Ajax geeft MW vertrouwen SD T 'Rode Duivels' in spoor van Oranje Theuns verliest 'de zaak Emma' Duitsers verslaan Italië in moeras Ondanks zege slechte beurt van Amsterdammers Met dank aan sponsor. De Groot kiest voor Wilhelmus Been uitgeschakeld Verdienstelijk verlies Leiden Cuba niet naar Seoel in 1988 Voetballer van AA Gent overleden Waslander gaat terug Platini blijft bij Juventus DONDERDAG 6 FEBRUARI 1986 SPORT PAGINA 11 LEIDEN - Quick Boys-trainer Rob Theuns is als verliezer uit 'de zaak Emma' tevoorschijn ge komen. De kantonrechter in Rot terdam heeft bepaald dat de in woner van Barendrecht een schadevergoeding van 1500 gul den aan de Dordtse vereniging moet betalen. Daarnaast is de oe- fenmeester veroordeeld tot 313 gulden aan proceskosten. Het bestuur van Emma had Theuns een civiele procedure aangespannen "omdat wij aan het einde van het vorig seizoen een mondelinge overeenkomst hadden gesloten met Theuns", zegt voorzitter Huizer. "Maar hij is de afspraken niet nagekomen, terwijl zo'n overeenkomst rechtsgeldig is. Daarom hebben wij een advocaat in de hand ge nomen". "De kantonrechter heeft ons nu voor honderd procent in het gelijk gesteld. Bij Quick Boys wisten ze dat wij in ons recht stonden. Door hem aan te trek ken hebben ze toen verkeerd ge handeld. Het gaat ons echt niet om het financiële gewin. Het is een principe-kwestie", aldus de praeses. Volgens advocaat De Jonge, die als verdediger van Emma op trad, is Theuns er nog genadig af gekomen "omdat de club niet het onderste uit de kaïi wilde ha len. Het was niet de bedoeling dat de club er beter van zou wor den. De schade was ook moeilijk concreet te maken. Dan hadden we facturen moeten overleggen en die hadden we niet. Daarom hebben tegen de kantonrechter gezegd: 'bepaalt u de vergoeding Rob Theuns noemt de uit spraak "een tegenvaller. Ik heb er een aardige tik aan overgehou den. Ik ga niet op de details in, maar dat bedrag van 1500 klopt niet. Hoeveel ik wel moet betalen zeg ik liever niet. Het is een heel vreemde zaak. Ik ben nooit ge hoord, dat is toch merkwaardig?. Mijn advocaat is nu op vakantie. Als hij terug is zullen we kijken of we nog verdere stappen on dernemen". "Ik kreeg het voor de wedstrijd tegen IJsselmeervogels te horen, vlak nadat bekend was gewor den dat ik Quick Boys aan het einde van het seizoen verlaat. Ik heb dus twee flinke tegenvallers moeten verwerken". Volgens de Barendrechter heeft de 'zaak Emma' niets te maken met zijn vertrek bij de Katwijkse eer steklasser. "Dat staat er helemaal buiten. Die dingen hou ik strikt gescheiden. Dat ik Quick Boys verlaat heeft te maken met reis kosten. Het eerste jaar wilde ik investeren, maar het tweede sei zoen wilde ik iets terugzien. Ik heb nu immers meer recht van spreken. Ik ken m'n eigen onkos ten. Die moeten gewoon worden gecompenseerd. Het is een optel sommetje". "Iedereen die ik spreek geeft me ook gelijk. Maar ik respecteer het besluit van Quick Boys. Ik kan niet in hun portemonnee kij ken. Het bestuur respecteert trouwens ook mijn standpunt. We hebben een prima verstand houding, er is sindsdien niets veranderd". "Ik zet me tot het einde van het seizoen voor de volle honderd procent in voor Quick Boys, een heel fijne vereniging", aldus Theuns. "De toekomst is voor mij nu onzeker, ik ga me volgen de week oriënteren. Er zijn nog geen gesprekken met andere clubs". Schotpoging van Oranje-speler Bram van der Zee, die geen hinder on- Na rust werden de omstandighe- dervindt van de aanwezigheid van Kees Hortensius. (foto van Boven) den nog slechter en de stemming in het veld grimmiger. De Roe meense arbiter Igna beperkte zich er toe Rolff en Serena met gele kaarten tot de orde te roepen en kon maar tenauwernood vechtpar tijtjes te voorkomen. Een overtre ding van Baresi tegen de doorge broken Briegel in het strafschop gebied werd door de wat lankmoe dige Roemeen opmerkelijk kracht dadig aangepast. Matthaus hield het hoofd koel en stuurde de voor Galli ingevallen Tancredi naar de verkeerde hoek. LEIDEN - Jan Willem Meijer, geselecteerd voor de Nederlandse juniorenploegkwam gisteravond niet in actie. Het inlopen van het door de sponsor van Oranje geleverde schoeisel was gepaard gegaan met forse blaarvorming. Het ongemak nam dusdanige vor men aan, dat de Fides Pacta-speler genoodzaakt was vanaf de bank het oefenduel gade te slaan. Ook clubgenote Bettina Sommeling moest, getroffen door het alom heersende griepvirus, verstek laten gaan in het Nederlands jeugdteam. LEIDEN - Ruud de Groot blijft na dit seizoen nog twee jaar trainer van Wilhelmus. De Leidse oefen- meester, bezig aan zijn vierde seizoen in dienst van de Voorburgse hoofdklasser, heeft gekozen voor de zekerheid van een meerjarig contract "omdat ik het een beetje zat werd om elk najaar in een geruchtencyclus te belanden". De Groot, oud voetballer van ZLC, Holland Sport, UVS en RCL, werd genoemd als de belang rijkste kandidaat om volgend seizoen bij Quick Boys de vertrekkende Rob Theuns op te volgen. De Groot: "Inderdaad heeft het bestuur van Quick Boys mij gevraagd te solliciteren. Ik heb ook een gesprek gehad met de club, maar ik heb uiteindelijk voor Wilhelmus gekozen omdat het bestuur in wilde gaan op de vijf eisen die ik op tafel had gelegd". Uit de aanbieding die hij van Wilhelmus kreeg, spreekt volgens De Groot, werkzaam als leraar lichamelijke opvoeding aan het RIO in Leider dorp, het vertrouwen dat de club in hem heeft. "Er is heel wat gebeurd in die vier jaar dat ik nu bij Wilhelmus zit. Het eerste elftal is naar de hoofdklasse gepromoveerd en het derde en vierde elftal naar de KNVB. De club floreert en er wordt keihard gewerkt. Er heerst een sfeer waarin ik het gewoon enorm naar mijn zin heeft". De 38-jarige De Groot, die vijf jaar trainer van Lugdunum is geweest, heeft het bestuur van Wil helmus er wel op gewezen dat hij het over twee ënhalf jaar in Voorburg voor gezien houdt. "Lan ger dan zes jaar bij één club dat wordt te gek. Dan word je echt een meubelstuk en dat wil ik voorko- ROTTERDAM (GPD) - Feyenoord zal Mario Been minimaal zes weken moeten missen. De middenvelder onderging gisteren een ingreep aan zijn rechterknie, waaraan hij zondag geblesseerd raakte toen hij tegen Roda JC het enige doelpunt van de wedstrijd voorbereidde. In een Rot terdams ziekenhuis werd uit de knie gisteren een stukje kraakbeen ver wijderd. AVELLINO (SID) - Voor de eerste keer sinds 1929 heeft het West- duitse voetbalelftal een uitwedstrijd tegen Italië gewonnen. De Westduitsers zegevierden in het prestigeduel in Avellino gisteren met 2-1. Een strafschop van Matthaus bracht een kwartier voor tijd de beslissing. Halverwege de eerste helft had Serena de Ita lianen op voorsprong gezet, zeven minuten voor rust zorgde Her- get voor de gelijkmaker. Cruijff hield in de aanloop van de confrontatie een vurig pleidooi voor het doorgaan van het inhaal- duel. De spelers moesten „hun rit me vasthouden" na de met 8-2 ge wonnen wedstrijd tegen AZ'67. Daarom had hij er ook persoonlijk voor gezorgd dat het terreinperso- Dat Nederland Leiden zou klop pen lag in de lijn der verwachting, het geringe krachtsverschil was wel een verrassing. Wat uiteinde lijk de doorslag gaf was de grotere schotkracht aan Oranje zijde. De Leidse ploeg, die slechts eenmaal had geoefenend tegen Leiden 2, miste in aanvallend opzicht die soepelheid en vooral effectiviteit. "Je kent de bewegingen van elkaar niet", verwoordde Kees Horten sius die handicap. "Combinaties zijn moeilijk op te zetten". Het was met name voor de drie TOP-pers een volstrekt nieuwe di mensie: het landelijk spelniveau. De individuele kwaliteiten van Ka rin Westerbeek, Stella- en Anne van der Zaag, stonden echter ga rant voor een vlotte aanpassing. "Het is wennen", vertelde Anne van der Zaag, die geenszins de mindere was van Eric Wolsink met wie hij felle duels uitvocht. "Dit soort spelers kom je niet te gen in de competitie. Zeker de eer ste tien minuten tuin je in z'n be wegingen. Maar hij profiteerde niet. Later krijg je het door maar het blijft een gevaarlijke speler". Wolsink, die alleen rond de mid dellijn vrij kwam, desondank drie maal van ver scoorde en zo met Re- né Kruse topscorer werd, was zelf ook wat onder de indruk van de ge boden tegenstand. "Stom", luidde de openhartige reactie van de aan voerder van Oranje, toen hy hoor de dat Van der Zaag nog in het dis trict speelt. Blessures Ook van bondscoach Ben Crum kreeg de door Jasper Engel ge coachte Leidse ploeg all lof toege zwaaid. "We hebben leuk geoe fend, dingen kunnen proberen met de opstelling". Een van deze getes te samenstellingen zal over tien da gen in België binnen de lijnen ko men. "De basisploeg voor Deume heeft op het veld gestaan, vrij lang zelfs", was echter het enige concre te wat Crum erover nog kwijtwil- de. Problemen blijven er nog met de vele slepende blessures van de Oranjeklanten. Bram van der Zee, niet echt groots in vorm, verliet het speelveld met een ijszak om het en- Van een normale voetbalwedstrijd was op het veld van het Partenio- stadion in Avellino geen sprake. De voortdurende regen had de voetbalarena in een moeras veran derd. Met enige moeite konden de spelers op grond van hun kledij nog worden onderscheiden. Een verkleedpartij in de rust bracht daarin geen wijziging. HAVANNA (RTR, AFP) - Fidel Ca stro, de beste honkballer onder de staatshoofden, zal niet toestaan dat Cuba deelneemt aan de Olympi sche Spelen van 1988. wanneer die uitsluitend in Zuid-Korea zullen worden gehouden. Tijdens de opening van de verga dering van de communistische partij van Cube, stelde Castro gis teren in Havanna: „Het is ondenk baar dat Cuba deelneemt aan de zomerspelen van 1988, indien de gesprekken tussen Zuid- en Noord-Korea niet leiden tot een verdeling van het Olympische pro gramma tussen de twee Koreas." GENT (ANP) - Na anderhalve week in coma te hebben gelegen is» gistermorgen de 26 jarige speler van A.A. Gent Jean Claude Bouvy in het plaatselijk ziekenhuis overleden. Bouvy, die al vijf jaar voor Gent uitkwam en juist dit sei zoen bijzonder goed speelde, was het slachtoffer van een ernstig au to-ongeluk in de omgeving van Gent. Na Ludo Coeck is hij de tweede Belgische voetballer, die het laatste halfjaar het leven heeft verloren als gevolg van een ver keersongeluk. ROTTERDAM (ANP) - Koos Was lander zal het voetbalseizoen bij zijn oude club Excelsior afmaken. Waslander stond onder contract bij PEC. De Rotterdamse eredivisie club huurde hem tot het einde van het seizoen. Ruim voor aanvang van de met veel herinneringen omgeven krachtmeting deden zich al carna valeske taferelen voor. Met folko- ristische uitspattingen en een show van vuurwerk vierden de Ita lianen op de tribunes nog eens het feit, dat zij bijna vier jaar geleden wereldkampioen werden. Dat ging in Madrid ten koste van de West- Duitsland, dat in de finale met 3-1 werd teruggewezen. In eerste instantie wist Italië zich op het glibberige veld beter staan de te houden dan de tegenstander. De openingstreffer was een recht streeks gevolg van een fout van Buchwald. Zijn onjuiste pass kwam in de voeten van Altobelli, die Schumacher op de proef stelde. Serena schoot de terugspringende bal in. De gelijkmaker ontstond uit een vrije trap, afgewongen door Rummenigge. Herget vond de ui terste hoek. TURIJN - Michel Platini heeft he loten om nog één seizoen bij Ju ventus te blijven. Gisteravond maakte de Franse middenvelder een eind aan de geruchtenstroom als zou hij weer naar Frankrijk te rugkeren. Inderdaad was een club uit zijn geboorteland in de markt, maar Platini koos uiteinelijk voor nog één jaar Turijn, waar hij al drie seizoenen speelt. De Poolse nationale voetbal ploeg heeft woensdag in Argenti nië een oefenwedstrijd tegen de club Boca Juniors met 1-0 gewon nen. Het enige doelpunt werd in de 77e minuut gemaakt door Dzjeka- nowski. Norbert Nigbur, de voormalige doelman van het Westduitse elftal, heeft een rechtszaak tegen zijn club Schalke '04 verloren. Nigbur kreeg een boete van 2750 gulden omdat hij een keer zonder opgaaf van redenen van de training was weggebleven. Nigbur vocht dit aan en werd in het ongelijk gesteld. LEIDEN - Moet de Leidse regio de onafhankelijkheid uitroepen? Wanneer het erom gaat internationale korfbalsuccesen te behalen, lijkt het de aangewezen weg. De Nederlandse ploegen, die gisteravond de uitverkochte Vijf Meihal aandeden voor een inmiddels tradi tionele serie oefenduels ter voorbereiding op de interlands tegen België hadden tenmin ste erg veel moeite met de regionale selecties. Was er vorig jaar nog sprake van een slachting (11-22), nu bleven de Leidse 'Rode Duivels' met 11-15 redelijk in het spoor van de vaderlandse korfbaltop. keigewricht. "Irritatie van de achil lespees", meldde arts Backx, die tijdens het duel ondermeer Arjon van der Eijk moest behandelen. Niet dat het duel daarmee als hard gekwalificeerd moest worden. Lei den weerde zich manhaftig, maar bleef binnen door scheidsrechter Van der Laken duidelijk getrok ken grenzen van de spelregels. In de beginfase had de gastploeg even een kleine voorsprong na fraaie treffers van Wilma Neute boom, Anne van der Zaag en Karin Westerbeek (3-1). Naarmate het duel vorderde werd echter het ver schil in schotkracht duidelijker zichtbaar in de score en halverwe ge (4-7) was de balans al geheel om geslagen. Groter werd het gat echter nau welijks. Ook niet in de slotfase toen Leiden na een nieuwe spelers wisseling even wat weg dreigde te zakken. Nico Pikaar haalde in de laatste minuten tweemaal uit en ook Janneke Mulder, die Shirley Eilbracht aan de ketting legde, scoorde nog. De 11-15 eindstand was daarmee een feit. Kwalitatief was het duel op nieuw een herhaling waard. Gezien de reacties van bondsofficials lijkt de LKF er op voorhand al weer in geslaagd Orarye voor volgende jaar te strikken. Zal Leiden dan wel licht winnen Zover wil coach En gel nog niet gaan. "Drie jaar gele den was er zelfs geen oefenwed strijd. Nu wordt er al over gepraat om volgende jaar een paar keer ge zamenlijk te gaan trainen en spe len". Het klinkt wel veelbelovend. Slotminuut Niet alleen de Nederlandse se- niorenploeg had het zwaar te ver duren in Leiden, ook de jeugd tot 21-jaar en de junioren kwamen er niet zonder kleerscheuren af. Tot vier minuten voor het einde bleef het junioren-duel onbeslist. De slotminuut bracht Oranje, waarin Pernix' Erica de Rooy heel ver dienstelijk acteerde, nog drie goals. Leiden, dat in René van der Vooren (4) en Frank Peter de Haas (2) haar gevaarlijkste schutters had, verloor zo alsnog met 12-15. Volgens eenzelfde scenario ver liep het duel tussen Leiden 2 en de Nederlandse jeugdploeg. Had de thuisploeg voor rust het initiatief, kort voor rust zorgde Janneke Hal vemaan voor een 9-7 voorsprong, in de tweede helft gaf de schot kracht van het duo Steenbergen/ Waterhout de doorslag. Met Els van Lunteren en Robin Somme ling, elk drie goals, als topscorers bleef Leiden goed volgen, maar dolf in de slotfase het onderspit. BRAM VAN GENT AMSTERDAM (GPD) - Ajax heeft niet duidelijk kunnen maken waarom het gisteravond zonodig tegen MW moest spelen. De kleine zege (2-1), de gele kaarten voor Vanen burg en Van 't Schip, de knieblessure van Spelbos en het fluitconcert van de slechts 9300 toeschouwers vormden bepaald niet het beeld dat met name Johan Cruijff vooraf voor ogen stond. neel van Ajax afgelopen zondag ve le uren overwerkte. „Ze zijn tot twee uur 's nachts beziggeweest om het veld weer in orde te bren gen. Fantastisch. Dat doe je niet als je weet dat je een paar dagen later toch niet kunt spelen. Ik ben er steeds van uitgegaan dat we het publiek ook woensdag iets moes ten bieden". De wedstrijd Ajax-MW moest gisteravond 14 minuten worden onderbroken doordat grensrech ter Neyenhuis werd getroffen door een hartinfarct. Hij werd ij lings overgebracht naar het Aca demisch Medisch Centrum in Am sterdam. Over de gezondheidstoe stand van de heer Neyenhuis kon gisteravond niet meer worden ge zegd dan dat hij bij kennis was toen hij in het AMC arriveerde. De vervanger in De Meer was de heer Waagmeester. Het paste dan ook niet in de filo sofie van Cruijff dat de KNVB aan vankelijk besloot het gehele in haalprogramma af te gelasten. Er volgde een fel protest van Ajax, waarop de beslissing, wat de Am sterdammers betrof, werd terugge draaid. En dat viel vervolgens weer vol komen verkeerd bij MW, dat zich al had neergelegd bij. een extra rustdag. Interim-trainer Van de Meent laste daarom dinsdag een pittige conditietraining in. Na een half uur werd echter al weer gas te ruggenomen toen „Zeist" het licht voor Ajax toch op groen zette. „Hoe kunnen ze zo iets doen?", reageerde Van de Meent furieus. „Kennelijk wordt de wedstrijd al leen afgelast als'Cruijff ziek is". En doelend op Ajax-voorzitter Harm- sen, die deel uitmaakt van het sec- tiebestuur betaald voetbal, voegde Van de Meent eraan toe: „Dat wie het dichtst bij het vuur zit, zich het best warmt". Na het afzichtelijke duel waren de rollen bijna geheel omgedraaid. Van kritiek van MW-zijde was to taal geen sprake meer. „Er is een stuk vertrouwen terug in de ploeg. Het scheelde weinig of we hadden Ajax nog gepakt", aldus Van der Meent. Gerald Vanenburg scoort niet zonder geluk 1-0 voor Ajax. Doelman Baetsen is kansloos. Daarentegen moest Cruijff tot zijn grote teleurstelling vaststellen dat er enkele duizenden toeschou wers minder waren gekomen dan waarop hij had gerekend: „Ik had gehoopt op 12.000 mensen. De be langstelling was maandag en dins dag erg groot". Dat het weer bepaald niet uitno digend werkte, verbaasde Cruijff ten zeerste, zoals hij ook verrast was door het feit dat de spelers op het „harde, maar perfect bespeel bare veld" op een zeer bescheiden niveau waren blijven steken. Niettemin weigerde Cruijff te spreken van een verloren avond: „Ach, je doet onder deze extreme omstandigheden een beetje aan ka raktervorming. Daarom ben ik toch blij dat de wedstrijd is doorge gaan. We spelen immers weinig op zulke velden. De vraag was, hoe mijn spelers zich zouden houden en of alles wel goed zou worden uitgevoerd. Wel, ik heb toch aardi ge dingen gezien. Neem bijvoor beeld Vanenburg. Anders wil hij nog wel eens na een mislukte actie afhaken, maar nu ging hij steeds door". Daarmee leverde het duel na af loop toch nog een verrassende win naar op. De afgelopen week is Van enburg immers volop gekritiseerd, nadat hij in interviews had laten weten min of meer uitgekeken te zijn op Ajax en graag naar het bui tenland te willen vertrekken. Met die uitspraken is de Utrechter door Cruijff zó vaak geconfronteerd dat de technisch directeur zich gister avond geroepen voelde om Vanen burg te rehabiliteren. Met het oog op de kapitale duels tegen FC Utrecht (komende zondag) en PSV is er Cruijff dan ook alles aan gele gen een uiterst gemotiveerde ploeg te hebben. Gisteravond lag dat team overi gens bij vlagen met zichzelf over-- hoop. Het openingsdoelpunt (van Vanenburg) werd weliswaar al na vier minuten geproduceerd, maar het leverde tegen het meestal mas saal verdedigende MW niet de voorspelde explosie van goals op. Integendeel, het spel van Ajax werd steeds rommeliger en al gauw was er sprake van irritatie, (foto ANP) die werd vertaald in provocerende acties van met name De Wit en Van Basten. Zij bereikten in zoverre hun doel dat de Maastrichtenaren drie gele kaarten kregen, namelijk voor Linders, Van Marwijk en Maas. De kwaliteit werd evenwel, op enkele uitzonderingen na (zoals de treffer van Mühren kort voor rust), geboycot. De Amsterdammers mochten dan ook blij zijn dat MW te onder danig was (Van de Meent: „Ik durf de nog niet één tegen één te spelen en Busk door te schuiven naar het middenveld") en pas in de 90e mi nuut, via Van de Boogaard, tegen scoorde. Voor Ajax telde alleen de psychologische winst van het be naderen van koploper PSV tot op drie punten, zij het met een wed strijd meer gespeeld.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11