Ridderveld en VCS aan elkaar gewaagd NAVO bevestigt visie kabinet op raketten Spelers kiezen 'beste speler' 'Dankzij Deetman minder gesnoeid in het onderwijs' Atheense uitgever de gevangenis in Grimbergen naar Canada Warmerdam wordt jeugdtrainer Squash-zege Holiday Inn Zaalvoetbal Bezoek van kamerleden aan Brussel Euthanasie (2) WOENSDAG 29 JANUARI 1986 PAGINA 13 LEIDEN - De mannenploegen van de Ridderveld en VCS waren aan elkaar gewaagd. Zij speelden dan ook tegen elkaar gelijk, waarbij voor volleybal niet bepaald gebruikelijke scores van 20-22 en 20-18 in de boeken kwamen. Koploper DAC 2 moest het bij de mannen in de hoogste klasse van het rayon Leiden opnemen tegen Orion. In Hazerswoude kwamen opdagen. SKC-Leython 3 vond wel doorgang en werd met 1-3 door Leython gewonnen. Het spel van SKC werd volkomen ontregeld de Alphenaren moeizaam op dreef door een zwakke pass. (15-8). Ook in de tweede set toonde Orion zich een gevaarlijke oppo nent. Pas nadat Hans Schimmel bij een 12-15 achterstand de Alphense formatie kwam versterken begon DAC te draaien (12-15). Daarna ga ven de Hazerswoudenaren de moed op (2-15 en 5-15). Een 1-3 zege voor DAC dus. De strijd tussen WVC en LUSV ging niet door om dat er geen scheidsrechter kwam DEN HAAG (ANP) - Vijf Neder landsejunioren schaatsen op 28 fe bruari, 1 en 2 maart in Canada om de wereldtitels. Gisteren werden Jolanda Grimbergen (Rijnsburg) en Herma Meijer (Assen) aangewe zen voor de strijd bij de meisjes, in Sainte Foy. Bij de jongens werden de eerste drie van de B-titelstrijd van dit weekeinde uitverkoren: Jacques Orie (Den Haag), Ben van de Burg (Den Hoorn) en Angelo Cara (Gorinchem). In de halve finalestrijd van het Zuidhollands bokskampioenschap was er gisteravond geen succes weggelegd voor de deelnemers van boksvereniging Leiden. Krijgsman verloor in de licht gewichtsklasse C op punten van Hagenaar Tim mermans. Licht weltergewicht Diepenbach ging al in de eerste ronde tweemaal tegen het canvas in zijn partij tegen titelhouder Silis uit Delft. De scheidsrechter staak te daarop de strijd. Oegstgeestenaar Peter van £ijn is kampioen geworden van het dis trict Bollenstreek op het onderdeel libre klein (eerste klasse). De biljar ter mocht zich al in de zesde ronde na zijn zege op Hillegommer Henk Looymans winnaar noemen. Ton van Beelen uit Lisse werd tweede, R. Hilgerman (eveneens uit Oegst- geest) eindigde op de derde plaats. Omdat de aanval van Leython in het eerste bedrijf geen deuk in een pakje boter kon slaan, was het toch SKC dat aan het langste eind (15- 12) trok. Mede door het inbrengen van Paul Jacques Verhoeven won de aanval van Leython vervolgens aan kracht, wat tussenscores van 8- 15, 14-16 en 7-15 tot gevolg had. Ridderveld en VCS wensten niet voor elkaar onder te doen. In Al phen werd het een spannende aan gelegenheid, die met een 2-2 score eindigde: 15-10, 9-15, 20-22 en 20- 18. Bij Ridderveld viel op dat het in verdedigend opzicht redelijk klop te, maar dat de aanval beneden het normale niveau bleef. Orion 2 deed in de uitwedstrijd tegen het hoog geplaatste Gemini/ Kangeroes 3 wat het kon. maar een nederlaag (3-0) was niet te voorko men. Overigens werd Orion niet weggespeeld. Een verrassende uit slag viel te noteren in het duel tus sen RW en Aarlanderveen. Aar- landerveen won deze wedstrijd knap met 0-3 (6-15. 13-15 en 7-15). in de sterkste samenstelling opere rende DAC gaf Orion goed partij. Bij een 4-7 voorsprong in de vierde set was de koek echter op: 15-8, 16- 14. 10-15 en 15-7. Net als Orion had LUSV problemen met de concen tratie. Zeker in de eerste en tweede set klungelden de studentes er lus tig op los. Pas in de derde kwam LUSV los. Toen was er bezieling en kon Leython, tweede van onde ren. 't schudden. Setstanden. 15- 11. 12-15. 15-3 en 15-6 Blok '77 en Novo 3 deelden in Katwijk de punten. Dat gebeurde in een vrij vlakke wedstrijd. Beide ploegen kunnen duidelijk beter dan ze lieten zien. Er kwamen sco res van 15-7, 13-15, 15-13 en 9-15 op de borden. S'70 verloor zowel de eerste als de tweede set binnen de kortste keren van RVV. Nijdig ge worden revancheerde het team uit Woubrugge zich in de twee volgen de bedrijven. Met Judy Wagenaar als beste speelster zette S'70 die in winst om, zodat de ploeg toch nog een puntje aan de ontmoeting overhield Ook Leython 3 en Liusna kwa men remise overeen. Liusna nam eén 0-2 voorsprong (14-16, 11-15). die het hard werkende Leython in spireerde tot setwinst in de derde en vierde set (15-5, 15-13). Novo 2 LUSV. de twee topploe- ten slotte bleef in de race voor een van de bovenste plaatsen door het derde van Gemini/Kangeroes. in Vrouwen Orion gen bij de vrouwen, maakten geen fout. Orion klopte DAC 2 met 3-1 DEN HAAG (ANP) - Marco van speler van de eredivisie, beste spe- Basten (Ajax), Ruud Gullit (PSV) Ier van de eerste divisie, talent en of Gerald Vanenburg (Ajax) zijn de de beste scheidsrechter van 1985 is drie kandidaten voor de verkiezing gehouden onder de betaald voet- van beste voetballer van de eredi- bailers in Nederland. De slotver- visie. Met John van Loen (FC kiezing staat op maandag 3 februa- Utrecht) en Frans van Rooy (PSV) ri tijdens het WCS-profvoetbalga- staat Van Basten ook op de nomi- la in de Jubileumhal te Eindhoven natie om als Jong Talent van het op het programma. Ook dan heb- jaar 1985 te worden gekozen. Bij de ben de spelers het laatste woord, scheidsrechters zijn Henk tekoven, Ignace van Swieten en Bep Thomas kandidaat. De voorverkiezing van de beste VOORSCHOTEN - Na drie jaar zwaait Aad War merdam aan het eind van dit seizoen af als hoofd trainer van Voorschoten. De 46-jarige Hagenaar wordt jeugdtrainer van de zaterdagvierdeklasser en volgt de naar Wassenaar vertrekkende Coos Hübscher op. Een opmerkelijke trainerswissel om dat zowel Warmerdam als Hübscher in een eerder stadium hun contract als respectievelijk hoofd- en jeugdtrainer hadden verlengd. Warmerdam: "Coos kreeg onverwachts een aan bieding om bij Wassenaar hoofdtrainer te worden. De afspraak was dat ik met ingang van het s '87-'88 de jeugd zou gaan trainen. Nu Büscher v trekt hebben we dat maar een jaar vervroegd". Warmerdam, die Voorschoten in zijn eerste j zoen als hoofdtrainer naar het kampioenschap van de afdeling Leiden voerde, beschouwt zijn over gang naar de jeugd beslist niet als een degradatie: "Mijn voorkeur gaat nu eenmaal uit naar het werken met de jeugd. Dat heb ik vroeger ook altijd gedaan, onder andere bij RKAW. Hoofdtrainer klinkt dan wel interessant, maar als jeugdtrainer kun je vaak meer overdragen en dat is wel zo ple zierig". Wie de nieuwe hoofdtrainer van Voorschoten wordt, is nog niet bekend. Warmerdam: "De sollici tatieprocedure moet nog beginnen. Van het be stuur heb ik in elk geval de toezegging gekregen dat er nauw overleg met mij zal worden gevoerd. De nieuwe hoofdtrainer zal worden aangepast aan de persoon Warmerdam, zo is mij verzekerd". Afdeling Bollenstreek Rijnland. Uitslagen na week 10 Eredivisie Puntje d'r in-Cleaners T-set 1-8. Sponsha- nngen-Jetstream 7-2. Bullshit 2-Jansen 2 1-8. HIB's-Nomads darts 7-2. Flower po wer-t Reddertje 9-0. Bulldogs-B B Web ster 4-5. Flower power 9-56. B B Webster 10-54. Jet stream 9-51. Cleaners T set 9-51, Jansen 2 i. Sponsharingcn 9-45, HIB's 9-39. Pun- Napoleon l-*t Reddertje 2 7-2. Spons 1- Terminus 2 2-7, Downstairs 1-Oudc Maren- poort 18-1. Estec-Klikspaan 1 4-5. 't Buy- tcnbeentje-Dobber 3 8-1. Klaverdarts- Flycrs 8 1. Vierkant 5 9-67. Downstairs 1 9-59, Napo leon 1 9-53. Oude Marenpoort 1 9-52. Kla verdarts 9-47. 't Buytenbeentje 8-43. Termi- 22, Flyers 10-21 Divisie IB Vierkant 3-Downstairs Eagles 6-3. WWC- Redschuur 1 3-6. Spijkerbak 1-Malle Bab- be 1 6 3. Dynamic Arrows-ZZD 7-2. Termi nus 3-Vierkant 2 3-6. Vierkant 3 9-60. Spijkerbak 1 9-52. Down stairs Eagles 9-52. Malle Babbe 1 9-48. Dy namic Arrows 9-47. Vierkant 2 9-46. Termi nus 3 9-36, Jansen 3 7-30, Redschuur 1 9-25. ZZD 9-21, WWC 8-10. De eerste selectie door de spelers leverde de volgende kandidaten op: (alfabetische volgorde) Eredivisie: Van Basten (Ajax), Gullit (PSV), Gerets (PSV), Hiele (Feyenoord), Nielsen (Feyenoord), Rijkaard (Ajax), Ta- hamata (Feyenoord). Valke (PSV), Vanen burg (Ajax). De Wit (Ajax). Eerste divisie: Boere (FC Den Haag). Bou- wens (FC Den Haag), Broeken (Willem II), Cooke (De Graafschap). Jol (FC Den Haag), Lems (DS '79), Nelemans (Willem II), Otto (FC Den Haag), Steur (Volendam), Van Velzen (RKC). Jong talent: Van Basten (Ajax), Been t Schip (Ajax), Scholten (FC Scheidsrechters: Blankenstein, Etteko- ven, Geurds, Van Swieten, Thomas Voor de slotverkiezing zijn genomineerd Eredivisie: Van Basten. Gullit, Vanen burg. Eerste divisie: Boere, Cooke, Jol. Jong talent: Van Basten, Van Loen, Van Rooy. Scheidsrechter: Ettekoven, Van Swieten, Thomas. De eindstand. 1. Elena WalovaGleg Vassiijev (Sov) 1.4 pnt; 2 Ekatenna Gordejeva/Scrge Gnnkov (Sov) 2.8 pnt; 3 Elena Beehke/Valeri Korn- jenko (Sov) 4 6 pnt 4 Kathrin Kanitz/Tobias Schroter (Ddr) 5.2 pnt; 5. rzorg 2 10-28, Blue Arr Divisie 2B Schotse Bar-Tivoli Invincibles 0-9. Barra- cuda's-Harbourlights 2 6-3, Red Arrows- WW1 7-2, Smederij 2-De Doofpot 8-1, Spons 3-Spijkerbak 3 6-3. Barracuda's 9-60. Smederij 2 10-55, Tivoli Invincibles 9-49, Harbourlights 2 9-47. Red Arrows 9-41. WW 1 7-39. Malle Babbe 2 6-29. Spijkerbak 3 7-24, Spons 3 7-22. Doofpot 8 19. Schotse Bar 9-14 Divisie 2C Spons 2-Stamgastcn 8-1. Spijkerbak 2- Bonte Koe 5-4. Reddertje 60-'t Veen 1 0-0. Highlanders-Smederij 4 4-5. Smederij 1- Bullshit 8-1. MCN 1-U'Giants 2 7 U/Giants 10-59, Bonte Koe 9-55, Spons 2 10- 55. Smederij 1 10-53. Smederij 4 10-51. Spij kerbak 2 10-51, MCN 1 9-43. Highlanders 9-31. 't Veen 1 8-29. Reddertie 60 9-28. Stamgasten 10-26. Bullshit 10-24. De stand r 1. Kira Ivc Witt (Ddr) 2.4 pnt, 3 Anna Kondrasjov; (Sov) 2.8 pnt, 4. Claudia Leistner (Brd) 3 4 pnt. 5 Natalja Lebedeva (Sov) 5.4 pnt, 6. Agnes Gossclin (Fra) 8.2 pnt, 7 Susanne Becher (Brd) 8.4 pnt, 8 Claudia ViUiger (Zwi) 8.6 pnt 18. Li Sha Wang (Ned) 17.6 xander Fadejev (Sov) 1,2, 3. Heiko Fischer (BrD) 1.8. 4. Vladiimir Kotin (Sov) 1.8. 5. Viktor Petrenko (Sov) 2,4, 6. Grzegorz Fili- powski (Pol) 3,0. Hoogovens Tsjemin (Sov) - Hubner (Brd) 1/2-1/2, Van der Sterren (Ned) - Ljubojevic (Joe) 0-1. Stand na de negende ronde 1. Short 6,5; 2. Ljubojevic en Van der Wiel 6: 4 Hubner, Sosonko en Hodgson 5: 7. Ni- kohc 4,5 plus 1 afg; 8. Van der Sterren 4.5. 9 Tsjemin en Hort 4; 11 Seirawan 3.5; 12. De Firmian en Ree 3 14 Hellers 2 plus 1 afg Meestergroep Douven (Ned) - Ivkov (Joe) 1/2-1/2; Braga (Ita) - Blees (Ned) 1-0. J Piket (Ned) - Cuij- pers 1/2-1/2; Kuyf (Ned) - Davies (Gbr) afg. Polgar (Hon) - Hulak (Joe) 1/2-1/2; Garcia- Palermo (Arg) - M. Piket (Ned) 0-1 Stand 1. M Piket 5.5; 2. J. Piket 5. 3 Hulak en Douven 4.5; 5 Ivkov 4. 6. Braga 3.5. 7 Kuijf 3 plus 1 afg: 8 Garcia-Palermo 3. 9 Cuypers 2.5; 10 Blees en Polgar 2; 12. Da- vies 1,5 plus 1 afg le Klas De Waag l-'t Zuid 1 4-4. UVS I-Landzicht 1 0-10; TOP 1 Morspoort 1 10-0; Vriendschap 1-Bristol 1 6-2. Spijkerbak l-'t Poeltje 1 3-5 2e Klas Heul 1 9-0; Stompwijk 1-Carambolc 1 4-4 Haaksbergen - Enschede 131-94; Weert - Werkendam 107-94. LEIDEN - De vrouwenteams van Squashvereniging Holiday Inn kwamen gisteravond in competi tieduels goed voor de dag. De hoofdmacht boekte een ruime 0-4 uitoverwinning tegen het Noord - wijkse Casino, terwijl het tweede thuis won met 3-1. Allen het derde team ging tegen Casino 3 (met 1-3) onderuit. LEIDEN - De vrouwen doen het deze week rustig aan in de zaal voetbalcompetitie. Alleen de wed strijd tussen FC Lisse en Stomp- wijkse Girls stond op het program ma. De Stompwijkse ploeg, lijst aanvoerder in de derde klasse, won dit treffen op z'n sloffen: 18-1. De stand in de betrokken afde ling ziet er nu als volgt uit: Stomp wijkse Girls 3-6, Warmunda 2-2, FXT Lisse 3-2, THB Girls 0-0, Foreholte 2 2-0. BRUSSEL (GPD/ANP) Het bezoek van de kamercommissies van defensie en buiten landse zaken aan het NAVO-hoofdkwartier in Brussel heeft niets nieuws opgeleverd voor het debat over het kruisrakettenverdrag met de Verenigde Staten, volgende maand. Hoe wel vooral leden van de oppositiepartijen onderstreepten hoe 'bijzonder nuttig' de ver trouwelijke gesprekken met NAVO-secretaris-generaal lord Carrington en de militaire top, de generaals Rogers en De Jager waren geweest, was het na afloop van het bezoek duidelijk dat de kamerleden zich de gezamenlijke busreis naar Brussel hadden kunnen besparen. Delegatieleider Ter Beek (PvdA) z»ch bij de conclusie van Ter Beek concludeerde gisteravond dat de aanToch meende hij dat er vol- verstrekte informatie niet strijdig doende argumenten blijven voor was met de zienswijze die het kabi- zÜn stelling dat de kruisraketten net-Lubbers heeft neergelegd bij °P Amerikaans bevel kunnen wor- het plaatsingsbesluit van 1 novem- den ingezet en Nederland daarom ber. De NAVO-functionarissen be- m strijd met het grondrecht soeve- vestigden de twee belangrijkste reiniteit aan een ander land over- standpunten van het kabinet, na- draagt. melijk dat de Nederlandse stem Maar veel bijval kreeg hij niet. extra telt bij een besluit om kern- Engwirda (D'66), Voorhoeve en De wapens in te zetten, en dat de VS B°er (CDA) benadrukten dat zo n geen 'Nederlandse' kruisraketten situatie, waarbij Nederland niet zonder toestemsming van Den zou rneedoen aan de hoogste NA- Haag kunnen afvuren. VO-alarmfase (general alert, dat "Het past loepzuiver in elkaar", w.d zeggen als er feitelijk oorlog is) constateerde de WD-er Voorhoe- rnet realistisch en theoretisch is. ve vergenoegd. Zijn PvdA-collega Zowel De Jager als Rogers hadden De Vries, die blijft aanvoeren dat de commissie ervan verzekerd dat een tweederde meerderheid in het de kruisraketten Amerikaanse wa- parlement nodig is voor goedkeu- pens onder NAVO-bevel zijn en ring van het verdrag vanwege strij- dat het uiterst onwaarschijnlijk is digheid met de grondwet, sloot Nijmegenaar (15) steekt man dood UBBERGEN (ANP) - Een 15-jarige Nijmegenaar heeft bekend dat hij maandagavond in Ubbergen bij een roof een 46-jarige plaatsgenoot heeft doodgestoken. Dc politie ar resteerde de dader kort na de vondst van het lijk, dat in een auto lag. De jongen had zich in een na bijgelegen bos verstopt. Een wandelaar had beide man nen zien vechten en waarschuwde de politie. Die vond het stoffelijk overschot achterin zijn stationwa gen. De dader vond de politie snel in het bos, in de war. onderkoeld en licht gewond door de vechtpar tij en door prikkeldraad, waar hij in het donker tegenaan was gelo pen. Het slachtoffer en de jongen kenden elkaar volgens de politie pas, maar wel staat vast dat de jon gen uiteindelijk besloot de man te beroven. Aan de steekpartij ging een vechtpartij vooraf, waarbij over en weer met stukken hout werd geslagen. dat ze worden afgevuurd zonder de NAVO-procedures te doorlopen. De kamerleden waren zeer tevre den met het optreden van de beide NAVO-generaals die hen, zo verze kerde Voorhoeve, gedetailleerde informatie hadden verstrekt over die NAVO-procedures. Kritiek was er op lord Carrington. Het gesprek met hem was volgens Ter Beek moeizaam verlopen. De hoogste politieke gezagsdrager in het bond genootschap zou op de gestelde vragen voortdurend hebben ver wezen naar standpunten die Ne derlandse bewindslieden al in het kruisrakettendebat vorig jaar had den ingenomen. Hoewel drie kwar tier voor dat gesprek was uitge trokken, besloot Ter Beek er voor tijdig mee te stoppen omdat 'ver der praten niet veel zin had.' Proza - 'Brieven' van I.S.Toergenjev. Zo'n zes duizend brieven van de schrijver zijn bewaard gebleven. Tom Eekman heeft uit die brievenberg een zorgvuldige keus gemaakt, waaruit zoveel mogelijk facetten van Toergenjevs leven naar vo ren komen. De Arbeiderspers, prijs I 59,50. - Het witte album' door Joan Didion. de Amerikaanse schrijfster die bekendheid kreeg door indringende artikelen onder andere over El Salvador. Zeven jaar ge leden schreef zij deze beschouwing over een periode in haar leven, waarin zij - twijfelde aan de uitgangspunten van 'de verhalen, die ik mezelf al die tijd had verteld'. Bert Bakker, prijs 29,90. - 'Sarah Phillips' door Andre Lee. Sarah groeit in een beschermde omgeving op als de dochter van een zwarte dominee in een buitenwijk van Philadelphia. Na haar studie gaat zij naar Parijs in een poging haai milieu te ontvluchten. Het leidt haar naar tal van niet altijd te beantwoorden vragen. Bert Bakker, prijs 24.90. AMSTERDAM Opnieuw een bezettingsactie van studenten tegen het nieuwe stelsel van studiefinanciering van minister Deetman (onderwijs). Gisteravond togen zo'n dertig studenten gewapend met slaapzakken naar de Amsterdamse sociale academie Cicsa en bivakkeren sindsdien in on dermeerdegymnastiekzaal. (foto ANP) ATHENE - Joannis Gavrielatos. de uitgever van het Atheense dag blad Avriani (Krant van Morgen) zit sinds vorige week in de Kory- dallos-gevangenis in Athene. Hij heeft twee jaar gekregen wegens belediging van een voormalig di recteur van een grote cementfa briek, George Tsatsos. Dat de uit gever hiertegen in hoger beroep ging leidde er bij uitzondering niet toe dat hij op vrije voeten bleef. door Frans van Hasselt Tegen Tsatsos en zijn familiele den loopt een oude aanklacht we gens grootscheepse illegale export van valuta - de fabriek is inmid dels door de staat overgenomen - en toen in september '84 de rech ters en de aanklagers goedvonden dat zij, hangende het onderzoek, op vrije voeten bleven, schreef het dagblad de Avriani onder een enor me kop dat uitgezocht moest wor den hoeveel de familie had betaald - 'Naar het hart van Borneo' is een bijna klassiek reisverhaal, dat Redmond O'Hanlon schreef na zijn reis in 1983 naar het hart van Borneo. De Arbeider spers, prijs 38,50. Diversen 'Stadsvernieuwingsgids van Amster dam' door Ido Haagsma en Hilde de Haan. Het toen en nu van voororlogse wijken in de hoofdstad. Met veel illu straties. Contact, prijs 19.50 - 'Dc brievenhulp' door Inez van Eijk. praktische leidraad bij een voor velen toch nog altijd lastige klus. Contact, prijs 24,50. - 'Praktische milieubeheer in en om het huis' door Egmont R.Koch. tot stand ge komen in samenwerking met de Vereni ging Milieudefensie. Een vraagbaak voor iedereen. Bruna. prijs J 29.90. - 'De vooruitgang' door Karei Knip. Over nieuwe materialen en produkten Een boek bestemd voor hem of haar. die er belang in stelt de voornaamste richt lijnen en veroveringen der techniek te leren kennen. Bert Bakker, prijs f 22,90. - 'De Belasting-Almanak 1986' van Else vier is weer uit. Elk jaar een tikkeltje vollediger. Elk jaar ook een tikkeltje duurder. Annoventura. prijs f 20,90. AMSTERDAM (ANP) - Minister Deetman (onderwijs en weten schappen) is een heel knappe on derhandelaar gebleken. Hij heeft een briljant dubbelspel gespeeld. Naar buiten toe schreeuwt hij mcord en brand om steun te mobi liseren. De indruk is ontstaan dat onderwijs tot op het bot heeft moe ten bezuinigen. Maar uit de cijfers blijkt dat de aangekondigde bezui nigingen van anderhalf miljard op geen stukken na zijn gehaald. In werkelijkheid is er ten tijde van het kabinet-Lubbers slechts twee pro cent bezuinigd Dit zegt de onderwijssocioloog prof. dr. J. Leune m het februari nummer van het blad Inzicht van de Vereniging van Openbaar On derwijs. Leune. verbonden aan de Erasmus Universiteit in Rotter dam, geeft daarin een toelichting op berekeningen die hij heeft ge maakt bij het onderwijsbeleid van minister Deetman. Volgens de Rotterdamse hoogle raar bleken de werkelijke onder wijsuitgaven in 1984 ten opzichte van 1983 met één procent te zijn ge stegen. Verder wijkt de omvang van de daling van de onderwijsuit gaven in 1985 nogal af van het beeld dat het publiek van die uitga ven heefL Dit afwijkende beeld wordt opgeroepen door de pressie groepen, met name vakorganisa ties. binnen het onderwijs, aldus Leune. Volgens hem scheppen die pressiegroepen een 'karikaturaal beeld van de werkelijkheid'. „Er is aanzienlijk minder bezui nigd dan wel is verondersteld. Te genover bezuinigingen stonden ex tra uitgaven, terwijl de omvang van de besparingen door proble men met de uitvoering nogal eens lager was dan werd beoogd", schrijft de socioloog. Ontzien Wat de beoogde besparingen in de jaren 1983 tot en met 1986 be treft constateert Leune dat het ba sis- en speciaal onderwijs relatief is ontzien en de verlagingen vooral het voortgezet en hoger onderwijs troffen. Ook stelt hij vast dat dat er in de afgelopen tien jaar aanzien lijk meer extra middelen in het ba sisonderwijs zijn geïnvesteerd dan in het hoger onderwijs. Leune rekent ook voor dat door het beleid van Deetman per saldo niet 20.000 maar ruim 2 000 ar beidsplaatsen in het onderwijs zijn verdwenen. In de periode 1983'86 gingen er door bezuinigingsmaat regelen 20.800 volledige banen ver loren. Door de daling van het aan tal leerlingen verdwenen er 13.000 banen. Maar door nieuwe activitei ten kwamen er ook 13.000 banen bij en zorgde Deetman ook voor 6.300 banen van 32 uur. Dat was typerend voor de aanpak van deze populistische krant, de 'krant van de kleine man', zoals ze zichzelf noemt, die ervan uitgaat dat het overgrote deel van het rechterlijke apparaat corrupt is. evenals trouwens de rest van de Griekse pers „die de prijs van de kranten nodeloos opdrijft" (de Avriani is tweemaal goedkoper dan de meeste andere dagbladen). De Griekse kerk is volgens de Avriani eveneens voornamelijk aan geldzucht ten prooi, de invloed van de joden neemt hand over hand toe - zij waren het trouwens die de bosbranden veroorzaakten - maar ook de arabieren zijn gevaar lijk en zowel Palestijnen als Turkse vluchtelingen maken misbruik van de Griekse gastvrijheid En dan zijn er natuurlijk nog de homofielen. Bekende homofiele fi guren uit de culturele wereld moe ten dezer dagen terecht staan op beschuldiging van onwettige prak tijken met Griekse kunstvoorwer pen. De eerste beschuldigde. Tsa- roukhis, is reeds vrijgesproken en voor de tweede zal dat ook wel gel den, aldus de Avriani. De krant gaat er van uit dat de Griekse rech terlijke macht automatisch door de knieën gaat voor beroemde namen van rijke kunstenaars, vooral als ze homoseksueel zijn. „Het Avrianisme is gevaarlijker dan AIDS", zei onlangs een andere bekende figuur uit deze culturele wereld, de componist Manos Chat- zidakis. Want de zes jaar oude krant, die momenteel qua oplage de derde plaats inneemt, heeft in Griekenland reeds een eigen -isme geschapen. De gevangenneming van Gavrie latos heeft daarom vele anti-avria- nisten goedgedaan, hoewel ande ren de aantasting van de persvrij heid zelfs in dit geval betreuren. Het is bekend dat Gavrielatos slechts een soort stroman was en dat de eigenlijke macht achter de Avriani wordt uitgemaakt door de gebroeders Kouris. Het was deze Makis Kouris die in november vorig jaar, in een vraag gesprek in het weekblad 'Vrouw' verkondigde: „De justitie in Grie kenland is vol ontaarde rechters. Schrijf dat maar op, wees maar niet bang, ze zullen je niets doen. Kou ris zegt het, niemand durft het aan de stok te krijgen met Kouris en de Avriani". Lezers Schrijven Naar aanleiding van de brief van de heer Jasperse over euthanasie (in deze krant van 22 januari) het volgende. Je kunt toch niet twijfelen over het bestaan van God. Als men be denkt, dat een kind door man en vrouw wordt verwekt, dan moet men toch zeker aannemen dat de eerste mens Adam door God is ge schapen. De wetenschappers hebben nu pas de geboorte van een kind kun nen bepalen door embryo's. In Hebreeën 1 vers 10 en 11 staat: En gy Here, hebt in de beginne de aarde gegrondvest. En de hemelen zijn het werk uwer handen. Die zullen vergaan maar U blijft En zij zullen alle als een kleed verslijten. S. De Jong-Van Schoonder- woerd den Bezemer Pieter Bothstraat 1 Leiden

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13