Ria Visser wint op haar sloffen Jeugd stormt kernploeg in Limbach niet, Moolhuizen wél Paarden mishandeld Scores in profvoetbal Vierde nationale titel Ski-zege Gutensohn Van Kempen nu eerste Twijfels rond Vergeer PAGINA 10 SPORT MAANDAG 3 FEBRUARI 1986 ZÜRICH (SID) - De Zwitserse Ruiterbond heeft een van zijn pro minente leden, Markus Mandli, voor driejaar, tot 19 oktober 1988, geschorst. De 32-jarige paardenhandelaar werd schuldig gevon den aan mishandeling van zijn paard Pikör. Tijdens een concours in Signey, in de buurt van Sion. zou Manl- di zijn paard voorzien hebben van in terpetine gedrenkte banda ges die voor een betere bloedsomloop moesten zorgen. Door de bandages zou ook de pijngrens van het paard worden verhoogd waardoor Pikör minder last zou hebben van het aanraken van de balken bij het springconcours. Mandli heeft aangekondigd niet alleen bij de bond in beroep te gaan maar ook naar de burgerrechter te zullen stappen om zijn gelijk te halen. Nog zwaarder werden de internationaal onbekend broers Pius en Thomas Schwizer aangepakt. Wegens het 'kwellen' van hun paarden mogen zij vijf jaar niet in toernooien in actie komen. Het beroep wat zij tegen die straf hadden ingediend is al afgewezen. Eredivisie Haarlem-VW 6-3 (2-1). 14. Verlas- donk 0-1. 38. Liesdek 1-1, 42. Ver schoor 2-1, 54. Corbyn 2-2, 63. Lea ner (eigen doel) 2-3,71. Balm 3-3,84. Liesdek 4-3,88. Keur 5-3 en 90. Nys- sen (eigen doel) 6-3. Scheidsrechter Blankenstein, toeschouwers 1500. Ajax - AZ'67 8-2 (4-0). 1 Bosman 1-0, 18. Van Basten 2-0, 34. Vanenburg 3-0,39. Boeve 4-0,54. Tol 4-1,56. Van Basten 5-1,67. Bosman 6-1, 74. Spel- bos 7-1,81. De Wit 8-1.82. Nortan 8-2 (strafschop). Scheidsrechter Van der Niet, toeschouwers: 8.000, gele kaart Ophof (Ajax). der Laar. Toeschouwers: 7.484. Gele kaart: Wijnstekers (Feyenoord) FC Den Bosch-FC Groningen 1-0 (0- 0). 54. Gillhaus 1-0. Scheidsrechter: Keizer. Toeschouwers: 3500. Sparta - Excelsior 3-1 (1-1). 25. Beu kers 0-1,37. Wijnberg (strafschop) 1- 1. 61. Lengkeek 2-1. 83. Blind 34. FC Utrecht - Heracles 0-2 (0-1). 20 Krüzen 0-1, 77. Poell 0-2. Scheids rechter Van Vliet, toeschouwers: 3900. Gele kaart Schulte (Heracles). Helmond Sport - Telstar 0-0. FC Den Haag - Emmen 1-0 (0-0). 72. Bouwens 1-0. Scheidsrechter: Ver hoef. Toeschouwers: 4500. Gele kaart: Van Driebergen (Emmen). Toeschouwers: 1000. Gele kaart: Bogers en Van Veen (beiden RKC) en Maas (Eindhoven). Volendam De Graafschap 3-3 (0-1). 11. Braze 0-1,47. Kelderman 0-2, 53. Lambert 1-2,58. Cooke 1-3,81. en 87. Böckling 2-3 en 3-3. Scheidsrechter: Dolstra. Toeschouwers: 700. Gele kaart: Klepper (Volendam) en Wan ders (Graafschap). Wageningen - SW 1-2 (1-0). 32. Krommedijk 1-0, 65. Neeskens 1-1, 69. Sonneville 1-2. Scheidsrechter: l'i'i Tjaard Kloosterboer leest Ria Visser de les. De nationale kampioene denkt ASSEN (GPD) - Ria Visser is en blijft een grillige schaat- stante, op wie geen peil te trekken valt. Op momenten dat van haar topprestaties worden verlangd komt ze geen me ter vooruit, terwijl ze aan de andere kant tijdens wedstrij den, waar niemand een dubbeltje voor haar kansen geeft, uit haar slof schiet. Visser kende na het echec van Geithus (EK) het afgelopen weekeinde in Assen weer eens een uit schieter in positieve zin door voor de vijfde maal het bij afwezigheid vhn de zieke Yvonne -.van Gennip gedeva lueerde all-round-kampioenschap voor zich op te eisen. „Ik kan me best voorstellen, dat langs de baan. Daarna ging het al- mensen wel eens gek van me wor den", constateerde Visser gister middag lachend vast. „Mijn wissel vallige prestaties hebben alles te maken met mijn karakter. Ik weet van mezelf, dat ik het beste rijd op een toernooi, waar veel bekenden op de tribunes zitten, met wie ik eens tussen de wedstrijden door een babbeltje kan maken. Ik ben een sfeergevoelig type. In Geithus ging het slecht omdat ik me er' niet thuis voelde. Er stond geen kip sprint door haar enkels zwikte en vervolgens op het koude ijs smak te. Vissers zwakste afstand was de 1500 meter, die ze normaliter had moeten winnen. Ze werd slechts vierde achter Limbach, Moolhui- zen en Stam. „Ik miste de prikkel, die Hein Vergeer bijvoorbeeld wel had, omdat hij op de tweede dag nog moest oppassen voor de con currenten. Ik had al een te grote voorsprong in het klassement. Bo vendien was het krabbelijs en daarop kwam ik met mijn langere slag niet uit de voeten". ASSEN (GPD) - De Begelei- dings Commissie Kernploegen (BCK) heeft gisteren na afloop van de nationale titelstrnd het advies van coach Tjaart Kloos terboer ten aanzien van de WK- selectie niet overgenomen. Kloosterboer had naast Van Gennip, Visser en Stam, Lim bach willen laten deelnemen aan het toernooi komende weekein de in Den Haag. De BCK beslist evenwel na veel gereken anders en stelde in plaats van Limbach Moolhuizen op. In het selectiereglement voor EK- en WK-toernooien staat pre cies omschreven aan welke nor men de rijdsters moeten voldoen om voor selectie in aanmerking te komen. Daarin is een clausule opgenomen, waarin staat dat men van de regels kan afwijken als er sprake is van een 'calami teit'. Volgens Kloosterboer was dat laatste het afgelopen week einde het geval met Thea Lim bach, die een goede klassering Kloosterboer: „Op de andere drie afstanden is zij vóór Mool huizen geëindigd en op grond van die prestaties vind ik dat Limbach mee moet doen in Den Haag". Moolhuizen en haar coach EgDert van 't Oever kwa men tegen die redenering van Kloosterboer in het geweer. Zij vonden gehoor bij de BCK, die het verschil na het optellen en af trekken van alle tijden tussen Limbach en Moolhuizen niet dusdanig vond dat de gewestelij ke rijdster uit Weesp gepasseerd moest worden. Grote vraag is deze week of Van Gennip komende zaterdag en zondag in Den Haag kan star ten. Zo niet. dan komt reserve Limbach in de ploeg en wordt Grietje Mulder toegevoegd als reserve. Naast de griep die Van Gennip na terugkomst uit Davos heeft getroffen, wordt ze sinds zater dag ook geplaagd door een oor ontsteking. In opdracht van Kloosterboer heeft Van Gennip zaterdag licht getraind, maar dat beviel haar niet- „Ik had daar zondag een terugslag van en kon niets doen. Het is afwachten of ik aan het wereldkampioenschap kan deelnemen", aldus de num mer twee van het Europese kam pioenschap, die de laatste twee dagen veel insinuerende vragen over haar gezondheidstoestand en mogelijk dopinggebruik heeft moeten beantwoorden. Coach Kloosterboer: „Men doet net alsof Yvonne van Gen nip een spelletje heeft gespeeld om zich te sparen voor het WK. Dat zijn misselijke, irritante ver dachtmakingen. Natuurlijk was ze echt ziek. En natuurlijk had ze graag in Assen willen starten". En stelde Van Gennip gister avond: „Onzinnig, die opmerkin gen. Ik kon zaterdag alleen maar een beetje trainen, maar geen. zwaar toernooi rijden". leen maar slechter met me tijden! het trainingskamp in Davos". „Ik had het absoluut niet naar mijn zin. Dat kwam doordat we door het slechte weer en de matige conditie van het ijs amper konden trainen. Het enige wat ik er deed, was dikke boeken lezen en veel sla pen. Maar daarvoor was ik niet naar Davos gekomen. Ik was dol blij dat we begin vorige week naar huis terugkeerden. Daar begon ik me pas weer lekker te voelen, te meer daar ik in Amsterdam voor het eerst sinds tijden weer eens goed kon trainen". Ria Visser was naar Assen geko men met slechts één bescheiden doel vöor ogen: zich plaatsen voor het wereldkampioenschap van vol gende week in Den Haag. Voor ie-1 mand, die al zolang aan de top mee schaatst, een mager uitgangspunt. „Het betekende wel hoe het er met mij voorstond. Ik verwachtte niets van mijzelf. In Davos reed ik op een gegeven moment zelfs met veel pijn en moeite een 1.31 op de duizend meter. Ik dacht toen echt om ermee te stoppen, want ik had totaal geen plezier meer in het schaatsen en dat is voor mij altijd de basis geweest". Visser dankte haar vijfde titel, waarmee ze op gelijke hoogte is ge komen met Stien Baas-Kaiser, met name aan haar sterke drie kilome ter. Na de voor haar doen accepta bele sprint legde ze op de 3000 me ter een tijd neer, waar geen van de concurrentes aan kon tippen. Petra Moolhuizen, die de 500 meter op haar naam schreef, bleek na haar sterke voorseizoen in Assen over het hoogtepunt heen. Moolhuizen: „Ik maakte op de drie kilometer de fout om te hard van stapel te gaan. Daar werd ik in het tweede gedeel te voor gestraft". Thea Limbach had zichzelf al na w I een kleine zeven seconden uit het toch niet, dat ik iets toernooi geprijsd, toen ze op de heb gedaan?" Op de vijf kilometer was de stayer uit Almere-Haven evenwel weer een klasse beter dan de rest. Marieke Stam snoepte op die af stand Moolhuizen het zilver af. „Ik heb het op de vijfduizend meter bewust rustiger aan gedaan, omdat ik wilde voorkomen, dat ik niet net als op de eerste dag kapot zou gaan", aldus Petra Moolhuizen, die negende werd op het slotnummer, waaraan de ex-vedette Alie Boors- ma niet eens mee mocht doen. De Friezin, die vanwege haar vormcri sis uit de kernploeg was gestapt, had nog een kansje om zich via een gedegen toernooi te plaatsen voor het WK. Maar nadat ze al een mati ge 3 kilometer had neergezet, gooi de ze haar glazen volledig in op de 1500 meter. Op de schaatsmijl strompelde ze als twee na laatste binnen. In tegenstelling tot de strijd bij de heren ontbrak het bij de dames aan spanning, waardoor dat toer- nooigedeelte voor de 14.000 toe schouwers op de tribunes een hele lange zit werd. Het was ongetwij feld een interessanter toernooi ge worden als Yvonne van Gennip er bij was geweest omdat Visser dan in ieder geval op de 3 en 5 kilome ter een gelijkwaardige tegenstand ster had gehad. Maar net als vorig jaar in Alkmaar werd de Haarlem se vlak voor de nationale titelstrijd geveld door een griep. Visser: „Ik vond het jammer dat Yvonne er weer niet bij was. Ik had dan immers meer waarde aan mijn titel en tijden kunnen hechten. Maar ja, wat kon ik eraan doen, dat weer afwezig was. Je denkt haar koffie daarna de posities van de junioren aantasten. Maar wat Vos al vreesde gebeurde. De inspanning van Kemkers wreekte zich op de 1500 meter. Visser bleek beter hersteld en nestelde zich toen weer voor de Drent, die op de tien kilometer an dermaal alle registers opentrok en een halve seconde onder zijn per soonlijk record finishte. Kemkers soleerde naar de eindstreep, want Visser, die pal na de start uitgleed en op zijn zitvlak belandde, kwam nog wel even in de buurt, maar vormde verder geen bedreiging". ,Dit is natuurlijk schitterend", glunderde Kemkers, alvorens zich naar het erepodium te begeven waar zijn uitbundige fanclub onge duldig wachtte. „Ik had een rede lijke kans om in de ploeg te komen, maar de tweede plaats is boven verwachting. En Leo (Visser) ver dient het natuurlijk ook. Die heeft me fantastisch partij gegeven". In het eerste paar rijden, was voor hem geen nadeel geweest, vond Kemkers. „Ik kon nu mooi mijn ei gen schema rijden. Als je je op een ander richt, loop je het gevaar je over de kop te rijden. Op het score bord zag ik dat rondjes van 37 haal baar waren en daarmee moest het wel goed zitten", blikte Kemkers terug. Aandacht Hij vervoegt zich samen met Leo Visser vandaag bij Gemser, die met zyn ontmantelde selectie in Wijk aan Zee de aanloop naar In zeil maakt. Voor Visser, die thuis in Haastrecht de administratie van een transportbedrijf verzorgt, be stond er voor het NK minder aan dacht dan voor Kemkers. Visser: „Ik vond het prima zo in zijn scha duw. De druk was voor hem veel groter. Het grote verschil tussen ons is uiteraard de techniek. Meestal rijdt hij voor me en dan kijk ik maar niet al te veel, want die gaat maar door". Het duo zal na de overstap niet dadelijk dezelfde dagindeling vol gen als Gemsers rijders. Die staan voor dag en dauw op en trainen al het hele seizoen 's morgens om acht uur. Dan mogen Gerard Kem kers en Leo Visser zich nog een keer omdraaien. CRANS MONTANA (SID) - Katrin Gutensohn won gisteren de twee de afdaling van Crans Montana. De Oostenrijkse legde het 2227 meter lange parkoers, dat een hoogtever schil tussen start en finish had van 943 meter, af in 1 minuut en 27,64 seconde. Door heeft zege verdrong zij de Canadese Laurie Graham, die zaterdag de eerste afdaling van Crans Montana op haar naam bracht, van de eerste plaats in het algemene klassement van de we reldbeker afdaling. In Wengen zegevierde op de sla lom de Joegoslaaf Rok Petrovic. Het was zijn derde zege en daar mee nam hij tevens de leiding in het klassement om de wereldbeker over van de Zweed Stenmark. EINDHOVEN (ANP) - In de mara thon van Eindhoven, de negentien de van het seizoen, is de leider in het klassement om de KNSB-tro- fee Ruud Christoffers onttroond door Richard van Kempen. Chris toffers zocht zichzelf in de harde wind op het Eindhovense ijs en ruim 2000 toeschouwers zagen dat hij niet verder kwam dan een plek achter in het peloton, dat door vier rijders op twee ronden werd gere den. In die kopgroep van vier was Jos Niesten de grote man. De Noord hollander was de grote animator van de twee groepen die een ronde pakten. Aan zijn zijde stond de winnaar van vorig jaar Henri Rui tenberg, die in de sprint te snel was voor Lex Cazemier, Niesten en Al- bert Bakker. In de eindsprint van de groep die een ronde achterstand had, eindig de Van Kempen, als zesde, net voor Hilbert van der Duim, de der de die nog een gooi kan doen naar de eerste plaats in het eindklasse ment. De uitslagen van de Eindhovense mara thon zijn: A-rijders: 1. Henri Ruitenberg (Olden- broek), 2. Lex Cazemier (Den Hoorn), 3. Jos Niesten (Heemskerk), 4. Albert Bakker (Groningen); op één ronde 5. Evert van Benthem (St. Jansklooster), 6. Rein Jonker (Wijdgaard), 7. Richard van Kempen (De Hoef). 8. Hilbert van der Duim (Heeren veen). 9. Bennie van der Weide (Heeren veen), 10. Jos Pronk (Oost-Graftdük). 11. Jan Kooiman (Ammerstol), 12. Frans Boon (Hem), 13. Anne Postmus (Lutjegast), 14. 'Andries Kasper (Driel), 15. Fokke Veen (Scheemda). De stand in het KNSB-klassement is: 1. Van Kempen 277,2 punten, 2. Ruud Chris toffers (Vlaardingen) 272,1, 3. Van der Duim 263,5,4. Pronk 225,5. Cazemier 225,1, 6. Boon 217, 7. Dirk Maarssen (Rijsenhout) 211,3, 8. Kooiman 203,1, 9. Jan Eise Krom kamp (Oldeholtpade) 194, 10. Van der Wei de 179 ASSEN (GPD) - Voor het eerst verschijnt de Nederlandse (mannen)schaatsafvaardiging met een 18-jarige in de WK-arena. Met een even verfrissend als hartverwarmend elan raasde de jonge Eeldenaar Gerard Kemkers op het loodzware Asser kunstijs de ploeg binnen. In zijn slipstream dwong ook Jong Oranje-collega Leo Visser zijn keuze af en rekende Frits Schalij zich naar Inzeil, waar over veertien dagen bijna 6000 Nederlanders de tribunes zullen vullen. Maar of de successtory van Hein Vergeer daar een vervolgt krijgt is dubieus, want het paradepaardje is van slag. Ondanks de nationale titel, die als standigheden waren slechts vanzelfsprekend in zijn bezit voorwendsel. „Ze trapten er kwam, zaaide Vergeer erg veel in", bekende hij. „Het sprankelen twijfel. Op de korte trajecten loopt de is bij hem weg", treurde bonds- het nog wel los met de kampioen, coach Henk Gemser, „het om het vermogen van zijn rijders niet op het noodzakelijke peil te bren gen. al is zijn slotronde van de 1500 r kampioenschap ter ook niet meer zo krachtig als hem, zwaarder nog dan het EK. der Het onvoldoende. De met de vijf en tien kilometer. De opbreken'nu'Mal? h.T^ri^rirT va" het toneel is verdwenen."Be^ snunlf>ss» pn marhl umormoo hii "IlLUieKen nu. maar nel IS mei ara- annnpnmelzpcmon De in Nederland achtergebleven gewestelijke rijders hadden de ele menten evenmin op hun hand, ter wijl zij volledig waren opgewassen tegen Gemsers selectie, die vrijwel gonnen met z i zyn er halver- Ihii v-rvcii 1IU. ïvidal IICl die afstanden in zijn eerste succes- toï/komendetien dagen wege het seizoen n°S slechts twee jaar onverschrokken te lijf ging, Qok Schahj" dagen, leden van de oorspronkelijke kern zijn volledig verdwenen, Zaterdag wilde hij het na de 5000 Schade meter nog niet zo somber inzien. „Ik versnelde even te hard en blies mezelf op. Och, niets Voor de oorzaak ploeg over. Een afkalving die voor gangers van Gemser in een neteli ge positie zou hebben gebracht, de huidige bondscoach kan echter wel wijzen op acceptabele oorza- Gem- i de hand", ser net als in Oslo naar de gebrek- klonk het laconiek. Die onverschil- kige voorbereiding. De planning ken (ziekte en blessures) en boven ligheid maakte gisteren plaats voor viel grotendeels in duigen,door het dien kan de aflossing van de wacht belabberde weer. Toch is het op als een natuurlijke ontwikkeling zijn minst twijfelachtig of de knagende onzekerheid. Vergeer: „Ik zag ontzettend tegen de tien ki lometer op en dan rij je ook niet gerichte schade helemaal hierop lekker. Ik had best harder willen kan worden afgewenteld. De kern gaan, maar het liep eenvoudig niet. Ik heb gewoon eens lekker ijs ploeg kon in Davos c geen gebruik maken worden gezien. „Dit toernooi was geen deklasse ring van het Nederlandse top- schaatsen. Die veijonging j de ijs- uitstekende zaak en komt natuur- het rit- baan, maar de aangepaste duurtrai- lijk niet onverwacht. Kemkers ning op het land werd toen als c Vergeer zag zelfs zo tegen de uitstekend alternatief beschouwd slotrit op, dat hij voorstelde dit derdeel plaats te laten maken v de 3000 meter. De moeilijke Visser hadden zich immers al ge- manifesteerd", oordeelde Gemser Misschien moet Gemser daarom over het NK van de ommekeer. Het straks tot de slotsom komen dat er allround-schaatsen onderging in simpelweg te weinig werk is verzet Assen een verjongingskuur die een Heb geduld, maant Pfrommer zijn pupillen Leo Visser en Gerard Kemkers, jullie zijn z nieuw tijdperk inluidt. Een tijd perk, waarin voor Yep Kramer geen plaats meer is. „Ik neem pas aan het eind van het seizoen een beslissing, maar de kans is klein dat ik als allrounder doorga", ver telde Kramer, die na een jaar stil stand van te ver moest terugkomen om zijn oude niveau te halen. Frits Schalij kon de aanval nog afslaan, dank zij zijn beste troef, de 1500 meter, maar ook omdat het of fensief van de jeugd tot twee man beperkt bleef. Rob Vunderink deed voor spek en bonen mee. Gemser noemde het „een inschat tingsfout" dat Vunderink in de kernploeg was opgenomen. Egbert Post, die als buitenstaander het EK bereikte, weerde zich naar vermo gen, maar belandde ook bij de ver liezers. Zonder strijd, doch revali derend, was Emiel Hopman al eer der uit de boot gevallen. Hopman keert wel weer terug, maar Assen heeft onomstotelijk de entree van de tiener Kemkers en Visser bejubeld. Zij gaven glans aan de titelstrijd door onbevangen het gevecht met de kwetsbare ge vestigde orde aan te gaan. De kwie ke Kemkers deed dat met de mees te allure, want hij bracht de langste afstanden op zijn naam. Twee keer in een rechtsstreeks duel met zijn ploeggenoot Visser en beide keren in de eerste rit. De voormalige crack Jan Bols, die de schaatsen van Kemkers onderhoudt, keek met verbazing vanaf de tribune toe: „Als je hem zo ziet met die kor te slag, verwacht je dat hij ieder moment in elkaar klapt. Maar dat is bedriegelijk, hij kan het gewel dig volhouden". Tol Toch moesten Kemkers en Vis ser, die hard leerden schaatsen van Frans Rietveld, de jeugdtrainer van Hein Vergeer, wel de tol beta len voor hun al te brutale begin van de 5000 meter. Gewestelijk coach Dinus Vos, bij wie Kemkers het meest traint: „Ze gingen er als gek ken in, maar hadden het beter moeten indelen. Ze reden een hele tijd op een schema van 7.08. Dat zou zelfs Mozin met dit weer niet eens gehaald hebben". De rondetijden liepen na drie ki lometer op, toch kon niemand

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 10