EG-commissie in actie voor Akzo 'Accijns moet fors omlaag' Van Nelle stuurt personeel naar school Klacht tegen VS aanvaard Kamer ziet geen heil in 32-urige werkweek Betalen via - huiscomputer binnenkort bij Postbank Bonden houden vast aan 36 uur bij Akzo Smit Internationale vaart in zwaar weer Gasprijs niet snel omlaag OPEC stelt ingreep in oliemarkt nog uit WOENSDAG 5 FEBRUARI 1986 ECONOMIE PAGINA 9 BRUSSEL (AP/ANP) - Het Nederlandse bedrijf Akzo heeft de EG-commissie in Brussel aan zijn kant gekregen bij een poging de Amerikaanse markt te openen voor zijn nieuwe aramide-vezel 'Twaron'. Een woordvoerder deelde gisteren mee dat de Commissie een onderzoek gaat instellen naar aanleiding van de klacht die Akzo bij haar heeft ingediend. Die klacht was gericht tegen het besluit van de Amerikaanse Internationale Handelscom missie (ITC) om Akzo tot 1990 te verbieden met aramide-vezels op de Amerikaanse markt te verschijnen. DEN HAAG (ANP) - De meerder heid van de Tweede Kamer peinst er niet over zich op dit moment vast te leggen op de noodzaak van een 32-urige werkweek in 1990. CDA en WD, gesteund door klein rechts, weigerden gisteren hun stem te geven aan een motie van Den Uyl waarin bij de regering werd aangedrongen beleid en uit spraken af te stemmen op realise ren van een 36-urige werkweek eind dit jaar als stap naar verdere arbeidsduurverkorting (adv). In Den Uyl's motie stond de wenselijkheid van een 32-urige werkweek in 1990 met behoud van koopkracht niet expliciet vermeld, maar de PvdA-voorman liet vorige week blijken dat dat streven er wel onder diende te worden verstaan. Die verdergaande conclusie v. voor het CDA aanleiding niet zee te gaan met de PvdA-\ op het gebied van arbeidsduurver korting. "Nu er meer in staat dan wat er stond, gaat het verder dan wat het CDA wenselijk en moge lijk acht", aldus CDA-fractieleider De Vries. Een motie van D66 om te streven naar 10 procent adv in de periode 1986-1990, gemeten naar het huidi ge peil, met een geleidelijke invul ling. werd eveneens weggestemd Naast CDA, WD. SGP. GPV. RPF en Wagenaar onthield ook de PSP zijn stem. Voor de PSP (voorstan der van een rigoreuze herverdeling van arbeid) geeft de D66-wens een veel te langzaam scenario aan. Het is voor het eerst dat de EG- commissie een dergelijk onder zoek instelt naar mogelijke oneer lijke handelspraktijken van een niet-lidstaat. Het onderzoek zou kunnen leiden tot economische sancties door de EG tegen de Ver enigde Staten. In een verklaring zei de Commis sie dat een onderzoek wordt inge steld naar het juridisch gehalte van de uitspraak van de Amerikaanse ITC. Volgens de ITC heeft Akzo met de produktie van Twaron een aantal patenten van het Ameri kaanse chemische concern Du Pont geschonden. Akzo zegt dat de ITC de uitspraak ten onrechte deed op basis van artikel 337 van de uit 1930 stammende Tarieven- wet, en de commissie stelde dat een twee maanden durend vooron derzoek die opvatting voorlopig steunt. Het Nederlandse bedrijf zegt dat Du Pont zelf het patent van Akzo geschonden heeft door een soort gelijke vezel te maken, met de naam Kevlar. In december ver bood een Nederlandse rechter de verkoop van Kevlar in Nederland. De ijzersterke vezel wordt gebruikt in de luchtvaart, defensie- en auto mobielindustrie. Komt de EG-commissie tot de conclusie dat de ITC heeft gehan deld in strijd met de regels van de GATT (Algemene Overeenkomst inzake Handel en Tarieven), dan brengt ze die zaak eerst bij de GATT ter sprake. Komen de Ame rikanen dan nog niet terug op hun besluit om het Akzo-produkt niet DEN HAAG (GPD) - Mensen met een computer thuis kunnen bin nenkort hun betalingen via de Postbank van huis uit verrichten. Onder de naam Girotel start de Postbank daartoe een speciaal systeem. Vooralsnog gaat het elektronische thuisbankieren op proef. Door op de computer thuis met gebruikmaking van een aantal veiligheidscodes een betaal-op- dracht aan de computer van de Postbank te verstrekken, wordt op hetzelfde moment een betaling verricht. De oud-president van De Nederlandsche Bank, dr. J. Zijl stra, geeft volgende week donder dag het startsein voor de proefne ming. hun markt toe te laten, dan kan de commissie voorstellen tegenmaat regelen tegen de VS te nemen. Die zouden bijvoorbeeld kunnen be staan uit het uitsluiten van de Ke- vlar-vezel op de Europese markt. Akzo heeft verheugd gereageerd op het bericht dat de EG- sie de klacht ontvankelijk heeft verklaard. Het is volgens Akzo in het belang van alle Europese on dernemingen, die vroeg of laat met ITC-procedures te maken krijgen, dat deze procedures als onrecht matige handelspraktijken aan de kaak worden gesteld. Akzo-studie maakt geen indruk UTRECHT (ANP) - Het rapport van Akzo over de onhaalbaarheid van verdere arbeidstijdverkorting voor alle werknemers, is voor de bonden geen reden af te stappen van het uitgangspunt dat er dit jaar een gemiddelde werkweek van 36 uur bij het bedrijf moet worden in gevoerd. "Eigenlijk is er weinig onder de zon. Conclusie van de Ak zo-studie is dat uniforme verdere arbeidstijdverkorting die voor ie dereen gelijk uitpakt niet kan. Dat wisten we al langer", aldus be stuurder T. Hubert van de Indus trie- en Voedingsbond CNV in een reactie op de Akzo-studie die giste ren werd bekend gemaakt. "Dat is dan ook voor ons nog geen reden om af te stappen van verdere atv. We zijn wel bereid om maatwerk te leveren waarbij alle vormen van atv voor ons bespreekbaar zijn". Ook zijn collega T. Reuver van de Unie BLHP ziet in het rapport geen aanleiding de 36-urige werk week te laten vallen. Evenmin als bestuurder T. Peperkamp van de VHP-Akzo (hoger personeel). Zij het dat Peperkamp de atv voor ho ger personeel in de vorm van verla ging van de vut-leeftijd wil gieten. Bestuurster P. van der Linden van de Industriebond FNV vindt dat de FNV-bond destijds terecht heeft besloten om niet mee te doen aan de Akzo-studie. Ze meent dat de studie wel erg het stempel draagt van de Raad van Bestuur van Akzo. "Bovendien is het een typisch studeerkamer-verhaal waarby men niet het bedrijf in is gegaan om te bekijken wat de mo gelijkheden met verdere atv zijn. Dat hebben wy inmiddels wel ge daan". Van der Linden kondigde aan dat de Industriebond FNV eind de ze maand met een eigen studie komt waaruit blijkt dat een 36-uri- ge werkweek op maat bij het Akzo- concern wel degelijk mogelijk is. Ze vindt het overigens een positie ve zaak dat ook nu de studie van Akzo en bonden is voltooid de vak bondsgelederen bij Akzo redelijk gesloten blijven. "Als ik mijn CNV- collega Hubert zo hoor zitten we behoorlijk op één lyn. En die is dat de 36-urige werkweek er bij Akzo moet komen en kan komen. Waar een wil is, is een weg". Akzo-directeur J.W. Berghuis zei dat hij de deur naar verdere atv op dit moment niet dicht wil gooien maar verder wilde hij niet veel kwijt. "Ik zeg geen ja maar ook geen nee tegen verdere arbeidstijd verkorting. Teneur van het rapport is dat we wat de atv betreft in ieder geval niet op de ingeslagen weg van collectieve, uniforme toepas sing voor iedereen moeten door gaan. Negentig ontslagen bij Ferro ZOUTKAMP - Uitvinder Van Woensel (rechts) en ondernemr Verhaagen in de machinale garnalenpelfabriek die vandaag met tien machines en tien man personeel begonnen is met de produktie. Per machine wordt in een uur achttien kilo garnalen gepeld. Het streven is straks honderd man personeel in de fabriek in Zoutkamp aan het werk te hebben. «foto anp» ROTTERDAM (ANP) - Het che misch bedrijf Ferro dat in twee be drijven in Rotterdam en één in Maasdam emails en glazuren pro duceert, heeft bij het Gewestelijk Arbeidsbureau het voorgenomen ontslag aangemeld van negentig van de 580 werknemers. Onder druk van lage prijzen, toegenomen concurrentie en overcapaciteit in deze sector in Europa heeft de di rectie hiertoe besloten. Dit heeft directiesecretaris C.L. Kolff dinsdag meegedeeld. De ont slagen zullen voornamelijk onder het personeel in de indirecte sfeer vallen. De produktie wordt op peil gehouden. Onder de negentig per sonen die voor ontslag worden voorgedragen bevinden zich wel alle 25 personeelsleden van de ves tiging in Maasdam waar chemische hulpstoffen worden gemaakt. Dit bedrijf zal sluiten. Tot de ontslagen is besloten na dat het Bureau Beerenschot over de bedrijfsvoering had gerappor teerd. De laatste jaren waren de winstmarges aanzienlijk kleiner geworden. Ferro zat nog wel niet in de rode cijfers maar duidelijk was dat er iets moest gebeuren, aldus Kolff. Lpg Lpg wordt morgen 3,5 cent goed koper. De meest voorkomende prijs aan de zelftankpomp wordt dan 62,4 cent per liter. Dit is giste ren in Rotterdam bekend gemaakt. De prijsverlaging is het gevolg van prijsdalingen op de internationale produktenmarkt. Ziekteverzuim Het ziekteverzuim in ons land blijft dalen, zo blijkt uit gisteren gepubliceerde CBS-cijfers. Ten op zichte van het vierde kwartaal van 1984 daalde het verzuim in'het vier de kwartaal van 1985 van 7,4 naar 7,1 procent. Het verzuimpercenta ge voor mannen lag eind vorig jaar op 6,8 procent (0,3 procent minder dan in 1984) en voor vrouwen op negen (min een half procent). De gemiddelde verzuimduur daalde met een halve dag van 14,3 naar 13.8 dagen per geval. Treinruit Ook bij vorst en kwakkelweer heeft de treinreiziger recht op on belemmerd zicht op het landschap, waar de rails zich doorheen slin gert. Dankzij een Enschedese vin ding kan dat nu: met schuurmachi- nes worden de treinruiten 'be werkt' en het glas is glashelder. Tot voor kort was de praktijk meestal anders doordat de wasmachines bij vriesweer noodgedwongen stil stonden. Volkswagen Het Westduitse Volkswagen concern heeft vorig jaar de meeste personenauto's verkocht op de Westeuropese markt. Het markt aandeel van VW/Audi steeg ten op zichte van 1984 van 12,0 procent tot 12.9 procent. Fiat, die het markt aandeel zag verminderen van 12,7 tot 12,2, nam evenals in 1984 de tweede plaats in, terwijl Ford van de eerste naar de derde plaats zak te doordat het marktaandeel, ver minderde van 12,8 tot 11,9 procent. ROTTERDAM (ANP) - Smit Inter nationale, die met sleep-, bergings- en bevoorradingsschepen diensten aanbiedt aan het scheepvaartver keer, heeft het tij tegen, zo blijkt uit het jaarverslag. Het verlies steeg vorig jaar tot 22 miljoen gul den bij een omzet van 221 miljoen gulden. Bijna een derde deel van de om zet komt uit de offshore-sector en daar gaat het zoeken naar olie en gas flink achteruit. De omzet in de ze activiteiten daalde van 224 mil joen naar 198 miljoen gulden en het bedrijfsresultaat nam af van 39 miljoen tot 22 miljoen gulden. Voor dit jaar wordt een "aanmer kelijke daling" van het resultaat verwacht. Een nog groter deel van de omzet komt uit de sector zeesleepvaart en berging. In de zeesleepvaart gaat het al jaren slecht en betwijfeld wordt of deze bedrijfstak zich de komende jaren zal kunnen herstel len. Het is noodzakelijk de vloot hiervoor verder te saneren en de zeesleepvaart zal de bedrijfsresul taten van het concern dan ook blij ven drukken. In de berging is de concurrentie verscherpt bij het opruimen van wrakken. Nederlandse orchideeën moeten markt veroveren BERKEL (ANP) - Ongeveer vijftig kwekers die aanvoeren op de bloemenveiling in Berkel hebben door bemiddeling van die veiling een order gekregen voor de levering van ongeveer 300.000 mini-orchideeën (Cym- bidium) aan een Frans super marktconcern. Met de order is een bedrag gemoeid van onge veer één miljoen gulden, zo heeft de veiling gisteren mee gedeeld. Veilingdirecteur C.T. Janson hoopt dat met de order een doorbraak is bereikt in de afzet van deze bloemen. Popularise ring van Cymbidium is volgens hem hard nodig omdat de teelt van deze bloemen de laatste ja ren sterk is uitgebreid. De mini-orchideeën worden deze week met achttien vracht wagencombinaties afgeleverd aan zestig distributiecentra van het supermarktconcern. Daar vandaan worden ze verdeeld over de 2.300 winkels, waar in de week van 6 tot en met 14 fe bruari (Valentijnsdag) een spe ciale verkoopactie wordt ge houden. Voor het transport en de aanbieding in de winkels is een speciale verpakking ont worpen. Samen met de mini-orchi deeën (takken in verschillende kleuren, apart verpakt in plas tic hoezen met een tak groen) wordt de consument in de win kel een vaasje aangeboden (zwart of wit) dat in het bijzon der geschikt is voor deze bloemtakken. De vaasjes, ook 300.000 stuks, worden vanuit ons land meegezonden. Om omzet in gedistilleerd te redden DEN HAAG (ANP) - De accijns op gedistilleerd moet met vijf procent omlaag. Dat is volgens het Pro- duktschap voor Gedistilleerde Dranken noodzakelijk om het voortbestaan van de bedrijfstak te waarborgen. Het schap trekt deze conclusie uit de uitkomsten van enkele onderzoeken die het heeft laten verrichten naar aanleiding van de vermindering van de omzet in gedistilleerd. De onderzoekre sultaten werden gisteren aangebo den aan minister Braks (land bouw). De resultaten bevestigen globaal de oorzaken die het Produkschap zelf al eerder had vermoed en waarover het bij het ministerie van financiën reeds aan de bel heeft ge trokken. In tien jaar tijd is de ac- cijnsdruk op een liter gedistilleerd gestegen van bijna 60 naar bijna 80 procent. Van een liter jenever die in 1975 12,13 gulden kostte ging 5,58 gul den als accijns en 1,67 gulden als btw naar de schatkist. De marge voor het bedrijfsleven bedroeg 4,88 gulden. In 1984/85 ging van een li ter van 17,68 gulden 11.12 gulden als accijns en 2,82 gulden als btw naar de schatkist. De marge van 3,74 die overbleef is volgens waar nemend voorzitter mr. R.C.Basart van het schap onvoldoende ge weest voor het bedrijfsleven. De accijnsverhoging met 16 pro cent op 1 februari 1984 heeft vol gens Basart een trendbreuk ver oorzaakt. De afzet van gedistilleerd is in 1984 met bijna tien procent te ruggelopen en het verbruik heeft zich in 1985 op dat lagere niveau gestabiliseerd. Het verminderde verbruik heeft naar het oordeel van Basart niets te maken met het tel kens op de markt brengen van nieuwe alcoholische dranken door de industrie. Het gaat om een nor male produktiespreiding en -ver nieuwing en van een verdringings effect is volgens hem geen sprake. Uit een consumentenpeiling die in het kader van het onderzoek is gehouden blijkt dat toekomstige verhogingen van de accijns zullen leiden tot een directe uitval voor je- zes procent. Dat de consument stopt met drinken van deze dran ken omdat hij ze te sterk vindt is voor de industrie geen aanleiding om een jenever van minder dan 35 procent op de markt te brengen, omdat er dan, aldus Basart, tech- Het schap heeft bij de aanbie ding van het rapport minister Braks, die het eerste halfjaar voor zitter is van de EG-landbouwraad, gevraagd het Europees Gedistil- leerdreglement met zijn collega's te bespreken. Dit reglement moet er voor zorgen dat traditionele Eu ropese gedistilleerde dranken wor den beschermd. Er moet een har monischer accynsbeleid komen en de produktie van imitaties moet worden tegengegaan. DEN HAAG (GPD) - Een spoedige verlaging van de prijs van het aardgas voor kleinverbruikers (gewone huishoudens) is volgens minister Van Aardenne (economische zaken) niet mogelijk. In antwoord op een vraag van het Tweede-Kamerlid Tommei (D66) schrijft de minister dat op z'n vroegst halverwege het jaar, per 1 juli, een verlaging van de prijs per kubieke meter doorgevoerd kan worden. Mits de leverancier, de Gasunie, en de distributiebedrijven, verenigd in de Vegin, hiertoe tot een akkoord kunnen komen. Bij het begin van het kalenderjaar is de prijs van het aardgas voor kleinverbruikers nog met 2 cent per kubieke meter (exclusief btw) geste gen. WENEN (AP) - Een speciale com missie onder leiding van OPEC- voorzitter Arturo Grisanti, oliemi nister van Venezuela, is er gisteren niet in geslaagd overeenstemming te bereiken over het aanpakken van de problemen op de internatio nale oliemarkt. De commissie 'Mensen moeten leren samenwerken met elkaar' Van Nelle-Lassie in Rotterdam stuurt het hele personeel, van hoog tot laag, terug naar de schoolbanken. De bedoeling van het leerplan is het personeel be ter met elkaar te laten omgaan en samenwerken. Dat zou het be drijf in staat moeten stellen flexi beler, slagvaardiger en meer marktgericht te opereren. Met deze in fasen uit te voeren bij- en herscholingsoperatie voor alle 938 werknemers is de komende twee jaar 1,3 miljoen gulden ge moeid. door Bas Hopel "Zo'n slagvaardiger onderne ming stelt heel andere eisen aan z'n werknemers", verklaart alge meen directeur drs. J. van der Sanden. "Het is niet een plotse linge werknemers-vriendelijke hobby. Ik heb ook niet gepraat met een of andere management- goeroe om de laatste listen te le- Na een onstuimige periode is het Van Nelle-concern juist in een wat rustiger vaarwater te recht gekomen. Ruim een jaar geleden hing het voortbestaan van het al 203 jaar oude familie bedrijf aan een zijden draadje toen de Amerikaanse moeder- Werknemers van Van Nelle op de emballage-afdeling. maatschappij en multinational Nabisco Brands afwilde van De Erven de weduwe J. van Nelle. Na enkele maanden van onzeker heid en een onvermijdelijke reor ganisatie die 142 mensen hun baan kostte, ging het bedrijf, dat de afgelopen 25 jaar geen verlie zen heeft gekend, zelfstandig verder met onder meer enige pensioenfondsen en de Nationa le Investerings Bank als de nieu we aandeelhouders. Na de verzelfstandiging is Van der Sanden met Van Nelle-Las- sie aan de slag gegaan met een opzetten van een nieuwe organi satiestructuur. Daarin past ook een nieuwe kijk op werknemers. "Het functioneren van veel men sen in ons bedrijf zal wezenlijk veranderen", zo voorspelt hij. "Ze krijgen allemaal, van hoog tot laag, meer mogelijkheden zich te ontplooien. De verant woordelijkheden in de nieuwe organisatie zijn tot aan de werk vloer gedelegeerd. Die grotere verantwoordelijk heid moet het werken aantrekke lijker maken en de onderlinge sa menwerking vergroten. Daar schort het volgens Van der San den nog weieens aan. "Dat is iets watje moet leren omdat je het op school nooit is bijgebracht. In het 'ik-bewustzy n' in onze huidi ge maatschappij is voor samen werking geen plaats. Daarom weten we ook niet hoe dat moet. Wil onze nieuwe organisatie goed van de grond komen en dat is nodig voor het gewenste resul taat van de onderneming, dan zal iedereen moeten leren samen werken. Dat is je met het werk van een ander bemoeien. Het be tekent het werk van de ander po sitief maar kritisch beoordelen en het gezamenlijk gebruiken voor het gemeenschappelijke doel". De voortgaande automatise ring binnen het bedrijf zal vol gens Van der Sanden betekenen dat in de toekomst het aantal ar beidsplaatsen enigszins zal afne men. "We zijn uitgesaneerd, er hoeft dus niemand meer uit", zo stelt hij nadrukkelijk, "maar het is een realiteit dat bij het vooruit gaan van de techniek er arbeids plaatsen verdwijnen. Geluiden van werknemers die geen zin hebben een opleiding te volgen heeft Van der Sanden nog niet opgevangen. "Maar", zo zegt hij, "die mensen zullen er beslist zijn. Zij moeten beseffen dat zy zichzelf op langere termijn bui tenspel zetten doordat zij niet met hun tijd meegaan. Het zou dan best zo kunnen zijn dat voor de man of vrouw die niet wil, een andere baan moet worden ge vonden. Leeftijd van werkne mers heeft met die eventuele te genzin niets te maken. Een oude re van 61 jaar heeft me laten we ten zich nu al te verheugen op zo'n bijscholing, terwyl ik ook een 35-jarige ken die nu al hele maal is opgebrand. Het is een kwestie van geestelijke elastici teit". heeft opgeroepen tot een voltallige vergadering van de OPEC om tot een oplossing te komen. Grisanti zei na afloop van de ver gadering dat de commissie het er over eens was dat het aandeel van OPEC in de wereldoliemarkt bo ven de 16 miljoen vaten per dag moet liggen, maar hij zei niet hoe ver daarboven. In december be sloot de OPEC om voorrang te ge ven aan het heroveren van mark ten, eventueel ten koste van de prijs (toen 28 dollar per vat). De commissie die de afgelopen dagen in Wenen vergaderen moest daar toe nieuwe afspraken formuleren. Officieel hanteert de OPEC nog steeds een produktieplafond van 16 miljoen vaten, maar op dit mo ment wordt de OPEC-produktie geschat op 18,5 miljoen vaten per dag. Grisanti zei dat er nog geen duidelijke plannen zijn voor nieu we richtlijnen. „De voltallige con ferentie zal tot een nieuwe strate gie moeten besluiten als zij bijeen komt", aldus Grisanti. Daarmee blyft elk land voorlopig vrij in het bepalen van prijzen en produktie. Het maken van nieuwe afspra ken heeft geen zin heeft als niet- leden, zoals Groot-Brittannie, wei geren mee te doen. De verwachting is dat verdere daling van de olie prijs deze landen daartoe zal dwin gen. De kostprijs van een vat (Brit se) Noordzee-olie is ongeveer 13 dollar. De meeste OPEC-landen kunnen de olie voor zo'n twee tot vier dollar per vat uit de bodem ha len. Het marktaandeel van OPEC ligt nu op minder dan 40 procent, ter wijl dat zes jaar geleden nog meer dan 65 procent was. Grisanti voor spelde een complete instorting van de oliemarkt, tenzij de OPEC en haar concurrenten tot een akkoord weten te komen. Sinds oktober i| de olieprijs met meer dan een kwart gedaald, als gevolg van de concurrentieslag tussen OPEC en de andere olielanden. Nog maar vijf jaar geleden kostten sommige soorten olie byna 40 dollar per vut Maandag werd voor ruwe Noord- zeeolie minder dan 17 dollar per vat betaald.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9