Amerikanen benauwd om militaire bases VS zijn Filippijnse dictator Marcos meer dan beu RK Kerk Zuid-Afrika steunt geweldloze maar krachtigeactie imschoots het bedrag dat u in 3 jaar aan de wegenbelasting kwijt bent. moeten aanbetalen, omdat de aanbieding op basis van huurkoop op de inruil. Zin in een nieuwe Fiesta? De Ford Dealer staat al op u te wachten Deze aanbieding geldt alléén voor de Ford Fiesta en loopt van gebruikelijke voorwaarden is. Dat is wettelijk verplicht. Maar als u dat en uw financiële voor- ëbruari t/m 15 maart Natuurlijk zult u wèl altijd een bepaald bedrag wilt kan die aanbetaling geheel of gedeeltelijk verrekend worden met uw deel is nu al geregeld. Doordacht Dynamisch. i.d. Valk Bouwmanweg 71, Leiderdorp. Tel. 071-899301 Lammenschanspleln 6, Lelden. Tel. 071-769358. 5 Mellaan 7, Lelden. Tel. 071-310031. Noordwijk (I. 01719-19 Achtergrond nand Marcos heeft twintig jaar lang zijn land kunnen regeren dank zij de onvoorwaardelijke steun van de Verenigde Staten. Aan die Amerikaanse steun lijkt nu een einde te zijn gekomen, omdat het vooruitzicht van een tweede Vietnam Washington beangstigt. Er staat veel op het spel voor de VS, die op de Filip pijnen hun grootste buitenland se militaire bases hebben. De Filippijnse presidentsver kiezingen van vrijdag staan vol op in de belangstelling in de VS. President Reagan stuurt zelfs of ficiële waarnemers naar Manilla onder leiding van senator Ri chard Lugar. Lugar is voorzitter van de Senaatscommissie van buitenlandse zaken. President Marcos had Reagan uitgenodigd waarnemers te sturen, om zich ervan te vergewissen dat de ver kiezingen eerlijk verlopen. Afgaande op hetgeen de New York Times onlangs sehreef, ver wacht de Amerikaanse regering dat president Marcos als over winnaar uit de bus zal komen. Maar Washington zou Marcos lie ver kwijt dan rijk zijn vanwege het risico van een communisti sche machtsgreep en het daar door dreigende verlies van de Amerikaanse bases. Er zou zijn gekozen voor een strategie om de president niet openlijk af te val len maar om zijn voornemen om hervormingen uit te voeren in twijfel te trekken. Anderzijds kan Washington, zo schrijft de krant, ook gewoon wachten. Gezien zijn zwakke ge zondheid zou president Marcos gedwongen zijn om zich toch te zijner tijd uit de politiek terug te trekken. President Reagan, mi nister van buitenlandse zaken George Shultz en minister van defensie Caspar Weinberger steunen volgens de krant deze nieuwe politiek. Subic Bay Naval Station en Clark Airbase zijn veruit de be langrijkste van de Amerikaanse bases op de Filippijnen. Sinds 1979, toen de VS het opperbevel overdroegen aan de Filippijnen, wappert er de Filippijnse vlag. Het betekent dat voor een be zoek aan de bases toestemming nodig is van de Filippijnse auto riteiten. De militaire installaties zijn echter het hart van de bases en daar maken de Amerikanen uit wie er binnenkomt. Stabiel Het belang van deze bases mag niet onderschat worden, zo zeg gen deskundigen. Sinds het ver trek uit Vietnam in 1975 zijn ze de enige militaire steunpunten van de VS in het westelijke deel van de Stille Oceaan. De VS wil len die behouden en zijn daar voor gebaat bij een stabiele toe stand op de Filippijnen. Afgaan de op rapporten van de Ameri kaanse militaire inlichtingen dienst, die de Amerikaanse Se naat eind vorig jaar behandelde, schort het daar vooral de laatste jaren aan. Het uitblijven van politieke, economische en militaire hervor mingen en het steeds sterker wordende communistische ver zet, dat vooral drijft op de onvre de onder de bevolking, bedreigt die stabiliteit en dus het voortbe staan van de bases. De opstellers van het rapport geven president Marcos hooguit drie tot vijf jaar om het tij te doen keren en verre gaande hervormingen uit te voe-, ren. Anders dreigt een burger oorlog, waarbij een communisti-. sche overwinning geenszins is. uitgesloten. De Filippijnen zijn zo belang rijk omdat ze liggen aan de zee routes tussen de Stille en de In dische Oceaan. De bases vormen een vitale schakel in de 11.000 mijl lange bevoorradingsroute tussen de twee oceanen. Daarnaast zijn de bases be langrijk als steunpunt voor de Amerikaanse snelle interventie macht die vooral bij conflicten in Oost-Afrika en de Perzische Golf zou kunnen ingrijpen. De betrekkingen tussen de VS en de Filippijnen zijn de laatste jaren verslechterd, zonder dat dit nog consequenties had voor pre sident Marcos. In augustus 1983 werd de Filippijnse oppositielei der Benigno Aquino bij zijn te rugkeer uit de VS op het vlieg veld van Manilla vermoord. De regering-Marcos schoof de schuld in de schoenen van een communistische huurmoorde naar die direct na Aquino door militairen was doodgeschoten. Komplot Veel feiten over de aanslag we zen erop dat er een militair kom plot achtér stak. De opperbevel hebber van de strijdkrachten, ge neraal Fabian Ver, zou daarbij betrokken zijn. Er werd een pro ces tegen hem en 25 andere ver dachten aangespannen. De in de Filippijnen alles behalve onaf hankelijke rechter sprak in de cember alle beklaagden vrij. President Marcos herstelde vervolgens generaal Ver, die hangende het proces met verlof was, in zijn functie van stafchef. De VS reageerden kritisch op het vonnis. Washington verbaasde zich ook over de herbenoeming van generaal Ver. Een woord voerder zei dat dat moeilijk viel te rijmen met het de strijdkrachten te reorganise ren, dat tot doel had hun ge vechtskracht te verbeteren en een halt toe te roepen aan het communistische verzet. Marcos maakte wel aanstalten met een sanering van het leger. Alle topofficieren boven de pen sioengerechtigde leeftijd zouden worden ontslagen. Generaal Ver zou binnen een week met pen sioen gaan. Een maand later zei de president dat de generaal mis schien voor 7 februari zou aftre den. En onlangs suggereerde de president weer dat hij Ver zal handhaven vanwege verdeeld heid binnen de strijdkrachten. Generaal Ver, die dus nog steeds in fiinctie is, is een ver trouweling van president Mar cos. Ondanks zijn felle anti-com munistische houding beschouwt Washington hem als „een pro bleem", zo zei minister Shultz. De generaal zou officieren be voordelen niet op grond van hun militaire prestaties maar op grond van hun loyaliteit aan hem en de president. Het imago van president Mar cos heeft in de VS veel te tijden gehad. Vorig jaar publiceerde een krant een verhaal dat hij en zijn vrouw Imelda enorme bezit tingen heeft in de VS. Het Ameri kaanse Congres stelde een on derzoek in. Het wilde weten of Marcos' bezittingen mogelijk zijn aangekocht met hulpgelden die de VS voor het Filippijnse volk hadden bedoeld. Het Demo cratische Congreslid Stephen Solarz zei over „onweerlegbare bewijzen" te beschikken dat pre sident Marcos voor minstens 250 miljoen dollar in New York heeft geïnvesteerd. Verzetsheld De New York Times schreef vervolgens dat president Marcos tijdens de Tweede Wereldoorlog helemaal geen verzetsleider is geweest, zoals hij zo vaak be weert. Tot twee maal toe zou het Amerikaanse leger vlak na de CorazonAnquino: huurovereenkomst respecteren. Ferdinand Marcos: zwakke gezondheid. oorlog een verzoek om erken ning van de guerrilla-eenheid, die Marcos aanvoerde, hebben afgewezen. Erkenning zou recht hebben gegeven op achterstalli ge soldij. De eenheid zou even wel nooit hebben bestaan, zo meldde de krant op gezag van rapporten van het Amerikaanse leger. De aantijgingen over de finan ciële wanpraktijken en het du bieuze oorlogsverleden van de president vonden gretig aftrek bij de linkse Filippijnse pers. De regeringsgezinde kranten en de door de regering gecontroleerde radio en televisie bagatelliseer den het nieuws. De president ontkende de beschuldigingen. Hij trekt zich trouwens weinig aan van Amerikaanse waarschu wingen. President Reagan stuurde in oktober nog een vertrouweling van hem, senator Paul Laxalt, naar Manilla met de dringende boodschap om orde op zaken te stellen. Marcos heeft daarop gerageerd met het dreigement de huurover eenkomst van de militaire bases op te zeggen. Zijn vrouw Imelda bracht eind vorig jaar een bezoek aan Moskou. Volgens een wes terse diplomaat was het allemaal show. Het was president Marcos er volgens hem alleen maar aan gelegen Washington duidelijk te maken dat hij zich niet in de hoek laat drukken. Volgens ingewijden is het maar zeer de vraag of de Ameri kaanse druk werkelijk zoden aan de dijk zet. Als president Marcos tegemoet zou komen aan de eis tot hervormingen, ondergraaft hij zijn zorgvuldig opgebouwd machtssysteem. Anderzijds kijkt de Ameri kaanse regering wat betreft Co- razon Aquino, de presidentkan didate van de gematigde opposi tie, de kat uit de boom. Corazon Aquino heeft aangekondigd dat zij zich aan de tot 1991 lopende militaire overeenkomst met de VS zal houden. Zij wil geen toe zeggingen over het aangaan van een nieuw akkoord doen. Het Pentagon, het Amerikaan se ministerie van defensie, maakt al noodplannen voor het geval de Filippijnse bases verlo ren gaan. Maar die plannen zijn duur (de schattingen variëren van drie tot tien miijard dollar) en de alternatieve bases (Guam en Palau in de Stille Oceaan ten noorden van de Filippijnen en het Japanse eiland Okinawa) vol doen voorlopig niet aan de eisen van het Pentagon. (anpi De Rooms-Katholieke Kerk in Zuid-Afrika wil 'geweldloze maar krachtige' methoden steunen om de toestand in dit land te verande ren. Gedacht wordt aan burgerlijke ongehoorzaamheid en een of ande re vorm van economische druk. "Hoewel we nog steeds bereid zijn tot gesprek, zien wij geen andere keus dan vormen van geweldloze actie onder ogen te zien", zeggen de bisschoppen in een verklaring na een vergadering in Pretoria. Dat verzet zal het land moeten afvoe ren zijn raciale conflicten en moe ten leiden naar gerechtigheid en deelneming van alle inwoners in de overheidsorganen. De bisschoppenconferentie zal in mei - tijdens een buitengewone vergadering - haar definitieve standpunt over economische sanc ties bepalen. Dat gebeurt aan de hand van een rapport dat haar ei gen 'commissie voor gerechtigheid en verzoening' zal opstellen over 'economische maatregelen tegen de apartheid en de uitdaging voor de kerk'. Opnieuw geven de Zuidafrikaan- se bisschoppen uiting aan hun af schuw van het apartheidssysteem, "dat geheel tegengesteld is aan de leer van Christus en de door God gegeven waardigheid van elk mens". Zij noemen dit systeem 'de grootste hinderpaal voor vrede in het land'. Volgens aartsbisschop Hurley van Durban, voorzitter van de bis schoppenconferentie, zal de verbo den bevrijdingsbeweging ANC een belangrijke rol moeten spelen bij elke verandering in het bestuur van Zuid-Afrika en bij de onder handelingen met het oog op de toe komst. "Het ANC is de machtigste factor bij het streven naar bevrij ding van de zwarten". Vrijzinnigheid. Op initiatief van de plaatselijke afdeling van de Nederlandse Protestantenbond werd zaterdag in Wassenaar een landelijke conferentie gehouden over de toekomst van de vrijzinnig heid. Dr. R. M. Nepveu, rector van de opleidingen van de Protestan tenbond, had de leiding. Hij con stateerde een 'nieuw elan' onder vrijzinnigen en wees onder meer op de wekelijkse uitzendingen van de Nieuwe Vrijzinnige Omroep via de AVRO-radio. De godsdienstsocioloog dr. P. Smits, Leids emeritus-hoogleraar, sprak van twee stromingen binnen het vrijzinnig christendom: een so ciaal-ethische en een religieus-hu manistische. Hy deed een drin gend beroep op de Protestanten bond om polarisatie te vermijden; daarmee doelde hij op plannen voor een nieuwe theologische op leiding in Deventer naast de be staande in Zwolle. "Een heilloos idee", vond Smits. De plannen voor Deventer komen van de 'Cen trale commissie voor het vrijzinnig protestantisme', waarvan ook de Protestantenbond deel uitmaakt. Secretaris mevrouw E. A. van Riessen van deze commissie echter zag de nieuwe opleiding als een aanvulling op de bestaande. De op leiding op HBO-niveau moet in 1987 beginnen. Velen bleken zich bezorgd te ma ken over het gemis aan jongeren in de afdelingen van de Protestanten bond. "De vijand van nu is niet meer in de eerste plaats de recht zinnigheid maar de secularisatie", zei een remonstrants predikante. "Die leidt tot solidariteit zónder spiritualiteit". Oegstgeest. De Vereniging van Vrijzinnige Hervormden Leiden- Oegstgeest houdt deze maand twee kringavonden over 'Samen op weg' (van hervormden en gere formeerden) in het Gemeentecen trum (Lijtweg) te Oegstgeest. De eerste (aanstaande woensdag, 5 fe bruari) staat onder leiding van de nieuwtestamenticus professor dr. M. de Jonge, die het onderwerp vooral vanuit de situatie in de Leidse Merenwijk zal bespreken. Op de tweede (19 februari) zal de gereformeerde predikant F. H. Weeda het gesprek leiden. Ook dan komt de plaatselijke situatie ter sprake. Beide avonden beginnen om 8 uur. Bisschop Werner Leich (59) is zaterdag door de conferentie van besturen van de Evangelische Kerk gekozen tot voorzitter van de Bond van Evangelische Ker ken in de DDR (Oost-Duitsland). Hij is bisschop van de Evangeli sche Kerk van Thüringen en volgt de bisschop van Saksen, Johannes Hempel, op. Deze had zich niet herkiesbaar gesteld om dat hij meer tijd wil besteden aan zijn werk als bisschop van Sak sen en als president van de We reldraad van Kerken. Leich was voorziter van het kerkelijke Luther-comité dat in het Lutheijaar 1983 verantwoor delijk was voor de organilatie van de landelijke Luther-herden- kingen van de Evangelische Kerk. In die functie ontmoette hy regelmatig de Oostduitse par tijleider Erich Honecker. In 1983 kreeg hij van de universiteit van Jena een eredoctoraat ilWie theo logie. Een jaar later verleende de Roosevelt-stichting hem de me daille voor 'vrijheid van het godsdienstig belijden'. Hervormde Kerk: beroepen te Otterlo G. van Leüen Wilms, te Westkapelle F. van Slooten Sint Pancras; aangenomen naar Goes H. van den Heuvel Hoogvliet; be dankt voor Groenekan L. Schaafsma Zuilichem, voor 's Grevelduin-Capelle G. de Knegt Huizen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Bui tenpost G. de Kimpe Gees, te Pretoria (Die Vrije Gereformeer de Kerke) H. Hidding Bunscho ten; aangenomen naar Wctsinge- Sauwerd kandidaat S. de Boer Zeist; bedankt voor Utrecht A Reitsema Brunssum. Neder lands Gereformeerde Kerken: bedankt voor Aalten en Neede J de Jonge Zeist. Gereformeerde Gemeenten: aangenomen naar Lisse A. M. den Boer Siooux Centre (Ver. Staten). Gerefor meerde Gemeenten in Neder land: bedankt voorTerneuzen A. van Straalen Barneveld. Oud-Ge reformeerde Gemeenten: be dankt voor Werkendam A. van der Meer Sint Philipsland

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15