Olie en rente drukken de stemming 'Lage olieprijs drukt zwaar op begroting' Ergste leed van werkloosheid is nog niet geleden Verzekeringsbedrijf wil ook op zaterdag en 's avonds werken Pepsi koopt Seven-Up Aantal strippenkaarten binnenkort uitgebreid ZATERDAG 25 JANUARI 1986 ECONOMIE PAGINA 9 Premier Lubbers: DEN HAAG (GPD/AP) - De daling van de olieprijzen kan ernstige gevolgen hebben voor de inkomsten van het rijk. Vooral als de daling een blijvend karakter heeft, kunnen de aardgasbaten van het rijk ettelijke miljarden lager uit vallen, dan geraamd. Premier Lubbers kondigde gisteren na afloop van de ministerraad aan, dat het kabinet binnen kort een uitvoerige discussie aan dit probleem zal wijden. Door de koppeling van de olie- en de gasprijs heeft de lagere olieprijs onmiddellijk gevolgen voor de in komsten van de staat uit de aard gaswinning. "Vooral in 1987 kan dat zeer ernstige gevolgen heb ben", aldus Lubbers. "In de begro ting voor 1986 was een daling van de inkomsten uit aardgas voorzien van 6,5 miljard gulden, maar als de daling van de olieprijs doorzet, kunnen daar nog ettelijke miljar den bijkomen". Lubbers wees erop dat de econo mische groei door dalende energie- Milieudefensie pakt Shell aan vanwege zure regen UTRECHT (ANP) - De al aange kondigde campagne van Milieude fensie tegen Shell in verband met zure regen krijgt de vorm van een "consumentenactie". Voorzitter Jacqueline Cramer van Milieude fensie zei dit vanochtend in Utrecht tijdens de jaarlijkse leden vergadering van deze vereniging. Wij willen bij voorbeeld mensen, die bij Shell-pompen tanken, di rect oproepen tijdelijk geen Shell- produkten te kopen, aldus Cramer. Milieudefensie denkt verder aan het verspreiden van pamfletten en een massale briefkaartenactie om Shell "onder druk te zetten". De Shell-raffinaderij in Pernis is volgens Milieudefensie een van de grootste veroorzakers van zure re gen in Nederland. De raffinaderij heeft althans de grootste uitworp van zwaveldioxyde. Deze stof is voor een belangrijk deel verant woordelijk voor zure regen, die in Nederland en andere Europse lan den onder andere bossen aantast. Kort Zakelijk Staking Grafici bij een aantal Britse kran ten van de Australische persmag naat Rupert Murdoch zijn gister avond in staking gegaan. De sta king, die dreigt uit te groeien tot een zeer ernstig arbeidsgeschil, be treft de "Sun" en de "Times", als mede de zondagsbladen "Sunday Times" en "News of the World". De grafische bonden verzetten zich tegen een beslissing van Murdoch om de kranten deels te laten zetten bij een nieuwe drukkerij in Wap- ping, in het oosten van Londen, waar de bonden niet vertegen woordigd zijn. Stroom De gezamenlijke Nederlandse elektriciteitsbedrijven hebben vo rig jaar 38 procent meer stroom uit het buitenland geïmporteerd dan in 1984. In totaal werd ongeveer 8,5 procent van het totale stroomver- buik ingevoerd. prijzen weliswaar kan toenemen, maar dat die groei het verlies aan inkomsten voor de staatskas lang niet kan opvangen. "Het verlies aan aardgasinkomsten zal veel en veel groter zijn dan het voordeel van de economische groei", zei hij. De olieprijs is in korte tijd gekel derd van de door de OPEC vastge stelde 28 dollar naar 18 dollar per vat. Volgens het Koeweitse pers bureau KUNA zullen de olieminis ters van de OPEC-landen geen maatregelen nemen tegen de da ling van de olieprijzen totdat de olielanden buiten de OPEC hun produktie omlaag brengen. KUNA citeerde vooraanstaande olie-functionarissen in het Golf-ge- bied die voorspelden dat de prijs de komende maanden tot 13 dollar per vat zou zakken als de olielan den buiten de OPEC 'onverzette lijk blijven en weigeren met de OPEC samen te werken'. De 13 landen van de OPEC leg gen de grootste schuld bij de over matige produktie van landen bui ten het kartel, met name Groot- Brittannie en Noorwegen. KUNA zei dat verschillende OPEC-minis- ters de afgelopen dagen hadden la ten weten de prijsslag lijdzaam te zullen aanzien, ook al zou de prijs onder de 15 dollar zakken. Varkenspest - In het Groningse Noorddijk is voor het eerst sinds juni vorig jaar een uitbraak van varkenspest geconstateerd. De op het bedrijf aanwezige achttien var kens zijn inmiddels opgeruimd. Daarnaast zijn de gebruikelijke maatregelen zoals een vervoerver- bod in een straal van drie kilome ter rond het bedrijf gedurende 30 dagen van kracht. Een woordvoer ster van het ministerie van land bouw en visserij heeft dit desge vraagd meegedeeld. Zowel in 1984 als tot juni 1985 is in ons land een groot aantal geval len van de voor de mens niet ge vaarlijke klassieke varkenspest vastgesteld. FNV-leden houden zelfgemaakte posters met niet mis te verstane tekst omhoog op de landelijkemanifestatie i de FNV. (foto ANP) AMSTERDAM (ANP) - "Het FNV- alternatief voor een gefaseerde ver betering van de sociale zekerheid is niet alleen rechtvaardig, maar fi nancieel ook zeer reëel. Als onze plannen in 1990 volledig zijn inge voerd, kost dat drie miljard gulden extra. Maar daarbij gaan we uit van het huidige aantal werklozen van 760.000. Als de verwachtingen uit komen dat er in 1990 nog 500.000 werklozen zijn, pakken die extra kosten aanzienlijk lager uit. Dat zei FNV-bestuurder Henk Muller gisteren in Amsterdam in een toelichting op de al eerder ge publiceerde FNV-plannen voor de sociale zekerheid. Die plannen ko men er in het kort op neer dat de 'FNV-variant sociaal stelsel hoeft niet duur te zijn vakcentrale de komende vier jaar gefaseerd de ww- en wao-uitkerin- gen weer wil verhogen van 70 naar 75 procent. Ook de uitkeringsduur van de werkloosheidsuitkering moet omhoog, van 2,5 naar 4,5 jaar. Verder wil de FNV onder meer ver hoging van de kinderbijslag, her stel van de koppeling tussen lonen en uitkeringen en verlaging van de belasting- en premiedruk om de laagste inkomens te ontzien. De FNV presenteerde haar plan voor de sociale zekerheid gisteren op een manifestatie onder het mot to "dag (van de) sociale zekerheid". Circa 1600 FNV-leden waren daar te hoop gelopen om te demonstre ren tegen de omstreden kabinets plannen met de sociale zekerheid die haaks staan op het plan van de vakorganisatie. De FNV wil met haar herstelplan de schade zoveel mogelijk goed maken die het hui dige kabinet naar de smaak van de FNV in de sociale zekerheid heeft aangericht. UTRECHT (ANP) - De werkgevers in het verzekeringsbedrijf willen nog dit jaar althans een deel van de circa 40.000 werknemers in deze branche ook in de avonduren en op zaterdag laten werken om de dienstverlening te vergroten. Met datzelfde doel willen de werkge vers ook de arbeidstijdverkorting niet meer in tien roostervrije da gen, maar in minuten per dag laten opnemen. Van een verdere verkor ting van de gemiddelde werkweek van 38 naar 36 uur kan wat de werkgevers betreft geen sprake zijn. Met deze voorstellen gaat het Verbond van Verzekeraars begin februari de onderhandelingen over een nieuwe cao voor het verzeke ringsbedrijf in, zo heeft verbonds- secretaris E. Wervelman gisteren meegedeeld. Volgens Wervelman bestaat bij veel verzekeringsmaat schappijen "de behoefte om de klant zoveel mogelijk service te verlenen en beter en langer bereik baar te zijn". Daarom moet het mo gelijk zijn werknemers ook 's avonds en 's zaterdags te laten werken. Wervelman erkent dat on derlinge concurrentie een rol speelt bij dit idee, maar "flexibili teit is de hoofdzaak". Het omzetten van de tien rooster vrije dagen in arbeidstijdverkor ting per dag moet ook leiden tot een betere dienstverlening. "Er is nu een te grote afwezigheid om de organisatie goed te kunnen beheer sen", aldus Wervelman. Verdere arbeidstijdverkorting is daarom voor de werkgevers uit den boze. De Dienstenbond FNV vindt het voorstel om 's avonds en 's zater dags te gaan werken "volstrekt on acceptabel". Bestuurder L. de Waal: "Er is geen economische of praktische noodzaak voor het werken in de avonduren of op za terdag. De werkgevers haken hier mee heel modieus in op wat on langs vanuit de industrie naar vo ren is gebracht. Ik zou het plezierig vinden als de verzekeraars op het gebied van de arbeidstijdverkor ting net zo modieus waren." Seven-Up en Pepsi, voortaan broederlijk naast elkaar. NEW YORK (Rtr./AP) - Het Ameri kaanse frisdrankenconcern Pepsi- Cola heeft voor 380 miljoen dollar de produktie van de frisdrank Se- ven-Up overgenomen van het voe- dings- en genotmiddelenconcern Philip Morris, zo heeft Pepsi-Cola gisteren in New York bekendge maakt. Pepsi-topman Donald Ken dall sprak bij de bekendmaking van een "aantrekkelijke aanwinst die een ruime aanvulling vormt op de bestaande activiteiten". Beurshandelaren in New York hebben eerder al laten weten dat Pepsi met de overneming van Se ven-Up zijn marktaandeel van 28 procent dusdanig kan vergroten dat het marktaandeel van 37 pro cent van Coca-Cola wordt bena derd. Dranken van de soort die Seven- Up produceert vormen ongeveer dertien procent van de Amerikaan se frisdrankenmarkt, die 25 miljard dollar groot is. Seven-Up heeft van die dertien procent ongeveer de helft in handen, maar heeft de laat ste tijd terrein verloren aan Coca- Cola en Pepsi-Cola. Topman Kendall liet verder we ten dat Pepsi in de afgelopen vijf jaar in de frisdrankensector 1,3 miljard dollar heeft geinvesteerd. De frisdranken van Pepsi waren in 1984 goed voor een winst van 246 miljoen dollar bij een omzet van 2,9 miljard dollar. Coca-Cola maakte gisteren be kend dat het volgende maand ook lemon-lime en sinaasappeldrank jes op de markt zal brengen om te proberen Pepsi de wind weer uit de zeilen te i In het blijkbaar wekelijks ver springende beursgetij was het ditmaal de beurt aan de koersda lingen. Vorige week werd er een krachtig herstel geboekt op de enorme koersklappen in de eer ste volle week van de januari maand. Vorige week vrijdag wist de index van de lokale industrie in Amsterdam zelfs nog een nieuwe historische hoogtestand te bereiken. Maar deze week was de stemming weer radicaal ver anderd en liepen alle grote effec tenbeurzen fikse verliezen op. Wall Street naderde de 1500 zelfs op enkele punten en verloor in drie dagen 35 punten. door C. Wagenaar Ook Amsterdam was duidelijk in mineur en begon maandag reeds met behoorlijke verliezen. Na drie dagen handel versnelden de dalingen zich en kwamen de verliezen op 13 punten te staan voor de index van het algemeen beursgemiddelde. De gedrukte stemming was het gevolg van renteteleurstellingen en een achteruithollende oliemarkt. Al les wat uit zijn evenwicht raakt is nooit goed vooi ontstaat dan onrust en de econo mische subjecten verliezen hun greep op de normale ontwikke ling. Rente De koersdaling begon maan dag toen duidelijk werd dat de befaamde groep van vijf op hun weekendconferentie in Londen geen nauwkeurig omschreven plannen hadden opgezet om de rente wereldwijd omlaag te bren gen. Daar was vorige week wel op gespeculeerd en die verwach ting had het internationale beurswezen sterk positief bein- vloed. De groep kwam alleen overeen gezamenlijk te verhin deren dat de sterk omlaag ge drukte dollar zich weer zou her stellen. De prijs bleef dan ook re delijk op niveau als zou het uit blijven van een renteverlaging als een hausse-factor hebben kunnen werken. Aangenomen werd dat vooral Amerika en West-Duitsland zich tegen een renteverlaging hebben verzet. Want Engeland en Japan waren al bekende voorstanders. Engeland om zo zijn pond te be schermen en Japan om zijn eco nomie op te vijzelen. Toch ble ven talrijke Financiële kringen in de VS de moed erin houden en een spoedige discontoverlaging voorspellen. Zij ontlenen hun optimisme aan de instortende oliemarkt. Deze week dinsdag doken de prijzen voor sommige oliesoor ten beneden de 20 dollar per vat van 168 liter en kwamen daarbij op het niveau van 1979, dus voor de Iraanse oliecrisis eind 1979 begon. Drastisch lagere olieprij zen scheelt Amerika als grotek olieimporteur aanzienlijk op zijn handelsbalans. Bovendien vor men de fors lagere prijzen een welkome meevaller in de strijd tegen de inflatie. Beide factoren werken zeker in de VS ten gun ste van lagere rentestanden. Maar de medaille heeft ook een keerzijde want de lagere olieop brengsten vormen tevens een ernstige bedreiging voor de ar mere olielanden als Mexico en Nigeria. Angst dat deze situatie vele Amerikaanse banken die enorme bedragen in Zuid-Ameri- ka hebben uitstaan in nieuwe problemen zou kunnen brengen deed dé bankaandelen in Wall Street deze week fors tuimelen. trieën moesten het zwaar ontgel den. Deze factoren overheersten het beeld en verdrongen de posi tieve factoren die de fors lagere olieprijzen eveneens met zich meebrengen. Ook het Damrak volgde met ademloze spanning de prijsval op de oliemarkt. Vluchtige bere keningen door officiële instan ties komen voor ons land op be grotingsmissers van f2 tot f4 miljard op jaarbasis. Geen pret tig vooruitzicht voor de straks te vormen nieuwe regering die hierdoor nog minder armslag dreigt te krijgen. Gevreesd wordt dat door lagere aardgasopbreng sten ook de betalingsbalans zal verslechteren en de gulden daar door onder druk kan komen. Hoewel wij ook veel olie impor teren. Verliezen De rentemarkt lag deze week dan ook vrij zwaar. Te meer om dat de f 2 miljard die de nieuwe staatslening opbracht eigenlijk enigszins teleurstelde. De beurs had op meer gerekend. De stem ming bleef in mineur en bracht vooral voor vele aandelen forse verliezen. Het meest daalde Fur- ness met circa 30 procent van de BEURS W E E K beurswaarden, gevolgd door Westland-Utrecht met 20 pro cent. Beide door tegenvallende bedrijfsberichten. Rond 10 pro cent in koers zakten Nedlloyd, GTI, Ahold en Hoogovens. De Europese optiebeurs kon niet op de omzet van ruim 307.000 contracten van de vorige werkperiode komen. Het bleef bij 263.000 stuks. Vorige week vrijdag was er nog een dagomzet van ruim 80.000 contracten, maar op de vier dagen van deze week kwam het gemiddelde niet ver der dan 45.000. AKZO stond vrij wel steeds op de eerste plaats voor calls maar moest die afwis selend delen met Philips, Ko ninklijke Olie en KLM. Gedurende de vier jaren dat het kabinet Lubbers regeerde, steeg de werkloosheid van ruwweg een half miljoen mensen tot bo ven de 750.000. Geen opwekkend cijfer, maar toch gaat er de laat ste maanden een zucht van ver lichting door politiek Den Haag. Aanleiding: de troosteloze trend van alsmaar meer werklozen is omgeslagen in een daling van het aantal baanzoekenden. door Peter de Vries Verbetering Is het ergste leed geleden? Het tegendeel lijkt eerder waar. In de kaartenbakken van de arbeids bureaus zit een "harde kern" van werkzoekenden die volstrekt geen kans hebben op een baan. Alle economische groei, en ar beidstijdverkorting ten spijt. Eerst de positieve noten. Hoe góed het gaat met de werkloos heidscijfers, blijkt uit het maan delijks overzicht van de stand van zaken op de arbeidsmarkt dat door het ministerie van socia le zaken wordt uitgegeven. In 1985 nam het aantal werklozen af van 796.000 tot 749.000. Een ver mindering van 37.000, die zich niet heeft beperkt tot een aantal regio's. In de laatste drie maan den van 1985 daalde de werk loosheid vooral in Groningen, Drenthe en Noord-Brabant; over het gehele jaar gemeten was de werkloosheidsontwikkeling in de, traditioneel als sociaal-eco nomisch "zwak" bestempelde, regio's Drenthe, Zeeland, Noord-brabant en Limburg zelfs uitgesproken gunstig. Een snelle blik over de landkaart leert, dat alleen Amsterdam het uitgespro ken slecht deed. Hoe goed het gaat, blijkt ook uit de becijferingen van de da ling van de werkloosheid per be drijfstak. Ondernemingen waar het verschil tussen winst en ver lies van oudsher sterk bepaald wordt door kleine economische schommelingen, zoals de metaal bewerking en de bouw, namen vorig jaar weer vlot perèoneel aan. In de bouwnijverheid kwam de werkloosheid eind 198^ maar liefst 20.000 mensen lager uit dan in het begin van dat jaar. Z£lfs de werkloosheid onder leraren en leraressen daalde; zij het dat dat niet alleen komt doordat er op de scholen korter wordt gewerkt maar ook doordat er zich minder onderwijzers aanbieden. Aan de reeks positieve berich ten moet er nog één worden toe gevoegd: het aantal banen waar voor werkgevers bij de arbeids bureaus mensen zoeken, stijgt weer. Niet tot de dramatische hoogte van 50.000 of 100.000 "on vervulbare" vacatures, waarover sommige ondernemers spreken, maar toch nog altijd tot een klei ne 30.000. Economisch bezien is dat weinig, maar na het diepte punt van 1983, toen er vraag was naar slechts 10.000 nieuwe werk nemers, toch een verbetering. De positieve ontwikkelingen spelen in de aanloop naar de ver kiezingen een niet geringe rol. Het zonnetje dat op de arbeids markt lijkt te gaan scnijnen, werpt z'n schaduw vooruit in de doelstelling van PvdA ep CDA van 500.000 werklozen in 1990, en van de WD die op 600.000 gokt. Vraag blijft slechts wie zoal het lot zullen trekken dat hen in de rij van de 'resterende' werklozen plaatst. Dat lijken in ieder geval degenen te worden die nu al ge ruime tijd werkloos zijn. Hoe slécht het gaat op de ar beidsmarkt, blijkt ook uit de cij fers. Allereerst worden de nieu we werklozen die ouder zijn dan 57,5 jaar niet meer meegeteld in de cijfers. Via een administratie ve ingreep zijn zij afgeschreven voor de arbeidsmarkt, wat de da ling van het gemiddelde werk loosheidscijfer over de afgelopen twee jaar voor de helft verklaart. De oudere werkloze die nog wel staat ingeschreven, komt in de praktijk overigens niet aan de slag. Andere groepen baanzoeken den die weinig kans hebben op een baan maar nog wel meetel len, zijn de langdurig werkloze jongeren, vrouwen en buitenlan ders. Jongeren die net van school afkomen, vinden de laat ste tijd weer vrij vlug een baan; maar éénmaal wat langer werk loos, nemen de kansen op werk voor jongeren in rap tempo af. De mate van scholing doet er dan, opvallend genoeg, weinig meer toe. Onder vrouwen is de werkloos heid het afgelopen jaar vrijwel niet gezakt. Alle positieve be richten over de arbeidsmarkt ko men van het mannelijk deel, zo blijkt uit een simpele vergelij king van een paar cijfers. In 1985 daalde het werkloosheidscijfer onder vrouwen van 264.000 naar 260.000; onder mannen van 532.000 naar 489.000. Onder bui tenlanders - de laatste door So ciale Zaken apart behandelde groep - steeg de werkloosheid vorig jaar. Vooroordelen, te lage opleiding, en een te grote aanwe zigheid in zwakke bedrijfstak ken zijn, volgens onderzoeken, de oorzaken. Kaartenbakken Al die groepen maken deel uit van het omvangrijke leger lang durig werklozen, dat de kaarten bakken van de GAB's vult. Die langdurige werkloosheid is hét grote probleem achter de rooskleurige cijfers. In 1981 wa ren er nog 40.000 mensen langer dan twee jaar zonder baan; in 1984 waren het er 219.000. De da ling van de werkloosheidscijfers ten spijt, is hun aantal vorig jaar wéér toegenomen. Er zitten nu 253.000 mensen al meer dan twee jaar zonder werk. November vorig jaar kwam mi nister De Koning (sociale zaken) met een nota over de bestrijding van die langdurige werkloos heid. Samen met de werkgevers en de vakbonden studeert de re gering nu op maatregelen, die omstreeks maart bekend ge maakt zullen worden. De teneur van de studieresultaten staat overigens al vast: loonkosten subsidies voor werkgevers die een langdurig werkloze in dienst nemen, en scholing van baanzoe kenden én werkenden om zo doende 'bij' te blijven in de eco nomische en technologische ont wikkeling. Of dat veel zal helpen is nog maar de vraag. Want in de studie bijeenkomsten van de sociale partners zijn al enkele typerende meningsverschillen gesigna leerd. Niet alleen over de vraag hoe de subsidie precies geregeld moet worden en of de ex-werk loze een cao-loon moet krijgen. De vraag die daar levensgroot op tafel ligt, is of er een garantie ge geven kan worden dat iemand die een omvangrijk scholings programma heeft doorlopen, ook werkelijk een baan krijgt. Het volmondig "ja" laat voorlopig nog even op zich wachten. DEN HAAG (ANP) - Naast de be staande strippenkaarten voor het openbaar vervoer zullen er binnen kort ook kaarten met twee of drie strippen in de handel komen, spe ciaal voor een enkele reis. Daar naast komt er een strippenkaart met 45 strippen voor mensen die geregeld langere busritten maken. Minister Smit (verkeer en water staat) heeft dat aan de Tweede Ka mer geschreven, aldus haar depar tement gisteren. Naast een uitbreiding van het aantal strippenkaarten wordt bo vendien het systeem van abonne menten flexibeler. Vanaf 1 april kunnen maandabonnementen voor het openbaar vervoer op elke willekeurige dag van de maand in gaan. Met de invoering van een dergelijk variabel maandabonne ment wordt die kaart voor meer passagiers interessant, meent de minister. Sommige weekabonne menten komen te vervallen. Jaar abonnementen kunnen voortaan in termijnen worden betaald Tot nu toe was dat alleen mogelijk in de grote steden. Zoals al bekend was worden tram, bus en metro op 1 april vier procent duurder.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9