Van den Broek praat met ANC Zuid-Jemen geschiedenis herhaalt zich Tientallen doden in Haïti Scheur in de stuwraket mogelijk oorzaak ramp 'Geen verscherping sancties' Alva Myrdal overleden Reagan kondigt bezuiniging aan PAGINA 6 BUITENLAND MAANDAG 3 FEBRUARI 1986 WASHINGTON - NASA is een be langrijke stap dichter bij het vast stellen van de oorzaak voor het ontploffen van de space shuttle Challenger. Films en foto's, ge maakt vanuit een andere gezichts hoek dan de televisiebeelden, laten zien dat na 58.35 seconden vlucht- tijd de wand van de rechter stuwra ket met vaste brandstof door brandde. door Henk Kolb LUSAKA (GPD/UPI/Rtr.) - De Europese Gemeenschap zal haar sancties tegen Zuid- - Afrika niet op korte termijn verscherpen. Dat heeft de Nederlandse minister van buiten- moedeljjk hebben ontdekt waarom cent zijn teruggevallen en dat landse zaken Hans van den Broek gisteren aan een ANC-delegatie laten weten. Vervolgens zou deze 'snijbran- w„__ der-vlam' de ontbranding teweeg zouden de vlampijpen hebben kunnen brengen van de motoren explosieve ladingen die de hoofd- de twee brandstoftank moeten vernietigen rechts zijn gezwenkt om de shuttle ontploften. Bovendien zouden de computers ongeveer 10 seconden voor de ontploffing een terugval in de stuwkracht van de raket aan de rechterzijde hebben geregistreerd. De meest aannemelijke verklaring daarvoor is het doorbranden van de stalen raketwand. Volgens de computergegevens alle vijf motoren (de drie van de shuttle en de stuwraketten) als de shuttle boven land uit de op koers te houden. De stuw- koers zou raken. In de veronderstelling dat zij Van den Broek ontmoette de dele gatie van de in Zuid-Afrika verbo- Broek zijn dat de Britse minister pen vrijdag uitsprak, van buitenlandse zaken Howe en „Wat Botha heeft genoemd is een den bevrijdingsorganisatie vlak zijn Griekse collega Papoulias. De ontwikkeling in de richting van de voo_r het begin van het overleg van overige EG-landen hebben slechts afschaffing van de pijlers van de apartheid. Maar deze maatregelen de Europese Gemeenschap met de ambtenaren gestuurd. de Challenger is vergaan, houden de leiders van het shuttle-program ma volgens sommige zegslieden nu rekening met een hervatting van de ruimtevluchten in juni van dit jaar. niet genoeg om ernstige proble men te veroorzaken. De stuwraketten (50 meter lang en vier meter in doorsnee) werden vanaf de grond vernietigd toen zij de ontploffing in een ongecon- i de Ook deze gesprekspartners zul- toria Een gewei ping van het blanke bewind Nadere studie van het beeldma- troleerde vlucht gevaar iPre- straffere sancties vragen ten tijdens het anderhalf dan het pakket waarover de EG het rende gesprek tussen Van den onlangs uitkomst de frontlij nstaten wilde Van den Broek niets kwijt. Er zal worden geworden. Over de Broek en "de derde man van het het EG-overleg met ANC, Thomas Nkobi. Van den Broek sprak begrip uit de geweldstrategie de gesprekspun- echt sprake is van een structurele afbraak van de apartheid of niet", aldus de Nederlandse minister. Advertenties teriaal (onder meer van camera's die veertig foto's per seconden ma ken) toont aan dat het vuur zich langs de huid van het grote brand stofreservoir, onder de shuttle, naar voren verplaatste voordat de vloeibare waterstof en zuurstof geborgen. be woonde gebieden leken te kunnen opleveren. Daarmee is belangrijk bewijsmateriaal verloren gegaan, ook al hoopt NASA er nog meer van terug te vinden dan de twee neuskegels die tot nu toe werden NASA-deskundigen houden het voor vrijwel uitgesloten dat de be manning van de Challenger iets van de problemen heeft bemerkt. Maar zelfs al zouden zij in de tien seconden tussen het doorbranden van de raketwand en de explosie actie hebben kunnen nemen, dan nog zou de kans op overleving vol gens ingewijden minimaal zijn ge weest. Dr. William Graham, fungerend directeur van NASA, zei gisteren dat de piloot zich van de stuwra ketten had kunnen ontdoen, om vervolgens met de stuwkracht van de daarna af te stoten hoofd-brand- stoftank een manoevre te maken ter inleiding van een landing op het Kennedy Ruimtevaart cen trum. Andere deskundigen echter zeggen dat ook met tien seconden tijd van handelen, de bemanning vermoedelijk ten dode was opge schreven. Afstoten van de stuwraketten die nog op volle kracht werkten en niet konden worden afgezet, zou mogelijk de hoofd-brandstoftank hebben ingedrukt. NASA-deskun- digen houden het zelfs voor uitge sloten dat de Challenger zich van de nog werkende stuwraketten had kunnen losmaken. De shuttle had niet voldoende hoogte om een alternatieve lan dingsplaats in Europa of Afrika te bereiken. Daarom zou de motorlo- ze Challenger vermoedelijk in zee terecht zijn gekomen. De toestel len hebben een groot drijfvermo- gen, maar de enorme vertraging tij dens een landing op het water zou bijvoorbeeld de bijna 17.000 kg zware satelliet in de laadruimte als een vernietigend projectiel naar voren hebben gejaagd. De veiligheidsprocedures van NASA houden rekenen met een af breken van de vlucht op een hoog te van ruimte 43 kilometer. De Challenger was nog maar net 16 ki lometer opgestegen. NASA-directeur Graham lichtte gisteren toe dat de vlam de wand van de stuwraket lijkt te hebben doorboord in de onmiddellijke na bijheid van een naad tussen twee secties van de holle 'blokken' vaste brandstof waarmee de stuwraket ten worden geladen. Eerder al had den deskundigen gezegd dat een verkeerde 'hechting' tot een ver keerde verbranding kon leiden, waarbij het vuur de stalen raket wand zou bereiken voordat de van uit het holle centrum opbrandende brandstof na twee minuten vlucht- tijd zou zijn uitgeput. pelijk slotcommuniqué, maar in de tie van de zwarte bevolking wandelgangen werd reeds voor de Zuid-Afrika te kunnen voorstellen, opening de mogelijkheid geopperd dat het op een openlijk conflict kan uitdraaien. uiteengezet dat zijn regering echt s hy benadrukte de opvatting bere'd machtsdeUng met de de 12 Westeuropese landen dat De frontlijnstaten zijn al weinig den allereerst moet worden vastgehou- gelukkig met het feit dat slechts drie Westeuropese ministers het nationale dialoog. Van den Broek reageerde na af loop van zijn gesprek met het ANC nodig hebben gevonden naar Lu- ook op de redevoering die de Zuid- Behalve Van den afrikaanse president Botha afgelo- jjf* ben ons verplicht tot gelijke kan sen voor allen. Gelijke behande ling. En gelijkheid voor de wet". De advertenties in de Engelstali- Afrikaanstalige pers maken spectaculair me dia-offensief waarbij Botha een op merkelijk verzoenende toon be zigt. De Zuidafrikaanse regering heeft een public relations firma in Johannesburg in de arm genomen STOCKHOLM (AP)- Op 84-jange leeftyd is zaterdag de Zweedse beijve- kopen AUdepubh^relaüon^cam- ontwapening Alva Myrdal overleden. Uit erkentelijkheid DaEne in Zuid Afrika succes heeft - 1982 tezamen met de Mexicaanse LTze ook Tn hrt bSteS| den gevoerd. Arias wint in Costa Rica diplomaat Alfoso Garcia Robles de Nobelprijs voor de vrede verleend. Alva Myrdal was de echtgenote van Gunnar Myrdal, die in 1974 de Nobelprijs voor economie won. Zij was de afgelopen twee jaar aan bed gekluisterd en stierf in een ziekenhuis. Mevrouw Myrdal werd tijdens haar leven vele malen onderscheiden. Zij won vier vredesprijzen, waaronder de eerste Albert Einstein-vredes- prijs en bezat negen ere-doctoraten. Ook na haar aftreden op 71-jarige leeftijd als Zweedse minister van ontwapening en ontwapeningsonderhandelaar zette Alva Myrdal haar MEXICO/STAD (GPD) - In Costa strijd voort. 'Ik heb mezelf nooit toegestaan op te geven', zei zij bij de Rica lijkt de officiële kandidaat Os- aanvaarding van de Einstein-prijs in 1980. car Arias de gisteren gehouden Haar overtuiging en enthousiasme trok in 1961 internationale aandacht presidentsverkiezingen te hebben toen zij in haar eerste rede als Zweedse afgevaardigde bij de VN-ontwa- gewonnen. Hoewel nog niet alle peningsconferentie en Genève een pleidooi hield voor een verbod op stemmen zijn geteld heeft Arias, kernproeven. Maar naarmate de jaren verstreken, oefende Alva Myrdal die lid is van dezelfde partij als de toenemende kritiek op de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. 'De acties huidige president. Luis Alberto van diegenen die de supermogendheden leiden, worden ingegeven doro Monge, al een overwinningstoe- i diep gebrek aan rede en gezond verstand", zei zij nadat zij in 1982 de sp£aak gehouden. Nobelprijs had gekregen. Paus in India NEW DELHI (AP) - Tijdens een mis in New Delhi heeft de zaterdag in India aangekomen paus Johannes Paulus II gisteren gepleit voor menselijke waardigheid, gelijk heid en gerechtigheid in het door kaste-vooroordelen geplaagde In- )dia. Aan het eind van de mis ontplof te in een stuk vuurwerk, wat vol gens Vaticaanse functionarissen aanleiding gaf tot 'enige ongerust heid' over de veiligheid van de paus, wiens bezoek een doom in het oog is van militante hindoes. In die kringen werden tientallen arresta ties verricht. De functionarissen verklaarden dat het vuurwerk tot perialisme en de komst van de Por- De 43-jarige Arias, die zich even als Monge 'sociaal-democraat' noemt, heeft volgens de nog voor-i lopige uitslagen 53 procent van de) stemmen gehaald. Zijn belangrijk ste tegenstander, Rafael Angel Cal- deron van de sociaal-democraten, is op 45 procent blijven steken. Arias, die een paar maanden ge leden nog kansloos werd geacht, bleek dolgelukkig met zijn over winning. Hij beloofde dat hij vrou wen en jongeren meer kansen zal geven om tot ontplooiing te ko men. Ook hehaalde hij zijn beloftes inzake 80.000 goedkope woningen en land voor arme boeren. Wat Midden-Amerika betreft is Arias van plan om de „aktieve neu traliteit" van president Monge voort te zetten, hoewel Arias dui delijk te verstaan heeft gegeven dat hij de neutraliteit van Monge niet aktief genoeg heeft gevonden. ontploffing was gebracht door een tugese en later Engelse koloniale In de praktijk zal die opstelling al te enthousiaste katholieke kerk- overheersers. bezoeker. De man werd verhoord e vrijgelaten, maar de beveiliging In zijn preek op de tweede dag i zijn bezoek aan India vertelde rond een optreden van de paus la- de paus zijn gehoor ter op de dag scherpt. Voor de aankomst mensen in het Indira Gandhi-sta- dion dat'de roomskatholieke kerk i de paus ijvert voor gerechtigheid, vrede en nog verdere toenadering beteke nen tot de Verenigde Staten en diens belangen in de onstuimige regio. Liechtenstein kiest vrouw VADUZ (DPA) - In het vorsten dom Liechtenstein blijft na de parlementsverkiezingen van gisteren vrijwel alles bij het ou de. De politieke krachtsverhou dingen zijn niet aangetast, of schoon voor het eerst een vrouw in de landdag zitting zal nemen. Het was ook de eerste maal dat vrouwen mochten stemmen. De Vaderlandse Unie (VU) won met 50,2 procent acht van de vijftien parlementszetels. De VU-leider, Hans Brunhart, kan daardoor hoogstwaarschijnlijk beginnen aan een derde ambts termijn van vier jaar als pre mier. De Progressieve Bürger- partei (FBP) behaalde 42,7 pro cent van de stemmen en zeven zetels. Onder de FBP-kandida- ten was Emma Eigenmann die het eerste vrouwelijke parle mentslid wordt. Lid EP opgepakt na ingrijpen in familiedrama ALGIERS (AFP/BELGA) - In Al gerije zijn vrijdag twee Belgen aan gehouden toen ze met valse papie ren probeerden drie kinderen van een gescheiden Belgisch-Algerijns echtpaar het land uit te smokkelen. Het gaat om Anne-Marie Lizin, so cialistisch afgevaardigde in het Eu ropees Parlement en Jean-Paul Procureur, journalist bij de Belgi sche omroep. Ze werden aangehouden op het vliegveld van Annaba in het oosten van Algerije, in het bezit van valse papieren. Daarmee wilden ze de drie kinderen meenemen die ver blijven bij familie van hun vader. Er zijn twee Tunesische mede plichtigen aangehouden. Een rechtbank in het Belgische Doornik wees vorig jaar de kinde ren toe aan de moeder. Maar hun vader was drie dagen eerder met hen vertrokken naar Algerije. De man werd in november in België tot een jaar gevangenisstraf veroorddeld wegens het vasthou den van de kinderen. In de straten van de Haïtiaanse hoofdstad Port-au-Prince werd zater dag gedemonstreerd tegen het bewind van president Jean-Claude Duva lier. (foto ANP» Amerikaanse vloot naar de Cariben MEXICO STAD - Bij ongeregeld heden in de vroegere Franse kolo nie Haïti zijn de afgelopen week tientallen mensen om het leven ge komen. Artsen van het Algemene Ziekenhuis in Port au Prince ver braken gisteren het spreekverbod door Rob Sprenkels dat hen door de regering was opge legd en vertelden dat er alleen al in hun ziekenhuis 55 doden waren ge teld waren. Tevens zou er een groot aantal personen in het ziekenhuis hadden zaterdag militante hindoes ontwikkeling voor de hele i pop die de paus moest voorstel- beid. In India, zei hij, heeft de kerk len verbrand, als protest tegen 'jarenlang in belangrijke mate bij- ,.,«011^0^1 diens 'vreemde godsdienst' die de gedragen aan de ontwikkeling van WASHINGTON (AFP) - President kaanse begrotingstekort geleide- eenheid van hei overwegend hin- du land'. Hij noemde met name Reagan heeft opdracht gegeven tot hjk te reduceren, zo verklaarde de ctitireiu Liu.11 ilcl oyer u/cycuu uiii- uu lu.hu. iilj iiukiiillk mei imme - j j x x j doeistische India bedreigt. Hoewel Moeder Teresa, de roomskatholieke de eerste christenen al in de eerste eeuw van onze jaartelling naar In dia kwamen, wordt de godsdienst werk ten behoeve 1 vereenzelvigd met het Europese im- Calcutta. ting van de Verenigde Staten. Er kelijkse radio-uitzending, moet 11,7 miljard dollar (ruim 30 De maatregel gaat op 1 maart in. mijlard gulden) bezuinigd worden met het doel het enorme Ameri- Er zullen echter geen nieuwe be lastingen komen en de essentiële sociale programma's voor de aller armsten en de pensioenen zullen niet worden gewijzigd, zo bena drukte de president. Het defensiebeleid ten blijft on veranderd. zijn opgenomen met ernstige ver wondingen. Eerder dit weekeinde waren er al zes doden gemeld in de noordelij ke stad Gonaives. In die stad zou onder meer het huis van de plaat selijke prefect in brand zijn gesto ken. In Cap Hatien, de tweede stad van het land, werd gistermorgen een uitgaansverbod van zes uur in gesteld om te voorkomen dat de r de kerk zouden gaan. In het hele land is de rust enigs zins teruggekeerd nadat Duvalier zaterdag zijn 'Tontons Macoutes', de gevreesde politieke politie, de straten opstuurde. Officieel was deze eenheid van Duvalier-getrou- we vrijwilligers een week geleden ontbonden. Ondertussen heeft een vloot van 34 Amerikaanse oorlogsbodems ook „een aanzienlijk aantal vlieg tuigen van de marine en de lucht macht" deel, aldus woordvoerders van het Amerikaanse leger. Met de invasie op Grenada (okto ber 1983) nog vers in het geheugen beginnen de speculaties over een mogelijke Amerikaanse inval in Haïti snel toe te nemen. In de vroe gere Franse kolonie zelf zijn er op de Nationale Radio ondertussen voortdurend beledigingen te horen aan het adres van Larry Speakes, de woordvoerder van het Witte Huis die vrijdag aankondigde dat Duvalier was gevlucht. Een ander voorwerp van spot is Clayton McManaway, de Amerikaanse am bassadeur in Haïti. De Haïtiaanse hoofdstad Port au Prince is sinds het begin van de crisis steeds meer afgesloten ge raakt van de rest van de wereld. koers gezet richting Haïti. Officieel Het is de internationale pers verbo- wordt er gezegd dat het om eerder den om de hoofdstad te verlaten, geplande oefeningsmanoeuvres Zondag werden twee Amerikaanse gaat die donderdag voor de kusten televisieploegen vijf uur lang i Haïti moeten beginnen. Aan de ten westen de Haïtiaanse Bijna-vliegramp Alle 36 inzittenden van een vlieg tuig van de Ierse luchtvaartmaat schappij Aer Lingus hebben won derwel een ongeluk overleefd, na dat hun toestel enkele elektrici teitsdraden raakte en belandde in een paar bomen bij het Engelse plaatsje Castle Donington. 'God mag weten hoe ze er allemaal uit zyn gekomen. We denken dat de bomen de klap hebben opgevan gen,' zei een woordvoerder van de brandweer. Jelena Bonner De Russische dissidente Jelena Bonner heeft zaterdag vanuit de Verenigde Staten haar man Andrej Sacharov via de telefoon verteld dat haar visum verlengd is, zodat zij langer in het Westen kan blijven voor medische behandeling. Greenpeace De milieuorganisatie Greenpea ce heeft haar plannen voor de op richting van een basis op de Zuid pool laten varen als gevolg van on verwachte ijsgang en tegenwer king van de VS en Nieuw-Zeeland. Hoewel het ijs de grootste obstruc tie is, ondervindt Greenpeace ook grote hinder van een besluit van de Australische, Nieuwzeelandse en Amerikaanse regeringen 'om ons zoveel mogelijk te hinderen', aldus Greenpeace vanuit Londen. ADEN - Op de lange vergadertafel van het regerende politburo van Zuid-Jemen ligt de krant van 13 ja nuari vastgeplakt. „De besluiten van het congres - de garantie van de algehele eenheid van partij en volk", schreeuwt de kop op de voorpagina van het met gedroogd bloed doordrongen „14 Oktober"- blad. De krant kan er slechts enke le minuten gelegen hebben toen de „eenheid van partij en volk" op de meest gewelddadige wijze uitge wist werd en Zuid-Jemen twee we ken lang in een uiterst bloedige machtsstrijd geworpen werd. door Aernout van Lynden Alle details zijn nog niet duide lijk. Maar terwijl het leven in de hoofdstad Aden langzaam aan weer zijn normale gang begint te nemen en de nieuwe interim-rege ring de nieuwe politieke lijn uit stippelt, is er eindelijk enige duide lijkheid gekomen in de verwarren de gebeurtenissen van drie weken geleden. Zover nu bekend heeft in eerste instantie president Ali Nasser Mo hammed door de gewelddadige uitschakeling van zijn politieke te genstanders getracht de algehele macht te veroveren. De crisis werd niet veroorzaakt door een coup van zijn tegenstanders, al is dat uitein delijk wel het resultaat van de ge vechten geworden. In de lange rechthoekige kamer, waar om tien uur 's ochtends pre cies drie weken geleden de zes le den van het regerende politburo van de Democratische Volksrepu bliek van Zuid-Jemen bijeen kwam, ruikt het alsof de lijken slechts luttele uren eerder zyn ver wijderd. Grote donkerbruine vlek ken op het wit gestippelde groene tapijt geven aan waar de slachtof fers aan de tafel hadden plaatsge nomen voor de speciale vergade ring die president Ali Nasser bij eengeroepen had. Samenspanning De president zelf is nimmer aan wezig geweest. Hij had reeds om acht uur 's ochtends het regerings complex in het Tawahi-district van Aden verlaten. Vier andere leden van het in totaal elf man tellende politburo zijn, kennelijk in samen spanning met de president, even eens niet op komen dagen. De zes aanwezig leden werden kort na tien uur verrast door de lijf wachten die de president wèl had achtergelaten. Een van hen, Has san - die in de zware gevechten la ter om het leven kwam - liep de kamer in, riep de verzamelde par tijleiders vriendelijk een goede morgen toe en vuurde vervolgens zijn machinegeweer leeg in de rug van Ali Ahmed Nassar Antar, de vi ce-president en nummer twee van de socialistische party. Volgens de verschillende rege ringsfunctionarissen die ons door de kamer en het gebouw leiden, had de president al maanden eer der het plan voor de gewelddadige uiteenschakeling van het zijn poli tieke tegenstanders voorbereid. Al le schijn dat Ali Nasser zelf aanwe zig was werd die dag voorzichtig gehandhaafd - zijn zwarte Merce des 280SE stond voor de deur ge parkeerd en de lijfwachten brach ten zelfs zijn thermosfles met thee en zijn samsonite koffertje naar zijn plaats aan het hoofd van de ta fel. Maar het plan liep al op onbegrij pelijke wijze mis in die lugubere kamer van het politburo. Ali Antar was op slag dood en lijfwachten van de president zagen kans om nog twee andere leden - minister van defensie Saleh Muslih Qassim en Ali Shaiyia Hadi - te doden. Daarna waren zij echter verwik keld in een bittere strijd met de lijf wachten van de aanwezige politbu- ro-leden, die het gebouw binnen stormden toen zij de schoten hoor den; een actie die zonder meer de drie andere politburo-leden het le ven redde, maar de meeste lijf wachten zelf het leven kostte. Voorzichtig Drie weken later moet men nog altijd voorzichtig op de gangen lo pen om niet door het bloed dat er nog altijd centimeters dik ligt uit te glijden. De drie overlevende polit buro-leden (die nauwelijks in hun geluk hebben moeten kunnen ge loven) verstopten zich in een ande re kamer en konden met behulp van een van de muur gerukt rood satijnen gordijn wapens naar zich toe trekken van hun lijfwachten die beneden stonden. Negen uur later werden zy uit het gebouw be vrijd door eenheden van het leger die hun kant in de strijd met de president hadden gekozen. Het is een relaas dat eerder in een vierde-rangs novelle plaats heeft dan in de dagelijkse politieke realiteit van een land dat, sinds de onafhankelijkheid in 1967 van de Britten bemachtigd werd, in de greep is van een nauw aan de Sow jet-Unie verbonden socialistische staat. Ondanks het feit dat het dit maal om een uiterst bloedige en vernietigdende strijd ging, zijn er echter ook vele tekenen dat de ge schiedenis zich herhaald heeft. Evenals bij eerdere staatsgrepen in 1969 en 1978 is uiteindelijk de pre sident, die een meer gematigde economische en regionaal buiten landse politiek voerde, uitgescha keld. Telkens lijken ook persoonlijke vetes en een machtstrijd tussen de zes grootste stammen een centrale rol te hebben gespeeld. De positie van president Ali Nasser, die in 1980 de macht overnam van Abdul Fattah Ismail, die om „gezond heidsredenen" naar Moskou ver trok, was al sinds begin vorig jaar onzeker.' In februari 1985 keerde Fattah Ismail naar Aden terug en beschikte over genoeg steun om tijdens het derde partijcongres in oktober herkozen te worden tot het politburo. Fattah ismail, bekend om zijn hechte communistische ideologie, schijnt binnen het politburo nauw te hebben samengewerkt met vice- president Ali Antar, een man met weinig ideologische of politieke ideeën, maar met veel macht in het leger en goede banden met de zwaarbewapende stammen buiten de steden. De president moet deze coalitie als een persoonlijke be dreiging hebben gezien en daarom hebben besloten tot zijn „presiden tiële coup d'etat". Overdreven Hoewel de strijd, met name in de wijken Tawahi en Khomatsar (waar de meeste ambassades lig gen) zeer hevig is geweest, lijken de eerste berichten, die melding maakten van tien- twaalfduizend doden in Aden, overdreven. De meeste gebouwen zijn overeind blijven staan en de troepen die nu de stad onder hun controle heb ben, hebben binnen enkele dagen de straten kunnen opruimen. Mogelijk zal in de komende jaren blijken dat de ergste schade niet de nu gapende gaten in regeringsge bouwen en ambassades zal zijn, maar de dood van enkele honder den van de meest getrainde partij leden en ambtenaren. Zoals een van de regeringsfunctionarissen vertelde: „Zeker vijftig afgestu deerde kennissen van mij zijn ge dood. Juist de meest ontwikkelde mensen werden gezocht, meegene- momen en in groepen van tien of twintig neergeschoten. Een schade die je niet in geld kunt optellen".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 6