Rebellen Z- J emen kiezen staatshoofd Berlijn geeft geallieerden blanco cheque Thatchers advocaat verlaat het schip Strijd Oeganda naar einde Mohammed bereidt offensief voor Akkers in Nedersaksen ook met dioxine besmet ZATERDAG 25 JANUARI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 BAHREIN/MAN AMA/MOS- KOU (RTR/DPA/UPI/AFP) - De rebellen in Zuid-Jemen hebben premier Haider Abu Baqr al-Attas benoemd tot tij delijk staatshoofd. De beter be wapende marxistische rebel len hebben de hoofdstad Aden volgens ooggetuigen volledig in handen. President Ali Nasser Mohammad zou ondanks een gebrek aan wa pens en munitie met circa 40.000 bewapende aanhangers een 'beslis send' slotoffensief voorbereiden. Gistermiddag hervatte de nationa le televisiezender op de gebruike lijke tijd zijn uitzendingen. Dit wordt door waarnemers gezien als een aanwijzing dat de rebellen hun greep op de hoofdstad Aden (350.000 inwoners) hebben gecon solideerd. Radio-Aden berichtte dat de 2 leiders van Zuid-Jemen de kers konden gisteren voor het eerst weer uitzendingen ontvangen van televisie-Aden. In de grensplaats Ta'iz werd gemeld dat er nieuws bulletins werden uitgezonden die eerder op radio-Aden te horen wa ren geweest en waarin de rebellen zeggen de situatie onder controle te hebben. Geen van de rebellenlei ders was echter op het scherm te Troepen die loyaal zijn aan presi dent Mohammad verzamelen zich in het gebied Abayane, 130 kilome ter ten noorden van Aden. Het na burige Noord-Jemen, dat de presi dent steunt, heeft volgens persbe richten zijn strijdkrachten in de hoogste staat van paraatheid ge bracht. Sowjet-Unie De Sovjet-Unie heeft Groot-Brit- tannie laten weten dat het niet van plan is in te grijpen in de burger oorlog in het marxistische Zuid-Je men. Dat hebben Britse functiona rissen gezegd. Amerika had daar bij voorbaat al tegen geprotes teerd. De Russen zouden donderdag aan Britse diplomaten in Moskou hebben verteld dat zij geen plan nen voor militair ingrijpen in Zuid- Jemen hadden. De Sovjet-Unie heeft ongeveer 3.000 burgers uit het land geëva cueerd en ook de adviseurs lijken nu te worden teruggetrokken. Al leen op de ambassade wordt nog een kleine staf gehandhaafd. BONN - Het gifschandaal rond de Vuilstortplaats in het Westduitse Münchehagen in de deelstaat Ne- dersaksen neemt steeds groter vor men aan. Deze week werd bekend dat dioxine is gevonden op lande rijen in de omgeving van de vuil stortplaats, die in 1984 is gesloten. door Hans Hoogendijk Milieuorganisaties die dit mel den, eisen een evacuering van de omwonenden. Kort geleden werd al vastgesteld dat het levensge vaarlijke dioxine was gevonden in beken in de omgeving van de stort plaats. De regering van de deel staat wilde eerst nog verder onder zoeken of dit gif wel van de stort plaats afkomstig was. Na de huidi ge onderzoeksresultaten hoeft daaraan niet meer te worden ge twijfeld. Boeren in de omgeving hadden al diverse malen alarm geslagen nadat koeien miskramen hadden gehad en kalveren mismaakt ter wereld waren gekomen. Vrouwen eisten dat moedermelk op het gif werd onderzocht. De autoriteiten reageerden steeds met de opmer king dat er geen gif van de stort plaats in Münchehagen in de om geving terecht was gekomen. De milieuorganisaties legden zich daar niet bij neer en stelden een eigen onderzoek in. Dat lever de onder meer op dat in die jaren van de misgeboortes op de boerde rijen, uit Hamburg resten vliegas met dioxine naar de stortplaats werden afgevoerd. Deze werden niet in containers vervoerd maar' op open vrachtwagens. Een milieu expert vertelde dat de wagens hun lading op de belt stortten, waarbij stofwolken met een hoogte van tientallen meters ontstonden. Dit stof kwam op de weilanden en ak kergronden in de omgeving te recht. Het gerenommeerde Khulmann- instituut in Bremerhaven nam grondmonsters. Het resultaat: hep- tadioxine en octadioxine. dat na in werking van het zonlicht het be ruchte Seveso-gif oplevert. „Le vensgevaarlijk". zei een milieuex pert, „het zou waanzin zijn om dit gif niet gevaarlijk te noemen". De gifexpert van Greenpeace, dr. Braungard, zei op de vraag of dit een nieuw Seveso is: „Ik kan dat premier hebben benoemd tot tijde lijk staatshoofd. Het centraal-comi- té van de regerende Socialistische Partij heeft president Ali Nasser Mohammad afgezet en hem al zijn officiële en partijfuncties ontno men. Mohammad zal volgens de ra dio terecht moeten staan. De ver klaring werd uitgegeven in naam van het 'collectieve leiderschap van de partij'. De telefoonverbindingen met het buitenland werden in de loop van de dag hersteld. Ooggetuigen meldden dat de lijken van de stra ten werden gehaald en dat het le ven zijn normale gang begon te hernemen. Noordjemenitische kij- W apenverkoop WASHINGTON (AP) - De Ameri kaanse president Reagan wil lucht machtradarsystemen en navigatie- apparatuur verkopen aan de Volksrepubliek China om de Chi nese gevechtsvliegtuigen te mo derniseren. Hij zal dat binne«kort in het Congres bekendmaken. Bronnen bij de regering en het congres zeiden dat met de transac tie een bedrag van 500 miljoen dol lar gemoeid is. De apparatuur zal worden gebruikt voor het moder niseren van F8 onderscheppings vliegtuigen. Minister Brittan treedt af Joseph Beuys Joseph Beuys (65) overleden BONN (GPD) - De Westduitse kunstenaar Joseph Beuys, die gis teren na een hartaanval overleed, was één van de invloedrijkste avantgardistische kunstenaars van deze tijd. Hij genoot wereldfaam door zijn plastieken. Twee weken geleden verscheen de ernstige zie ke Beuys voor het laatst in het openbaar: hij kreeg toen de Wil helm Lembuckprijs uitgereikt. De hoogleraar in de kunst is 65 jaar ge worden. Beuys stond bekend als de voor vechter van een nieuw kunstbesef en was één van de meest bespro ken moderne kunstenaars ter we reld. Al zijn werk werd geinspi- reerd door de antroposofie. Hij werd in 1963 wegens zijn protest tegen de 'cultuurbureaucratie' en deelname aan de 'Fluxusmanifes- taties' ontslagen. Daarna richtte hij met de vorig jaar overleden schrij ver Heinrich Böll de 'Vrije Hoge school voor Creativiteit' op.Met een retrospectieve tentoonstelling in het Newyorkse Guggenheim- museum begon in 1979 een reeks Beuys-exposities. Beuys, die in die periode over de hele wereld trok, was een markante figuur wiens vil- thoed een soort handelsmerk werd. De hoed was overigens eer der noodzaak dan een affiche. Jo seph Beuys was in de Tweede We reldoorlog Stuka-piloot en raakte ernstig gewond. De hoed bedekte een zilveren plaat die als schedel dak fungeerde. Veel van zijn oorlogservaringen keren terug in zijn kunstwerken, hij was gefascineerd door het leven en in het bijzonder door het voor bijgaande karakter ervan. Zijn werk bevat veel ongrijpbare, soms religieuze elementen. Hij wilde het bewustzijn prikkelen en nieuwe er varingsmogelijkheden op gang brengen. Beuys was ook politiek actief. Hij sloot zich bij de Groenen aan, die hij overigens een paar jaar gele den weer de rug toekeerde, omdat naar zijn overtuiging de dynamiek was verdwenen. Met Joseph Beuys is Duitslands meest onderschei den, maar ook meest omstreden na-oorlogse kunstenaar gestorven. 'De advocaat van premier That cher' is één van de bijnamen van Leon Brittan (46), de gisteren afge treden minister van handel en in dustrie. Die bijnaam heeft hij te danken aan de grote loyaliteit die "hij steeds ten opzichte van de pre mier heeft getoond. door Henk Dam Ironisch genoeg is het juist deze loyaliteit die hem ten val heeft ge bracht. De manier waarop hy zijn bazin wilde verdedigen tegen het grove geschut dat minister Heselti- ne (defensie) in de Westland-affaire gebruikte, heeft hem uiteindelijk de kop gekost. Brittan zag zich genoodzaakt sluikse wegen te bewandelen om de door mevrouw Thatcher niet ge wenste en door Heseltine zo hart stochtelijk verdedigde reddings plannen voor de helikopterfabriek Westland van een Europees con sortium van de tafel te houden. Maar dat kwam uit. Hij kwam vori ge week al in grote problemen met het Lagerhuis toen bleek dat hij een directeur van British Aerospa ce, één van de bedrijven in de Eu ropese groep, stiekem onder grote druk had gezet om die groep te ver laten. Toen donderdag in het Lager huis bleek dat het opnieuw Brittan was geweest die een vertrouwelij ke brief van de advocaat-generaal (een juridische functionaris in het kabinet) aan Heseltine op 6 januari had laten uitlekken, werd zijn posi tie onmogelijk. Die brief was scha delijk voor Heseltine, en Brittan had dus niets meer of minder ge daan dan een collega een kunstje flikken. De manier waarop Brittan nog maar een week eerder zei niets over dat uitlekken te weten, droeg nog aan zijn problemen bij. Brittan moest vallen om de pre mier te beschermen, wier rol in het hele kwalijke Westland-spel aller minst zuiver is geweest. Met Brit- tan als zondebok hopen de Conser vatieven mevrouw Thatcher gered te hebben. Dat staat nog te bezien. Zeker is, dat nu een einde is geko men aan de carrière van die nog maar drie jaar geleden als een veelbelovend lid van That cher's kabinet werd gezien. Toen mevrouw Thatcher in juni 1983 de samenstelling van haar tweede regering bekend maakte, bleek Brittan minister van binnen landse zaken en justitie te zyn ge worden. Dat is een zeer hoge post, en dat terwijl Brittan toen met zijn 43 jaar het jongste kabinetslid was. Er was veel dat de premier graag in Brittan zag: zijn zeer heldere verstand, zyn door een aan de poli tiek voorafgaande advocatenloop- baan gestaalde niét minder heldere wyze van argumenteren, en zijn al genoemde hondetrouw aan de mi- nister-president. Maar september vorig jaar kwam er een kink in de kabel. Mevrouw Thatcher haalde Brittan toen zeer tegen zijn zin weg van het ministerie van binnenland se zaken en justitie, en benoemde hem tot minister van handel en in dustrie, een aanzienlijk minder prestigieuze post.Brittan had niet -de populistische stijl van een He seltine. Het was geen man die een zaal kon meeslepen met een dra matisch betoog, en dus moest hij naar een minder in het oog vallend ministerie. Brittan was in het Lagerhuis nooit een erg geliefd bewindsman. Daarvoor was deze zoon van een uit Litauen gevluchte joodse dok ter te afstandelijk, te ambitieus, en te scherpzinnig. Bewonderend werd hooguit gesproken over zijn volharding, zijn uithoudingsver mogen. Een Labour-parlementariër deed in dit verband in 1983 een uit spraak die wel zeer voorspellend is gebleken. Hij zei: „Leon houdt al tijd vast aan zijn opdrachten. Als hij kapitein van de Titanic zou zijn geweest, zou hij over de microfoon nog de verwachte aankomsttijd in New York hebben doorgegeven op het moment dat de ijsbergen de scheepsromp al uiteen scheur den". SANDTON - Winnie Mandela, echtgenote van de gevangen ANC- leider Nelson Mandela, ontvangt de Amerikaanse Robert F. Kenne- dy-prijs. Deze onderscheiding op het terrein van de mensenrechten werd haar overhandigd door John Buchanan, voormalig lid van het Amerikaanse Congres. Bij de over handiging van de prijs zei Winnie Mandela de prijs niet te zullen aan vaarden voor haar zelf, maar voor alle onderdrukte personen in Zuid- 42 doden bij stammenstrijd Afrika.Het aantal slachtoffers van de rassenonlusten tussen Zulu's en Pondo's ten zuiden van Durban, die gisteren plaatsvonden, is in- Is opgelopen tot 42, maar er worden nog neer doden verwacht. De Zuidafrikaanse politie heeft 533 mannen formeel in staat van be schuldiging gesteld, voornamelijk Pondo's. De situatie in het gebied wordt nog steeds uiterst gespan nen genoemd en door de heuvels rond Umbubuli patrouilleren zwaarbewapende Zuidafrikaanse militairen en politie-eenheden. (foto ANP) Leger verliest terrein in hoofdstad KAMPALA (UPI/RTR/DPA) - Re bellen van het Nationale Verzetsle ger NRA zijn er gisteren in ge slaagd verscheidene strategische posities in en om de Oegandese hoofdstad Kampala te veroveren op regeringstroepen. Zij drongen volgens inwoners ook door tot het centrum en de regeringswijk en veroverden een hoofdkwartier van het leger op anderhalve kilometer van het centrum. Regeringssoldaten liepen over naar de rebellen. Inwoners en di plomaten leiden daaruit af dat het militaire bewind van generaal Tito Okello (71) spoedig ten val komt. Naar zij zeiden, werd er echter nog steeds fel verzet geboden door loyale eenheden. Okello kwam in juli 1985 via een staatsgreep aan de macht. Midden december sloot hij een vredesak koord met het NRA, maar er kwam geen einde aan de stryd om de macht, die al vyf jaar aan de gang is. Het 10.000 man sterke verzetsle ger NRA wordt geleid door de vroegere minister van defensie Yo- weri Museveni. Waar hij zich be vond, was niet bekend. Zijn troe pen voerden volgens inwoners en diplomaten een tangbeweging om het centrum van Kampala uit van uit het noordwesten en zuidoosten. De stad was aan drie zijden afge sloten door tegenstanders van het bewind. De NRA-rebellen rukten op in felle gevechten van huis tot huis met regeringstroepen en bliezen de grootste kazerne in de hoofdstad op. In wanhoop gebruikten rege ringssoldaten luchtdoelgeschut om zich te verweren. Maar, terwijl de stad in handen van de rebellen scheen te zullen gaan vallen, gin gen soldaten ook over tot plunde ren. Duizenden anderen vluchtten de stad uit naar het oosten van Oe ganda, zeiden diplomaten. Waar Okello zich bevond was niet bekend, maar aangenomen werd dat hij ook naar het oosten was gevlucht in de richting van de internationale luchthaven Entebbe op 40 kilometer van Kampala. Museveni: omstreden man KAMPALA (Rtr) - De Oegandese guerrillaleider Yoweri Museveni, die de macht im Kampala lijkt over te nemen, zegt vrede te willen brengen in zyn land, maar volgens sceptische waarnemers kan hy ook genadeloos hard zijn tegenover politieke tegenstanders. Hij noemt zichzelf een fervente nationalist, wiens voornaamste doel is een einde te maken aan de gruwelijkheden, waaronder zyn land in de afgelopen 20 jaar gebukt is gegaan. Maar de leider van het Nationale Verzetsleger NRA blijft een ongrijpbare en raadselachtige figuur. Vele Oegandezen juichen zijn idealisme en onafhankelijke instelling toe. An deren vrezen een autoritair bewind. Museveni's troepen staan bekend om hun uitstekende discipline, waar mee zij uitsteken boven bijna alle andere gewapende groepen in Oegan da. Daardoor heeft hij vele bewonderaars gekregen. De meesten zyn het vechten zat en willen een leider die hen beschermt. BONN - Dc Britse Lady Di op be zoek in West-Bcrlijn. Parade van de Britse troepen, keurig uitge monsterd rijden ze voorbij aan de vorstelijke 'bezoekster. Muziek, vlaggen en tanks. De Britten zijn paraat aan dc Muur tussen Oost en West. Korte tijd later een soortge lijk tafereel. Dit keer is de Franse president Francois Mitterrand de hoge bezoeker en ook dc Franse generaal in West-Bcrlijn laat zijn mannen opdraven. Het volkslied klinkt, de saluutschoten daveren. En als de Amerikaanse vice-presi dent George Bush Berlijn aandoet is het van hel zelfde laken een pak. Maar wie betaalt dat allemaal? door Hans Hoogendijk Sinds kort weet iedereen in Wcst-Duitsland en in Berlijn die kranten leest, hel antwoord: de Duitse belastingbetaler. Jaar in jaar uit moet de Westduitse Bonds dag voor de geallieerden in West-, Berlijn meer betalen. Op dit mo ment wordt jaarlijks 1.4 miljard mark overgemaakt- Nog nooit sinds dc oprichting van de Bonds dag had een afgevaardigde het ge waagd openlijk te vragen wal nu eigenlijk hoofdstuk 35(12 van dc be groting inhield. De net weggero- tecrde Groene parlementariër Hu bert Kleiner! deed het wel en de hele Bondsdag viel stil. Achter 3502 zit eeri voor de Wcstduitsers pijnlijk, maar voor de bczeltings- machten in Berlijn geriefelijk hoofdstuk verborgen. Sinds tientallen jaren hebben de kleine strijdmachten van Frank rijk, Engeland en de VS, in totaal 10.000 man, een uiterst comforta bel leven in West-Bcrlijn. Van de jaarlijkse kosten voor hun aanwe zigheid neemt de Westduitse belas tingbetaler tweederde voor zijn re kening. Dc drie betalen zelf de wedde, kleding en uilrusting van hun soldaten. Waar dan dc ruim 1,5 miljard uil Bonn naar toe gaan kunnen dc Westduitse parlementa riërs slechts gissen. Zeker is wel dat het niet dc huishoudelijke hulp, de huurvrijc woning en het paard zijn waar bijvoorbeeld elke Britse officier recht op heeft. Luxer Dc levenswijze van de troepen in Berlijn is duidelijk luxer dan die van dc troepen in de rest van Wcst- Duitsland of in hel land van her komst, terwijl ook de uitrusting be ter is. Volgens een Amerikaanse generaal is het besteedbaar inko men twee keer zo hoog als dal van dc militairen die hun geld via het' Amerikaanse Congres krijgen. Hubert Kleiner! begon al in 1984 met zijn speurtocht naar het ge heim achter hoofdstuk 35(12 en in 1985 zette hij zijn actie met nieuwe energie voort. Concrete antwoor den kreeg hij niet. Achter 3502 stond slechts 'Bezettingskosten en verblijfsuitgaven in Berlijn'. Klei- nert vroeg collega's van andere fracties: geen of ontwijkende ant woorden, Kleinert vroeg het minis terie van financiën: geen ant woord. Kleinert wilde graag weten waar aan deze anderhalf miljard wordt uitgegeven. Per slot van rekening heeft elk Bondsdaglid dc plicht de regering te controleren en dus ook haar uitgaven. Maar niet in dit ge val. De verhouding lussen geal lieerden en dc verantwoordelijken in Bonn doet nog het meest den ken aan die tussen bezetter en be zette, constateerden dc Groenen. De volhouder Kleinert heeft in tussen wel enig succes gehad. Me nige afgevaardigde uit andere par tijen heeft - nog wel fluisterend - enige kritiek geuit. Strekking: wc leven hier toch niet in een bana nenrepubliek. In West-Bcrlijn heb ben dc bezettingstroepen nog pri vileges die ze in de rest van dc Bondsrepubliek al lang niet meer hebben. En bij menig politicus groeit de achterdocht dal hel hier niet meer om de status van Berlijn gaat maar om de status van de Brit se, Franse en Amerikaanse mililai- De drie betrokken ambassadeurs zouden volgens geruchten in Bonn. ook al hun onvrede hebben uitgesproken over het feit dat dit thema ter sprake is gekomen. En er is zelfs al gezinspeeld op de Vicr- machtenslalus van Berlijn. En dat betekent dat dc Sowjet-Unie in het spel komt. De Russen krijgen wel iswaar geen pfennig uit Bonn, maar ze zitten wel in dc militaire bestuurscommissie van Berlijn. Een Westduils recht op meebeslis sen is een schending van hel ak koord. Het dreigen met dc Vier- machtenstatus wordt door bepaal de kringen in Bonn steeds meer ge zien als een instrument om de 'on derdanen' discipline by te bren gen. Begroting Maar waarom betaalt Bonn ei genlijk? In 1949 kregen de over winnaars van de Tweede Wereld oorlog het recht dc kosten van hun bezettingsmacht in Berlijn in reke ning te brengen. In 1955 werd dit recht ietwat veranderd en beloof den de westerse machten dal ze de kosten zo laag mogelijk zouden houden. Sindsdien dient dc geal lieerde commandant van Berlijn elk jaar een begroting in bij dc bur gemeester van die stad die hem naar dc minister van financiën stuurt. Als de commandant in een jaar geld overhoudt, hoeft dal niet terug naar Bonn, maar mag hij er zelf een bestemming voor kiezen, komt hij tekort, dan dient hij een aanvullende begroting in. Het Westduitse parlement heeft niet het recht dc zin of onzin van de posten te bespreken. Maar dc uit gaven worden ook niet door de parlementen in Parijs. Washington en Londen in dc gaten gehouden, omdat ze immers niet uit de eigen begroting komen maar door dc Westduitse belastingsbctalcr wor den opgebracht. Overigens is hot wel zo dat het grootste deel van de 1.4 miljard in Berlijn wordt uitgegeven. Dc geal lieerden hebben 12.000 Berlijnsc burgers in dienst en die zorgen ci samen met dc 10.000 militairen plus gezinnen voor dal lussen de 80 en 85 procent van het geld in West-Berlijn wordt uitgegeven nog niet zo zeggen, wel is het zo dat wij nog nooit ergens in Europa op akkerland zulke concentraties dio xine vonden". Hij pleitte voor een afgrendeling van het hele gebied en een verbod op de verkoop van produkten die op deze landerijen zijn geteeld. Voor de inwoners van Münche hagen en voor de boeren kwam het bericht geenszins als een verras sing. De buurtbewoners strijden al vele jaren tegen de gifbelt. De boe ren hebben hun beesten zien ster- De CDU-regering heeft tot voor kort nooit willen erkennen dat er veel scheef is gegaan in Müncheha gen. Minister Grub, verantwoorde lijk voor de belt. zei eens ..Wat daar rust, kan men beter laten lig gen. En neem maar van mij als boer aan dat, als je een koeievla weghaalt, je meer vuiligheid hebt dan wanneer je hem laat liggen". Intussen is duidelijk geworden dat er in Münchehagen iets anders ligt dan een koeievla. Doden door hervestiging WASHINGTON (UPI) - Gedwon gen hervestiging heeft de plaats droogte en honger overgeno- als belangrijkste doodsoor zaak in Ethiopië. Het hervesti gingsprogramma, waarbij niet voor voldoende voedsel, water of medische voorzieningen werd ge zorgd, kostte vorig jaar 200.000 mensen het leven. Dit heeft de Franse organisatie 'Artsen zonder grenzen' verklaard. De Franse artsen voorspellen dat er nog eens 200.000 doden vallen als het marxistische bewind in Ad dis Abeba doorgaat met het onder dwang overbrengen van Ethio- piërs uit het noorden naar het zuidelijk deel van het land. Van de in totaal 800.000 jonge mannen en vrouwen, die sinds december 1984 opdracht kregen te verhuizen, overleefde een kwart de overplaat sing niet. Volgens 'Artsen zonder grenzen wordt de hervestiging - opgezet om slachtoffers van de droogte een nieuw bestaan te laten opbouwen in het vruchtbare zuiden - ge bruikt om dissidente groeperingen aan te pakken. Van den Broek tegen uitstel EG-hervorming DEN HAAG (GPD) - Evenals in de tien EG-landen die hij eerder be zocht, heeft de Deense minister van buitenlandse zaken Uffe Elle- mann-Jensen in Den Haag van zijn Nederlandse collega Van den Broek te horen gekregen dat er niet opnieuw kan worden onder handeld over het pakket EG-her- vormingen. Van den Broek, die voorzitter is van de EG-ministerraad, wees eveneens het Deense verzoek om uitstel van de ondertekening van het hervormingspakket af. Zyn Deense collega kwam hem verslag uitbrengen van het besluit van het Deense parlement (80 tegen 75 stemmen) de hervormingen af te wijzen, van den Broek antwoordde dat hij zijn elf collega's zal voorstel len het hervormingspakket op 17 februari te ondertekenen. "De De nen moeten een duidelijk politiek signaal krygen dat het pakket het minimum is om de gemeenschap verder vooruit te helpen", aldus Van den Broek na afloop van zijn gesprek met Ellemann-Jensen. Hy zei dat heronderhandelen niet zouden leiden tot betere resul taten, maar tot nieuwe eisen. Het pakket hervormingen werd vorig jaar in Luxemburg bereikt na moeizaam onderhandelen. Van den Broek vreest dat andere lan den die het niet eens-zijn met de hervormingen, ook nieuwe onder handelingen zullen eisen. "Wij zit ten dan weer op een doodspoor", zei de bewindsman. De Deense minister verklaarde dat het parlement volgende week maandag de kwestie weer zal be spreken. Hy hoopt dat een meer derheid zich zal uitspreken voor de hervormingen. Mocht het hervor mingspakket weer worden afgewe zen dan zal er een volksraadple ging worden gehouden. Lesotho wil ANC-ers kwijt MASERU (AP) - De uit zes koppen bestaande militaire raad die Leso tho bestuurt is gisteren beëdigd en heeft verklaard dat het vertrek van ANC-strijders uit het land bespoe digd wordt. Zuid-Afrika heeft als voorwaar de voor het opheffen van de econo mische blokkade van Lesotho die drieënhalve week geleden werd in gesteld, de uitlevering van ANC-le- den geëist. Door de uitgebreide controles bij de grens met Lesotho dat geheel door Zuid-Afrika om ringd is, worden transporten ver traagd en is de olievoorraad van het land drastisch verminderd. De militaire raad heeft over de radio van Lesotho verklaard dat overlegd wordt met ANC-autoi ïtei- ten en de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de Verenig de Naties over 'het versneld uitvoe ren van een luchtbrug voor ANC- vluchtelingen naar andere landen' en niet naar Zuid-Afrika.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7