Actie van artsen: 1500 telefoontjes Geen twijfel, geen aarzeling: Lubbers Ploeg krijgt visplannen 'D66 is glashelder over kruisraketten' Vooral bejaarden bellen ministerie i»|lpfr "Wj-M JiSlJ Lubbers wil steun WD voor euthanasieproeve MAANDAG 3 FEBRUARI 1986 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (GPD) - Meer dan 1500 mensen hebben het afgelopen weekend tot vanoch tend het speciale telefoonnummer van het ministerie van WVC gebeld in verband met de acties van de medische specialisten. De helft van de telefoontjes kwam van mensen die bezorgd waren omdat hun afspraak was afgezegd. Vooral veel bejaarden bleken daar problemen mee te hebben. Het nummer (06-229260) zou nog tot vanavond geopend blij- Het aantal echt ernstige klachten viel overigens mee. In drie geval len heeft het ministerie contact op genomen met de regionale inspec teur van de volksgezondheid om er voor te zorgen dat een afspraak als nog zou doorgaan. In één geval ging het om een vrouw met huid kanker die bestraald moest wor den. De drie patiënten zouden van daag alsnog worden geholpen. In de meeste gevallen adviseerde het ministerie om nog een keer contact met de specialist of eventu eel de huisarts op te nemen. "Die zijn beter dan wij in staat om te beoordelen of een klacht echt ern stig is. Veel mensen belden ons dan echter een paar minuten later terug omdat ze daar alleen maar een antwoordapparaat kregen". Verder belden mensen om hun instemming of afkeuring met de acties te betuigen. Opvallend was gisteren het grote aantal telefoon tjes van mensen die algemene klachten hadden over lange wacht tijden en over de moeite die het soms kost om een afspraak te ma ken. Zeker honderd specialisten maakten gebruik van het nummer om uit te leggen waarom ze actie voeren. Een specialist die belde, deed zich de eerste keer voor als patiënt die informatie wilde. Hij meldde zich later nog eens om het crisisteam te complimenteren met de correcte wijze waarop ze de za ken volgens hem aanpakten. Uit de telefoontjes blijkt dat sommige afspraken weken uit zijn gesteld. Volgens de LSV is dat niet de bedoeling. Afspraken moeten zoveel mogelijk in de komende week worden ingehaald. Bij de specialistenvereniging is vrijdag ook een aantal telefoontjes van be zorgde patiënten binnengekomen. In een aantal gevallen is contact opgenomen met de betrokken spe cialist om de afspraak alsnog door te laten gaan. Woordvoerder De Joode vraagt zich wel af in hoeverre het instellen van een speciaal telefoonnummer van WVC voor een negatieve stem ming heeft gezorgd: "Rond de feestdagen is in veel ziekenhuizen twee weken lang zondagsdienst ge draaid omdat er zoveel mensen vrij namen. Daar hoorde je toen nie mand over". Waarschuwing De ziekenfondsen hebben de specialisten zaterdag gewaar schuwd dat de acties er niet toe mogen leiden dat de kwaliteit van de gezondheidszorg wordt aange tast. Als dat wel gebeurt, zullen ze eventueel juridische stappen on dernemen. Het Haagse ziekenfonds Azivo heeft de ziekenhuizen in de regio laten weten, dat zij aansprakelijk zullen worden gesteld als er van daag problemen bij de behande ling van patiënten ontstaan. Voor zitter R. Toussaint heeft daarover het afgelopen weekend met alle ziekenhuizen overleg gevoerd: "Bij de ziekenhuizen bleek enige sym pathie voor onze brief te bestaan. Begin vorige week lieten de zie kenhuizen nog weten samen met de specialisten actie te willen voe ren, maar ik heb de indruk dat het ziekenfonds en de ziekenhuizen naar elkaar toe zijn gegroeid". Het Azivo heeft verder aan pa tiënten geadviseerd om eventueel een juridische procedure tegen hun specialist te beginnen. Vol gens een woordvoerder van het mi nisterie heeft dat alleen zin als ie mand aantoonbare medische scha de heeft opgelopen: "Je komt in een langdurige civiele procedure terecht, waar niemand bij gebaat ilK AS Ak J JÊ?' f A WK, v SANTIAGO Vier Nederlanders reikten zaterdag tot grote hoogte. Ze voltooiden toen hun op 19 januari begonnen beklimming van de bijna 7 kilometer hoge berg Aconcagua in het Zuidamerikaanse Andesgebergte. De Aconcagua, ook wel het 'dak van Zuid-Amerika' genoemd, is de hoogste berg van het continent. Op de foto Frans Taselaar (28), Rene Kwant (27) en Eric Drent (31)(vlnr) bij hun terugkeer in het basiskamp. Rene Hakkert (29) ontbreekt op de foto. De vier zijn de eerste Nederlanders die deze Zuidamerikaanse berg bedwongen. Drent komt over twee weken als eerste expeditielid naar Nederland terug, de andere drie blijven nog een paar maan den in Zuid-Amerika voor een rondreis door onder meer Patagonië en Tierra del Fuega (Vuurland), (foto anp> DEN HAAG (GPD/ANP) - Staats secretaris Ploeg (visserij) heeft dit weekeinde van acht groepen vis sers de visplannen ontvangen die hij enkele weken geleden van hen had geëist. Met die plannen moe ten de vissers proberen de aan de groepen toegekende hoeveelheden vis over het gehele jaar te spreiden om te voorkomen dat ze hun quota in het laatste kwartaal al hebben verbruikt, zoals vorig jaar. Ploeg zal de plannen de komende drie weken bestuderen en van com mentaar voorzien. Met name zal Ploeg bekijken of de vissers in hun plannen hebben ingecalculeerd dat zij gedurende een periode van tien weken aan de wal moeten blijven. Die 'stilligre geling' wil Ploeg per 1 maart invoe ren. Tijdens het overleg dat de Verkeerde ruit ingeslagen... UTRECHT (GPD) - Ontnuch terend was de ontdekking van een 25-jarige Utrechter toen hem in de nacht van zaterdag op zondag werd verteld, dat hij niet de keukendeurruit van zijn eigen huis had ingeslagen maar die van een andere straatbewo- De man had geen sleutel bij zich toen hij om half vier thuis kwam en vergiste zich in de woning. Omwonenden dachten aan een inbraak. Zij waar schuwden de politie, maar na derhand bleek dat hun buur man had geprobeerd het huis binnen te komen. Toen de Utrechter op zijn vergissing was gewezen, bood hij zijn wakker geworden buren excu ses aan en beloofde de schade te zullen vergoeden. IJMUIDEN (ANP) - Een grote brand in het havengebied van IJ muiden heeft vannacht een opslagplaats van houten pallets en enkele loodsen gro tendeels verwoest. De harde wind wakkerde de vlammenzee, die tot in de verre omtrek was te zien, flink aan en de Velzense brandweer moest de assistentie inroepen van de korpsen van Haarlem, Bloemendaal, Bever wijk en Heemskerk. Op 1 september van het vorige jaar is hetzelfde bedrijf eveneens getroffen door een grote brand. Ook toen gingen duizenden pal lets in vlammen op. De schade en de oorzaak zijn nog niet bekend. In Zaandam ging zaterdagmorgen uit 1878 daterend voormalig graan- pakhuis in vlammen op. In verband met de brand moesten twee gezinnen die tegenover het geheel uit hout opgetrokken pakhuizen woonden, hun woning tijdelijk verlaten. In het pakhuis waren scheepsbenodigdheden opgeslagen. Hoe groot de schade is wilde de eigenaar niet meedelen. Over de oorzaak van de brand tast de politie in het duister. Op de ANP-foto strijdt een eenzame brandweerman zijn strijd tegen de IJmuidense vlammen. Kabinet akkoord met goedkoper gas HILVERSUM (GPD) - Als de Vereniging van Gasexploitanten en de Gasunie gezamenlijk tot de conclusie komen dat de aardgasprijs per 1 juli verlaagd moet worden, dan zal de minister van economische zaken zich tegen zo'n verlaging niet verzetten. Dat zei premier Lubbers gisteren voor de KRO-tv. "Theoretisch kan de minister ingrijpen en zeggen: ik ben het met die verlaging niet eens. Maar als die twee het wel eens zijn, dan zou dat heel uitzonderlijk zijn", aldus Lubbers. De premier wil de voordelen van een lagere aardgasprijs niet op de burgers verhalen in de vorm van een lastenverzwaring. De tegenvallende aardgasopbrengsten zullen in de eerste plaats door de overheid en het bedrijfsleven gecompenseerd moeten worden. Bij de overheid door pas op de plaats te maken en bij het bedrijfsleven door vermindering van een aantal belastingaftrekken. De burgers zullen zo lang mogelijk buiten schot blijven. "Dat is", volgens Lubbers, "het laat ste station". Hij verbindt daaraan wel een voorwaarde: het loonmati- gingsbeleid moet worden voortgezet. Zo niet, dan vervalt ook het argu ment om lastenverzwaring te voorkomen. staatssecretaris met de voerde heeft hij hen ook toegezegd de technische problemen samen met hen op te lossen voor 1 april. Een daarvan is de verkorting van de boomkor van kotters tot 12 me ter. Hieraan kleven naast veel tech nische ook financiële problemen. De vissers klaagden dat bij de con trole achteraf door de Algemene Inspectiedienst van het ministerie van landbouw vaak blijkt dat het toegestane quotum eerder is volge- vist dan de vissers zelf dachten. Ploeg bond de vissers op het hart dat zij om dit te voorkomen hun juiste vangsthoeveelheden moeten invullen en opgeven en er voor moeten zorgen dat die opgaven kloppen met de administraties van de visafslagen. De staatssecretaris herhaalde zijn enkele maanden ge leden gedane aanbod de sanerings premie van 1750 gulden per bruto ton te verhogen op voorwaarde dat het visserijbedrijfsleven bereid is ook een flinke saneringspremie op tafel te leggen. Tot nu toe hebben de vissers praktisch geen gebruik van de saneringsregeling is ge maakt. Keja (WD) komt hoger op kandidatenlijst AMERSFOORT (ANP) - Het Twee de-Kamerlid Keja is zaterdag door het VVD-congres in Amersfoort omhoog geschoven op de kandida tenlijst van zijn partij voor de ko mende kamerverkiezingen. Keja steeg van de 39ste naar de 31ste plaats. Zijn promotie ging ten kos te van de nieuweling Van Hoof, die zakte van 31 naar 39. De kandidatenlijst is nu defini tief vastgesteld. Zoals al vast stond werd fractievoorzitter Nijpels be noemd tot lijsttrekker. In alle kies districten zal de VVD-lijst worden aangevoerd door de top-3: Nijpels, minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) en het Tweede-Kamer lid De Korte. Op het zaterdag in Amsterdam gehouden PPR-verkiezingscon- gres is de huidige PPR-fractievoor- zitter Ria Beckers gekozen als lijst trekker. Van de uitgebrachte 299 stemmen verwierf zij er 288. Elf stemmen waren of ongeldig of blanco. Tweede op de kandidaten lijst staat het huidige PPR-Kamer- lid Peter Lankhorst. Derde is Cobi Schoondergang, lid van Provincia le Staten van Noord-Holland, en vierde het kamerlid Stef Dijkman, de vroegere CDA'er die destijds sa men met zijn partijgenoot Jan Nico Scholten het CDA verliet. De huidige voorzitter van de CPN-fractie in de Tweede Kamer, Ina Brouwer, is als eerste geplaat ste op de ontwerp-kandidatenlijst van de CPN voor de komende ka merverkiezingen. De lijst wordt op het volgende week zaterdag in Am sterdam te houden CPN-congres definitief vastgesteld. De zittende CPN-kamerleden Evelien Eshuis en Marius Ernsting slaan op de tweede en derde plaats van de kan didatenlijst. Brokx tegen sloopflats HILVERSUM (ANP) - Staatsse cretaris Brokx (volkshuisvesting) gaat niet akkoord met de sloop van 343 appartementen in acht flatge bouwen in de Helmondse wijk Ja gershoven. De bewindsman zei dat zaterdag op de VARA-radio. Brokx vindt dat de eigenares van de woningen, woningbouwvereni ging Volksbelang, de appartemen ten moet opknappen en de flatge bouwen veiliger en aantrekkelijker moet maken. Volgens hem kan de corporatie zich geen sloop veroor loven. Op de huidige woningen rust nog een schuld van dertigdui zend gulden per appartement. Brokx is niet van plan daarvoor op te draaien. Het idee om de gebouwen te slo pen is van het Nederlands Christe lijk Instituut voor Volkshuisves ting (NCIV), een centrale van wo ningbouwverenigingen. Volksbe lang zit diep in de schulden door dat de helft van de 343 apparte menten leeg staat, waarvan twintig procent al langer dan twee jaar. Nieuwe wet op chemicaliën geeft minister armslag DEN HAAG (ANP) - Bedrijven die chemicaliën produceren of verhan delen zijn sinds zaterdag verplicht elk nieuwe ontwikkeling aan de overheid te melden. Ook worden ze binnenkort verplicht alle nieu we stoffen aan te geven. Op grond van de op 1 februari in werking getreden wet milieuge vaarlijke stoffen kunnen de minis ters Winsemius (milieu) en De Ko ning (sociale zaken) ook die gege vens opeisen, als dat nodig is voor een beoordeling van de gevaren daarvan voor milieu en volksge zondheid. Bovendien kunnen ze chemische bedrijven opdracht ge ven om stoffen te testen en de re sultaten te overleggen. De be windslieden kunnen het gebruik ervan verbieden als de risico's te groot blijken. Winsemius zal dit jaar nog een lijst van ongeveer 25 'aandachtstoffen' opstellen. Als een stof naar het oordeel van de minister te milieugevaarlijk is, staat hem nu een scala van maatre gelen ter beschikking. Deze varië ren van strengere regels voor het gebruik tot beperking van de ver koop. In het ernstigste geval kan hij de produktie of de uitvoer zelfs verbieden. Een van de maatregelen die al in voorbereiding is betreft een regeling voor de uitvoer van zeer gevaarlijke stoffen naar de Derde Wereld. De overheid kan met de nieuwe wet in de hand ook maatregelen nemen bij chemische rampen. Dan gaat het niet alleen om rampen zo als bij Bhopal, maar ook om situa ties waarin onverwacht gevaren opduiken. UTRECHT (ANP/GPD) - D66-lijst- trekker Hans van Mierlo vindt dat de PvdA bescheidenheid past als zij de democraten een onduidelijk standpunt verwijt over het kruisra- kettenvraagstuk. De PvdA wil her onderhandelen met de VS om de plaatsing van 48 kruisraketten in Woensdrecht te voorkomen, maar heeft in die onderhandelingen niets aan te bieden als tegenpresta tie, zo signaleerde Van Mierlo za terdag op het congres van de Jonge Democraten in Utrecht. Wat is heronderhandelen?, vroeg Van Mierlo zich af. „De VS smeken om af te zien van hun recht om te plaatsen? Of een echt onderhande lingsaanbod?. Wat hebben jullie (PvdA red.) aan te bieden". Hij pa reerde het verwijt van PvdA-frac- tieleider Den Uyl dat het D66-con- gres vorig weekeinde een 'ondui delijk' standpunt over het kruisra- kettenverdrag zou innemen. D66 legt de nadruk in de eerste plaats op de Geneefse onderhande lingen. In principe vindt zij dat ge sloten verdragen behoren te wor den nagekomen. Alleen belangrij ke gebeurtenissen in het interna tionale krachtenveld zijn voor D66 aanleiding om bereidheid te tonen met de VS over een 'andere invul ling' van de plaatsing te gaan pra ten, aldus de lijsttrekker van D'66. Hij noemde dat standpunt 'glas helder'. „Het enige wat er aan man keert is dat het niet Den Uyls standpunt is, althans niet dat van zijn partij", zei Van Mierlo. D66 heeft het rakettenvraagstuk altijd geplaatst in een internationale con text, terwijl het PvdA-standpunt louter voor binnenlands gebruik is bestemd, zei hij. Heronderhande len heeft desastreuze gevolgen voor de verhouding tot Nederlands bondgenoten, terwijl het effect op de onderhandelingen tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Sta ten nihil is, zo voorspelde Van Mierlo. Van Mierlo zei zaterdag voor VA- RA's In de Rooie Haan, dat zijn partij uit het Komitee Kruisraket ten Nee zal stappen als het KKN de opvatting overneemt dat het ver drag met de VS niet moet worden uitgevoerd, ook niet als dat ver drag is ondertekend en goedge keurd door het parlement. De PvdA-buitenlandspecialist Ter Beek bevestigde zaterdag in het VARA-tv-programma 'Bij Koos', dat een kabinet van CDA en PvdA met Lubbers als premier niet onmogelijk is. Als zijn partij bij de komende verkiezingen als grootste uit de bus komt, is Den Uyl voor Ter Beek de aangewezen kandidaat voor het premierschap. "Maar het zou erg onverstandig zijn als het komende verkiezings congres van de PvdA een veto over personen zou uitspreken. Wij heb ben de lessen uit het verleden ge trokken", zei hij. Vorige week vrij dag berichtten wij, dat bij de for matie van een CDA-PvdA kabinet Den Uyl waarschijnlijk buiten spel wordt gezet en Van Kemenade als 'tussenpaus' wordt aangetrokken om zowel de formatie als zo moge lijk ook het kabinet aan te voeren. SLAGHAREN (ANP) - Premier Lubbers heeft de WD nog eens te verstaan gegeven dat de liberalen hun steun aan het euthanasievoor stel van D66 moeten intrekken. Te vens vroeg hij zijn eigen partij de kabinetsproeve te steunen, ook al wijkt deze af van het CDA-pro- gramma. Lubbers deed zijn oproep zaterdag tijdens het CDA-congres in Slagharen, waar de premier tot lijsttrekker werd gekozen. Lubbers beriep zich op zijn bre dere verantwoordelijkheid als pre mier en vroeg het congres toestem ming verder te gaan op de weg die het kabinet is ingeslagen. Uit het applaus viel op te maken dat het CDA-kader de premier die ruimte (voorlopig) geeft. De CDA-lijsttrek- ker benadrukte dat in dat geval ook van 'anderen' (de WD) mag worden verwacht dat zij niet kie- zen voor een ruim opgezette rege ling a la het initiatiefvoorstel van het D66-kamerlid Wessel-Tuinstra, waarin volgens hem het zelfbe schikkingsrecht van de patiënt overheerst. Aanvaarding daarvan zou volgens Lubbers een 'histori sche vergissing' zijn. In zijn 'oproep tot zorgvuldig heid' omschreef de premier het ka binetsstandpunt dis een 'oprechte poging tot verzoening' van de uit eenlopende visies van CDA en WD over het euthanasievraag stuk. Het staat echter niet haaks oo Gas Lubbers noemde het redelijk de steun aan het bedrijfsleven vol gend jaar 'iets' te verminderen wordt om de tegenvallende aard gasinkomsten van het rijk in '87 op te vangen. Het grootste aandeel van de bezuinigingen moet vol gens de premier echter worden ge zocht in de overheidsuitgaven. Lubbers stelde dat het bedrijfsle ven profiteert van de dalende ener gieprijzen, rente en inflatie. Hij trok op dit punt de vergelijking met de jaren '70. "Toen was de in flatie zeven procent, nu twee. Toen was er geen steun, nu acht a negen miljard, hetzelfde bedrag als de te genvaller in de aardgasbaten". De uitgavevermindering van de over heid moet bij de bezuinigingsope ratie centraal staan, waarbij het volgens de premier mogelijk is de koopkracht op peil te houden en de tekorten van het rijk niet verder te laten stijgen. Lubbers riep de werkgevers op meer mensen in dienst te nemen en die eventueel in het bedrijf zelf te scholen. "Het wordt hoog tijd dat we het er over eens worden dat werk boven inkomen gaat, maar dan moeten er wel meer mensen aan de slag kunnen". SLAGHAREN (ANP) - "Wij zeg gen in de campagne dat wij het succesvol gevoerde economi sche herstelbeleid van het kabi- net-Lubbers willen voortzetten, met warmte en met een mense lijk gezicht". Secretaris en cam pagneleider Smits van het CDA vat in zijn 'pep talk' nogeens voor het CDA-kader samen waar het de komende maanden alle maal om draait. De warmte is op het grootste CDA-congres vooral voelbaar, doordat de opkomst de verwachtingen van de partijlei ding verre overtreft. Als zaterdagmiddag om een uur of een het officiële program ma begint in de sporthal van het vergadercentrum 'De bonte we ver' in Slagharen, blijken niet twee- maar drieduizend christen democraten het startsein van de verkiezingscampagne te willen meemaken. "Met de hele fami lie", zoals de uitnodiging vroeg. "Een gigantische christen-demo cratische sauna", zal premier en lijsttrekker Lubbers later opmer ken. Op verzoek van partijvoorzit ter Bukman worden langzaam maar gedwee de voorste rijen, gereserveerd voor ministers, ka merleden en (buitenlandse) ge nodigden vrijgemaakt. Van achteruit de zaal klinkt regelma tig applaus op als zich voor het podium alweer een nieuwe pro minent blijkt te hebben gevoegd. Vice-fractievoorzitter Eversdijk heeft zich wel bijtijds een plaats je verworven. Rond hem en zijn gade drommen mensen samen die de gelegenheidskledij van het Zeeuwse kamerlid en zijn vrouw bewonderen, een uitdos- Premier Lubbers en zijn vrouw Ria applaudisseren voor de rede van partijvoorzitter Bukman. Het grootste applaus viel echter Lub bers ten deel, die tot lijsttrekker werd gekozen. <r0to anpi Steenkamp doet een spelletje met zijn gehoor. "Stel dat op uw stoel een balpen en een A4-tje had gelegen, waarop u het ideaal beeld van een politieke partij had moeten tekenen". Vervol gens somt de grondlegger van het CDA - geruggesteund door een levensgrote, puntsgewijze samenvatting van zijn betoog - de uitgangspunten van het CDA nog eens op. "Wij hebben een warm hart en een koel hoofd", zegt de erevoorzitter in zijn af sluiting en hij herhaalt, met een kleine wijziging, zijn gouwe ou we: "De honden blaffen, maar de karavaan trekt voort en wordl steeds groter". Diaserie Het menselijk gezicht van de christen-democratie wordt visu eel kracht bijgezet door twee gro te diaschermen aan weerszijde van het spreekgestoelte. Het woord is aan erevoorzitter Piet Steenkamp. "Spinner en bonte wever, founding father van het CDA", zo zegt de diapresentatie. Als gold het een massaal popcon cert is zijn gezicht voor de ach terste rijen in ieder geval te be wonderen via de beide projectie schermen. CDU-secretaris-generaal Geissler gebruikt de hem toege meten spreektijd vooral om zijn Nederlandse geestverwanten te wijzen op de sombere maat schappij-opvatting van 'de socia listen'. Zijn verhaal is naar Ne derlandse maatstaven nogal on genuanceerd, maar oogst toch een stevig applaus bij het con gres. Geissler spreekt van 'nega tieve utopieën, collectieve de pressies, angstscenario's, en re cepten voor klassestrijd en sta kingen'. De Westeuropese chris tendemocratie heeft de mensen volgens hem dit soort angsten ontnomen. Zo is de vredesbewe ging volgens Geissler mislukt, omdat steeds meer jongeren zich bekennen tot het Westerse de mocratiemodel onder bescher ming van de NAVO. Kritiek Ook CDA-partijvoorzitter Buk man (volgens de diapresentatie een onvermoeibare ambassa deur, bekwaam manager en nieuwe 'mister Europe' vanwege zijn voorzitterschap van de Euro pese christen-democraten) schuwt bij tijd en wijle geharnas te taal niet De Nederlandse sa menleving heeft zich volgens de partijvoorzitter weten te ontwor stelen aan de 'ondermijning van onze democratische rechtsorde' waardoor zij in de jaren '70 werd geplaagd als gevolg van een te veel aan overheidsbemoeiing. "We zouden trouwens weieens wat positiever kunnen zijn over de politie dan alleen maar kritiek te spuien als een tot het uiterste keer e getergde politien schot laat vallen". Bukman benadrukt dat het niet de bedoeling van het con gres is het verkiezingsprogram ma en de kandidatenlijst van het CDA inhoudelijk verder te bedis cussiëren. In eerdere stadia is dat binnen de partij al 'breeduit en intensief besproken en geamen deerd. Ik vraag u nu dit met ap plaus te bekrachtigen'. Het con gres volgt hem daarin spontaan. Bukman laat er geen gras over groeien dat wat hem betreft de coalitie met de VVD moet wor den voortgezet. "Eerst hebben we de crisis van de verzorgings staat aangepakt met de socialis ten en toen bij hen by de eerste tegenwind de moed in de schoe nen zonk, samen met de libera len. Dat ging beter. Noch het een, noch het ander zullen we verge ten". De met een lang gerekte, staan de ovatie door Bukman geïntro duceerde lijsttrekker Lubbers ('geen twijfel, geen aarzeling, geen tegenkandidaten') verde digt vervolgens zijn kabinetsbe leid, maar scherpt in geen enkel opzicht politieke tegenstellingen aan. Over actuele politieke kwes ties slaat hij een verzoenende toon aan, al laat hij duidelijk een vermanend woord horen naar de VVD over de euthanasie. "Wij vechten niet tegen, maar willen zoveel mogelijk samenwerken met anderen", aldus Lubbers. Een zittend premier die zijn hoofd voorlopig koel houdt in de verkiezingssauna.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5