SO T Hennie Kuiper motor in gedwongen huwelijk Betaalde voetbalclubs steunen sectiebestuur Eerste succes voor Schuiten en Post Sowjet-speelsters leiden in dam-WK Ex-wereldkampioen wordt ploegleider Geen winnaar in de lotto Wageningen in ere hersteld Van Zoghei tekent bij FBO-plan voor licentiesysteem verworpen Tsjechische verrast Holl terug bij UDO WOENSDAG 5 FEBRUARI 1986 SPORT PAGINA 11 LOOSDRECHT (GPD) Er i: was dat de formatie uiterst tijd geweest dat de toppers uit de vangrijk is geworden (met 22 glorietijd van het Nederlandse ners de grootste ploeg van Neder land) wielrennen zich zonder uitzonde- ring zorgen maakten over hun le- vaststaat dat het ook ven na de sportcarrière. Maar de zeischap is. Jean Paul doemdenkers van weleer zijn ver anderd in optimisten met een dui niet bij voorbaat solide ge- n Poppel, op pure sprintsnelheid bij de bes ten van de wereld behorend delijk toekomstperspectief: ploeg- nog onvoldoende inhoud, en Nico leider worden. In het spoor Jan Raas en Roy Schuiten heeft nu ook Hennie Kuiper - sinds maan dag 37 jaar - besloten na zijn actie- loopbaan achter het stuur i Verhoeven, met twee eervolle op tredens in klassiekers nog niet meer dan een belofte, zijn tot kop man gebombardeerd. Terwijl ze in hun opleiding, die drie jaar de volgauto plaats te nemen. Dat ren, ongevraagd een klas moeten maakte hij gisteren bekend tijdens overslaan. De derde „kopman" de presentatie Skala-ploeg, waarvoor hij nog stens één seizoen als wielrenner actie zal komen. Hoewel de officiële lezing de Nederlandse Fons de Wolf, de Belg die er vorig jaar in slaagde al tijdens de proloog van de Ronde van Frankrijk de tijdslimiet te overschrijden door te laat aan de start te komen. Blijft als Ronde van Italië („die ik erg graag nog eens een keer wil doen") over weegt hij toch ook weer om toch de Tour de France nog maar eens te rijden. „Ik had het afgezworen, maar als ik me goed voel wil ik het nog een keer proberen". Afhanke lijk van de vraag of directeur Felix Levitan de equipe toelaat. „Ik ver wacht van wel", luidt de mening van ploegleider Roger Swerts, „en als we het startbewijs krijgen wil ik proberen een klimmer aan te trek ken. Bijvoorbeeld een Colum- biaan. Op huurbasis wel te ver staan, want dat past bij onze ploeg". DEN HAAG (ANP) Lotto vijf van het af delen de tweede prijs. Zij kryun elk bruto 37.500 gulden. De prijzen vielen aldus: LOTTO 5: Eerste prijs: geen winnaar. Tweede prys: 8 winnaars, elk bruto f37 500; derde prys; 222 winnaars, elk bruto f 1.049; vierde prys; elk f29.-; vijfde prijs: 91.751 elk f882.-; twee- elk f24,90 ontvan- elk f7.- Eerste p de prijs: gen; derde prijs: 6.011 TOTO-GELIJK 5 Eerste prijs; 1 winna geen m rs. elk f73,80; vierde prys: 641 v Hennie Kuiper raadpleegt ploegleider Roger Swerts. Volgend s achter het stuur van de ploegleiderswagen plaats nemen. dat men Kuiper een plaats in het enige zekere factor Hennie Kuiper begeleidingsteam heeft aangebo den, vertelde de veteraan zelf: „Ik wil zo dicht mogelijk bij de r zijn c-nationaal-, olympisch- wereldkampioen en vorig jaar nog winnaar van de belangrijke voor de functie die daar het jaarsklassieker Milaan-San Remo. meest voor in aanmerking komt die van ploegleider. Daar zal het wel aanvoelt, dus wel op uitdraaien". Een kleine verrassing, want tot nog toe heeft hij volgehouden voor die positie niet geschikt te zijn. „Ik ben van gedachten veranderd. Als je er goed over nadenkt zegje: wie weet er beter dan een oud-renner wat er te koop is. Alleen ben ik een ander type dan Post of dan Raas. Maar wat geeft dat? Ik durf de uitdaging aan en als ik dat tegen me zelf heb gezegd, betekent het dat ik er iets van wil maken". Struikelblok Het zal nog minstens een jaar du ren voordat Kuipers debuut plaats vindt. Weliswaar zou de 'vierde' Nederlandse Swerts best een goede tweede ploegleider kunnen gebruiken (de op dat gebied onervaren Hennie Liebregts bekleedt die functie nu) de renner zelf voelt niets vooreen verandering. „Ik kan de fiets nog niet missen. Ik kan het nog altijd opbrengen om te trainen en van al le renners die gestopt zijn, hoor je WAGENINGEN (GPD) - Het be- dat dat voor hen steeds het belang- stUur van FC Wageningen, dat eind rijkste struikelblok is geweest, vorig jaar demissionair werd. i MIJAS (EFE) - Steven Rooks uit Heerhugowaard heeft gisteren in Mijas de proloog van de Ruta del de Rooks een schema van oud- Sol gewonnen. De inleiding van de ploegleider Jan Gisbers. Hij trapte Zuidspaanse etappekoers 1 individuele tijdrit over 3900 meter. Rooks haalde een gemiddelde versnellingen bouw-systeem. Rooks deed krachten voor een explosie snelheid van 43.875 kilometer per op. In het 3,9 kilometer lange par- Zijn overwinning betekende koers zat een venijnige heuvel, het eerste rende wielerploeg I ten. In de proloog van de Ruta del Sol gingen 96 renners uit twaalf met ploegen van start. De extra krachttrainingen van Steven Rooks in de overbruggings periode tussen de twee in wierpen al op de et strijddag vruchten af. De Noord hollander trainde altijd bij de debute- waar hij met de 'grote molen' te- Roy Schui- genop trapte. Rooks begon het seizoen ook andere 'moraal'. In de for matie van Post kende hij nauwe lijks vrijheid. Hij moest zich vaak in dienst stellen van 'zekere win naars' als Anderson en Vanderaer- wierpen al op de eerste wed- den. In de ploeg van Schuiten kreeg Rooks direct de gelegenheid voor eigen kans te rijden. Hij nam zich voor opnieuw voor het klasse ment te rijden en stond dan ook op scherp in de proloog van de Ruta del Sol. Planckaert De wielerploeg van Peter Post heeft de eerste overwinning van het seizoen binnen. Eddy Planc kaert zegevierde gisteren in Do- maine du Rouret in de Grote Ope- ningsprijs, het begin van de wieler week van Bessèges. De Belg legde de 100 kilometer af in 2 uur, 22 mi nuten en 52 seconden, een gemid delde snelheid van 42 kilometer per uur. Planckaert won de massa le eindsprint voor de Fransman Vincent Barteau (tweede) en de Zwitser Jürg Bruggmann. Twan Poels eindigde als dertiende en Jo- han van der Velde werd negentien de. Voor Leo van Vliet, in 1977 win naar van de eerste koers van het wielerseizoen, verliep de Grand Prix d'Ouverture allerminst for tuinlijk. Hij was op de smalle we gen rond Domaine du Rouret de ernstigst geblesseerde Nederlan der in een van de talrijke valpartij en. Met verscheidene verwondin gen verliet Van Vliet het trainings kamp van Jan Raas' ploeg om zich in Nederland volledig te laten on derzoeken. Van Vliet zal hierdoor waarschijnlijk niet kunnen starten in de Ronde van de Middellandse Zee, die op 13 februari op Palma de Mallorca begint. Nederlandse ploeg naast Roger Swerts best een eoede tweede -DCölUUJL V dll Problemen die ik niet ken, want toen we laatst met de hele ploeg i Limburg aan het trainen warei was ik de man die zei: we doen nog een uurtje bij". Kuiper is dus nog altijd optimaal gemotiveerd. De motor van een formatie, die als een soort gedwon gen huwelijk tot stand is gekomen. Skala, vorig seizoen ambitieus be- 'vacature'-Van" Éttéköven~is"*niet 2 hersteld. Na een korte vergade ring besloot het college als 'vast' te rug te keren. Hans van Rhoon ver vult voortaan de functie van secre taris. Enige tijd geleden stapte Luc Sipma als secretaris uit het be stuur. Van Rhoon had deze functie vóór de komst van Sipma. In de 'vacature'-Van Ette" gonnen als opleidingsinstituut voorzien. Volgens vice-voorzitter voor jonge profs, realiseerde zich al Jan van der Kolk had de Edenaar spoedig dat een wielerseizoen zon- geen officiële functie, zodat voor der Tour de France is als een hem geen opvolger gevonden be- strand zonder water. En partner hoefde te worden. Sjaak van den Skil, dat half vorig jaar grootse Helder, ooit manager op de Berg, plannen lanceerde reldploeg, wilde aan het eind het jaar ondanks contractuele zal de sponsor en reclameactivitei ten op zich nemen. Van der Kolk, die als lid van de plichtingen met renners het liefst sponsorcommissie vorig jaar nog vliegensvlug het peloton verlaten, dit bestuur als onverkoopbaar maar werd op gerechtelijk bevel kwalificeerde, is nu enthousiast, gedwongen tot een noodlanding. „Het zijn dezelfde mensen, maar ze Die eindigde bij de Skala ploeg, zijn gelouterd uit de problemen ge- de rondvliegende brokstuk- komen. Iedereen i tiveerd. Die opschudding blijkbaar nodig ken het einde van een handvol ners en een ploegleider (Ben vo Erp) betekenden. Het werd op de wakker te schudden koop toegenomen, want men kreeg voldoende materiaal in de schoot geworpen om een Tour-ploeg sa men te stellen. Tour de France Een ander gevolg van de fusie DEVENTER (ANP) - Nico van Zoghei heeft tot en met het seizoen 1987-'88 bijgetekend bij de eredivi sieclub Go Ahead Eagles als hoofd trainer. Oud-doelman Van Zoghei is in Deventer tot volle tevreden heid van het bestuur met zijn eer ste seizoen bezig. Leo Halle Op 1 maart wordt het gereno veerde voetbalstadion De Ade laarshorst in Deventer weer offi ciéél in gebruik genomen met de competitie-wedstrijd Go Ahead Eagles - Haarlem. De tribune aan de Vetkampstraat, die geheel werd overdekt, krijgt de naam Leo Hal- le-tribune. De pas 80 jaar geworden 'Leeuw van Deventer' heeft zich akkoord verklaard. Afgelastingen De voor vanavond vastgestelde eredivisiewedstrijd AZ 67 - FC Utrecht gaat wegens de onbespeel baarheid van het veld niet door. Ook de eerste divisiewedstrijd NAC-Heerenveen gaat vanavond PI ANC AV ALLO (Rtr) - De Tsje- niet door. Het competitietreffen choslowaakse Olga Charvatova tussen Ajax en MW is nog niet af- heeft gisteren dankzij een uiterst UTRECHT (ANP) - De clubs uit het betaald voetbal, verenigd in de FBO, hebben gister avond in Utrecht het plan van hun eigen bestuur over het nieuwe licentiesysteem verwor pen. Daarmee steunden zij het voorstel van het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB. In de vooijaarsvergadering betaald voetbal, 17 februari, zal het licentiesysteem derhal ve hooguit op enkele details misschien worden gewijzigd. Dat vertelde althans woord voerder Gloudemans van het FBO-bestuur. Met ingang van 1 juli zullen de 37 clubs jaarlijks aan bepaalde, verscherpte eisen moeten voldoen teneinde hun voortbestaan te verzekeren. Olga Charvatova 'neemt' stijlvol een poortje tijdens de slalom i Italiaanse Piancavallo die zij verrassend op haar naam schreef. <fo gelast. Oud-presidente Van Dorsten (Nieuw Brunhilde) overleden OEGSTGEEST - Mevrouw M. van Dorsten-Hoogendoorn, oud-presidente van de Leidse damesgymnastiekvereniging Nieuw Brunhilde, is gisteren op 87-jarige leeftijd in haar woonplaats Oegstgeest overle den. Mevrouw Van Dorsten be hoorde (in 1925) tot de opricht sters van Nieuw Brunhilde en zij was er gedurende 35 jaar presidente van. Onder haar energieke en nauwgezette lei ding kwam de vereniging, waarin gedurende enige tijd ook atletiek, handbal en volley bal werden beoefend, tot grote bloei. In 1960 legde zij haar functie neer, waarna Nieuw Brunhilde haar tot ere-pVesi- dente benoemde. Op afstand bleef zij haar vereniging met onverflauwde belangstelling volgen. Tekenend in dit ve'r- band is dat zij van de zestig jaarvergaderingen die Nieuw Brunhilde sinds de oprichting hield, er slechts één miste. De begrafenis heeft vrijdag om 12.00 uur plaats op de be graafplaats bij de Groene- of Willibrordkerk i snelle tweede manche de slalom gewonnen van Piancavallo (Italië), die meetelt voor de wereldbeker. De 23-jarige lerares lichamelijke opvoeding was twaalfde in de eer ste manche. Met een verschil van driehonderdste van een seconde verdrong zij in de tweede rit we reldkampioene Perrine Pelen van de eerste plaats. De voor Nederland uitkomende Christa Kinshofer eindigde als ne gentiende. In de stand om de wereldbeker sla lom neemt de Zwitserse Erika Hess nog altijd de eerste plaats in met 95 punten, gevolgd door Ros- wita Steiner uit Oostenrijk met 83 punten en de Franse Perrine Pelen met 59 punten. Ook in de stand om de wereldbeker gaat Hess aan de leiding, gevolgd door maar liefst vier landgenotes. -Girardelli De 22-jarige in Oostenrijk geboren Luxemburger M^rc Girardelli heeft de leiding heroverd in het klassement van de super-reuzesla lom. De Wereld Cup kampioen in slalom en reuze-slalom won giste ren in het Zwitserse Crans-Monta- na met een tijd van 1.47.34 over de 2227 meter lange piste, waarin 52 poortjes waren opgenomen. Met deze eerste zege van het nam Girardelli de leiding in het klassement met 167 punten, ge volgd door de Zwitser Peter Muel ler met 164 punten. LEIDEN - Cor Nieuwenhuizen gaat aan het eind van dit sei zoen UDO verlaten. De voetbal trainer uit Zoètermeer neemt al na één jaar afscheid van de Oegstgeester zondagderdeklas ser. Opvolger van Nieuwenhui zen wordt Leo Holl, die eerder bij UDO onder contract stond. De oud-voetballer van UVS en RCL was vorig seizoen werk zaam bij WSB uit Noordwij- kerhout, dat inmiddels naar de vierde klasse is gedegradeerd. Op dit moment traint de Lei derdorper geen club. Jan Faas en SJC gaan in elk geval nog een jaar met elkaar door. In zijn eerste seizoen in Noordwijkse dienst staat Faas met SJC onderaan in de zon dagtweedeklasse. Zo moet het negatieve vermogen, anderhalf jaar geleden nog rond de twintig miljoen gulden, in vijf jaar worden teruggebracht tot nul. Elke club moet zijn tekort jaarlijks met ten minste tien procent verminde ren. Lukt dit niet, dan kan op enke le sancties, bijvoorbeeld een gehe le of gedeeltelijke korting op de KNVB-uitkering worden gere kend. Het FBO-bestuur wilde de macht van het sectiebestuur sancties uit te spreken terugdringen. Dat had gekund door de reeds bestaande tuchtcommissie een rol te laten spelen, zodat een clubbestuurder zou kunnen worden gestraft we gens wanbeheer. In dat geval zou het de uitkering in stand kunnen wor- ap) den gehouden. Daar wilde de meerderheid van de FBO-leden niets van weten. Inmiddels is het sectiebestuur, onder, leiding van André van der Louw, akkoord ge gaan met de instelling van een uit onafhankelijke, door de algemene vergadering te benoemen leden be staande commissie van beroep, waar clubs zich kunnen beklagen. De door het sectiebestuur in het le ven geroepen licentiecommissie zal het belangrijkste orgaan wor- |den voor het beslissen over het voortbestaan van een in financiële nood verkerende club. De leden hiervan zijn: oud-vakbondsbe stuurder Abbenhues, accountant Van de Berg, de Haagse gemeente ambtenaar ambtenaar van WVC "Verhoeve voorzitter Van Rooyen van het Budget Bewakings Instituut (BBI). die a de gue, den voor toelating voldoet, - indien de League opnieuw De clubs wilden dat een twee-der- de meerderheid voldoende zou L worden om reglementswijzigingen sponsor zal kunnen aantrekken, binnen de league door te voeren, gaat vijftig procent van de inkom sten naar de eerste divisie en een kwart naar de tweede divisie, - de opbrengsten van het televisie contract zullen in belangrijker ma te ten goede komen aan de clubs die op het scherm komen. Het verzoek van de grote vereni gingen meer stem in de vergade ring te krijgen, is niet gehonoreerd. het bestuur houdt vast drie-kwart regeling voor belangrij ke zaken. Het voorstel tot wijziging van de bestuurssamenstelling, vier vertegenwoordigers van de eerste divisie, drie van de tweede en een onafhankelijke, voor de nu be staande regionale vertegenwoordi ging, is ook niet overgenomen door het bestuur van de League. CANNES (ANP) - Wereldkampioene Jelena Altsjoel heeft in de derde ronde van het wereldkampioenschap dammen voor vrouwen in Cannes met haar landgenote Sadovskaja de leiding genomen. De viervoudige titelhoudster boekte een belangrijke overwinning op oud-wereldkam pioene Levina. In het middenspel nam Altsjoel een schijnbaar riskante damcombinatie, maar in de overblijvende positie bleek Levina geen te genspel meer te kunnen bieden. iSPÜSHi De 18-jarige Zoja Sadovskaja speelde een uitstekende partij tegen de der Spek, oud-top- Nederlandse Karen van Lith, die in het middenspel positioneel nadeel opliep en geen kans kreeg op herstel. Sowjetkampioene Ringelene ont snapte op wonderbaarlijke wijze aan'een nederlaag tegen de Francaise Bonnevoy, die in de tijdnoodfase na een schyfoffer door een tegenactie I drie schijven terugwon. Toen de begeleiders van de Sowjet-equipe zich al hadden verzoend met een onvermijdelijke nederlaag, tastte de Francaise ernstig mis, zodat zij zelfs nog verloor. Engelse League De opzet van de Engelse league zal minder veranderen dan de (top- )clubs willen. In feite komt de lea gue maar een heel klein beetje te gemoet aan de verlangens van de grote verenigingen, die aanvanke lijk het plan hadden „zelfstandig" verder te gaan. De voornaamste wijzigingen die het bestuur van de League voor stelt voor de vergadering van 4 maart zijn: - het terugbrengen van het aantal clubs in de eerste divisie van 22 tot 20 en de vergroting van de tweede divisie van 22 tot 24 in het seizoen 87/88, Barbara Graas behaalde een nuttige zege op de Israëlische Karmi, die vanuit de opening onder druk werd gezet en geen kans zag zich te bevrij den. Het Nederlandse duel tussen Leun Otten en Petra Polman leverde wel veel spanning maar geen winnares op. De uitslagen van gisteren zijn: derde ronde: Betsie Demers (Bel) - Raymonde Barras (Fra) 0-2 Jelena Altsjoel (Sow) Olga Lewina (Sov) 2-0 Sjiwile Ringelene (Sow) - Yvonne Bonnevoy (Fra) 2-0 Zoja Sadovskaja (Sow) - Karen van Lith (Ned) 2-0 Roza Kawczvnska (Pol) - Krystyna Kaczmazcyk (Pol) 0-2 Leun Otten (Ned) - Petra Polman (Ned) 1-1 Barbara Graas (Ned) - Lili Karmi (Isr) 2-0. Stand: Ol/OQ 1- Altsjoel en Sadovskaja 5 punten, 3. Kawczynska, Otten en Ringelene 4, - de 'club die op de laatste plaats tGraas' Polman, Lewina en Van Lith 3; 10. Barras. Bonnevoy. Karmi en eindigt in de league (vierde divisie) Kaczmazczyk 2, Demers 0. zal automatisch worden vervangen door de topploeg uit de Gola-lea-

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11