Leidse meao wil in Alphen dependance Vergaarbak voor probleemgevallen Extra evenementen jubilerende T aptade Expositie voor buitenlanders en andere nieuwe stemmers ONDERQ/\K actief in viije tijd PAGINA 4 LEIDEN WOENSDAG 29 JANUARI 1986 LEIDEN - Als het ministerie van onderwijs en wetenschappen de aanvraag positief beoordeelt, krijgt Alphen aan den Rijn zijn eigen meao (middelbaar economisch en admi nistratief onderwijs) in de vorm van een dependance van de Leidse school voor Meao. De school moet, zo hoopt directeur C.E. van Oort, met ingang van het schooljaar 1987/88 de deuren openen en zal dan vier brugklassen tellen. Zowel Van Oort als onderwijswet houder H.W. den Duijn (van Al phen) zou met de dependance of 'dislocatie' zeer blij zijn. Den Duijn omdat Alphen thans te weinig be roepsopleidingen telt. Van Oort omdat ook hij vindt dat alle grote gemeenten zoveel mogelijk be roepsonderwijs binnen de grenzen moeten hebben en omdat de 'lich ting' 1987/88 van de ruim tweehon derd jongeren uit Alphen en omge ving die zich elk jaar bij de Leidse meao aanmelden, in de eigen regio terecht kunnen en zodoende niet hoeven te reizen. De plannen bevinden zich voor alsnog in een pril stadium. De ou dercommissie heeft zich positief over de plannen uitgesproken en ook de meeste docenten hebben er geen bezwaar tegen, maar een aan vraag is de deur nog niet uit. "We hebbn nu een voorlopige indruk hoe de meningen liggen", aldus Van Oort, die voorts vertelt dat en kele leerkrachten niet zonder meer enthousiast waren over het idee dat ze als alles doorgaat in Alphen les moeten geven. "Maar we heb ben hen gezegd: als de school gro ter wordt, kunnen we leraren uit Alphen en omgeving aantrekken". Als de school eenmaal groot ge noeg is om ook een tweede klas te beginnen, zullen daarin alleen de administratieve en de commerciële richting van de meao zijn te vol gen. "Voor de bestuurlijke richting is het aantal te verwachten leerlin gen te klein en toerisme is te gespe cialiseerd. in die zin datje daarvoor zoveel faciliteiten nodig hebt dat het te duur wordt die spullen dub- Optreden Marinierskapel LEIDEN - De Taptade, het jaar lijkse evenement van muziekver enigingen in de Groenoordhallen, bestaat tien jaar. Dat wordt in 1986 met extra evenementen gevierd: een optreden van de Marinierska pel en een aantal trips naar Engelse militaire taptoes. De Stichting Taptade Evene menten heeft voor 7 maart de Mari nierskapel naar Leiden gehaald. Die vrijdagavond brengt de Mari nierskapel in de Stadsgehoorzaal voor de pauze een programma met licht klassieke werken en na de pauze een show van film-, musical- en jazzmuziek. Het concert staat onder leiding van majoor Jaap Koops en dat zal één van de laatste keren zijn, omdat hy is benoemd tot Inspecteur der Militaire Muziek in Nederland. De stichting wil voor dit optreden het podium verande ren in een soort bloementuin. Het Dansorkest van de Marinierskapel zal vervolgens van elf tot twee uur medewerking verlenen aan een bal in de Stadsgehoorzaal. De kaartverkoop voor deze avond is inmiddels begonnen. In de hal van het complex aan de Breestraat zal die avond een stand zijn ingericht met informatie over de reizen naar Engeland. Op het programma staan bezoeken aan vier taptoes, het Royal Tourna ment in Londen, de Cochester Tat too, de Edinburgh Tattoo en de Berlin Tattoo. De jubileum-Taptade 1986 zelf wordt 20 september in de Groenoordhallen gehouden. bel aan te schaffen. Het is de be doeling dat leerlingen in Alphen die de toeristische kant op willen, daarvoor dan wel in Leiden terecht kunnen". Bedrijfsleven Voor de aanschaf van het beno- dige lesmateriaal, waaronder typ machines en computers, valt van het ministerie geen bijdrage te ver wachten. Van Oort richt wat dat betreft en wat betreft de personele voorzieningen zijn hoop op de Al- phense gemeente en het bedrijfsle ven. "Je ziet wel bij andere scholen dat een bedrijf een heel lokaal in richt". Van Oort acht het niet meer dan gerechtvaardigd dat het ministerie de aanvraag honoreert nu de ten dens is dat er voor het beroepson derwijs steeds meer belangstelling bestaat ten koste van het algemeen voortgezet onderwijs. "Het minis terie heeft bepaald dat er geen nieuwe scholen meer mogen ko men omdat dat te duur is en omdat de prognoses uitwijzen dat er steeds minder leerlingen komen. Daarbij wordt echter geen reke ning gehouden met het feit dat or steeds meer belangstelling is voor het beroepsonderwijs. Dat komt omdat het algemeen voortgezet on derwijs veelal té algemeen wordt bevonden en omdat er steeds meer mensen met een beroepsopleiding worden gevraagd. Daar moetje als maatschappij op inspelen, vind ik". Bestuur CD JA LEIDEN - De CDJA-kern Leiden en omstreken heeft een bestuurs wisseling ondergaan. Het bestuur van de CD A-jongeren is nu als volgt samengesteld: B.J. van Mil tenburg, voorzitter; J.W. Sap, se cretaris; E.B. Roemer, penning meester; R.C.L. Strijk en J.P.M. Akkerman, algemeen. Het CDJ A-Leiden e.o. houdt 5 fe bruari een bijeenkomst, waarop het Tweede-Kamerlid Ria Oomen (CDA) zal spreken. Dat gebeurt in het Gulden Vlies, Breestraat 125, aanvang acht uur. Terwijl buitenlandse Leidenaars vrolijk toekijken en burgemeester Goekoop (rechts) voldaan naar de graaf blikt, laat wethouder Van Dongen zien hoe er in Nederland gestemd wordt. (foto h VOS-cursussen Binnenkort beginnen in Lei den weer twee VOS-cursussen. VOS betekent: Vrouwen Oriën teren zich in de Samenleving. De VOS is bedoeld voor vrou wen van elke leeftijd die weinig schoolopleiding hebben gehad. De onderwerpen van de cursus worden in overleg met de deel neemsters gekozen. De cursus sen worden éénmaal per week gehouden, de een op dinsdag ochtend om half tien, te begin nen op 4 februaride ander op donderdagavond om acht uur, te beginnen 6 februari. De cur sussen worden gegeven in het vroegere schoolgebouw aan de Kaasmarkt, ingang Koppen- hinksteeg. Inlichtingen: Jannie Sierat, Juliana van Stolberghof 40, tel. 210770. Hengelsport VVL viste de eerste wedstrijd. Uitslag: 1 H. van Kempen 1500 gram-18 stuks, 2 G. Pardon 1125-6, 3 Stoute 925-3, 4 N. v.d. Blom jr. 625-2,5 N. v.d. Blom sr. 575-6,6 C. Kaffa 400-4, 7 J. Par don 400-4, 8 J. Siebert 375-5,9 J. Wijling 300-3, 10 G. v.d. Blom 275-4. LEIDEN - "Het is buitengewoon belangrijk en plezierig dat de bui tenlanders onder bepaalde voor waarden mogen meedoen aan de gemeenteraadsverkiezingen op 19 maart, want zij zijn immers ook be trokken bij het wel en wee van de stad Leiden", aldus burgemeester Goekoop gistermiddag bij de ope ning van de tentoonstelling 'Sa men wonen, samen stemmen' in de hal van het stadhuis. Buitenlanders die achttien jaar of ouder zijn, minstens vijf jaar in het bevolkingsregister staan inge schreven en hier op 4 februari le gaal verblijven, mogen dit jaar voor de eerste keer aan de gemeen teraadsverkiezingen meedoen. Om die reden heeft de overheid een landelijke voorlichtingscampagne opgezet. Maar er is ook een stedelijke campagne. Zo liggen er in de hal van het Leidse stadhuis verschil lende voorlichtingsbrochures in diverse talen. En er is een stembu reau nagebootst. Daarnaast zullen er in februari ook vier voorlichtingsavonden plaatsvinden, georganiseerd door de stichting welzijn en de gemeen te Leiden. Volgens Goekoop geeft de tentoonstelling een goed beeld van de verkiezingen. "Niet alleen voor de ongeveer 2100 buitenlan ders die in Leiden mogen stemmen is dit een goede introductie, maar ook voor de tweeduizend! stemmers". Verder sprak de burgemeester de hoop uit dat de mensen die de vorige keer niet stemden dank zij deze expositie zullen worden aan gespoord om dat deze maal wel te doen. "Hetomkomstpercentage bij de vorige verkiezingen was 62,4 procent en dat is tamelijk laag". Verder riep Goekoop de buiten landers op om de stembureaus te bemannen. En dat met name in de wijken waar veel buitenlanders Morsstraat LEIDEN - De aanhouding van man in de Morsstraat die verdacht werd van een verkrachting, waar van in deze krant van 23 januari melding werd gemaakt, had niet plaats in een koffiehuis, maar in een theehuis. In het politierapport en ook in het krantebericht werd gesproken van een koffiehuis, maar de eigenaar daarvan stelt ei prijs op te melden dat de aanhou ding in het eveneens in de Mors straat gelegen theehuis plaats had De politie bevestigt deze lezing. Overigens is later ook gebleken dat de aangehouden man ten onrechte voor de dader werd aangezien. Ook de aanhouding van perso nen die in het bezit van verdoven de middelen waren, waarover in de krant van 8 januari een bericht was opgenomen, blijkt niet in het kof fie-, maar in het theehuis te zijn verricht. Overleden: H.J. Overdyk, geb. 13-1- 1923. man; A. Lelieveld, geb. 25-8-1917. man; J. van der Linden, geb. 13-7-1917, man; PT. Honsbeek, geb. 24-8-1910, man; S.E. van der Kwaak, geb. 24-7- 1914, vrl., echtgen. van J. van der Lee; A. van Gennip, geb. 19-7-1923, man; A. Blom, geb. 27-2-1899, vrl., geh.gew. met W.F. Beij; A.P. van Wetten, geb. 1-8- Burgerlijke Stand van der Laan, geb. 28-12-1912, man; Hoogland, geb. 8-10-1921, man; C.E. Se- gaar, geb. 26-10-1925, vrl., echtgen. vai J.J. Moes; C. de Wolf, geb. 8-5-1896, vrl geh.gew. met F. Lepelaar; H. Goed- hardt, geb. 6-2-1904, vrl., geh.gew. mei H. Disseveld; E.J.G. Vliet Vlieland, geb. 16-9-1914, man. J.H. Grosse (1909) mar H L. van Veen (1930) vrl.. door Raymond Peil Hoewel Leiden in de jaren twintig reeds zeven woningbouwvereni gingen telt, wordt toch op 24 november 1923 de Gemeentelijke Wo ningstichting (GWS) in het leven geroepen. Deze - later tot Leidse Woningstichitng (LWS) omgedoopte - instelling komt tot stand om dat de gemeente op een belangrijk gebrek aan medewerking stuit bij de bestaande corporaties, als er de mogelijkheid is öm voor de bouw van 162 woningen achter de Herensingel rijkssubsidie in de wacht te slapen. Subsidies waarmee de overheid indertijd nog wei nig scheutig was. Het is in deze serie al eerder geschetst: lang niet altijd staan de woningbouwverenigingen en het stadsbestuur op goede voet. De gemeenteraad besluit dan maar om uiteindelijk een stichting op te richten voor het beheer van deze en andere door de gemeente te bouwen woningen. Rechtstreeks resorteert de LWS onder B en W. een verhouding die de gemeente niet alleen alle grip op de nieuwe corporatie gegarandeert, maar haar tevens minder afhankelijk maakt van de nukken van de op hun onafhankelijkheid gestelde verenigingen. De nauwe band tussen gemeente en Leidse Woningstichting Sinds de Woningwet van 1901 is er de mogelijkheid voor vereni gingen, 'uitsluitend bezig in het belang van de volkshuisvesting', om met rijksvoorschotten wo ningen te bouwen. Werkmans woningen grijpt als eerste Leidse woningcorporatie deze mogelijk heid aan: in 1907 aan de Gere- gracht en omgeving. Na de Eerste Wereldoorlog blijken de bouwkosten dermate gestegen dat de huurprijzen van de bestaande woningen variëren van 5,50 tot 10 gulden voor een benedenwoning en 5,25 tot 7 gul den voor een bovenwoning. Het gebeurt dan ook dat woningwet woningen worden verhuurd aan de beter gesitueerden, die de zeer hoge huren kunnen opbren gen. Pas na 1925 is er de moge lijkheid voor de bouw van meer particuliere woningen. Vanaf 1922 geeft de minister van volkshuisvesting geen me dewerking aan bouwplannen voor eengezinswoningen van de ER IS MAAR EEN GOEDE LEIDENAAR DAT IS BURGEMEESTER DE GIJSELAAR 1865 21 OCTOBER king en de stuwende kracht achter de oprichting van de Leidse Wo ningstichting. (foto Gemeentearchief Leiden) woningcorporaties. Wel wordt in beperkte mate de mogelijkheid opengelaten tot het verlenen van voorschotten voor de bouw van eenvoudige en kleinere wonin gen, voor een prijs van 2500 gul den. Het voorschot van het rijk bedraagt het niet onaanzienlijke bedrag van 300 gulden per wo ning. Als de gemeente in déze tijd 162 woningen achter de Heren singel wil bouwen volgt einde loos en vruchteloos overleg met de woningbouwverenigingen: die willen dit complex niet in be heer nemen. B en W voelen er echter ook niets voor om de ge meente ervoor te laten opdraai en. Daarvoor wordt derhalve de Gemeentelijke Woningstichting in het leven geroepen. Bij de op richting wordt een stichtingska pitaal afgezonderd van 100 gul den. Volgens het herdenkingsboek- je 'Veertig jaren Stichting tot Be heer en Exploitatie van wonin gen te Leiden', in 1963 versche nen van de hand van ex-secreta ris A.J. Schoneveld, is de grote stuwende kracht achter de op richting van de LWS, burge meester jhr.dr. N.C. de Gijselaar geweest. Dat is ook goed te mer ken aan de gemeentelijke mede werking die de LWS ondervindt: in december 1923 gaat de ge meenteraad akkoord met alweer een tweede plan voor 188 wonin gen aan de Potgieterlaan. Eind 1938 heeft de LWS zelfs al ruim duizend woningen in beheer. Probleemgevallen Vanaf het eerste begin is de LWS, van alle woningcorpora ties, de instelling geweest die probleemgevallen krijgt toege schoven: de armen, de zieken en de sociale probleemgevallen. Ge zinnen die de huur niet kunnen opbrengen, krijgen korting, wat de naam huurtoeslag droeg, een vorm van huursubsidie dus. De huurders immers, laten vaak een woning achter met een huur van een gulden tot een rijksdaalder en moeten 3,50 tot 5,25 gulden huur gaan betalen, een forse aan slag op het gezinsbudget. De helft van de huurders kan de ge vraagde huur niet opbrengen. De huurtoeslag geldt ook voor gezinnen, waarvan een of meer leden aan tuberculose leiden en voor wier verzorging betere huis vesting noodzakelijk is. De stich ting kan ook inspringen als door de uitbreiding van de lichtfa briek een aantal gezinnen zijn huis moet verlaten. De fabriek betaalt daarvoor een bedrag aan de gemeente. Dank zij boek houdkundige grepen hoeven de ze gezinnen slechts 3,52 in plaats van 3,87 gulden maandhuur be talen. Bij de toekenning van huurtoe- slagen - per kwartaal - wordt ge bruik gemaakt van de onder zoekdiensten van de Armenraad en het Burgerlijk Armenbestuur. Tussen stichting en huurders ontstaan talloze ruzies, omdat huurders vaak botweg weigeren de hogere huur te betalen. Zelfs de wethouder, belast met de lei ding van het armenbestuur, moet persoonlijk komen opdra ven om in een vergadering de weigerachtige huurders te over reden. Onvermijdelijk ontstaan huu rachterstanden, die een vrij forse omvang aannemen en jarenlang aanhouden. "De regelmatige huurbetaling moest door een be paalde groep nog worden ge leerd. De huurbetaling is een voorwerp var. aanhoudende zorg van het bestuur", schrijft ex-se cretaris A.J. Schoneveld in zijn werkje 'Veertig jaren Stichting tot Beheer en Exploitatie van woningen te Leiden'. Het jaarverslag van 1927 meldt dat de LWS 88 oude woningen in haar beheer heeft, met een totale huu rachterstand van 1285 gulden: gemiddeld meer dan een jaar huur per woning. Ontruimingen komen desondanks zelden voor. In een bepaalde straat houdt zelfs een aantal bewoners zich schuil, als op de vaste dag de huurophaler aan de deur ver schijnt. Het bestuur besluit daar op de huurders maar eens een keer uit te nodigen voor een ge sprek. Het standsverschil tussen bestuurder en Leidenaar is in die tijd echter zo groot dat, wanneer de huurders verschijnen, zy zich flink wat moed hebben inge dronken. In de bestuurskamer moet letterlijk een alcoholnevel hebben gehangen, want het be stuur laat de bewoners onver afgesloten van gas- en electrici- teit. Tijdens de hongerwinter van 1944-1945 moet het houtwerk van een aantal woningen eraan geloven. De oorlog wordt verder goed doorstaan. Slechts één be woner dient een verzoek in voor herstel van oorlogsschade. De uitbraakschade uit 1944 en 1945 wordt na de oorlog op 21.000 gulden begroot. De bewo ners worden geacht dit terug te betalen, desnoods in termijnen af te betalen. In 1959 is in totaal 600 gulden van deze schade afbe taald. Daarna verdwijnt het be drag uit de boeken. De LWS heeft het verlies in de loop der jaren uit eigen zak betaald en af geschreven. Doorgangshuis Vanaf 1953 verhuist de finan ciële administratie naar het ge meentehuis. De gemeentelijke vinger in de pap wordt groter, hoewel Schoneveld meent dat de stichting altijd onafhankelijk van de gemeente is gebleven. C. Streefland, later directeur van de stichting, wordt als administra teur aangesteld. Veel geld vergt na de oorlog het onderhoud. Dat komt door de minimale afwerking van de bouw, veel verhuizingen (in een onderzoek betitelen veel mensen de stichtingshuizen als 'door gangshuizen'), slechte bewoning van een groep huurders, een lage onderhoudsvergoeding van het rijk (daarover wordt nog steeds gebakkeleid) en de toenemende kwaliteitseisen. De tekorten in het onder- houdsfonds stijgen schrikba rend, tot het ontzagwekkende bedrag van 184.000 gulden in 1962. Het idee van de LWS om de bewoners onderhoudsvoorschot- ten te verstrekken, als zij zelf het werk doen, slaat aan. Het maakt de financiële zorgen echter al leen maar erger, doordat terug betaling van de voorschotten veelal uitblijft. Onderdak is een serie die de ge schiedenis belicht van de sociale woningbouw in Leiden en de ge schiedenis van de Leidse Woning bouwverenigingen. Hun namen be horen straks definitief tot het verle den door de fusies. Dit is het zeven tiende deel van de serie en de eerste van drie afleveringen over de LWS. De eerste huizen die de Leidse Woningstichting in beheer kon nemen, de uit 1923 daterende woningen aan de Potgieterlaan, gefotografeerd i 19 72, nog voor de moeizame renovatie. (archieffoto) richterzake vertrekken. Een nor maal gesprek is onmogelijk. Gesjoemeld Wie verwacht dat problemen, zoals onder meer de LWS die heeft gekend bij het Heren- gracht/Zijlsingelcomplex, niet exclusief van deze tijd zijn, zal nauwelijks verrast zijn dat ook in de toenmalige bouw wordt ge sjoemeld. Bij de eerste twee complexen die de LWS in beheer neemt, zal het wel een natte be doening zijn geweest: de goten en kolken blijken te ontbreken. Overschrijding van budgetten is evenmin alleen van deze tijd. Het achterstallig onderhoud aan de eerste twee LWS-complexen bedraagt in de dertiger jaren 11.000 gulden, aldus een rapport. Uiteindelijk blijkt zelfs 17.000 gulden nodig, vrijwel het gehele jaarbudget voor onderhoud. Ook de eeuwige strijdvraag over de uitvoering van onderhoud (in ei gen beheer of uitbesteed) speelt dan. Bij menigeen gaan er nu on getwijfeld allerlei bellen rinke len, in verband met de veel re centere discussies over de CTW (Centrale Technische dienst voor Woningbouwcorporaties. Tijdens de Tweede Wereldoor log ligt de bouw vrijwel helemaal plat. Er is bovendien geen mate riaal beschikbaar voor belangrij ke bouw- en onderhoudswerk zaamheden. De joodse bestuurs leden van de LWS worden in 1942 uit het stichtingsbestuur ontheven door de bezetters. Se cretaris mr. H.R. Goudsmit kan na de oorlog echter weer zitting De huurachterstand speelt dan nog steeds. De secretaris-pen ningmeester en de twee huurin- casseerders weten met veel in spanning een daling van de ach terstand te bewerkstelligen. Zeer onwillige betalers worden zelfs

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4