LEIDSCH DAGBLAD Bemande ruimtevaart voorlopig stopgezet UW EIGEN DAGBLAD MAAR GEWOON DOEN! 'Gejuich van de reisbureaus is verkooppraatje' WOON IDEAAL BEURS Israëlische bommen op Palestijnse bases Ruimteveer explodeert: zeven doden Onderzoek duurt maanden Schadepost van miljarden 'Sterke Yerke' gelicht voor kust van Bonaire Rapport over opslag kern afval onjuist WOENSDAG 29 JANUARI 1986 OPGERICHT 1 MAART 1£ No. 37921 f De plotselinge explosie van de Challenger veroorzaakte een enorme wolk van vuur. De uitschieters op de foto worden veroorzaakt door de in het rondvliegende brandende brokstukken. Bet duurde drie kwartier voordat alle restan ten in ree waren gestort. (foto DEUNEN (ANP) - De Neder landse Vereniging van Lera ren Maatschappijleer heeft gisteravond een condoléance- brief gestuurd aan de Ameri kaanse ambassade in Den Haag. Het bestuur van de ver eniging zegt geschokt kennis te hebben genomen van de tra gische dood van hun Ameri kaanse collega en verzoekt zijn deelneming aan de nabe staanden van de vrouw over te brengen. Lerares maatschap pijleer Christa McAuliffe was de eerste 'gewone' burger die een ruimtevlucht zou ken. VOORSCHOTEN (GPD)-„De stij- groeiende belangstelling staan", ging van het aantal zomervakan- zegt Tideman. ties is niet zo groot als de tourope rators ons graag doen willen gelo ven. De boekingen voor buiten- T ,_oe onnfinnM j i landse reizen nemen inderdaad In 1985 gingen 800.000 Nederlan- toe, maar echt niet met 30, 40 of 50 ^ers per vliegtuig met vakantie procent. Dat is maar een verkoop- Pf f slecsh)s 1f. Pr0?en' van,het oraatie" totaal van 5,4 miljoen landgenoten, p die met vakantie naar het buiten- Dat zegt dr. jyi. C. Tideman van land gingen. Dat maar een beperkt het gelijknamige adviesbureau aantal Nederlanders voor een voor toerisme en horeca uit Voor- vliegvakantie kiest, blijkt ook uit schoten. Hij reageert op de berich- het lijstje van favoriete vakantiege- ten van Holland International, Ar- bieden. Een typische vliegvakan- ke en Neckermann, die gisteren tiebestemming als Griekenland juichend melding maakten van een wordt maar door 4 procent van de explosieve groei in de verkoop van Nederlandse toeristen bezocht, zomervakanties. Neckermann Het autovervoer verdient bij de voorspelde een stijging van enkele Nederlander de voorkeur. Ons tientallen procenten, Holland In- land heeft de hoogste caravan- ternational verkocht 5000 reizen op dichtheid ter wereld. Landen als één dag en Arke noteerde de Frankrijk (22 procent) en West- 100.000ste boeking van dit nog jon- Duitsland 16 procent) worden dan 3 jaar. Gekleurd Tideman noemt die cijfers ge- kleurd. „De.touroperators_verge- ë^ToVdeTySëplSa'ts ook het meest door Nederlanders bezocht. Spanje volgt met 13 pro cent op de derde, België en Lu xemburg met 11 procent op de vierde en Oostenrijk met tien pro ten erbij te vertellen dat het hier gaat om een klein deel van het to taal aantal zomervakanties. Vorig jaar gingen 8,5 miljoen Nederlan ders met vakantie. Daarvan boekte maar een derde zijn reis bij een touroperator. De meeste vakantie gangers verzorgen hun reis en ver blijf zelf. Als de touroperators zeg gen dat het aantal vakanties dit jaar met 30 procent zal toenemen, dan betekent dat in werkelijkheid een stijging van tien procent". Toch een forse toename, vindt ook Tideman. Als oorzaken noemt hij de slechte zomer van vorig jaar, de lagere vliegtarieven, de voor spelde inkomensverbetering van de Nederlander en het relatief goedkope verblijf in landen als Joegoslavië en Griekenland. Op- WILLEMSTAD (ANP) - Duikers merkelijk vindt hij, dat het grote zjjn er gisteren in geslaagd het in aantal vliegtuigongelukken van 1979 ^jj Bonaire gezonken vlot de vorig jaar en de toenemende ter- sterke Yerke met luchtzakken te reurgevoeligheid van vliegvelden bergen. De Sterke Yerke wordt 1 Athene blijkbaar geen momenteel door de sleepboot Ba- j gmit Internationale Staphorst te grabbel gegooid. STAPHORST (GPD) - De SGP in Staphorst vindt dat het toe ristisch samenwerkingsver band West-Overijssel de naam van de streng-christelijke ge meente te grabbel heeft ge gooid. Het is de partij volledig in het verkeerde keelgat ge schoten dat deze organisatie, waar Staphorst ook lid van is, op de Vakantiebeurs in Utrecht ook op zondag folders heeft uit gedeeld. "Op deze manier wordt de naam van Staphorst voor duizenden mensen te grabbel gegooid. Dat mag niet en dat kan niet", aldus SGP- woordvoerder Bron. Burgemeester Niemeijer is ook al boos. Hij zei in een reac tie niet op de hoogte te zijn ge weest van de activiteiten van het samenwerkingsverband. "Dit kan niet worden toege staan. We zullen ons dan ook moeten beraden op eventuele stappen, want dit is niet te tole reren". WASHINGTON/CAPE CANAVERAL (GPD) - De VS staken hun bemande ruimtevluch- ten totdat meer bekend is over de oorzaak van de ramp met het ruimteveer Challenger, dat gisteren 72 seconden na de lancering in een wolk van vuur is ontploft. Alle zeven bemanningsleden, onder wie een lerares, zijn omgekomen. Het onderzoek naar de toe dracht zal vele maanden duren. NASA loopt door dit alles een schade op van vele miljarden dollars. De 37-jarige Christa McAuliffe, moeder van twee kinderen en ge kozen uit 11.000 kandidaten, ging op voorstel van president Reagan als eerste gewone burger mee, om vanuit de ruimte les te geven over de noodzaak van deze vluchten. De Challenger zou zijn tiende vlucht maken, de 25ste met een shuttle en de 56ste ruimtevlucht met astronauten aan boord. NASA weet niet wat de explosie op 16,64 kilometer hoogte bij een snelheid van bijna 3200 kilometer per uur heeft teweeg gebracht en wil daar over ook niet speculeren. Televi siebeelden lijken een of meer lek ken te tonen in een van de twee stuwraketten met vaste brandstof, die na het eerste stadium van de vlucht moesten worden afgestoten. De vluchtleidingscentra in Florida en in Houston hadden geen enkele afwijking geconstateerd na een ogenschijnlijk vlekkeloze start. De wrakstukken van de Challen ger, het werkpaard van de ruimte- vloot en volgens ingewijden het meest betrouwbare, zijn bijna der tig kilometer uit de kust in zee ge vallen. Het waren maar kleine de len van het met zijn brandstof- De geëxplodeerde Challenger was niet verzekerd, maar lerares Christa McAu liffe was dat wel. Ze kreeg de polis ter waarde van 1 miljoen dollar gratis van de internationale verzekeringsmaat schappij voor satellieten en ruimte-ap- paratuur, Corroon and Black Inspace uit Washington. Groenoordhallen t/m 2 februari tanks 56 meter lange en 23 meter hoge gevaarte met een startge wicht van twee miljoen kilo. Het duurde ruim drie kwartier voordat de regen van brokstukken ophield en reddingsvaartuigen, vliegtuigen en helikopters zich in het gebied konden wagen. Een geschokte president Reagan heeft zijn traditionele boodschap tot het Congres bij de opening van het nieuwe' parlementaire jaar op aandringen van het Congres een week uitgesteld. Zelf had hij ge zegd: „Je kunt vanwege een trage die niet ophouden met regeren". Later sprak hij via de televisie tot de Amerikanen: „Wij zijn gewend geraakt aan het idee van de ruimte en misschien vergeten we dat we nog maar net zijn begonnen en nog pioniers zijn". De naar schatting 2,5 miljoen schoolkinderen in de VS en Cana da, die de ramp op de televisie schermen in hun klassen zagen ge beuren, hield hij onder meer voor: „Het is soms moeilijk te begrijpen De ouders van lerares Christa McAuliffe en hun tweede dochter Betsy waren bij de lancering aanwezig en keken ontdaan toe hoe Christa in de lucht verongelukte. ifotoAP) Vlot bij derde poging 'boven water' SIDON (AP) - Israëlische bom menwerpers hebben vanochtend drie bases van pro-Syrische Pale stijnse guerrillagroepen aan de urand van de Zuidlibanese stad Si- dat zulke pijnlijke dingen gebeu- don aangevallen. Daarbij zijn vol- ren als dit. Maar het behoort tot het Sens plaatselijke ziekenhuizen een proces van ontdekken en het ver- dode en vier gewonden gevallen, leggen van de menselijke horizon. De Israëlische vliegtuigen vielen De wereld behoort niet aan de aan 'n twee golven met een tussen- flauwhartigen, maar aan de dappe- poos van tien minuten. De piloten ren. Wij gaan met de verovering vuurden^ raketten af. Een gebouw van de ruimte door". (Zie ook pagina als Rome e invloed hebben op de verkoop vliegvakanties. „Het zijn dus al de vliegvakanties, die in Schraal de haven Kralendijk op Bonaire gesleept. De Sterke Yerke ligt ongeveer zes meter onder het zee-oppervlak. De zee was tijdens de berging nog al ruw en pas als men om de zuid punt van het eiland is gevaren kan rustiger water worden gepro- Veel bewolking en mogelijk wat sneeuw. Minimumtemperatuur om- streeks min 3 graden en middagtempe- """ï1 .TTÜ P1""; - Maiiep «n hpf beerd worden het vlot helemaal ratuur iets boven nul. Matige, in het Waddengebied krachtige, oostenwind. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Af en toe wat sneeuw en een kleine kans op ijzel. In de nacht en ochtend lichte vorst. Middagtempera- tuur om het vriespunt. 30 januair 1986 Zon op 8.23 uur, onder 17.23 uur. Maan op 23.00 uur, onder 10.24 uur. Hoogwater in Katwijk om 6.09 en 18.20 uur, laagwater om 1.46 en 14.12 uur. vendnjven, met het vlot daaronder bungelend op zes meter diepte, be gon de voorzichtige tocht naar Kra lendijk met een snelheid van onge veer twee mijl per uur. Eerdere pogingen om het vlot te lichten mislukten. Een eerste op 21 december vorig jaar toen de kabels braken waarmee het wrak zou wor den gelicht. Een tweede op 22 de cember omdat het wrak niet meer te vinden was. Twee dagen latei- werd het echter opnieuw gelokali seerd op ongeveer 45 meter diepte. Het is de bedoeling om de Sterke Yerke in Kralendijk zodanig te her stellen dat het kan r boven te takelen. De Balau e.. de Sterke Yerke worden tussen Curasao. Daar zal het vaarklaar 23.00 en 24.00 uur Nederlandse tijd in de haven van Kralendijk ver wacht. De Sterke Yerke is van een diep te van ongeveer 45 meter naar bo ven getild aan vier luchtzakken. Eerder had de Balau sleepkabels aan de Sterke Yerke vastgemaakt. Nadat de luchtzakken kwamen bo- worden gemaakt voor de tocht over de Atlantische oceaan naar Nederland. Zo zal het dan alsnog de reis afmaken die het in 1979 be gon vanuit Harlingen naar Willem stad. Vijf maanden na vertrek uit Nederland strandde het vlot op de rotsige noord-oostkust van Bonai- ADVERTENTIE MEUBELS VOOR HALF GELD Oude Wetering - Ann Christian Art, meubelproduktie- en importbedrijf aan de Kerkstraat 82 alhier, stopt haar toonkameraktiviteiten voor de groothandel. Daarom stelt zij sinds enige tijd haar totale toonkamercollectie aan particulieren beschikbaar voor de helft van de prijs. Dit betekent dat van de toch al laag geprijsde, stuk voor stuk puntgave kwaliteitsmeubelen, nog eens 50% afgaat. Om u een paar voorbeelden te noemen: Originele rankenkast van f 4.695,-- voor f 2.350,-*; prachtige eiken secretaire van f 795,-- voor f 398,--; 4 zware eiken eethoekstoelen van f 1.580,-- voor f 790,4 grenen stoelen van f 800,-- voor f 320,--; eiken tv-meubel met video mogelijkheid van 538,-- voor t 269,-; schitterende eiken schommelstoel van f 690,- voor f 345,--. U kunt verder nog te kust en te keur in bankstellen, salontafels, eethoek- tafels, fauteuils enz. enz. Wie nu binnenkort meubels nodig heeft kan dus een grote slag slaan bij Ann Christian Art, donderdag, vrijdag en zaterdag vanaf 11.00 uur 's morgens, aan de Kerkstraat 82 in Oude Wetering. Vrijdagavond koopavond werd geheel verwoest, twee andere werden zwaar beschadigd. De ge bouwen aan de rand van het uitge strekte Palestijnse vluchtelingen kamp Ein el-Hilweh werden vol gens het Israëlische militaire op perbevel in Tel Aviv gebruikt als guerrillacentra. Het was de eerste Israëlische luchtaanval op Palestijnse bases in Libanon in drié maanden tijd. Vo rig jaar voerde Israël dertien van zulke aanvallen uit. De aanval komt twee dagen na een bomont ploffing in een restaurant in Jeru zalem, welke is opgeëist door 'Fa- tah-Opstand', een guerrillagroep die zich verzet tegen PLO-voorzit- ter Arafat. Bij die ontploffing raak te overigens niemand gewond. Van de gebouwen die vanoch- Granaat in kachel Een ontploffende brisantgranaat in een brandende houtkachel heeft twee inwoners van het Brabantse Bergeyk de schrik van hun leven bezorgd. De koperen punt van de granaat boorde zich in de wand van de keuken waar de kachel stond. Een bewoner raakte licht gewond aan het gezicht door rond springende vonken. De granaat heeft vermoedelijk tussen de partij hout gezeten die afgelopen zomer in de buurt van Arnhem was gekocht. tend werden getrotien, waren er twee in gebruik door Fatah-Op- stand, een groep geleid door Aboe Moesa. Op één na alle slachtoffers waren Palestijnse bewoners van Ein el-Hilweh, het grootste vluch telingenkamp in Libanon met een officieel inwonertal van 26.200. De doelen nabij de Libanese kust liggen buiten het bereik van de Syrische luchtdoelbatterijen aan de Syrische grens met Liba non. Deze raketbatterijen bieden wel bescherming aan Palestijnse bases in de Oostlibanese Bekaa- vallei. Felle kritiek op het rap- port-Melchior over de goudwinning op Aruba. PAGINA 9 Staatssecretaris moet van de Kamer opnieuw met specialisten gaan praten. PAGINA 5 Deens parlement akkoord met referendum over EG- hervormingen. PAGINA 7 Timman lijdt onthutsende nederlaag. PAGINA 11 Zanger Albert West: 'De mensen zijn voorlopig nog niet van mij af. PAGINA 21 Commissie: DEN HAAG (ANP) - Het rapport van de commissie COVRA over de grote veiligheid van de boven grondse opslag van kernafval klopt niet. De cijfers over radioactieve straling zijn onvoldoende onder bouwd, het rapport schiet op veel punten tekort en het voldoet al evenmin aan de richtlijnen die de commissie had meegekregen. De voorlopige commissie voor milieu- effectrapportage heeft dat minister Winsemius (milieu) vandaag laten weten. Punt van kritiek is ook dat het COVRA-rapport niet duidelijk aan geeft waar het kernafval uiteinde lijk heen moet. De bovengrondse opslag is als tijdelijk bedoeld. De COVRA geeft al evenmin aan wat de risico's zijn bij storingen en on gevallen bij de opslag van het hoog-radioactieve afval WAARBORG - De PSP-afschei- ding PSO van kamerlid Van der Spek is evenals de partij van het voormalige RPF-kamerlid Wage naar AR'85 vrijgesteld van het stor ten van een waarborgsom voor de kamerverkiezingen van 21 mei. Als deze partijen uitkomen in alle 19 kiesdistricten scheelt dat de partij kassen 19.000 gulden. Ook de Cen trumdemocraten van Janmaat (ex- Centrumpartij) hoeven geen waar borgsom te storten. NEEM NU EEN ABONNEMENT! 1 Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! 1 pern 22,70 (alléén mogelijk met automatische betaling) per kwartaal 67,45 per hal» jaar f 134.90 per |aar 256.90 orkeur aankr De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurh/k gratis in de bus7"! Straat Postcode'Plaats Telefoon controle bezorging) 2300 V

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1