Timman moet scherp spelen UVS kiest voor Aiie Lagendijk nutsspaarbank (MALI Opvolger van Melbi Raboen 'Pistool op de borst...' Chicago pakt winst in de 'Super Bowl' Managers willen zomervoetbal Secondant Andersson:9Het zou toch moeilijk worden Li Scha Wang al kansloos -j@G.n de yjLijn— Sc:6V2% «3/4% DE DICHT BU HUIS BANK Noorse bladen: 'Vergeer ligt achter op Heiden' Sokolev wint finaleplaats j ng 659- Tel.01720-31102 DINSDAG 28 JANUARI 1986 LEIDEN - Arie Lagendijk keert terug op het oude nest. De 37-jarige Leidenaar volgt per 1 juli de naar ADO vertrek kende Melbi Raboen op als trainer van UVS, de club waar bij hijzelf in het verleden negen jaar actief was als midden velder. Lagendijk, tot aan het einde van het seizoen nog in dienst van Rijnsburgse Boys, zal voorlopig voor één jaar tekenen bij de Leidse zondageersteklasser. „Dat is by ons de gewoonte", aldus voorzitter Bart van Leeuwen, die zeer content is met de komst van Lagendijk, die solliciteerde nadat hij in Rijnsburg had opgezegd. „We hebben alle vertrouwen in hem, want hij is een vent die goed .bij UVS past". Omgekeerd geldt dat al evenzeer. „UVS is een club met ambities en zulke verenigin gen trekken me aan", zegt Lagen dijk, die dan ook spreekt over „een nieuwe en leuke klus". Al te ver vooruitblikken wil hij nog niet, wel ZAGREB (DPA) - Ilija Matije- vic gaat door voor een kleur rijke trainer in het Joegoslavi sche basketbal-wereldje. De coach van een vereniging in Zagreb mag zich bij een wed strijd graag inlaten met scheidsrechters en tegenstan ders. Bij het duel van zijn team tegen Cakovec was het al niet anders. Toen de tegen standers niet onder de indruk raakten van het spel van zijn spelers, besloot Matijevic, dat men hemzelf in ieder geval wel serieus diende te nemen. Hij kwam van de bank en nam een bokshouding aan tegen een van de spelers van Cako vec. Bekend met de fratsen van de coach, reageerde deze niet en liet hij Matijevic ge woon staan. De trainer was daarvoor niet gekomen. Hij liep terug naar zijn plaats, rommelde wat in zijn tas en liep met een getrokken pistool op dezelfde speler af. Die rea geerde ditmaal wel. Hij stelde zich hardlopend buiten schootsafstand. Ordebewa kers kwamen in actie en door zochten de bagage van de schietgrage coach. Toen er nog meer wapens werden gevon den, vonden de gasten dat het tijd was de wedstrijd voor ge zien te houden. zegt hij: „De spelersgroep die er nu is biedt perspectief. Die kan garant staan voor positief en aantrekke lijk voetbal en daar houd ik van". De ambitieuze Lagendijk, die een jaar eerder bij RB vertrekt dan de bedoeling was omdat hij de spe lers „niet meer optimaal kan moti veren", is al weer negen jaar weg bij UVS. Uit gesprekken is hem Ö^chter gebleken dat er in die perio- e, waarin hij als oefenmeester fungeerde bij de zaterdag eer steklassers Quick Boys en Rijns burgse Boys, weinig veranderd is bii de blauwwitten. „Alles is er nog steeds tot in de puntjes verzorgd", weet hij. „Zaak is alleen dat ik me weer zo snel mo gelijk thuis ga voelen bij UVS. Daarom ga ik spoedig inventarise ren. Ik bezocht al af en toe wed strijdjes van de club op mijn vrije zondagen en dat zal ik nu uiteraard nog meer gaan doen. Ik heb in elk geval tijd zat om me goed voor te bereiden", aldus de medewerker van de technische dienst van En degeest, die geen „speciale emo ties" zegt te voelen nu hij terug keert in de Leidse Kikkerpolder. „Als voetballer heb ik er een fij ne tijd gehad, maar dat is soms eer der een nadeeel dan een voordeel wanneer je als trainer terugkomt. Maar zo zie ik het niet. Dit is voor my een 'zakelijke' overeenkomst waar het verleden los van staat. Ik ga bij UVS met net zoveel overga ve en ambitie aan de slag als bij Quick Boys en Rijnsburgse Boys". NEW ORLEANS (AP) - Ondanks de spectaculaire duikvlucht die quarterback Jim McMahon (foto AP) na een verdedigende actie van Ronnie Lippett van New England maakte, wist hij in de finale van het Amerikaanse football lang ge noeg op de been te blijven om de Chicago Bears naar een 46-10 over winning te leiden. McMahon scoor de zelf twee 'touchdowns'. De overwinning van de Bears in de zogenaamde 'Super Bowl', die werd gespeeld in de uitverkochte 'Superdome' in het zuidelijke New Orleans, betekent voor de ploeg uit Chicago de bekroning van een zeer succesvol verlopen seizoen, waarin ze de competitie grotendeels hebben overheerst. Het is de eerste NFL-ti- tel voor de Bears sinds 1963. De club uit Chicago won de titel met 18 overwinningen in 19 wedstrijden. Weliswaar geen record (Miami werd in 1973 ongeslagen kam pioen)^ maar wel een uitzonderlij ke prestatie. Het ongeslagen record van Chicago werd overigens ver hinderd door Miami. Het sterk verdedigende Chicago had tegen de New England Pa triots bij de rust al de leiding met 23-3. ZEIST (GPD) - Met het dalen van de temperaturen beginnen de dis cussies over het verschuiven van de voetbalcompetitie en met het te ruglopen van de toeschouwersaan tallen in het betaalde voetbal wor den de roepers om veranderingen talrijker. Het is koud, de tribunes worden leger en leger, zodat het niet kon uitblijven. Gisteren spra ken de in het betaalde voetbal ac tieve managers (14, Ajax, Feye- noord en FC Utrecht hebben zo'n functionaris niet en waren dan ook met Fortuna en FC Twente afwe zig) zich in Zeist uit voor een be taalde voetbalcompetitie van maart tot november met een zo merstop in de vakantiemaanden. Sinds de ontvolking van de tri bunes in 1972 begon wordt gepraat en niet gehandeld. Dat de opgelaai de discussie nu meer aandacht ver dient ligt aan de plannen van de machtige Westduitse voetbalbond. Onderzoek bij onze oosterburen heeft uitgewezen dat bijna zestig procent van de voetballiefhebbers liever in een overhemd met korte mouwen op de tribune zit dan met geiteharen sokken. In Nederland ligt dat niet anders, zoals een door het marktonderzoeksbureau Inter/ View uitgevoerd onderzoek heeft OISTERWIJK (GPD) - „Er is niets bijzonders aan de hand", meent Ulf Andersson een dag na het fatale week end dat Jan Timman in de schaaktweekamp tegen Arthur Joesoepov beleefde. De Zweedse secondant van Timman lijkt niet onder de indruk van het fei't dat de Rus met nog vier partijen te gaan een punt voorsprong heeft genomen. „Het was toch tevoren bekend dat het moeilijk zou wor den? Ook toen Jan de eerste partij won was er van overdre- ven optimisme geen sprake", aldus Andersson. UI IvODenhaffen Dc kleine grootmeester vindt het komt het er vanaf nu echt op aan. 1 O duideiyk nog te vroeg voor sombe- Timman zal scherp moeten gaan KOPENHAGEN (SID/AFP) - De re bespiegelingen. Het verloop van spelen, misschien nog riskanter Nederlandse kampioene kunstrij- de eerste zes ontmoetingen tussen dan hy al deed. Joesoepov zal daar- den Li Scha Wang heeft op het eer- Timman en Joesoepov is volgens op een antwoord moeten vinden, ete onderdeel van de strijd om de hem nog geen aanleiding voor pa- De voorsprong die hij heeft kan zo- Europese titel, haar uitzending niek. „Timman heeft, en dat meen wel positief als negatief doorwer- naar Kopenhagen niet kunnen ik, tot nog toe goed gespeeld. Joe- ken Enerzijds is het een gerust- waarmaken. De Apeldoomse soepov ook natuurlijk. Het is een ftelleun° idee, aan de andere kant neemt na de verplichte figuren een opwindend gevecht tussen twee kan het Joesoepov doen verkram- nietszeggende twintigste plaats in. topspelers. Timman is eigenlijk al- pen omdat hij weet dat het doel zo zy laat daarmee alleen de Noorse, leen in de eerste partij ontsnapt dichtbij is gekomen Spaanse en Bulgaarse vertegen- aan een nederlaag. Hy wist toen Overigens heeft de sympathieke woordigster achter zich zelfs nog te winnen. Daarna is het Zweed geen enkele bemoeienis Bij de strijd om de medailles kan gelyk opgegaan, maar omdat Tim- met de door Timman te kiezen de Nederlandse alleen maar be- man twee keer een onnauwkeurig- strategie. Hy is louter en alleen op wonderend toekijken. De eerste heid beging staat hy nu achter. Het schaak-technisch gebied assistent, slag werd in Kopenhagen toege- duel van zondag was eigenlyk een voor de rest houdt AnderSson zich diend door de Sovjet Kira Ivanova. diapositief van de eerste partij. Dit een beetje afzydig. „Ik zal Timman De 23-jarige rijdsters, vorig jaar keer had Timman winstkansen met adviseren een rustdag op te tweede achter Katerina Witt, geldt J—;J" al jaren als een van de betere plichte figuren-rijdsters. Verras- ADVERTENTIE draaide Joesoepov de zaken nemen. Ik denk ook niet dat ik ieens om. Dat kan gebeuren". hem op wat voor manier dan ook Andersson is niet verrast door de zou moeten opbeuren. Hij is zelf sender was de tweede* plaats van kracht en de koelbloedigheid van heel goed in staat om zijn plan te de titelhoudster. de als een raket omhooggeschoten trekken, in voor- en in tegen- De strijd om het brons lijkt een (Pas 25-jarige) tegenstander van spoed Sovjet-Westduits onderonsje te Timman. „In Nederland was hy Veel minder optimistisch is worden tussen de Westduitse Clau- misschien niet zo bekend. Ik weet vooralsnog John van der Wiel. De dia Leistner en de Russinnen Anna echter dat Joesoepov een sterke, grootmeester, die momenteel zelf Kondrashova en Natalia Lebedeva. zeer constante schaker is. In feite deelneemt aan het Hoogovens- toernooi schat Timmans kansen niet hoog meer in. „Het is me wei eens eerder opgevallen dat Tim man in de fout gaat wanneer het er echt op aan komt. In Montpellier faalde hij ook in de eindfase van het kandidatentoernooi en in de beslissingsmatch tegen Tal ging het weer bijna mis. Als ik hem was zou ik nu toch een time-out aanvra gen. Ik weet, dat doet hij liever niet omdat het een teken van zwakte is, maar het lijkt me echt het beste. Dan heeft Timman even rust en tijd om de zaken te overdenken". Van der Wiel beschouwt Tim man niet als een makkelijke verlie zer („hij heeft het dan echt wel even moeilijk met zichzelf'), maar is wel de mening toegedaan dat de dubbele klap die Joesoepov het af gelopen weekend uitdeelde de Amsterdammer niet tot diepe wan hoop heeft gebracht. „Timman heeft een optimistische natuur", al dus Van der Wiel. „Dat zie je ook aangetoond. Ook België, Zwitserland, Oos tenrijk en de Scandinavische lan den overwegen een duidelijker overstap naar de zomermaanden, zodat de KNVB bij de nadere uit werking van de plannen op vol doende steun kan rekenen. De Ne derlandse managers verwachten dat voetballen in de zomer op de publieke belangstelling een gun stig effect heeft. Een werkgroep, waarin ook de KNVB vertegen woordigd is, gaat de voor- en nade len op een rijtje zetten en denkt binnen drie maanden rapport uit te brengen aan het sectiebestuur. Jan Timman moet een strategie verzim tweekamp tegen Joesoepov goed te maken. zijn achterstand i De rente wordt maandelijks op uw bankgirorekening gestort. Looptijd 1 t/m ïo jaar (vast). Min. storting f15.000,-. Effektief: 6,69% Effektief: 6,96% aan zijn stijl, hij speelt niet dig op remise, maar blijft streven naar winst. In dat opzicht valt hem ook niets te verwijten nadat hij de eerste partij had gewonnen. Tim man is er niet de man naar om dan op safe te spelen. Hij heeft zijn ei gen speltype gehandhaafd en dat is ook het beste, al moetVik eerlijk toegeven dat hij momenteel wel een beetje met eigen wapens wordt verslagen. Maar hij heeft geen al ternatief. Timman zal de confron tatie aan moeten". De enige hoop die Van der Wiel nog rest, dat zenuwen in de eindfa se van de tweekamp een rol gaan spelen. „Timman is onder druk niet op z'n best, maar ook Joesoe pov kan fouten gaan maken. Joe soepov is weliswaar een compleet schaker maar hij is pas 25 jaar. Hy zal best nerveus zijn, al laat hij dat niet merken. Wat dat betreft geloof ik niet helemaal in die verhalen waarin wordt beweerd dat de man uit staal en steen is opgetrokken". Eddy Merckx heeft het nooit zo gehad op Joop Zoetemelk. Toen de Belg zelf nog reed, noemde hij Zoetemelk een ordinaire wieltjes plakker. En nu, jaren na Zijn af scheid van de actievfywedstrijd- sport, kan Merckx er nog steeds moeilijk toe komen met lof voor Joop over de brug te komen. In het zojuist verschenen boek 'Nieu we horizonten' (de wondere we reld van de wielersport 1985), dat hij samen met de journalist Leon Michaux samenstelde, blijkt dat weer eens. Over Zoetemelks over winning in de in hondenweer ge reden etappewedstrijd Tirreni- co-Adriatico, in maart van het vorig jaar, zegt Merckx in een in terview met Michaux: "Niemand zal mij wijsmaken dat Zoetemelk als 38-jarige de sterkste van het lot was. Dat hij toch gewonnen heeft, is aan zijn instelling te danken. De anderen moeten toe geven dat zij het seizoendebuut slecht voorbereid hebben". Hoe langer ik over dit stukje proza van Merckx nadenk, des te vreemder vind ik het. Met de vraag of de sterkste wel wint, heeft de professionele wiel rennerij zich nooit erg bezigge houden. Dat soo^t ethische weelde kan men zich daar niet permitte ren. Wie er als eerste over de streep komt, is winnaar en ver dient de bloemen. Punt uit afge lopen. Over de samenspanningen en machinaties die daaraan vaak ten grondslag liggen, valt heel kleurig te verhalen (dat maakt de achtergrondverslagge ving ook zo boeiend), maar de wielrennerij zelf haalt er steevast de schouders bij op. Dat hoort nu eenmaal bij het (vaak ingewik kelde) spel, waarbij commerciële belangen, kopmannen en knech ten betrokken zijn. Niemand zal Merckx dus iets wijs willen ma ken. Het is eenvoudig niet aan de orde. Verbazing Winnen door je 'instelling' lijkt mij in dit verband trouwens iets voorbeeldigs, iets wat hulde ver dient, terwijl Merckx het afdoet als een bijkomstigheid. Zijn niet al te vriendelijke gevoelens je gens Zoetemelk lijken hem hier parten te hebben gespeeld. Over de door Joop behaalde wereldtitel is Merckx ook niet tot veel lovende woorden te bewegen. Hij nam er, zo zegt hij in 'Nieuwe Horizonten' vol "verbazing" ken nis van. "Niet alleen omdat Joop Zoetemelk meer dan 38 jaar oud is, maar ook omdat men niet be paald kan zeggen dat hij het sei- overheerst heeft. Ik denk dat afdraaien, zal men zien dat hij niet echt gedemarreerd heeft, dat hij niet recht op de pedalen gaan staan is, maar gewoon het ritme heeft opgedreven. Zonder beter te zijn dan de anderen heeft hij handig kunnen profiteren van de reactie van mannen die wan trouwig stonden tegen mekaar. Het was knap gespeeld, niemand kan beweren dat hij de zege ge stolen heeft". Wat maakt het nou toch in he melsnaam uit dat Joop "niet recht op de pedalen is gaan staan, maar gewoon het ritme heeft opgedreven". Al was hij achterstevoren op zijn fiets gaan zitten - waar het om ging was dat hij op het cruciale moment van de andere, toch ook zeer be luste coureurs, wegreed en we reldkampioen werd. Over de lange carrière van Zoetemelk maakt Merckx ook nog enkele opmerkingen: "Joop ver stond de kunst oud te worden, maar hij is ook niet veel veran derd. Hij heeft nooit veel verant woordelijkheid moeten dragen. Ik eerst en Hinault vervolgens werden beschouwd als te kloppen mannen. Hij heeft dus nooit heel het gewicht van de wedstrijd ge dragen, heel de druk die weegt op hen, van wie men verwacht dat zij winnen. Joop ergerde mij dik wijls. Hij was tevreden met een tweede plaats en beschouwde de overwinningen als een gunst, verkregen door de inzinkingen van de anderen, eerder dan door een eigen initiatief. Ik ben uitein delijk gaan aanvaarden dat hij vocht met de middelen die hij had en die waren groot zonder buitengewoon te zijn. Op het moment zelf kon ik moeilijk aanvaarden dat Zoete melk erin vloog in de laatste rit van Parijs-Nice of van de Cata laanse Week, terwijl hij in de vo rige dagen immer in mijn spoor zat. Nu bekijk ik het allemaal se rener. Uiteindelijk was Joop er nog altijd als de anderen al ge lost waren, wat tegelijkertijd zijn waarde en zijn grenzen be paalt. Het kwam mij toe zo hard te rijden dat hij ook achterbleef. Zijn lange loopbaan wordt dus verklaard door de betrekkelijke gemoedsrust, maar ook door het voorbeeldige leven dat hij leid de". Jaloezie In grote lijnen is het juist wat Merckx hier zegt. Wie reëel de carrière van Zoetemelk overziet, moet erkennen dat hij een groot wielrenner is, maar geen groot kampioen. Daar brengt de we reldtitel, behaald in de herfst van zijn loopbaan, geen verandering in. Om alles wat Zoetemelk heeft gepresteerd echter terug te voe ren op het niet dragen van veel verantwoordelijkheid en een keu rige levenswijze, dat is hem wel heel kil beoordelen. Verbeeld ik het me nu of bespeur ik in de toonzetting van Merckx' woor den een zekere jaloezie - dat Zoe temelk er nog bij is én meetelt, en hij, Merckx, niet? 'Nieuwe Horizonten" is overi gens een schitterend uitgevoerd boek, waarin het duo Michaux- Mercks de hoogtepunten (klassie kers, de grote ronden, wereld kampioenschappen, uurrecord) van het afgelopen seizoen nauw gezet beschrijft en analyseert. Het veldrijden wordt door het tweetal kennelijk nog altijd niet voor vol ^aangezien, want dat ontbreekt volledig. De nadruk ligt op tekst en foto's. Vooral de illxistraties, waarvan vele in kleur, geven de glorie, de drama tiek en soms de onbarmhartig heid van de wielersport op tref fende wijze weer. Wie niet zozeer uit is op mooie foto's en dito verslagen van het afgelopen wielerseizoen, maar het vooral om de uitslagen te doen is, moet het 'Skil Wielerjaar- boek 1985', samengesteld door Herman Harens, Evert de Rooij en Wencel Marensch, aanschaf fen. In 640 pagina's wordt men bijkans bedolven onder de resul taten. Alles is heel ordelijk ge rangschikt. De diverse hoofdstuk ken, zoals 'klassiekers' en 'grote ronden' zijn van korte, nuttige inleidingen voorzien. Hier is ge lukkig aan het veldrijden zeer veel aandacht besteed. Een pri ma boek voor echte wielergekken. RUUD PAAUW door Leon Michaux en Eddy Merckx. Prijs f69.90 (incl. porto). 'Skil Wierjaarboek 1985'. Prijs f 34.75 (incl. porto). Beide boeken zijn verkrijgbaar bij Sport en Publiciteit, Viergang 19, OSLO (ANP) - De zwakke presta ties van de Noorse ploeg tijdens het toernooi om het Europese kam pioenschap ten spijt,* blijft de be langstelling voor het schaatsen in de kranten aanzienlijk. „Schaatsfi- saco" en „Technisch knock-out" luidt het trefwoord op de voorpagi- ADVERTENTIE MIN'SK (AFP) - Andre Sokolov heeft zich gisteren geplaatst voor de fina le van het kandidatentoernooi schaken, waarin hy zal uitkomen tegen de winnaar van de match in Tilburg tussen Jan Timman en Arthur Joesoe pov. De 22-jarige Sowjet grootmeester won in Minsk met wit de achtste partij van de tweekamp tegen zijn landgenoot Rafael Vaganjan op de 35ste zet. Hij bracht daarmee de stand op 6-2. Daarmee is de tweekamp beslist. De overige twee partijen zullen niet meer worden gespeeld. De uiteindelijke winnaar van het kandidatentoernooi treedt aan tegen de verliezer van de revanche-match om het wereldkampioenschap. Titel houder Kasparov en de onttroonde titelhouder karpov hebben besloten deze tweekamp pas van de zomer te spelen, waardoor aanzienlijke rek is gekomen in de tijdsplanning van de andere matches. PASSAT 5-drs. v.a. pun. Kamsteeg Auto Lease B V. na's in de best verkochte dagbla den. Het falen van de Noren in het vrijwel lege Bislet stadion is aanlei ding tot speculaties over een nieu we trainingswisseling. Arbeiterbla- det meldt dat oud-werelkampioen Kees Verkerk en de vroegere Ne derlandse sprinttrainer Jorrit Jor- ritsma de voornaamste kandidaat zijn om Hans-Trygve Kristiansen, net twee maanden in dienst, op te volgen. Zekerheidshalve heeft de krant de kop voorzien van een groot vraagteken. De Noorse schaatsbond heeft met Kristiansen een contract tot de Olympische Spelen van Calgary. Het massablad VG vergelijkt de serie waarmee Hein Vergeer zijn kampioenschap prolongeerde met de triomftocht, die de Amerikaan Eric Heiden in 1979 op dezelfde traditierijke baan maakte. De ver gelijking valt ruimschoots in het nadeel uit van de Nederlander. Heiden veroverde destijds zijn der de en laatste wereldkampioen schap met een totaal dat 3,6 punten lager was dan dat van Vergeer dit weekeinde. Of te wel twee ronden van 36 op de tien kilometer, zoals het blad constateert. Dagbladet toont via een foto op de middenpagina, dat de Noren zich definitief van het schaatsen hebben afgekeerd. Geheel lege tri- Een leeg Bislett-stadion en gisteren ook een lege aankomsthal op Schip hol voor Europees schaatskam pioen Hein Vergeer, die zijn lau werkrans zelf moest voortduwen. bunes met slechts in het midden een aantal feestvierende Nederlan ders tijdens de huldiging. Ter com pensatie heeft de krant en ook Af ten posten wat plaatjes van Per Jvar Moe en Fred Anton Maier in een vol Bislet uit het archief opgedo ken.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11