Keuzes van kabinet gemengd ontvangen Kabinet verlaagt tarief specialist Amerikanen mijden Europa uit angst voor terrorisme Toedracht van Walrus affaire blijft schimmig Steeds meer ouderen lopen heupfractuur op ZATERDAG 25 JANUARI 1986 BINNENLAND PAGINA 5 GRONINGEN/ROTTERDAM/DE- N HAAG/DEN BOSCH/MIDDEL BURG/UTRECHT (ANP) - De pro vincies Zuid-Holland en Gronin gen en de stad Rotterdam hebben afwijzend gereageerd op de plan nen van het kabinet voor de moge lijke bouw van een kerncentrale in respectievelijk de Maasvlakte of de Eemshaven. De provincies Zee land en Noord-Brabant daarente gen zien reikhalzend uit naar de mogelijke vestiging van een cen trale in hun gebied. Rotterdam zal de bouw van een kerncentrale op de Maasvlakte met alle middelen die haar ten dienste staan bestrijden, aldus wethouder H. van der Pols (bedrijven) giste ren in een reactie. Hij ziet die pro cedures met vertrouwen tegemoet, omdat Rotterdam publiek- en pri vaatrechtelijk eigenaar is van de Maasvlakte. Zowel het Openbaar Lichaam Rijnmond als de gemeente Rotter dam zijn van mening dat een kern centrale op de Maasvlakte een te grote psychische en fysieke belas- Een overzichtskaartje van Neder land met de drie mogelijke plaat sen voor een kerncentrale. ting betekent voor de bevolking, gezien de gevaren die al dreigen door de grote concentratie van in dustrie in dit gebied. Ook het pro vinciaal bestuur van Zuid-Holland wijst om die reden de Maasvlakte af voor de vestiging van een kern centrale. De provincie Groningen verzet zich tegen de mogelijke keuze van de Eemshaven als plaats voor een nieuwe kerncentrale. „Wij zeggen nee", aldus gedeputeerde en waar nemend commissaris van de ko ningin drs. R. Vos. Volgens de pro vincie mag er geen kerncentrale aan de Eemshaven komen zolang de risico's van produktie van kern energie en de opslag van afval niet voldoende zijn onderzocht. Vos kondigde aan dat de provincie Groningen zich met alle bestuurlij ke middelen zal verzetten. In Zeeland zal de komst van een nieuwe kerncentrale niet veel te genstand ondervinden, aldus de Zeeuwse waarnemend commissa ris van de koningin mr. J.P. Boers- ma. Hij wees er op de provincie Zeeland zelfs heeft geopteerd voor zo'n kerncentrale. Politiek en be stuurlijk gezien wordt het kabinet niets in de weg gelegd. Het College van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant be treurt het „onnodige" uitstel van de beslissing waar in Nederland nieuwe kerncentrales moeten wor den gebouwd. Het College noemt het positief dat Moerdijk nog steeds als mogelijke vestigings plaats wordt beschouwd. Het uit stel wordt echter ervaren als een grote teleurstelling door de enor me belangen die er voor Noord- Brabant mee gemoeid zijn. Zowle de plaatselijke als de provinciale overheden hebben alle noodzake lijke bestuurlijke beslissingen ge nomen om de bouw van een kern centrale op Moerdijk mogelijk te maken. Milieuorganisaties hebben het DEN HAAG (GPD) - De Tweede- Kamercommissie voor defensie is er nog steeds niet in geslaagd dui delijkheid te krijgen over de vraag wie politiek verantwoordelijk moet worden gesteld voor de uit de hand gelopen kosten van de Wal rus-duikboten en het niet inlichten van het parlement. Ministers en staatssecretarissen van defensie in de achtereenvol gende kabinetten Van Agt 1,2 en 3 (van '78 tot en met '82) zeiden giste ren tijdens de tweede hoorzitting over de Walrus-affaire door de ma rine niet te zijn ingelicht over de kostenstijgingen, die uiteindelijk bleken te zijn opgelopen tot een half miljard gulden. Duidelijk werd echter wel, dat de marine gedurende de periode van het kabinet-Van Agt 1 ruim baan heeft gehad voor het aanbrengen van wijzigingen in het ontwerp, zonder dat sprake was van een nauwgezette controle op de kos tenontwikkeling van het hele pro ject. Volgens oud-staatssecretaris Stemerdink (PvdA, kabinet-Van Agt 2) heeft de marine destijds ge-" manipuleerd met de cijfers. Dat was vastgesteld door de zogenoem de taakgroep-Stemerdink, die van defensieminister Van Mierlo op dracht had gekregen tot een onder zoek naar de financiële situatie bij de drie krijgsmachtdelen, in het bijzonder voor de grote materieel projecten. Stemerdink zette de voormalig directeur materieel koninklijke marine, schout bij nacht bd Stolz, gisteren voor leugenaar. Stolz.had maandag, tijdens de eèrstë hoorzit ting, verklaard dat hij Stemerdink op de hoogte had gebracht van de kostenstijgingen tijdens een be zoek aan de Rotterdamse werf. Ste merdink: „Stolz beweert steeds dat er monderling wel degelijk is geïn formeerd. Maar het vreemde is, dat er geen snipper papier is om dat te bewijzen. Ik ben ook niet omstan dig ingelicht over het hele project, zoals hij beweert". Van Mierlo zei dat hij bij zijn aan treden geen enkele informatie zijn voorganger. Scholten, teel vice-voorzitter van de Raad van State, wenste vanwege zijn functie in besloten zitting te wor den gehoord. Volgens commissieleden blonk zijn relaas, ondanks erkenning van de eindverantwoordelijkheid die een minister formeel heeft, uit door verwijzingen naar zijn staats secretaris Van Eekelen (VVD, in dit kabinet dezelfde functie bij bui tenlandse zaken), die verantwoor delijk zou zijn geweest voor de uit voering van het project. Van Eekelen hield vol dat ook hij niet door de marine was ingelicht over de gevolgen van technische wijzigingen, het meerwerk dat moest worden verricht, voor de to tale kosten van het project. De eni ge kostenstijging die hem was meegedeeld, was 2,9 miljoen per schip voor de verlenging met één spant. „Het spul kan er anders niet in", had Stolz hem verteld. De enige die gisteren toegaf op de hoogte te zijn geweest van een sprong in de geplande kosten, was oud-minister Kruisinga van defen sie. Hij heeft de beslissing tot de bouw van de twee schepen geno men. Door het uitlopen van de verga dering kwam de Rekenkamer, die van de oud-marinefunctionarissen maandag veel kritiek had gekregen op zijn Walrus-rapport, niet meer aan bod. Dit tot grote ergernis van Rekenkamerpresident F.G. Kor- des, die weigerde in kort bestek reacties te geven op de kritiek. De kamercommissie zal derhalve vol gende week vrijdag de Rekenka mer horen. Daarna zal zeer waar schijnlijk een kamerdebat volgen. Chirurg vergeet klemmen na operatie: patient overlijdt EINDHOVEN (ANP) - Een 55-jari- ge man uit Eindhoven is eind vorig jaar overleden nadat bij een maag operatie twee aderklémmen in zijn buik waren achtergebleven. Daar door is een darmperforatie on- staan, die heeft geleid tot infectie. De operatie werd uitgevoerd in het Catherina-ziekenhuis in Eindho ven door een 29-jarige chirurg on der supervisie van zijn leermees ter, een 43-jarige chirurg. Hen kan mogelijk dood door schuld ten las te worden gelegd .te gelegd. Een woordvoerder van de Eindhovense politie heeft dat gisteren meege deeld. Het slachtoffer werd op 4 novem ber in het ziekenhuis geopereerd aan een maagaandoening. Tijdens die ingreep werd een stukje weef sel onderzocht op de aanwezigheid van een mogelijk kwaadaardig ge zwel. Tijdens dat onderzoek werd de operatie stilgelegd en de opera- tiewond afgedekt. Vermoedelijk zijn de twee aderklemmen op dat moment uit het zicht verdwenen, aldus de woordvoerder van de poli tie. Na de operatie bleef de patiënt kabinetsbesluit unaniem afgewe zen. De Vereniging Milieudefensie zei in een reactie dat de regering kernenergie koste wat het kost er door wil drukken. Ondanks de mo gelijk rampzalige gevolgen van een ongeluk en ondanks het feit dat er nog steeds geen oplossing in zicht is voor het probleem van het radio actieve afval, aldus een woordvoer der. De Stichting Natuur en Milieu heeft de drie genoemde mogelijke vestigingsplaatsen, de Maasvlakte, de Eemshaven en Borssele, onge schikt genoemd. Dit besluit houdt geen rekening met de kwetsbaar heid van het Waddengebied en de concentratie van mensen en bedrij ven op en rond de Maasvlakte, al dus de stichting. Ook Borssele acht Natuur en Milieu ongeschikt. De Landelijke Vereniging tot Be houd van de Waddenzee heeft aan gekondigd zich tot het uiterste te gen een eventuele bouw van een kerncentrale in de Eemshaven te zullen verzetten. „De Waddenzee is een zeer kwetsbaar natuurgebied waar onder geen beding dit soort activiteiten mag plaatsvinden", al dus een woordvoerder. In een brief aan de regering heb ben de stichting samenwerkende bedrijven Eemsmond en de ver schillende werkgeversorganisaties in Noord- en Oost-Nederland eer der deze week de Eemshaven en de Noordoostpolderdijk-West ideale locaties genoemd. De werkgevers wezen op de grote positieve in vloed voor de werkgelegenheid die de bouw en de bedrijfsvoering van een kerncentrale voor het noorden en oosten van het land zal hebben. Indonesisch echtpaar mag niet blijven DELFT (ANP) - Het bejaarde echt paar Sugito, dat zich blijvend in Nederland wil vestigen bij hun kinderen en kleinkinderen in Delft, moet op last van staatssecre taris Korte-Van Hemel (justitie) Nederland verlaten. Het verzoek van het echtpaar om een verblijfs vergunning is afgewezen en een kort geding heeft het echtpaar Su gito verloren. In de Tweede Kamer zijn schriftelijk vragen gesteld aan dë staatssecretaris waarin haar werd verzocht het echtpaar op hu manitaire gronden een permanen te verblijfsvergunning te verlenen. De Haagse advocaat van het echtpaar, mr. J. Groen, zei gisteren dat hij op korte termijn antwoord verwacht op het verzoek dat is in gediend bij justitie om mevrouw Sugito in elk geval een noodzake lijke medische behandeling te la ten ondergaan in Nederland. De medisch adviseur van justitie is door de orthopedisch chirurg van mevrouw Sugito ingelicht. Me vrouw Sugito was vijf jaar geleden al bij deze chirurg behandeld en volgens mr. Groen is de specialist geschrokken van de achteruitgang nadat ze onlangs uit Indonesië weer bij hem terug was gekomen. AMSTERDAM (ANP) - Het aantal heupfracturen neemt toe. Jaarlijks worden ongeveer 2800 mannen en 7000 vrouwen in het ziekenhuis op genomen omdat ze een heup heb ben gebroken. Dit is niet alleen een gevolg van het feit dat er steeds meer bejaarden komen. Ook stijgt het aantal heupbreuken doordat de mensen een steeds hogere leeftijd bereiken. Hoe ouder de leeftijds groep, hoe sterker de stijging. Dit bleek zaterdag in Amsterdam op een landelijk symposium in de medische faculteit van de VU over heupfracturen bij bejaarden. Ook hoogbejaarden van soms ver over de 90 worden tegenwoor dig meestal operatief behandeld: ze krijgen een „kunstheup" of er wordt bijvoorbeeld een pen of plaat aangebracht. De sterfte wordt geschat op ongeveer 10 pro cent in de eerste maand na de ope ratie, oplopend tot ongeveer 17 procent binnen drie maanden. Tien tot vijftien jaar geleden lagen deze percentages volgens dr. D. Hoogendoorn van de Stichting In formatiecentrum voor de Gezond heidszorg aanzienlijk hoger. Botverlies doet zich bij iedereen na ongeveer het 35ste jaar voor. Vrouwen raken meer „botmassa" kwijt dan mannen, vooral in de eer ste vijf tot tien jaar na de menppau- ze. Als het verlies zo groot is dat polsen, wervels en heupen gemak kelijk breken is er sprake van os teoporose. De internist dr. P.T.A.M. Lips gaf een overzicht van de mogelijkhe den om osteoporose te voorkomen. Van belang zijn in dit verband li chaamsbeweging, tydige toedie ning van oestrogenen by vrouwen in de menopauze, voldoende cal- ciumryke voeding (melk en zuivel producten) met zonodig toedie ning van extra kalk, en vitamine D (zonlicht). Ouderen vallen vaak, zo bleek uit een inleiding van de internist J.A. de Fockert. Jaarlijks overkomt dat één procent van de 60-jarigen, maar bij 85-jarigen is dat al 10 pro cent. Lichamelijke ziekten en aan doeningen kunnen de oorzaak zijn. maar bijvoorbeeld ook dementie. Het geneesmiddelengebruik, voor al in de vorm van combinaties, is volgens Fockert een veel voorko mend en onderschat gevaar. Na tuurlijk spelen ook omstandighe den in huis (gladde vloer) en buiten (ongelijke straattegels) een rol. LSV overweegt acties ROTTERDAM - Tijdens een demonstratieve werkonderbreking luisteren medische specialisten in het Rotterdamse Dijkzigtziekenhuis gisteren naar het dagelijks bestuur. De specialisten zijn het niet eens met het func tiewaarderingssysteem dat minister Deetman (onderwijs en wetenschap pen) wil invoeren. (foto anp» D66 wil landelijk referendum AMERSFOORT (GPD) - D66 wil zo snel mogelijk invoering van een landelijk referendum. Partijvoorzitter Kohnstamm verklaarde gisteren op het verkiezingscongres van de Democraten dat zijn partij de onlangs gepubliceerde voorstellen van de commissie-Biesheuvel wil volgen. Deze commissie pleit voor het instellen van een beslissend referendum, waarbij de kiezers het recht krijgen om door het parlement aanvaarde wetsvoorstellen te verwerpen. Ook zouden de kiezers zelf met wetsvoor stellen kunnen komen. „Het referendum is mede een instrument om de toenemende vervreem ding van de politiek en de verstarring van ons bestel een halt toe te roepen", aldus Kohnstamm. Bovendien zijn volgens D66 veel ingrijpender maatregelen nodig om de tekortkomingen van het huidige stelsel weg te nemen. „Het referendum mag niet worden gezien als Haarlemmerolie voor alle bestaande proble men", aldus Kohnstamm in zijn openingsrede. De grote partijen, PvdA, CDA en WD, hebben de voorstellen van de commissie-Biesheuvel afge- DEN HAAG/UTRECHT (ANP GPD) - Het kabinet gaat de tarie ven van de specialisten met 118 miljoen gulden verlagen. Staatsse cretaris Van der Reijden (WVC) heeft dit gisteren mede namens mi nister De Koning (sociale zaken) en staatssecretaris Van Zeil (economi sche zaken) in een brief aan de Tweede Kamer meegedeeld. De artsen zijn het niet eens met de tariefsverlaging en dreigen met acties, zoals het draaien van zon dagsdiensten door de week in de ziekenhuizen. Begin volgende week zullen de specialisten aan kondigen wat ze denken te gaan doen. Al enkele weken geleden open baarden zich felle tegenstellingen tussen de medische specialisten en met name Van der Reijden. Het gaat om de uitleg van een in 1984 gesloten overeenkomst, waarin de inkomenspositie van deze artsen wordt geregeld. De staatssecretaris verwijt de specialisten dat ze de af gesproken bezuinigingen niet rea liseren. Daarom wil hij maatrege len nemen. Vorige week hebben enkele dui zenden leden van de Landelijke Specialisten Vereniging in een de monstratieve vergadering hun woede geuit over het optreden van Van der Reyden. "We accepteren geen verdere inkomensinlevering meer". In een telegram aan pre mier Lubbers werd protest aange tekend. De specialisten beschou wen de overeenkomst uit '84 in middels als opgeschort. Uit de brief van Van der Reijden aan de Tweede Kamer blijkt dat het kabinet zijn standpunt gewoon handhaaft. In eerste instantie moet er 118 miljoen uit de bus komen, aldus Van der Reijden. Overige ge schilpunten betreffende inko menspositie, functiewaardering en dergelijke worden aan een advies- voorgelegd. De Democraten vergaderen in Amersfoort om hun verkiezingspro gramma vast te stellen ën Van Mierlo officieel tot lijsttrekker uit te roe pen. Havel komt niet naar Nederland PRAAG (AFP) - De dissidente Tsjechische toneelschrijver Va clav Havel zal niet naar Neder land komen voor de uitreiking van de Erasmusprijs dit nsyaar. Dit heeft Havel in een gisteren verspreide verklaring meege deeld. Havel zegt bang te zijn dat hij niet naar zijn land zal kunnen terugkeren, als de autoriteiten toestemming zouden geven naar Nederland te gaan. Wel zal hij ter gelegenheid van de plechtigheid een dankwoord schrijven. De specialisten hebben gesteld dat zij sinds 1981 een inkomen sachteruitgang hebben ondergaan van 71.000 gulden. Dit bedrag be strijdt Van der Reyden. Hij zegt dat de specialisten er ten onrechte van uitgaan dat zij toen op hetzelf de peil stonden als de (hoge) amb tenaar met wie zij worden vergele ken. Hun gemiddelde inkomen was toen 250.000 gulden. En dat was aanmerkelijk hoger dan dat van die ambtenaar die (alles inbe grepen) f 180.000 verdiende. De afgelopen dagen hebben de specialisten de acties die denken te gaan voeren in draaiboeken vast gelegd. Het bestuur van hun ver eniging heeft zich ermee akkoord verklaard. De daden zullen varië ren van het weigeren overlijdens verklaringen te tekenen, tot en met bepaalde vormen van staking. Het is niet de bedoeling dat de acute patiëntenzorg in ziekenhuizen wordt verstoord, al zullen er wel licht wachttijden voorkomen. Maar de patiënten zullen steeds te voren worden ingelicht, aldus de LSV. De demonstratieve prikactie die enkele honderden artsen in het Academisch Ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam gisteren voerden (zie foto), staat overigens buiten deze zaak. Dit optreden hield verband met de bezwaren die de artsen in de acht academische ziekenhuizen hebben tegen een plan van minis ter Deetman (onderwijs en weten schappen). Deze is verantwoorde lijk voor de academische zieken huizen en wil een zogeheten func tiewaarderingssysteem doorvoe ren waarmee deze specialisten het niet eens zijn. klachten houden. Die verhevigden dusdanig, dat hij op 13 december opnieuw werd opgenomen. Uit röntgenfoto's bleek toen datzich in de buikholte een stuk ijzer moest bevinden. De man werd met spoed opnieuw geopereerd en daarbij werden de klemmen aangetroffen. De infectie had toen echter al zover om zich heengegrepen dat de man niet meer was te redden. Op 16 de cember overleed hij. De politie heeft na een uitge breid onderzoek proces-verbaal opgemaakt en dat toegezonden aan het Openbaar Ministerie in Den Bosch. Daar zal worden beslist of beide artsen strafrechtelijk zullen worden vervolgd, aldus de zegs man van de politie. De directie van het ziekenhuis betreurt het gebeurde in hoge ma te, zo is gisteren meegedeeld. Na dat de fout was ontdekt heeft het ziekenhuis zelf de provinciaal in specteur voor de volksgezondheid ingelicht. Op verzoek van een broer van het slachtoffer is door de raadsman van de familie boven dien de officier van justitie geïnfor meerd. AMSTERDAM Berichten dat steeds meer Europese landen doelwit zijn van terroristische ac tiviteiten, hebben in de Verenig de Staten geleid tot overspannen reacties wat betreft de keuze van vakantiebestemming. Vooral de recente berichten over dreigende aanslagen in enkele Europese landen waaronder Nederland joeg menig Amerikaanse toerist met reisplannen naar Europa de schrik om het hart. Met alle ge volgen van dien. door Huub Klompenhouwer Het aantal annuleringen van hotelkamers door Amerikanen bedraagt alleen al in Amsterdam naar schatting zo'n 20 procent. En uit Italië komen berichten dat het aantal afzeggingen van vakanties zelfs de 50 procent haalt. Maar in dat land speelt ook het feit dat het slecht weer is een rol. In de hotelwereld heeft dit tot een lichte paniek geleid. Voorzit ter G. van der Veen van de Hore- caf, de werkgeversbond, heeft vooral kritiek op de wijze van be richtgeving. „Onnodig worden bij het publiek alle mogelijke angsten gewekt, terwijl bijvoor beeld het bezoek van de Israëli sche president Peres een duide lijk bewijs is geweest hoe veilig ons land is. Het toerisme is een belangrijke pijler van onze eco nomie. Je mag dan verwachten dat de overheid daar ook reke ning mee houdt als ze hun be richten de wereld insturen". Neem nu het Golden Tulip Ho tel Derion in Maastricht. Een su- perdeluxe hotel dat vorige week net gereed is gekomen. In hartje - Maastricht met in de kelders nog delen van een Romeinse ruine. Directeur Benoit Wesly is niet geheel toevallig ook directeur van Wesly Tours Maastricht, een zogeheten inkomend touropera tor, een reisorganisator die rei zen en verblijf voor buitenlandse toeristen naar en in Nederland regelt. Wesly: „Ik had een contract om tien dagen lang 150 man on- der te brengen. Uiteraard in het Golden Tulip Maastricht en in Derion, maar een deel van het ge zelschap zou ook in Amsterdam worden ondergebracht. We heb ben de bouw van het Derlonho tel laten versnellen om onze Amerikaanse gasten op tijd te kunnen herbergen. Maar van de 150 Amerikanen zijn er maar zes tig gekomen". Salesmanager Jaap Westerhuis van het Amsterdamse Apolloho- tel reageert ook bedrukt. „Janua ri is altijd al een slechte maand voor de hotellerie. Dan ben je blij als je wat grote gezelschappen kunt boeken. Vandaag had een eerste groep van 200 Amerika nen moeten arriveren, een reis aangeboden door hun werkge ver. Dat Amerikaanse bedrijf had vijf van dergelijke groepen in ons hotel geboekt. Iedere week een gezelschap van 200 Amerikanen. De reis is geannu leerd". "Voor april hadden we een groep van 135 Amerikanen van een levensverzekeringsmaat schappij, die vijf dagen zouden blijven. Geannuleerd. En later in april zouden er 80 juweliers ko men. Ook geannuleerd. Dat zijn heel forse tegenvallers, waar je helemaal niets tegen kunt dóen". Directeur Wesly van het Der- lon-hotel heeft als touroperator ook aardig kijk op de Ameri kaanse mentaliteit. "U houdt het misschien niet voor mogelijk, maar als in Nederland iemand van de politiebond uitroept dat de Nederlandse politieman hard weg zal lopen bij een terroristi sche actie, dan heeft de Kansas Star voor haar zeven miljoen le- Een doedelzakspeler op de Dam in Amsterdam. zers op de voorpagina het ver haal dat de Nederlandse politie 'shit' is. In diezelfde krant komt ook groot het verhaal dat de bur gemeester van Groningen niet in staat is om zijn eigen burgers te beschermen". Een ander voorbeeld. Een paar jaar geleden maakte de omroep- maatschappij NBC een reporta ge over Amsterdam. Daarin werd een in onze ogen lachwekkend beeld gegeven van de sociale voorzieningen en de beeldende kunstenaarsregeling in ons land. Een zwaar vertekend beeld. Maar in Amerika is die reportage enkele weken geleden nog voor de derde keer uitgezonden". Wesly: „Ik krijg Amerikanen hier die verbaasd zijn als ze maar een enkele politieman op straat zien en niet op iedere hoek van de straat een speciale veilig heidsagent. Want dat is het beeld wat ze verwachten". Het is das zaak de pers in Amerika ook op de goede dingen in Nederland te wijzen. Gebeurt dat? „Natuurlijk. En geregeld ver schijnen er ook heel positieve verhalen over Nederland en Am sterdam in de kranten. En iedere dag staat er wel een paginagrote advertentie in de kranten dat Schiphol de 'Gateway to Europe' is. Maar we zullen meer en meer de veiligheid die de toerist in Ne derland heeft moeten benadruk ken. Holland, de 'Safe way to Eu rope', bijvoorbeeld. Het bezoek van Peres aan ons land bijvoor beeld heeft grote indruk ge maakt in het buitenland. Dat we er in geslaagd zijn dat bezoek van die Israëlische staatsman zo veilig te organiseren, oogst grote bewondering". Ook Horecaf-voorzitter G. van der Veen signaleert de ramp voor de hoteliers in Nederland. Hij schat het aantal annuleringen tussen de tien- en twintigdui zend overnachtingen. Onderzoe ken hebben geleerd dat de Ame- rikaan per dag al snel een kleine driehonderd gulden uitgeeft. De klap komt dus in de toeristenin dustrie gevoelig aan. „Toch wil ik niet het beeld schetsen dat het alleen een Ne derlandse ramp is", aldus Van der Veen. „De angst van de Ame rikaan is gericht op heel Europa. De beelden van het bloedbaden in Rome en Wenen of de kaping in Athene worden nog dagelijks getoond". Niettemin komt het in Neder land gevoelig aan, omdat Schip hol nu eenmaal een sleutel is tot heel wat reizen naar andere Eu ropese landen", zegt Van der Veen. „Als die andere reisdoelen wegvallen, heeft dat ook voor ons land consequenties. De auto riteiten die noodkreten over drei gende terroristische activiteiten slaakten, zullen zich daar toch echt van bewust moeten zijn".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5