballet en tennis heel graag. Boven dien wil ik dolgraag saxofoon leren spelen. Ik moet me echt inhouden niet naar de winkel te rennen om een saxofoon te gaan kopen. Ik heb mezelf nu beloofd dat ik in maart les mag gaan nemen". Souplesse Bang dat al die neven-activitei ten een internationale doorbraak in de weg zullen staan is Van Hee zik allerminst. "Het lykt me juist gezond om ook wat andere dingen naast het verspringen te doen. Ik ben een heel ondernemend type, maar dat wil nog niet zeggen dat ik niet ambitieus genoeg ben. Ik wil dolgraag de internationale top ha len, maar niet ten koste van alles". Van één ding is Van Heezik, die drie dagen in de week in een Am sterdamse sportzaak werkt, in elk geval overtuigd. "Ik weet dat ik nog veel verder kan springen. Dat zal hard nodig zijn ook, want in in ternationaal opzicht gaat het pas bij 6.60 beginnen. Maar neem nou die sprong in Dortmund, die was nog lang niet perfect en dat terwijl ik het van souplesse en snelheid moet hebben. Mijn zwakke punt is dat ik nog niet fel genoeg ben. Bij wedstrijden heb ik vaak iets o\ me van: 'Ach, ik zie wel'. Ik ga nooit eens echt tot de bodem. Op de sprint bijvoorbeeld loop ik al tijd met wat reserve. Ik moet nog leren om echt voluit te gaan. Als dat lukt, ja, dan....". "Dan zi< wel weer verder", laat zij chend op volgen. LES SALLES-DU-GARDON (AFP) - De successen van de ploe gen van Peter Post en Roy Schui ten op de eerste dag van het nieu we wielerseizoen hebben de forma tie van Jan Raas geinspireerd. Gis teren won Ad Wijnands de Grote Prijs van Bessèges. De Limburger versloeg de Deen Kim Eriksen uit de ploeg van Bernard Hinault. Wijnands hield op de dubbele omloop in Les Salles-du-Gardon een persoonlijke traditie in stand. Elke jaar wint hij in de eerste we ken van het seizoen een wedstrijd. Dat was zo in de tijd dat hij nog voor Peter Post reed in de Ster van Bessèges, later onder het comman do van Raas ging hij daar mee door. Twee jaar terug won Wij nands een etappe in de Ronde van Sicilië, vorig jaar schreef hij de Grote Prijs Antibes en de derde etappe van de Ronde van de Mid dellandse Zee op zijn naam. Ad Wijnands was de gehele koers actief. Nadat zijn nieuwe Belgische ploeggenoot Nico Emonds na een solo was achter haald, maakte hij met wereldkam pioen Joop Zoetemelk deel uit van een kopgroep. Enkele kilometers voor het einde kwam het peloton bij de vluchters en eindigde de wedstrijd over 112 kilometer in een massasprint van zo'n derig ren ners. Wijnands had nog krachten over en won door de Deen Kim Eriksen en de Belgische neo-prof Frank van de Vijver. Stefan Rooks heelt gisteren in de eerste etappe de leiding in de Ruta del Sol behouden. De win naar van de proloog eindigde in Gi braltar in de schoot van het com pacte peloton. De eerste etappe le verde een overwinning op voor de Franse sprinter Stephane Guay. Hij versloeg de Zwitser Stephan Joho en Sean Kelly. Gibraltar kreeg woensdag voor het eerst in de geschiedenis koersende wielrenners binnen de grenzen. De onwennigheid van de aldaar gestationeerde 'bobbies' leidde toch chaotische taferelen. Er waren wat valpartijen met on der andere de Zwitser Mutter, maar niemand raakte gewond. Het was trouwens ideaal fiets weer in Zuid-Spanje. Bij een tem peratuur van rond de twintig gra den met een sterke zijwind maakte het peloton veel snelheid. Vlucht pogingen, van onder andere de Belg Wallaeys, waren tot misluk ken gedoemd. BETAALD VOETBAL SCOREBORD VIERDE KOERS. 2000 m: 1. Valeri Borzov 1 (J. van Nierop) 2.51.2 - 1.25.6 - 2. Worthy Mühren 2-0, 90 Van de Boogaard. L rechter Van der Laar, toeschouwers: l Gele kaart: Vanenburg en De Wit (Ajax), Linders, Maas en Van Marwijk (MW). Datarex Glasb. Ceverbo 15-16 FC Grovo De Maas 15-16 Spartaan 15- 7 De bij de stand 4-5 gestaakte wedstrijd Den Bosch Roda JC Fortuna S Haarlem FC Twente VW AZ '67 MW Excelsior 19 17 1 20 16 0 20 14 2 20 9 6 20 10 3 19 8 6 19 9 3 20 9 3 19 6 7 20 8 3 20 3 3 14 1 35 62-11 4 32 80-22 4 30 47-26 5 24 33-19 7 23 46-31 5 22 30-25 7 21 25-22 8 21 26-26 6 19 25-35 9 19 28-37 9 17 31-33 8 16 18-38 11 16 24-39 9 15 22-43 11 11 21-39 13 11 20-37 13 11 19-43 Westduitse midlotto De winnende getallen i midlotto (7 uit 38) zijn: 7 - Interregionale klasse Zw. Wolf 15-22 De Rozet FV Snoekie 15-20 FC Lisse EERSTE KOERS, 2000 m: 1. Zanouska Pearl (P. Zandt) 2.52.0 - 1.26.0 - 2. Zarajawi G. - 3. Zevira Oostland. Toto: winnend: f. 3.80 - plaats: f. 2.60 - f. 3.70 - f. 2.70 - koppel: paen (J. Tambach) 2.54.7 - 1.27.4 - 2 Zylvia Diepnow - 3. Ai\ja S. Toto: winnend: f. 9.60 - plaats: f. 2.10 - f. 6.80 - f. 1.70 - koppel: f. Yeuse du Bois - 3. Wenderieka. Toto: nend: f. 21.60 - plaats: f. 3.10 - f. 2.20 - f. 3.00 - koppel: f. 164.80 - trio: f. 2023.80. Niet ge- 9.20 - plaats: f. 1.80 - f. 1.60 - f. 2.10 - koppel: Diab) 2.51.4 -1.25.7 - 2. Zoon van Jensen - 3. Zworthy Dean. Toto: winnend: f. 8.30 - plaats: f. 1.70 - f. 1.20 - f. 1.20 - koppel: f. 31.80 - trio: f. 243.10. ZESDE KOERS. 1660 m: 1. Zilverstar G. (J. Wagenaar) 2.20.6 -1.24.7 - 2. Willem Ruis - 3. Yvette S. Toto: winnend: f. 3.60 - plaats: f. 2.10 - f. 4.10 - f. 3.00 - koppel: f. 74.70 - trio: f. 466.60. ZEVENDE KOERS. 2000 m: 1. Winchester T. (T. Smeding) 2.53.7 - 1.26.9 - 2. Yamet nend: f. 20.10 - plaats: f. 2.80 - f. 3.20 - f. 6.50 - koppel: f. 27.20 - trio: f. 1367.20. NEGENDE KOERS, 2380 m: 1. Zorro Ulandia (J. Engwerda) 3.30.7 - 1.28.5 - 2. Ymond R. - 3. Vicky Moore. Toto: win nend: f. 12.00 - plaats: f. 3.30 - f. 2.20 - f. 5.50 - koppel: f. 23.50 - trio: f. 452.30, TIENDE KOERS, 2000 m: 1. Vordens Dil lon (G. Gommans) 2.46.9 - 1.23.5 - 2. Urian N. - 3. Unri Zuidvelde. Toto: winnend: f. 5.20 - plaats: f. 2.30 - f. 2.70 - f. 1.70 - koppel: f. 20.70 - trio: f. 281.90. Niet gestart: Useful ELFDE KOERS, 1660 m: 1. Yudo Buiten zorg <H. Langeweg) 2.25.8 -1.27.8 - 2. Yran- da - 3. Wilza Buitenzorg. Toto: winnend: f. 1.60 - plaats: f. 1.20 - f. 1.50 - f. 3.40 - koppel: f. 12.60 - tno: f. 71.10. Niet gestart: Wonder Attack. Totalisatoromzet: f293.718,-. Ruim helft Nederlanders wil Lubbers als premier HILVERSUM (ANP) - Een opinie peiling van onderzoeksbureau In terview in opdracht van Vara/Het Vrije Volk heeft uitgewezen dat 51 procent van de Nederlanders op dit moment vindt dat Lubbers in een volgend kabinet moet terugke ren als premier. In oktober was nog slechts 37 procent van de geën quêteerden die mening toegedaan. Op grote afstand volgt Kok (PvdA) met 13 (was 4) en zijn partijgenoot Den Uyl met slechts 9 (was 15). DEN HAAG (GPD) - Het ministerie van sociale zaken dreigt in tijdnood te komen bij de ambtelijke afhandeling van de herzie ning van het stelsel van sociale zekerheid. Vooral de komende twee maanden staan er „eigenlijk teveel werkzaamheden" op de agenda. De parlementaire behandeling van de stelselherziening kan alleen voor de verkiezingen van 21 mei worden afgerond wan neer de regeringsfracties zich politiek binden aan een optimale medewerking. Dat blijkt uit een interne ambtelijke notitie aan de minister en staatssecretarissen van sociale zaken. De PSP-fractie in de Twee de Kamer ziet in de notitie een aanwijzing dat er „onverantwoord haastwerk" afgeleverd zal worden, én dreigt daarom haar mede werking aan de parlementaire behandeling te staken. De Tweede Kamer zou al op 4 maart moeten beginnen met de plenaire debatten over de stelselherziening, zo staat in de notitie. Op dat moment is de schriftelijke voorbereiding van de over gangsmaatregelen echter nog niet voltooid. MADRID - Het Spaanse parle ment heeft, een dag eerder dan ge pland was, goedkeuring verleend om op 12 maart a.s. het referendum over het Spaanse lidmaatschap van de NAVO te organiseren. De door Gerrit-Jan Hoek parlementaire meerderheid van 207 stemmen, afkomstig van de so cialistische fractie en van enkele splinterpartijen, zoals de partij van ex-premier Adolfo Suarez en de 4 communistische afgevaardigden, was ruimschoots voldoende om het decreet over het referendum door het parlement te slepen. De 20 vertegenwoordigers van de Baskische en Catalaanse min derheid onthielden zich van stem ming, terwyl de 103 leden van de conservatieve Volkscoalitie tegen stemden. Premier Felipe Gonzalez kreeg daarmee echter maar ten de le zijn zin: de regionale en conser vatieve oppositie weigerden met klem het voorstel van Gonzalez om een front te maken in de NAVO- kwestie te accepteren. De socialistische meerderheid in de Kamer stemde bovendien een zestal moties van de oppositie af. De gedeputeerde van Baskisch links. Bandres. drong er bij de re gering op aan het Non Proliferatie Verdrag (het uit 1968 daterende verdrag over het verbod op de ver spreiding van kernwapens) te on dertekenen. De Catalaanse repu blikeinse afgevaardigde, Vicens, stelde voor met Portugal gesprek ken te beginnen om het Iberisch schiereiland tot kernwapenvrije zone te maken. De communisten dienden een motie in, waarin gevraagd werd in de vraag van het referendum een zinsnede op te nemen, waarbij het bindende karakter van het referen dum expliciet werd erkend. Maar geen van deze moties kon in de ogen van de socialistische fractie genade vinden. Net zo min werden twee moties van de conservatieve Volkscoalitie gehonoreerd, waarin om grotere duidelijkheid over de militaire samenwerking binnen de NAVO werd gevraagd alsook om concrete informatie werd verzocht inzake het recent aangenomen Spaanse defensieplan. Geen grote financiële schade door specialisten DEN HAAG (GPD) - De zieken huizen hebben tot nu toe geen fi nanciële schade van enige omvang ondervonden door de maandag ge voerde prikactie van de medische specialisten. Dat hebben de zie kenhuisorganisatie NZR en de zie kenfondsorganisaties VNZ giste ren laten weten. Staatssecretaris Van der Reijden (volksgezond heid) gaat spoedig opnieuw met de specialisten overleggen. De Lande lijke Specialisten Vereniging (LSV) heeft de bewindsman laten weten zijn uitnodiging voor een nieuw gesprek te aanvaarden. De ziekenfondsen hebben een enquête gehouden waaruit ze heb ben afgeleid dat de specialistenac ties tegen de voorgenomen verla ging van de tarieven 'weinig echte schade' teweeg heeft gebracht. De ziekenfondsen schrijven dit toe aan de langdurige voorbereidingen die de LSV heeft getroffen. Vol gens de NZR is het denkbaar dat er individuele schadegevallen zijn; de organisatie heeft de ziekenhuizen geadviseerd die te registreren. Het ministerie van WVC beves tigde gisteren dat prof. dr. C. Greep, chirurg en hoogleraar aan de. Rijksuniversiteit Limburg in Maastricht, zich bij Van der Reij den heeft aangeboden als bemid delaar in het conflict. Greep heeft zulk werk eerder gedaan, onder meer in de affaire-De Klokkenberg (Breda). Verwacht wordt dat er van dit aanbod geen gebruik zal wor den gemaakt. Seksbeller APELDOORN (GPD) - Een 41- jarige man uit Zutphen heeft de laatste dagen telefonisch een vijftigtal vrouwen in en rond zijn woonplaats benaderd om hen uit te horen over hun seks leven. Hy vertelde zijn slachtof fers op deze manier informatie te verzamelen voor de samen stelling van een seksuele ency clopedie. De Zutphenaar viel uiteinde lijk door de mand toen een in Apeldoorn gebelde vrouw hem vroeg zijn telefoonnummer te noemen, zodat zy hem zou kun nen terugbellen en hem op een rustiger moment .nadere intie me details te kunnen vertellen. In plaats daarvan liep zij met dat telefoonnummer naar de Apeldoornse politie. Duo gaat goed AMSTERDAM (ANP) - Het duo-raadslidmaatschap bevalt Amsterdam goed. Dit in 1983 op proef ingevoerde systeem moet na de komende verkiezin gen definitief worden voortge zet. B en W van de hoofdstad hebben dat de raad voorge steld. Het duo-raadslidmaatschap leidt inderdaad tot een vermin dering van de werkdruk en le vert volgens B en W 'een bijdra ge aan de toegankelijkheid van de raad voor vrouwen'. Het col lege vindt dat 'duo's' dezelfde faciliteiten moeten hebben als raadsleden, zij het dat bij wet alleen raadsleden stemgerech tigd zijn en vergaderingen van de gemeenteraad bijwonen. Een aparte financiële vèrgoe- ding voor duo's wijzen B en W net als in 1983 af. Vier van de zeven fracties in de Amsterdamse raad (CPN, PSP, D'66 en PPR) maken ge bruik van het duo-lidmaat schap. Het zyn de kleinste frac ties. De grotere fracties (PvdA, CDA en WD) doen er niet aan. Ik kan mij de verontwaardiging van de werkgroep Aids van de LWH/COC over de door u gebruik te kop 'Een op de vier homo's heeft aids' goed voorstellen. Temeer daar ten onrechte de relatie tussen homoseksualiteit en aids zo duide lijk wordt benadrukt. Homoseksuelen bijten inder daad de spits af bij de constatering van het verschijnsel binnen een ge sloten groep. In de Verenigde Sta ten was men dan ook verrast dat het virus daarop volgend ook bij Puertoricanen werd geconsta teerd, een macho-gemeenschap waar homoseksualiteit volstrekt zeldzaam is. Steeds luider worden ook de geruchten dat aids wijdver spreid is onder kinderen op het Afrikaanse continent. In de medische wetenschap be gint men dan ook meer en meer doordrongen te raken van het idee, dat er wellicht een interveniërende factor moet zijn, die het virus van de ene naar de andere gesloten ge meenschap brengt. Een van de meest recente theo rieën hieromtrent is door de uni versiteit van Tel Aviv ontwikkeld. Er zouden aanwijzingen zijn dat de overbrenging van de ene naar de andere gemeenschap op rekening van honden geschreven kan wor den. Met name dan de hondevlo zou de drager van het virus zyn. Men moet bedenken dat op het Afrikaanse continent het vooral de kinderen zijn die op straat direct lichamelijk contact met honden hebben. Vermoedelijk kan men conclu deren dat de verspreiding in Ne derland veel groter is dan men tot nog toe verondersteld heeft. Ho moseksuelen vormen slechts het topje van de ijsberg. Zij zyn de eer sten waarop de medische wereld zich geworpen heeft. Het is onte recht dat u de schijnwerpers slechts op één groep zet. Het is voor iedereen verstandig ieder contact met honden voorlopig te mijden. J. Beets Ryn- en Schiekade 108 Leiden Ziekenhuizen Op 30 januari lazen we in het Leidsch Dagblad dat er in Neder land nog 5000 ziekenhuisbedden moeten verdwijen, en wel op grond van de redenering dat de gezond heidszorg niet voldoende econo misch wordt beoefend. Het is on begrijpelijk dat de gemiddelde Ne derlander dit accepteert. Immers, een kenmerk van een welvarend land als Nederland is een goed be reikbare geneeskundige verzor ging. In mijn praktijk als huisarts word ik, net als in de periode 1956- 1966, weer regelmatig geconfron teerd met gevallen waarin er geen ziekenhuisbed beschikbaar is in een acute situatie, zodat naar zie kenhuizen buiten de regio moet worden uitgeweken. Een in de praktijk zeer ongewenste situatie. Een ziekenhuis is nu eenmaal geen hotel, dat op een 100 procent bezetting moet mikken. Er dient een continue ruimte te zijn in alle Nederlandse ziekenhuizen voor spoedgevallen en calamiteiten. Ui teraard is dit duur, doch de ge zondheidszorg is dat waard. beperking van de hoeveelheid ziekenhuisbedden leidt onherroe pelijk tot vermindering van de kwalitieit van de geneeskundige zorg om van ernstiger consequen ties nog maar te zwygen. H. J. Klaassen (huisarts). Zwanenzijde 27 Leiden

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 12