4 v Jules Croiset: 'Ik drink nu maar twee pullen bier 'Ooit wil ik de supervisie hebben' PODIUMBLIK DINSDAG 28 JANUARI 1986 KUNST PAGINA 19 Redactie Pieler C. Rosier LEIDEN - De kameropera 'Merg' en Fiesta Gitana prijken deze week naast een aantal toneel voorstellingen op de agenda van de Leidse Schouwburg. Het LAK biedt de komende dans en bewe gingstheater. 'Merg' 'Merg', een kameropera op een tekst van Judith Herzberg met muziek van Henk van der Meu len, js een produktie van De Sa lon. die morgenavond op het po dium van de Leidse Schouwburg staat. Typerend voor 'Merg' is dat de moraal niet aan het slot maar al bij de aanvang te be luis teren valt, als de vier hoofdrolso listen gezamenlijk filosoferen op het thema 'Iedereen heeft altijd wel ites'. Vanaf dat moment is het volgens een al eerder in deze kolommen afgedrukte recensie overduidelijk, dat men 'Merg' niet al te serieus moet nemen. Keer op keer wordt in deze pro duktie een poging in de richting van een parodie op de traditio- nale opera ondernomen. En naar de mening van de recensent voert 'De Salon' deze parodie te ver. 'Het ligt er allemaal net iels te dik bovenop', zo meent hij. Voor een interview met Henk van der Meulen zie men elders op deze pa gina. Fiësta Gitana Fiësta Gitana. het feest van de zigeuners, is voor de negentwin- tigste maal naar Nederland ge komen. En voor de zoveelste keer kan men het vuur van Spaans danstemperanient op de planken van de Leidse Schouwburg zien oplaaien. De flamencokunst - in oorsprong een mengeling, van melancholie, religie en passie - kan er donderdagavond worden genoten. Aan de flamencokenner H.J. da Silva elk jaar weer de taak om een groep dansers en danseressen in Zuid-Spanje op te sporen, die hun kunst zo authen tiek mogelijk in de theaters weten te brengen. De attractie van deze Fiësta Gitana schijnt te zijn dat voor het eerst een gehele zigeu nerfamilie. in Spanje bekend als 'La Pandilla Gitana'. meedoet. Ook de ster-danser Curro Velez is van de partij evenals de danseres Mari Carmen Ledesma. Het pro gramma vermeldt voorts de na men van de zanger El Nino de San Lorenzo en de gitarist Qui- que Paredes. 'Toneelbloed' Puur amusement, vermeldt de programmatoelichting op de voorstelling 'Toneelbloed' met Ton van Duinhoven in de hoofd rol. Deze vrije produktie is vrij dagavond te zien in het theater aan de Oude Vest. Een thriller, maar niet zomaar een thriller. Geschreven door Simon Gray en met als onderwerp een uiterst bi zarre wraakoefening. De hoofd persoon is een toneelmeester in ruste. Getrouwd met een actrice, zijn tijd verdelend tussen haar het huishouden en ontelbare vriendinnetjes, wandelt hij onbe zorgd door het leven. Tot door tussenkomst van een psychiater zijn geluk en huwelijk grondig worden verstoord. Dat maakt hem zeer boos en met inzet van alle toneeltrucs die hij in zijn rij ke carrière heeft bedacht, slaat hij terug. Naast Ton van Duinho ven staan in de Nederlandse ver sie van Stage Struck' Mariëlle Fiolet (zijn vrouw Ann), Jeróme Reehuis (de psychiater V/iddel- camp) en Jaap Wieringa (de Nieuwzeelander Jim). Lamme dikzak De acteur Jules Croiset reist dit seizoen de Nederlandse theaters af met zijn solovoorstelling 'De martelgang van de lamme dik zak', een navrante komedie over een man, die dagelijks 163 kilo met zich mee moet torsen. Om die rol te kunnen spelen hijst Croiset zich elke avond -zaterdagavond doel hij dat in de Leidse Schouw burg- in een kostuum, dat voor namelijk bestaal uit schuimrub ber. Maar zelf ervaart Croiset het probleem van de corpulentie ook dagelijks aan den lijve: de naald van de weegschaal blijft bij hem elke morgen rond de honderd kilo steken. Een gesprek met de acteur over eten en drinken, dik worden en afvallen en over toneel treft men elders op deze pagina aan Wet Features 'Wet Features' met Barbara 'Duyfjes en Lisa Marcus is een voorstelling, die ook wel met 'per formance' wordt aangeduid. De ze theater produktie, die woens dag- en donderdagavond in het LAK staat, gaat over 'nattigheid en over de verhouding tussen twee zusjes'. Het is volgens de programmatoelichting een aan eenschakeling van dansjes, spel letjes met water en objecten, en gestileerde ruzies. In het stuk vor men Marcus en Duyfjes een kop pel. waarbij hun fysieke overeen komsten en verschillen 'subtiel worden uitgebuit'. Ze zwemmen, plassen en spelen bovenop hun koelkasten, terwijl diep ingevro ren baby's hen beloeren. 'Wel Features' wordt een visuele vondst, maar ook een produktie met een sterk dramatische lading genoemd. MacBeth Het iri Tilburg gevestigde Dan sers Collectief komt vrijdag- en zaterdagavond naar hel LAK met 'MacBeth'. Het is de tweede trap van een drieluik van grote- zaalprodukties. De reeks begon in 1984 met 'La Traviata' en zal met 'De tuin der lusten' in '87 een afsluiting vinden. Het Dansers Collectief behandelt de thematiek van deze verschillende kunstwer ken (opera, toneel en schilder kunst) via de aanpak van het ex pressionistisch bewegingsthea ter. Dat betekent dat dat zo min mogelijk woorden en zo min mo gelijk bewegingen en zo maxi maal mogelijke expressie moeten geven. 'MacBeth' wordt bij het Dansers Collectief alleen op de vloer gezet door vrouwen. Daar voor is gekozen om naast de emo tionele strijd die via het stuk wordt aangegaan geen afgeleide en afleidende strijd man-vrouw te tonen. De MacBeth van het Dansers Collectief speelt in een kliniek, in een ruimte uan zeven bij zeven meter, omkaderd door zes meter hoge wanden, afge schermd met gaas. De zeven dan seressen verlaten de twee uur dat MacBeth duurt de ruimte niet. Ze bewegen op de keiharde klanken van de Berlijnse popgroep 'Ein- sturzende Neubauten'. afgewis seld door zachte en met veel ruis weergegeven composities van Van Beethoven. De meningen over deze produktie zijn %terk verdeeld, enkele kranten hebben na de premiere begin deze maand in sterk negatieve zin over de voorstelling geschreven. Sanders Co 'De schrijver en het bewegend papier' is de titel van het stuk, i vaar mee de Stichting Sanders Co (Hans Logeree en Gonny San ders) zondagmiddag de kinder voorstelling in het LAK komt ver zorgen. Mime. beweging, voor werpen en kleuren maken onder deel uit van de voorstelling, die al eerder in Leiden te zien is ge weest. Voor kinderen van vier tot elf jaar. Aanvang 15.00 uur. Hedda Gabler De Leidse toneelvereniging 'Imperium' brengt het komende weekeinde een nieuwe produktie uit: Ibsens psychologisch drama 'Hedda Gabler'. De Noorse au teur schreef het stuk aan het eind van de vorige eeuw. De noodlots- psychologie ra»! het naturalisme heeft er een duidelijk stempel op gedrukt en de personages zijn nogal stereotiep aangedikt. In de bewerking is, naar Imperium laat weten, getracht die psycholo gie te moderniseren, de figuren wat geloofwaardiger te maken en eenduidigheid te vermijden om zoveel mogelijk spanning op te roepen. Imperiums nieuwste produktie, geregisseerd door Bart Vieveen, gaat zaterdag avond in hel Microtheater in pre- In De martelgang van de lamme dikzak AMSTERDAM (GPD) - De Brasse rie van Baerle ligt in Amsterdam op een forse steenworp afstand van het Concertgebouw en is volgens Jules Croiset „momenteel het meest inne restaurant van Amster dam". Zijn vrouw Puck heeft er een part-time baan. maar beide fei ten hoeven niet met elkaar in ver band te worden gebracht, sterker nog: Croiset eet er niet graag: „Ik heb er iets tegen om te gaan zitten eten waar je vrouw werkt, ik voel me dan altijd een beetje opgelaten. Ik kan nooit eens rustig met haar praten, ik krijg zelfs iets beledigds wanneer iemand anders haar nodig heeft". Het is zondagmiddag, rond de klok van tweeën. Ooit een acteur horen improviseren met een spijs kaart als tekst? Croisets toon krijgt iets samenzweerderigs: ,.Ze zitten hier allemaal nog te ontbijten, nou hebben ze hier een zogenaamd he donistisch ontbijt: mango's, roerei, zalm, toast, boter en daarbij nog een glas champagne. Maar ontbij ten doen we maar niet, hè? We gaan maar meteen naar de happen toe. Zullen we een combinatie ma ken van verschillende gerechten en dan elkaar laten proeven?" En geruststellend: „Dan kun je ook geen pap fmeer zeggen, dat is echt voldoende, hoor!" We besluiten tot blini's (boek- weitpannekoekjes met zure room, gesnipperde uitjes en zalm-ka- viaar), een Japanse salade (kipfilet in noten-olie gebakken, icebergsla, peultjes en een teryaki-dressing) en een Limousin lendebiefstuk met geglaceerde sjalotjes. De wijn kaart levert een Gewurztraminer 1984 op. Croiset: „Ik houd van rode wijn, maar die drink ik niet, omdat ik de verschrikkelijke eigenschap heb, dat ik er van in slaap val. Na twee glazen overvalt mij de tome loze behoefte mijn hoofd op een kussen te leggen, de arm om mijn vrouw te slaan en weg te domme len. Daarom drink ik alleen witte wijn en dan nog één soort: een Ge wurztraminer uit de Elzas, dat vind ik (met nadruk) zulke héérlijke wijn". Wat betekent eten voor Jules Croiset: „Door mijn vak eet ik ont zettend veel buiten de deur, maar ik ga altijd naar een zeer goed tot exceptioneel restaurant in den lan de. Ik weet altijd waar ik naar toe ga. Bijvoorbeeld, als ik in Zutphen speel, dan kan ik me nu al verheu gen op dat restaurant daar aan het water. Je hebt ook plaatsen, waar van je zegt: he. bah, ze hebben daar wel een leuke schouwburg, maar je kunt er niet lekker eten. De plaat sen, waar je die combinatie hebt: een leuke schouwburg èn lekker eten. die staan bij mij hoog aange schreven. Ik vind het zo verschrik kelijk om een tussendoortje te eten, in een Chinees of zo. Meestal kom ik voor een voorstelling wat Jules Croiset erkent dat ook hij zijn culinaire smaak heeft moeten ontwikkelen: „Toen ik een jaar of twintig was, speelde ik jeune-pre- mierrollen bij de Haagse Comedie, voor een bespottelijk laag salaris, omdat ik de toneelschool niet had afgemaakt. Toen ontmoette ik daar ene meneer Boone, directeur van de Porceleyne Fles in Delft. Maar tegelijkertijd een enorme theater liefhebber, die zich opwierp om jonge kunstenaars een duwtje in de goede richting te geven en ze aan een bijverdienste te helpen. Nu was die man ook de secretaris van de Vereniging voor Facultatieve Lijkverbranding, zoals dat toen nog heette, en hij hield lezingen in den lande onder de titel: „De wet gever verbiedt nog steeds de vrije crematie". „Hij nodigde mij uit om die lezin gen na de pauze op te vrolijken met repertoire naar mijn keuze. Dat va rieerde van verhalen van Carmig- gelt tot de Forum-rede uit 'Julius Caesar' van Shakespeare. Moet je je voorstellen: een publiek van mensen, dat met één voet al in de kist staat en zich dan afvraagt: gaan we de aarde of de vlammen in. Het leverde in die tijd niet al leen een aardige bijverdienste op, maar die man ging ook altijd voor af met me eten. Dat waren altijd gastronomische uitspattingen. Hij bracht me naar restaurants, waar ik nog nooit van gehoord had<, en ik kreeg eten voor m'n neus wat ik nog nooit gezien had. Omdat ik dat niet gewend was, had ik ook nog nooit te maken gehad met gecom pliceerd bestek of met tafelmanie- .ren. Nou ja, ik boerdemiet en at wel met m'n mond dicht, maar die man heeft mij leren eten". Bier - Moeten we hier ergens de oor sprong zoeken van de zwaar lijvig heid van Jules Croiset? Ten dele. Jules Croiset: „Ja en nee. Ik denk dat mijn grootste vijand mijn grenzeloze liefde voor een glas bier is. Ik weet dat als ik dat een tijd niet doe. dat ik dan direct afval. Maar als ik geen bier drink, ga ik wèl meer eten. Dus denk ik: laat ik nou maar bier blijven drinken, dan eet ik wat minder. Maar het heeft ook met iets anders te maken. Toen ik elf jaar was heb ik tbc ge kregen en heb toen een jaar in bed moeten liggen. In die tijd was het de gewoonte: we mesten 'm maar vet, dat is gezond en dan gaat het allemaal wel weer over. Na dat jaar woog ik 85 kilo.-ik was een mon ster. Ik was toen ontzettend ver liefd op een meisje, Annemarie Crommelinck heette ze. Een doch ter uit een deftige Haagse familie van hoge marine-officieren". „Toen ik weer beter was, ben ik voorzichtig aan de hand van m'n Jules Croiset: witte wijn bij de lendebiefstuk. moeder naar school gelopen om ogenblikkelijk Annemarie te zien. Die is zo vrese lijk geschrokken, die keek me met wilde ogen aan en liep gillend weg. Na een paar maanden had ik wel weer m'n gewone gewicht, maar ik denk dat daar de basis is gelegd. Na mijn dertigste ben ik uit gaan dijen tot wat ik nu ben, rond de honderd kilo". mijn frustratie afgeholpen. ïk kom er binnen voor een broek en zij zeggen: nou, me neer, we weten niet of we uw maat wel hebben. Ik zeg: wat nu? Ja. meneer, dat is in ons vak een baby maatje. Dat helpt je toch wel van een probleem af, niet?" - Gaat Croiset gebukt onder de commentaren van zijn omgeving over zijn omvang, heeft hij eronder geleden? Jules Croiset: „Vreselijk, echt waar. Elke dag wordt er wél geroe pen: hé. dikke, hé bolle. Ook door collega's. Maar tegenwoordig hoor ik het niet meer, mijn vrouw heeft mij een antwoord gegeven dat ik tegen die vervelende bemoeials met mijn lijn moet zeggen: „Puck wil er geen ons van missen". „Maar ja, je hebt hier een zaak, die gespecialiseerd is in grote ma ten, 'High and Mighty'. Daar ben ik twee jaar geleden met een beetje schroom naar binnengegaan: Ju les, het is zover, geef het nu maar toe. Die mensen daar hebben mij „Voor mijn kostuum in 'De mar telgang van de lamme Dikzak' ben ik er weer heengegaan: ik moet een overhemd hebben in die en die maat, dat zal zeker wel een pro bleem worden. Ze lachten: ach, meneer, dat is een tussenmaatje. Ze hebben me een overhemd laten zien, dat ik als nachthemd aan kon... Als je hoort wat daar binnen komt, die mensen komen echt de deur niet meer uit". - De man, die Jules Croiset in de voorstelling speelt, drinkt de hele avond bier. het is een 'running gag' in de voorstelling. Gaf dat niet een probleem? Jules Croiset: „Jazeker, het is een stuk dat zich afspeelt in de jaren twintig, dus je kunt niet een fluitje op het toneel zetten, dat hadden ze toen nog niet. Dus ik eerst hele mooie ouderwetse halve liters geleend. Toen ik de eerste voorstelling speelde had ik negen a tien glazen op. Man. ik was als een kanon. Ik dacht: dat kan niet, zeker niet als ik nog terug moet rijden. Nu heb ik een glas gevonden, dat oogt alsof er veel ingaat, maar ik drink op zo n avond nog maar twee pulletjes bier. En door dat dikke pak transpireer ik bovendien nog veel uit, na de voorstelling kun je mijn T-shirt uitwringen en dan heb je een half glas vol" Bananen Het hoeft geen verbazing te wek ken dat Croiset op het terrein van diëten al even ervaren is als op dat van het koken. Noem een dieet en hij kan er smakelijk over vertellen. Het brooddieet, het dr. Atkins dieet, het puntendieet en ga zo maar door. Croisets conclusie: „Al die die ten helpen heus wel, maar (met volle mond) het vervelende is, je houdt je er toch niet aan. Dan komt het er sneller op dan het er afgeko men is. Ik ben eens een keer 12 kilo afgevallen met het Atkins dieet, dat heb ik zeven maanden volge houden, je mag een heleboel eten. alleen geen koolhydraten. Wel vlees en vis dus, maar geen aardap pels en brood. Ik maakte in die tijd omwegen om de warme bakkers te ontwijken: als ik dat verse brood rook, dan werd ik gek. Maar het ba- nanendieet is bij mij verreweg het populairst. Je eet de ene dag alleen maar bananen (en koffie en thee), de volgen de twee dagen gewoon matig en dan weer een dag bana nen. Als je dat veertien dagen vol houdt, ben je gegarandeerd vijf ki lo lichter..." We zijn ondertussen aangeland bij de koffie met Armagnac. Het gezin Croiset maakt zich zo langza merhand op om naar huis te gaan. Jules Croiset wrijft zich ver ge noegd in de handen: „Vanavond eten we hachee aa la Puck. op z'n Jordanees klaargemaakt...heer lijk". HARRY HUIZING AMSTERDAM - Zonder dat het zo direct in de gaten liep, is in Neder land een generatie componisten opgestaan die een sterke voorkeur aan de dag legt voor het samen gaan van muziek en theater. De Hauser-dynastie zette de trend vanuit de pop- en cabaret-invals hoek; Henk van der Meulen trad met o.a. Chiel Meyering, Guus Janssen en Boudewijn Tarenskeen in de voetsporen van 'serieuze' componisten als Peter Schat en Louis Andriessen. Henk van der Meulen (30) heeft in de afgelopen jaren aan uiteenlo pende produkties meegewerkt. Hij componeerde muziek bij een aan tal voorstellingen van Danspro- duktie, zoals 'Vertigo' en 'Hexa', schreef alle liedjes voor de laatste programma's van Ischa Meijer, was pianist bij Hoketus, maakte een aantal werken voor kameror kest en bedacht samen met Judith Herzberg de opera 'Merg'. Die wordt morgenavond in de Leidse Schouwburg uitgevoerd door De Salon, het theatergezelschap dat hij twee jaar geleden samen met Annemarie Prins en Edwin de Vries oprichtte. Vanwaar die gemeenschappelij ke belangstelling voor het samen gaan van muziek en theater? Henk van der Meulen: "Laat ik vooropstellen dat de componisten die je nu opnoemt niet veel meer dan hun leeftijd gemeen hebben. Maar dat we allemaal bij theater uitkomen heeft wel zijn oorzaken. In de tijd van de Commedia dell' Arte en Shakespeare was de com binatie van muziek en theater heel gewoon. Later is dat een tijd niet zo geweest. Er is nu een generatie aan het ontstaan die zich de vaardighe den daartoe weer eigen maakt". "Mijn eigen voorliefde voor thea ter dateert al van de middelbare "school. Het conservatorium heb ik niet afgemaakt. Daar had men in Componist Henk van der Meulen over samengaan theater en muziek die tijd weinig aandacht voor leer lingen die compositie wilden stu deren. Ik kreeg tijdens de oplei ding aanbiedingen om stukken te maken en heb gekozen voor de leerschool van de praktijk. Voor compositie kun je eijgenlijk geen opleiding volgen. Het is wat dat be treft vergelijkbaar met choreogra fie". Bij het universiteitstheater en met Annemarie Prins, deed Van der Meulen zijn eerste ervaringen op. Daarna was hij vele jaren vaste componist van Stichting Danspro- duktie. Zijn eerste werken voor Dansproduktie hadden een sterk minimale inslag, later ging hij zith meer op muzikale gelaagdheid toe leggen. "Dans is een prettige zuster kunst voor muziek. Het zijn beide abstracte uitingen. Dansers kun nen goed luisteren. Muziek is voor hen de tekst. Ik wil ritmisch her kenbare muziek maken, maar zo danig dat dansers er hun eigen gang op kunnen gaan. Ik wil een polyfonie bereiken van verschil lende kunsten, die elk op een eigen wijze iets met het begrip tijd doen". Kaalslag voor me geweest. Het interessante aan minimale muziek is het con ceptuele karakter. Muziek wordt benaderd vanuit een simpele om schrijving. Zo'n minimale periode werkt als een therapie. Het was een extreme reactie op de ingewikkel de muziek van de jaren zestig. Toen werd er met alle mogelijke grillen wat betreft intervallen en toonstructuren geëxperimenteerd. Dat leverde een soort doodsheid op. Ik heb de minimale muziek no dig gehad om me daartegen af te zetten. Eerst kaalslag, dan weer op bouwen". "Ken je de sieradenontwerper Hans Appenzeller? Tien jaar gele den bestonden zijn sieraden uit kleine driehoekjes of strookjes. Nu maakt hij grote, grillige objecten. Dat herken ik bij mezelf ook". Henk van der Meulen kreeg tij dens het Holland Festival van vo rig jaar kritiek om de wijze waarop onder zijn leiding muziek van Phi lip Glass werd uitgevoerd. Hij zou slordig en zonder inzicht te werk zijn gegaan, en heeft op die kritiek nooit een weerwoord laten horen. "Wat moet je er op zeggen? Die kritiek was buiten proporties. Na tuurlijk was die uitvoering niet perfect. In Nederland is geen uit voeringspraktijk voor wat betreft minimale muziek. Als je nu niet met risico de eerste stapjes zet kunnen we het over tien jaar nog niet spelen. Overigens, in septem ber is het stuk opnieuw uitgevoerd en toen ging het al veel beter. Het is interessanter risico te nemen, dan op een gemakkelijke hit af te sturen. Dat geldt voor 'Merg' ook". Dat Van der Meulen van meerde re markten thuis is, liet hij horen met de muziek voor de solopro gramma's van Ischa' Meijer. Sobe re, functionele liedjes, waarin hij Meijer zelf aan de piano begeleid de. Ze doen onmiddellijk, maar hoe kan het anders in dit genre, aan Weill en Eissler denken. "Ach ja, er zit zoveel in je black box. Ik kan zo zes componisten op noemen door wie ik ben beïnvloed. Bij iemand met de muzikale baga ge van Ischa Meijer moet je het simpel houden; een eenvoudig rit me en niet te grote sprongen in de melodie vanwege z'n beperkte be reik. Anderen hebben me ook ge vraagd liedjes te schrijven, maar ik doe het alleen voor Ischa. Het is een muzikale hobby van me. Peter Schat doet dat niet. maar in de tijd van Mozart was het heel gebruike lijk dat componisten divertisse menten schreven". 'Ik hou van je' Over naar Merg; Judith Herzberg leverde idee en tekst voor deze ka meropera, Henk van der Meulen werkte, met onderbrekingen, drie jaar aan de muziek. In kritieken is Merg wel een parodie op de opera genoemd, waarin de vele herhalin gen die de opera eigen zijn door overdrijving belachelijk worden gemaakt. Van der Meulen: "Gerard Had- ders heeft een postmodern decor gemaakt, ik denk dat dat voor mis verstanden heeft gezorgd. De mo numentaliteit van dat decor is een stijlkenmerk, en niet bedoeld als parodie. En wat die herhalingen betreft, dat is misschien nog een minimaal trekje van me. 'Ik hou van je', kun je in allerlei bewoor dingen zeggen, maar je kunt ook dezelfde woorden op een telkens andere manier zingen. Voor mij heeft dat dezelfde emotionele waarde". Wie voor theater componeert, moet de aandacht voor zijn muziek delen met die voor acteerpresta ties, decor en regie. Werkt dat niet frustrerend? "Ik kwam voor 'Merg' met een volledig uitgewerkte partituur bij De Salon. Dat is geen ideale situa tie. Het is beter als je als schrijver, componist, regisseur en decoront werper van meet af aan samen werkt. Dan kun je een grote een heid bereiken. Waar ik voor mezelf naar streef gaat nog verder. Ik hoop ooit zo ver te komen dat ik de supervisie van zo'n heel project kan hebben. Dit is een leerfase op weg daar naartoe". Zijn volgende project moet die werkwijze een stap dichterbij brengen. 'Kwartetten', zoals de voorlopige titel luidt, zal gebaseerd zijn op het fameuze 'Quartetto Ita- liano', een strijkkwartet van drie mannen en een vrouw, dat kort na WO II triomfen vierde, maar ook aan voortdurende spanningen on derhevig was. De vrouw in het kwartet was met ieder van haar collega's getrouwd geweest, wat zoveel naijver met zich meebracht dat ieder van de kwartet-leden in een afzonderlijke treincoupé reis de. "Het gegeven is voor mij een me tafoor voor de spanning waaronder kunst tot stand komt. Vier kwartet ten van strijkers, zangers, dansers en acteurs zullen het gaan uitvoe ren. Ik wil met de choreograaf, re gisseur en tekstschrijver vanaf het begin samenwerken; dat is een goede voorwaarde om tot een 'Ge- samtkunstwerk' te komen". Toonklok "We leven in een anarchistische tijd zonder algemeen erkende idea len. Neem de 'toonklok' van Peter Schat, dat is een bijna alles omvat tend muzikaal systeem, waaraan hij jaren heeft gewerkt. Toch wordt er binnen de muziek niet gezegd laten we met z'n allen die toonklok gaan uitwerken om te kijken wat dat oplevert. Misschien zou er dan iemand opstaan die met die toonklok boeiender muziek maakt dan Schat zelf. Dat anarchisme brengt een rijkdom aan variaties met zich mee, maar ook het gevaar dat alles bij pogingen blijft. Onze generatie vergeet de utopie, en wil naar eer en geweten goede stukken maken. Wellicht is een volgende generatie er weer aan toe op de tra ditie voort te bouwen". ARIEJAN KORTEWEG

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19