Boerhaavekwartier bestuurlijk centrum medische faculteit Onderzoek ziekte verzuim Endegeest Bouwplannen als gevolg verhuizing AZL WOENSDAG 5 FEBRUARI 1986 LEIDEN Het Sylviuslaboratorium aan de Wasse- naarseweg krijgt een derde toren en wordt een instituut voor medisch-biologi- sche wetenschappen. Het Boerhaave- kwartier kan straks worden beschouwd als het 'bestuurlijk hart' van de medische faculteit met studenten- en onderwijs voorzieningen. een museum en een nieu we medische bibliotheek. Volgens het en thousiaste 'bouwduo' Kroes en Daems is dit plan helemaal op de toekomst gericht. "Een unieke kans die we in geen vijftig jaar meer krijgen". LEIDEN - Vorig jaar zijn de huisvestingsknelpunten van de faculteit der geneeskunde geïnventariseerd en besproken in dé faculteitsraad. Met die knelpunten in hun achter hoofd zijn de beleidsmedewerker van het faculteitbureau, S. Kroes en prof.dr. W. Th. Daems, vaste adviseur huisvesting universitaire-gebouwen, aan de slag gegaan. "Niet alleen hoor", waarschuwt Daems, "wij worden gesteund door veel wijze heren". "De derde toren bij het Sylviusla boratorium is in feite een oud idee. Vijftien jaar geleden waren de te door oude ziekenhuisterrein achterblij- Een ander punt is dat in 1990 de barakken, waarin nu parasitologie, huisartsgeneeskunde, het facul- schrapte dat op het laatste mo- verh^"^^ hê'XzL maakte sten^tten^ende vl^™moeteïl: mpnt" n9pmc in hot riaaoiiiirc lo. vernuizing van net AciLi maaKte vijiuen jaar geieaen waren ae ie- o keningen daarvoor klaar. Sterker oaSKia btOeiinga cr°„gnHdfnPn!fHniS" het Academisch Ziekenhuis Lei- den er werkelijk kwam te staan. De jjj^l „„.„..T,,- 5 wKtJm Nieuwbouw en verhuizing in kaart gebracht Het door lijnen omgeven ge bied is het Boerhaavekivartier, ook wel Overweteringsterrein genoemd. De barakken (num-1 mer 76,77,78) zullen in 1990 te gen de vlakte gaan. Pathologie wordt in 1992 ondergebracht in het tweede deel van de nieuw bouw van het AZL. Nieuwbouw voor de centrale medische bi bliotheek die nog dit jaar uit gebouw 5 moet, zal waarschijn lijk worden gerealiseerd in de buurt van gebouw 73. Of anato mie in dat gebouw blijft zitten is nog de vraag. Helemaal links op het kaartje staan gebouw 54 en 55. electronenmicroscopie en celbiologie. Die onderdelen van de faculteit zouden zeer geïso leerd komen te liggen, want als het nieuwe ziekenhuis helemaal klaar is, gaat het merendeel van de gebouwen op het oude ziekenhuisterrein tegen de vlakte. In het polikliniekge bouw (5) komt per 1 januari 1986 de faculteit der sociale ge neeskunde. Het Sylviuslabora torium ligt een kilometer ver derop aan de Wassenaarseweg. De nieuwbouw van TNO komt daar tussenin te liggen. Het eer ste gedeelte van het nieuwe AZL ligt aan de spoorlijn, als ook het tweede gedeelte gereed is, zal het zich uitstrekken tot aan de gebouwen 23, 25 en 26. In de toekomst zal daar ook een parkeerterrein komen. ment". Daems, in het dagelijks le ven hoogleraar bij de vakgroep cel biologie, weet zich hierover het noodzakelijk dat er op grote schaal herhuisvesting bij de medi- plastisch uit te dnilrkèn™ De rode ^^n^n^ zijkant van het Sylvius, de Niet alleen omdat deze provisori sche bouwwerken gedeeltelijk in een zeer slechte staat verkeren, ook omdat de gemeente de op een aantal punten ontbreken 6rond waarop ze staan, opeist. schouwd als een wond die nooit genezen is". De oude plannen konden weei van stal worden gehaald, toen dui delijk werd dat de nieuwbouw var Kroes: "Voor alle duidelijkheid: we zijn dus op twee fronten bezig. De herinrichting van de faculteits- ran gsc lukki varf vakgro epen 'en De lijn diensten is onpraktisch. Door de verhuizing zouden celbiologie en electronenmicroscopie, om maar eens op het vakgebied van Daems gebouwen in het Boerhaavekwar- te blijven, zeer geïsoleerd op het tier (Overweteringsterrein) en de derde toren van het Sylvius. Het is de bedoeling dat we van het Syl vius een instituut voor medisch biologisch onderzoek maken. Dat is niet zomaar een opwelling. Nee, het gaat hier om een doordacht concept". Op een wit vel wordt door Daems in vogelvlucht de situatie uitgelegd en geschetst. In een ge bogen lijn staat vooraan het nieu we AZL, gevolgd door het Boer haavekwartier dat het 'bestuurlijk hart' zal gaan worden, daarna de nieuwbouw van TNO en het Syl vius. "Die lijn kun je zelfs nog ver der doortrekken. In één adem wor den het Gorleaus- en Huygenslabo- ratorium er bij betrokken. En daar achter zal dan weer het 'bio-scien- ce' park verrijzen. Al die instellin gen liggen dan gerangschikt in één gebied. Schitterend hè?" "Op deze manier hebben we een maximaal profijt van apparatuur en kennis. Dit is ook leuk om over Het Sylviuslaboratorium aan de VJassenaarseweg. Dwars op deze zij- te praten. Iedereen is enthousiast. gevel komt de derde'toren'te staan, ter hoogte van de pijl op deze foto. (foto Wim Dijkman1 kans, of liever gezegd de laatste kans om in de komende vijftig jaar nog wat te doen". Volgens Daems zijn de afstanden in de geest groter dan in de werkelijkheid. "Met een simpel fietsje ga je zo van het ene naar het andere gebouw. Een voorwaarde zal wel moeten zijn dat er ook goe de wegen komen om al die activi teiten met elkaar te verbinden. Nu zijn er nog allemaal sluipwegen en onpraktische routes". Vlekkenplan Het enthousiaste bouwduo, zich zelf omschrijvend als "goedwillen de amateurs die af en toe met beide benen weer op de grond moet wor den gezet", krijgt ondersteuning van ir. B. Beran en zijn collega J. Wiersma van de dienst Ruimtelijk Beleid Bouw en Materiële Zaken van de Leidse universiteit. Zij maakten op grond van een perso- neelsinventarisatie volgens vaste landelijke normen een berekening voor het aantal benodigde vierkan te meters en de verdeling daarvan, en constateerden dat aan het Syl- viusgebouw 3200 vierkante meter moet worden aangebouwd. Reke ning houdend met de wensen van vakgroepen werd een voorlopige, globale indeling gemaakt. Dat 'vlekkenplan' wordt nu aan alle be trokken vakgroepen gepresen teerd. De technische man van het Sylvius, G. van der Wiel, is nu met een "inventarisatie per vakgroep" bezig. Het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen staat niet onwel willend tegenover de uitgebreide herschikkingsplannen van de fa culteit en heeft in zijn investerings schema een bedrag van 20 tot 25 miljoen voor de Leidse medische faculteit gereserveerd. Geld dat, zoals het zich laat aanzien, eind ja ren tachtig beschikbaar komt. Kroes: "Het ministerie heeft, zo als dat in die kringen heet, een in tentioneel besluit genomen om de aanbouw te realiseren. Het exacte bedrag, evenals het tijdstip van de bouw, zal in een latere fase worden vastgesteld. Wij gaan in hoog tem po door. Eind tachtig zal die toren er staan. Mocht er zich een eerdere gelegenheid voordoen, dan zijn wij ook klaar. Aan ons zal het beslist niet liggen als die eerste paal niet de grond in gaat". Nat en droog Hoe slim de bouwcommissie te werk gaat, illustreert Daems: Om de bouwkosten voor de derde to ren zo laag mogelijk te houden, zul len de 'droge' gedeelten zoals bi bliotheken, administratieve eenhe den, beheerszaken en collegezalen zoveel mogelijk in de nieuwe toren worden ondergebracht. "De bouw kosten voor natte gedeelten, daar mee bedoelen we de laboratoria, zijn driemaal zo hoog". De 'natte vakgroepen' worden dus grotendeels in de huidige twee torens ingepast. Het gaat hier om celbiologie, elektronenmicrosco- pie, parasitologie en het medisch biologisch gedeelte van biofarma- ceutische wetenschappen. In het huidige Sylviusgebouw zitten reeds: farmacologie, histochemie en cytochemie. stralengenetica, medische biochemie en anthropo- genetica. "Dat dit geen luchtkastelen meer zijn zult u nu wel begrijpen. Er is ook een wezenlijk verschil met vijftien jaar geleden. Een aantal vakgroepen moet weg. Een derde toren is nu geen luxe, we kunnen gewoon nergens anders heen. Als iemand zegt: dat kan niet, worden in feite alle verschuivingen tegen gehouden. We zitten dan echt met de handen in het haar". Ondanks alle goede ideeën en enthousiaste reacties realiseren Daems en Kroes zich terdege dat er nog veel moet gebeuren om alle partijen tevreden te stellen en alle benodigde gelden binnen te halen. Ook de herbezetting in het Boeer- haavekwartier zal nog de nodige problemen opleveren. Immers, de centrale medische bibliotheek die in gebouw 5, het oude polikliniek gebouw, is gehuisvest, zal nog dit jaar ergens anders moeten worden ondergebracht. De universiteit heeft gebouw 5 in 1987 bestemd voor de faculteit der sociale weten schappen. Dit jaar bouw moet komen voor de biblio theek en zo vlug mogelijk. Boven dien moet de epidemiologie, een nieuwe ontwikkeling, met spoed worden ingepast Ook weten we dat het gebouw van pathologie in 1992 tot onze beschikking komt. omdat deze vakgroep in het twee de deel van de nieuwbouw van het AZL terecht komt. In het gebouw van pathologie zouden dan huisartsengeneeskunde met uitge breide onderwijsvoorzieningen en het faculteitsbureau kunnen wor den ondergebracht. Hoewel ook de mogelijkheid bestaat om het ge bouw van anatomie daarvoor te be stemmen". "Kijk, daar zijn we nu nog niet helemaal uit. Is het verstandig om anatomie met het anatomisch mu seum te verhuizen naar een ander gebouw in het Boerhaavekwartier? Dat is nu nog een vraag waar we nog niet helemaal uit zijn. Wat wel duidelijk is, is dat de nieuwbouw van de bibliotheek in het Boer haavekwartier dit jaar nog moet beginnen. De plaats daarvoor zal dus heel snel moeten worden be paald". Voor de plek van de bibliotheek wordt er wat gecirkeld tussen de bestaande bebouwing. Ondertus sen wijst Daems plaatsen aan waar eventuele restauratieve voorzie ningen kunnen komen. Kroes doet er nog een schepje bovenop door over een overkapping en terrasjes te praten. "Begrijpt u dat Beran en Wiersma ons af en toe tot de orde roepen?" Ruim boven gemiddelde LEIDEN - Op verzoek van wethou der Kuijers (volksgezondheid) gaat de Bedrijfs Geneeskundige Dienst teen onderzoek instellen naar het ziekteverzuim onder het personeel van het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest. Dat ligt zeer ruim bo ven het gemiddelde ziektepercen tage in Nederland bij gelijksoorti ge instellingen. In de raadscom missie voor maatschappelijke aan gelegenheden, volksgezondheid en cultuur is het ziekteverzuim bij En degeest al enkele maanden gele- Illegale video banden gevonden LEIDEN - Bij een videotheek aan de Vinkenstraat heeft de Leidse politie in samenwerking met de Buma/Stemra 24 illegale videoban den in beslag genomen. De banden waren volgens de politie van de 35- jarige eigenaar van de videotheek. Ongeluk leidt tot hoofdwond LEIDEN - Een 45-jarige automobi list uit Nieuwegein is gistermorgen na een ongeluk op Rijksweg 4, bij de afrit Zoeterwoude, met een hoofdwond naar het AZL ge bracht. De man verloor op de afrit de macht over het stuur, raakte en kele verkeersborden en belandde in de berm. Daarna kwam hij twee keer over de kop slaand weer op de rijbaan terecht. De auto is geheel vernield. den aan de orde geweest. Er be staan aanwijzingen dat het niet louter om lichamelijke klachten gaat, maar dat het personeel van Endegeest in sommige paviljoens onder grote druk staat. In overleg met Endegeest zal de BGD per team onderzoeken wat de oorzaken zijn van dit hoge ziekte verzuim, omdat het per afdeling nogal verschilt. Het gaat erom allereerst een alge mene indruk te krijgen van de si tuatie, die vervolgens door de BGD met de leiding van het betreffende team wordt besproken. Vooral za ken als werkklimaat, stijl van lei ding geven, arbeidsomstandighe den en dergelijke zullen dan aan de orde komen. Vervolgens zal de bedrijfsarts een uitgebreid bezoek brengen aan het team op de werkplek, waarbij de arts een aantal gesprekken met teamleden zal hebben. De daaruit voortgekomen informatie zal wor den betrokken bij het bepalen van een meer definitieve indruk van de oorzaken van het ziekteverzuim. De bedrijfsarts stelt vervolgens een rapport op waarin zowel con clusies als aanbevelingen voor ver betering van de situatie zijn opge nomen. Begonnen zal worden bij teams waar het ziekteverzuim het grootst is, opdat vrij snel daarna kan wor den begonnen met maatregelen om de werksituatie daar te verbete ren. Aan de medezeggenschaps commissie zal rapport worden uit gebracht over de bevindingen van de BGD. Ook is het de bedoeling om voortaan met een zekere regel maat per team de stand van zaken te bekijken. Judith Herzberg gastschrijver LEIDEN - Judith Herzberg wordt na Gerard Reve de tweede gastschrij ver aan de Leidse universiteit. Zij zal worden voorgedragen door de facul teit der letteren en de Vereniging voor Onderwijs, Kunst en Wetenschap pen. Herzberg zal tijdens het eerste semester van het studiejaar 1986/1987' hoorcolleges geven en werkgroepen leiden, die aan het schrijven van poëzie, toneel en filmscenario's zijn gewijd. Hierover publiceerde zij in 1980 al het boekje 'Het maken van gedichten en het praten daarover'. Bekende poëziebundels van Judith Herzberg (51) zijn onder meer 'Zee post' (1967). 'Beemdgras' (1968) en 'Botshol' (1980). Het gastschrijverschap aan de universiteit is naar voorbeeld van de Angelsaksische universiteiten ingevoerd. Gerard Reve was vorig jaar de eerste. Hij hield onder meer vier openbare colleges in de Pieterskerk. Vogelverschrikker (1) Wisten Van Kooten en De Bie hoeveel discussies er al hebben plaatsgevonden over die Marlbo ro-reclame aan de Plesmanlaan toen ze voor hun themaprogram ma over Het Concept onder die mast gingen staan, als directeur van de sigarettenfabriek en als verontruste buurtbewoner? Waarschijnlijk niet, maar ze hadden het moment niet beter kunnen kiezen, want vlak voor dat hun programma werd uitge zonden heeft de gemeente Lei den een brief geschreven naar de huisarts Crul, die zoals bekend van meet af aan een fel tegen stander is geweest van die recla- Die lange paal met reclame blijft staan - dat is de teneur van de brief. Het gemeentebestuur schrijft dat de reclamemast, zo als er reeds verschillende bij de luchthaven Schiphol staan, uit stekend past in de omgeving van de Plesmanlaan. Om de woorden van het gemeentebestuur maar eens te gebruiken: "De reclame mast past naar ons oordeel in de stedebouwkundige structuur van de bebouwing en is ons in ziens niet ontsierend voor de om geving".. Voorts wordt Crul er op gewe zen dat er voor de bouw een ver gunning is verleend: "volgens de voorgeschreven procedure en overeenkomstig het advies van de Welstandscommissie werd op 14 augustus 1984 een bouwver gunning veleend". Met andere woorden: Crul had eerder moe ten klagen. Toen er van het verle nen van de vergunning melding werd gemaakt in de gemeentelij ke advertentie op vrijdag, om precies te zijn. Dat nu het hek van de dam is, dat nu voor andere bouwwerken geen vergunning meer nodig is, zoals Crul opperde, is onzin vol gens het schrijven van de ge meente Leiden. "Elke bouwaan- vraag - zowel voor een reclame mast als voor een erfafscheiding - dient afzonderlijk te worden beoordeeld". En verder laat men de huisarts weten dat "de op de mast aange brachte reclamevoering voor een sigarettemerk niet in strijd is met wet of goede zeden". Vogelverschrikker (2) Huisarts Crul heeft de gemeente Leiden per kerende post geant woord. De vergelijking met Schiphol gaat natuurlijk mank. laat hij weten. "Het getuigt toch wel van hoogmoedswaanzin en weinig oog voor natuur om de si tuatie bij de westelijke oprit naar ons gerestaureerde stadje te ver gelijken met de gateway to Euro pe". Dat hij indertijd niet heeft ge protesteerd tegen het plan is toch logisch, meent Crul. "Geen enkele Leidse burger zal zich bij het lezen van een "ter inzage lig gend bouwplan voor een recla mezuil" hebben gerealiseerd dat het om een dergelijk monster ging. Juist daarom had de ge meente extra zorgvuldig hiermee moeten omspringen en stringen tere voorwaarden moeten stel len". "Hopelijk", zo hoopt de huis arts. "zijn andere gemeentes op tijd wakker geschud, voordat zij ook zo'n twintigjarig vrijbriefje voor landschapsvervuiling afge ven". Het zou de gemeente sie ren, aldus de huisarts, als men er voor zou pleiten om deze recla- mepaal te vervangen. "Want", zo besluit hij. "gezien de gratis tv-reclame die ze zon dag van Kees van Kooten en Wim de Bie kregen, is de strop er voor hen toch al lang uit". En hij citeert vervolgens Kees van Koo ten nog eens die speelde voor di recteur van een sigarettemerk: men had een gemeente gevon den die erin stinkt om deze su pervogelverschrikker die het he le landschap verkankert en agressief reclame maakt voor een stompzinnig produkt, te plaatsen. "Was het maar bij een concept gebleven", besluit Crul. Kees van Kooten als directeur van een sigarettemerk en Wim de Bie als vertegenwoordiger van het comité Let den-West bij de omstreden reclamezuil aan de Plesmanlaan. die meer is geu>orclen dan een con cept (folo Roel Bdzrm geen tijd hebben, dan kon er mis schien na overleg een andere da tum worden geprikt. De bedenkster van het plan S Blokhuis, werkzaam bij De Lakenhal - toonde zich realis tisch. Natuurlijk, ze gaf het toe. de kans was klein dat Christo ja zou zeggen, maar je kon het toch proberen, niet? Wethouder Kuijers het desge vraagd weten dat h(j het een mooi plan vond. En zo'n molen - was dat niet een uitdaging. De Valk had je bovendien niet één, twee, drie ingepakt. En wat betreft het geld: ook al Ingepakt (2) Wie Christo is weet iedereen. De grote inpakker. Maar herinnert u zich nog dat de gemeente Leiden hem een tijd geleden een brief schreef? Volgend jaar wordt er in het museum De Lakenhal een grote tentoonstelling gehouden en nu leek het de gemeente Lei den wel een goed idee als Christo ten tijde van die expositie molen De Valk zou inpakken. Men hield in de brief aan Christo overigens wel een slag om de arm: mocht de kunstenaar geen probleem. Wisten we niet dat Christo er om bekend staat dat hij alles zelf wil regelen, dus ook altijd zelf de financiering van z'n projecten regelt? Nou dan Dat hele plan van de gemeente Leiden rook ondertussen be hoorlijk naar het scenario van een goedkope reclamecampag ne. Zo van: wij hebben een ten toonstelling en nu nog een mooie publiekstrekker. Niet om het een of ander: maar als u kunstenaar zou zijn. zou u dan niet vinden dat dit hele project uw eer te na was? Alsof u niet zelf iets zou kunnen bedenken, als kunste- Ondertussen is de vraag na tuurlijk: heeft Christo gerea geerd op de brief? Ingepakt (3) Jazeker. Vlak voordat het vorige jaar werd 'gesloten' al. En het valt te begrijpen waarom de ge meente Leiden geen ophef heeft gemaakt over dat antwoord, want Christo is helemaal niet van plan om De Valk in te pakken Nu niet en waarschijnlijk nooit niet. Het is overigens een vriendelij ke brief, geschreven door Jean ne-Claude Christo, de vrouw van de kunstenaar die zoals bekend al zijn zaken behartigt. De brief komt uit New York, waar de kunstenaar resideert, en is ge richt aan burgemeester Goe- koop. Mevrouw Christo schrijft dat ze de brief uit Leiden lazen nadat ze terugkwamen van een werkbezoek aan Berlijn Christo is gestreeld dat er aan hem werd gedacht, schrift zyn vrouw. Helaas kan hij niet in gaan op het vriendelijke verzoek. Waarna ze laat weten dat zij en haar man veel vrienden hebben in Nederland en dat land zo vaak mogelijk bezoeken, maar geen tijd hebben voor molen De Valk. aangezien ze op dit moment be zig zijn aan vier projecten in vier verschillende landen. Projecten die waarschijnlijk twaalf tot vijf tien jaar in beslag gaan nemen. Volgt er een gelukkig nieuw jaar. En veel succes met de ten toonstelling. Het p.s. van deze brief is overigens interessant, want het verraadt het zakenm- stinct van mevrouw Christo. Mochten de organisatoren van de Leidse expositie iets willen hebben uit de Christo-collectie om ten toon te stellen, dan kan dat natuurlijk geregeld worden Tegen een vergoeding natuur lijk. Maar dat zegt ze er niet bij

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3