Doden door wachtlijst hartoperatie' Weerherne in Centrumpartij Klein rechts wil doodstraf houden Waterputten Neede vergiftigd Vrouw steelt kwart miljoen uit angst voor echtgenoot Chirurg luidt noodklok r Winsemius: vergunning Booy Clean voor chemisch afval Celstraf voor 'sekstherapeut' Nitraat maakt water ondrinkbaar Arts familie Kok wil praten met bewakers Kamer akkoord met nieuwe opzet studiefinanciering 'Als bladeren vallen vallen spoorwegen mee9 Bestuursleden willen voorzitter Lier kwijt WOENSDAG 5 FEBRUARI 1986 BINNENLAND PAGINA 5 ROERMOND (ANP) - De operatiecapaciteit voor hartpa tiënten in Nederland is veel te klein. Als dat nog lang zo blijft moeten er weer tijdelijke luchtbruggen komen voor patiënten die in het buitenland een hartoperatie willen on dergaan. Deze aanbeveling doet cardioloog Mattart van het Laurentiusziekenhuis in Roermond. Om op deze vol- iliEMMENDeze schorpioen m het Noorder dierenpark in Emmen zorgde gisteren voor een grote verrassing. gens hem onhoudbare Situatie te wijzen heeft hij bij de Het uiterst giftige dieT werd anderhalfjaar geleden uit Panama meegenomen door een medewerker. Groot was inspectie voor de volksgezondheid in Limburg het overllj- de verrassing toen de verzorger gisteren ontdekte dat het beest plotseling met zes jonge schorpioenen op haar rug den gemeld van een hartpatiënt die Op de wachtlijst stond rondliep. Dat betekent dat de moeder het sperma van haar Panamese 'echtgenoot' anderhalf jaar met zich heeft om te worden geopereerd meegedragen, aldus een woordvoerder van de dierentuin. Moeder en kroost zitten nog in de kraamkamer i DEN HAAG (ANP) - Alleen de rechtse kleine christelijke partijen in de Eerste Kamer hebben giste ren gestemd tegen het Europese verdrag waarin de lidstaten van de Raad van Europa zich verplichten de doodstraf af te schaffen. Namens de fracties van SGP, GPV en RPF verklaarde SGP-frac- tievoorzitter Abma dat de kleine christelijke fracties hun stem niet aan het verdrag kunnen geven. Als het bewind nalatig is in het toepas sen van de doodstraf bij bijvoor beeld eigenmachtige wraakoefe ning met bloedvergieten, kan vol gens hem de toestand van eigen recht oefenen opnieuw intreden. Deze fracties zien de doodstraf als maatstaf om de verhouding de ernst van het misdrijf en de zwaarte van de straf te bepalen. Ze zijn het oneens met het uit gangspunt van het verdrag dat doodstraf alleen nog mogelijk is in oorlogssituaties. De christelijke fracties hebben niet de overtuiging dat het Nieuwe Testament zwijgt over de doodstraf en dat het impli ciet een andere geest ademt dan het Oude Testament. Integendeel, aldus Abma. Het Nieuwe Testament leert ons dat in confrontatie met een ten onrechte voltrokken doodstraf, die deson danks een hogere rechtsorde en een betere gerechtigheid diende, een delinquent zijn eigen dood straf billijkte. De doodstraf zien wij niet puur als wraak of vergelding, maar als straf die ertoe kan strek ken de doodslag te weren. Abma constateerde een ongelijkheid ten opzichte van abortus en euthana sie, waar een menselijk leven veel lager wordt aangeslagen dan dat van een delinquent in het straf recht zijn al voor het publiek te bezichtigen. Volgens Mattart is dit sinds 1 ja nuari reeds het derde sterfgeval. "Als het zo doorgaat overlijden dit jaar ongeveer veertig hartpatiënten die door een tijdige operatie gered hadden kunnen worden". Het is AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse rechtbank heeft gisteren een 47-jarige 'psychiater' veroor deeld tot acht maanden cel wegens het wegens het meermalen ver krachten van een Amsterdamse. De officier had een jaar geëist, waarvan vier maanden voorwaar delijk. De man heeft het slachtoffer vo rig jaar therapeutisch behandeld. Tijdens de bijeenkomsten heeft hij diverse malen geslachtsgemeen schap met de vrouw gehad. Hoe wel de vrouw daarvoor wel toe stemming heeft gegeven heeft zij later verklaard niet uit vrije wil te hebben gehandeld omdat ze onder druk stond van de man. Een rap portage van de eigen psychiater van de vrouw ondersteunde die mening. Het verweer van de verdachte (die zich psychiater noemt maar niet die officiële status heeft) dat zij met de gemeenschap had inge stemd verwerpt de rechtbank om dat bekend was dat de vrouw in labiele toestand verkeer- gevaarlijker om als hartpatiënt op een wachtlijst geplaatst te worden dan om te worden geopereerd. Verleden jaar noteerde het Nieu- wegeinse Antoniusziekenhuis al leen al 21 sterfgevallen van patiën ten die wachten op hun operatie, aldus Mattart. Het aantal hartcentra moet hoog nodig worden uitgebreid, vindt de cardioloog. Het in opbouw zijnde hartcentrum in Maastricht mag uit eindelijk niet meer dan 600 hart operaties per jaar verrichten. Daar mee zal de druk op andere centra nauwelijks verminderen, zo meent hij. Alleen al uit Limburg moeten per jaar meer dan 850 hartpatiën ten worden geopereerd. Directeur Stiggelbout van de Hartstichting schrijft het langer worden van de wachtlijsten onder meer toe aan de arbeidstijdverkor ting in de ziekenhuizen, het drei gend tekort aan gespecialiseerde verpleegkundigen en vooral aan de budgettering. Door het krapper worden van de ziekenhuisbudget ten is de souplesse eruit, zei hij. In het Nieuwegeinse Antonius ziekenhuis zijn vorig jaar 1529 hart operaties uitgevoerd. Dat 21 pa tiënten tijdens de wachttijd overle den, komt vooral omdat dit hospi taal een uitstekende reputatie heeft en veel mensen per se hier geopereerd willen worden. Per vier maanden staan er volgens medisch directeur Boelen gemiddeld 500 patiënten op de wachtlijst, maar urgente gevallen gaan voor: 15 pro cent wordt binnen een week ge opereerd en 39 procent binnen een maand. Slechts 1 procent wacht dan drie maanden. NEEDE (ANP) - Bijna driekwart van de particuliere drinkwaterput ten in Neede bevat volgens een on derzoek van het Waterlaborato rium Oost meer nitraat dan wette lijk toegestaan. Vorig jaar had het laboratorium al vastgesteld dat ze ven particuliere watervoorzienin gen in Neede ernstig met nitraat waren vervuild. Van de 65 waterputten die nu zijn onderzocht blijkt 18 procent meer dan 200 milligram nitraat per liter te bevatten, 11 procent zat tus sen 150 en 200 milligram en 26 pro cent tussen de 100 én 150 milli gram. De wettelijke norm is 50 mil ligram en dit water is derhalve on geschikt voor consumptie. Zelfs van 40 meter diepte opge pompt water bevatte drie keer de toegestane hoeveelheid nitraat. Het hoogste gehalte dat het labora torium per liter ontdekte, was 288 milligram. Slechts in zes gevallen was de dosis nitraat te verwaarlo zen. Toen in december vorig jaar de eerste resultaten van het onder- Burgemeester stopt discussie kernenergie met ambtsgebed ZEVENBERGEN (GPD) - Burgemeester Seelen van het nabij het industrieterrein Moerdijk gelegen Zevenbergen heeft gisteravond een dreigende discussie over kernenergie in de gemeenteraad ge stopt met gebed. Voor de ogen van zestien verbasterde raadsleden stond hij tijdens een heftige discussie in de rondvraag plotseling op, sloot zijn ogen, vouwde zijn handen en zette plechtig het tradi tionele slotgebed in: "God wij danken U...". De rest van het gebed ging verloren in het gestommel van de overhaast oprijzende CDA-raadsleden en WD-ers. Ondanks uit roepen van afgrijzen door enkele PvdA-ers, ging Seelen onver stoorbaar door met zijn dagsluiting. Daarmee was de discussie gekapt. "Ik had geen behoefte aan die discussie", verklaarde de burgemeester na afloop van de raadsvergadering. De PvdA had het onderwerp kernenergie willen opvoeren naar aanleiding van de brief van de Brabantse commissaris der de ko ningin Van Agt aan premier Lubbers over Moerdijk als vestigings plaats. zoek bekend werden raadde de ge meente de landbouwers aan het zelf opgepompte water niet meer te gebruiken en een aansluiting op het waterleidingnet te laten ma ken. Aan de boeren is ook verzocht de waterputten te controleren voor gebruik door vee om te voorkomen dat er giftige stoffen in de voedsel keten terecht komen. Politie graveert landbouwmachines tegen diefstal WIERINGERMEER (ANP) - De politië van Wieringermeer is giste ren met graveërapparatuur de boer op gegaan om gereedschappen van landbouwers uit de polder van een code te voorzien. Met deze actie hoopt de politie het groeiend aan tal diefstallen de kop in te drukken die plaatsvinden terwijl de boeren op het land werken of niet thuis zijn. De rijkspolitie graveert koste loos de postcode en het huisnum mer op landbouwapparatuur en gereedschappengelegenheid. Ge zien het aantal aanvragen zal deze unieke politieservice, die tot dus verre beperkt bleef tot het grave ren van fietsen, nog tot in maart voortduren. ROTTERDAM (ANP) - Minister Winsemius (milieu) wil het Rotter damse tankschoonmaakbedrijf Booy Clean een vergunning geven om bilge-olie (afvalolie uit sche pen) en chemische afvalstoffen be waren en te verwerken. Het dage lijks bestuur van Rijnmond is daar tegen. In een advies aan de be windsman stelt Rijnmond dat hij voorbijgaat aan het doelmatig heidsprincipe van de wet chemi sche afvalstoffen (wca), namelijk dat eerst beoordeeld moet worden of het wel zinvol is ëen vergunning te geven. Rijnmond vindt, net als de ge meente Rotterdam en het ministe rie van verkeer en waterstaat, dat het vorig jaar met overheidssteun gestart bedrijf Rotterdam Tank- cleaning voldoende capaciteit heeft voor de verwerking van afva lolie. Rijnmond dringt er bij Winse mius op aan eerst een beleid te ont wikkelen dat inzicht geeft in welke bedrijven zich met de inzameling en/of verwerking van chemisch af val mogen bezighouden. Overigens heeft het departement van VROM zich enige tijd aarze lend opgesteld over vergunning verlening aan Booy Clean. Dat ge beurde nadat minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) de gelden de lozingsvergunning had inge trokken en een nieuwe had gewei gerd. Inmiddels heeft Booy Clean die beslissingen via de Raad van State terug kunnen draaien. AMSTERDAM (ANP) - De vertrou wensarts van de familie van Hans Kok, Schumacher, wil volgende week alle bewakers en politiefunc tionarissen spreken die de kraker nog levend op het hoofdbureau van politie in Amsterdam hebben gezien, voordat hu - eind oktober - dood werd gevonden in een politie cel. Als de politie niet voor donder dag aan deze 'redelijke wens van de nabestaanden' tegemoet komt, volgt een kort geding. Advocaat Kersting van de familie Kok schrijft dit aan hoofdcommissaris Valken enburgemeester Van Thijn. 1 Schumacher wil desnoods met de betrokken politiemensen pra ten zonder dat die hun naam noe men, aldus de advocaat De arts trachtte tot nu toe vergeefs zijn verzoek ingewilligd te krijgen. Kersting verwacht dat het hero pende onderzoek door de rijksre cherche in de zaak Kok pas eind maart wordt afgesloten. De familie Kok moet tot zolang in het onge wisse blijven, terwijl vooral de va der van Hans Kok met nog veel vragen zit, aldus Kersting. De ver trouwensarts weet ook niet meer: die beschikt over een onvolledig dossier, onvolledige sectiefoto's en een polaroidfoto. De Amsterdamse politie gaat in elk niet in op het verzoek. Volgens woordvoeder Wiliting wil men het onderzoek van de rijksrecherche niet doorkruisen. UTRECHT (GPD) - Een lijk personeelslid van het Zeister bijkantoor van Credit Lyonnais (vroeger Slavenburg is erin ge slaagd in zes jaar tijd bijna 240.000 gulden te verdiiisteren eer dat werd ontdekt. Ze deed dat, zo ver telde de 31-jarige vrouw gisteren de rechter, uit angst voor ex-man. De twee mensen werden afzonder lijk berecht. Het verduisterde geld had zij op gemaakt in het huishouden, met name aan het regelmatig kopen van nogal kostbare auto's. De vrouw begon in 1979 met het over boeken van bepaalde rekeningen «*-««««. kij bank op haar eigen rekening GELDERMALSEN (ANP) - De 27-jarige J. Baars uit het Gelderse Ochten ,°m f°rSe bedfa" (/ïivrj - ue c i -ju.! lyttj. id uu rs uil ilvi ueiut:rse uc rtten 7 j j j t t is woensdag door een verkeersongeluk in Geldermalsen om het leven geko- fae" g, qf; wprd ovprPPnlaatS men. De man reed volgens de rijkspolitie met een bestelbusje achterop een ^5 JJJf1,7Tb.«S?JÜ* ui* met hout geladen vrachtauto. Hij was op slag dood. een Het ongeluk gebeurde op de rijksweg 15 (Tiel-Rotterdam). Volgens de ■tnlifio hnrl rlo hoctnn rrlanr urn-, rlo hoef al hu o mia* in rlo tinton fint rla ni-naht wani net Kon niei het promotie. "Ik wist dat het dan uitkomen en ik wilde dat ook, doorgaan". politie had de bestuurder van de bestelbus niet in de gaten dat de vracht auto, komende vanaf een parkeerterrein, met nog zeer lage snelheid op de rechter rijstrook van de weg reed. (foto anp> Brandweer naar Schaefer Waarom kwam het niet eerder uit; vroeg rechter Hofhuis zich sa men met officier van justitie Van Capelle verbijsterd af. "Er moet een verbijsterend gebrek aan ac countantscontrole zijn geweest, anders had men het lek toch eerder moeten vinden", dacht de officier. De vrouw wist het ook niet. De officier zei in zijn requisitoir dat voor een dergelijke schending van een vertrouwenspositie in een bedrijf eigenlijk een onvoorwaar delijke gevangenisstraf zou moe ten volgen. Hij wilde evenwel ge hoor geven aan het verzoek van de reclassering om de vrouw een dienstverlenende straf te geven. \De vier maanden onvoorwaardelij ke gevangenisstraf mogen wat de officier betreft worden vervangen door 200 uur dienstverlening bij gehandicapte mensen. Daarnaast ook nog een voorwaardelijke ge vangenisstraf van vier maanden met twee jaar proeftijd. De 31-jarige ex-echtgenoot stond dus afzonderlijk terecht en ontken de iets van de handelingen van zijn vrouw bij de bank te hebben gewe ten. "Mijn vrouw beheerde het geld want ik kan daar niet mee overweg. We verdienen allebei en we konden er van komen". Maar elk jaar een nieuwe auto en nog meer luxe uitgaven, kan dat wel, vroeg Hofhuis zich af. De man stel de dat alles naar zijn mening werd bekostigd door een lening waar voor zijn vrouw had getekend. De beschuldiging dat hij zijn vrouw onder druk zou hebben gezet, wees hij af. De officier geloofde dat verhaald niet: "U wist donders goed waar het geld vandaan kwam. U legde een druk op uw echtgenote en sommeerde haar voor geld te zor gen. U moest weten dat dat geld van misdrijf afkomstig was wan neer men leeft zoals u deed". Hij eiste acht maanden gevangenis straf waarvan vier maanden voor waardelijk met twee jaar proeftijd. Advocaat Verbunt betoogde daarentegen dat zijn clilent niet kon weten waar het geld vandaan kwam. "Hij bemoeide zich niet met geldzaken en dacht dat de aanko pen van auto's werden gefinan- cieerd door leningen door de bank waar zijn vrouw werkte". De recht bank doet op 18 februari uitspraak. AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse wethouder Schaefer (PvdA) neemt de portefeuille brandweer zaken over van CPN-wethouder Ti neke van den Klinkenberg. Die legde haar portfeuille vrijdag neer omdat zij zich niet kan verenigen met het arbeidsplaatsenplan van het college om de problemen bij de geld worden in het sociale-zeker- brandweer op te lossen. Het brand- heidsstelsel, en niet in het studie- weerplan dat nu op tafel ligt is ook beurzenstelsel. al voorbereid door Schaefer. De De wijzigingen die Deetman vo- brandweerlieden zijn niet onver- mer aangenomen. Alleen de wijzi- rige week in zijn eigen voorstellen deeld blij met de plannen, maar gingen die de minister zelf al in zijn heeft aangebracht, zijn zeer gun- zijn wel bereid over onderdelen te voorstellen aanbracht, kregen gis- stig ontvangen. De laagste inko- onderhandelen. Op verzoek van mens krijgen daardoor iets extra, het PSP-raadslid Kohier is er van- Nederlandse studenten in het bui- daag een interpellatiedebat in de tenland (alleen EG-landen) krijgen gemeenteraad over de hele brand- ook een beurs. weerkwestie. DEN HAAG (GPD/ANP) - Het stu- diebeurzenplan van minister Deet man (onderwijs) wordt vrijwel on geschonden door de Tweede Ka teravond steun van de hele Kamer. De fracties van de WD en het CDA zijn nu erg enthousiast over het nieuwe stüdieheurzenstelsel. Tijdens het debat gisteren bleek dat alleen de Partij van de Arbeid nog aarzelt over steun aan Deet man. Vandaag is de laatste ronde van het debat. De PvdA-leden Vermeend en Wallage hebben .nieuwe voorstel len ingediend om de laagste inko mens te sparen. Ze willen 600 mil joen gulden overhevelen van het DEN HAAG (ANP) - "Het lijkt wel of j treinmaterieél op een subtro- fonds waaruit de voor iedereen gel- pisch klimaat gebaseerd is". Aldus bekritiseerde PvdA-senator Baarveld- dende basisbeurs wordt betaald Schlaman gisteren tijdens r de regeling die studenten van minder draagkrachtige ouders een aanvullende beurs garandeert. Het is onwaarschijnlijk dat Deetman daarmee akkoord zal gaan. Mede kerder, aldus gisteren tijdens de behandeling van de begroting van Verkeer Waterstaat de het feit dat vertragingen in de treinenloop de laatste jaren meer regel dan uitzonderingen zijn. Als je in de zomer er al niet van op aan kunt dat de trein volgens het boekje loopt, wordt dit naarmate de bladeren meer gaan vallen nog onze- omdat, zo betoogde de bewinds man, je daarmee de 'arme student uit huis jaagt en het voor de 'rijke student juist aantrekkelijker maakt om thuis te blijven wonen. Een ruime kamermeerderheid wil dat 30-plussers kunnen stude ren met behoud van uitkering. Maar dan alleen als het om studies gaat die niet in het avondonderwijs bestaan. De versoepeling.van de uitkeringsregels moet echter gere- Baarveld. En gaat het in dit land een beetje i dan stijgt met het dalen der temperatuur de onzekerheid student' tijdschema van de treinen. Gaat het sneeuwen al is het maar nat - dan Aa toopt de boel helemaal uit de hand. Mevrouw Baarveld, die zich bij voorkeur per trein verplaatst, vertelde hoe een Noor, met wie zij een eindje in de trein reisde en die net als alle passagiers bij Leiden niet meer verder kon vanwege de sneeuw, verbaasd opmerkte"Hoe kan dat nou, in Noorwegen ligt in de winter altijd sneeuw en de treinen rijden altijd". Als het Eerste-Kamerlid weer eens gestrand is zegt zij wel eens dat minister Smit-Kroes daar zelf achter zit omdat zij ons liever in de auto ziet. "Ongemakken bagatelliseren gebeurt altijd door mensen, die er zelf geen hinder van hebben", zo vond zij. DEN HAAG (GPD) - De positie voorzitter en lijsttrekker Lier van de Centrumpartij is als ge volg van interne conflicten in de knel geraakt. Het hoofdbestuur beslist volgende week over zijn leiderschap. Dat kan leiden tot het vertrek van de bastaardzoon van Prins Hendrik uit de partij, of tot een drastische reorganisa tie. Het is de tweede keer binnen korte tijd dat er spanningen ont staan rond een leider van de Cen trumpartij. In oktober 1984 werd het kamerlid Janmaat na hevige strijd de partij uitgegooid. Nu ziet het er naar uit dat Lier het volgende slachtoffer wordt. Daarmee ontdoet de partij zich van de keurige heer die de om streden extreem-rechtse partij een net aanzien moest geven. De problemen zijn opnieuw te rug te voeren op de carrière drang van bestuurders van de Centrumpartij. Partijsecretaris Segers lijkt daarbij een centrale rol te spelen. Hij was ook de be langrijkste tegenkandidaat van Lier in de strijd om het lijsttrek kerschap. Als Lier niet het ver trouwen van het hoofdbestuur krijgt, zal Segers zeer waar schijnlijk zijn pl&ats innemen. Zelf zegt Segers over de pro blemen dat de 67-jarige Lier geen politiek inzicht heeft, geen weer stand kan bieden aan aanvallen verwijt Segers koste wat het kost de partij te willen gebruiken om in de Tweede Kamer te komen. Kraag van binnen en buiten de partij, lichamelijk niet opgewassen is tegen spanningen en zichzelf niet informeert waardoor hij niet weet wat er speelt. "In de Twee de Kamer zal hij een schaap zijn dat naar de slachtbank wordt ge leid. Ik heb medelijden met hem". Penningmee /an der Heij den bevestigt voegt er aan toe dat de spanningen zijn ont- plan mijn goede r staan nadat Lier met geknoei de stemming over het lijsttrekker schap in zijn voordeel wist te be slissen. Lier zou machtigingen hebben gebruikt van geroyeerde leden. Zodoende versloeg hij Se gers. Lier, die in eerste instantie geen commentaar wilde geven, windt zich op over de beschuldi ging. Hü noemt Segers en Van der Heijden een stel gekken. Hij Over de gang van zaken rond de stemming zegt Lier: "De meerderheid van het dagelijks bestuur wilde allerlei mensen die hard voor de partij hadden ge werkt, zoals Vreeswijk, De Wijer en Bruijn van ons wetenschap pelijk bureau, er uit gooien. Ik was het daar niet mee eens. Vol gens de statuten moet het hoofd bestuur daarover beslissen. Die heeft ze op mijn advies binnen de partij gehouden. Volkomen reglementair". Zijn gezondheid is prima, zegt Lier. "Die zware, dikke Segers en Van der Heijden pak ik elk in de kraag en houd ze vijf minuten omhoog". Hij wacht af wat het hoofdbestuur beslist. Als hij kan blijven, moet de partij worden gereorganiseerd. Anders ver trekt hij alsnog. "Ik hoef niet zonodig in de Ka mer. Ik heb een goedlopend ad vocatenkantoor. En ik ben zeker niet van plan mijn goede naam te schande te maken. Ik wil mijn charisma en goodwill in dienst stellen van de partij, maar als zij dat niet willen inzien, zeg ik aju. Ik gooi geen parels voor de zwü-

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5