'Er worden absurde bedragen betaald' Pasjeswet leidt tot dwangarbeid Bax op kop na winst in topper Knetemann wil voortaan eigen boontjes doppen Bush haalt fel uit naar 'marxistisch Nicaragua' Gehandicapt BS Leiden voor eerste serieuze krachtproef Rust in Kampala keert terug DINSDAG 28 JANUARI 1986 PAGINA 13 LEIDEN - Het interregionale zaal voetbalduel tussen De Rozet en Silva Boys is gisteravond in Rozen burg vijf minuten voor het einde door de scheidsrechter Janssens gestaakt. Silva Boys leidde op dat moment met 4-5. Aanleiding voor het stoppen van de wedstrijd was een opstootje in het veld tussen spelers van beide ploegen, waarbij enkele rake klappen vielen. Toen ook het publiek zich er mee ging bemoeien vond Janssens het wel genoeg. Bij de rust had Silva Boys ook al de leiding (2-3). Bij koploper Zwarte Wolf ging het er heel wat rustiger aan toe. Lugdunum werd met 7-4 versla gen. Datarex won in Dordrecht van Cerverbo (4-3) en De Maas was te sterk voor Spartaan'20 (2-4). In de hoofdklasse nam Bax de leiderspo sitie over van THB. dat in eigen hal in een spannende wedstrijd met 2- 4 werd geklopt. Van der Plas was Cleyn Duin in de Katwijkse derby ruim de baas: 7-2. Zwarte Wolf - Lugdunum 7-4. Pas in de achttiende minuut werd de score geopend door Henry van der Weyden, die Lugdunum op 0-1 zette. Piet Sloos had aan de af trap genoeg om gelijk te maken. Hennie Koet, die zich voor zaal- bondscoach Evert Theunissen wil de bewijzen en sterk acteerde, bracht de lijstaanvoerder in de Vijf Meihal voor het eerst aan de lei ding, maar Harm de Vos trok nog voor rust de stand weer geliik (2-2). Koet liet het daar niet bij zitten en scoorde tweemaal achtereen nadat Wim Eradus eerst nog een penalty had gestopt. Nagtegeller tekende voor 5-2, De Vos en Van der Weij- den brachten Lugdunum weer bij (5-4), maar Cees de Roode en an dermaal Koet stelden de winst voor ZW veilig. THB Boys - Bax 2-4. Het werd een spannende en aan trekkelijke partij in de Lisser THB- hal, waar de bezoekers via Hans van Leeuwen vijftien seconden voor rust de leiding namen. THB moest toen nadrukkelijker de aan val gaan zoeken, hetgeen een te gentreffer van Gerard van Beek opleverde. Stan Duljee bracht Bax weer buiten bereik (1-3). maar de koploper gaf de strijd nog niet op. Na een goal van Arnold Vermeulen waren er nog volop mogelijkheden totdat Hans van Leeuwen aan alle dromen een einde maakte: 2-4. Van der Plas - Cleijn Duin 7-2. Van der Plas liet zijn spelers bij rotatie scoren. Tenminste zo leek het wel in de sportieve ontmoeting met de plaatsgenoot. Floor van Duyn opende met twee treffers, waaraan Jaap van Duyn er voor rust nog één toevoegde (3-1). Leen van der Plas en Martin van der Plas scoorden ieder na rust tweemaal, zodat de eindstand uiteindelijk uit kwam op 7-2, waarbij Kees van der Niet en Peter van der Boon voor de Cleijn Duin-goals zorgden. LEIDEN - BS Leiden staat mor genavond voor de eerste serieuze krachtproef na het verlies van Bert Kragtwijk. Hoewel Leiden een voorsprong heeft van vier punten op de naaste concurrenten voor een plaats in de play-offs (Den Hel der, Canadians, Haaksbergen en Weert), is de ontmoeting met con current Doppeldouche Den Helder van wezenlijk belang met het oog op de eindstrijd. Nu de competitie spannender is dan jaren het geval is geweest en alleen Den Bosch al zeker is van een play-off positie (acht punten voorsprong op nummer twee Lei den) moeten de zakcomputers er aan te pas komen bij het bereke nen van onderlinge resultaten en doelsaldi. Die geven namelijk de doorslag wanneer twee of meer teams gelijkeindigen. Leiden leidt de serie met Haaksbergen met 3-0 en staat op winst tegen Weert (2-1). Ook tegen Canadians, dat er rela tief het slechts voor staat, zijn er nog kansen om bij gelyk eindigen in het voordeel te staan, maar Den Helder kan morgenavond in de Vijf Meihal een beslissing forceren. De Amerikaanse guard Bruce Alexander is by de veelvuldig doorwisselende coach Ton Boot het wapen bij uitstek om Emill Ha- gens aan banden te leggen. Boot heeft de twee eerdere wedstryden tegen Leiden daarnaast ook door zijn 'bredere' bank in zijn voordeel kunnen omzetten. Alexander kreeg rust, terwijl Hagens door- moest. Den Helder beschikt daar naast over veel lengte en goede af- standschutters (Schilp, De Waard). Voor Ruud Harrewijn is de ont moeting dan ook meteen een indi catie van de mogelijkheden in de resterende tien wedstryden. Harre- wyn heeft berekend dat er nog minstens vyf duels gewonnen moeten worden om de play-offs te halen, maar overwinningen op de naaste belagers tellen uiteraard dubbel. ROTTERDAM (GPD) - Gerrie Knetemann voelt zich diep in zijn eer aangetast na de zeer turbulente winter die hij achter de rug heeft. Voordat hij rond de jaarwisseling uiteindelijk zijn handtekening zet te onder een éénjarig contract bij de profploeg van Roy Schuiten (PDM) ging er heel wat in hem om. Na de affaire met zijn vorige werk gever Skil voelde Knetemann zich behoorlijk in de steek gelaten door de complete top van de Nederland se wielersport. Want de telefoontjes die Knete mann kennelijk uit die hoek ver wachtte bleven tot zijn stomme verbazing uit. In Rotterdam, waar Knetemann momenteel zijn voor laatste van een serie van acht zes daagsen afwerkt, spreekt hij er nog schande van dat niemand het ini tiatief nam om te informeren naar zyn prijs toen hij werkloos dreigde te worden. „Ik snap er absoluut niets van", zegt Knetemann ergens in de catacomben van sportpaleis Ahoy. „Er zijn dit jaar vijf Neder landse ploegen en nergens kon ik terecht. Heeft iedereen zitten sla pen of ben ik een paar maanden na mijn overwinning in de Goldrace afgeschreven? Dat kan toch niet! Ach, ze zullen er hun reden wel voor gehad hebben, maar vanaf nu reken ik Jan Raas en Peter Post niet meer tot de grote wielerken- ners. Juist die twee weten toch ver domd goed wat ze aan me hebben. Ze kunnen nooit roepen dat ik te duur ben of wat dan ook want er is me nooit gevraagd hoeveel ik wilde verdienen. Voor een Neder landse ploeg beteken ik toch nog veel meer dan voor een buitenland se firma en juist uit die hoek kwa men de aanbiedingen er wel". Kinderziektes Hoewel hij er bijna toe werd ge dwongen, voelde Knetemann op 34-jarige leeftijd niet zo gek veel meer voor een buitenlands avon tuur. Een aanbieding uit Frankriik (Peugeot) en Sparye (ZOR) wees hij af. Net voor het sluiten van de markt meldde Roy Schuiten zich nog. Uitgerekend met die ene be langstellende had Knetemann ech ter de grootste moeite. „Want", zegt hij, „in eerste instantie had ik nogal wat problemen met de per soon Schuiten. Wij liggen elkaar niet zo. Dat dateert nog uit zijn ac tieve carrière. We stonden toen Stand in de zesdaagse na de vierde dag: 1. Francesco Moser (Ita)/Danny Clark (Aus) 231 punten; op een ronde: 2. Rene Pijnen (Ned)/Eric Vanderaerden (Bel) 167; op twee ronden: 3. Didi Thurau (BrD)/Bert Ooster bosch (Ned) 133; op drie ronden: 4. Etienne de Wilde/Rudy Dhaenens (Bel) 93; 5. Ralf Elshof (Ned)/Gert Frank (Den) 92; 6. Jupp Kristen (BrD)/Alain Bondue (Fra) 83; op vier ronden: 7. Roman Hermann (Lie)/Ger- rie Knetemann (Ned) 159; 8. Leo van Vliet (Ned)/Stan Tourne (Bel) 122; op vijf ron den: 9. Anthony Doyle (GBr)/Teun van Vliet (Ned) 163; op zeven ronden: 10. Hans- Henrik Oersted/Jorgen Pedersen (Den) 115; op achttien ronden: 11. Jean-Luc Van- denbroucke/Michiel Vaarten (Bel) 151; op nogal eens met zijn tweeën voor een deur waar er uiteindelijk maar eentje door kon. Allebei wilden we de top halen. We deden dat ieder op onze eigen manier. In het verle den waren we geen vrienden en dat zullen we nu ook niet worden. We hebben echter het een en ander in een goed gesprek uitgepraat. Ik zie nu tenminste een basis om op een zakelijke manier met hem samen te werken, ook al is hij niet mijn eerste keus als ploegleider. Ik werk helemaal niet graag met ploeglei ders die pas in dit vak beginnen. In onze ploeg zullen dit seizoen heus wel bepaalde kinderziektes aan het licht komen. Deze stap had ik mis schien niet gemaakt als ik niet met mijn rug tegen de muur had ge staan. Door bepaalde factoren Collegialiteit Knetemann bedoelt daarmee de affaire met Skil, die nog voor de uitspraak van de rechter uit elkaar spatte. Als groep dachten de ren ners dat ze sterk stonden in het kort geding. Knetemann heeft dat gevoel nu trouwens nog. „Ik ben er haast van overtuigd dat wij gewon nen zouden hebben. Maar op een gegeven moment vonden een paar renners het nodig om hun eigen weg te gaan. Terwijl ik in die fase van de strijd nog de rust zelve bleef, konden een paar renners kennelijk de spanning van het lan ge wachten niet meer aan. Ik hou er nog steeds een vieze smaak van over in mijn mond. Op een bepaald moment had bijna iedereen een nieuwe ploeg en stond ik na drie maanden knokken nog met lege handen. Over collegealiteit gespro ken...." Dat woord is dan ook meteen ge schrapt in het woordenboek van Gerrie Knetemann. Hij maakt dui delijk dat hij in de laatste jaren van zijn carrière meer aan zichzelf en minder aan anderen zal gaan den ken. „Als het er op aankomt krijg je toch stank voor dank", zegt hij. „Laat mij mijn eigen boontjes dan maar doppen. Als ik aan het einde van dit seizoen weer moet onder handelen over een nieuw contract, dan hoef ik alleen maar naar me zelf te kijken". In de ploeg van Schuiten kijkt Knetemann daarom eerst een jaar de kat uit de boom voordat hij eventueel een verbintenis voor lan gere termijn aangaat. „Voor beide partijen is dit contract van één jaar misschien wel het beste. Als het te genvalt zitten we aan het einde van dit jaar misschien weer met een hoop ellende". Ploeg Raas moet het zonder kopman stellen Gerrie Knetemann. Kulker treedt op bij Rijnland WARMOND - Radio Rijnland is vanavond te gast by Dekker Ten nis in Warmond. De regionale om roep ontvangt in het Sportcafé (dat op de FM-frequentie 88.1 tusen half negen en elf uur wordt uitge zonden) onder andere de atleet Han Kulker, Leids sportman 1985, de juist uit China teruggekeerde amateurinternational Floor van Duyn en powerlifter Dio Deege naars. Verder zijn in het program ma de voormalige Ajax-prof Wim Meutstege, de schaatsers Alex Jan sen (marathon) en Charles Veldho ven (shorttrack) en DIOK-coach Michael Patrick te beluisteren. Ook zal er aandacht worden be steed aan de plaatselijke voetbal vereniging Warmunda. AMSTERDAM (GPD) - De moge lijke overname van Kwantum dooi de confectieketen Macintosh kan wel eens het prettige gevolg heb ben dat de wielerploeg één jaar lan ger blijft bestaan dan aanvankelijk was voorzien. Als het aan Kwan tum-directeur Joop Steenbergen ligt, gaat de ploeg van Jan Raas dan tot en met het seizoen 1989 door in plaats van tot eind 1988. Alleen kon Steenbergen gisteren in Amsterdam tijdens de presenta tie van de wielerploeg nog niet zeg gen met ingang van welke datum de twee bedrijven samenvloeien. „De onderhandelingen lopen in elk geval niet stuk op de wielerploeg", deelde Steenbergen in de hoofd stad mee. „Macintosh ziet zelfs heel veel in de sponsoring van de ploeg. Ik heb ze dan ook geadvi seerd om 1989 er ook nog bij te pakken. In de breedte werd de ploeg versterkt met de Belgen Ni co Emonds en Mare Dierickx. Ook de Rijsbergenaar Emiel Kerstens kreeg een contract van ploegleider Jan Raas, die deze winter tever geefs zocht naar een kopman voor het rondewerk. De Zeeuw, die aan de vooravond staat van zijn eerste volle seizoen in zijn nieuwe func tie, had daar de financiële midde len niet voor. Zo liep een poging om de veelbelovende Ier Stephan Roche te contracteren op niets uit. „Hij vroeg een gigantisch salaris en had bovendien nog een proces lopen tegen een vorige sponsor. Hij eiste dat wij de kosten daarvan zouden betalen indien hij dat pro ces zou verliezen", aldus Raas. „Maar ook andere renners waren veel te duur voor ons. Nu ik met diverse renners heb onderhandeld, ben ik tot de conclusie gekomen dat er links en rechts absurde be dragen worden betaald. Voor de renners is dat een gunstige ontwik keling waarbij ik me wel afvraag of iedereen wel in staat is om voor dat geld ook grote prestaties neer te zetten. Want daar gaat het uiteinde lijk toch om". Wat dat laatste betreft had Raas in het tweede deel van het vorig seizoen weinnig te klagen. Onder zijn leiding kroop de ploeg uit een diep dal. De formatie boekte het ene succes na het andere, met als hoogtepunt de wereldtitel van Joop Zoetemelk. Dat is ook de re den dat ik de ploeg zoveel mogelijk in tact heb gehouden", aldus Raas. Dit jaar kan iedereen mij ervan overtuigen dat het geen incidente le successen zijn geweest. Iedereen verdient een nieuwe kans. Ik zie het daarom ook niet als een handi cap dat we het zonder kopman moeten doen. Net als vorig jaar moeten we ons richten op de dag successen in de Tour en in de klas siekers". In tegenstelling tot de ploeg- Post, die dit jaar de drie grote ron den op het programma heeft staan, doet Kwantum het iets rustiger. Raas: „Wij hebben geen ploeg voor dubbele wedstrijden. Ik kan de jonge renners daarmee ook niet be lasten. Zo af en toe moeten ze een rustpauze kunnen inlassen". In de klassiekers vertrouwt Raas weer op het trio Peeters-Van der Poel-Hanegraaf, terwyl hij ook Joop Zoetemelk nog achter de hand heeft. Maar de wereldkam pioen kondigde gisteren voor de zoveelste keer zijn afscheid aan. Dit keer met meer overtuiging dan anders. „Op dit besluit kom ik nu echt niet meer terug. Ik weet het nu heel zeker. Het wordt een af- scheidsjaar zonder Tour de France. Van der Horst imponeert DEN HAAG - Brigitte van der Horst van Hercules-Katwijk heeft het afgelopen weekeinde tijdens de Kringkampioenschappen van Turnkring Leidsenhage voor een uitstekend resultaat gezorgd. Zij wist uit een veld van vierentwintig turnsters beslag te leggen op de vijfde plaats en mocht hiervoor een medaille in ontvangst nemen. In deze wedstrijd lag het niveau stukken hoger dan vorige week bij de individuele A-kampioenschap pen, waar de meisjes zich voor de Provinciale Kampioenschappen moesten kwalificeren en dus op ze ker turnden. Was vorige week de balk voor Brigitte scherprechter - zij moest vier keer naar de grond deze week zette zij alles op alles. Zij sprong voor het eerst een flik flak op de balk in een wedstrijd. Eerste in deze categorie werd Jo- landa Lugtenburg van UDI, die als enige turnster een schroefsalto sprong in haar vrije oefening. Uitslagen (vermeld zijn alleen de prijs winnaars): Jeugd turnsters (t/m 12 jaar): 1. Monica v Yperen - UDI: 31.20; 2. Brenda v. Gaaien - UDI: 28.70; 3. Monique Roos - Sparta: 27.95. Turnsters junioren (13 t/m 15jaar): 1. Jolan- da Lugtenburg - UDI: 34.25; 2. Laura v.d. Kaden - UDI: 33.55; 3. Ilona Brandts - DOS: 32.25: 4. Ellie v. Straalen DOS: 30.50; 5 Brigitte v.d. Horst - Hercules: 30.25; 6. Ju dith v.d. Burg - DOS: 29.65 Turnsters (16 jaar e.o.): 1 Laura Middel burg - UDI: 34.85; 2. Greet Goedendorp - UDI: 34.35; 3. Wilma Boers UDI: 34.30 Wonderkind reist rond de wereld MIAMI (Rtr.) - De zestienjarige Amerikaan Stephen Baccus is deze maand afgestudeerd aan de rechtenfaculteit van de uni versiteit van Miami. Het won derkind met een IQ van 190, er varing in film en op toneel, het samenstellen van computer programma's en het africhten van een boa-constrictor, gaat op wereldtournee. Want vol gens de Amerikaanse wet is hij nog te jong voor een advocaten praktijk. Stephen Baccus is de jongste meester in de rechten uit de Amerikaanse geschiedenis. Tij dens zijn wereldtournee gaat het genie optreden en kan men hem horen zingen en zien tap dansen, verhandelingen hou den over internationale kwes ties en produkten aanprijzen die variëren van computers tot fototoestellen allemaal in één show. Stephen Baccus sloeg van wege zijn.genialiteit een aantal klassen van het lager en mid delbaar onderwijs over en ging op 12-jarige leeftijd studeren aan de universiteit van New York. waar hy in één jaar deed waar er twee voor zijn. DEN HAAG/BRUSSEL (GPD ANP) - Op grond van de pasjes- wetten zyn in Zuid-Afrika in 1984 ongeveer 238.000 zwarten gearres teerd. De meerderheid verdween in de gevangenis of kreeg een boe te. Duizenden moesten dwangar beid verrichten. Dat staat in een vandaag gepubliceerd rapport van Amnesty International. De pasjeswetten schrijven voor dat iedere zwarte in Zuid-Afrika vanaf zijn zestiende jaar een pasje by zich moeten hebben. Daarin staat vermeld waar hij of zij mag wonen en werken. De wetten zijn bedoeld om de stroom van zwarten naar de „blanke" gebieden te regu leren. In de grote steden voert de poli tie dagelijks pasjescontroles uit. Dat gebeurt onder meer door po litieagenten in burger, aldus Am nesty. Als een zwarte zijn pasje niet kan tonen of als aan de hand van het pasje blijkt dat hij zich in „ver boden" gebied bevindt volgt arres tatie. De overtreder kan een gevange nisstraf van maximaal drie i In de gevangenis worden de slachtoffers systematisch afgeran seld en vernederd. Dat gebeurt ook met diegenen die bij blanke boeren den of een boete worden opgelegd, worden te werk gesteld. De officie De boete is echter in de meeste ge- le benaming voor dit laatste luidt vallen zo hoog dat velen haar niet kunnen betalen en alsnog in de ge vangenis terechtkomen. De organisatie, die ijvert voor r „voorwaardelijke vrijlating". Maar in feite, zo schrijft Amnesty, gaat het om dwangarbeid. Dit gaat soms zelfs zo ver dat er in het kader van de pasjescontrole razzia's wor- leving van de mensenrechten, den gehouden met de bedoeling schrijft dat de zwarten die worden mensen op te pakken voor dwang aangehouden krachtens de pasje- arbeid op boerenbedrijven. Buiten wetten het recht op een eerlijk pro- rechtbanken in Oranje Vrijstaat ces ontzegd is. Op enkele uitzonde- zouden veroordeelde zwarten wor- ringen na heeft de verdachte geen den „verhandeld" aan plaatselijke advocaat. De zaak wordt afgehan- boeren, deld in een taal die niet zijn moe dertaal is. Wel zijn er tolken aanwe- Met de hand aan de bijbel belooft de nieuwe Hondurese president trouw aan de grondwet "*oi IU. nci iijiici wmcii adiiwc- T/"^ zig. Maar die zijn niet onafhanke- üitjr lijk. Vaak zijn het functionarissen n0 ian^a„ r -£»MSsr.2: W géworden over Ten "nadere de ver" schryving van de sancties, die dachte grof samenvatten. NAIROBI (Rtr./AP) - Troepen van Museveni in de straten patrouil- De NRA was gisteren druk bezig het Oegandese verzetsleger NRA leerden. Hij noemde de situatie de elektriciteits- en watervoorzie- hebben na Kampala gisteren ook zeer rustig en zei dat de soldaten ning, alsmede de telefoonverbin- Jinja, de tweede stad van het land, gedisciplineerd optraden en ken- dingen te herstellen. Aan de veroverd. Dit hebben westerse di- nelijk goed georganiseerd zijn, plomaten in Kenia gemeld. overmg i Het Verzetsleger meldde zondag opstandelingen ging de hoofdstad door de week Volgens de diplomaten kreeg het dat in het oostelijke stadsdeel van vooraf NRA bij de verovering van de stad Kampala nog verzet werd geboden het NRA steun van de Oegandese Vrijheids- door kleine eenheden regeringssol- half jaar oude militaire regime beweging, een kleine guerrilla- daten. Duizenden andere militai- steunden groep. Jinja ligt op 80 kilometer ren van het regeringsleger verlie ten oosten van Kampala. ten tegenover het krachtige NRA- In de Oegandese hoofdstad, die offensief eerder hun stellingen en opstandelingen trokken zich terug in oostelijke en noordelijke richting. Zij zouden daarbij hun woede hebben gekoeld op de burgerbevolking, onder wie een groot aantal doden zou zijn ge vallen. Er zou op grote schaal wor- zaterdag door werd ingenomen, hervatte het le ven gisteren min of meer zijn nor male gang. Een diplomaat in Nai robi verklaarde dat er grote aantal len soldaten van het Nationale Ver zetsleger van bevelhebber Yoweri den geplunderd. Museveni maakte zondag in een uitzending van Radio Oeganda be kend dat de regerende militaire raad was ontbonden. De raad oe fende de macht in het land uit sinds een coup van een groep lege rofficieren tegen het bewind van burgerpresident Milton Obote van vorig jaar 27 juli. rig jaar september al tegen Zuid- Afrika werden aangekondigd. Het ging daarby vooral om de moge lijkheid van een beperkt Vooral West-Duitsland en Engeland ver zetten zich tegen een olie-embargo. Gisteren werd afgesproken dat de beperking van de oliehandel met Zuid-Afrika alleen betrekking heeft op ruwe olie uit de EG zelf, inclusief de ruwe olie die van el ders naar Europa wordt vervoerd om daar te worden geraffineerd voor verkoop aan Zuid-Afrika. In de praktijk stelt die maatregel weinig voor. De meeste olie ont vangt dat land rechtstreeks uit olieproducerende landen buiten de EG. De ministers werden het er voorts over eens dat de EG finan ciële steun zal verlenen aan de lan den die grenzen aan Zuid-Afrika en economisch afhankelijk zijn van dat land, alsook aan bewegin gen in en buiten Zuid-Afrika die de apartheid met vreedzame midde len bestrijden. Bij beëdiging van Hondurese president MEXICO-STAD (GPD/AP) - Geor ge Bush, de Amerikaanse vice-pre sident, heeft tijdens de beëdiging van Jose Azcona Hoyo als de nieu we president van Honduras de show gestolen. Bush greep de gele genheid aan om fel tekeer te gaan tegen de sandinistische revolutio nairen in Nicaragua. „Ze zeggen zelf dat ze marxisti- sche-leninisten zijn", aldus Bush over de sandinisten, „en als je loopt als een eend en kwaakt als een eend dan ben je eend". Na een privé-gesprek met de nieuwe presi dent van Honduras stelde Bush te vreden vast dat Azcona „begrip heeft" voor de hulp van de Ver enigde Staten aan de anti-sandinis- tische contra-revolutionairen. Azcona zelf had een paar uur eer der tijdens de plechtigheid in het nationale voetbalstadion van de Hondurese hoofdstad Tegucigalpa beloofd dat hij alles zou doen om tot een globaal vredesakkoord in Midden-Amerika te kunnen ko men. Verder legde hij de nadruk op de ernstige economische pro blemen van Honduras. Het is bekend dat Azcona wil proberen om de verregaande mili taire belangen van de Verenigde Staten in Honduras om te zetten in daadwerkelijke economische hulp. Bush waarschuwde er in Teguci galpa echter voor dat Washington vanwege eigen begrotingsproble men in de toekomst minder geld voor de Amerikaanse geallieerden in de Derde Wereld zal hebben. Az cona rekent echter toch op de nodi ge dollars in ruil voor alle facilitei ten die Honduras verleent aan het Amerikaanse leger en de door Was hington gesponserde anti-sandi- nistische contra- revolutionairen. Jose Azcona Hoyo, de 75ste pre sident van Honduras, heeft beloofd te zullen werken aan de sociale en economische ontwikkeling in het op twee na armste land op het westelijk halfrond. Toen hij de blauw-witte sjerp omdeed, werd Azcona de eerste ge kozen president in meer dan een halve eeuw die een andere gekozen president opvolgde. De 59-jarige ingenieur beloofde te werken voor een 'pluralistische, participatoire democratie'. Hij bevestigde de vriendschapsbanden met de Ver enigde Staten en zegde zyn steun toe aan het vredesproces van de Contadora-groep. De ceremonie vond plaats in het sportstadion van Tegucigalpa waar meer dan 40.000 toeschouwers aan wezig waren. De plechtigheid werd ook bijgewoond door vertegen woordïgers van 51 landen

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13