Spectaculair uitbreidingsplan museum Grote gleizen expositieruimte in Van der Werfpark LEIDEN ZATERDAG 25 JANUARI 1986 Uitstalling van skeletten achter glas De tekening hiernaast geeft een indruk hoe de uitbreiding van het Rijksmuseum voor Natuurlij ke Historie, in het Van der Werf park. er zou uitzien. Een enorm 'glazen paleis' met een fascine rende uitstalling van skeletten zoalslinksonder op de tekening, het geraamte van een olifant. On geveer in het midden van uit bouw hangt hel skelet van een 24 meter lange walvis, omringd door de skeletten van kleinere zoogdieren. Links- en rechtsonder in de te kening van de nieuwbouw zijn kleine trapjes zichtbaar naar een galerij die langs de uitstalling voert en levens deel zal uitmaken van de wandelroute door het park. m LEIDEN - De Voorhoutse ïs architect Fons Verheijen heeft een spectaculair uit breidingsplan ontwikkeld voor het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie aan de e Raamsteeg in Leiden. Het Jf plan behelst de bouw van een enorm glazen 'aqua- u rium' dat in het Van der ,r. Werfpark, aan de achterzij de van het museum, zou a" verrijzen. Een 'crystal pala ce' voor opgezette vogels en zoogdieren, skeletten van olifanten, giraffen en een 24 meter lange walvis. Het Leidse college van burgemees- ter en wethouders heeft "met groot enthousiasme" kennis genomen van het plan. "Het Van der Werf- g, park zou weliswaar een stukje ter- rein moeten inleveren maar een be zienswaardigheid van allure rijker worden", laat wethouder Peters (ruimtelijke ordening) desge vraagd weten. De wethouder is - voornemens om het bouwplan in het reguliere overleg met de rijks gebouwendienst aan de orde te stellen om de realisatie van het plan op zo kort mogelijke termijn mogelijk te maken. Glazen paleis "Het wordt zeker geen aanslag op het park maar voegt er juist een dimensie aan toe", meent ook ar chitect Fons Verheijen. "De bedoe ling is niet een grove bebouwing 8 op te trekken, maar een ijle con- structie van stalen spanten be- e kleed met glas dat zich heel goed in „s het park zal weten te voegen. Slechts één boom, die er toch al niet best aan toe is, zou het veld moeten ruimen voor de uitbreiding I- van het museum". De bedoeling van de architect is om langs de rondlopende glazen n bebouwing een galerij te creeëren die in de wandelroute van het park wordt opgenomen. Vanaf die gale- 1 rij is het mogelijk een optimaal 1 zicht te krijgen op de tentoonge stelde skeletten. r Meest fascinerend wordt onge- s twijfeld het skelet van een 24 meter uitbreiding. Het districtshoold van de rijksgebouwendienst, G A. Mid deldorp, zegt wel te voelen voor de glazen expositieruimte in het Van der Werfpark. maar meent dat uit breiding van het museum pas in een later stadium aan de orde kan komen. Pesthuys Leiden is met Amsterdam mo menteel kandidaat als vestigings plaats voor een Nationaal Natuur historisch Museum (natuurhistori sche presentatie). In Leiden zou het museum gevestigd moeten worden in het Pesthuys aan de Plesmanlaan en een gemeenschap pelijk project worden van de mu sea voor Natuurlijke Historie en voor Geologie en Mineralogie. Am sterdam lijkt op dit moment even wel de beste papieren te hebben. Maar ook als Leiden als vestigings plaats voor de Natuurhistorische Presentatie uit de bus zou rollen hoeft dat de uitbreiding aan het Van der Werfpark niet te bijten De bedoeling van de Natuurhis torische Presentatie is om op speelse wijze de samenhang tussen biologische en geologische proces sen voor een groot publiek duide lijk te maken. De glazen expositie ruimte in het Van der Werfpark zou evenwel een uitstalling wor den van een deel van de weten schappelijke collectie waar het pu bliek niet aan kan, en ook niet aan mag komen, maar op deze wijze wel kennis van kan nemen. Wet houder Peters noemt de uitstalling in de glazen uitbouw van het mu seum "een lokkertje voor de men sen om straks ook naar het Pes thuys te komen om daar meer van dat moois te zien'' lange walvis dat thans als 'bouw pakket' in het museum ligt opge slagen en straks in het 'aquarium' kan worden opgehangen. De ten toongestelde verzameling in de glazen bebouwing van het park zullen, hoewel het om skeletten gaat. een soort dierentuin-effect oproepen. De uitbreiding aan de parkzijde van het museum ligt vier tot tien meter buiten de huidige rooilijn. Het hoogste punt wordt 16.5 meter hoog terwijl de lengte 45 meter meet. Het glasoppervlak wordt cir ca 1200 vierkante meter groot. Niet voor niets spreekt architect Ver- heijen van "een Crystal Palace", verwijzend naar het 'glazen paleis' dat werd gebouwd voor de eerste wereldtentoonstelling in Londen, in 1851. Een bouwsel, vervaardigd van ijzer en glas, dat door z'n trans parante verschijningsvorm wel als het begin van het industriële tijd perk wordt aangemerkt. Renovatie "Het huidige Museum voor Na tuurlijke Historie is nooit helemaal afgebouwd", vertelt architect Ver- heijen. "Oorspronkelijk heeft in de bedoeling gelegen het gehele Van der Werfpark te bebouwen. Dat is er nooit van gekomen. Het is er me de de oorzaak van dat het huidige gebouw te klein is, propvol zit en al jaren gesloten is voor het publiek omdat het geen tentoonstellings ruimte heeft". Het museum voor natuurlijke historie is thans voornamelijk een wetenschappelijk instituut op het gebied van de dierkunde. Tot de zeer omvangrijke verzameling van het museum behoren vogels, ïn- sekten. zoogdieren en schelpdie ren, maar ook opgezette leeuwen, tijgers en enorme skeletten van oli fanten, giraffen en walvissen. Het grootste deel van deze collectie is een studieverzameling en niet be stemd voor expositie. Volgende maand wordt een be gin gemaakt met de renovatie van het museum aan de Raamsteeg. De rijksgebouwendienst heeft miljoe nen guldens beschikbaar gesteld voor de noodzakelijke opknap beurt. Eerst is het zogenaamde nat- te-magazijn aan de beurt, waar die ren op sterk water worden be waard. Er is een tijdelijke berging gebouwd op het binnenterrein waar de natte-collectie van het museum gedurende de werkzaam heden wordt ondergebracht. Na het natte-magazijn is volgend jaar de beurt aan het droge-maga- zijn, aan het Van der Werfpark. om gerenoveerd te worden. Beide ge bouwen worden aangepast aan de huidige veiligheids- en klimatolo gische eisen. Het interieur van het droge-magazijn valt op door z'n in dustriële vormgeving. De door montage van stalen spanten en gie tijzeren roosters samengestelde vi des. waarin thans de overblijfselen van verschillende diersoorten han gen. kennen we vooral van brug gen en perronoverkappingen. Architect Verheijen. die op dracht heeft een plan te maken voor de renovatie van het droge- magazijn. zal de bijzondere archi tectuur van het gebouw intact la ten en denkt een stukje van zijn budget te kunnen gebruiken om de glazen uitbreiding te realiseren. De 'subsidieterreur' maakt dit voorals nog onmogelijk het budget is be doeld voor renovatie, en niet voor Uitmarkt LEIDEN - De Leidse Uitmarkt wordt ook dit jaar weer gehouden en wel op 13 september in de Pie terskerk. De organisatoren hebben dit nu defintief besloten. Zij base ren zich daarbij onder meer op een enquête die onder de deelnemers aan de Uitmarkt van vorig jaar is gehouden. Van hen bleek 98 pro cent voorstander van een herha ling. De enquête heeft verder uitge wezen dat de. Uitmarkt de naams bekendheid van de deelnemende verenigingen vergroot en het wer ven van nieuwe leden stimuleert. Ook de contacten met zusterver enigingen die via de markt tot stand komen, worden als een plus punt ervaren. De 69 deelnemde instellingen en verenigingen hadden op de markt van vorig jaar wel enige hinder (ge- luidoverlast) van optredens. Ver der vonden ze dat het burengebeu ren op het plein door. het slechte weer niet tot zijn recht kon komen. De komende Uitmarkt zal dan ook vrijwel geheel binnen de muren van hét kerkgebouw worden ge concentreerd. De organisatoren zeggen er verder naar te streven door een andere opstelling de op tredens en de kramen beter van el kaar te scheiden, zodat beide beter tot hun recht komen als de afgelo pen keer. Verenigingen en instellingen op het gebied van kunst en cultuur zullen binnenkort een uitnodiging ontvangen zich in te schrijven voor de Leidse Uitmarkt 1986. Ze kun nen ook zichzelf aanmelden op het adres Kloksteeg 16. Volgende week in Groenoordhallen Woon-Ideaalbeurs met wooiiideeën en robots ADVERTENTIE LEIDEN - Leo Nederpel. voorzitter van de jubileumcommissie van de Leidse voetbalclub Docos. ontving gister avond tijdens een bijeenkomst in het Antonius Clubhuis namens zijn vereniging de Cornelis Joppensz-prijs. De prijs, ingesteld door de 3 October Vereniging en gesponsord door de gemeentelijke Dienst voor Sport en Recreatie en het Leidsch Dagblad, gaal elk jaar naar de vereniging die zich tijdens de Taptoe het origineelst en smaakvolst presenteert. Docos gaf volgens de jury tijdens de optocht "gebeurtenissen uit haar 50-jarig bestaan op treffende wijze weer". De tweede prijs ging naar de korfbalvereniging Fides Pacta en de derde prijs was voor de muziekvereniging De Burcht. Eervolle vermeldingen waren er voor de muziekverenigingen K G en Mattilo. De prijzen werden uitgereikt door Hans Jansen van de 3 October Vereeniging, die alle clubs opriep om in dit jubileumjaar (de 3 October Vereeniging bestaat een eeuw) extra werk van de Taptoe te maken. Voorde muzikale omlijsting zorgde prijswinnaar De Burcht Op de foto v.l.n.r Bart Flippo (De Burcht). Peter Seriier (K G). Marleen Louwrier (Fides Pacta). Leo Nederpel (Docos). Hans Jansen en Ed van Strien (Mattilo). iFotoHoivasti. LEIDEN - De jaarlijkse Woon-Ide- aal Beurs wordt van woensdag 29 januari tot en met zondag 2 februa ri in de Groenoordhallen gehou den. Uiteraard nemen woonideëen en woninginrichting een speciale plaats in. maar als bijzondere at tractie is er ditmaal de tentoonstel ling 'Toekomst of Werkelijkheid' aan toegevoegd. Bewegende ro bots van de Leidse kunstenaar Henk Gosses zullen de beurs een futuristische aanblik bezorgen. Damesrobots zullen plaats ne men aan of op avantgardistisch meubilair, zoals een lig/zitstoel van de ontwerper Le Corbusier. een ta feltje van Illeen Grey en meubilair van Marcel Breuer. Op de tentoon stelling zijn ook meubelontwerpen te zien van Gerard v.d. Berg, Pas- tou en anderen. Elektronisch ge stuurde verlichting zal daarbij voor een bijzondere lichtshow en een futuristische woonkamer zorgen. ünnm ADVERTENTIE KENNERS WETEN HET AL! Nu willen we u ook graag overtuigen dat Surakarta een culinair avontuur is. Stel zelf uw maaltijd samen of laat ons adviseren bij de samen stelling van een van ,onze indo- nesische specialiteiten, in eigen keuken op oude en originele indonesische wijze bereid. U kunt natuurlijk ook afhalen. NOORDEINDE 51, LEIDEN, TEL. 071-123524 Postzegels De Leidsche Vereeniging van Postzegel verza mei aa rs houdt dinsdag haar maandelijkse bij eenkomst in restaurant Posthof aan de Wassenaarseweg 1. De zaal gaat om half acht open. Op de agenda staan de jaarvergade ring, de bestuursverkiezing en een verenigingsveiling. Excursie AZL De Leidse Vrouwenraad orga niseert dinsdag een excursie naar het academisch ziekenhuis In gebouw 50, zaal 109 wordt een algemene inleiding en een de monstratie gegeven van het Zie kenhuis Informatie Systeem. Aanvang: tien uur. Inlichtingen M. de Jong lel 170928 en J.G A Peterse. tel. 131305. Ruilbeurs Hel comité Tuinstadwijk) Staalwijk organiseert in samen werking met de Leidse vereni ging De Postzegelvrienden maandagavond een ruilbeurs in het gebouw De Linde aan de He renstraat 64. Verzamelaars van postzegels, munten e.d. kunnen er van zeven uur af terecht Voor jeugdigde verzamelaars is een speciaal hoekje gereserveerd. Voor inlichtingen en tafelreserve ring: C. Vinkestein, tel. 123692 Italiaans Een tweede attractie op de Woon-Ideaal Beurs is een Italiaan se inzending van bekende ontwer pers. Te zien zijn interieurstukken van ontwerpers als Anna Castelli Fenera (huisontwerpster van Car tel). Altana-Prammaggiore. Tip- Tap. Zanotta, Palluco. Brunatti. De beurspresentatie bevat ver der het gebruikelijke grote aanbod aan meubelen, zoals primeurs op het gebied van de rustieke eiken stijl, handgemaakt Chesterfield, de Franse Henri II stijl, lederen zit meubelen, ultra modern meubilair. Ook diverse primeurs, zowel mo dern als klassiek, van de toonaan gevende beurs van Keulen zullen te zien zijn. De beurs bevat ook een gedeelte voor tuinmeubilair. Op het gebied van slaapkamers zullen in-, om- en overbouwkamers worden getoond en moderne inte rieurs. Verder gordijnen en vloe ren. van een uitgebreid assorti ment parket tot een nieuwtje, een tappijttegel die een mengeling van parket en vloerbedekking is. De Woon-Ideaal Beurs neemt 8000 vierkante meter in beslag. De regionale beurs in Leiden is ge woonljk de eerste van een reeks beurzen die in de loop van het jaar in Nederland worden gehouden. De openingstijden woensdag avond 19-22.30 uur. donderdag en vrijdag 14-17 en 19-22.30 uur, zater dag 11-17 en 19-22.30 uur en zondag 12-17 uur Architecten- en ingenieursbu reau P.M.J. van Swieten vestigt zich in het pakhuis aan de Sint Ja- cobsgracht 4. dat in maart leeg zal komen. De directie groen van de gemeente gebruikt dit gebouw nu voor opslag, maar verhuist naar De Waard. Het pakhuis wordt ver bouwd tot kantoor met bovenwo ning. IDEAAL VOOR BORRELS RECEPTIES NOORDEINDE 49 LEIDEN TEL.071-141110 Heintje Davidsweg LEIDEN - De Stevenshof krijgt een Heintje Davidsweg. Het col lege van Ben W heeft besloten een aantal straten en paden in deze wijk naar overleden vrou welijke artiesten en kunstenares sen te noemen Vijfentwintig straten krijgen verder de namen van de actrices Marie van Eijsden. Vera Bon dam. Mimi Boesnach. Magda Janssen. Annie van Ees. Fie Ca relsen, Ronnie Bierman en Elly van Stekelenburg; de poetiste e prozaiste Hadewych; de illustati- ce Rie Cramer; de schilderessen Maria Vos, Lizzy Ansingh, Thë- rèse Schwartze, Suze Robertson, Sara Troost, Charley Toorop, Hennëtte Knip en als groep de Amsterdamse Joffers; de harpis te Rosa Spier; de componistes Catharina van Rencs en Henriet- te Bosman en de zangeres Pauline de Haan, Cornelie Zanten en Maartje Offers. Docos ontvangt Cornelis Joppensz-prijs

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3