PORT 'Voor mij is het EK belangrijker' I Ut"".-- wsrig^:: 'Dit kan tonnen kosten' Vriesekoop vijfde in Top Twaalf Bakker terug als coach van vrouwen as ««sa; tsiasarasf***. 22È2£EëiÉitt:si'«',<w weFF Feyenoord stuntelt door na winterslaap Marco van Basten 'middelpunt' bij gretig Ajax MAANDAG 3 FEBRUARI 1986 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD SODERTALJE (GPD) - De onverwachte machtsgreep van de Russin Bulatova op het Top-12-tafeltennistoernooi sódertalje (gpd) - Bij de heeft Bettine Vriesekoop niet kunnen verontrusten. Dat ^""Iweedse6 pubiS? tevèdê" zij de concurrentie (Nemes en Hrachova) voor het aan- jujSt 0p tijd stopte de 20-jarige ta- staande Europese kampioenschap over twee maanden in feltennisprof de revelatie van het Praag overtuigend ter zijde had geschoven, moffelde de Top-12-toernooi, Desmond lichte teleurstelling over de bereikte vijfde positie weg. ?«mInn nT leb?" Vijf treden (10) lager op de ranglijst maakte Mirjam Klop- nlet melfde kïacht o^re^n de penburg met drie winstpartijen pas op de plaats. Daarmee deed de debuterende Lichtenvoordse zichzelf te kort, want een zevende plek behoorde tot de mogelijkheden. De tuime ling naar de achterhoede van het deelnemersveld stelde haar kenne lijk teleur; ze liet zich bij de prijs uitreiking niet zien. De voor Mir jam Kloppenburg gereserveerde bloemen en enveloppe met 500 gul den bleven onaangeroerd, omdat zij zich om onduidelijke redenen naar het spelershotel had begeven. Rond de persoon Miijam Klop penburg speelden zich meer op zienbarende kwesties af. De coa ching leverde in Zweden bijvoor beeld veel stof voor discussie op. men we met ons drieën de partij !?"dg^°°w!!dh 'egde beSlag °P door. In bepaalde gevallen heb ik plaats. geconstateerd dat de afspraken niet werden nagekomen. Dan vind ik het terecht dat Mirjam haar ei gen weg gaat". De hoofdrolspeel ster zelf hield zich over de relatie met de Groningse coach op de vlakte, al was de uitspraak "het vertrouwen was er niet altijd", ty perend voor de troebele verhou ding. SÓDERTALJE (GPD) - Ge rard Bakker is terug van weg geweest. Vier jaar na de ge ruchtmakende affaire met Ron van Sparye sloot de Nederland se tafeltennisbond de 46-jarige Leidenaar afgelopen weekein de weer als vrouwencoach in de armen. Bakker en de NTTB zijn voorlopig tot en met de Eu ropese kampioenschappen, april in Praag, met elkaar ver bonden. Bestuurslid Piet Römgens had de coach graag een con tract van langere duur willen offreren, maar hij heeft voor die handeling geen beslissingsbe voegdheid. Het huidige be stuur is immers ad interim en kan daardoor geen lange-ter- mijnbesluiten nemen. Aange nomen mag worden dat Gerard Bakker ook na het EK in Tsje- choslowakije als vrouwen- coach in dienst van de NTTB blijft. De bij de Top-12 gesloten vre de .had onder de heerschappij van het vorig jaar weggestuur de bestuur tot de onmogelijk heden behoord. De relatie tus sen Jaap Roeten en Egbert Wel- sink enerzijds en de kolonie in Hazerswoude anderzijds was net zo koel als de in Zweden uit de lucht dwarrelende sneeuw. Piet Römgens, voorzitter van de topsportcommissie, herstel de de stukgesneden banden en maakte de weg voor Bakker vrij. Eenvoudig was dat niet, omdat zich op de route inmid dels opgeruimde sponsor-ob stakels openbaarden. Vanwege zijn innige liefde voor de tafeltennissport maakt Bakker weer zijn opwachting in de weerspannige tafeltennis bond. Nu 'zijn' sport voor het eerst op het programma van de Olympische Spelen staat, is het de vurige wens van de Leide naar op het mondiale sporteve nement goed voor de dag te ko men. In Seoel speelt Bakker zijn pupil Vriesekoop uit, vier jaar later hoopt hij eventueel in Amsterdam een door hem klaargestoomde afvaardiging aan te prijzen. Bakker: "Daarom is het noodzaak om nu al kinderen van dertien, veertien jaar oud te selecteren. Die zijn in 1992 rond de twintig. Van die categorie moet je het hebben. Dus moe ten we daaraan gaan werken. Opbouwen in tafeltennis is geen kwestie van weken, dat duurt jaren". De Leidenaar wil zichzelf hullen in de rol van coördinator en is van plan de clubtrainers nauw te betrekken bij de oplei ding van de talenten. "Trainers moeten leren samen te werken. Momenteel is er sprake van on gezonde naijver. Ze moeten per jaar minstens tien keer om de tafel gaan zitten". Omwille van de verhoging van het spelpeil heeft Gerard Bakker gepleit voor wijziging van de competitieopzet. "Er worden te weinig wedstrijden gespeeld. We moeten toe naar het systeem met vier spelers per team en gaan spelen op drie of vier tafels tegelijk. Inclusief de dubbelspelen worden er dan achttien wedstrijden gespeeld. Het aantal teams in de eredivi sie moet op twaalf worden ge steld en dan komt een speler aan 220 duels per seizoen. Dat is goed voor de ontwikkeling van het talent". Nog beter volgens Bakker is de opzet van een internaat, naar voorbeeld van de tennisschool in Valkenswaard. "Ze hoeven er daar alleen maar een paar ta fels bij te zetten en ze hebben een tafeltennisschool. Een in ternaat is in myn ogen nood zaak om de internationale ont wikkelingen by te houden". Plannen genoeg dus, maar of de NTTB ze ook kan realiseren is een ander verhaal nu de fi nanciële positie uiterst onzeker is. Nog steeds hangt de Bond een faillisement vanwege de belastingkwestie rondom het Zoetermeerse PWA-centrum boven het hoofd. Gerard Bak ker daarentegen ziet zich voor andereproblemen geplaatst. In elk geval is de Leidenaar ui terst gemotiveerd, al is hy er van overtuigd dat zyn tweede zittingsperiode niet gemakke lijk zal worden. "Ik ben niet makkelijk, maar ik geloof niet dat ik van nature conflicten op roep. Ik werk zeventien jaar in Hazerswoude. Als ik nu echt zo'n moeilijke jongen zou zijn, had ik het daar toch nooit uit gehouden". Miijam Kloppenburg wil dat haar vader in de toekomst officieel langs het centre-court mag vertoe ven. Of Vliegs plaatsvervanger Ge rard Bakker daarmee instemt, is zeer de vraag, zoals het ook onze- Op papier behoorde de uitvoering» ker is of Mirjam Kloppenburg ooit Jan Vlieg; in de praktijk terugkeert bij de Top-12. Volgend liet de speelster van Pelgrim/Odion zich de wet voorschrijven door haar vader. Dit tot woede van de aanstaande mannencoach. Terwijl Vlieg zich in de partij Kloppen- burg-Bulatova opmaakte voor zijn taak als souffleur, liet vader Jan zich langs het wandrek van de Zweedse sporthal naar beneden zakken en stelde zich verscholen op achter een plantenbak, in de buurt van het strijdtoneel. jaar zijn de aanstaande moeders Popova en Antonjan weer speelfit, zodat haar nu verworven tiende plaats geen garantie geeft voor nog een uitnodiging. De overwinnin gen op Perkucin, Olah en Urban waren goed, maar tegen de verras sende Bulgaarse Guergueltcheva leverde zij priegelwerk af. "In de eerste dagen had ik het moeilijk, maar daarna had ik wat gemakke lijkere tegenstandsters", wist Kloppenburg. Jan Vlieg keurde de actie begrij pelijk af, hoewel hij met het duo Bakker-Vriesekoop ervaring had KeGrpUIlt opgedaan. Tijdens zijn periode van schorsing nam Gerard Bakker Ook Bettine Vriesekoop sloeg evenwel nooit plaats op de stoel zich stuk op Guelgueltcheva, die van de coach; Jan Kloppenburg zich in Zweden vanwege haar goe- werd gisteren die twijfelachtige eer de spel terecht op de derde plaats wèl gegund. Nadat Jan Vlieg door nestelde. De nederlaag tegen de de Zweedse arbiter wegéns het ge- debutante uit de Balkan betekende ven van (verboden) aanwijzingen voor Vriesekoop het keerpunt in was weggestuurd, stormde Klop- het toernooi. By winst was ze nog penburg naar beneden om de taak in de race gebleven, na de neder- over te nemen van Vlieg. Die alles laag van zaterdagavond kon ze de voor kennisgeving aannam en na- hoofdprijs va: derhand slechts vraagtekens plaat- meer winnen, ste achter de voorstelling. Osu"'"" Gezwets De laatste die daar echter mee zat was Vriesekoop zelf. Vooraf had zij al twijfel over een goede af loop. Lichamelijk was ze fit, de te- Vlieg stelde zich terughoudend kortkomingen openbaarden zich op, omdat hij in Zweden voor het op het mentale vlak. "Een Top-12 laatst werkzaam was voor een Ne- voor de derde keer winnen is niet derlandse tafeltennisster. "Eerlijk echt interessant meer", analyseer- is eerlijk, ik heb mooie tijden mee- de zij. "Voor mij is het EK straks in gemaakt maar ik heb mij zeer moe- Praag veel belangrijker. Ik wilde ten aanpassen^Dat was niet altijd hier heus winnen, maar het zat gemakkelijk. Daarom ben ik blij dat ik vertrek", sprak de Gronin ger. Tevreden over het afscheid met Mirjam Kloppenburg was hij niet. "Ze was niet echt in topvorm en liet zich nogal eens van de wijs brengen. Mirjam liet mij coachen tot het veertiende punt, daarna maakte zij het zelf uit. Als n. Ik verdiende niet vijfde plaats". ROTTERDAM - De spelers van geen overtuiging. Er zijn er te veel had geluisterd, had ze er ongetwij feld meer van gemaakt". ngop de naar West-1 Duitsland gevluchte Olga Nemes MÊ aaii was een pleister op de wonde. Vrie- De Rotterdammers' aarna sekoop was gistermorgen wel tot waar met 1-0 van Roda JC, maar beter de tanden f,ewaPfnd omdat Z1Jten die overwinning was uiterst Feyenoord zijn er gisteren slaagd de indruk te wekken dat ze nogjian hun winterslaap bezig zijn. welis- koste van alles wilde zegevieren. In diend en kwam bovendien tot de wetenschap dat Nemes een van stand op een wij2e die blJzonder de concurrenten «op het EK, wil- WCmig hoop wekt voor de nabije kyken toekomst. Het commentaar "Gezwets", opende Pa Kloppen- de de Hazerswoudse - HH.ukw.i,.i,uina0i van uc- burg de tegenaanval. "Vooraf na- J106 de zaken er voorstonden. Na stuurslid Aad van der Laan in dat Tilburg rekent op Karpov en Kasparov TILBURG (GPD) - Terwijl Jan Timman en Arthur Joesoepov nog te gast zijn bij Interpolis lo pen de organisatoren van het jaarlijkse schaaktoernooi in Til burg alweer met grote plannen rond. De komende (tiende) edi tie dit najaar moet het sterkst bezette evenement aller tijden worden. In Tilburg rekent men al op de deelname van zowel Karpov als Kasparov, die el- kaar dan voor het eerst sinds tijden buiten de WK-matches om zullen treffen en die in prin cipe zouden hebben toegezegd. Hoog op het verlanglijstje staan verder Jan Timman en enkele winnaars van voorgaan de edities zoals Kortsjnoi, Hüb- ner, Miles, Portisch en Beljavs- ki. Slaagt deorganisatie erin deze schakers naar Tilburg te halen, dan valt bet toernooi waarin de acht deelnemers el kaar twee keer ontmoeten, in categorie 16, het hoogst haalba re dat nog nooit ergens werd gerealiseerd. haar Top-12-overwinning in Barce lona ontmoette Vriesekoop de ta- feltennisprof uit Saarbrucken drie maal. Zonder succes. Voldoening goed verband was veelzeggend: "Als zo doorgaan, zal dit seizoen ons tonnen kosten". Hij had redenen genoeg voor die pessimistische voorspelling. Vóór de wedstrijd in de Kuip konden de voetballers niet eens de bossen re,..,.,., —v. bloemen kwijt die ze uit mochten In Sodertabe beukte Vriesekoop delen in hetJ k d d de gedrongen Nemes, die tot dan »Het is fdn lang d d h mott"'Ctb!herVySoüTenvan Sov^SifhSnfn^^rhe^ ""ken^k'Ss op de de spelers moesten echt zoeken om op de tribunes rond het veld de In het door Vriesekoop genoem- supporters te vinden die ze in de de rijtje kanshebsters voor de Eu- bloemen konden zetten. Welgeteld ropese titel ontbrak de naam Fliura 7484 kijkers trotseerden de kou, Bulatova. Hoewel ook zij de 22-jari- ho°g m de Kuip. Ze werden er ge speelster uit Moskou niet kon door Feyenoord voor beloond met afstoppen, verwacht de pupil van een uiterst povere prestatie. Gerard Bakker niet dat de Russi- De lange winterslaap heeft de sche verdedigster, die verrassend dure profs uit Rotterdam-Zuid be over Nemes in de finale zegevier- paald niet verfrist. Na de wanpres- de, in Praag zal excelleren. "Ik heb tatie tegen FC VW, waarmee de van haar verloren omdat ik nauwe- Feyenoorders aan de onderbreking lijks op haar verdedigende spelty- begonnen, werd er onderling wel pe heb kunnen trainen. Had ik dat heel tvat afgepraat, maar dat bleek wel gedaan, dan had ik ongetwij- totaal niets te hebben geholpen, feld gewonnen. Daarom heeft Bu- Tegen Roda JC kwamen alle oude latova hier ook kunnen winnen, kwalen weer bovendrijven. Niemand heeft zich op haar voor- "Het was héél slecht", moest Ben bereid, ik weet zeker dat het bij de Wijnstekers constateren. De aan- EK allemaal anders zal zijn". voerder, die tegen zijn derde gele De waarschuwing is duidelijk, kaart aanliep na een overtreding Praag zal in april een andere Vrie- °P Hofman, legde zijn vinger direct sekoop aan het werk zien. °P de zwakke plekken. "Er was ROB ONDERWATER 6een greintje spelvreugde en totaal heerst te veel irritatie en bijna niemand loopt echt lekker te voetballen". Er was slechts één uitzondering: doelman Joop Hiele, de enige die echt wakker was. Hij alleen hield Feyenoord overeind tegen het indi vidueel en collectief veel betere Roda JC, dat de kansen soms op zichtig vermorste. Vijf reële moge lijkheden had het Limburgse team al gehad voordat de tegenstander zes minuten voor de rust aan het eerste schot (Molenaar) toe kwam. Ze waren niet besteed aan Van Geel en uitblinker Hofman, die niet slagvaardig genoeg bleken om de uiterst geconcentreerde Hiele te passeren. "Ik heb van hem genoten", eerde Roda-traifier Frans Körver, ooit zelf keeper, de sluitpost van Feye noord, „maar hoe goed hij ook was, we hadden deze partij in ons voor deel moeten beslissen. Technisch, tactisch en conditioneel waren we beter, maar als je niet scoort, vraag je om een nederlaag". Die kreeg ten slotte gestalte dank zij één goede actie van Mario Been, die werd afgemaakt door André Hoekstra. Het was het enige Rotterdamse hoogtepunt in een wedstrijd waarin Feyenoord door diepe dalen ging. Vooral in de eer ste helft. ".Daarin hebben we ook tactisch slecht gespeeld", mokte oefen- meester Ab Fafié. "De flanken wer den niet bezet gehouden, alles ging door het centrum en te veel spelers gingen voor de bal uit. Op die ma nier speel je Roda in de kaart en als het positioneel op het middenveld dan ook nog niet klopt, kun je de counter maar moeilijk tegenhou den". Dat lukte de Rotterdammers dan ook zélden nu Jan Sörensen com pleet overlopen werd door Peter van de Ven. Het legde een zware druk op de defensie, die het correc tiewerk bijna niet kon bijbenen. Wijnstekers werd er ten slotte het slachtoffer van en zag zijn derde gele kaart, "maar als ik die niet had gekregen, hadden Molenaar, Niel sen of Troost 'm wel gehad, want het was niet meer te belopen", schetste de aanvoerder de situatie. Die verbeterde wel in de tweede helft, maar dat was dan alleen een gevolg van de andere tactiek en per se niet van het betere voetbal. Met Ling voor Rep en later jeugdspeler Barendse voor Been dwong Feye noord de opponent na de pauze in de spelmakende rol. Daar wist Ro da zich geen raad mee, hetgeen uit eindelijk leidde tot Hoekstra's 1-0, die dankzij Joop Hiele het einde haalde. Hij mocht de complimenten in nen, alle andere Feyenoorders mo gen zich afvragen hoe het verder moet. Er is niemand die het weet. "We zullen de groep moeten moti veren, want zo kan het echt niet langer", sprak bestuurslid Van der Laan. "Maar dat zal erg moeilijk zijn, want het ligt in die groep niet helemaal jofel". Wijnstekers bestreed dat. "Na tuurlijk is er sprake van onderlinge irritatie, maar dat heb je altijd als het niet loopt. Misschien komt dat ook wel indirect voort uit die ande re zaken die spelen", doelde hij op de affaire rond Van Hanegem. "Maar dat zijn niet de hoofdoorza ken. Die liggen op het veld. Daar over hebben we tijdens de winter stop gesproken en dan zegt ieder een dat het anders moet, maar ver volgens gaan we allemaal op de ou de voet verder. Ik zou niet weten hoe, maar dat moet wel verande- Het is de hoogste tijd dat alle du re profs dat eens gaan beseffen, maar de vraag wanneer de wekker in de Kuip afloopt. PAUL DE TOMBE AMSTERDAM (GPD) - Met de geldkraan open kon AZ'67 in het begin van de jaren '80 Ajax van de troon stoten, met de hand op de knip moeten de Alkmaarders net als de rest van de Nederlandse middelmaat hopen op een slechte dag van de Amsterdammers. Zo'n eerste party na de winterstop biedt dan wat meer perspectief; hoe komt een ploeg na zes weken pau ze in zyn ritme? Leent de half be vroren en gedeeltelijk ontdooide mat zich voor het technisch verfijnde spelletje van Cruijffs se lectie? Vijfendertig seconden mocht de landskampioen van 1981 geloven in een gunstig resultaat, toen zette John Bosman zijn hoofd tegen een voorzet van Gerald Vanenburg, het begin van een aantrekkelijk kat- en-muis-spel dat uiteindelijk resul teerde in een 8-2-overwinning van de Amsterdammers; net geen re cordscore, want in 1970 gingen de Alkmaarders met 8-1 ten onder. Voldaan De man die toen zesmaal scoorde gaf zijn ploeg gistermiddag drie opdrachten mee: winnen, doelpun ten produceren en het publiek ver maken. Na afloop kon Johan Cruyff tot zijn vreugde constateren dat zijn ploeg voldaan had. Bos man (2), Van Basten (2), Boeve, Spelbos, Vanenburg en De Wit maakten acht doelpunten, via tref fers van Pier Tol en een strafschop van Norton deed AZ'67 iets terug. Die penalty gaf Cruijff terecht nog wat reden tot grommen, want Edo Ophof hield aan het neerhalen van Tol ook nog een gele kaart over. "Dom, dat doe je toch niet bij een 8-1-stand", bromde Cruijff, die dat zijn verdediger de komende da gen nog eens zal uitleggen. Boeve en Silooy kunnen dan ook in de schoolbanken plaatsnemen, want zij maakten zich schuldig aan het zelfde vergrijp, maar werden door scheidsrechter Van der Niet niet bestraft. Voor AZ'67 en Ajax was de eer ste partij na de winterpauze min der belangrijk dan de partijen die komende week op het i staan. Invaller-coach tekouw gaf aan dat Ajax en Feye noord uit elkaar gegroeid zijn. Naar de Kuip reisde hij vol ver trouwen en nam de twee punten mee, tegen Ajax had hij de neder laag ingecalculeerd. "De eerstvol gende wedstrijden tegen FC Utrecht en FC Twente zijn tien keer belangrijker dan deze wed strijd. Dit was een aardige oefen- party, goed om in het ritme te ko men, te halen was er voor ons niets". De bekerwedstrijd tegen FC j Utrecht aanstaande zondag en de competitietopper over minder dan veertien dagen tegen PSV speel- ADVERTENTIE ZEG MAAR TEGEN 'N"•s KAMSTEEG OCCASION tet^u^OOixcasiorts den een voorname rol in het tac tisch praatje van Johan Cruijff. De gretigheid van Ajax gedurende de volle negentig minuten is er door verklaard. "Lopen die wedstrijden teleurstellend af, dan hebben we niets meer te winnen, dan kunnen we het seizoen uithobbelen", meld de Marco van Basten. De spits was gisteren in De Meer om meerdere redenen het middelpunt: aanvoer der van Ajax als opvolger van Frank Rijkaard, die zich binnen de lijnen te weinig liet horen; maker van zijn 29e en 30e treffer in deze competitie en de honderdste als betaald voetballer; en dit keer spe lend als de centrale figuur op het middenveld. Ontwikkeling Cruijff ergerde zich in Alkmaar aan de defensieve instelling van AZ en nu die ploeg Loggie, Kist en Reynders miste door blessures en in Guyt en Heus twee halffitte pionnen had, zou het niet veel an ders zijn. De verwachte muur voor doelman De Koning wilde hij openbreken met Bosman voorin en met Van Basten als inschuiven de tweede spits. "Voor zijn ontwik keling is het goed dat Van Basten ook op het middenveld leert spe len" zei Cruyff, sprekend uit eigen ervaring, want ook hy begon voor in en eindigde op het middenveld. De tegenstand van AZ'67 was te gering om te kunnen beoordelen waar de Utrechter het meeste ren dement oplevert, in de punt of op het midden. Cruijff koos voor het experiment omdat hij de geschorste Ronald Koeman miste en Gerald Vanen burg de centrale rol op het midden veld niet wilde geven. De kleine dribbelaar begeert die positie, ver diende de centrale rol door goed spel in november en december en verspeelde hem door zyn vertrek aan te kondigen en te schermen met Italiaanse belangstelling. Cruyff gaf de verbanning naar de rechtervleugel van Vanenburg niet toe. Hy vond het tijd iets anders te proberen. Pas toen Bosman ge blesseerd uitviel en Marco van Basten doorschoof naar de spits mocht de ook op rechts voortreffe lijk spelende Vanenburg zijn taak op het middenveld weer oppak ken. Ajax had toen al een half dozijn treffers geproduceerd, Spelbos ging op de schouders van Rob de Wit bij zijn eerste doelpunt van dit seizoen, en uit de mooiste aanval van de partij produceerde de met de onervaren Castelein dollende Rob de Wit de achtste treffer. Voor afgaand liet Marco van Basten een staaltje van zyn kwaliteiten zien. Na afloop vertelde hy niet van plan te zyn die kunsten binnenkort el ders te gaan vertonen. Tijd "Ik heb nog een contract voor een jaar, ik heb het naar mijn zin, verdien goed en zeker als Ajax gaat investeren, noodzakelijk om inter nationaal verder te komen, heb ik voorlopig weinig behoefte om te vertrekken. De top van de voetbal ler ligt op zijn 28e jaar. dan heb ik nog de tijd". De vermoedelijke kroning tot Europees topscorer aan het einde van dit seizoen verandert aan de plannen om actief te blyven op de Nederlandse velden niets, en daar kan de voetballiefhebber blij mee zyn.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9