Lood en cadmium van eigen tuin 'Isoleercel pas dan als er geen uitweg meer is' ICTO laat zich niette slachtbank leiden' Interview Volkstuinders geschrokken van onderzoek volksgezondheid Interview DINSDAG 28 JANUARI 1986 PAGINA 15 De volkstuinders zijn zich een hoedje geschrokken. De groenten die zij zelf kweken zijn - althans in een aantal gevallen - besmet met giftige stoffen. Daarom, schreef de regionaal inspecteur van de volksgezondheid, dr. P. Anema, in zijn verslag 'Levensmiddelen en Keuring van Waren' over 1983-'84, doet de amateurteler er goed aan niet elke dag de eigen oogst te eten. Dr. Anema doelde in zijn verslag vooral op die volks tuinen, die zijn aangelegd op vroegere fabrieksterrei nen. Want juist in deze grond worden steeds vaker stof fen als lood en cadmium aangetroffen. Stoffen die be paalde groenten heel snel opnemen. Ze vormen een be dreiging voor de gezondheid. Hoewel de opname van zware metalen - zoals lood en cadmium zijn - van plant tot plant verschilt, maant dr. Anema tot grote voorzichtigheid. Tuinkruiden, noemt hij als voorbeeld, nemen vrijwel niets op. Koolsoorten en andijvie, die een vrij lange groeiduur heben, nemen meer van deze stoffen op dan, bijvoorbeeld, sla dat snel voor consumptie beschikbaar is. Is voorzitter J. Willems van het Algemeen Verbond van Volkstuinverenigingen in Nederland (AWN) ge schrokken van de conclusies in het jaarverslag? Geen spoortje opwinding. Be grijpelijk. Eigenlijk is er ook wei nig nieuws onder de zon. De amateurtelers weten het al lang. Ze moeten voorzichtig zijn. Al een jaar of vijf zijn ze op de hoog te van de gevaren. Gevaren die in het begin van de jaren tachtig aan het licht kwamen. door Jan Westerlaken Hoe kwamen die gevaren aan het licht? Het Instituut voor Bo demvruchtbaarheid in het Gro ningse Haren vond ongewenste stoffen in grond van beroeps- kwekers. Nu heeft dat zelfde in stituut - voortbordurend op het eerste onderzoek - cadmium en lood aangetroffen in de bodem van diverse volkstuinen. Die tui nen stonden overigens al als ver dacht te" boek. Verdacht, omdat ze langs drukke snelwegen (lood- uitstoot) liggen óf in de buurt van chemische ihdustrieën óf het waren volkstuinen waarop iet het verleden vervuilde bagger was gestort. Ruim twintig van die complexen, voornamelijk in de Willems: mij zijn geen gevallen bekend, dat iemand ziek is ge worden van het eten van eigen teelt. (foto gpd) Randstad, werden nauwkeurig onder de loep genomen. Lood en cadmium waren de stoffen waarnaar het instituut op zoek ging en ook vond. Het on derzoek was toegespitst op de vraag hoeveel van deze 'metalen' de groenten opnamen. In het be gin, het midden en tegen het ein de van de groei. De hoogte van de concentraties? Willems doet er niet geheim zinnig over. Hoeft dat vooralsnog niet te doen. Hij zegt: "Wat er aan lood en cadmium werd aange troffen, was niet verontrustend. De concentratie lag beneden de norm die is toegestaan. Hoeveel? Ruim. Alleen, in Rijnmond zaten volkstuinders tegen wie we heb ben gezegd, dat ze toch maar voorzichtig moeten zijn met het eten van groenten uit eigen tuin. De grens was nog niet bereikt, maar wel heel dicht benaderd. Dan heb je als landelijke club de taak je leden op de dreigende ge varen te wijzen. Dat hebben we gedaan". Bloed De Landbouwhogeschool in Wageningen, althans de vak groep voedingsleer, werkte ge lijk met het Groningse instituut aan eenzelfde soort onderzoek. De hogeschool ging echter nog een stapje verder. Zij onderzocht naast de groenten ook het bloed van de mensen die met regel maat van de klok zelfgekweekt voedsel aten. Willems over de uitslag hier van: "We zagen precies hetzelfde beeld als het instituut al had aan getoond. De onderzochte men sen bleven buiten de gevarenzo ne. Anders gezegd: er werden geen buitensporige hoeveelhe den cadmium en lood terugge vonden". Hoewel er dus geen sprake hoeft te zijn van paniek, verkeert Willems zeker niet in een hoera- stemming. Vragen heeft hij over de norm waaraan de volkstuin der zich moet houden. Willems over het waarom: "Die norm is er voor de beroepskweker. Je kunt deze mensen niet met een ama teurteler vergelijken. Daar begin je al mee. Bovendien is de kans maar heel klein, dat de consu ment bij de groenteboer steeds produkten krijgt die van een- en dezelfde kweker afkomstig zijn. Zijn gekweekte groenten wor den misschien wel over heel Eu ropa verspreid". Anders ligt het met volkstuin der. Normaal gesproken eten hij en zijn gezin dagelijks groenten van eigen grond. Met alle gevol gen van dien. Zou er lood en cad mium in het kweeksel zitten, dan krijgen ze elke keer opnieuw een portie op hun bord. Zwaarder Willems: "We moeten ons wel bedenken dat deze mensen een enorme hoeveelheid van die rot zooi naar binnen werken. Ik Willems: de grens was nog niet bereikt, maar wel heel dicht benaderd. vraag mij daarom af of je de norm die voor de beroepskweker geldt wel kunt toepassen op de amateurteler. Mijn mening is dat er voor de volkstuinder veel zwaardere limieten in het leven moeten worden geroepen. Hoe streng die regels zouden moeten zijn? Nee, daar kan ik moeilijk antwoord op geven. Je zult daar, denk ik, een onderzoek aan moe ten koppelen. Dan pas kun je de norm voor de volkstuinder bepa len". Ondanks de toch niet zo on gunstige resultaten van de on derzoeken, is Willems niet echt opgetogen. "Twee dingen moe ten goed in de gaten worden ge houden. Waar de nieuwe volks tuinen worden aangelegd en wel ke produkten erop worden ge kweekt. Praat je over lood en cadmium, dan moet je je beden ken dat hoe groter het blad van de plant is, hoe groter ook de op name van deze stoffen zal zijn. Een rol speelt ook de tijdsduur. Hoelang staan de groenten in het veld. Dat bepaalt mede de opna me van de hoeveelheid stof'. Deskundigen hebben nu wel de aanwezigheid lood en cad mium in de grond van volkstui nen aangetoond, maar is dit geen alarm voor een vervolgonder zoek? Willems beaamt het. "We zijn er niet met deze twee gevaar lijke stoffen", legt hij uit. "Wan neer er bodemonderzoeken wor den gedaan en men komt ver dachte verbindingen tegen, dan moet daar direct melding van worden gemaakt. Stel dat er een stuk grond beschikbaar is voor een nieuwe volkstuin. Cadmium en lood komen in die bodem niet voor. Dan moet er gewoon wor den gekeken of er soms andere metalen inzitten die de gezond heid kunnen aantasten". der onderzoek wees uit, dat bei de vloeistoffen in de oorlogsja ren op deze plek werden opgesla gen. "Waarmee ik dus wil zeg gen, dat we er met het speuren naar lood en cadmium bepaald niet zijn. We moeten gewoon een stuk verder kijken dan de neus lang is. Een keer heb ik het mee gemaakt dat in Rijnmond een al bestaande volkstuincomplex moest worden gesloten. Omdat de bodem ernstig was vervuild". Willems merkte het al op. Alle terreinen zouden moeten wor den onderzocht op schadelijke stoffen alvorens ze als volkstuin worden uitgegeven. Maar wat moet er met de bestaande tuinen gebeuren? En wie neemt de kos ten van dat onderzoek voor zijn rekening? Het antwoord komt van Wil lems: "Met minister Braks (land bouw) hebben we vorig jaar uit gebreid over deze problemen ge praat. Aan het adres van de volkstuinder had hij wel een ver wijt: ze gaan soms onverant woord om met bestrijdingsmid delen, ondanks dat er ook telers zijn die gebruikmaken van biolo gische middelen. De uitwerking van het gif kennen ze niet of nau welijks. Daar, zei Braks, moet wat aan worden gedaan. Ten eer ste nieuwe gronden voor tuinen onderzoeken en in de tweede plaats moet worden onderzocht of de bodem vruchtbaar is. Als je zoiets doet kun je direct bepalen welke stoffen wel en welke niet moeten worden toegevoegd. De minister heeft toegezegd, dat hij een groot deel van de kosten voor dit soort onderzoeken voor rekening van zijn departement wil Afgekeurd Nog niet zo lang geleden werd er een terrein afgekeurd, omdat er zink in de grond voorkwam. In het begin van de negentiende eeuw had er op die grond een zinkgieterij gestaan. Het afval kon zij vrij lozen. Op een andere plek werden grote hoeveelheden olie en benzine aangetroffen. Na- Mest Open staat dan nog hoeveel mest - hetzij synthetische, hetzij natuurlijke - de volkstuinder op de grond strooit. "Matigen is een goede zaak", overweegt Willems. "Nu gebeurt dat nog veel te vaak uit de losse hand. Wat je ziet is dat de mensen er van alles op gooien waarvan ze vermoeden dat het de groei van de plant sti muleert. Sommige stoffen heeft de bodem helemaal niet nodig. Als de grond niet zuur is hoeft er, om maar eens wat te noemen, geen kalk op. Strooien hoort er bij, denkt de volkstuinder. Wan neer hij deze gedachte eens zou laten varen, scheelt hem dat ook nog eens een behoorlijke duit in zijn portemonnee. Laten we er geen misverstand over laten be staan: de gezondheid blijft wel op de eerste plaats". Het probleem heeft de aan dacht van de AWN. Samen met het ministerie van landbouw is Willems op zoek naar een betere methode van voorlichting aan de 170.000 volkstuinders. Gezocht wordt ook nadr een manier om zeker anderhalf miljoen mensen te bereiken die bij hun huis pen moestuintje hebben. De voorzitter: "We moeten de amateurtelers laten weten wat wel en wat niet op de grond kan worden geteeld. Misschien moet er worden gezocht naar rassen die minder gevoelig zijn voor een bepaalde vervuiling. Voorlich ting zal ook nodig zijn over de bewerking van de grond en hoe er met de natuur moet worden omgesprongen. We moeten bo ven tafel zien te schoffelen aan welke vorm van voorlichting er vooral behoefte is. Of je die schriftelijk moet geven of in de vorm van praktische voorbeel den. Nederland heeft enkele mo- deltuinen waaraan het bezoek jaarlijks toeneemt. Juist daar kunnen de volkstuinders zien hoe er moet worden gewerkt. Wat erg belangrijk is, is het feit dat het ministerie van landbouw een volkstuinconsulent gaat aan stellen". Reactie De berichten hebben voor de nodige schrik gezorgd. Maar pa niek is er niet uitgebroken. Wil lems: "Omdat we min of meer al wisten dat we voorzichtig aan moesten doen. Ik denk dat tus sen vijfjaar geleden en nu de ver vuiling zeker niet ernstiger is ge worden. Of er ooit wel eens ie mand ziek is geworden door het eten van eigen teelt? Mij zijn geen gevallen bekend. Weten schappelijk staven kan ik die be wering niet. Maar zij is een waar heid als een koe". LEIDEN - Het psychiatrisch-zie- kenhuis Endegeest isoleert alleen dan patiënten als er helemaal geen uitweg meer is. Wanneer die pa tiënten een gevaar voor zichzelf zijn óf voor hun omgeving, dan worden ze 24 uur permanent in de gaten gehouden. Opsluiten, bena drukt psychiater C. Hrachovec, is zelfs dan nog niet aan de orde want daar worden de patiënten eerder slechter van dan goed. door Jan Westerlaken Samen mét de hoofdverpleeg kundige J. van Liempt reageert de psychiater op de negatieve publici teit die de afgelopen weken via de media op de psychiatrische zieken huizen in het algemeen is afgeko men. Het begon met een onder zoek van de Leidenaar Ad Kerkhof die in zijn proefschrift weinig lo vende woorden aan het adres van de psychiatrie richtte. De inrichtin gen ontkenden de gesignaleerde tekortkomingen in alle toonaar den. Kerkhof kreeg steun van de psychiatrisch verpleegkundige Ce cile aan de Stegge. Zij haalde on der meer het voorbeeld aan van een vrouw die anderhalfjaar in een isoleercel werd 'verpleegd'. "We zitten als het ware bij die pa tiënten op de lip om isoleren te voorkomen", voegt Van Liempt er aan toe. "Op andere plekken in het ziekenhuis moet je in zulke geval len wel een veer laten. Dat is be grijpelijk. Maar", zegt hij direct, "het is niet zo, dat daar dan onver antwoordelijke dingen kunnen ge beuren. Overigens: de afgelopen twee jaar is het bij ons niet voorge komen dat een patiënt langer dan drie dagen werd afgezonderd. Duurt een isolatie langer dan zeven dagen, dan wordt de inspecteur van de geestelijke volksgezond heid daarvan in kennis gesteld". Zodra een patiënt, die zichzelf wil doden, binnenstapt, beginnen de gesprekken. Gesprekken waar in vooral de nadruk wordt gelegd op het leren omgaan met emoties in plaats van zelfmoord te plegen. "Wat wij vooral doen", stelt Van Liempt, "is de patiënt leren hoe hij een uitweg kan vinden voor de pro blemen waarmee hij worstelt. We sluiten een soort contract: de pa tiënt laat zijn suïcidale gedachte varen en wij proberen hem weer op het goede spoor te zetten. Natuur lijk, we weten dat we risico's ne men. Maar die dragen wij niet al leen. De familie speelt hierin min stens een even belangrijke rol. Zij heeft een deel van de verantwoor delijkheid. Langzaam maar zeker proberen wij uit beeld te verdwij- Taboe Praten over zelfdoding. Tot voor kort lag daarop een enorm taboe. Vlug gaat het niet, maar toch raakt dat beeld op de achtergrond. Luis ter naar Van Liempt: "Aan iedere patiënt die hier binnenkomt stel len we de vraag of hij wel eens aan zelfdoding heeft gedacht. Wat zie je dan? Ze gaan daar vaak heel diep op in. Alleen al door erover te pra ten merk je, dat je een isolement doorbreekt. De patiënten vertellen, dat ze met de gedachte rondlopen, dat de dood de enige oplossing voor hun problemen is. Dat ze dan pas gelukkig zijn. Daar tegenover plaatsen wij de mooie dingen die het leven te bieden heeft. Anders ligt het met mensen die al ik weet niet hoe lang met zelfmoordplan nen rondlopen. Toch probeer je er van alles aan te doen om hen die voornemens uit het hoofd te pra ten". Psychiater Hrachovec zegt het met extra nadruk. Patiënten wor den nooit tegen tegen hun zin op genomen. Er is altijd sprake van een verwijzing door een psychiater van het Riagg (ambulante hulpver lening). Een patiënt wordt alleen in het ziekenhuis opgenomen als hij een gevaar voor zichzelf is en een bedreiging voor de omgeving. "Acute suïcidaliteit is niet vol doende voor een gedwongen opna me", stelt Hrachovec. "Een ge dwongen opname mag pas als de burgemeester, in ons geval Leiden, zijn handtekening heeft gezet. Bin nen drie dagen vindt er vervolgens een gesprek plaats met de patiënt, zijn advocaat, de rechter en de be handelend arts. Vindt de rechter de opname niet terecht, dan staat de patiënt binnen de kortste keren weer vrij op straat". Over de zorg voor de chronisch- psychiatrische patiënten en de ver kleining van het ziekenhuis, merkt Hrachovec op: "De psychiatrische ziekenhuizen moeten zo klein mo gelijk worden. Ons beleid is daar al een jaar of zeven op afgestemd. De afgelopen vijfjaar hebben we tach tig bedden in de chronische sector ingeleverd en in de komende tien jaar worden er nog eens net zoveel afgestoten. Deze patiënten plaat sen we met z'n vieren in huizen die in gewone woonwijken staan. Een verpleegkundige brengt hun dage lijks een bezoekje. Twee jaar gele den zijn we daarmee in Warmond begonnen en vorig jaar hebben we vier mensen in Rijnsburg onderge bracht. Het gaat goed. Voor de toe komst hebben we de toezegging dat we nog eens dertig chronische patiënten op deze manier mogen huisvesten". Waar Endegeest naar streeft, al dus Hrachovec, is meer de nadruk leggen op dagbehandeling. "De pa tiënten mogen dan gewoon thuis blijven wonen. We hebben toe stemming om met twintig van deze plaatsen te beginnen. Ik durf te be weren, dat wij, wat betreft het te rugbrengen van het aantal bedden, verder zijn dan andere psychiatri sche inrichtingen". Hrachovec: verder dan andere vsychiatrische inrichtingen. (foto Holvast! Het Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening (IC TO) zal op 7 februari niet deelne men aan de eerste raadpleging van de Hervormde Kerk over de wapenwedloop. Dat staat in een brief van het ICTO aan de her vormde 'Raad voor de zaken van overheid en samenleving' (ROS), die de 'consultaties' organiseert, en aan de synode. De 'monopoliepositie' van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) binnen de kerk en de nau we banden van de raad voor overheid en samenleving met het IKV zijn voor het ICTO reden om van deelneming af te zien. "Wij voelen er niets voor, ons door de ze raad - een IKV-wolf in schaapskleren - als een lam naar de slachtbank te laten leiden". De tegenhanger van het IKV taxeert de raadplegingen als een 'volstrekt vrijblijvend sympo sium'. De brief wijst nog op de geringe steun onder hervormden voor het volkspetitionnement te gen de plaatsing van kruisraket ten. Daaruit blijkt, volgens het ICTO, opnieuw hoe weinig steun het IKV in de Hervormde Kerk heeft. De hervormde synode besloot in 1983 tot de consultaties nadat zij verzoeken van het ICTO en het Hervormd Beraad Vredes vraagstukken (HBV) om gelijke erkenning als het IKV had afge wezen. Het HBV, dat ook grote bezwaren heeft tegen de steun van de kerk aan het IKV, gaat wel naar de consultatie, evenals het IKV, Kerk en Vrede en Pax Christi. Van kerkelijke kant zul len leden van het hervormde sy- nodebestuur aanwezig zijn. Wassenaar. De Nederlandse Protestantenbond in Wassenaar houdt zaterdag in het kerkge bouw Lange Kerkdam 46 een conferentie over 'de toekomst van de vrijzinnigheid'. Inleiders en forumleden zijn onder ande ren ir. H. Borleffs, voorzitter van het hoofdbestuur van de NPB, ds. B. van Ginkel uit Amster dam, prof. dr. A. van der Meiden, dr. R. M. Nepveu (die de confe rentie zal leiden), prof. dr. P. Smits, ds. D. A. Werner en ds. G. S. Westerouwen van Meeteren. Vier thema's komen deze dag aan de orde: wat onder vrijzin nigheid moet worden verstaan, de actuele situatie van de vrijzin nigheid, haar toekomst en hoe streven vrijzinnigen hun doel na. De belangstelling voor de confe rentie is groot. Mevrouw I. van der Meijden (een van de organi satoren): "We zitten mudvol; ik heb al veertig mensen moeten af wijzen". Leiden. De heer W. J. Ouwe- neel uit De Bilt komt weer vier lezingen in Leiden houden: op 31 januari, 28 februari, 14 maart en 11 april om 8 uur in de Lokhorst- kerk aan de Pieterskerkstraat. De lezing van komende vrijdag gaat over 'Europa vandaag en morgen'. De andere onderwer pen zijn: 'Haalt de Sowjet-Unie het jaar 2000?', 'Brandpunt: Is raël' en 'Hebben de christenen nog toekomst?' Nadere inlichtingen kan de heer E. B. de Jong geven, Falje- rilstraat 2, 2334 CM Leiden, tele foon 071-175383. Hij schreef ons, dat dr. Ouweneel in zijn lezingen voor geen enkele groep christe nen propaganda maakt. Vakantieweken. Het Alge meen Diakonaal Bureau van de Gereformeerde Kerken organi seert dit jaar 55 vakantieweken voor ouderen die niet (meer) zelf standig met vakantie kunnen, voor mensen met een kwetsbare gezondheid, gehandicapten, één oudergezinnen en voor alleen staanden en extra belaste vrou wen en echtparen tot 65 jaar. De weken zijn in de periode van 3 mei tot en met 13 december in 'De Blije Werelt' Lunteren, in 'Kerk en Wereld' Driebergen en in het 'F. D. Roosevelthuis' Doorn. Om de groepen waarom het gaat te bereiken is de informatie gids toegestuurd aan de diako- nieën van de gereformeerde en christelijke gereformeerde ker ken en de hervormde gemeen ten. De gids is ook uitgegeven onder verantwoordelijkheid van de diakonale organen van deze kerken. Wie belangstelling heeft, kan contact opnemen met de plaatse lijke diakonie of met de recrea tie-afdeling van het Algemeen Diakonaal Bureau, postbus 2211, 3830 AH Leusden, telefoon 033- 943244, toestel 232 en 233. Hervormde Kerk: beroepen te Elburg en te Katwijk aan Zee (toezegging) S. van den Oever Dordrecht, te Veenendaal W. J. Gorissen Voorthuizen; aangenq- men naar Geleen-Oost J. A. Com- pagner, luchtmachtpredikant, voorheen christelijk gerefor meerd predikant te Rotterdam, de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Veessen (bij Heerde) J. A. G. van Zanten, aanstaand emeritus-predikant te 's Heer Abtskerke, naar Doetinchem M. G. Pettinga en mevrouw E. S. Pettinga-Burger Longehou- Schettens-Schraard-Wons (Fr.). Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Axel G. F. de Kimpe Gees, te Heemse H. Hidding Bunschoten; aangeno men naar Assen (voor zendings- dienst in Brazilië) T. J. Havinga Broek op Langedijk, bedankt voor Bergentheim, Dalfsen, Delft, Groningen, Rouveen en Voorthuizen-Barneveld H. E. Nieuwenhuis Ermelo. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Bunscho ten R. van Beek Veenendaal, te Elburg H. C. van der Ent Dor drecht; bedankt voor Tholen P. Beekhuis Rotterdam-Kralingen. Bonhöffer. I^t ouderlijk huis van Dietrich Bonhöffer in Berlijn (Mariënburgerallee 43 in de wijk Charlottenburg) wordt voor'f 1,5 miljöbn gerestaureerd en verbouwd tot gedachtenis- en ontmoetingscentrum. In 1987 zal het werk worden voltooid. Na het overlijden van Bonhöffers ouders werd het huis verkocht, maar de Berlijnse Evangelische Kerk kocht het terug met steun van de Zweede Lutherse Kerk. Dietrich. Bonhöffer, theoloog van wereldnaam, zou, als hij nog leefde, volgende maand 80 jaar zyn geworden. Zyn verzet tegen Hitier moest hij op 8 april 1945 in een concentratiekamp met de dood bekopen. Noorse staatskerk. Een ker kelijk onderzoek wees uit, dat in Noorwegen 92 procent van de bevolking tot de lutherse staats kerk behoort. Toch staat 40 pro cent onverschillig tegenover de kerk; bij de jeugd is dat zelfs 55 procent. De 'vrije kerken' groeien. De 'pinkstergemeenten' "zijn met 44.000 leden de grootste vrije kerk, gevolgd door de 'evange- lisch-luthersen' met 19.600. De rooms-katholieken gingen van 9700 leden in 1971 naar 17.000 nu. Noorwegen telt 1&600 baptisten. Overleden. L. Ron Hubbard, oprichter van de 'Scientology- kerk', is op zyn boerderij buiten Los Angeles aan een beroerte overleden. Hij werd 74 jaar. De laatste jaren had Ijij niet meer de leiding over de organisatie en haar instellingen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15