LEIDSCH DAGBLAD Specialisten schorten overleg UWE GEN DAGBLAD GEENKWESTIEVANDURVEN MAAR GEWOON DOEN! Omroep Rijnland ook via de ether Graf van King Kong gaat nog niet open Kabinet: nog geen knopendoorgehakt Komende zomer massaal naar het buitenland Meer acties als tariefsverlagingen doorgaan Harde aanpak fietsendieven SANEREN DINSDAG 28 JANUARI 1986 OPGERICHT 1 MAART 1£ No. 37920 ExperimentPTT (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN - De Om roep Rijnland is mogelijk al in maart via de ether te ontvangen. De minister van welzijn, volksge zondheid en cultuur moet hiermee nog akkoord gaan. Joop Walen kamp, voorzitter van 'Rijnland', verwacht echter dat dit op korte termijn gebeurt. De programma's van de streekomroep zijn nu alleen nog via de kabel te ontvangen. De mogelijkheid om via de ether uit te zenden, is het gevolg van een experiment van de PTT. Neder land heeft vorig jaar de beschik king gekregen over een aantal fre quenties voor lokale en streekom- roepen. Omdat verschillende om roepen van dezelfde frequentie ge bruik moeten maken, wil de PTT onderzoeken hoe voorkomen kan worden dat deze elkaar storen. Voor dit experiment zijn de lokale omroepen uitgekozen in Utrecht, Landsmeer én Leiden. Het grootste struikelblok tot dusver was het feit dat de Omroep wet het begrip lokale omroep niet kent. Wanneer de lokale omroepen via de ether uitzenden, moeten ze daardoor op eenzelfde manier worden behandeld als de regionale omroepen. Deze hebben recht op een bijdrage uit de omroeppot. De minister was bang dat op deze ma-** nier de kosten voor het rijk uit de hand zouden lopen. Geruime tijd is gezocht naar een oplossing voor dit probleem. De Omroepraad heeft nu bepaald dat het rijk toch maar een bijdrage moet leveren. Hoog zal die bijdrage niet worden. De Nozema, de be heerder van het zenderpark in Ne derland, betaalt de kosten voor het experiment. En de drie lokale om roepen nemen nu toch al de kosten voor de programma's voor hun re kening. In de nieuwe Mediawet, waarin wél een onderscheid wordt gemaakt tussen regionale en lokale omroepen, wordt de zaak definitief geregeld. Walenkamp vindt het zeer be langrijk dat de Omroep Rijnland de mogelijkheid krijgt om via de ether uit te zenden. De streekom roep is dan ook met transistor- en autoradio's te ontvangen. "Pas dan kunnen we echt volwassen wor den". Het is echter nog de vraag of het etherprogramma van de streek omroep in het hele gebied van Rijnland is te ontvangen. Overi gens zal dit programma niet afwij ken van uitzendingen via de kabel. DEN HAAG/AMSTERDAM (ANP) - Nederland trekt de komende zo mer massaal naar het buitenland. De grote reisorganisaties zijn de afgelopen weken overspoeld met boekingen voor met name zonnige bestemmingen. De onverwacht grote toeloop leidde tot het inzetten van extra personeel en absolute records. Stijgingen tot 50 procent komen voor. Holland International boek te op 20 januari meer dan 5.000 reizen op één dag. Dat was nog niet eerder voorgekomen. Bij Arke Reizen ging het niet anders: een stijging van enkele tientallen procenten ten opzichte van vorig jaar. De belangstelling geldt alle sectoren: de vlieg-, bus- en autoreizen. Op 20 januari no teerde Arke de 100.000ste zomer- boeking. Nog nooit tevoren werd dit aantal zo vroeg in het jaar be- reikt.Arke Reizen heeft tengevol ge van de koortsachtige stroom vakantiegangers de telefooncen trale met twaalf lijnen moeten uitbreiden. Neckermann Reizen maakt mel ding van een stijging van 20 pro cent in de vliegvakanties en van 50 procent in de autovakantierei zen. Neckermann meent dat de slechte zomer van 1985 de belang rijkste oorzaak is. De lagere vlieg- tarieven spelen volgens de reisor- Eind december 1985 meldde het Centraal Bureau voor de Statis tiek al dat niet eerder zoveel Ne derlanders dat jaar de grens over trokken: het CBS sprak van een recordaantal van 5,4 miljoen vakanties. Opvallend noemde het CBS ook de stijging in de vlieg- vakantiereizen: plus 35 procent ten opzichte van 1984. SIKHS BREKEN TEMPEL AF UTRECHT/LEIDEN/DEN HAAG - De medische spe cialisten hebben gistermid dag alle overleg met ge meenten, provincie en rijk opgeschort uit protest tegen de aangekondigde verla ging van de tarieven. Ze werken ook niet meer mee aan medische keuringen voor de socia le wetgeving en verstrekken geen gegevens meer aan het informatie centrum voor de gezondheidszorg (SIG). In Leiden, Leiderdorp en Alphen is van de actie tot nu toe weinig te merken. De meeste specialisten doen gewoon hun werk. LSV-dis- trictsbestuurder Snijder heeft de indruk dat 'in alle ziekenhuizen wel specialisten meewerken aan deze milde vorm van actie', zij het dat patiënten die zwaar de dupe dreigen te worden, worden ont- De landelijke specialistenvereni ging (LSV) reageert met de actie op het onverkort vasthouden van staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) aan de tariefs verlagingen, die 118 miljoen gul den moet opleveren. Volgens hem hebben de specialisten bij lange na niet de 165 miljoen gulden bezui nigd die met hen was overeengeko- (foto GPDl Jules Croiset etaleert zijn culinaire genoegens in 'De martelgang van de lamme dikzak'. PAGINA 19 Rotterdam dringt het spij belen drastisch terug. PAGINA 5 Geen Europese sancties te gen Libië. PAGINA 7 Steunoperatie bij VMF Stork geslaagd. PAGINA 9 Pasjeswet in Zuid-Afrika leidt tot dwangarbeid. PAGINA 13 (van onze Haagse redactie) van de benzine accijns. VVD en CDA zijn het niet met elkaar eens de noodzaak van een extra- snoei-operatie. In de vergadering van de minis terraad is wel afgesproken de ko mende weken de problematiek ge- ,i n i regeld aan de orde te stellen. Van- om de tegenvallende aard- middag heeft de premier op ver gasbaten voor de schatkist zoek van de PvdA-fractie in de DEN HAAG (GPD) Het kabinet heeft nog geen be sluit genomen over even tuele extra-bezuinigingen in 1987 op te vangen. Tweede Kamer een verklaring af- Het kabinet heeft vanochtend drie uur vergaderd over de brief die premier Lubbers vorige week aan zijn collega-ministers heeft ge stuurd. In deze brief schildert Lub bers de zorgelijke ontwikkeling voor de schatkist in 1987 als gevolg de dreigende aardgastegenval- i -■ De aardgasinkomsten dreigen in rGfl cp l"|pfj p naticr>h doktor Klii\ror» kii rlc. vllvzVlv^ AMR1TSAR (AFP) - Militante sikhs zijn gisteren met mokers begonnen de Gouden Tempel i Amritsar in de Indische deel staat Punjab af te breken. Met deze actie en de oproep van militante separatisten tot heilige oorlog dreigt een uitbarsting in Punjab. Op het gebouw wapperden vlaggen van Khalistan, de afhankelijke staat waarnaar de militante sikhs streven. De Gouden Tempel raakte in juni 1984 zwaar beschadigd toen troepen van het Indische leger het complex bestormden om op standige sikhs te verdrijven. Later werd het gebouw met steun van de centrale overheid hersteld, maar zonder toestem ming van de religieuze autori teiten. De actie van de radicale sikhs is bedoeld om deze heilig schennis' uit te wissen, (foto AP) ROTTERDAM (GPD) - Het moge- De ^specialisten beweren het lijke graf van de dubbelspion Chris Lindemans, beter bekend als King Kong, gaat voorlopig nog niet open. Burgemeester Peper van Lpg in één week 7 cent goedkoper ROTTERDAM (ANP) - De prijs van autogas (lpg) gaat donderdag met 3 cent per liter omlaag. De ad viesprijs wordt dan 65,9 cent per li ter. Door deze prijsverlaging is de adviesprijs voor lpg binnen een week met 7 cent omlaag gegaan. Vandaag zijn ook de maandag al aangekondigde prijsverlagingen an de ingegaan voor super- en normale de spe- tegendeel. Volgens de LSV rest de leden niets anders dan actie voeren. De eerste liggen in de administratieve sfeer, maar ze worden heviger naarmate een 'inhoudelijk ge sprek' met Van der Reijden langer uitblijft, aldus de LSV. Het gaat nu om activiteiten waartoe de specia listen niet wettelijk verplicht zijn, zodat Van der Reijden niets kan doen. De bewindsman zei vanmor gen dat hij wel juridisch ingrijpt zodra de artsen hun wettelijke ver plichtingen niet meer nakomen. Hij is bereid tot een nieuw gesprek 'als dat zin heeft'. Voorzitter Derksen KNMG toonde begrip v cialisten. Bij de Gemeenschappe lijke Medische Dienst was nie mand te bereiken voor commen taar op het stopzetten van keurin gen voor de sociale verzekerings wetten. Maar Derksen, die bij het GAK werkt, zei in een persoonlijke reactie dat GMD-artsen in principe zelf de keuringen verrichten leen in bepaalde omstandig! een beroep doen op specialisten Derksen verwacht dat de cliën ten het voordeel van dé twijfel krij gen als een beslissing over voort zetting van het oordeel van een specialist. benzine (2 cent) en diesel (4 cent). Bijlmerbajes na ontsnappingen beter beveiligd lers.1 dramatisch achter te blijven bij de ramingen als gevolg van de scher pe daling van de olieprijs. De prijs van het aardgas is gekoppeld aan die van de olie. In zijn brief schetste Lubbers ook enige bezuinigingsmogelijkhe den. Gedacht wordt onder meer aan het verlagen van subsidies aan het bedrijfsleven en het verhogen Wisselvallig Veel bewolking. Af en toe regen of sneeuw. Minimumtemperatuur onge veer min 2 graden. Middagtempera- tuur rond plus 2 graden. Zuidoosten wind, in het binnenland matig, tot vrij krachtig bij zee, in het Waddengebied en op het IJsselmeer af en toe hard en mogelijk enige tijd stormachtig. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: veel bewolking. Af en toe wat regen of sneeuw. Tempera turen rond of iets boven nul, tijdens het weekeinde iets kouder. 29 januari 1986 Zon op 8.25 uur, zon onder: 17.21 uur. Maan op 21.38 uur, maan onder: 10.12 ENSCHEDE (ANP) - De politie van Enschede gaat grootscheeps de strijd aanbinden tegen fietsen dieven en hun helers. Er is een spe ciaal team in het leven geroepen dat niet alleen fietsendieven moet achterhalen, maar ook het profes sionele helerscircuit. Politie en Justitie hebben afge sproken dat fietsendieven en he lers worden aangehouden en in verzekering gesteld. Door het lan ger vasthouden hoopt de politie er achter te komen of deze mensen zich op grotere schaal met fiets diefstal en heling bezig hebben ge houden. Justitie verwacht dat van deze harde aanpak een preventieve werking uitgaat. Aanleiding voor de actie is een lawine van 705 aangiftes van fiets diefstallen in het laatste kwartaal van 1985. De grootscheepse aanpak vloeit ook voort uit het En- schedese beleidsplan voor crimi naliteitsbeheersing, waarbij 4 AMSTERDAM (ANP) - De Am- sterdamse politie heeft vanoch- tend in de omgeving van de Bijl merbajes een 26-jarige gedetineer de aangehouden, die kort daarvoor uit dit huis van bewaring was ont- loo?snapt. De man nam volgens de po- litie de benen tijdens het sporten op een van de luchtplaatsen. De man klom, ondanks prikkel draadversperringen, via een hek over de muur en belandde in het water rondom de gevangenis. Op de Spaklerweg werd hij opgewacht door twee handlangers in een huurauto. Die zijn ook gearres teerd. De gedetineerde zat in voor lopige hechtenis vanwege diefstal met geweld. Vrijdagmiddag lukte het een an dere gevangene op vrijwel dezelfde manier uit de Bijlmerbajes te ont snappen. Deze 29-jarige gedeti neerde, die buiten werd opgewacht door een vrouw in een auto, is nog spoorloos. Vandaag nog zou Justitie maat regelen nemen in de Bijlmerbajes om ontsnappingen als die van van ochtend en vrijdagmiddag te voor komen. Sinds vorig jaar in het huis van bewaring een reeks beveili gingsmaatregelen zijn genomen, is het aantal ontvluchtingen sterk ge daald. Rotterdam maakte vanmorgen be kend dat dit mogelijk pas over vier weken gebeurt. De beslissing is genomen in overleg met mevrouw Thone, de oud-verzetstrijdster uit Haarlem, die hierom had verzocht. Zij is juist vandaag voor een privé-bezoek van drie weken afgereisd naar India. Peper benadrukte vanochtend dat er geen haast is met het openen van het graf. "De beslissing moet zeer zorgvuldig worden genomen", zo zei Peper, die de afgelopen da gen heeft vastgesteld bevoegd te zijn tot het laten openen van het graf. De grafschouwing moet ant woord geven op de vraag of het wel Lindemans is die in 1946 op de be graafplaats Crooswijk ligt begra ven. Hierover heeft de Haarlemse oud-verzetstrijdster mevrouw Tho ne, die King Kong tijdens de Twee de Wereldoorlog heeft gekend, haar twijfels. Volgens de officiële lezing is Lin demans, die de luchtlandingen van de geallieerden bij Arnhem in 1944 aan de Duitsers zou hebben verra den, begraven op Crooswijk. Hij zou in 1946, na te zijn gearresteerd, in de Scheveningse gevangenis zelfmoord hebben gepleegd. Uit het nog gesloten BVD-dossier over Lindemans uit 1946 zou daarente gen moeten blijken dat King Kong juist niet in Rotterdam ligt begra- De scherp dalende koers van de dollar en de kelde- rende olieprijzen plaatsen het kabinet Lubbers op de valreep voor een netelig probleem. Met de verkiezingen voor de Tweede Kamer in zicht op 21 mei en na vier jaar sa neren van de overheidsfinanciën, leek de politieke oogsttijd voor dit ka binet aangebroken. Maar met zijn rijkdom aan aardgas is Nederland zelf eigenlijk een soort OPEC-land. Sinds de vondst van het aardgas in Slochteren, nu alweer een kwart eeuw geleden, is het tekort van de overheid alleen maar toegenomen tot onhanteerbare omvang. We leef den op te grote voet. totdat het niet langer ging, waarbij de staatsinkom sten uit het aardgas konden oplopen tot meer dan 20 procent. Zolang de prijs van het aardgas was gekoppeld aan sterk stijgende olieprijzen, waren de gevolgen van de eerste en tweede oliecrisis nog op te vangen. Maar nu de olieprijzen da len, kelderen daarmee ook de inkom sten uit het aardgas. Voor 1987 was al rekening gehouden met 6,5 miljard minder aan inkomsten, maar volgens premier Lubbers lopen die inkomsten met nog eens vijf miljard gulden te rug, alleen al in 1987. Alle aanleiding derhalve om maat regelen te nemen, want het kabinet Lubbers ziet anders een beleid van vier jaar in één slag teloorgaan. Zon der maatregelen voor 1987 zou het financieringstekort opnieuw toene men met alle schadelijke gevolgen van dien. Het kabinet is derhalve vandaag in spoedzitting bijeengekomen, nadat premier Lubbers de leden van zijn ka binet vorige week een brandbrief stuurde met suggesties hoe de pro blemen het hoofd kunnen worden ge boden. Is de toestand nu echt zo drama tisch? Toen de energieprijzen na de eerste en de tweede oliecrisis fors stegen, waren de jammerklachten niet van de lucht. Een verlaging van de olieprijzen zouden dus een ver lichting moeten betekenen, zowel voor onze energie-intensieve indus trie als voor de consument, die niet langer wordt geplaagd door stijgende energieprijzen. Het kabinet Lubbers heeft groot ge lijk om scherp te letten op het finan cieringstekort, maar er zijn ook wel degelijk voordelen te bespeuren. Het bedrijfsleven en de burgers mogen immers een niet onaanzienlijke las tenverlichting tegemoet zien, als het kabinet tenminste werkeloos zou blij ven toezien. Dat zou dan wel heel slecht zijn voor de schatkist, en op die manier komt het kabinet zichzelf toch weer tegen. De daadkracht van Lubbers getuigt van politieke moed zo vlak voor de verkiezingen. Want als het kabinet nu nog besluit tot vergaande maatrege len voor 1987, betekent dat zonder meer dat de lastenverlichting voor' burgers en bedrijfsleven beperkt zal blijven. Deze aanpak zal de kiezers niet meevallen, omdat zij natuurlijk altijd snakken naar minder zware lasten, zeker na de laatste jaren. En econo misch gezien is het ook gevaarlijk om al te drastische maatregelen te tref fen. Het bedrijfsleven zou, na jaren lang talmen en dralen, en na de noodzakelijke interne sanering, nu eindelijk fors aan het investeren moe ten slaan. Premier Lubbers heeft eer der al een hartstochtelijk beroep ge daan op de ondernemers om te gaan investeren, zodat nu behoedzaam heid van zijn kant geboden is. De dalende energieprijzen vormen immers ook een sterke stimulans om meer te investeren, met als gevolg economische groei, meer werkgele genheid, en daarmee meer inkom sten aan belastingen en premies. Het kabinet zal die ontluikende economische groei dus niet mogen smoren in al te forse maatregelen die meer kwaad dan goed doen. En de sanering is niet alleen een plicht voor bedrijfsleven en burgers, maar ook voor de overheid zelf. MONNICKENDAM (ANP) - Dit blééf er over van een restaurant en een 100 vierkante meter grote loods van het watersportcentrum De Zeilhoek in Katwoude, bij Monnickendam, die vanochtend volledig door brand wer- strijding van de kleine criminali- den verwoest. De oorzaak van de brand is niet bekend. Persoonlijke onge- teit centraal staat. Het Enschedese lukken deden zich niet voor. Het vuur werd bestreden door de korpsen van beleidsplan staat model voor ande- Monnickendam en Katwoude. De brandweer schat de schade op ten min- re gemeenten. ste 600.000 tot 700.000 gulden. (foto anpi SYNAGOGE OPGEGRAVEN - Bij opgravingswerkzaamheden in Bova op een vijftigtal kilome ter van Reggio di Calabria in het zuiden van Italië, zijn de resten gevonden van een synagoge uit de vierde eeuw van onze jaartel ling. NEEM NU EEN ABONNEMENT! I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! I per maand 22.70 Q per hal» |aar 134,90 (alléén mogelijk met automatische betaling) q per |aar 256,90 per kwartaal f 67,45- uw voorkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Postcode/Plaats - Telefoon (n controle bezorging) len. In plaats vn opsture .eidsch/Alphens Dagblad, Antwoordnummer 1i

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1