Gemengde gevoelens nieuwe 'loot' Yendex PPR: 'Onderhoud eigen huizen regelen' Knipkunst als therapie Enquête moet meer zwemmers opleveren 'Rijn en Lek' keert terug naar regio f PAGINA 2 REGIO LEIDEN ZATERDAG 25 JANUARI 19a| ZA- Andere deelnemers menbelplein kunnen ingrijpen LEIDERDORP - De plan nen van het Vendex-con- cern om Stoutenbeek Wooncentrum over te ne men, worden gemengd ont vangen door de andere deel nemers van het Leiderdorp- se meubelplein. De een roemt de kracht en het in zicht van Vroom en Drees- man, de ander is waakzaam en meldt dat kan worden in gegrepen wanneer in de Stoutenbeek-vestiging Ven- dex-meubelen komen te staan, of meubelen van de Vendex-zaken Van Reewijk en Mondi. Voordat de meubelzaken met el kaar in zee gingen, zouden ze na melijk zwart op wit hebben afge sproken dat men elkaar niet in de haren zal zitten. Ook moest de bou levard een brede opzet krijgen. Wil Vendex-woordvoerder Franken niet uitsluiten dat de Stoutenbeek- formule wordt aangepast, Stouten beek zelf zou dat onverstandig vin den. Van Reewijk en Mondi rich ten zich niet zo op de Stoutenbeek- groep: academici met een behoor lijk budget en mensen met een wat lager inkomen die veel willen uit geven voor kwaliteit. H.G. Mijnders van het gelijkna mige meubelconcern ziet het iets anders. Vendex zou best meubelen kunnen bijplaatsen. De mogelijk heid van een shop in een shop, lijkt hem evenals Baalbergen vrij reeël. Hij heeft er weinig moeite mee. "Ieder heeft het recht zijn eigen zaak bij te stellen", zegt hij. En; "Concurrentie is prima. Dat houdt ondernemers alert". Baalbergen; "Ik kan me best voorstellen dat Vendex hier graag wil zitten. Men verwacht betere tijden". Pap Kooreman, die exclusieve, klas sieke meubelen verkoopt, zegt dat het hem allemaal niet zozeer raakt. L. Houweling van de Rietboetiek zou het daarentegen geen goede zaak vinden wanneer de twee Ven- dex-bedrijven de boulevard bevol ken. Het zou enkele andere deelne mers in problemen kunnen bren gen. En hij wijst op de bindende afspraken die in het begin zijn ge maakt, rond de opzet van het ge heel en de eventuele concurrentie. "We hebben een stevige vinger in de pap", zegt hij. Is volgens Baalbergen slechts zeer globaal naar de collecties ge keken, Stoutenbeek beaamt dat het moeilijk zal zijn veel te wijzi gen. Volgens hem is dat ook niet nodig. De mogelijkheid van een shop in een shop wijst hij af. Mon- di-leden houdt het op eigen zaken en Van Reewijk heeft een grote op pervlakte nodig. Bovendien zou door Mijnders en Baalbergen de doelgroep van de laatstgenoemde al ruimschoots zijn gedekt. Stoutenbeek blijft na de overna me, die rond 1 februari is gepland, nog zes maanden adviseur/coördi nator. Bekker wordt algemeen di recteur van Van Reewijk, Mondi en Stoutenbeek. Sondij, huidige topman van Stoutenbeek, wordt divisie-manager. Twijfels over Zanderij vaart WASSENAAR - Alle fracties in de Wassenaarse gemeenteraad heb ben hun twijfels getoond over de toekomstige verkeerssituatie nabij de Zanderijvaart, wanneer de al daar geprojecteerde woningbouw Auto te water Expositie Roeli Willekes exposeert van 25 zal zijn gerealiseerd, januari tot 5 maart in het Leider- Een particuliere bouwonderne- dorpse verpleegtehuis Leythenro- ming heeft het plan om daar 29 de, gelegen aan de Hoogmadese- vrije sectorwoningen met garages weg. Ze maakt glasbeschilderin- te bouwen welke moeten worden gen, geïnspireerd op licht dat omsloten door twee uitritten, één Wederom kunnen automobilis- speelt met mineralen als berg- naar de Zanderijlaan en één naar ten via een cursus leren hoe te kristal en mica. Ook brengt ze de Schouwweg. handelen als zij met hun voertuig schilderijen in gemengde tech- H.J. Goulooze (PvdA) toonde in het water terechtkomen. De niek, waarbij het licht ook een grote twijfels over de wenselijk- Leiderdorpse Reddingsbrigade, duikteam Amfoor en Veilig Ver keer Nederland verzorgen deze cursus 'auto te water' aanstaande zondag gegeven in het Leider- van tien uur 's ochtends tot tien men daar vanaf het asfalt met dorpse zwembad De Does (Hoog- uur 's avonds te bezichtigen, madeseweg). Aanvang half twee; komen kijken kan k raison van een gulden vanaf drie uur. Telefo- Tekenfilms nische inlichtingen via de num mers 410655 en 894453. heid van een uitrit aan de Schouw weg. Het is volgens hem een uiter- kes is de natuur (land, water, licht mate gevaarlijk punt met een en lucht). De expositie is dagelijks bocht en veel bomen. Ook rijdt vanaf het asfalt relatief hoge snelheid op een klin kerweg, iets dat de verkeersveilig heid bepaald niet ten goede komt. "Ik denk dat het er toch op uit draait dat er alleen een uitrit nabij Huismuziek De Speelgroep Voorschoten van de Vereniging voor Huismuziek musiceert komende zondag in het Ambachtshuis aan de Voorstraat 12. Naast werken uit de 16e en 17e eeuw (Vecchi, Pezel, Bonocini) wordt er ook moderne muziek ten gehore gebracht, onder andere van Heinz Lau. Er kan zondag niet alleen worden geluisterd trou wens, want het publiek wordt ook uitgenodigd mee te doen. Dus neem uw muziekinstrument (en lessenaar) vooral mee. Aanvang zondag half een, toegang gratis. Pauwhof De Haagse musicologe Willy Lievense houdt komende zondag de eerste van vier lezingen over muziekinstrumenten door de eeu wen heen in de Wassenaarse Pauwhof. Onder de verzamel naam 'klinkend antiek' laat ze aan de hand van dia's van oude instrumenten deze ontwikkeling zien. De voordracht van komende zondag (drie uur) behandelt toets instrumenten als clavecimbels, spinetten, virginalen en giraffe- piano's. Met het oog op de beperk te plaatsruimte in de Pauwhof (aan de Paauwlaan 2a) is het raad zaam te reserveren via telefoon 01751-14283. Een tekenfihnfestival wordt ko- het zwembad komt -, a!dus Gou_ mende zondag gehouden in het i00ze Oegstgeester gebouw Taberna Wethouder mr. A F. Cocheret de aan de Julianalaan. Het gaat om Morinière (ruimtelijke ordening) 1S, «dS samengestelde liet weten dat de zaak nauwlettend rolprent van Walt Disney, waarin zaj worden gevolgd waarbij niet al- ^ZiekAe?.^lan/r_^5,^oI_spe^lt leen het bestemmingsverkeer, maar vooral ook het sluip- en door gaande verkeer bekeken zal wor den. Joop Koevoets 65) bij enkele van de vele duizenden schaarsneden, die hij in de loop van bijna een halve eeuw vervaardigde. 'Het gaat bijna altijd goed. En als het misgaat, begin ik gewoon opnieuw', (foto Holvast) Joop Koevoets exposeert in Oegstgeest OEGSTGEEST - Bijna een halve eeuw oud is zijn gereedschap. Met een welgeteld 42 jaar oud na gelschaartje knipt Joop Koe voets (65) nauwkeurig, maar vooral langzaam zijn schaarsne den. Jaar in, jaar uit. Tot een paar maanden geleden, toen hij het even ontrouw werd. Hij probeerde toen een nieuwe - maar dat werd niks. "Het was veel te stroef. Daarom ligt het nu weer in de la en ben ik weer ver dergegaan met de oude, die het tot mijn verbazing na al die jaren nog prima doet". 'Knipkunstenaar' Joop Koe voets laat de buitenwereld bin nenkort zien wat hij met dat schaartje kan. In het Oegstgees ter 'Koetje' exposeert hij zijn zo geheten schaarsneden, zijn zwart-witte knipkunst. Overigens wil Koevoets zelf het woord knipkunstenaar niet horen. Volgens hem gaat het om de tekening. Dat die door hem wordt uitgeknipt is een bijko mende zaak. "Het is een techniek die iedereen kan leren", zegt hij. Uit zijn woorden blijkt echter dat mensen zonder stalen zenu wen de kunst wel nooit machtig zullen worden. Want het uitknip pen van zo'n schets is een uiterst nauwkeurig werkje. Soms gaat het lijntjes die nauwelijks een millimeter groot zijn. Gaat Koe voets nooit eens gillen? "Ach, nee. Ik heb er, denk ik, al duizen den gemaakt, maar het gaat bijna altijd goed. En als het misgaat, begin ik gewoon opnieuw. Ja, je moet hier veel geduld voor heb ben. En niet beven, anders houd je het niet vol. Maar wilt u gelo ven dat het knippen juist rustge vend werkt? Als ik een pestbui heb en ik pak m'n schaartje, dan gaat het over. Het is voor mij ge woon een soort therapie". Plakken Vlak voor de oorlog werd Koe voets, die in het dagelijks leven logopedist is, voor het eerst met zijn 'levenslange' hobby gecon fronteerd. Hij ving iets op over het schimmenspel. Maakte van karton zelf een schim en: het frö belen liet hem niet meer los. De schaarsneden fascineren LEIDSCH sÖf DAGBLAD GEEN KRANT ONTVANGEN? Bel van maandag t m vrijdag tussen 18.00 - 19.30 uur, telefoon 071 -123143, en de krant wordt na 19.30 uur alsnog bij u bezorgd. 's Zaterdags kunt u bellen van 16.30- 18.00 uur, telefoon 071-123143, en de krant wordt na 18.00 uur alsnog bij u bezorgd. Kantoor Lelden: 071-144941. maandag t/m vrijdag van ^08.00- 18.00 uur. VOORSCHOTEN - Bezoekers en niet-bezoekers van het Voorscho- tense zwembad Het Wedde krijgen volgende maand vragenlijsten voorgelegd over het bad. De ge meente wil via de enquête meer be kendheid geven aan het bad en hoopt op bruikbare, publiektrek- kende aanbevelingen. Het Wedde trok in 1985 slechts 174.524 bezoekers, zo'n 20.000 min der dan een jaar daarvoor en 25.000 onder het streefgetal van 200.000. Vooral recreatiezwemmers lieten het afweten, schoolzwemmen zat in de lift. Het exploitatietekort is nog niet uitgerekend. Maar het is duidelijk dat het niet zo gunstig zal zijn. "De exploitatie kosten vertonen een stijgende lijn en vooral het energieverbruik trekt daarbij de bijzondere aandacht", aldus de werkgroep promoting Het Wedde. De mogelijkheden van bij voorbeeld warmte-kracht-koppe- ling worden in dit verband onder zocht. nei zwemDau een ruim aangeiLuii- digde ideeënbus gestaan. Uit de Aanbevelingen reacties bleek dat vooral veel men sen warmer water wensen. Ook de Wanneer ook de resultaten van kosten hiervan worden onder- de enquête in deze richting wijzen, zocht. Daarnaast werd gevraagd wil de gemeentelijke werkgroep om een eenvoudige glijbaan, af- promoting Het Wedde snel de kos- Het Voorschotense zwembad 'Het Wedde'. De gemeente wil sluitbare garderobekasten, zonne banken, een sauna, fitnesskamer speelmaterialen. ten van dergelijke voorzieningen berekenen en nog voor de zomer met concrete aanbevelingen ko men. Over de personele bezetting is al het een en ander beslist. In het aantal part-time uren wordt gesne den, terwijl de maatregelen voor de vaste krachten "op korte termijn geen consequenties heeft". Hoe dat in de toekomst zal zijn, is OEGSTGEEST - Het onderhoud met deze mensen bezighouden eigen woningen in Oegstgeest functioneren zo losstaand van de kan worden verbeterd door het te laten regelen door verenigingen van eigenaren. Die verenigingen zouden wijksgewijs moeten wor- gemeente", vindt PPR-raadslid Van Eisen. Aan de gemeente de taak om een beleid te ontwikkelen dat aan die situatie een einde den opgericht. Vanuit de gemeente maakt. Want, zo stelt de partij in dienen voor het ontstaan van zulke 'bezitswoningbeheerverenigingen' impulsen uit te gaan. Dat is volgens de Oegstgeester PPR zelf één der belangrijkste punten uit het verkiezingspro gramma 'Open voor verandering'. Alle woonbuurten dienen wat de radicalen betreft 30 km/uur-zones te zijn. Speciale PPR-aandacht ook voor de geestelijk gehandicapten in het dorp. "Instellingen die zich haar programma, "geestelijk ge handicapten behoren volledig tot de samenleving". In Haaswijk moet een samen werkingsschool komen, luidt de PPR-bijdrage aan de Oegstgeester onderwijsdiscussie die wel wijs moet de totstandkoming van de school begeleiden. Andere radicale pleidooien heb ben betrekking op een kinderdag verblijf, uitbreiding met minstens twee standplaatsen van het woon wagenkamp en de aanschaf door ningen, moet worden overwogen een tweede woningbouwvereni ging of een gemeentelijk woning bedrijf op te richten. De radicale voorkeur gaat uit naar de eerste. De PPR meent dat Oegstgeest de burgers - gesubsidieerd of ver- hard toe is aan een emancipatieno- kocht door de gemeente - van com- ta met een daaraan gekoppeld ac- posteringsvaten en een centraal ge- tieplan. In het aanstellingsbeleid legen composteringsterrein. Punt 41 van de 119 programma punten bevat onverholen kritiek op de plaatselijke woningbouwver- centraal in de verkiezingsstrijd zou eniging "en is ook zo bedoeld", al- kunnen gaan staan. Een commissie dus Van Eisen. Letterlijk staat er: bestaande uit de besturen van het "Als de woningbouwvereniging openbaar, het protestant-christe- geen risico durft te nemen in de lijk en het rooms-katholiek onder- realisering van goedkope huurwo- van de gemeente dient de voorkeur uit te gaan naar mannen en vrou wen die in deeltijd of in duo-banen de functie uitvoeren. Ontwikkelingssamenwerking, vindt de PPR, behoort een vast on derdeel van het gemeentelijk be leid te zijn. De partij is van oordeel dat Oegstgeest een eigen vredesbe leid moet ontwikkelen en behoort hem nu, veertig jaar later, nog al tijd. "Door het gebruik van zwart op wit komt de prent ontzettend duidelijk naar voren", vertelt hij niet zonder bezieling. "Veel dui delijker dan bij een gewone teke ning. En het verkleurt niet, zwart blijft zwart". "Wat ik wel vervelend vind is dat je de tekeningen moet op plakken, als je ze hebt uitge knipt. Het klinkt misschien gek, maar dat is ook het moeilijkste van het hele proces. Soms moet je hele fijne dingen opplakken. Gebruik je even teveel lijm, dan krijg je vlekken". Folkloristische werkjes, meestal silhouetten die uit de 'losse pols' worden geknipt, maakt de Leidenaar niet. Koe voets haalt zijn inspiratie daaren tegen uit de natuur. De expositie in het Koetje zal ook iets laten zien van het schim- mentheater, waarmee Koevoets zich ook al jaren bezighoudt. Wethouder Kohlbeck opent de expositie 31 januari. De werkjes zijn er tot en met 15 februari te 'Nacht van Zoeterwoude' van de baan ZOETERWOUDE - De 'Nacht van Zoeterwoude' is van de baan. Zeventien leden bleken voor de organiserende tafelten nisvereniging te weinig om het spektakel dit weekeinde te la ten doorgaan. De opzet was om de leden van de tafeltennisvereniging en andere belangstellenden van nacht te vermaken met spel letjes en gehandicapten-tennis. "Maar met zeventien deelne mers zou bijna iedereen aan één stuk door bezig zijn", geeft een van de organisatoren. Ma ria Gubbie, aan dat aflasting onvermijdelijk was. "Jammer", vindt ze, "want beide voorgaan de keren was dit tweejaarlijks evenement heel leuk. Maar we konden niet anders. We hebben alle leden een persoonlijk be richt gestuurd. Helaas zonder resultaat". ZATERDAG Leiden Pieterskerk - rommelmarkt, tot 17 uur Antonius Clubhuis - Grammofoonpla tenbeurs, tot 17 uur. Leidse Wereldwinkel - Volkshuis, Apo thekersdijk, informatiedag over Mexj Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - ari tiek- en curiosamarkt, tot 17 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café NVSH infocentrum - Rapenburg 48. tel 149987, open soos, vanaf 22 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, 'On the terfront', 21.15 uur. Laktheater - Bob Foltz met 'Goeshohio 20.30 uur. Schouwburg - 'Late, Late Lien showJ 20.15 uur. Leiderdorp Dorpshuis - Kerklaan 1, receptie ei damseance 60-jarige Leiderdorps^ Damclub, 17.30 uur. Voorschoten Nic. Maeskade - opening nieuwe club gebouw postduivenvereniging De Zwa luw, 16 uur, receptie van 16-18 uur. Lindehoeve - Van der Haarplem, rom mei- en verzamelmarkt, tot 16 uu sie met Daniel Sahuleka, 21 uur. Leiden Instituut voor Natuurbeschermingse ducatie organiseert wandeling i Horsten van Wassenaar, 12 uur b gang aan de Horstlaan. Laktheater - kindervoorstelling Carrou sel 'Villa Vuilnisbak', 15 uur. Stadsgehoorzaal - Voorrondes Neder lands Danskampioenschap, 10-17 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, 'On the wa terfront', 21.15 uur. Voorschoten Ambachtshuis - Voorstraat, muziekm- stuif Speelgroep Voorschoten, 12.30 Pauwhof - Paauwlaan 2a, lezing musico loge mevr. Lievense over 'Klinkend an tiek', instrumenten door de eeuwen Leiderdorp Zwembad De Does - Hoogmadeseweg,. cursus auto te water, 13.30 uur, komen kijken vanaf 15 uur. Oegstgeest Taberna - Julianalaan 1, tekenfilmfesti- val, 13 uur. ALPHEN/LEIDEN - De Stichting Rijn en Lek keert naar Alphen te rug zodra deze welzijnsorganisatie voor buitenlandse werknemers haar kantoorpand in Gouda heeft verkocht. Vanwege forse bezuini gingen kiest de stichting voor het centraal in de regio gelegen Al phen. Bovendien is in het verleden door het rijk bepaald dat met in gang van 1987 tien van de achttien arbeidsplaatsen moeten zijn ver dwenen. "We willen graag nog dit jaar in Alphen zitten, maar eerst moeten we ons pand in Gouda zien te ver kopen", zegt directeur Z.I. Kutluer van de stichting. Rijn en Lek is vijftien jaar geleden in Alphen be gonnen. Niet lang daarna is deze regionale instelling voor buitenlan ders naar de Westhaven in Gouda gegaan en heeft jarenlang een bij kantoor in Leiden aan de Doeza- straat gehad. In dit gebouw zal het Leidse Vrouwenhuis worden on dergebracht, dat nu nog aan de Hooigracht is gevestigd. De stichting verricht het zogehe ten tweedelijns welzijnswerk. Ze ondersteunt en begeleidt activitei ten en initiatieven van culturele minderheden in de verre omge ving, met als concentratieplaatsen Leiden, Alphen en Gouda. Voorts wordt voorlichting gegeven aan buitenlanders en worden cursus- sen opgezet. De verhuizing naar de bakermat J Alphen is zo goed als zeker. De stichting heeft in Alphen nog geen pand op het oog en onduidelijk is of de kantoorruimte wordt ge- huurd of gekocht. Kutluer: "Het j moet in elk geval betaalbaar zijn, want ons pand in Gouda is ons ook j al te duur geworden". ihiefToto) nog onduidelijk. Zo overweegt de werkgroep het mstructiezwemmen in handen van de verenigingen te leggen en het zwembad zonder tqe- zicht aan verenigingen te verhu ren. Over het eerste punt wordt binnenkort overlegd met vereni gingen en personeel, het tweede punt wordt snel besproken met de vaste gebruikers van Het Wedde. te'streven naar gemeentelijke con tacten met gemeenten in 'oost, zuid en west' ter verbetering van het wederzijds begrip. De PPR-Oegstgeest hoopt maan dag 27 januari de kieslijst vast te stellen. De samenwerking met de plaatselijke PSP is voor de nieuwe raadsperiode geformaliseerd. Een gezamenlijke lijst zullen de twee nog niet uitbrengen. "Daarvoor is de samenwerking nog te pril", vol gens Van Eisen en hebben volgens PSP'er Joar van Raalte de plaatse lijke pacifisten nog te weinig erva ring in raad en raadscommissies opgedaan. In 1990 hopen de beide partijen wél een lijstverbinding aan te gaan. Clan of Xymox: veel kwaliteit LEIDEN - Het Grote Verdriet heerste gisteravond in een rede lijk gevuld LVC. Schuldig daar aan was het uit Nijmegen afkom stige bestaande kwartet Clan of Xymox, soms ook wel gewoon Xymox genoemd. Wie of wat Xy mox is, is in de encyclopedie niet te vinden. De groepsleden zelf gooien ook niet bepaald met hun namen. Op hoezen laten ze het helemaal achterwege en in het persbericht van platendistribu- teur Boudisque worden louter voornamen prijsgegeven. Op het podium staat de groep in elk ge val borg voor diepe sporen ach terlatende en imponerende Wel- tschmerz-synthpop. De pompende discobeat, ook al elektronisch voortgebracht, houdt de zaak dansbaar. Van die mogelijkheid werd zeker door de voorste rijen publiek dankbaar gebruik gemaakt. De Xymox- aanhang is wel te porren voor een dansje op de puinhopen van ons treurige bestaan. Xymox vertoont onmisken baar gelijkenissen met The New Order, het restant van het zo roemruchte Joy Division. De Nij- megenaren, vorig jaar goed voor een fraaie plaat die ze naar de groep noemden, hebben echter zelf te veel te bieden om ze van het etiket epigonen te voorzien. Xymox begon zijn set met op tape vastgelegd elektronisch ge bulder dat zwart-wit dia's van trieststemmende beelden uit de natuur opluisterde. Het verdriet van Xymox is ech ter veel intenser dan het treurige buitje dat we allemaal wel eens hebben als de blaadjes van de bomen vallen. Het Xymox-ver- driet is te groot voor tranen. Het Xymox-verdriet maakt ook geen zielige hoopjes mensen maar dient met het hoofd overeind te worden gedragen. Bij toerbeurt spelen de vier bas, gitaar en synthesizers. Twee van de heren drie heren zingen, oprichtster Anke zong ook één keer. De synthesizer staat. Met dit instrument wordt telkens op nieuw feilloos naar de climax toegewerkt. De opbouw van de nummers doet aan die van de Simple Minds-oude stijl denken al klinkt Xymox 'elektronischer' zonder sterieler te zijn. Clan of Xymox verdient meer aandacht dan het nu krijgt. De Engelse John Peel heeft de grote kwali teiten reeds ontdekt. Hij heeft de groep een tijd geleden in zijn ra dio-programma voorgesteld. WIM KOEVOET

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2