aan pakk en Hard spijbelen werkt de ander lenzen WIEL PvdA en WD: beurs voor oudere student Huisarts voldeed niet aan richtlijnen voor euthanasie van der CARAVAN+CAMPING RAI 86 Rijken rijker met nieuw beurzenstelsel Schoolverzuim in Rotterdam verminderd Amelanders hebben heel wat appels te schillen Strafklacht van Makmur tegen vreemdelingenpolitie wordt sober Procureur-generaal hekelt dokter van De Terp Flats Helmond rijp voor sloop Jongen (13) wurgt moeder na ruzie DINSDAG 28 JANUARI 1986 BINNENLAND PAGINA 5 AMELAND (GPD) - Het hele ei land Ameland heeft al bijna buik pijn van de appels en iedereen is aan het appelschillen. Het zijn prachtige grote, harde en rode ap pels en je kunt er heerlijke appel moes van maken. De groenteboer kan de eerste weken wel thuisblij ven. Mevrouw Anna de Jong kreeg van haar man Piet, een befaamde strandjutter en vogelredder, al drie grote plastic zakken met appelc Het strand bij Hollum op Ameland lag er mee bezaaid nadat er in de nacht van zaterdag op zondag een container van een schip was aange spoeld. "Het was hier feest en het was zwart van de mensen op het strand", aldus mevrouw De Jong. Strandjutter Piet de Jong was overigens niet de eerste die de ap- ROTTERDAM (GPD) - Het omvangrijke schoolverzuim vlak vóór en na de grote zomer- Pels aantrof, toen hij in de vroege vakantie is vorig jaar in Rotterdam dank zij een nieuwe aanpak drastisch teruggedron- zeehm&e van Lenient gen. Niet alleen is het aantal spijbelaars van ruim 1500 tot 530 teruggelopen, ook de lengte Hart van het zeehondenopvang- van de verzuimperiode is met de helft verminderd. Bovendien pleegden ouders in de centrum in Pieterburen. De ge- meeste gevallen eerst overleg met de schoolleiding om toestemming te vragen voor het broeders j:or en RonaW^de Boer vroegtijdig van school halen van hun kinderen. Alleen veel Turkse gezinnen heb- Dieptepunt ben de gezamenlijke actie van de gemeente en het openbaar ministe- Het ongeoorloofde verzuim be- rie genegeerd. In mindere mate reikte zo in 1984 een dieptepunt, geldt dat voor Marokkaanse gezin- toen bleek dat 1500 leerlingen van nen en in zeven procent van de ge- het basisonderwijs gemiddeld al vallen hebben ook Nederlandse vier weken op vakantie waren zon- ouders toch ongevraagd hun kin- der dat daarvoor bij het school- deren van school genomen. Hun hoofd om toestemming was ge wacht een boete die kan oplopen vraagd. In 47 gevallen bleven er van 300 gulden per kind tot maxi- leerlingen zelfs meer dan negen geen boete gekregen, maar moeten lum. Zij hebben het jutten ook als daarmee de komende maanden hobby en zij maakten zaterdag- wel rekening houden. avond even de ronde op het strand uit Hollum hadden zaterdagavond tegen tien uur de container ont- dekt op het rif bij paal 3 bij Hol- ter Dries van der Laag kan niet zeg- omdat de wind in de goede hoek zat. "Als de wind een paar dagen in het noordwesten zit en hij krimpt naar west, dan begint het bloed te bruisen", aldus Cor de Boer. De ge broeders verwachtten wel wat hout aan te treffen, maar de contai ner was tóch wel een verrassin e. "We zijn meteen de branding door gegaan om een touw vast te ma ken. Als het touw eenmaal vastzit ben je eigenaar, vandaar". Bij de kustwacht was in de nacht van vrijdag op zaterdag al bekend dat er drie containers van een schip waren geslagen, twee lege en een gevuld met appels. Kustwach- gen van welk schip de lading kwam. Geruchten dat het om een Russisch schip ging leken hem niet juist 'want het waren Ameri kaanse appels en er stond Red De licious op de dozen'. Van der Laag heeft de gebroeders De Boer nog geholpen, met veel andere Ame landers en mensen van de NAM die op het eiland werkzaam zijn. Eieren "Zoiets gaat als een lopend vuur tje, dat houd je niet voor mogelijk", aldus De Boer. Met zware sjofels van de NAM werd de container verder het strand opgetrokken. Dat lukte net voor opkomend wa ter. Een deel van de lading moest uit de container worden gehaald, omdat er eerst geen beweging in te krijgen was. Het was de gebroeders De Boer duidelijk meer om de container te doen dan om de inhoud. Als alles meezit kan er namelijk gerekend worden op een vindersloon. Daar door kwamen er echter wel veel appels los op het strand terecht Gewapend met zakken en tassen trokken tientallen Amelanders er dan ook op uit om een maaltje bin nen te halen. De container was inmiddels al naar de opslagplaats van de NAM bij Buren gebracht. Daar werden de appels die er nog inzaten ver deeld onder de bevolking. Ieder een liep bepakt en bezakt met ap pels rond. want de container had maar liefst 26 ton bevat. Het ging daarbij om dure exportappels in dozen van honderd en in dozen van 140 appels. Mevrouw Anna de Jong: "Ze zater er in verpakt als eieren, nou dan weetje wel wat dat kost". De gebroeders De Boer hebben inmiddels al bericht gehad van de eigenaar van de container. Een ze kere exporteur Neef uit Spijkenis- se meldde zich. Op korte termijn zullen de vinders en de eigenaar een gesprek met elkaar hebben. De gebroeders De Boer hebben net als alle Amelanders nog een appeltje te schillen. maal 1000 gulden per gezin. De succesvolle actie, die het Rot terdamse gemeentebestuur de ko mende jaren wil voortzetten, hield in dat ouders pas na nadrukkelijk toestemming te hebben gevraagd aan het schoolhoofd, hun kind eer weken te lang weg van school. Wethouder Simons (onderwijs zaken) stelde gistermiddag met voldoening vast dat met de actie opmerkelijke resultaten zijn ge boekt. Hij liet doorschemeren een lagere boete in gedachten te heb ben gehad, maar het Openbaar Mi- der van school mochten halen of nisterie had voor een hogere geko- later mochten laten terugkeren. De afgelopen jaren was het aantal ou ders dat niet om toestemming had gevraagd, toegenomen. Zij namen hun kinderen voor onbepaalde tijd mee en/of haalden hen vroegtijdig van school. zen om het beoogde 'schrikeffect' te bereiken. Ondanks het feit dat de school leiding de toestemming daarvoor weigerde, hebben ouders in 53 ge vallen toch hun kind eerder van school gehaald. Zij hebben nu nog denten van 30 jaar en ouder paalde gevallen recht hebben op een studiebeurs of doorbetaling van hun sociale uitkering. Minister KAATSHEUVEL (ANP) - Een felle brand heeft gisteren het leven gekost aan een bejaard echtpaar. De brand A Van ^Un soc*a*e uitkering. Mmist;er ontstond door nog onbekende oorzaak in de woonkamer. De 69-jarige man kon niet meer levend uit het huis cLj2A\.\5 Deetman (^derwijs) "oudt^ vast worden gehaald. Zijn 71-jarige vrouw werd in bewusteloze toestand naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij een DEN HAAG (GPD/ANP) - Het CDA stelt drie thema's centraal tij dens de komende verkiezingscam pagne: voortzetting van het huidi ge herstelbeleid, nationale en inter nationale veiligheid, en de kwali teit van het leven. Voor de volgens partijsecretaris Smits 'sobere cam pagne' hebben de christen-demo craten een miljoen gulden uitge trokken. Voortzetting van het herstelbe leid betekent volgens Smits niet dat het kabinetsbeleid volledig in zet van de verkiezingen zal wor den. "Wij stellen ons partijpro gramma centraal, in tegenstelling tot de WD. Wij zullen echter niet accepteren dat maatregelen van dit kabinet in een volgende periode worden teruggedraaid". Het CDA voelt er niets voor euthanasie als 'scoringspunt' aan de orde te stel len. "Dat onderwerp is te belang rijk cm te versimpelen tot verkie- zingspunt. Wij willen er geen par tijpolitieke zaak van maken. Als het onderwerp aan de orde wordt gesteld door anderen, zullen we het uiteraard niet uit de weg gaan" aldus Smits. Ook de plaatsing var kruisraketten hoeft voor het CDA geen 'dominante rol te spelen'. de leeftijdsgrens van dertig jaar. Iedereen die ouder is, moet volgens de minister maar naar de Open Universiteit of ander deel tijdonderwijs. Kamerleden van oppositie en re geringspartijen overleggen komen de week of er niet toch een regeling voor de boven-dertigjarigen be dacht kan worden. PvdA-er Walla ge vindt de leeftijdsgrens van Deetman een reden om tegen het hele wetsvoorstel studiefinancie ring te stemmen. WD-er Dees voorziet eveneens problemen: "Wat nou als iemand iets wil gaan studeren, bijvoorbeeld medicijnen, r later overleed. De bejaardenwoning brandde geheel uit. ROTTERDAM (ANP/GPD) - De stichting Makmur in Rotterdam gaat een strafklacht wegens smaad indienen tegen het hoofd van de vreemdelingendienst van de Rot terdamse politie. Dit in verband met de beschuldiging dat Makmur Surinaamse vluchtelingen die in Nederland politiek asiel vragen, zou oplichten door aanzienlijke sommen bemiddelingsgeld - soms 2500 gulden - te vragen. De voorzit ter van Makmur en tevens lid van de Raad voor de Bevrijding van Suriname, Paul Somohardjo, wees gisteren op een persconferentie de beschuldigingen :iog eens nadruk kelijk van de .ïand. Behalve de strafklacht overweegt Makmur ook een kort geding tegen het mi nisterie van justitie aan te spannen, waarin zal worden geëist de aantij gingen in het openbaar te herroe pen. Bij het Openbaar Ministerie in Rotterdam was gisteren nog niets van een strafklacht bekend. Ook de beschuldiging dat Mak mur via de bijdragen van asielzoe kers indirect zou worden gesubsi dieerd door de sociale dienst, is volgens Somohardjo een grote leu gen. „Voor alle vluchtelingen die door ons hierheen worden gehaald staat Makmur borg, zodat zij niet ten laste van de Nederlandse staat komen. Deze mensen worden on dergebracht in eigen huizen van de stichting en betalen hiervoor een huur van 200 gulden per maand. Dat is ook bekend bij de vreemde lingenpolitie". Makmur is hiertoe financieel in staat door donaties die volgens So mohardjo uit Suriname worden ontvangen. In het accountantsrap port over 1985 dat hij gisteren aan de pers toonde, maakt de accoun tant echter de kritische kantteke- waar geen deeltijdopleiding voor DEN HAAG (GPD) - De procu- Kasnlantie IS ZO vroeg hij minister Deetman mnr nonoml Kii Hot noropVifchnf in zo vroeg hij minister Deetman gisteren in een commissievergade ring over het wetsvoorstel studiefi nanciering. Onder aanvoering van de CDA- er Lansink wordt het belastbaar in komen van waaraf ouders moeten gaan bijdragen in het levensonder houd van hun studerende kinde ren, waarschijnlijk verhoogd van 21.650 gulden (Deetman) naar 26.000 gulden. De PvdA houdt voorlopig nog vast aan een van 27.200 gulden, die ook huidige stelsel zit. Deetman zegt er nog steeds op te rekenen dat de in voeringsdatum van 1 oktober dit jaar gehaald wordt. r-generaal bij het gerechtshof in Den Haag meent, net als de Haagse rechtbank, dat de huisarts van het Haagse bejaardentehuis De Terp geen euthanasie heeft gepleegd bij drie bejaarden, omdat hij aan de daarvoor omschreven richtlijnen in het geheel niet heeft voldaan. "Als je dit euthanasie noemt, is dat een belediging voor de artsen die naar eer en geweten en volgens de regels van de kunst het leven van ongeneeslijk zieke patiënten f-s beëindigen", aldus mr. Bos. Hij eiste in hoger beroep een ge vangenisstraf van vier jaar tegen de huisarts wegens moord op de drie bejaarden. Een half jaar gele den was de arts voor hetzelfde feit door de Haagse rechtbank veroor deeld tot een gevangenisstraf van een jaar. Zowel de arts als de offi cier van justitie, die om een straf van acht jaar had gevraagd, ging te gen het vonnis in beroep. Volgens procureur-generaal Bos heeft de huisarts door zijn optre den onrust gewekt, schade berok kend aan de medische stand en blijk gegeven van een totaal ge brek aan eerbied voor het leven. De Haagse huisarts maakte in 1983 en 1984 door inspuiting van een dodelijke hoeveelheid insuline een einde aan het leven van ten minste drie bewoners van De Terp. Volgens hem deed hij dit op ver zoek van de patiënten, die allen on geneeslijk ziek waren en ondraag lijke pijnen leden. 'Ramóo' ramt taxi De procureur had geen goed woord over voor de praktijken van de huisarts, die hij verweet „ge speend te zijn van alle kennis die bij euthanasie hoort". Er was vol gens mr. Bos geen sprake van een ondubbelzinnig verlangen van de bejaarden naar de dood. De uitla tingen van twee patiënten ('Laat me niet stikken' en 'Ik wil geen kasplantje worden'), konden vol gens mr. Bos niet als 'een herhaal delijk verzoek om de dood' worden beschouwd. De derde bejaarde was in de laatste maanden van zijn leven dement en kon volgens Bos daardoor helemaal geen uitdruk kelijke wens kenbaar maken. Ook prof. dr. Spreeuwenberg, een hoogleraar in de huisartsge neeskunde die als getuige-deskun- dige was opgeroepen, zette vraag tekens bij het optreden van de Haagse huisarts. De hoogleraar zou zelf veel nadrukkelijker naar het verlangen van de patiënt hebben geïnformeerd, zei hij. De huisarts zou ook niet aan ster vensbegeleiding hebben gedaan. Volgens eigen zeggen bezocht hij zijn patiënten één keer in de week tijdens zijn spreekuur in De Terp. De procureur sprak van een 'kille techniek' in plaats van stervensbe geleiding. De huisarts werd bovendien ver weten geen andere arts te hebben ingeschakeld. Hij had over de voorgenomen dood van de bejaar den weliswaar gesproken met zijn vader, eveneens arts, maar die werd vanwege de familierelatie als te weinig afstandelijk beschouwd. De vice-president van het Haags Gerechtshof, mr. J. Veldstra, doet op 10 februari uitspraak. ning dat in de registratie van de in komsten van de stichting verbete ring moet worden gebracht, omdat er op zijn minst 'enige' controle mogelijk moet zijn. Volgens Somo hardjo is dat niet volledig te reali seren, omdat veel giften anoniem zijn. Somohardjo beschuldigt de Ne derlandse regering ervan het ver zet in Suriname op alle mogelijke manieren te willen breken. Door Makmur in diskrediet te brengen probeert de regering een manier te vinden om alle Surinaamse vluch telingen het land uit te zetten, zei hij. HOORN (ANP) - Een 13-jarige jon gen uit Hoorn heeft in het weekein de na een uit de hand gelopen ruzie zijn 35-jarige moeder gewurgd. De jongen woonde sedert kort met zijn moeder en drie andere kinde ren in Hoorn nadat de vrouw van haar echtgenoot was gescheiden. De jongen vluchtte na zijn daad naar zijn vader, die in Amsterdam woont. Op diens aandringen deed de jongen aangifte. Rechercheurs van de Hoornse gemeentepolitie troffen inderdaad het levenloze li chaam van de vrouw in haar wo ning aan. Sectie heeft inmiddels de wurging bevestigd. De jongen was dermate overstuur dat hij pas gis teren in staat was een verklaring over het gebeurde af te leggen. ADVERTENTIE maar dan wèl van de ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden-071-124108 Een bewoner kijkt omlaag van een van de galerijen van de flats in de Helmondse wijk Jagershoven. Niet lang meer, zo laat het zich aanzien. (foto ANP) HELMOND (ANP) - Het Neder lands christelijk instituut voor volkshuisvesting (NCIV) heeft voorgesteld acht flatwoningen in Helmond te slopen. De maatregel is niet nodig vanwege de bouw kundige toestand, maar omdat het al jarenlang onmogelijk blijkt er huurders voor te vinden. Het gaat om acht flatgebouwen met 343 woningen in de wijk Ja gershoven. Momenteel staat bijna de helft van de woningen leeg. Een op de vijf woningen is al langer dan twee jaar niet meer bewoond. Die leegstand wordt volgens het NCIV vooral veroorzaakt door het slechte woon- en leefklimaat in het naoor logse complex. De flatgebouwen zijn eigendom van de woningbouwvereniging Volksbelang. De langdurige leeg stand heeft bij deze vereniging tot financiële problemen geleid. "Het voortbestaan van Volksbelang staat of valt bij een snelle oplossing van het probleem", aldus het NCIV. De flatwoningen zijn niet in trek om een groot aantal uiteenlo- GRONINGEN (GPD) - Dor met zijn volle 320 pond op de motorkap van een taxi te springen en met zijn blote handen de voorruit in te slaan, heeft een 36-jarige Gronin ger zaterdagavond wraak willen nemen op een taxichauffeur die weigerde hem te vervoeren. 'Ram- bo' mocht daarna in een wagen van de Groningse politie stappen; hij kreeg een proces-verbaal wegens vernieling. Toen de politie de man na verhoor meedeelde dat hij kon vertrekken, weigerde hij de cel te ««.«w verlaten. Hij wilde eerst voorgeleid sche"réd'èneri"Het NC?V*vèrwacht den.JJaarop_ besloot de politie dat Volksbelang het advies zal op volgen. pende redenen. "Ze zijn te duur, te groot en bouwtechnisch niet hele maal in orde". Daar komt bij, dat de voortdurende leegstand en de bewoners die er nog wel wonen een heel eigen stempel drukken op het leefklimaat. Volgens het NCIV is het voor de eerste keer dat voorgesteld wordt om een groot aantal woningen te slopen om andere dan bouwtechni ADVERTENTIE ALLES OVER CARAVftNNEN EN KAMPEREN ES VEEL TOERISTISCHE INFORMATIE 31 januari t/m 4 februari 10-17 en 19-22 uur. Zaterdag en zondag 10-17 uur DEN HAAG - Het studiebeur zenstelsel van minister Deetman (onderwijs) is deze dagen op het Binnenhof een veelbesproken onderwerp. Een handjevol ge specialiseerde kamerleden steekt er tientallen uren verga dertijd in. De bedragen die over tafel gaan, zijn enorm. De belan gen ook: het gaat immers om een bijdrage van de staat in het le vensonderhoud van de toe komst, zo men wil de bloem, der natie: honderdduizenden stu denten. door Ben Rogmans In de discussies over het voor stel van Deetman heeft een zaak centraal gestaan: gezinnen met lage inkomens zouden erop achteruit gaan, gezinnen met ho ge inkomens vooruit. De ver schillen tussen lage en hoge in komens worden dus groter: deni vellering wordt dat genoemd, een principe dat haaks staat op de in de jaren zeventig ontwor pen regelingen (bijvoorbeeld huursubsidie, reiskostenregelin gen, schoolgelden) die juist die verschillen moesten verkleinen. Het kabinet-Lubbers denkt daar anders over. Inkomensver schillen worden veroorzaakt door vraag en aanbod op de ar beidsmarkt. De regering moet daar niet al te veel tussenkomen. Dat zit voor een deel ook in het studiebeurzenplan van minister Deetman: alle studenten krijgen dezelfde basisbeurs, onafhanke lijk van het inkomen van hun ou ders. Omdat de overheid minder geld heeft uit te geven, is het nog niet haalbaar om alle studenten een volledige 'ouderonafhanke- lijke' beurs te geven. Daarom moet er (voorlopig) bovenop de basisbeurs door de ouders wor den bijbetaald. En als die dat niet kunnen, helpt de overheid met leningen tegen milde voorwaar den en aanvullende beurzen. 'Asociaal' De afgelopen weken is vooral de PvdA flink tekeer gegaan te gen Deetman. Die maakt met zijn ouderonafhankelijke basis beurs de rijken rijker en de ar men armer, zo was het verwijt. "Een a-sociaal stelsel", conclu deerde PvdA-er Wallage. De PvdA is er voor, om alle studen ten een beurs te geven. Maar als dat bij gebrek aan geld niet kan, moeten in ieder geval de lagere inkomens worden ontzien. Veel meer zit er voorlopig niet in, dat ziet ook de PvdA wel in. De klei ne linkse partijen daarentegen, zijn op de proppen gekomen met het oude plan van de 'academi cus-belasting': mensen die gestu deerd hebben betalen meer be lasting en van de opbrengst daar van krijgen studenten een stu diebeurs of zelfs 'studieloon'. Hun stelsel kost een miljard of zes, aanzienlijk meer dan de 3,3 miljard van Deetman. Studieloon is een mooi socia listisch ideaal, maar het zorgt er wel voor dat rijke gezinnen met studerende kinderen beter af zijn. En daar tekent zich het gro te dilemma voor de PvdA af. Een ouderonafhankelijke studie beurs is altijd al een vurige wens van deze partij geweest. Dit PvdA-streven houdt echter auto matisch in dat ook miljonnairs- kinderen een beurs krijgen. En dus dat de rijker rijker worden. Verschillen Toch is de kritiek van de PvdA op het plan van Deetman voor een deel terecht. De minister wil- de immers de vooruitgang voor kinderen uit gezinnen met hoge inkomens, onder meer betalen door de gezinnen met lage inko mens achteruit te zetten. Hij wist natuurlijk vooraf al dat dat stre ven nauwelijks haalbaar zou zijn en daarom is het niet verwonder lijk dat volgende week de bijdra- ge-vrije grens door PvdA en CDA verhoogd wordt van 21.650 gulden naar ongeveer 26.000 gul den. We praten hier over de grens van waaraf ouders moeten gaan bijdragen in het levenson derhoud van hun studerende kinderen. In het oude studie- beurzenstelsel ligt die grens op 27.200 gulden. De VVD heeft het intussen maar gemakkelijk. "Inkomens verschillen zijn er nu eenmaal en die moet je niet willen wegwer ken met een studiebeurzenstel- sel", is de stelling van woord voerder Dees. En, hoewel dat ge zien de huidige toestand van 's rijks schatkist onhaalbaar is, de VVD is ook voor volledige oude ronafhankelijkheid: iedereen de zelfde beurs, ongeacht het inko men van de ouders. De verschillen in de kritiek van WD en PvdA op de voor stellen van Deetman, zitten voor al in de manier waarop de lage inkomens behandeld worden. De overeenkomst tussen de idea le studiebeurzenstelsels van WD, CDA en PvdA en zelfs klein links, is dat alle studenten een beurs krijgen die niet samen hangt met het inkomen van hun ouders. Deetman komt voor een deel aan die wens tegemoet, maar het onvermijdelijke gevolg daarvan is dat de lage inkomens op z'n best gelijk blijven. En dat de rijken gewoon rijker worden.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5