Denen beslissen bij referendum Optimisme bij wapenoverleg Spoedig besluit over supersneltrein CARAVAN+CAMPING RAI 86 Schoolboycot ten einde in Z.-Afrika 'Terreur samen aanpakken' Over hervorming EG Franse clown brengt leven in de politiek Museveni president Oeganda Y 1017 en 19 22 uur Zaterdag en zondag 1017 uur AMSTERDAM ral WOENSDAG 29 JANUARI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 KOPENHAGEN (AP) - Het parlement van Denemarken heeft gisteren op voorstel van de centrum-rechtse coalitie van premier Poul Schlüter besloten een landelijk referendum uit te schryven over het pakket wijzigingen in het EG-verdrag. Een resolutie van die strekking werd aangenomen met 82 stemmen vóór en 66 onthoudingen. Niemand stemde tegen. PARIJS - Michel Colucci. bijge naamd Coluche, speelt als Frank- rijks beroemdste clown de domme. Als scherts-kandidaat voor het pre sidentschap vertoonde hy zich in 1981 zo goed als bloot, en stak uit zyn achterwerk een veer. Coluche vertelt schuine moppen voor de ra dio, met de snelheid van een ma chinegeweer en op de toon van een goed geoliede bootwerker. Veracht door een deel van het Franse volk. bewierookt door de massa, heeft Coluche nu een stunt uitgehaald die slimmer was dan wat de duur ste reclamebureaus ooit hadden kunnen bedenken. Het afgelopen week-end haalde hy in een onver beterlijke televisie-show in vier uur zo'n twee miljard francs op voor zijn troetelkind: de gratis res taurants voor werkelozen. door Rudolph Bakker Eerder had het parlement, de Fol- keting, de wijzigingen afgewezen. De regering-Schlüter, die voor de wijzigingen is, wilde een referen dum om 'de kiezers in de gelegen heid te stellen zich over de kwestie van de EG-hervorming uit te spre ken'. Hoewel het referendum niet bin dend is, hebben alle 10 partijen in de Folketing gezegd zich bij de uit slag van de volksraadpleging te zullen neerleggen. Het referendum zal waarschijnlijk 27 februari wor den gehouden. Tijdens het viereneenhalf uur durend debat waarschuwden pre^ mier Schlüter en minister van bui tenlandse zaken Uffe Ellemann- Jensen voor 'niet te berekenen ge volgen' en 'politieke sche isolatie' van Denemarken. Woordvoerder Ivar Nörgaard van de sociaal-democratische op positie herhaalde de bezwaren van zijn partij tegen de wijzigingen en beschuldigde de regering van 'bangmakerij'. Hij benadrukte dat zijn partij zich ertegen zal verzet ten dat in de vraagstelling van het referendum de term 'EG-hervor ming' wordt opgenomen. 'Wij pra ten niet over een hervorming, maar over een stap terug', zei hij. Coluche werd in 1944 als de zoon van een huisschilder in de Parijse volks- en kunstenaarsbuurt Mon- trouge geboren. Als variété-artiest ontwikkelde hij zich tot de paus van de platvloersheid en werd zijn ambtskostuum dat soort van trap- pelpak met schouderbanden, waarin Franse werklui zich het meest op hun gemak voelen. In datzelfde trappelpak vormde Colu che het afgelopen week-end het centrum van een TV-show waar behalve een uitgelezen verzame ling omroepers, nieuwslezers, zan gers. filmspelers en andersoortige lievelingen van het publiek tot ie ders stomme verbazing ook voor aanstaande politici voor de came ra's paradeerden, die elkaar in het dagelijks leven het liefst de das om doen. Oud-president Giscard d'Es- taing was er en de socialistenleider Lionel Jospin, en niet te vergeten oud-premier Chaban-Delmas en Gaston Defferre. burgemeester van Marseille, minister en vriend van president Mitterrand. Allemaal in opperbeste stemming en bereid het plan van Coluche voor de gratis soep-uitdeling te steunen. Het plan van Coluche was in de cember gestart, maar de fut zat er niet meteen in. Uit door de clown bijeengebrachte vrijwillige bijdra gen waren in 33 Franse steden en dorpen comités gevormd en kon den er 2U.U00 maaltijden worden uitgedeeld. Show-biz In de links-onafhankelijke 'Libe ration' stak hoofdredacteur July de loftrompet over Coluche door te stellen dat het geweten van de mensen niet langer meer bij de kerk ligt of bij de intellectuele voorgangers in het denken, maar bij de communicatie-experts en de show-biz. Daarbij raakt de vulgari teit van Coluche zo direct en feil loos de diepste snaar van het me degevoel. dat er een rijk terrein vrij lag voor de schuine-moppentap- per. die nog maar kort geleden een dame van het rechtse 'Figaro-Ma gazine' voor hoer uitschold, toen ze hem kwam interviewen. Coluche is de laatste maanden aan de top, sinds hij een politie agent uitschold en maar ternau wernood aan gevangenisstraf ont snapte. Iedere dag is hij op het ra diostation Europe 1 te horen, waar zijn grappen door het vette gelach van een uitgekozen publiek wor den gehonoreerd. „Ik ben aan de top en ik weet het", aldus Coluche. die zijn hart als volksjongen op de goede plaats draagt en zich afvroeg hoe hij van die positie gebruik kon maken om arme mensen te helpen „Ik kreeg heel wat brieven bij Eu rope 1 van luisteraars die me schre ven dat het drommels mooi was ge weest te zingen voor Ethiopië, maar dat er hier thuis ook genoeg te doen was". Alleen de communisten en de nationaalfronters van Le Pen heb ben zich van de actie van Coluche gedistantieerd. Ultra-rechts wenst niet de indruk te wekken dat de toestanden in Frankrijk op die in Ethiopië zouden lijken, de commu nisten vinden de actie van Coluche volks verlakkerij. Coluche zelf meent het allemaal oprecht en is tegelijkertijd oprecht tevreden dat zijn 'image' van moppentapper in een trappelpak voorlopig niet meer kapot kan. De politici zijn er - mid den in de strijd rond de parle mentsverkiezingen - achter dat ze volkser taal zullen moeten uit slaan, willen ze door het volk nog worden aangehoord. En helemaal tenslotte zyn er de stille armen, de werklozen zonder uitkering, die dank zy Coluche deze winter zon der honger kunnen doorkomen. Elleman-Jensen: geïsoleerd Betogingen op Haiti breiden zich snel uit CAP HAITIEN (Rtr.) - De pro testacties tegen president Duva- lier, die eerder deze week in de Haitiaanse stad Cap Haïtien begon nen, hebben zich gisteren naar an dere delen van het land uitgebreid. In de noordelijke stad Gonaïves vielen betogers rond middernacht het gerechtsgebouw aan en legden het pand in de as. Een douanekan toor werd eveneens in brand gesto ken. Ook in Jeremie in het westen en in Jacmel en Les Cayes in het zuiden werden demonstraties ge meld. De politie kwam niet in actie en er zouden geen slachtoffers zyn gevallen. In Les Cayes plunderen betogers een pakhuis van de ka tholieke missie. In de hoofdstad Port-au-Prince bleef het rustig. Buitenland kort JOHANNESBURG - Gisteren is er officieel een einde gekomen aan de schoolboycot door Zuidafrikaanse zwarte scholieren en studenten, welke ruim een jaar heeft geduurd ten beiden dat onderhandelingen over conventionele wapenbeheer sing van even grote waarde zijn als het overleg over de kernwapens. De twee ministers hadden hun re- buitenlandse zaken van devoering op elkaar afgestemd als STOCKHOLM (AFP/DPA) - In een sfeer van optimisme is gisteren de Europese Ontwapeningsconferen tie (EOC) in Stockholm begonnen ronde. De minis ters Frankrijk en de Bondsrepubliek Duitsland waren bij de openings zitting aanwezig om het belang te benadrukken dat zij hechten aan de totstandkoming van een ak koord vóór november. Dan vindt in Wenen een nieuwe vervolgconferentie over veiligheid en samenwerking in Europa (CVSE) plaats, waar de resultaten „symbool van de Duits-Franse en tente". Het is een „nieuwe stap en slechts een eerste demonstratie van onze samenwerking op het ge bied van de buitenlandse politiek", zei Genscher. Dumas sloot zich „volledig aan bij de rede van mijn vriend". Genscher verklaarde dat vergele ken met het begin van de EOC in i Stockholm zullen worden be- januari 1984 de situatie tussen Oost sproken. Op de EOC wordt onder- en West „een verandering ten goe- handeld over een reeks vertrou- de" heeft ondergaan. len te gaan uit protest tegen het apartheidssyteem en de aparte on derwijssysteem in het bijzonder. Lokale organisaties uit heel Zuid-Afrika besloten evenwel op een vergadering eind december in Johannesburg om de schoolboycot te beëindigen, omdat zij tot het be sef waren gekomen dat het boycot- ten van het onderwijs op den duur n„ ö0rc,0 hori„h)on slechts schade aan de bevrijdings- De eerste benchten melden een strUd kan berokkenen. Ook de in ruime opkomst van met name lage- Zuid-Afrika verboden bevrydings- re schoolleerUngen. Maar ondanks organistaie ANC ondersteunde om reden de beëindiging van de door Ruud de Wit wenwekkende maatregelen die het Hij verder op het conven- Vliegongeluk gevaar van het uitbreken van een tionele overwicht in Europa van conventionele oorlog in Europa een „continentale grote mogend- moeten verkleinen. Algemeen be- heid" om zijn eis te rechtvaardigen staat er „goede hoop" zoals een Ne- dat nucleaire en conventionele wa- derlandse diplomaat het uitdrukte,, penbeheering op én lijn worden dat de conferentie voor het eind gesteld. Anders keert het idee te- van het jaar een overeenkomst op- rug, aldus de minister, dat een oor- levert. log in Europa te winnen is. De Westduitse minister Hans- Genscher en Dumas zeiden de Dietrich Genscher en zijn Franse „zekere verwachting" te hebben collega Roland Dumas benadruk- dat de EOC voor de herfst een ak- koord bereikt. Het gemeenschap pelijke optreden van de ministers baarde opzien op de conferentie. Verder was alleen de minister van buitenlandse zaken van Malta aan wezig. r De Egyptische president Moebarak op het spreekgestoelte i )an Europa. van leger en politie bleek joenenstad Soweto by Johannes burg, dat vele zwarte middelbare scholieren nog steeds weinig zin hebben om naar school te gaan. Officieel gingen de schooldeuren in Zuid-Afrika reeds open op 8 ja nuari, maar na langdurige beraad slagingen tussen vertegenwoordi gers van de Zuidafrikaanse rege ring en het crisis-comité van ou ders uit Soweto werd stilzwijgend toegestaan, dat voor de zwarte scholen een uitzondering zou wor den gemaakt. Zoals bekend is in de meeste niet-blanke scholen in Zuid-Afrika nu meer dan een jaar geen sprake van enige vorm van onderwys ge weest, aangezien leerlingen en stu denten weigerden naar hun scho- ,d,6™Ü: schoolboycot. Verzet groeit tegen Gemayel Moebarak spreekt Raad van Europa toe STRAATSBURG (AP) - De Egyp tische president Hosni Moebarak Genève heeft gisteren als eerste staats- „V», Uu,u«:..uC..««- ,.x. hoofd van een natie uit het Mid- een vliegveld dat we- c,hnstehjk Pol/tlc"s: De Verenigde Staten en de Sow- den-Oosten een toespraak gehou- ïs gesloten heeft zich gisteren aangesloten by jet-Unie hebben gisteren in Genè- den tot de Parlementaire Assem- ve onderhandelingen geopend blee over de volledige afschaffing van later een debat zou beginnen chemische wapens. Tot het hou- het Midden-Oosten en terrorisme. Een Braziliaanse verkeersvlieger heeft gisteren getracht om met een vliegtuig met 69 inzittenden te ver trekken van een vliegv gens mist was gesloten. Een woordvoerster van het vlieg veld bij Sao Paulo verklaarde dat de piloot van een Boeing 737 van de maatschappij VASP toestem ming meende te hebben gekregen om te vertrekken, ondanks de mist. De piloot kon echter de start baan niet vinden vertrekken vanaf een taxibaan BEIROET (AP) - De Libanese president Suleiman Franjieh, een belangrijk christelijk politicus. de Wereld. Egypte heeft tenlandse schuld van naa ting 30 miljard dollar. de campagne om de huidige, eens christelijke president Amin Gemayel tot aftreden te dwingen. Fraryieh zei dat Gemayel het land in het ongeluk stort door t den van besprekingen taal verbod op chemische wapens Moebarak zei 'verschillende te kortkomingen' te zien 'in het inter- de Raad van Europa, die nationale mechanisme' ter bestrij ding van het terrorisme waaraan iets zou kunnen worden gedaan op Moebarak riep op tot het houden een internationale conferentie. internationale conferentie Hy noemde als voorbeelden 'het r "f V....UV..V „uj/w.o VClII CCII Uiiciiiauuiidic luiiiciciiuc "ij nucniuc aia vuuiucciucu uci vredesakkoord te torpederen dat werd besloten tijdens de topont- ter bestrijding van het terrorisme onvermogen (van de bestaande de Syrische hoofdstad Damas- cus door drie belangrijke Libanese probeerde te miiitips is ppeinlpn Voordat het toestel veel vaart nAnT- ---«» had kunnen krijgen, reed het tegen n chemische wapens en de vernieü- opleiden en beschermen' een talud en kwam tot stilstand. De ^ande voorraden Het Egyptische sb moeting Reagan-Gorbatsjov in Ge- onder aüspicién van de Verenigde verdragen) nève. Naties, om 'collectieve maatrege- Een effectieve controle op de len te nemen tegen landen die ter stopzetting van de produktie van roristen steunen, aanmoedigen. C!!kP^en|re^rV'^ge':W<;rfien De Marada hebben zich aangeslo zwaar beschadigd en tien inzitten- ,„n hii den raakten gewond het noorden van Libanon beheerst. Noodlanding Een jumbojet van de Amerikaan- ten bij een coalitie van door Syrië gesteunde linkse en islamitische milities tegen Gemayels aanhan gers. Fraryieh, die net als Gemayel maroniet is, had eerder al i vormde tot nog toe de belangrijk ste hinderpaal op weg overeenkomst. staatshoofd drong verder aan op soepelheid by de invordering van rentebetalin gen van schuldenlanden in de Der- af te rekenen met terrorisme, zo als het kapen van vliegtuigen en hun passagiers' en 'het feit dat al leen maar een paar landen dergelij ke overeenkomsten hebben gete kend'. Egypte was onlangs betrokken bij enkele kapingen, zoals in okto ber vorig jaar de crisis rond het cruiseschip Achille Lauro en in no vember de ramp op het vliegveld van Malta, waar Egyptische com mando's een toestel van Egyptair bestormden en 60 mensen om het leven kwamen. Moebarak stelde de afgevaardig den van de 21 lidstaten van de Raad voor dat de conferentie zich zou bezighouden met het in het le ven roepen van organen voor de uitwisseling van gegevens over ter rorisme, de opleiding van eenhe den voor terreurbestrijding, voor zieningen ten behoeve van speciale wapens tegen terroristen en sa menwerking voor de aanhouding van terroristen, hun uitlevering, het onderzoek tegen hen en hun berechting. Op de kleurlingenscholen van Kaapstad en omgeving was de op komst nagenoeg normaal, terwijl de zwarte scholen daar een op komst van meer dan zestig procent meldden. Hetzelfde gold ook voor de meeste zwarte woonwijken rond Pretoria en Johannesburg, waar éénderde van de totale zwarte bevolking van Zuid-Afrika woont. In de zwarte miljoenenstad Soweto by Johannesburg evenwel werd een geringere opkomst gemeld. KAMPALA (AP) - De Oegandese rebellenleider Yoweri Museveni zal vandaag worden geïnstalleerd als president, zo heeft zyn woord voerder meegedeeld. Museveni, wiens Nationaal Ver zetsleger NRA het afgelopen week einde de hoofdstad Kampala in nam, zal de ambtseed afleggen te genover de in Engeland geboren opperrechter Peter Allen. De guerrillaleider zei maandag dat zijn regering een niet-gebon- den koers wil varen en een ge mengde economie van staats- en privébedryven wil bevorderen. Eerder werd gemeld dat drie lei ders van de verdreven militaire re gering zich aan het NRA hadden overgegeven. Onder hen was vol gens een westerse diplomaat de stafchef van het leger, luitenant-ge neraal Zed Maruru. 2 luchtvaartmaatschappij Pan Am oproep gericht tot het verdeelde heeft maandag enkele minuten na Libanese leger om tegen de presi- het opstijgen een noodlanding dent in opstand te komen, moeten maken op het vliegveld van Miami, nadat in de cockpit en in de cabine rookontwikkeling was geconstateerd. Bij de ontruiming van het toestel liepen 31 mensen lichte verwon dingen op, voornamelijk als gevolg MANAMA (DPA/AFP) - Radio van het naar beneden glijden langs Aden heeft gisteren de val gemeld nooduitgangen. Elf mensen wer- Van Abyan, de provincie die gold den in een ziekenhuis opgenomen. als het laatste bastion van de ver- Het toestel had 225 passagiers en dreven president Ali Nasser Mo- 15 bemanningsleden aan boord. hammed. Volgens de radio 'Orde in Zuid- Jemen hersteld' Reistijd Amsterdam-Parijs 2 uur en 50 minuten Shell/Colombia De oliemaatschappij Shell over weegt zich terug te trekken uit Co lombia wegens dreigementen van guerrillastrijders. Een Shell- provincie van contra-revolutionai ren gezuiverd en is de orde her steld. De media van de Golfstaten had den de afgelopen dagen gemeld dat aan de president loyaal geble- BRUSSEL - De regeringen van Frankrijk, West-Duitsland, Neder land en België zullen de komende zomer beslissen over een eventuele doortrekking van de Franse snelle spoorverbinding (de 'TGV') van Parijs via Brussel naar Amsterdam en Keulen. Die verbinding zou er in 1995 kunnen zijn. door Hans De Bruijn woordvoerder in Bogota deelde »e» troepen zich in de provincie mee dat al is besloten een vestiging Abyan hadden verzameld om een in het noordwesten van het land op tegenoffensief uit te voeren. Vol te heffen en het personeel te ont- Sens£e_jongs_te_terichten bevindt slaan. Strijders van de guerrillabewe- «w« ging FARC hebben van Shell een men- Abyan ligt zo n 60 kilometer die de mogelijke varianten De ministers van verkeer van de ze landen waren gisteren in Brus sel bijeen om de gang van deze sa menwerking op spoorgebied wat te versnellen. Zij gaven het groene licht aan een aantal werkgroepen bedrag voor „bescherming" geeist ten oosten van„de hoofdstad Aden ter hoogte van 500.000 dollar (onge- en grenst aan Noord-Jemen veer 1,37 miljard gulden). Het is D« staatsgreep m het straatarme niet voor het eerst dat Colombiaan- Zuid Jemen heeft de afgelopen se guerrillastrijders buitenlandse twee weken aan naar schatting de ondernemingen afpersen lü.üüü r de- het leven gekost. ADVERTENTIE ALLES OVER CARAVANHEN EN KAMPEREN EN VEEL TOERISTISCHE INFORMATIE r. .A 31 januari t/m 4 februari spoorverbinding moeten gaan uitwerken. „De politieke wil is er", zo werd gezegd. Al ongeveer vier jaar wordt door 2 vier landen, alsmede Luxem burg, gesproken over een door trekking van de Franse 'Train a Grande Vitesse' naar België, Ne derland en West-Duitsland. Giste ren werd overeenstemming be reikt over een beperking van het aantal mogelijkheden, om het on derzoek zo snel mogelijk te kun nen laten verlopen. Volgens de Belgische minister Herman de Croo zal het hele pro- jekt ongeveer 7 miljard gulden gaan kosten, waarvan de helft voor rekening van België komt. Het to tale tracé - dat nog niet vaststaat - zal ongeveer 550 kilometer bedra gen, waarvan circa 230 kilometer in België, 210 kilometer in Frankrijk. Een eventuele snelle spoorver binding zal de reistijd vanuit Am sterdam naar Parijs, nu zes uur, in korten tot twee uur en vijftig minu ten. Of dat ook lukt zal afhangen van het tracé dat in Nederland wordt gekozen. Wat de kosten voor Nederland zullen zijn is nog niet bekend, maar er circuleren schat tingen van twee tot drie miljard gulden. Volgens president-directeur drs. L. Ploeger van de Nederlandse Spoorwegen zyn er voor ons land twee opties. De TGV kan rijden over de bestaande spoorlijnen tus sen Brussel en Amsterdam (via Antwerpen, Rotterdam en Den Haag), maar dan zijn slechts snel heden tot 170 kilometer per De Franse supersneltrein, die tussen Parijs en Lyon rijdt naar Keulen en één naar Amster- mogelijk. De andere mogelijkheid ^ege^n X'ToeïLTook^n ic hunlod van non noViool manui is de aanleg spoortracé, waarop snelheden bo ven 300 kilometer per zijn. - i lucgci in uc lucivuiuav uur toi een geheel nieuw snelle verbinding tussen Amster- weden bo- dam en Keule° eventueel via mogelyk Zuid-Limburg, mogelijk maken. Welke steden een stoppunt voor Grnpnp hart de TGV zuUen ktijgen moet nog uene nart. worden beslist. Antwerpen en Rot- op- terdam lijken vast te staan. Over de stopplaatsen langs de lijn Brussel- In dat laatste geval zijn e nieuw twee mogelijkheden verbinding westelijk van het huidi i bestaat nog geen duidelijk- ge tracé via Antwerpen en Rotter- heid. Luik wil graag een TGV-sta- dam en vervolgens door het groene tion, maar ook in Nederlands Zuid- hart van Zuid-Holland recht- Limburg bestaat grote belangstel- streeks naar Amsterdam, dan wel ling. Limburg komt pas in beeld oostelijker route die ook Antwerpen en Rotterdam leidt. In dat laatste geval zou by He rentals in België een soort knoop punt komen waar de spoorlijn van uit Brussel zich splitst in een lijn wanneer een tracé naar Keulen wordt gekozen dat noordelijk van Luik komt te liggen. Een zuidelij ker route behoort echter ook tot de mogelijkheden. Planologische problemen in Ne- (foto AP» derland zijn er volgens Ploeger nauwelijks. Vrijwel alle mogelijke tracés hebben in de structuurplan nen al een spoorwegbestemming. Alleen in Zuid-Limburg zouden procedures (zoals een planologi sche kernbeslissing) gestart moe ten worden om grond voor dit doel te bestemmen. De vier landen hebben ook nog niet beslist over de financiering van de spoorverbinding. Die kan geschieden via overheidsfinancie ring, via financiering door het par ticuliere bedrijfsleven of een mengvorm van beiden. Ook daar over zal mogelyk deze zomer al een besluit worden genomen. De komende maanden zullen niet alleen de regeringen, maar ook de eventuele bouwers van de trein stellen en de aanleggers van de railverbindingen met elkaar rond de tafel gaan zitten. Bodem Ir. A. Ruehl van het ministerie van verkeer en waterstaat, die de Nederlandse minister Smit-Kroes verving, noemde het essentieel dat Nederland meedoet indien er een Europees TGV-net komt. Volgens hem is een verbinding Parijs-Am sterdam zeker, zodra de verbin ding Parijs-Brussel vaststaat. De bodemgesteldheid in ons land vormt volgens Ruehl geen extra probleem voor een TGV-lyn. „Die is voor elke spoorlijn een pro bleem. De hogere snelheid van de TGV maakt dat niet erger". De Belgische minister De Croo vroeg zich af of een TGV-verbin- ding voor Nederland, gezien het beperkte passagiersaanbod dat wordt verwacht, wel rendabel is. Ploeger was daar echter aanzien lijk minder sceptisch over. De kos ten van een TG V-treinkaartje zou den ongeveer 20 procent boven die van een kaartje van nu komen te liggen. Een probleem voor de plannen makers is de overeenkomst tussen Frankrijk en Groot-Bnttannie voor de aanleg van de Kanaaltunnel. De bewindslieden en deskundigen zeiden nog geen enkel idee te heb ben wat de invloed daarvan op het reizigersaanbod voor een Europese TGV-verbinding zal zyn Ploeger zei dat het Kanaal-tunnelbesluit wel eens vertragend op de TGV- plannen zou kunnen werken.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7