Geen diploma: acuut ziekenvervoer taboe Leiderdorps postkantoor in toekomst langer open? 'Gehandicapten zijn te duur uit in Sterrenbad' Langdurige huwelijks trouw in Zoeterwoude EG: geen geld over voor koelwaterproject Gemeente Voorschoten p°stze&els wil Kruisgebouw kopen PAGINA 2 REGIO LEIDEN MAANDAG 3 FEBRUARI 1986 LEIDEN/NOORDWIJK - Het ambulancebedrijf T. Nijssen uit Noordwijk mag geen spoedeisend vervoer meer verrichten omdat het personeel niet beschikt over een EHBO-diploma. En dat is de minimum eis die de wetgever aan ambu lancepersoneel stelt. Indien op 1 maart van dit jaar niet ten minste vijf personeelsleden van het Noordwykse bedrijf over een geldig diploma beschikken, dan is het voorlopig uit met al het patiëntenvervoer. Noodgevallen worden voorlopig bediend door het Noordwijkerhoutse bedrijf Meeuwenoord. Het bedrijf Nijssen mag zich nu nog wel bezighouden met het over brengen van patiënten van en naar het ziekenhuis, het zogenaamde bestelde vervoer. Dat Nijssen geen mensen meer mag rijden die bij voorbeeld zijn getroffen door een infarct of betrokken zijn geraakt bij een ongeluk, is een beslissing van de directeur van de Centrale Post Ambulancevervoer in Leiden, de heer B. Mark. Hij constateerde verleden jaar dat medewerkers van het bedrijf niet of over ongeldige EHBO-di- ploma's beschikte. "Dat was voor mij aanleiding om direct in te grij pen. Na overleg met de inspectie voor de volksgezondheid heb ik besloten dat het bedrijf zich voolo- pig niet meer met spoedeisend ver voer mag bezighouden. Wettelijk is een EHBO-diploma nou eenmaal de minimum eis. Uitzonderingen kan ik niet dulden". Nijssen be schikte voorheen overigens wel over personeel met een geldig di ploma. Maar omdat de zogenaam de jaarlijkse oefenavonden van de EHBO niet werden bezocht, zijn ze ongeldig geworden. Volgens Mark gaat het trouwens om een incident. Het geval Nijssen is voor hem aanleiding geweest al le bedrijven die in de regio Leiden werken eens onder de loep te ne men: "Ze beschikken op Nijssen na alle over personeel met ten min ste een EHBO-diploma. Een enke le keer wordt bij een klein bedrijf nog weieens gebruik gemaakt van parttimers. Ook dat wijs ik van de hand, alhoewel ik dat om bedrijfs matige redenen soms wel kan be grijpen. Toch moet ook daaraan een einde komen". De directeur van de Centrale Post Ambulancevervoer Leiden vindt een EHBO-diploma wel het minste dat van personeel op de am bulance mag worden verlangd. Hij zou liever een betere opleiding wensen, maar wettelyk gezien be staat daartoe geen verplichting. "Wij stimuleren zoveel mogelijk dat ziekenwagens worden bemand met mensen met een diploma am bulancebegeleider. Dat is een avondopleiding die een klein jaar duurt". Soms is zelfs dat niet vol doende en is een verpleegkundige nodig. Bij het verdelen van het werk wordt sowieso rekening gehouden met het opleidingsniveau van het verzorgend personeel. Mark: "Een ziekenwagen is vaak een verleng stuk van het ziekenhuis. Bepaald werk kan alleen worden gegeven aan ambulances waarop verpleeg kundigen meerijden". Nijssen is ervan overtuigd dat hij op 1 maart weer al het ziekenver voer mag verrichten van Mark. "Zeven personeelsleden zijn thans bezig met het EHBO-diploma. Ten minste vijf mensen moeten dat zien te halen, willen we weer al het werk van de centrale post in Lei den krijgen. Volgende maand doen zij examen". Samenloop Volgens de vervoerder is een en ander te wijten aan een samenloop van omstandigheden: "We zijn een klein bedrijf, 's Avonds en 's nachts worden de werkzaamheden waargenomen door mijn vrouw en dochters. We kunnen het als klein bedrijf niet permitteren ook gedu rende die uren mensen in dienst te nemen. Vandaar dat we niet de herhalingsavonden van de EHBO konden bezoeken. Er waren voorts nogal wat personeelswisselingen". Bovendien meent Nijssen dat de praktijk eigenlijk zwaarder moet tellen dan de theorie. Hij begrijpt de beslissing van Mark, maar vindt wel dat hij had moeten laten mee wegen dat zijn personeel in het da gelijks werk veel weer kan en doet dan het EHBO-diploma vereist: "De theorie is ook niet alles". Directeur Mark hoopt dat het Noordwijkse bedrijf zich weer snel bezig kan houden met alle ambu lancevervoer. "Nu wordt dat werk uitbesteed aan Meeuwenoord in Noordwijkerhout. Gezien de gerin ge afstand tussen beide plaatsen kan dat. Ambulances zijn binnen een kwartier ter plaatse en daar mee wordt voldaan aan de richtlij nen daarvoor. Maar ik geeft toe dat het by ongelukken soms een kwes tie van minuten is, vandaar dat ik hoop dat de oude situatie weer spoedig is hersteld". Katwijkse kunst voor Zoeterwoude ZOETERWOUDE - De Katwijkse kunstenaar Gerard Brouwer is uit verkoren om het kunstwerk te ma ken, dat op het plein bij het Zoeter- wouds winkelcentrum(pje) moet komen te staan. Wat hij gaat ma ken staat nog niet vast. Het ge meentebestuur wil dat tijdens een gesprek met de Katwijker gaan be palen. Vast staat dat het een werk moet worden waarvan de Zoeterwoude- naren kan zien wat het voorstelt. Figuratief, dus. Tevens moet het vandalisme-bestendig zyn en 'geïnspireerd door het agrarische karakter van Zoeterwoude'. Met de opdracht is een bedrag van 30.000 gulden gemoeid. Onaangename verrassing LEIDERDORP - De bewoner van een flat aan de Beuken schans in Leiderdorp werd in de nacht van zaterdag op zon dag onaangenaam verrast door een inbreker die zijn slaapka mer doorzocht. De man was de woning binnengekomen door het forceren van de brievenbus. De dief was alleen uit op geld en heeft een portefeuille en een spaarpotje meegenomen. In dezelfde nacht werd er in een flat aan de Merelstraat in gebroken. Wat hier gestolen is, is nog niet bekend. Vier huizen 'bezocht' in Oegstgeest OEGSTGEEST - In vier wonin gen aan de Sumatrastraat in Oegstgeest is gisteren ingebro ken. De dader is drie keer via de achterdeur de woningen binnengekomen en één keer door het inslaan van een raampje. De politie vermoedt dat de inbraken het werk zijn van dezelfde persoon, vanwege de enorme ravage die in alle woningen is achtergelaten. Voor zover bekend bedraagt de buit een videorecorder en siera den. WASSENAAR - De stichting Was senaarse Minder Validen (WAMI- VA) vindt dat Wassenaarse gehan dicapten veel te veel geld moeten betalen in het plaatselijke Sterren- bad. De stichting, die zich sterk maakt voor de belangen van min der valide Wassenaarders, acht een beperking van de tarieven in het zwembad "een noodzakelijkheid voor mensen die anders niet naar het zwembad gaan", aldus vice- voorzitter Fromm van de WAMI- VA. Afgelopen week kwam mevrouw J. Hammer, die zelf van een rol stoel gebruik maakt, naar het Was senaarse raadhuis de Paauw om wethouder mevr. Van der Wiel- van der Flier (welzijnszaken) voor te rekenen wat een invalide kwijt is als hij of zij een keertje in Wasse naar wil gaan zwemmen. Volgens mevrouw Hammer moet er voor de rit naar het zwem bad 3,40 worden betaald, voor het gebruik van het extra verwarmde therapiebad 4,25 en voor een bege leider eenzelfde bedrag waarmee de totale rekening op 11,90 gulden neerkomt, iets dat volgens me vrouw Hammer "niet iedereen tel kens weer kan betalen". Dat vindt ook de WAMIVA die de gemeente daarom voorstelt om een pasjes-regeling voor minder validen in te voeren en zo de kos ten wat te drukken. B en W hebben nog niet op het verzoek gereageerd. Zoals bekend bepaalt de Wassenaarse gemeente raad jaarlijks de tarieven van het Sterrenbad. ZOETERWOUDE - Een uitzon derlijk staaltje van trouw sprei den de Zoeterwoudenaren T.J. Opdam (88) en J.A.A. Opdam van Leeuwen (86) ten toon: ze houden het vandaag precies 65 jaar met elkaar uit. Burgemees ter Houdijk kwam hen vanmid dag feliciteren. Het echtpaar, dat elkaar heel lang geleden op een dansschool leerde kennen, kijkt nog altijd positief tegen het leven aan. "We hebben in ons leven altijd een soort geluk gekend", zegt Opdam in zijn huidige stek, bejaarden centrum Emmaus. En 'zij' toont zich zeer tevreden over haar tien kinderen. Opdam heeft in zijn leven van alles gedaan. "Ik heb nooit stilge zeten. Als je eraan gaat denken komen er steeds meer dingen naar boven", zegt de Zoeterwou- denaar, die onder meer als riet dekker de kost heeft verdiend. Werk genoeg aan de winkel bij de boerderijen in het dorp. Een andere bron van inkom sten was het runnen van een si garenzaak op het Watertje. Daarnaast heeft Opdam nog 'ge schipperd' in de binnendienst. Man en vrouw zijn respectieve lijk geboren in Oegstgeest Wassenaar. In Zoeterwoude i nen ze nu zo'n 60 jaar. "Met ple zier", zeggen ze. "Er wordt tegen woordig goed gezorgd voor de ou deren". Lekkage: zes flats lopen waterschade op OEGSTGEEST Een lekkage in een flat aan de Aart van Neslaan in Oegstgeest heeft zaterdag in zes woningen waterschade veroor zaakt. De lekkage ontstond in een woning op de zesde verdieping. Een wasmachine draaide ruim twee uur op volle toeren met een losgeraakte afvoerslang waardoor het water langs de muren van de onderliggende woningen liep. Be woners van de vyfde verdieping waarschuwden de politie, nadat het in hun woning begon te lekken. Inmiddels was het water doorge drongen tot in de kelder. De bewo ners van de woning waren niet ZOETERWOUDE-De Zoeterwoudse gymnastiekvereniging'Meerburg'heeft afgelopen zaterdag op uitbundige thuis. De politie kon via een wijze afscheid genomen van haar 'gezicht', trainster Thea van Tongeren. Ze gaat, in elk geval voor een jaar, les raampje de flat binnen komen geven aan zwarte vrouwen in Zuid-Afrika. waarna de brandweer anderhalf In de Eendenkooi werd voor haar een afscheidsreceptie georganiseerd. Een receptie waarbij leden van de uur bezig is geweest de flat droog jazzdancegroep het wel erg 'bont' maakten: gehuld in opmerkelijke kledij maakten ze een dans voor Thea van te krijgen. Tongeren. Slot van het liedje was dat de vertrekkende trainster in een 'kookpot' belandde. (foto Fred Rohde) WASSENAAR - De EG is voorlo pig niet van plan om de gemeente Wassenaar subsidie te verlenen voor een koelwaterproject, zo heeft ze B en W in een brief laten weten. Het gaat om een plan dat voor ziet in de verwarming van het plaatselijke zwembad met het war me koelwater van de zuivelfabriek Menken-Landbouw. Met het koel water, dat via een reeds bestaande één kilometerlange pijpleiding on der de Backershagenlaan zou moe ten worden aangevoerd, kan het buitenbad de hele winter door tot een zeer aangename temperatuur worden verwarmt, zo had men be rekend. Bij de presentatie van het ambitieuse project, begin juni '85, werd er vanuit gegaan dat de EG met een subsidie van maximaal een half miljoen gulden over de brug zou komen. Menken zelf zou drie ton bijdragen omdat de fa briek door de afvoer van haar koel water naar het Sterrenbad veel minder verontreinigingsheffing zou hoeven te betalen. Het Sterren bad zou volgens de prognoses maandelijks 40.000 gulden op haar stookkosten kunnen besparen. Dat de ontwikkeling van het koelwaterproject niet naar wens verliep werd eind vorig jaar al dui delijk maar de afwijzing van de EG is desondanks toch een flinke te genvaller voor de gemeente. Of het hele project nu definitief van de baan is is nog niet bekend. B en W hebben al laten weten het gedetail leerde, in het Frans opgestelde be zwaarschrift eerst nader te willen bestuderen alvorens verdere stap pen te ondernemen. MAANDAG Leiden Kapelzaal K&O - Oude Vest, pianocon cert Fania Chapiro, 20.15 uur. Gebouw De Linde - Herenstraat, ruil beurs voor verzamelaars,19 uur. Zoeterwoude Gemeentehuis - Noordbuurtseweg, ver gadering raadscommissie openbare werken en volkshuisvesting, 20 uur. Voorschoten Ambachtshuis - Voorstraat 12, spreek beurt CDA-kamerlid Cees van Dijk over 'het succes van het huidige kabinetsbe leid', 20 uur. De Werf - Schoolstraat, ruilbeurs post zegels, kaarten, munten etc., 19-22.30 Leiderdorp Bibliotheek - Muzenhof, computer-in formatiemarkt, 19-21 uur. Muzenhof - Gordynsingel, bijeenkomst Leiderdorpse postzegelvereniging 'De Rijnstreek', jeugd 19-20 uur, oudere le den 20-22.30 uur, veiling kavels om 21.30 DINSDAG Leiden Leidse Vrouwenraad organiseert excur sie naar het AZL, 10 uur, inl. 170928/ 131305. Leiderdorp Bibliotheek - Muzenhof, computer-in formatiemarkt, 14-17.30 uur. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071144941 Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C. Juffermans-Duyverman. tel. 071-893256. A. Kluppel, tel. 071-763088. F. Terwijn. tel. 02522-14192. D. Vink. tel. 079-412440. C. Spigt. tel. 02523-76823 SLEUTELTJES a -vrij. van 8 00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING -vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16 30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18 00 uur) REDACTIE (071) 144941 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A van Leeuwen Plv alg. redactiechef: J.M.J. Post Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 22,70 per maand, per post 31,10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd 67,45 per post (binnenland) 92,55 per half jaar, aan huis bezorgd 134,90 per jaar. aan huis bezorgd 256.90 per post (binnenland) 357,20 losse nummers 1,10 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071)144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11. 2221 JB Katwijk (01718)12383 Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel. Jo- hannesburg, Tokio. Londen. Parijs. Was hington, Rome, Madrid, Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet. Postkantoor-beheerder Prins bij de vo'.komen gesloopte telefooncel: "Een handvol vandalen probeert de dienst verlening de nek om te draaien'. (foto Wim Dijkman) LEIDERDORP - Het Leiderdorpse postkantoor zal in de toekomst waarschijnlijk tot zes uur 's avonds openblijven. Nu is het postkan toor, dat in de schaduw van Win kelhof staat, om vijf uur 's middags dicht. Ongetwijfeld tot ongenoe gen van heel wat bedrijven en fo rensen, die tussen vijf en zes nog even iets in het postkantoor te zoe ken hebben. Wanneer het zo ver is kan post kantoor-beheerder A.H.S. Prins nog niet met zekerheid zeggen. Ambtelijke molens malen lang zaam; het onderwerp is, zoals dat heet, in studie. Er hangt natuurlijk een prijskaartje aan. Bovendien is de verruiming van de sluitingstijd een onderdeel van een heel 'pro- ces'; dat van de verzelfstandelij- king van het Leiderdorpse kan toor. Nu 'valt' het nog altijd onder de PTT Leiden. Maar omdat Leider dorp de laatste jaren tot een ge meente van aanzienlijke grootte is uitgegroeid is er een voorstel rich ting centrale PTT Den Haag ge gaan om het bijkantoor, dat behal ve Leiderdorp ook Hoogmade en een stukje Warmond (Zijldijk) be dient, een zelfstandige status te ge ven. Met ingang van het derde kwartaal van dit jaar moet het zo ver zijn. Prins: "Die status heeft tot ge volg dat je veel zelfstandiger be slissingen kunt nemen én veel meer direct kunt inspelen op watje klanten willen". En wat die klan ten willen is recentelijk uit een en quête onder 500 geregelde post kantoor-bezoekers gebleken. De verruiming van de openingstijden Andere, deels uit de enquête op gedoken maatregel, de oprit wordt beter berijdbaar voor rolstoelge bruikers. En de toegangsdeur zal in de toekomst automatisch open gaan zodat er niemand meer klem komt te zitten. Daar tegenover staan de deuren van de postbus-ruimte, die juist va ker worden gesloten. Prins: "Die ruimte is nu in het weekeinde ge sloten. 's Zaterdagsochtends om elf uur gaat het slot er op. We moe ten wel. Er werd daar constant een puinhoop van gemaakt". Ook de openbare telefoon in de hal van het postkantoor moet het ontgelden. Werd eerst de ruit al daar vernield; recentelijk ver dween het hele apparaat. Toch wordt de hal niet afgesloten: de dienstverlening moet voorop blij ven staan, "al probeert een hand vol vandalen die de nek om te draaien", aldus Prins. Maar opbel len is er voorlopig even niet by. Het Leiderdorpse postkantoor biedt momenteel werk aan 40 be stellers, 15 parttimers en 11 perso neelsleden op het kantoorgedeelte. Overigens blijft, ook na de verzelf- standelijking, het bijkantoor aan de Hoofdstraat gehandhaafd. Orgelconcert Ben Fey, organist van de Leidse Marekerk, en trompettist Mal colm Morton geven morgenavond een orgelconcert in de Leider dorpse Dorpskerk (Hoofdstraat). Er staan werken van onder ande re Buxtehude, Bach, Telemann, Mouret en Charpentier op het pro gramma. Kaarten voor dit con cert zijn verkrijgbaar of telefo nisch te reserveren bij K&O Lei derdorp, Splinterlaan 91, telefoon 411732, tussen half tien en half twaalf 's ochtends of bij K&O Lei den en 's avonds in de kerk vanaf kwart voor acht. Muziekdichter De Leidse muziekdichter/per former Rick van Boeckel draagt zijn werk morgen voor in het Voorschotense jongerencentrum De Lindehoeve. Van Boeckel leest onder begeleiding van slagwerk en op tapes opgenomen muziek. Zijn gedichten worden omschre ven als 'op zon, zee en maatschap pij geïnspireerde humor'. De Lin dehoeve, gelegen aan het Van der Haarplein 8, gaat om negen uur open, het optreden begint om half elf. Toegang gratis. Computermarkt De hele maand februari is er in de bibliotheek van Leiderdorp een computer-informatiemarkt. Jong en oud kan kennismaken met een greep uit het grote aan bod computers, die zijn voorzien van handleidingen. Ze mogen naar hartelust worden uitgepro beerd. Om onnodig wachten te voorkomen zullen bij de informa tiebalie intekenlisten liggen, waarop de gebruikstijd kan wor den gereserveerd. Uiteraard ligt er ook een grote hoeveelheid boe ken over het onderwerp, er is los informatiemateriaal en een stand van het LOI. De bibliotheek is ge opend op maandagavond van ze ven tot negen, dinsdag- en woens dagmiddag van twee tot half tes, donderdag van tien tot twaalf en vrijdag van twee tot half zes en van zeven tot negen uur. Ruilbeurs Postzegels, munten, ansicht kaarten en wat dies meer zij kun nen vanavond van eigenaar ver wisselen. De ruilbeurs wordt ge houden in 'De Werfl, het zaaltje naast de gereformeerde kerk aan de Schoolstraat 4. Tussen zeven uur en half elf kunnen verzame laars er terecht. Toegang een gul den. VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten overweegt het oude Rode Kruisgebouw aan de Leidse- weg 33 in Voorschoten aan te ko pen. Intussen blijft de gemeente wel zoeken naar andere onderko mens voor de instelling die nu in het pand zitten. De gebruikers van het gebouw aan de Leidseweg kun nen in ieder geval tot oktober daar blijven zitten. Het plan van de ge meente om de huur van het pand per 1 januari op te zeggen is op de lange baan geschoven. Het pand is eigendom van De Stichting Katholiek Onderwijs, die het aan de gemeente verhuurd. Volgens voorzitter Steemers van de Stichting zijn de onderhande lingen met de gemeente nog niet in een zodanig stadium dat hij daar uitspraken over kan doen. "De ge bruikers van het gebouw hoeven echter niet bang te zijn dat ze op straat komen te staan. We hopen voor de zomer tot overeenstem ming met de gemeente te zyn", al dus Steemers. De gemeente is al jaren bezig permanente huisvesting te vinden voor verschillende sociaal-culture le groeperingen in Voorschoten. Een aantal groepen, waaronder het Jongerenpastoraat, het gerefor meerd en hervormd jeugdwerk. De Kringgang en de stichting Weer werk, dacht uiteindelijk onderdak te hebben gevonden in het pand aan de Leidseweg. Of zij daar kun nen blijven is, zolang er nog wordt onderhandeld, niet zeker. Mocht de gemeente over gaan tot de koop van het gebouw dan is het ook nog maar de vraag of het dan ook wordt opgeknapt. Het gebouw verkeert in een bijzoder slechte staat. Een opknapbeurt zal al gauw 200.000 gulden gaan kosten. Het is de vraag of de gemeente hiervoor geldt beschikbaar heeft. De Leiderdorpse postzegelver eniging 'De Rijnstreek' houdt vanavond de maandelijkse ruil-, avond in de Muzenhof aan de Gor dijnsingel. Tussen zeven en acht zijn de jeugdleden aan de beurt. Vanaf acht uur de 'gewone' leden. Rond half tien worden er kavels geveild.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2