Dertien partijen bij verkiezingen Spoedig begin bouw en renovatie rond huidig politiebureau Geschuif met stemmen om lijstvolgorde te beïnvloeden Aankoop pand Brill lijkt vrijwel zeker Buurtcomité: geen nieuw café aan Nieuwstraat 7God Met Ons7 valt af; Marokkaanse partij meldt zich alsnog Sprankelend spel De Vlietschans LEIDEN 1986 LEIDEN - De wijkvereniging Pan- cras-West maakt zeer ernstig be zwaar tegen de horeca-zaak die in het pand Nieuwstraat 31 wordt ge vestigd. Ze vreest vooral geluid- en verkeersoverlast. Bovendien is de vereniging bang dat er vernielin gen worden aangericht en omwo nenden worden bedreigd, gezien de ervaringen die zij hebben gehad met een eerdere horeca-zaak op de ze plaats. De horeca-zaak is daar om onaanvaardbaar. De wijkvereniging schrijft bur gemeester en wethouders van Lei den dat in het verleden nagal eens sprake is geweest van urineren te gen gevels en deuren, het inslaan en ingooien van ruiten, beschadi gen van auto's, bedreiging van be woners en bezoekers van het café en van vecht- en schietpartijen. Bovendien maakten bezoekers van het vroegere café het nodige kabaal wanneer deze zaak 's nachts sloot. Ook voldoet het pand Nieuwstraat 31 volgens de wijkver eniging niet meer aan de huidige eisen op het gebied van geluidhin der en brandpreventie. Tegen de nieuwe horecazaak zijn overigens dezelfde bezwaren in te brengen als de gemeente zelf heeft gemaakt tegen de Koets-o-theek. Bijvoorbeeld: het pand ligt niet aan een aanlooproute. Verder meent de wijkorganisatie dat de gemeente tegen haar eigen beleid indruist, door niet de woonbestem ming in dit gebied te versterken. Ook merkt 'Pancras-West' op dat het aantal parkeerplaatsen in de omgeving beperkt is. Een woordvoerder van de ge meente Leiden wijst erop dat de gemeente in principe een horeca- vergunning moet afgeven wanneer Het horeca-pand aan de Nieuw straat, waar ondanks de protesten van de wijkvereniging een nieuw café zal worden gevestigd. de nieuwe eigenaar van de zaak over alle benodigde papieren be schikt. Als echter blijkt dat er over last ontstaat, dan heeft de gemeen te nog verschillende middelen tot haar beschikking om de hinder voor de buurt in te perken. Het meest vergaande daarbij is het in trekken van de horeca-vergunning. Een middel overigens dat de ge meente tot dusver slechts zelden heeft toegepast. Aan de muziekvergunning van het café zijn in het verleden beper kingen gesteld. In de zaak mag wel muziek worden gedraaid, maar er mogen geen bandjes optreden. Die beperkingen gelden nog steeds. De woordvoerder van de gemeente stelt overigens dat de wijkvereni ging bezwaar maakt tegen het café omdat de vorige eigenaar voor veel overlast heeft gezorgd. "We moe ten nog maar afwachten of dat ook het geval zal zijn bij de nieuwe ei genaar. Die heeft gezegd dat hij op een heel ander publiek mikt", al dus de zegsman van de gemeente Leiden. LEIDEN - Nadat de politie in april het oude politiebureau aan de Zon neveldstraat zal verlaten, zal zo spoedig mogelijk met de renovatie en nieuwbouw van omliggende ge bouwen worden begonnen. Na een gedeeltelijke sloop van een aantal gebouwen op het binnenterrein van het huidige politiebureau staan drie projecten op het pro gramma. In het P.G. Speckholje wil de gemeente vier woningen bouwen, de Bank van Lening wordt ook gerestaureerd als woon- pand en daafnaast staat de nieuw bouw van een 12-tal woningen op het plan. De plannen voor de overi ge leegkomende gebouwen rond om het politiebureau zijn nog in ontwikkeling. Gisteravond presenteerde de ge meente de plannen aan de bewo ners uit de omgeving. De plannen ondervonden weinig kritiek. Een enkeling vroeg zich af of de geplan de woningtoename geen parkeer problemen met zich mee zal bren gen. In het plan zijn geen extra par keerplaatsen opgenomen. Volgens gevoerd aldus Smit. "Wij laten dat graag aan deskundigen over". Het voorste gedeelte van het ou- Walenkamp, Hoekema en Vergeer. LEIDEN - Dertien partijen doen in Leiden mee aan de gemeenteraadsverkiezin gen die 19 maart worden ge houden. Zij hebben zich gisteren definitief laten in schrijven. In vergelijking met de voorlopige registratie is de groepering 'God Met Ons' afgevallen. Zij doet dus in Leiden niet mee aan de raadsver kiezingen. In tegenstelling tot een lijst die voortkomt uit de Marok kaanse gemeenschap en pas giste ren werd aangemeld. Omdat van deze groepering eerder geen naam werd geregistreerd, moet deze lijst naamloos blijven. Lijstaanvoerder en enige kandidaat daarvan is de in Leiden woonachtige Marokkaan El-Keiraouiani. Bij de definitieve inschrijvingen van gisteren meldde zich ook de Centrumpartij, die voor het eerst in Leiden meedoet. De partij voldeed aan het voorschrift dat minstens 25 kiesgerechtigde Leidenaars door middel van hun handtekening de deelname aan de verkiezingen moesten onderschrijven: ze had 35 handtekeningen verzameld. Ook staat de inschrijving vast van twee nieuwe groeperingen: 'Leiden Weer Gezellig' en 'Anti- Woningnood Aktie'. Voor het eerst dingt de EVP (Evangelische Volks partij) naar een raadszetel in Lei den. Lijsttrekker is de voormalige directeur van de Leidse Schouw burg, Hans van Dam. De Middenpartij, aangevoerd door slager Van der Zon, doet voor de tweede maal mee, evenals de ge combineerde lijst van SGP, GPV en RPF, met als nummer één J.G. Boudewijn, voormalig ziekenbroe der van Endegeest en tegenwoor dig free-lance in de journalistiek werkzaam voor het Reformato risch Dagblad. De partijen PSP, PPR en CPN hebben zich op één lijst verenigd als 'Links Leiden'. Hans de la Mar, vier jaar geleden lijsttrekker van de PSP, is nu kop loper bij Links Leiden. Andere deelnemers zijn de ver trouwde namen van PvdA, aange voerd door wethouder Tesselaar, WD, met wethouder Kuijers als lijsttrekker, en CDA, D66 en Socia- listiese Partij (SP) met de zittende fractieleiders in de gemeenteraad als lijsttrekker, dus respectievelijk was al de deelname van de Turkse migrant Naci Demirbas, als num mer vijftien op de lijst van de PvdA. Als stemmentrekker onder de etnische minderheden krijgt hij behalve van de naamloze partij met de bovengenoemde Marok kaanse kandidaat Moustafa El-Kei raouiani concurrentie van de num mer zeven en 'lijstduwer' van de EVP: de Griek Georgeos Evangeli- des. Gezellig 'Leiden Weer Gezellig' is de naam van een nieuw politiek feno meen in Leiden en de naam van de ze 'partij' geeft haar doelstelling aan. Lijsttrekker is de eigenaar van het café Scarabee, Bernard Stöxen, in een grijs verleden actief in orga nisaties als Leefbaar Leiden. Ook andere kandidaten zijn in horeca- kringen geen onbekenden, zoals Willem Ankoné, eigenaar van de Hut van Ome Henne. Stöxen om schrijft de deelname van 'Leiden Weer Gezellig' als "een serieuze grap", die uiteraard in het café is bedacht. Een grap die realiteit is geworden. "Wij zijn begonnen met te roepen: alle palen eruit en einde lijk de sluitingstijden van de hore ca regelen", zegt Stöxen. "Maar ge leidelijk aan komen er steeds meer punten bij". De Anti-Woningnood Aktie heeft haar naam in 26 gemeenten laten registreren, maar zou zich gisteren alleen in Leiden en Alphen aan den Rijn voor definitieve deelneming aan de raadsverkiezingen hebben gemeld. Mocht de partij een zetel verwerven, dan kan de lijsttrekker haar niet bezetten, want dat is J.H. Borsboom en die woont in Alphen aan den Rijn. Het is niet verboden om bij raadsverkiezingen kandi daat te staan in andere gemeenten; het is wel verboden om als lid zit ting te nemen in de raad van een gemeente die niet tevens de woon plaats is. Borsboom, die ooit na mens de Boerenpartij gemeente raadslid in Den Haag was, moet dus in dat geval de eer laten aan de enige andere kandidaat op de lijst: Leidenaar R.S. Jansen. Waar de Anti-Woningnood Aktie voor staat, zal duidelijk zijn: "veer tig jaar woningnood spreekt voor zichzelf', zegt de partij in een pam flet: er moeten goedkope wonin gen worden gebouwd, de werk loosheid in de bouw moet worden bestreden en het eigen-woningbe- zit bevorderd. Centrumpartij Lijsttrekker van de Centrumpar tij is Jan Pen, eigenaar van een vi deotheek in het Morskwartier en in de jaren zeventig lid van een actie comité dat in het Haagwegkwartier tegen de huurverhoging ten strijde trok. De deelname van deze partij is niet onomstreden. De Jongeren beweging die met het FNV is ver bonden en het comité Leiden te gen Fascisme zijn onder het motto 'Geef racisten geen stem' een cam pagne tegen de Centrumpartij be gonnen. Juridisch lykt er tegen de deelname van de Centrumpartij weinig te doen, nu zij voldoet aan de wettelijke voorwaarden die hieraan zijn gesteld en gezien uit spraken die de Raad van State in het verleden heeft gedaan. Officieel neemt het hoofdstem- bureau in Leiden, onder voorzitter schap van burgemeester Goekoop, maandag een beslissing over de geldigheid van de kandidatenlij sten. Tegen de beslissing van het bureau kunnen kiezers in beroep gaan bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State. de politiebureau zal in de toekomst Overigens heeft D66, hoewel de door de parkeerpolitie gebruikt partij de apostrof in haar eigen- worden. De nieuwe woningen zijn had geschrapt, zich wel met grotendeels driekamerwoningen dit letterteken laten registreren, 'ouderen'. Na de sloopwerk- dus als D'66. zaamheden die in april beginnen, zal rond november met de restau ratie- en nieuwbouwplannen aanvang worden gemaakt. Buitenlanders, die ditmaal voor het eerst zowel actief als passief kiesrecht hebben, zijn op drie lij sten vertegenwoordigd. Bekend PvdA-fractie en Brands in gulle bui LEIDEN - De PvdA-fractie in de gemeenteraad heeft er gisteren voor gezorgd dat Links Leiden en D66 aan de komende raads verkiezingen als respectievelijk lijst 4 en lijst 5 kunnen deelne men. Maar bijna had het raadslid Jan Brands, voormalig CPN'er, roet in het eten gegooid. De volgorde van de lijsten op het stembiljet wordt voor de zit tende partijen in principe be paald door de leden van de huidi ge gemeenteraad. Normaal ge sproken geeft een raadslid bij de bepaling van de volgorde van de «lijsten een stem aan de eigen par tij. Partijen hebben graag een laag cijfer en verder kan het een financieel belang zijn om hetzelf de nummer te krijgen als bij de vorige verkiezingen: pamfletten van'toen (stem partij X, lijst 14 bijvoorbeeld) zijn dan nog bruik baar. Jan Brands week gisteren af van de gewoonte om op de partij te stemmen waarvoor hij was ge kozen. Hij gaf zijn stem aan de éénmansfractie van de SP, de Socialistiese Partij. Verwonder lijk was dat niet: Brands is al eer der uit de CPN gestapt, omdat hij zich niet langer met de lijn van deze partij kon verenigen. Hij heeft zich aangesloten bij de van de CPN afgescheiden 'hori zontalen' van de VCN (Verbond van Communisten in Neder land), maar bleef wel in de ge meenteraad zitting houden. In tussen opereren PSP, PPR en CPN in de raad al als Links Lei den, onder welke naam zij straks ook gemeenschappelijk aan de verkiezingen meedoen. Ze moe ten het in de huidige raad dus zonder steun van Jan Brands doen, die de voormalige CPN-ze- tel bezet houdt. Gisteren moesten ze het bij het bepalen van de lijstvolgorde voor de komende verkiezingen eveneens zonder de steun van Brands doen. De communist ont kent overigens dat partijpolitie ke overwegingen aan zijn stem gedrag ten grondslag hebben ge legen. "Ik heb mijn stem gege ven aan de partij die mij daarom had gevraagd", zegt Brands. Aan Vergeer van de SP dus. "Maar het had ook welke andere partij dan ook kunnen zijn, zolang het geen fascistische partij is". Gealarmeerd door Links Lei den kwam de PvdA in actie. "Want wij vonden het niet zo'n aardig gebaar van Jan Brands", zegt fractieleider Marietje van der Molen. Het resultaat van het stemgedrag van Brands was na melijk dat zowel de SP als de tweekoppige fractie van D66 twee stemmen kregen. De lijst volgorde tussen deze twee dreig de daarmee door loting te moe ten worden bepaald. "Wij vinden dat aan de huidige verhoudingen in de raad recht moet worden ge daan", zegt Marietje van der Mo- Brands (VCN, ex-CPN): stem Op SP. (foto Wlm Dijkman) len. De PvdA schonk daarom één stem, die van raadslid Corrie Snelders aan D66. Waarna het volgende probleem zich voordeed: D66 had nu welis waar meer stemmen als de SP, maar tevens net zoveel als Links Leiden: drie. Om het lot opnieuw voor te zijn, besloot de PvdA nog een stem te schenken: die van Marietje van der Molen zelf ging naar Links Leiden. De PvdA kon zich de luxe van het missen van twee stemmen veroorloven om dat ze als grootste partij drie ze tels meer bezet dan de tweede partij, de WD. Resultaat van het geschuif met stemmen is dat de PvdA lijst 1 zal krijgen, de WD lijst 2, het CDA lijst 3, Links Leiden lijst 4, D66 lijst 5 en SP lijst 6. Officieel zal de volgorde morgen worden vastgesteld; voor de overige par tijen, die (nog) niet in de gemeen teraad zijn vertegenwoordigd, gebeurt dat door loting. Verbouwing tot woonruimte PPPHH mmmLEIDEN - De gemeente is de gemeente is m de nabije omtrek echter nu al een overschot aan par keerplaatsen zodat dit geen proble- hoeft op te leveren. krijg je het wel te ho ren". Waar al die geheimzinnigheid goed voor is, weet echter niemand de Nieuwe Rijn. De Leidse ui versiteit en de gemeente hebben c». ««civ ww n= re,slt„ goed als overeenstemming bereikt duidelijk te maken. Frappant Een buurtbewoner merkte op over de koop Het ziet er naar uit dit verband ook het feit dat drs dat nieuwbouw in de Pieterswijk dat de voormalige drukkerij, dank M.J. Koornstra, lid totaal niet past. Woordvoerder Z1J verschillende subsidies, kan sitaire college ■■»-1 Smit van de gemeente: "Wanneer we dat in de loop der eeuwen ge zegd zouden hebben dan zaten we nu nog in houten hutten". De dis cussie over nieuwbouw in oude stijl of nieuwbouw in nieuwe stijl wordt door de gemeente niet meer worden gerestaureerd bouwd tot woonruimte, en dan in beheer wordt gegeven aan de wo ningbouwvereniging Leiden. Twee bewoners van het gekraak- hèt univer- bestuur, zegt dat al een voorlopig koopcontract is. Tesselaar daarentegen ontkent dit zeer stellig. De bewoners van Brill hebben in samenwerking met de technisch Wisseling van voorzitter bij Ons Belang LEIDEN - De Leidse woning bouwvereniging Ons Belang heeft in de persoon van penningmeester De Lange een nieuwe voorzitter te pand hebben dit vanochtend bewonersadviseurs plannen opge- desgevraagd verklaard, na afloop steld. Zij willen op iedere verdie- kort gesprek met wethou- ping groepswoningen creëren, met een gezamenlijke eetkeuken en sa nitaire voorzieningen. Beneden den de gemeente en universiteit zouden kleine bedrijfjes kunnen nog overeenstemming moeten be- worden gevestigd. Wanneer het pand kan worden gerestaureerd is niet duidelijk. Volgens de Brill-bewoners heeft Volgens de gemeente zou dat op Tesselaar hun verzekerd dat zij zijn vroegst in 1987 kunnen zijn, omdat de rijkssubsidies voor dit jaar al zijn verdeeld. De bewoners delt uitsluitend met de gemeente zien het werk liever eerder begin- over de verkoop, de makelaar is nen, of als dit niet mogelijk is, dat van het pand af gehaald. Op korte voorlopig het hoognodige wordt termijn wordt nu een definitieve gedaan, zoals het aanleggen van koopovereenkomst verwacht. De gemeente is nog aan het on derzoeken of en wanneer het pand Brill in de subsidieregelingen voor renovatie kan worden 'meegeno men'. Brill heeft wel al een keer op het voorlopig bouwprogramma van de gemeente gestaan, maar is inmiddels weer van deze lijst afge voerd, aldus een ambtenaar. Bovendien moeten de krakers volgens de voorwaarden van de woonruimteverordening het pand legaal als woongroep kunnen be wonen. Daarvoor is nodig dat pe verdieping de helft van de bewo ners plus één bij gemeente als wo ningzoekende staat ingeschreven. De krakers menen overigens aan deze voorwaarden te voldoen. Wedstrijd in kappen en uiterlijke verzorging LEIDEN - Zo'n honderdvijftig tweedejaars leerlingen van de Emilie Knappert Scholengemeenschap hebben elkaar gisteravond bestreden in een wedstrijd kappen en uiterlijke verzorging. De opdrachten bestonclen uit het fabriceren van punk- en rock 'n rollkapsels en het knippen en föhnen van 'gewone' dames- en herenkapsels. Voorts werd een make up-competitie gehouden. De eindresultaten werden beoordeeld door een jury bestaande uit werkgevers en stagebiedende organisaties in de regio. Een aantal van de deelnemers bezoekt de Knappert school één dag per week in het kader van het leerlingwezen, de overigen volgen er de MDCO-opleiding Uiterlijke Verzorging, die zowel kappen als schoonheids- en voetverzorging omvat. (foto Holvast) Forum over EG- voorzitterschap LEIDEN - De afdeling Leiden van de Europese Beweging in Neder land organiseert morgenavond in de Stadsgehoorzaal een forum avond over het Nederlandse voor zitterschap van de Europese Ge meenschap. Aan het forum nemen deel de staatssecretaris van buitenlandse zaken Wim van Eeklen, Europarle mentariër Piet Dankert en Carlo Trojan, chef van het kabinet van Europees commissaris Frans And- riessen. De avond begint om acht uur en is vrij toegankelijk. Het voorzitterschap van de EG wisselt elk half jaar. De eerste zes maanden van dit jaar is Nederland aan de beurt om de voorzittersha mer te hanteren. Dit betekent dat Nederland meer invloed op het be leid heeft dan normaal. Veel problemen vragen om een krachtige Europese aanpak. Actu eel zijn het inpassen van de nieuwe EG-leden Spapje en Portugal in het moderne Europa, de Deense aarzeling over het EG-lidmaat- schap, en een Europees antwoord op de recente terroristische aansla gen Gehuwd: R.R. Vollmuller en R. Im- mink; P. van Klaveren en P.S.E. Damo- dar Patak; J.H.G.M. Kools en B.M. Ja cobs; A. Hoek en P.C. Veenswyk; C A. Baggerman en H.B. Hoogeveen; C.W. Dreef en C. van der Leest. M. Blok en M.E.S. Verboon; M. Heemskerk en H.J. Bodrij. Stilzwijgen De gemeente hult zich verder in een absoluut stilzwijgen over het pand Brill. De ambtenaren is ver- boden informatie te verstrekken gekregen. De club meldt dat de over de plannen rond de voormali- huidige voorzitter Van Heijningen, om persoonlijke redenen, heeft neergelegd. Van Heijningen blijft wel bij Ons Belang betrokken als lid van de raad van commissaris sen van de vereniging. ge drukkerij. En Tesselaar, die ove rigens nooit heeft ontkend dat de gemeente streeft naar de aankoop van Brill (maar dit ook nooit heeft willen bevestigen) zegt dat 'er nog veel moet worden geregeld*. "Als Afrikaanse dans Maitre E. Cissé uit Guinee geeft in Leiden een cursus Afrikaanse dans in twaalf delen. De cursus begint met folkloristische dans, later gevolgd door moderne Afri kaanse dans. Op 15 en 16 februa ri wordt een Workshop Afrikaan se dans voor gevorderden gege ven door Ken Ndiaye, begeleid door Rifi Kythouka en de percus siegroep Aya. Cursus en work shop worden georganiseerd door Kadans, waar ook inlichtingen kunnen worden verkregen: tele foon 01718-23223 of 071-1229354. Pan van Persijn Het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie afdeling Lei den organiseert zondag een wan deling in de Pan van Persijn in Katwijk. De wandeling begint om twee uur bij de ingang van het bos aan de Wassenaarseweg in Katwijk en duurt tot ongeveer vier uur. Gedurende de wande ling wordt vooral aandacht ge schonken aan de kenmerken van de winter en het komende voor jaar. Ouderen De Stichting dienstencentrum voor gecoördineerd bejaarden- werk Leiden is op zoek naar vrij willigers die actief willen zijn in het bejaardenwerk. Onder meer wordt gezocht naar mensen die tegen vergoeding ouderen willen vervoeren of willen begeleiden, klusjes willen opknappen en boodschappen willen doen, huis bezoeken willen afleggen, de wijk-ouderenraad willen onder steunen bij het behartigen van belangen van ouderen en willen helpen bij het opzetten van acti viteiten. Belangstellenden kun nen contact opnemen met Bart Dekkers of Joop van Dongen, tel. 143503. 'The Importance of Being Earnest'. (Eerlijk duurt het langst) van Oscar Wilde in een muzikale bewerking door Scholengemeenschap De Vlietschans met: Bart Mulder, Vincent Timmermans, Caroline Jilleba, Elvi Brouwer, Josje Bonnet, Helga Bosman, Marcel Filippo en Albert Duyzer (dubbel rol), m.m.v. Simon Dekker piano, Ber- dien van Bemmel fluit en koor, belichting Richard Sig- norgo, regie Mick van der Veen. Gezien op dinsdag 4 fe bruari in de Vlietschans in Leiden. Herhaling op donder dag 6 en vrijdag 7 februari. LEIDEN - Spitse dialogen, komische woordspelin gen en verrassende wendingen hielden gister avond het publiek tot het laatst toe gevangen tij dens de muzikale komedie 'The Importance of Being Earnest' (Eerlijk duurt het langst) van de En gelse dichter/schrijver Oscar Wilde door scholenge meenschap 'De Vlietschans'. Een geestig blijspel over de liefdesperikelen van de excentrieke oud- Engelse adel, waarbij Wilde met de hem kenmer kende anti-burgerlijke, bewust provocerende hu mor, geliefden op vernuftige wijze in- en uit eikaars armen weet te drijven. De plot lijkt eenvoudig: een intellektuele vrijge zel houdt ervan onder de fictieve naam 'Ernst' de bloemetjes af en toe eens flink buiten te zetten, ter wijl zijn gefortuneerde vriend zich onder dezelfde naam presenteert binnen de High Society. Dat werkt uitstekend, totdat beide heren zich onder diezelfde naam gaan verloven. Een ontmoeting tus sen de beide dames kan natuurlijk niet uitblijven. En dan stapelen de leugens zich op... Onder regie van Mick van der Veen is een opval lend sterke rolbezetting, omlijst door fraaie lichtef- fekten, decors en muziek bijzonder leuk op de planken gezet. In sprankelende dialogen, gelar deerd met kostelijke liedjes valt men van het ene dwaze hoogtepunt in het andere. Zoals: 'Wij zijn toch zo ontzaggelijk voornaam' door 'tante' Lady Bracknell (Caroline Jilleba) en niet te vergeten, 'Gaan we drinken in de Riche' door hoofdrolspe lers Bart Mulder en Vincent Timmermans, alias Jack en Algernon, alias Ernst. Of dominee Chasu ble (Marcel Filippo) met z'n uitzonderlijke preek "t Hemels manna heel de week' en smachtende tango 'Leatitia'. Of de geliefden elkaar - na een gedegen financiële doorlichting van 'tante' - zullen krijgen, of ten slot te blijven treuren in een hartstochtelijk celibaat zullen we hier niet verklappen, want 'Eerlijk duurt het langst' verdient komende woensdag en donder dag weer volle zalen. ANNEKE VAN VLIET

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4