Beerput bevatte geschiedenis van eeuwen Invullen Palace-gat was enorme Meisjes mogen er helemaal niets Vondsten te zien tijdens open dagen in Boerhaavehuis Zoeterwoudenaar studeert af op plan voor Noordwijkse boulevard Alphense studente met beurs jaar naar Japan VAGINA 14 DINSDAG 28 JANUARI 1986 "Wanneer je die taal helemaal eigen I (foto Nanno Bloupot) Leiden een jaartje uitschrijven. Na Japan ga ik verder waar ik geble ven ben". Een belangrijk gegeven in zijn ontwerp is de omleiding van het verkeer. De aansluiting van de Parallelboulevard op de Noord- boulevard, die nu nog voor de Hoofdstraat ligt, moet in de rich ting van Huis ter Duin worden verschoven. De Olieburg krijgt in zyn plan een belangrijke rol als doorgaande weg. Hotel Schildwacht wil een hotel met allure: "De hotels in Noordwijk zijn, op enkele uitzonderingen na, te armetierig. Het wordt tijd om de hotelaccommodatie voor de op wat meer luxe gestelde mensen uit de middenklasse uit te breiden". Een low-budget-ho- tel is het dan ook niet geworden. Het hotel doet Amerikaans aan met een grote entree aan de Noordboulevard. Onder het hotel moeten win kels komen. "In de winter of bij slecht weer zié je geen mens op straat in Noordwijk. Door een overdekte winkelpromenade, het plateau waarop het hotel staat steekt uit, wordt de aan trekkelijkheid van het gebied groter". Onder de grond zou een parkeergarage voor 200 auto's moeten komen waarvan de in gang gelegen is aan de Olieburg. Het hotel heeft 130 kamers, een aantal restaurants, een zwem bad, sauna en meer van dergelij ke faciliteiten. Het hotel heeft een L-vorm waarvan de langste zijde langs de Boulevard ligt. Bij de keuze van bouwmaterialen heeft Schildwacht zich laten lei den door het karakter van het dorp. "Het blijft moeilijk om de laagbouw van het dorp mooi te laten overlopen in de hoogbouw van hotels en appartementen. De achterzijde van het hotel heb ik daarom uitgevoerd in beton met metalen platen. Bovendien ligt aan de kant van het dorp achter het hotel een laag deel van het complex. Daarin worden de huishoudelijke diensten en een zalencentrum ondergebracht. De zeekant van het hotel is af gewerkt met stenen platen (soort tegels), daarop hangt een meta len buizenconstructie waaraan de balkons zijn bevestigd. Terras Schildwacht heeft ook groot ste plannen voor de rest van het Palaceplein. Naast het hotel in de richting van Huis ter Duin) zou hij graag een terrassencom- plex zien. Voetgangers die van uit het dorp komen worden via plateau's geleidelijk tot op de hoogte van het hotel (vier meter boven de boulevard) geleid. Op die hoogte ligt een terras met een restaurant. Vanaf het restaurant wil de student een loopbrug aan leggen over.de boulevard. Bo vendien is er vanaf het plateau een weg naar een uitkijktoren. De Zoeterwoudenaar heeft zo zijn bedoelingen met het terras en het restaurant. "Een hotel her bergt vaak ander volk dan de doorsnee-Noordwijker. Er moet een verbinding worden gelegd tussen deze twee groepen en het terras leent zich daarvoor bij uit stek. Overigens wordt dat con tact ook in het hotel bevorderd door de hal met aangrenzende restaurants en cafés openbaar te maken". Een jaar lang heeft Schild wacht aan vrijwel niets anders gedacht dan zijn hotel in Noord wijk. De tekeningen hangen in zijn kamer, de maquette neemt al maanden de eettafel in beslag. Zijn bouwplan heeft echter maar één doel; erop afstuderen. Het ziet er niet naar uit dat het ooit zal worden verwezenlijkt. "Het was leuk om eraan te werken, je weet van tevoren dat het slechts een 'studieus' plan is en dat er waarschijnlijk niets mee wordt gedaan. Toch kan Noordwijk er best iets aan heb ben. Ik heb de problemen ter plaatse geanalyseerd en daar voor oplossingen gezocht". ALPHEN AAN DEN RIJN - Niet te doorgronden. Voor de 20-jarige Carla Boonstra uit Al phen is de doorsnee Japanner voorlopig een groot mysterie. Ze is weliswaar derdejaars stu dente Japanse taal en cultuur aan de Leidse universiteit, maar geeft volmondig toe nog weinig inzicht te hebben in de typisch Oosterse mentaliteit. Die kennis kan ze het volgende studiejaar ruimschoots op doen, want de Alphense heeft van de Japanse Tokai Bank de uitnodiging gekregen om daar een jaar te komen studeren. door Mark van Dijk "Je weet niet wat er in die mensen omgaat. Ze zijn zo anders", vertelt de studente over Japanners. Ze spreekt uit ervaring. Bij de selectie voor de toekenning van de studie beurs heeft ze een spervuur van vragen moeten doorstaan van Ja panse bankiers. Een confrontatie aan een grote vergadertafel en van zelfsprekend in het Japans. Boonstra: "Het was een soort kruisverhoor. Ze wilden waar schijnlijk absoluut zeker zijn van een goede keuze uit de kandidaten. En die Japanners bleven maar ha meren op mijn motivatie". Van doorslaggevend belang daarbij zou haar interesse in econo mie zijn geweest. Na de studie aan de subfaculteit voor japanologie en koreanistiek in Leiden, wil ze Eu ropese bedrijven gaan adviseren over het zaken doen met Japanse ondernemingen. Omdat de cultu rele achtergronden van Europa en Japan nogal verschillen, verwacht de Alphense op het raadgevende vlak nog heel wat werk voor het bedrijfsleven te kunnen verzetten. "Vreemde talen en economie hebben me altijd al getrokken. De Europese talen spreken me niet bijzonder aan en toen is het zo goed als vanzelf een studie Japans geworden met als bijvak Koreaans. Het was er eigenlijk ineens". Het doctoraal examen kan Boonstra doen in de afstudeervariant met bedrijfskunde. Vandaar dat ze nu de Oosterse talen combineert met Nagoya Ook in Japan gaat ze de beide vakgebieden samenvoegen. Op de internationale universiteit van Na goya, een grote industriestad op enkele honderden kilometers van de hoofdstad Tokio, bestaat de ene helft van haar lesprogramma uit taalwetenschappen en de andere helft uit economie, politiek, inter nationale betrekkingen en een stu die van het zaken doen op z'n Ja pans. Carla Boonstra vertrekt eind au gustus. Ze gaat samen met de 19- jarige Mare Teeuwen uit Eindho ven. Ook deze tweedejaars aan het Centrum voor Japanologie en Ko reanistiek in Leiden heeft een stu diebeurs van de Tokai Bank gekre- werp te komen, dan werd een be roep gedaan op deskundigen. Kerkvliet schat dat beiden er rond de 300 uur aan hebben gewerkt. "Maar dat hebben we er graag voor over gehad". Ook de eeuwenoude tuin rond het Boerhaavehuis heeft heel wat geheimen uit het verleden prijs ge geven. Vooral munten en knopen werden in de beroemde tuin van Hermannus Boerhaave gevonden. Zo werden er bijvoorbeeld reken penningen duiten van Huissen en Zeeland gevonden. Maar met be hulp van de metaaldetector trof het tweetal ook een wapenstuiver van Groningen en wat muntgewichtjes aan. "Het leukste wat we vonden was een zilveren stuiver uit de tijd van Karei de Vijfde", aldus Kerk vliet. Ook die munten werden geda teerd. Lukte het de twee niet zelf, dan werd een beroep gedaan op het Munten- en Penningenkabinet in Den Haag. "Maar in de meeste gevallen kwamen we zelf wel ach ter de herkomst van de munt. Vooral De Vries heeft wat dat be treft een rijke ervaring van onge veer 50 jaar", zegt de Voorhoutse slijter. Afscheid Deze week heeft het tweetal af scheid genomen van hun inmid dels dierbare spullen. De voorwer pen worden opgesteld in een vitri ne, die ook door Kerkvliet en De Vries is gemaakt, in een van de ka mers van het monumentale Boer haavehuis. Een afscheid dat zeker geen pijn doet by de twee. "De voorwerpen zijn bij het kerkbestuur van de hervormde ge meente in goede handen. Uiteinde lijk horen de spullen bij het Boer haavehuis", aldus Kerkvliet. "Wij vinden wel weer een nieuw plekje om te speuren. We hoeven we ons niet te vervelen nu deze periode is afgesloten". VOORHOUT - Belangstellenden die vrijdag of zaterdag een bezoek brengen aan het gerestaureerde Boerhaave huis in Voorhout kunnen daarbij ook een kijkje nemen bij de vitrine met historische vondsten. Ter gelegenheid van de heropening van het monumentale pand in het bollen- dorp wordt die beide dagen open huis gehouden. De voorwerpen die worden ten toongesteld zijn vorig voorjaar door de Voorhoutse slijter Kees Kerkvliet en de Noordwijker Arie de Vries uit de beerput onder het geboortehuis van de beroemde Voorhoutse wetenschapper Her- Boerhaave gehaald. door Kees van Kuilenburg Beide bollenstrekers loerden al jaren op de kans om deze afvalput onder het Boerhaavehuis te door zoeken. Beerputtten legen was een karwei waar in de regel niet met al te veel enthousiasme naar werd uitgekeken, maar in dit geval lag het duidelijk anders. "In dergelijke oude putten vind je vaak de ge schiedenis van eeuwen terug. En met die geschiedenis houden wij ons uiteindelijk bezig", vertellen De Vries en Kerkvliet. De belangstelling van de twee voor het opgraven van historische voorwerpen is uiteraard niet bij het Boerhaavehuis begonnen. Samen stroopten zij in het verleden het ge bied tussen Haarlem en Leiden met hun metaaldetectoren af. Zo werden er achter de Haarlemmer straat in Leiden en in de Stevens- holjespolder in de Sleutelstad veel voorwerpen door de twee gevon den. Jamboree Op een terrein in Vogelenzang waar in 1937 de Wereldjamboree werd gehouden, vond het tweetal van medailles, speldjes en andere herinneringen aan het massale padvinderskamp. Nu is dat terrein eigendom van supergrutter Albert Heijn. Zonder problemen gaf hij de Voorhouter en de Noordwijker toe stemming om op het terrein te speuren. En niet zonder succes. Van vrijwel alle landen die aan die j jamboree deelnamen werden nog voorwerpen in de grond aangetrof fen. Maar hoewel de Voorhouters in de loop van een jaar of vijf flink aan hun trekken kwamen, bleef de beerput van het Boerhaavehuis toch nummer een op het verlang lijstje van Kerkvliet en De Vries. Die kans kwam begin vorig jaar. Het geboortehuis van Voorhouts beroemde zoon, dat rond 1660 werd gebouwd, stond een ingrij pende opknapbeurt te wachten en de beide speurders konden einde lijk aan de slag. Honderden scherven, stukken hout, en andere sporen uit de histo rie werden uit de put gebaggerd. Ook trof het tweetal een oud lede ren kinderschoentje in de beerput aan. De meeste voorwerpen date ren uit de periode van 1650 tot 1780. In totaal werden er rond de 100 voorwerpen uit de put gehaald. Een aantal waarmee het tweetal ui teraard bijzonder tevreden is. Opknappen Daarna volgde het opknappen van de spullen. Geen eenvoudig karwei. In de meeste gevallen moesten de voorwerpen weer in el kaar worden gepast. "Je begint met wat scherven en stukken en geleidelijk aan ontstaat een pot, in het verleden in het Boerhaave- glas of vaas". In de meeste gevallen huis. "Op een of andere manier huishoudelijke voorwerpen, ook schitterend Delfts aardewerk en Chinees porselein. Geleidelijk aan kreeg het tweetal een beeld van hoe er werd geleefd ging die geschiedenis ven als we weer een oud-Hollandse roemer bij elkaar hadden gevon den of een slingerglas. We droom den dan als het ware weg", vertelt Kerkvliet. t Het dateren van de vondsten ge beurde aan de hand van beschrij vingen. Beide spitters naar ons verleden bezitten een rijk gevulde boekenkast. Lukte het niet om zelf achter de herkomst van het voor gen. De in Amsterdam gevestigde dochteronderneming van de Ja panse bank stelt het onbekend ge houden bedrag beschikbaar ter ge legenheid van haar 10-jarig be staan. De twee Leidse studenten krijgen de beurs wegens hun stu dieprestaties en inzet. De Tokai Bank betaalt de vlieg reis, het schoolgeld en zorgt voor huisvesting en zakgeld. Het is ove rigens een zeldzaamheid dat er beurzen beschikbaar zijn voor een studie in Japan. De colleges wor den gegeven in het Engels. Het schooljaar duurt tien maanden en vervolgens mogen beide studenten nog een maand geheel verzorgd door Japan toeren. De Eindhovenaar krijgt onder dak op de campus van de universi teit. Omdat op het universiteitster rein uitsluitend jongens mogen wonen, wordt de Alphense onder gebracht bij een gastgezin in de stad. Carla Boonstra: "Ik weet nu al dat ik niet heel lang in Japan zou willen wonen. Mezelf aanpassen aan de regels kan ik best wel, maar alleen voor een afzienbare tijd. Het moet er heel streng aan toe gaan. Bovendien zijn meisjes in Japan veel minder dan jongens. Ik hoop dat alles nog meevalt, maar als meisje schijn je daar helemaal niets te mogen". Oranda Mura De studente hoopt vurig op eni ge zelfstandigheid, gedurende haar verblijf bij het gastgezin. Ze zit boordevol plannen om er zo nu en dan eens tussenuit te piepen. Hoog op het wensenlijstje staat een be zoekje aan Oranda Mura, het Hol landse dorp bij Nagasaki. De Al phense verwacht daar enkele vriendinnen te treffen van de Leid se universiteit. Deze als kaasmeis jes verklede studentes vormen daar een ware toeristische attrac tie. Het fraaie van Japan vindt Carla Boonstra dat daar de oude cultuur nog leeft naast de geavanceerde technologie. In Nederland zouden NOORDWIJK - Het 'Gat van Palace' in Noordwijk blijkt ook buiten de bloe- menbadplaats tot de ver beelding te spreken. Ben Schildwacht, student aan de Academie van Bouw kunst in Amsterdam hoopt af te stude ren op een bouwplan voor het plein. Hij heeft een plan gemaakt voor een ho tel, terrassen en een uit kijktoren. Ook de wegen loop ter plaatse zou ingrij pend moeten worden ver anderd. door Monica Wesseling Schildwacht heeft het afgelopen jaar de structuur van het dorp Noordwijk grondig bestudeerd. "De ontwikkeling van het dorp tot toeristische badplaats is wat grof uitgevoerd. Langs de kust is een strook hotels en apparte menten gekomen die qua bouw stijl absoluut niet aansluiten op de rest van het dorp. Bovendien is in het verleden de Parallelbou levard aangelegd waardoor het dorp in tweeën werd gehakt". Schildwacht heeft een com plex willen ontwikkelen waar door de betrokkenheid- van het dorp bij de zee weer in de stede- bouw is terug te vinden. "De Hoofdstraat mondt nu uit in een plein. Door daar een hotel met een openbaar terrassencomplex te bouwen ontstaat er een logi sche doorgang vanuit de Hoofd straat naar de zee. Bovendien kan zo'n bouwwerk de overgang tussen De Grent en de .Noord boulevard, die nu eigenlijk niet bestaat, herstellen". Architect Ben Schildwacht is 31 jaar oud en geboren en getogen in Zoeter- woude. Hij werkt als bouwkun dig tekenaar op een architecten bureau in Voorhout. "Ik merkte een aantal jaren geleden dat ik ei genlijk nogal wat theoretische kennis miste. Vandaar dat ik me heb aangemeld bij de Academie van Bouwkunst". De hogere beroepsopleiding neemt als avondstudie zeven jaar in beslag. De eerste twee jaar die nen als oriëntatieperiode, vervol gens moeten drie projecten wor den afgewerkt waarna in het laat ste jaar de afstudeeropdracht volgt. "Ik ben altijd veel in Noord wijk geweest. Juist gezien de moeilijkheden zoals de verbin ding tussen dorp en zee en de enorrjie chaos bij de verkeersaf wikkeling leek het Gat van Pala ce me een prachtige uitdaging". Het afgelopen jaar heeft de stu dent zitten bouwen en tekenen waarvan een maquette en een ambitieus plan het resultaat is. de meeste tradities al zijn verwa terd. De studente: "Je leest en leert zo veel van dat land en dan wil je er ook graag eens naar toe. En wan neer je die taal helemaal eigen wilt maken, kan dat alleen in Japan 7p]f" Allicht dat ze in dat jaartje goed met stokjes leert eten en na afloop vloeiend Japans zal praten. "Het is ook geen echt moeilijke taal om te spreken", aldus de Alphense. "Maar schrijven is een verhaal apart. Er worden ongeveer twee duizend karaktertekens gebruikt en momenteel ken ik niet eens de helft daarvan. Dat is het niveau van een zesdeklasser op een Japanse lagere school". Ook in het gesprek met de Ja panse bankiers was het af en toe flink hakkelen en stotteren. En dat in het Japans. Boonstra: "Maar wat kun je verwachten van een paar uur conversatie per week? Er zijn Carla Boonstra in het hemd van de Leidse studentenvereniging Tanuki wilt maken, kan dat alleen in Japan zelf'. hier ook bijna geen goede gesprek- wel een beetje tevreden zijn ge spartners te vinden. Maar de Ja- weest, want anders hadden ze me panners van de bank moeten toch niet uitgekozen. Ik laat me nu in Ben Schildwacht bij de maquette van 'zijn' hotel: "De Noordwijkse hotels zijn over het algemeen te armetierig". (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 14