Geen actie EG tegen Gaddafi HcralbS^ribunc ggw. PET VERZEKERINGEN Mtr Oplossing nabij voor conflict Denen en EG THE INTERNATIONAL HERALD TRIBUNE TWEE WEKEN GRATIS THUISBEZORGD. DINSDAG 28 JANUARI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 'Besmette' BUU landen krijgen geen wapens BRUSSEL - De landen van de Europese Gemeenschap zullen geen economische sanc ties treffen tegen Libië, als vergelding voor de steun die dat land zou geven aan terroristi sche activiteiten. De ministers van buitenlandse zaken van de twaalf kwamen gisteren in Brussel niet verder dan de verklaring „geen wapens of ander militair materieel meer te zullen leveren aan landen die het terrorisme ondersteunen". Libië wordt in die verklaring niet bij naam genoemd. LONDEN - De Britse premier me- vrouw Thatcher is gisteren uit de politieke gevarenzone geraakt na een rede in het Lagerhuis over de Westland-affaire die haar de steun van vrijwel al haar partijgenoten opleverde. Thatcher uit gevarenzone door Henk Dam Volgens minister Van den Broek (buitenlandse zaken), voorzitter van de EG-ministerraad, is geen 'lijst' gemaakt van landen op wie deze maatregel betrekking heeft. door Hans de Bruin „Het is van belang geen enkel land dat het terrorisme steunt van wa pens te voorzien. Daarom is onze verklaring in algemene bewoordin gen gesteld", aldus Van den Broek. Ook verwijzingen naar de terreur daden van eind vorige maand in Journalist Jan van Wieringen (38) overleden LEIDEN - In zijn woonplaats New York is afgelopen zondag na een ziekte van enkele maanden de journalist Jan van Wieringen (38) overleden. Hij begon zijn journalis tieke loopbaan als Haags redacteur van Brabant Pen. Daarna werkte hij, begin jaren zeventig, enkele ja ren op de redactie buitenland van deze krant. Na zijn 'Leidse' tijd vertrok hij naar Venezuela waar hij zich als correspondent vestigde. De laatste jaren werkte hij als correspondent voor de Volkskrant in de Verenig de Staten. Rome en Wenen, die aan Libië worden toegeschreven, werden achterwege gelaten. De ministers spraken voorts hun bezorgdheid uit over de toenemen de terreur, in het bijzonder als ge volg van de spanningen in het Mid dellandse Zeegebied. Volgens de verklaring zullen landen die het terrorisme steunen niet kunnen re kenen op enige tolerantie of ver wachten dat de Europese Gemeen schap normale betrekkingen met hen onderhoudt. De EG-landen zagen dus, zoals was verwacht, af van economische sancties tegen met name Libië, waarom door de Amerikaanse re gering is gevraagd. Wel werd afge sproken dat de twaalf het uiterste zullen doen om te voorkomen dat sancties die door andere landen (zoals de Verenigde Staten) wor den getroffen, door Europese maatregelen weer ongedaan zou den worden gemaakt. Europese bedrijven zullen dus geen profijt mogen trekken van het feit dat de VS geen handel meer met Libië willen drijven. Aantoonbaar Hoe de EG-landen die verholen steun aan de Amerikaanse sancties vorm zullen geven werd gisteren nog niet duidelijk. Gedacht moet waarschijnlijk worden aan het wei geren van exportvergunningen voor leveranties die aantoonbaar het gevolg zijn van de Amerikaan se sancties. Vooral Italië, Frankrijk en Span je hebben zich in de EG-minister raad verzet tegen het treffen van verdergaande strafmaatregelen te gen landen die terreur steunen. De ze landen hebben de grootste be langen bij een stabiele relatie met vooral Libië. Frankrijk vanwege zijn Midden-Oostenpolitiek, Italië en Spanje vanwege de grote econo mische belangen in Libië. In een ontwerpverklaring kwam enkele malen wel de naam van het land van Gaddafi voor, maar die passa ges werden later - onder meer op wens van de Grieken - geschrapt. Ook een concrete verwijzing naar de Amerikaanse strafmaatregelen tegen Libië werd uit de verklaring verwijderd. Die kreeg daardoor een nogal vaag karakter. De twaalf spraken af voortaan nauwer te gaan samenwerken bij de voorkoming van terreur. Zo zul len de persoonscontroles aan de buitengrenzen van de Gemeen schap worden verscherpt. Daarbij zal in het bijzonder worden gelet op het misbruik van diplomatieke paspoorten en het gebruik van di plomatieke onschendbaarheid als dekmantel voor terroristische acti viteiten. Ook zullen de EG-lidstaten zo veel mogelijk een gelijk visa-beleid gaan voeren. Voorts worden de maatregelen ter bescherming van de veiligheid van vliegvelden en stations geintensiveerd. Een spe ciale werkgroep van hoge ambte naren zal deze maatregelen nader uitwerken. Het probleem van het internationale terrorisme zal vol gens Van den Broek „constant in studie blijven", zodat aanvullende maatregelen getroffen kunnen worden wanneer de situatie daar om vraagt. Ook de twee ministers die als ge volg van de slepende affaire hun ontslag indienden, Heseltine van defensie en Brittan van handel en industrie, stelden zich achter de premier op. Een motie van de op positie waarin zij werd aangeval len, werd met 160 stemmen ver schil verworpen. Met deze steun van een Conser vatieve partij die zich steeds grote re zorgen begon te maken over de electorale gevolgen van de West- land-zaak, is voor mevrouw That cher de angel nu verwijderd. Dat wil niet zeggen dat ze in haar rede ook alle onduidelijkheden rond de affaire ophelderde. Het grootste deel van haar speech wijdde de premier aan de vertrouwelijke brief die advocaat- generaal Sir Patrick Mayhew (die een juridische post in het kabinet bekleedt) op 6 januari schreef aan de toen nog in functie zijnde minis ter Heseltine. Deze brief bekritiseerde uitspra ken van Heseltine over de West- land-zaak en was nog maar net ge schreven toen hij uitlekte. Dat ge schiedde, zo werd vorige week al duidelijk, op gezag van minister Brittan die Heseltine een hak wilde zetten. Ook vorige week onthulde me vrouw Thatcher, dat functionaris sen van Brittan over dat uitlekken van tevoren contact hadden gehad met topambtenaren op haar eigen kantoor. Die ambtenaren hadden toestemming gegeven, en daar niets over aan de premier verteld. De minst geloofwaardige gedeel ten van de rede van mevrouw That cher van gisteren gingen over de vraag wanneer zij precies wist hoe de brief was uitgelekt. De premier hield vol, dat haar ambtenaren, die de ambtenaren van Brittan „niet goed hadden begrepen", haar niets verteld hadden. Ze zei ook. dat ze pas na het offi ciële onderzoek dat naar het uitlek ken gehouden was, had gehoord dat Brittan opdracht voor het door spelen van de brief had gegeven. Ook dat gegeven leverde gisteren een vloedgolf van vragen en kritiek van de oppositiepartijen uit. Mevrouw Thatcher kwam in haar speech dicht bij een veront schuldiging aan het Lagerhuis toen ze zei het uitlekken van de brief „diep te betreuren", en ook de manier waarop de affaire verder was behandeld „graag anders had gezien". Heseltine, de veroorzaker van de hele crisis, viel op met een rede waarin hij de premier prees om haar moed en waarin hij de West land-affaire „dood en begraven" verklaarde. Brittan nam in zijn re de nog eens alle verantwoordelijk heid voor het uitlekken op zich. Voor de oppositie was het niet genoeg. Labour-woordvoerder John Smith (handel en industrie) zei aan het eind van het debat: „De ze affaire zal niet voorbijgaan. Als we het verhaal van de premier ge loven, dan is het een verhaal van treurige incompetentie, en als we dat niet doen, dan is er ruimte van gerede twijfel aan haar integriteit". Baby's/Aids NEW YORK (AFP) - Aids is de meest voorkomende infectieziekte bij babyé in een aantal wijken van New York. Volgens Newyorkse artsen breidt de ziekte zich veel sneller uit onder pasgeboren kin deren dan onder volwassenen. Op een aids-symposium ver klaarde professor Howard Minkoff dat de bestrijding van de ziekte bij kinderen bemoeilijkt wordt door dat hun moeders, die de infectie doorgeven, vaak geen enkel symp toom van de ziekte vertonen. ADVERTENTIE assurantiekantoor Venneperweg 497 Nieuw-Vennep Tel. (02526) 72664 ook geldleningen zfttmïïx' Als eerste onderdeel van zijn driedaagse bezoek aan de Bondsrepubliek bezocht de Israëlische premier Peres gisteren het voormalige concentratie kamp Bergen-Belsen. Het was voor het eerst dat een Israëlische premier de plaats bezocht waar in de oorlogsjaren 50.000 mensen om het leven kwa men. (foto AP) BRUSSEL (SPD) - Het akkoord over de wijzigingen in het EG-verdrag zal vrijwel zeker toch op 17 februari kunnen worden ondertekend. In elk geval door elf van de twaalf EG-lidstaten, maar de kans dat dwarsligger Denemarken dan ook zal ondertekenen is gisteren toegenomen. Vandaag beslist het Deense parlement, de Folketing, over het voorstel van de centrum-rechtse Deense minderheidsregering om alsnog akkoord te gaan met de door de EG-regeringsleiders in december afgesproken wijzigingen van het EG-verdrag. Vorige week verwierp de Folketing een eerder voorstel terzake. De Deense minister van buitenlandse zaken Uffe Elleman-Jensen liet gisteren echter een speciale voetnoot in het akkoord opnemen, die de linkse meerderheid wellicht over de streep zal trekken. Wijst de Folke ting de voorstellen opnieuw af, dan zullen de overige elf waarschijnlijk'op 17 februari tekenen, maar zal de formele goedkeuring van het akkoord pas kunnen plaatsvinden na het referendum dat op 27 februari in Dene marken wordt gehouden. Bij een positief resultaat van het debat van vandaag zal de regering van premier Schlueter op 17 februari zeker mee ondertekenen. Het referen dum wordt dan een goed- of afkeuring achteraf van het beleid van rege ring en parlement. Een 'nee' van het Deense volk zal vrijwel zeker het Deense EG-lidmaatschap op losse schroeven zetten. Elleman-Jensen zei gisteren echter nadrukkelijk dat het referendum over de hervorming van de EG gaat, en dat voor de Deense regering het EG-lidmaatschap niet ter discussie staat. Hij vertrouwde erop dat het Deense volk, dat in meerderheid voor het EG-lidmaatschap is, ook de hervormingen wel zal slikken. Gesprek Moebarak met Weizman levert niets op TEL AVIV - Het bliksembezoek van Israëls minister zonder porte feuille Ezer Weizman aan Egypte begin deze week om president Hosni Moebarak tot een spoedige topontmoeting met premier Peres over te halen, is mislukt. Dat is uit betrouwbare bron in Jeruzalem en Cairo maandagavond vernomen. Moebarak wil Peres pas ontvangen als het compromis is getekend dat de voorwaarden voor arbitrage re gelt in het grensgeschil rond Taba aan de Rode Zee. door Taco Slagter Vanwege Israëls niet aflatende pogingen de relatie met Egypte te normaliseren, had Peres het plan opgevat Moebarak een dezer dagen in Europa te ontmoeten. De Israëli sche premier sluit op dit moment zijn Europese rondtoer in de Bondsrespubliek af en de Egypti sche president wordt morgen in Straatsburg verwacht op diens trip naar Frankrijk en West-Duitsland. Weizman en de directeur-gene raal van het kantoor van de eerste minister Avraham Tamir voerden de afgelopen twee dagen gesprek ken met president Moebarak en diens minister van buitenlandse zaken Esmet Abdel Meguid. Zij slaagden er echter niet in de diplo matieke stagnatie tussen beide lan den te doorbreken. De in het ge heim voorbereide missie van Weiz man was een Israëlisch initiatief te gen de achtergrond van de toene mende twijfels in Jeruzalem over de toezegging van Cairo de betrek kingen met de joodse staat te ver beteren De huiver van Moebarak onder de huidige omstandigheden Peres in het openbaar onder ogen te ko men is ingegeven door de nog steeds voortschrijdende interne oppositie. Zowel van intellectuele zijde als vanuit de islamitische- fundamentalistische hoek. Dat po litieke weerwerk wordt gevoed door aanhoudende verslechtering van de economische situatie in Egypte. Witte Huis ontkent overlopen KGB'er WASHINGTON (UPI/Rtr/DPA) - Het Witte Huis heeft tegengespro ken dat een hoge KGB-functiona- ris vorig jaar met hulp van de Ame rikaanse inlichtingendienst CIA naar het Westen is overgelopen. „Dat is niet juist", zei regerings woordvoerder Larry Speakes. Een andere functionaris van het Witte Huis verklaarde dat er „geen hoge KGB-functionaris is overge lopen. zoals in de Amerikaanse me dia is gemeld". Uit regeringskrin gen werd verder vernomen dat Moskou dit gerucht zelf in de we reld heeft gebracht. Er zijn twee manieren om op de hoogte te blijven van alles "X wat zich in de wereld op politiek, financieel en economisch gebied afspeelt. De eerste manier is alle kranten lezen, dage lijks naar alle uitzendingen van de radio-nieuws dienst luisteren en elke avond alle actualiteiten rubrieken op T.V. bekijken. En dat is een redelijk omslachtige wijze van informatie vergaren. De tweede manier is heel wat efficiënter. Vandaar dat hij wordt toegepast door drukbezette zakenmensen en regeringsleiders in meer dan 160 landen. Zij lezen elke dag de International Herald Tribune. 'The Trib' bericht dagelijks over al het belang rijke politieke, zakelijke en financiële nieuws uit alle delen van de wereld. Nieuws dat wordt ver gaard door een keurkorps van honderden topjour- nalistea Nieuws dat betrouwbaar is, intelligent en objectief. The International Herald Tribune wordt elke nacht samengesteld in Parijs en vervolgens per satelliet overgeseind naar zeven drukkerijen, ver spreid over de wereld. Een groot deel van de Europese editie rolt elke ochtend vroeg in Den Haag van de persen. Abon nees in Den Haag, Leiden, Leiderdorp, Wassenaar, Voorschoten, Oegstgeest, Utrecht, Hilversum, Eindhoven, Amsterdam, Amstelveen, Rotterdam en Groningen krijgen 'm 's ochtends vroeg voor 7 uur thuisbezorgd. Abonnees in de rest van het land krijgen de International Herald Tribune die zelfde dag met de eerste postbestelling in huis. TWEE WEKEN GRATIS. INTERNATIONAL HERALDJ Free offer LD 3 c/o Edipress International, Postbus 1U. Tnbune «wc^en Kennismaken met 's werelds meest interna tionale dagblad is makkelijker dan u misschien denkt Het enige dat u daarvoor moet doen is uw visitekaartje aan ons opsturea Dan krijgt u de International Herald Tribune twee weken hele maal gratis.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7