Steunoperatie Stork geslaagd Zware druk op Zuid-Afrika EG onderschrijft plan-Baker Prijzende woorden voor Molkenboer UT-Delfia (mengvoeder) los van Unileverconcern Meerderheid loodsen eens met privatisering Banken dreigen met beslaglegging Rabobank schrikt van misbruik geldautomaat Mexico-stad dringt gebruik auto terug DINSDAG 28 JANUARI 1986 ECONOMIE PAGINA 9 AMSTERDAM (GPD/ANP) - De machinefabriek VMF-Stork, ooit onderdeel van trei- nenbouwer Stork Werkspoor Diesel, staat na een ingrijpende gedaanteverandering weer op eigen benen. De ruim 240 miljoen gulden, die de overheid sinds 1978 in het concern heeft gestoken, Wordt terugbetaald. Het winstrecht van de overheid wordt afgekocht. ROTTERDAM (ANP) - De Neder- landse loodsen zijn gisteren in Rot terdam in meerderheid akkoord gegaan met het voorstel van minis ter Smit-Kroes (verkeer en water staat) om hun activiteiten met in gang van 1 januari 1987 te privati seren. Bedoeling is dat de loodsen Smit-Kroes 67 miljoen betalen voor de overname van het bedrijf. In ruil daarvoor geeft.de minister een aantal jaren een gegarandeerde stel kon echter onder de gezamen- "De steunoperatie van de overheid voor Vmf-Stork is voor beide par tijen tot een goed einde gebracht", zo zei de voorzitter van de raad van bestuur van Vmf-Stork, jhr. mr. F. Sickinghe, gistermiddag in een toelichting op de overeenkomst met de overheid. De Vmf-Stork- top nam donderdag al afscheid van regeringswaarnemer Molkenboer. Zijn komst naar het concern hield verband met de overheidssteun. In de periode van 1976 tot 1980 bedroegen de verliezen in totaal 286 miljoen gulden. Vanaf 1981 maakt VMF-Stork weer netto winst (in 1984 dertig miljoen gul den) en het netto-resultaat blijft verder omhooggaan. Binnenkort worden de resultaten over '85 be kendgemaakt. Zeker is dat ook vo rig jaar de winst is gestegen. VMF- Stork had vorig jaar bij een omzet van ruim 2 miljard gulden een klei ne vijftienduizend werknemers aan de slag. DSM komt met een omzet die tien keer zo groot is op het dubbele aantal uit. De overheidssteun heeft dus de werkgelegenheid gediend. Boven dien hoefde, zo zette Sickinghe uit een, de overheid niet echt toe te leggen op de steun. De VMF-top is uitermate te spreken over de wijze waarop de overheid zijn rol als 'voogd' heeft uitgeoefend. "De staat is in operationeel opzicht be slist geen blok aan het been ge weest", zo verzekerde Sickinghe. Nadat Stork van 1976 tot en met 1980 zware verliezen (in totaal 286 miljoen gulden) had geleden start te startte de Financiële steunopera tie van de overheid in 1978. 'Den Haag' stak in dat jaar ook geld in RSV en de scheepswerven Van der Giessen-de Noord en IHC. Die overheidssteun ging gepaard met een herstructurering van het con- Japanse apparaten goedkoper BRUSSEL/WASHINGTON (AP/ ANP) - Draagbare radio's, cassette recorders en wekkerradio's uit Ja pan zullen de komende tijd waar schijnlijk goedkoper worden. De Europese Gemeenschap heeft de invoerrechten op deze apparaten afgeschaft, zo is gisteren in Brussel bekendgemaakt. Ook gaat de hef fing op halfgeleiders uit Japan om laag van 17 naar 14 procent. De EG wil de invoer van Ameri kaanse kunstmest met 23 procent terugdringen, de invoer van run- dervet met 20 procent en van kar- tonprodukten met acht procent. Dat komt neer op een bedrag van ongeveer 43 miljoen dollar. De be perkingen dienen als vergelding voor de Amerikaanse invoerbeper king voor staal. Washington wil het Europese aandeel op de Ameri kaanse staalmarkt terugdringen van 25 naar 18,5 procent. Daarmee gaat voor de EG voor ongeveer 50 miljoen dollar export verloren. Kort Zakelijk Zware goederen als dieselmoto ren, turbines, wagons, ketels voor centrales, apparaten en kranen in 1968 nog goed voor 45 procent van de omzet van 900 miljoen gulden. In 1985 was de omzet gegroeid naar 2,1 miljard, maar de zware goede ren zijn volledig uit het concern verdwenen. Alleen als minder heidsdeelneming buiten het con cern bestaan. VMF-Stork zelfheeft het accent geheel verschoven naar de 'lichtere' produkten in de sfeer van de industriële dienstverlening en processing systemen. MAARSSEN GPD) - UT-Delfia sedert 1 januari van dit jaar zelfstandige onderneming. De rug te trekken op wat het concern beschouwt als zijn kernactivitei ten, zoals levensmiddelen, was- delen in het mengvoederbedrijf middelen. Er is bekeken of samen zijn door Unilever, waartoe UT- Delfia behoorde, overgedragen a dragen aan een stichting, die elk van de UTD-medewerkers een certificaat van aandeel uitreikt. Daardoor wordt iedere medewer ker in feite voor ruim 20.000 gulden aandeelhouder. bij het bedrijf te betrekken. tief bedrijfsresultaat verwacht 4 tot 5 miljoen gulden. Het afstoten van UT-Delfia past in het beleid van Unilever zich te- omzet. Nederland telt thans zo'n 800 loodsen, onder wie 625 rijkslood- sen en 160 havenloodsen in dienst van de gemeente Rotterdam. De privatisering van het loodswezen is de eerste grote operatie van het ka binet op dit gebied. Bij de rijksloodsen stemden de districten Rijnmond en IJmond massaal voor privatisering, terwijl het district Scheldemond in ruime lijke loodsen op derheid rekenen, omdat de haven loodsen in Rotterdam ruime steun gaven. De loodsen in de Scheldemond, die vinden dat het huidige voorstel onvoldoende garanties kent om de strijd met de Belgische loodsen te kunnen volhouden, zullen probe ren het besluit nog zoveel mogelijk 1?ij te sturen in hun voordeel. Zij vinden dat het bestuur van de Ver eniging de Nederlandse Loods (VNL) voorbij gaat aan de toezeg ging dat de privatisering alleen zou doorgaan indien alle districten ak koord zouden zijn. VNL-voorzitter Kluwen erkende gisteren dat de privatisering haast per definitie onzekerheden met zich meebrengt, maar volgens hem is een groot aantal zaken goed ge regeld. Daaronder vallen met name Financiële zaken, toezeggingen over aanscherping van de loods- plicht voor schepen en het voorko men van toenemende invloed van het radarpersoneel op de wal. Hij moest echter ook erkennen dat de nieuwe Scheepvaartver keerswet, waarin ook de positie van de loodsen wordt geregeld, nog niet gereed is en dat gesprek ken met België nog niet tot binden de afspraken hebben geleid op punten waar de Zeeuwse loodsen problemen ervaren. "De minister belooft ons geen rozentuin, maar ze biedt ons een levensvatbaar be drijf zonder angst voor de doornen", aldus Kluwen. Afwijzing van de privatisering zou de loodsen de komende jaren binnen het departement volgens hem onder grote druk brengen van op handen zijnde reorganisaties en het walradarpersoneel, dat in rijks dienst blijft, meer kansen bieden de positie van de loodsen uit te hol len. Het maken en installeren van werktuigen voor onder meer de voedingsindustrie en de papier- en textielindustrie, alsmede montage en warmtetechniek zijn nu belang rijke activiteiten. Een groot aantal kleine order, verdeeld over ver schillende markten her en der in de wereld, zijn nu de bron van in komsten. Ongeveer 90 procent van de omzet komt uit projecten van minder dan vijf miljoen gulden. "Het risicoprofiel van VMF-Stork is duidelijk gunstiger geworden", constateert de raad van bestuur. gaan met andere mengvoederpro ducenten mogelijk was, maar die de directie. Dertig procent van het gesprekken hebben niet tot resul- aandelenkapitaal is daarop overge- taat geleid. Verzelfstandiging op een mo ment dat zich in de veehouderij de nodige problemen voordoen, denk maar aan de melk-, vlees- en mest overschotten en waardoor ook de mengvoederindustrie het niet ge- Volgens de voorzitter van de di- rectie, P. J- de Beer, is dat vooral afgelopen jaar geslaagd SF zet te vergroten tot 650.000 ton, een groei van 7 procent. De totale pa™" oTeefnVefu^ïe S ren'heeff het^bedrïjf verlies 0gele- aldus De Beer. den, maar na forse reorganisaties, die onder meer tot gevolg hadden dat het personeelsbestand met cir ca 200 verminderde tot rond 400 nu, zijn de vooruitzichten nu een UT-Delfia heeft een research- contract met Unilever gesloten, waardoor het bedrijf zal kunnen blijven profiteren van de nieuwste ontwikkelingen. Als Unileverbe- stuk beter. Dit jaar wordt een posi- drijf heeft UT-Delfia jarenlang Rupert Murdoch toont de (nieuwe) pers gerolde exemplaren van The Times en The Sun. LONDEN (AP/DPA/UPI) - De journalisten van de conservatie ve Loridense krant "The Times" hebben in de nacht van zondag op maandag ingestemd met de verhuizing van Fleet Street naar de krantenfabriek van de Austra lische persmagnaat Rupert Mur doch in Wapping, ten oosten van de Britse hoofdstad. De directie had hen voor de keus gesteld mee te werken en een salarisver hoging van 2,000 pond op te strij ken of te worden ontslagen. De in gebruikname van "Fort Wapping", dat zes jaar heeft leeg- Rumoerige verhuizing van 'Times' gestaan, ging met het nodige ru moer gepaard, omdat de grafi sche vakbonden vrijdag tot sta king opgeroepen. Murdoch liet de persen bedienen door hon derd leden van bond van electro- technisch personeel, een bond die is overgegaan tot het aangaan van overeenkomsten om niet te staken. Murdoch besloot bovendien de krant te laten distribuéren door zijn eigen vrachtauto's. Daardoor lopen duizenden arbeidsplaatsen in de verschillende distributie centra gevaar. De vrachtauto's die zondagnacht de zwaarbe waakte drukkerij verlieten met de eerste maandag-edities van de kranten werden uitgejouwd door kleine groepjes postende sta kers. 'Fabriek voor nachtkijkers in ruil voor defensie-order' ALMELO (ANP) - De Amerikaanse firma Texas Instruments (TI) wil bij haar vestiging in Almelo een fa briek voor warmtebeeldappara- tuur bouwen. Het bedrijf komt er echter alleen als het ministerie van defensie by het consortium van Te xas Instruments en het Duitse Carl Zeiss de nachtkijkers voor de nieu we Leopard-tanks bestelt. Het gaat om een order van 500 miljoen gul den. Dit heeft de directie van TI in Almelo gisteren bekend gemaakt. Plaatst Defensie de order voor de nachtkijkers niet bij het consor tium van TI en Carl Zeiss, dan wordt de fabriek voor nachtzicht- apparatuur elders in Europa ge bouwd, aldus directeur G. Bekkers van TI Almelo. De andere gegadig de voor de opdracht van Defensie is het Nederlandse consortium HOU (Hollandse Signaal, Oldelft, en USFA-Philips). Directeur Bek kers verwacht dat het besluit van Nederland over de order voor nachtkijkers binnen een dag of tien wordt genomen. Het bedrijf voor nachtzichtappa- ratuur in Almelo zou over tien jaar werk kunnen bieden aan 400 men sen en zal niet alleen voor militaire maar ook voor civiele doeleinden produceren. Bij de vestiging van Texas Instruments in Almelo, is volgens directeur Bekkers vol doende ruimte voor de uitbreiding. Door de grote concurrentie met Japan leed de Taxes Instruments vorig jaar trouwens een verlies van 118,7 miljoen dollar. kunnen profiteren van de omvang rijke research-activiteiten die Uni lever ook op het terrein van vee voeding aan de dag legt. JOHANNESBURG (GPD) - De aanzienlijke buitenlandse schul denlast van Zuid-Afrika is het afge lopen weekend opnieuw onder druk komen te staan. Dit als gevolg van het dreigement van belangrij ke Zuidafrikaanse schuldeisers om eventueel beslag te leggen op Zuidafrikaanse bezittingen in het buitenland. Óaarbij zou worden gedacht aan het aan de ketting leg gen van vliegtuigen van de Zuid afrikaanse luchtvaartmaatschappij SAL en aan handelsgoederen. Als de Zuidafrikaanse regering niet op zeer korte termijn een op lossing kan vinden voor de proble- men van haar schuldenlast zal het zorgde waarschijnlijk gedwongen worden waarde van "de ontvangen opdrach- De grootste Zuidafrikaanse krant, The Star, meldde gistermid dag dat een van de belangrijkste buitenlandse banken heeft ge dreigd om beslag te laten leggen op Zuidafrikaanse bezittingen in het buitenland, als Zuid-Afrika niet snel overgaat tot het afbetalen van zijn schulden. Het zou evenwel SCHEEPSBOUW - De Neder landse scheepswerven hebben in 1985 beter gedraaid dan aanvanke lijk werd verwacht. De Centrale Bond van Scheepsbouwmeesters in Nederland (Cebosine) meldt dat het afgelopen jaar niet het ramp jaar is geworden waarvoor werd gevreesd, ondanks dat de over heidssteun drastisch is vermin derd. Vooral het laatste kwartaal dat zowel de totale niet slechts om één bank gaan, maar om een groot aantal. De kwestie van de Zuidafrikaan se schulden in het buitenland speelt al meer dan een half jaar. De Zuidafrikaanse schuldenlast is het afgelopen jaar opgelopen tot 14 miljard dollar, waarvan de aflos sing onder druk kwam te staan door de sterke daling van de natio nale munteenheid de rand en de groeiende economische isolatie vanwege de apartheidspolitiek. Om die reden besloot de regering- Botha om de afbetaling van de bui tenlandse schulden tot 1990 te be vriezen, maar hiermee zijn de inter nationale schuldeisers niet ak koord gegaan. Drie weken geleden bezocht de Zwitserse bankier Fritz Leutweiler om die reden Zuid-Afrika. Toen werd nog de indruk gewekt dat de twee partijen tot een regeling zou den kunnen komen. Benzine De prijzen voor benzine en diesel zijn vandaag opnieuw gedaald. Voor benzine geldt een verlaging met twee cent, voor diesel een ver laging met vier cent. Dit komt ge middeld neer op een literprijs van 161 cent voor super, 156 cent voor normaal en 98,80 cent voor diesel aan de zelftankpomp. De literprijs Voor lpg van 68,9 cent blijft voor alsnog onveranderd. Groenten Een gemiddelde huishouding vf.el derde-wereldlanden. Voor heeft in 1985 90 kilogram verse olieproducerende landen met gro- te cr.V.1, Hon -7/-.oio TV/Tov,r>r> on Micro. ST PAUL - Elke Amerikaan kan voortaan kennis nei le nieuws uit de Sowjet-Unie. In het Amerikaanse St Paul (Minnesota) Zuid-Afrika werd gisteren de Engelstalige editie van de Pravda ten doop gehouden, cent i Wie de Russische Waarheid wil lezenkan zich opgeven als abonnee. haar hele goudproduktie tege lijk op de markt te brengen. En dit zou weer tot gevolg kunnen heb ben, dat de prijs van goud op de internationale goudmarkt een ern- het officië- stige klap krijgt. Zoals bekend is ongeveer 60 pro ten als de geboekte tonnage, 1985 toch nog boven 1984 uittilde. Over heel 1985 werd voor 1284 miljoen gulden aan orders geboekt, in 1984 1250 miljoen gulden. De Cebosine waarschuwt er overigens voor dat niet de conclusie mag worden ge- zijn staatsinkomsten qf- trokken dat de scheepsnieuwbouw hankelyk van de goudexport. zich uit het diepe dal losmaakt. Ruding: prijsval olie funest voor schuldenlanden BRUSSEL - De forse daling van de olieprijs op de wereldmarkt kan verstrekkende gevolgen hebben schuldenlast i te schulden, zoals Mexico en Nige ria, kan de prijsdaling funeste ge volgen hebben. Voor andere grote b'etaald^Mht'cênrmeer""dan'het schuldenlanden. zoals Brazilië, be- groenten gekocht, ongeveer veel als het jaar daarvoor. Per kilo gram werd gemiddeld 2,56 gulden jaar daarvoor. Dit blijkt uit cijfers van het Produktschap voor Groen ten en Fruit. Uit het onderzoek blijkt dat de consument kopen in de tweede helft van het jaar toen het prijspeil daalde. Per tekent het echter huishouding werd voor 232,90 gul- de schulden door gtag Hans de Bruijn den aan verse groenten gekocht, ruim twee procent meer dan in 1984. Dat zei minister Ruding (finan ciën) gisteren in Brussel. De r ter sprak daar guay en Suriname, alsmede de Fi lippijnen, Nigeria, Joegoslavië, Ivqorkust en Marokko. De twaalf EG-landen bleken het in grote lijnen eens met de voor stellen van de Amerikaanse minis ter Baker (financiën) voor de aanpak van de schuldenproblema tiek. Die voorstellen houden onder meer in dat de commerciële ban ken in de westerse geindustriali- seerde landen hun aandeel in de kredietverlening aan de schulden landen de komende drie jaar met 20 miljard dollar opvoeren. Voorts zouden de Wereldbank en de Interamerikaanse Ontwikke lingsbank hun kredietverlening de komende jaren moeten opvoeren Inflatie de schulden- van 18 miljard tot 27 miljard dollar, problematiek met de ministers van 'Voor de Wereldbank zou dat neer- buitenlandse zaken van de twaalf «omen op een verdubbeling van de Eu- EG-landen in zijn hoedanigheid het kapitaal, in voorzitter van het interim-co- o___jité (dagelijks bestuur) van het In- Saneren afnemende prijsstij- ternationale Monetaire Fonds, de afgelopen jaren Vijftien ontwikkelingslanden De gemiddelde inflatie in ropese Gemeenschap heeft in 1985 5,2 procent bedragen, waardoor de tendens gingen voortgezet is, zo heeft het Europe se bureau voor statistiek Eurostat bekendgemaakt. Opvallend is dat Nederland voor 1985 de laagste in flatie (1,7 procent) van alle EG-lan den mocht noteren. hebben momenteel al een schuld van 260 miljard dollar (750 miljard gulden) uitstaan bij de westerse geïndustrialiseerde landen. De vijf tien zijn alle Zuidamerikaanse lan den met uitzondering van Para- Ook zouden strengere voorwaar den voor het verstrekken van nieu»- we leningen moeten worden ge steld. Volgens Ruding is het daar bij vooral van belang dat de schul denlanden hun binnenlandse eco nomische politiek drastisch sane ren. Onevenwichtigheden moeten worden weggenomen en kapitaal-, vlucht moet worden tegengegaan. Sommige kredietgevers vragen zich af waarom zij zoveel geld naar die landen sturen, als dat daarna toch weer via kapitaalvlucht uit die landen verdwijnt, aldus Ruding. Voorts zullen de rentetarieven, vooral die in de Verenigde Staten, omlaag moeten, zal protectionisme in de wereldhandel bestreden moe ten worden en moet de invloed van multinationale organisaties als IMF en Wereldbank worden ver groot, aldus Ruding. De grotere be trokkenheid van de gewone ban ken bij kredietverlening aan ont wikkelingslanden zal niet mogen worden gedekt door garanties van nationale regeringen, zei hij. In dat geval zou men wellicht lichtzinni ger tot kredietverstrekking kun nen overgaan, zo wordt gevreesd. "Ieder speelt zijn eigen rol", aldus d'e bewindsman. Het 'Baker-plan' is door de EG- landen nog niet officieel goedge keurd. Dat gebeurt waarschijnlijk tijdens de vergadering van de EG- ministers van Financiën, medio fe bruari. Vervolgens speelt de enor me schuldenproblematiek nog een de jaarvergadering van de Organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (OE SO) en op de topconferentie van de zeven rijkste westerse landen in Tokio, begin mei. DEN HAAG (GPD) - De Rabo-bank heeft gisteren besloten* het 'gast gebruik' van in haar vestigingen opgestelde geldautomaten tijdelijk stop te zetten. Cliënten van andere banken kunnen dus voorlopig geen geld meer opnemen uit de automaten van de Rabo-bank. Deze maatregel is een direct gevolg van de inbraak die verslagge vers van Veronica-Nieuwslijn donderdagnacht hebben gepleegd in een groot aantal geldautomaten bij banken. Daarbij werd illegaal meer dan tienduizend gulden uit de automaten gehaald. De Rabobank wil, voordat het rekeninghouders van andere banken weer wordt toegestaan gebruik te maken van haar geldautomaten, eerst weten wat er vorige week donderdagnacht precies is gebeurd. „Op grond daarvan en via een eigen onderzoek bekijken wij of ver dere maatregelen moeten worden getroffen", aldus woordvoerder Kramer van de Rabo-bank. „Met name ook om onduidelijkheid bij onze cliënten te voorkomen". Sinds 1 januari van dit jaar bestaat de mogelijkheid dat rekening houders van de ene bank met een speciaal pasje (voorzien van een magneetstrip) een beperkt bedrag op kunnen nemen bij een andere bank. Dit zgn. gastgebruik brengt een bepaald fraude-risico met zich mee, zo bevestigt Kramer. De Rabo-woordvoerder is niet bang dat kwaadwillenden deze kraak na zullen doen. „Er is dan ook geen reden paniekmaatregelen MEXICO-STAD (GPD) - Hoewel de luchtvervuiling in de Mexicaan se hoofdstad Mexico-Stad, met 18 miljoen inwoners de dichtst be volkte metropool ter wereld, al sinds jaren niet meer is te harden, beginnen de autoriteiten nu pas concrete maatregelen te nemen om de gigantische smog-wolk tegen te gaan. Maandag werd bekend gemaakt dat de byna 2,5 miljoen geregi streerde automoblisten van de Mexicaanse hoofdstad voor het einde van volgende week een plakplaatje krijgen uitgereikt dat hen een dag per week zal verbieden om de vierwieler in de stad te gebruiken. Er zullen vijf groepen komen. De Mexicaanse autoriteiten hopen op die manier elke door-de- weekse dag bijna een half miljoen particuliere auto's van de weg af te kunnen houden. Tegelijkertijd is aangekondigd dat 35 van de meest vervuilende fabrieken in de Mexicaanse hoofdstad gesommeerd zul len worden om uit de vallei te verdwijnen. In totaal bevinden er zich in en nabij Mexico-Stad zo'n 35.000 in dustrieën die de metropool elke dag vanaf het ochtendgloren met een roestbruine wolk bedekken. Volgens specialisten staat een dag ademhalen in het centrum van de Mexicaanse hoofdstad gelijk aan het roken van twee pakjes sigaretten.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9